EEN VLIEGTUIG stortte dezer dagen van honderd meter hoogte op Tempelhof op de spoorbaan neer De piloot en zijn begeleider, een mecanicien,werden onder het vliegtuig begraven. De piloot was op steg dood, tie mecanicien werd zwaar gewond, Een foto van de plaats van het ongeluk. ZIJNE MAJESTEIT OP DEN TROON. Een schitterende momentopname in den Dierentuin van Antwerpen. Onbe weeglijk rust de machtige kop op het rotsplateau. WEER EEN „SCHUTTEVAER-SOLLICITANT". De jeugdige David G. Turner wil een poging ondernemen om met zijn motorboot met aanhangmotor den Oceaan over te steken. Land- en Tuinbouw. AARDAPPELZIEKTE. Van 28 tot 29 Juli zijn in Zeeland en op de Zuid-Holtendsche eilanden en in Fries land de weersomstandigheden gunstig go- Veest voor het optreden van aardappelziekte. POTTENPEIiS EEN VERPOOT APPARAAT. Te Gorinchem zijn op den proeftuin van het centraal proeituinbedrijf aldaar de pot tenpers en het verpootapparaut van den heer K. Boere aan den Bermwpg 10(5 te Cappelle aan den IJssel, beproefd. De heer Boere, die beide werktuigen vervaardigt, heeft hier op octrooi verkregen. Met de pottenpers worden zeshoekige pot ten uit den grond gestoken, waarin plan ten worden gezet, welke in het voorjaar weer worden uitgepoot. Tevens is het aanschaffen van bloempotten ovörhodig en wordt de z.g.n. potziekte voorkomen. Het vorpootappnraat kan jonge planten niet de kluit aarde uil steken en verplaatsen. De proeven met deze uiterst practiscnc werktuigen slaagden uitstekend. TUINBOUW EN ZOUTGEHALTE. Te Naaldwijk is vanwege de Rijkstuinbouw- ■winterschool een onderzoek ingesteld naar het zoutgehalte van het boezemwater. Niettegen staande het droge weer was het overal ais gietwater te gebruiken. Onderstaand tabelletje geeft aan hoeveel grammen keukenzout in een liter water voorkomen. Wateringen 0.18 j" Honse'ersdijk 0.20 \~"jT Poeldijk 0.21 j Loosduinen 0.21 Sammersbrug 0.22 Kwintsheul 0.23 W esterlee 0.25 Zwartendijk 0.30 Monster 0.42 Oranje Binnensluis 0.42 Woutersweg 0.51 Uit het Sociale Leven. UIT DE STEENINDUSTRIE. Staking te Herwijnen opgeheven. De staking op de kalkzandsteenfabriek Loewestein, bij Duren, die twaalf weken heeft geduurd, is gister opgeheven. De ar beiders krijgen f 4 per week opslag. DE LANDARBEIDERSSTAKING. Uitbreiding te Noordbroek. Landarbeiders te Noordbroek hebben be sloten tot. deelneming aan de staking in Oostelijk Groningen; vanochtend hebben zij den arbeid neergelegd. Gemengd Nieuws. VERDUISTERING VAN f 18.000. Het is de politie te Amsterdam geluat. 'den 24-jarigen P., die als bediende bij een bankinstelling daar ter stede een bedrag van ca. f 18.000 verduisterde, te arresteeron. Zon dag was de jongeman, die sinds eenige da gen niet meer op zijn kantoor was tenigge keerd, in de huurt van de Amstellaan ge zien. Rechercheurs hebben daarop de gehee le buurt afgezocht ©n na vertoon van het portret van verdachte aan verschillende buurtbewoners zijn zij er achter gekomen, dat de gezochte kantoorbediende een kamer in de Rijnstraat had gehuurd. Toen de re chercheurs zich aan de opgegeven woning aan de Rijnstraat meldden bleek de jonge man niet thuis te zijn. Na eenige uren wach- tens kwam de verdachte 's middags thuis en viel hij direct in handen van de recher cheurs. De aangehoudene gaf toe een belangrijk bedrag ten nadeele van zijn directie ver duisterd t,e hebben. Ongeveer een jaar lang heeft P. door gaans geknoeid en de eene valschelijk on- derteekende chèpue werd, zoodra een afre kening voor een benadeelden clënt moest volgen, voor een andere valsche cheque gedekt. En zelfs heeft de oneerlijke bedien de meermalen geld uit de kas genomen om door storting op de benadeelde rekening zijn misdrijf te kunnen verbergen. De laatste weken kon de jongeman niet meer uit het geknoei wegwijs worden en liep hij ten slotte in de