BUITENLAND. DINSDAG 30 JULI 1929 EERSTE BLAD PAG ENGELAND EN RUSLAND. Te Londen vinden besprekingen plaats tusschen Henderson en de vertegenwoordig ger van do sovjet-regeering Dofgalewski, om voorbereidende besprekingen te voeren voor het herstel der betrekkingen tusschen Engeland en sovjet-Rusland. DE UITSLUITING IN ENGELAND. De uitsluiting in de katoenindustrie in Engeland is een feit geworden. Ongeveer 1800 fabriekc-n staan stil, ongeveer een half millioen arbeiders zijn werkloos, het geza menlijk wekelijkse'! loon dat bij het con flict betrokken is, beloopt meer dan twee millioen pond sterling. De vooruitzichten zijn buitengewoon somber. liet eenige lich tende punt is bet besluit van eenige eige naars om zich buiten het conflict te hou den en het bedrijf voort te zetten. De mi nister van Arbeid slaat den toestand met. de grootste bezorgdheid gade, doch meent dat liet ministerie voor het oogenblik niets kan doen. HET RUS3.-CHINEESCH CONFLICT. Uit officieuze bron verneemt men. dat de nationale regeering van China besloot, het conflict met Rusland op vredelievende wijze te regelen. Indien de vertoogen der Chineësche regeering Rusland onverschil lig laten, zal China het conflict aan den Volkenbond Ier regeling voorleggen, lntuts- schen is met wederzijdsche toestemming een neutrale zone van twintig mijl in de gevaarlijke zone ingesteld. AMERIKA „ONTWAPENT". Ofschoon president Iloover heeft aange kondigd dat het leggen der kielen van de drie kruisers, welke op de marinewerven zouden worden gebouwd, zu! worden stop gezet. is nog geen order tot stopzetting van den arbeid aan het geschut voor deze sche pen gegeven. Dit geschut, dat op alle 1G000 ionkruisers kan worden gebruikt, wordt niet het gewone tempo in de marinewer ven vervaardigd. Verscheidene marine-deskundigen ver klaren dat er geen twijfel bestaat of de uitgestelde kruisers zullen ten slotte wor den gebouwd. Voorts zijn ze van oordeèl dat dat de eerste tien van de vijftien krui seis, tot welker bouw het congres in den afgeloopen winter toestemming heeft ge geven, zullen worden gebouwd. Amerika moet het recht behouden op dit aantal schepen. GROEIENDE COMMUNISTISCHE AGITA TIE IN EUROPA, AZIE EN AMERIKA. Zondag kregen de gendarmes van Ver- viers en Spa (België) de opdracht om zich onverwijld naar de grens te Calamine tc begeven, waar ongeveer zeshonderd Duit- sche communisten een poging deden om op Belgisch grondgebied door tc dringen voor liet houden van een manifestatie,nadat zij gedwongen waren om overhaast Aken te ver laten. De manifestanten werden aan de grens terug gewezen. Zaterdag zijn in Oost-Opper-Silezië (Po len) 43 communisten aangehouden wegens tegen den staat gerichte propaganda. Volgens dc Poolsche bladen is, in verband met het feit, dat de eerste Augustus tot communistischen internationalen feestdag is geproclameerd, ook in Opper-Silezië een le vende agitatie tier communisten geconsta teerd. De communistische partij is reeds sedert langen tijd in Oost-Opper-Silezië verboden, zoodat de arrestatie der communisten zon- der-mëcr gerechtvaardigd wordt geacht. Dc politie te Riga in Letland heeft' een aantal huiszoekingen bij communisten ver richt en heeft talrijke stukken en aanwijzin gen der communistische internationale voor de 1 Augustus-betooging in beslag genomen. Zeventig personen zijn gearresteerd. Ook te Libau zijn tien communisten gear resteerd. Tc Weenen is een Tsjechische communis tenleider gearresteerd, die op 1 Aug. den boel aldaar op stelten wilde zetten. Hij werd gesnapt vóór hij de grens kon bereiken. Tc Kowno in Litauen zullen een vijftiental sociaal-democraten ter dood worden veroor deeld wegens landverraad cn allerlei pogin gen, om een omwenteling te bewerken en daardoor een warboel en ellende te veroor zaken. Bovendien is de soc. dem. partij in Litauen \erboden. Te Agram in Joego-Slavic zijn drie com munisten door dc politie neergelegd. De „Times" verneemt uit officieele Chi- neesche bron, dat de Russen een uitgebreide communistische propaganda voeren om de Mongolen tot een opstand tegen de regeering van Nanking aan te zetten. In de Zuid-Amerikaansche republiek Co lumbia vielen stakende communistische spoorwegarbeiders de werkplaatsen aan. Het leger herstelde de orde. ONTZETTENDE MIJNRAMP. In Dnitsch-Silezië. Gisteravond tegen 7 uur vond op de mijn „Friedenshoffnung te Niedcr Hermsdorf in Duitsch Silezië in het Eulen-gebergte, een ernstig ongeval plaats. Door ontploffing van mijngas werden 35 mijnwerkers getroffen. Slechts 12 hunner konden levend naar boven worden gebracht. De overige 23 waren allen om het leven gekomen. De lijken konden alle geborgen