val. Bij zijn aanhouding had P. nog ca. f 1000 op zak, welk bedrag naar hij beweerde van de verduisterde gelden afkomstig was. VERDRONKEN. Zondagmiddag is de 10-jarige C. Prei® uit Helmond, .terwijl hij nabij sluis G in de Zuid-Willemsvaart onder Beek en Donk aan het visschen was, uitgegleden, van den dijk gerold en te water ecraakt. Daar liet water ter plaatse tengevolge van de aanwezigheid van de sluis stera stroomt; moest de ongelukkige jammerlijk verdrinken. ONSCHULDIG VAN VERGIFTIGING BETICHT. Hendrikje van Veer te Hoogeveen, die verdacht werd van een poging tot vergifti ging van het gezin van Zuider, slager al daar, is in vrijheid gesteld en ontslagen van rechtsvervolging. De Hoogeveensche Crt. meldt daarvan: Bij slager v. Z. hebben ze veel last van ratten, waarvoor brood, besmeerd met fos for, wordt neergezet om de ratten te vergif tigen. Ook Zaterdagavond 15 Juni was dit- geschied op de plaat onder de kachel. Zon dagmorgen had Hendrikje het besmeerde brood daar weggenomen en in de kachel oven gezet. Zonder de handen te wasschen. hetgeen natuurlijk een groote fout is ge weest, heeft ze het zoutvaatje enz. binnen gebracht en toen de familie v. Z. een fosfor reuk op tafel waarnam, heeft men dadelijk aan vergiftiging gedacht en is een dokter te hulp geroepen, die adviseerde, de maag leeg te laten pompen. Zondagavond 1G Juni werd het meisje verdacht van poging tot vergiftiging, door de marechaussee in de ouderlijke woning gearresteerd, opgesloten en in verhoor ge nomen. Op de vraag, hoe zij, geheel onschuldig: er toe gekomen is, een bekentenis af te leg gen, verklaarde zij te meonen, na een be kéntenis naar huis te mogen gaan en vader zou dan vérder wel voor haar opkomen. Na haar bekentenis werd ze. natuurlijk naar Assen overgebracht en in het huis van bewaring opgesloten. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld Het. in beslag genomen zoutvaatje en de maaginhoud werden te Utrecht scheikundig onderzocht en daarbij is gebleken, dat in het geheel geen f«sfor hl de maag en het zout aanwezig is geweest. Echter wel aan don buitenkant van het zoutvaatje. Na bijna vijf weken arrest is ze weer in vrijheid gesteld. DE ZANGERS VAN OLDENZAAL GEWOND. Het St. Plechelmus-zangkoor uit Olden 7sa! maakte met twee autobussen een uit stapje naar Sauerland in Duitsehland. Op een der berghellingen aldaar geraakten de remmen van een der bussen in brand, waar door deze met groote snelheid langs de hel ling naar beneden schoot. De chauffeur zag aan den eenen kant een diepte en gooide daarom het stuur om en reed tegen dén bergwand aan den anderen kant op. De bus bleef hier in het zand zitten en werd zoo goed als geheel vernield. Van de circa 18 inzittenden bekwamen er 13 min of méér ernstige verwondingen aan armen, beenen en hoofd, zoodat zij in het zieken huis te Altorta verhonden moesten worden Gisteravond zijn zij te Oldenzaal terugge keerd. BRAND IN EEN BOLLENHUIS. In den nacht is door tot dusver onbekende ooraaak brand ontstaan in het nieuwe bol lenhuis van de N.V. C J Hulsebos' te Hille- gom. - Het geheele perceel brandde tot den grond toe af. Al de aanwezige bloembollen gingen verloren. De schade wordt door 'verzekering gedekt. ZIEK KINDJE UIT 'T RAAM VERPLETTERD. Te Amsterdam is op den Haarlemmerdijk een vierjarig jongetje door een raam van de eerste verdieping op straat gevallen. Het kind kwam juist voor eén vrachtauto terecht. Het werd door dat voertuig over reden en was onmiddellijk dood. Het kind was ziek en lag in een bedje dat voor het raam was neergezet. De moeder was even voor een boodschap uitgegaan en in dien tussehentijd was het kind op den rand van bet bedje voor bet raam gaan staan. Het verloor zijn evenwicht en viel door het dichte raam, met het gemelde gevolg. BRANDEN. Tc Zaandam is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het achtergedeelte van perceel Bloemgracht No. 13. Toen de brand weer haar blusschingswerk aanving had het vuur zich reeds medegedeeld aan den beien- denden timermanswinkel van den heer G. Convent, terwijl ook uit de geheel van hout opgetrokken bakkerij en winkel van den heer K. ter Haak, in wiens aangebouwde schuur de brand ontstond, de vlammen hoog oplaaiden. Kort daarna werd ook liet achterhuis van het perceel Bloemgracht 11 door het vuur aangetast. Het woonhuis van den heer Convenl bekwam ernstige brand en waterschade. De timermanswinkel van den heer Convenl en de bakkerij en woning van den heer Ter I-laak brandden uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Op het Staphorsterveld, dat sedert het vorige jaar in ontginning is genomen, ,gijn thans zes boerderijen gebouwd. De zevende nog niet geheel gereed en tocbehoorende aan R. Posthoorn, is Zaterdag door onbe kende oorzaak afgebrand; de geheele hooi oogst ging verloren. Huis en inboedel waren verzekerd. Gistermiddag brak brand nit m het woonhuis van dé brandstoffenhandelaren Gebr. van Steenwijk te Haren bij Groningen De brandweer uit Haren was spoedig ter plaatse doch kon niet verhinderen dat het perceel nagenoeg geheel uitbrandde Van de inboedel kon weinig worden gered, ter wijl een hoeveelheid hooi een prooi der vlammen wérd. Verzekering dekt de schade De oorzaak van den brand is kortsluiting. Rechtzaken. DE ROOFOVERVAL TE LIEROP. Het Gerechtshof te Den Bosch veroordeel de in hooger beroep J. K., A. W. M. en Th. H., allen uit Helmond, gedetineerd, ieder tot vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest, en de medeplichtige J. de S. uit Helmond, gedetineerd, tot 2% jaar gevan genisstraf, wegens diefstal met geweld en bedreiging op het echtpaar H. Weylaars te Lierop, in den nacht gepleegd. MET EEN STOK GEDOOD. Het Gerechtshof te Den Bosch veroor deelde met bevestiging van liet vonnis dei- Rechtbank II. M. B., 25 jaar, arbeider te Oss, die met een stok J. v. d. Leest te Oss dood sloeg, tot vijf jaar gevangenisstraf. LICHAMELIJKE OEFENING VOOR DE PADVINDERS WERELD-JAMBOREE 1929 TE ARROE PARK. BIRKENHEAD. Men schrijft ons: Jamboree is de naam van het groote kamp, dat om de vier jaar door afgevaardigden van alle padvinders der wereld bezocht wordt. Het voornaamste doel der Jamboree is: kennis te maken en vriendschap te sluiten met padvinders uit andere landen. Dit jaar echter zal het een bijzondere jamboree zijn, en daarom is het deze keer geen vier jaar maai- vijf jaar geleden, dat de jongens in één kamp vcreenigd waren. 1929 is het jaar waarin de internationale Padvindersveremiging zijn meerderjarig heid viert. Het is nu 21 jaar geleden, dat de padvipderbeweging door Sir Robert Baden Powell in het leven geVoepen werd. In deze 21 jaar heeft dit ,.spel van verkennen" blijk gegeven mi 11 ioen jongens te boeien en voor hun latere leven een steun te kunnen zijn. Dit zijn jongens van alle nationaliteiten, ras sen en godsdiensten, onlangis werd nog ver klaard door een hooggeplaatst regeerings- persoon uit Britsch-Indië, dat de padvin dersbeweging aldaar meer gedaan had om de heterogene rassen en godsdiensten bij elkaar te brengen dan welke andere bewe ging ook; want de padvindersbeweging in Britsch-Indië heeft iets bereikt, wat nog nooit iemand te voren heeft kunnen berei ken. n.l. dat niet alleen Hindoes van ver schillende caste, maar zelfs Hindoes en Mo hammedanen als padvinders broederlijk te- samen aten! Alleen wie het Oosten kent, kan de bcteekenis van dat resultaat besef fen. Baden Powell begon slechts met weinigen, maar nu na 21 jaar telt de. groote wereldver- eeniging bijna twee millioen leden. Deze meerderjarigheid zal gevierd worden door een groote bijeenkomst in het Arrowe Park bij Birkenhead, waar de padvinders uit allé werekklcelen te samen komen: 15000 verkenners uit alle deden van het Britsche Rijk en 42 landen zullen bij Birkenhead samenkampeeren met 15000 Britsohe pad vinders. Het kamp, dat 31 Juli begint en eindigt 13 Augustus, za! geopend worden door den Hertog van Connaught, oom van den Ko ning, als voorzitter van de Bov-Scout. Asso ciation. Dit kamp is verdoold in acht sub-camps en ieder sub-rarnp is onderverdeeld in troe pen, die elk bestaan uit 50 jongens. Door het kampterrein, dat SO H.A. groot is loopt een publieke weer, waarlangs allerlei win kels verrijzen zullen, o.a. apotheek, foto graaf, schoenmaker, kapper, enz. Verder heeft het kamp, niet. alleen win kels, maar ook een inlichtingsdienst, post kantoor, hank, filiaal van de scout-shop. Eiken dag zullen er demonstraties gege ven worden, door voortrekkers, padvinders en welpen, ook aan excursies zal het niet ontbreken. Voorzoover bekend is zullen tochten gemaakt worden naar Liverpool met zijn havens en zijn beroemde, geheel mo derne kathedraal; naar Manchester of naar Lancashire met zijn wereldberoemde in dustrie; naar Chester, een der merkwaardig ste steden van Engeland; of voor het na tuurschoon naar liet Peak-district of naar North-Wales. Het vertrek der 650 Nederlandsche Pad vinders; die deelnemen aan de jamboree had gister plaats vanuit Vlissingen per Maatschappij „Zeeland". Onder deze rubriek zullen tijdens de kamp dagen korte verslagen verschijnen. Economie en Financiën. NEW-YORK. De. over de eerste 6 maanden van het loo- pende jaar bekend, geworden resultaten der Amerikaansche nijverheid zijn meerendeels zeer gunstig en logenstraffen de ongunstige voorspellingen van voor eenige maanden. De door deze sombere toekomstverwach tingen bevreesd geworden speculatie beeft thans op grond van de feiten zijn afwach tend standpunt verlaten en roert zich weer duchtig, waarmede natuurlijk verstijving van de goudmarkt gepaard gaat. In de af- geloopen week bedroeg de noteering van cle. Call-money" van 7 tot 10 pet, terwijl uit liet feit, dat ook de notecring voor geld op langen termijn steeg, blijkt, dat men verrui ming niet sjioedig verwacht. De gemiddelde noteering voor industrie fondsen stegen van 192,3 tot 196. Zeer voorspoedig gaat het de staalindus trie, getuige de zoo pas geassocieerde cijfers der Bcthleheius Hal. De president dezer maatschappij is van meening, dat voorloo- pig de vraag naar staal niet zal verminde ren. In het vorig halfjaar sloeg zoowel de export van do Bethlehem Hal als die van de United Staten Hal alle records. PACIFIC PUBLIC SERVICE CY. Introductie eert. gew. aand. De firma Louis Korijn en Co. bericht, dat zij op 2 Augustus ter beurze van Amster dam zal introduceercn 7500 gewone aandee len, zonder nominale waarde. Class A in dc Pacific Public Service Company, recht heb bende op de dividenden welke van 1 Aug. 1929 af zullen worden uitgekeerd, in certi ficaten van 10 gewone aandcelen Class A. De koers te Chicago is thans 27% Per aandeel. De eerste koers van afgifte zal gebaseerd zijn op den slotkoers te Chicago van 1 Aug. Aanvragen, welke op 2 Aug. vóór 12 uur 's middags zullen zijn ingekomen. zulleD zooveel mogelijk tot, dien koers worden toe gelaten. De maatschappij heeft ten doel het beleg gen en handelen in waarden van public utility companies cn andere maatschappijen De resultaten der. diverse dochtcrmaat schappijen waren over het jaar geëindigd ner 31 Maart 1929: bruto ft 5.5G0.136, netto exploitatie winst 8 2.083 427, benoodigd voor rente lasten, di vidend preferente aandeelen van dochter maatschappijen, afschrijvingen en federale belastingen 1.417.452, beschikbaar voor di vidonden GG5.974, benoodigd voor dividend op de gewone aandeelen Class A per 31 Maart 1020 uitstaande ft 279.500. De aandeelen zonder nominale waarde Class A zijn gerechtigd tot een dividend van $1.30 per aanded per jaar, betaalbaar in vier kwartaalsdividenden van 0.32%, welk dividend cumulatief is. Hierna ontvangen de aandeelen Class B een jaarliikseh divi dend van 1 per aandeel. Het dan restee rende winstsaklo wordt gelijkelijk tusschen beide categorieën van aandeelen verdeel<L Houders van aandeelen Class A kunnen! echter naar keuze een dividend van 10 petj in aandcelen ontvangen, eveneens betaal baar in 4 driemaandelijksche termijnen. Dö dividenden in gandeelen vertegenwoordigen.' dus, wanneer zij verkocht worden, een ren dement van 10 pet, berekend over de markt waarde van het aandeel op het tijdstip van! den verkoop. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Het tweede kwartaal van dit jaar heeft naar schatting f 407.979 minder opgebracht dan in 1928, hoofdzakelijk ou rekening van het goederenvervoer en van diversen. Verwacht mag evenwel worden*dat wan neer over eenige maanden de definitieve ont vangsten zijn vastgesteld, zij zeker niet min der zullen zijn dan in 1928. Het eerste halfjaar 1929 bracht naar schat ting in tot. f 85.063.234 op tegen f 82.445.043 over hetzelfde tijdvak in 1928, derhalve f 2.618.191 meei. I. MILLER en SONS INC. Introductie van gewone aandeelen. De firma D. W. Brand bericht, dat zij van 31 Juli' af ter beurze zal verhandelen certi ficaten voor tien gewone aandeelen zonder nominale waarde der I. Miller en Sons Inc. fe Long Island City N.Y., uit te geven door do N.V. Administratie- en Trustkantoor voor Ilandel en Industrie te Amsterdam. De eerste koers zal worden vastgesteld in overeenstemming met de noteering te New \ork en zou heden .circa 55% per aan deel hebben bedragen. Miller en Sons Inc. is over geheel de Ver- eenigde Staten en in vele andere landen be kend als een toonaangevende fabriek van prima soorten dames-schoeisel. De stichter van hot bedrijf de heer I. Miller is begon nen als eenvoudig schoenmaker, en vestig de zich in 1895 met oen kapitaal van nauwe lijks 500 bespaard geld. De laatste balans van I. Miller en Sons Inc. per 31 December 1928 wijst een netto waarde aan van 5.S25. 911. In den laatsten tijd heeft de maatschappij haar arbeidsveld aanzienlijk uilgcbreid. Di .Miller" fabrikaten worden over de ge heele U.S.A. gedistribueerd door 90 detailza ken cn afdeelingen van warenhuizen, die ook uitsluitend „Miller" verkoopne. Boven, dien worden zij verkocht in 150 steden door 150 winkels, welke den alléénverkoop van .Miller" schoenen hebben. 14 winkels wor den in eigen beheer gedreven. Vergeleken met 1927 was de omzet in '28 met 15 pet. |ocgonomen, terwijl de netto winst 52 pet. grooter was. De omzet in l et 1 erste kwartaal van 1929 steeg met 40 pet. tegenover die in dezelfde periode van 1928. Per 31 December bedroegen de opeischbare >,rderinder Mij. 4.444.407, waartegen» over 930.719 loopende schulden stonden. Praktisch gesproken zet de Maatschappij baren voorraad per jaar 4% maal om. Het plan is orn de combinatie, van fabri- reeren en distrihneeren door één enkele or ganisatie, verder uit te breiden. Alhoewel de kouspn- en fasschen fabricage nog geen jaar nati bet hedriif zijn toegevoegd, staat het vast, dat beide.afdeplingen winst, opleveren lp basis van de ontvangsten van het eerste kwartaal van 1929 zal de winst voor het ge- jaar Ivra .irri'k vermeerderen. De netto ontvangsten na aftrek van alle co-jtin met inbegrip van afschrijvingen, uit- gennderd rmte op schulden (welke thans *iin afgelost! rn na aftrek van belnstincren op een basis van 13% pet. waren in 1928 ft 794.533 (v. j. ft 520 516) of ft 4.12 per aan- ,nel (v j. ft 2 38). De koers der aandeelen welke te New Vork on de C.mn Market creuotperd worden, .•nrinpi'de I" 1928 van ft 39 tot ft 43 5/8, in lf>39 van -®39 tot ft 54 op welken koers zij thans ongeveer noleeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8