worden. De twaalf overlevenden werden naar het zie kenhuis vervoerd. Vijf hunner zijn licht ge wond, doch de overige zeven zijn er ernstig aan toe. De oorzaak van de ontploffing is nog on bekend. DE GRAF ZEPPELIN Naar gemold wordt, zal het luchtschip „Graf Zeppelin" reeds Woensdag van Frie- drichshafen naar Amerika vliegen. De la ding zal een totaal-gewicht hebben van on geveer 1500 K.G. De Amcrik. millionairsvrouw Hearst had tegen den wil van haar man zicli ingeboekt voor de reis. Zij liet bovendien een tweede plaats in haar kajuit voor haar man reser veeren, die intusschcn zijn aanvankelijk ver zet tegen een luchtreis over den Atlanti- schen oceaan had laten varen. Het echtpaar bevindt zich op het oogen blik in Sovjet-Rusland, waar liet deel uit maakt van een Amerikaansche delegatie. Terstond nadat een telegram van de di rectie der Zeppelin-werf was ontvangen, dat het vertrek in de vroege ochtenduren van den eersten Augustus zal plaats hebben, heeft het echtpaar de noodige maatregelen getroffen om met alle mogelijke verkeers middelen, zooals auto, spoor en vliegtuig Moskou zoo tijdig te bereiken, dat het uiter lijk met het Dinsdagmorgen half acht uit Moskou vertrekkende vliegtuig naar Konings bergen kan vertrekken, van waar de reis dan "order gaat naar Berlijn, waar het vliegtuig .•an de Deutsche Lufthansa Dinsdagavond om 10 uur zal aankomen. Indien zij geen aansluiting missen willen j per extra vliegtuig van Berlijn naar Frie- drichshafen gaan. INGEZONDEN HEDEDEELING. BIJ TAL VAN VROUWENZIEKTEN be werkt het natuurlijke „Franz-Joscf'-bitter- water de allerbeste verlichting. Getuigschrif ten der klinieken voor vrouwelijke patiënten attesteeren, dat bet zeer zacht afvoerende „Franz-Josef'-water vooral bij kraamvrou wen met uitnemend gevolg wordt aangewend Bij Apotheken en Drogisten verkrijgbaar. BLOTTHGE GEVECHTEN IN EEN AMERIKAANSCHE GEVANGENIS. Te Auburn inden staat New-York (Ame rika) brak een opstand uit, welke een zeer ernstigen omvang had. In het tuchthuis bevonden zich in totaal ongeveer 1700 gestraften. De opstand brak uit toen de gevangenen zich op de binnen plaats bevonden. Nadat de bewakers over weldigd waren, stormden de gevangenen naar de wapenkamer en voorzagen zich van geweren, revolvers en patronen. Ver schillende gebouwen werden met petrole um in brand gestoken. Vier bewakers w er den neergeschoten voor de eerste hulp kwam opdagen. Er ontstond een heftig gevecht, dat drie uur duurde tusschen de politie en de gevangenen, waarbij vooral de laatsten ernstige verliezen leden. Twee hunner werden neergeschoten en elf ge vangenen hingen ernstig gewond in het prikkeldraad op de gevangenismuren. Intusschen had de gevangenisdirectie militaire hulp gevraagd en toen deze aan rukte bezetten ongeveer veertig gevange nen den muur en openden het vuur op de troepen, die den muur bestormden en spoe dig vermeesterden. De gevangenen moesten zich overgeven. Er bleken twee gedood en 45 gewond te zijn. Acht wisten te ontvluch ten. De brandweer, die gealarmeerd was om de in brand gestoken gebouwen te blusschen had een moeilijke taak. aange zien de opstandelingen vooraf de brand slangen hadden vernield. TWEE DORPEN IN VLAMMEN. In Tsjech-Slowakije zijn twee dorpen door een ontzettenden brand geteisterd. Door kinderen, die met lucifers speelden geraakte een schuur in brand en bij den krachtigen wind die er stond, sloegen de vlammen zeer spoedig op andere huizen van de beide dicht bij .elkaar gelegen dor pen over, met het gevolg dat ruim 200 huizen met. bijbehoorende schuren, stallen enz. vernield zijn. De schade is enorm. MENSCHENETERS IN CHINA. De internationale commissie tot hulpver leening aan het in hongersnood verkeeren de, gebied in China, bericht dat, ofschoon de toestand verbeterd is. er nog vele milli- oenen menschen hongerlijden. In Midden-Kwansoe beeft het in geen vier jaar geregend; de bouwlanden zijn in een woestijn herschapen; in de steden is de bevolking aanzienlijk verminderd. De commissie-leden verklaren dat er buiten twijfel kannibalisme heerscht. Keu der bestuurders zou hebben getracht straf fen te stellen op liet eten der doode licha men van de slachtoffers van den hongers nood, doch hem zou men ten antwoord hebben gegeven, dat de menschen slechts hetzelfde als de honden eten. HITTE-SLACHTOFFERS IN AMERIKA. In het Noord-Oosten der Vereenigde Sta ten van Amerika zijn tengevolge van de buitengewone hitte talrijke personen ol ieden. Vele anderen, die in het water v koeling zochten, zijn verdronken. VLIEG-SLACHTOFFERS. In de buurt van Londen zijn twee kleine vliegtuigen in de lucht rnet elkaar in sing gekomen. De drie inzittenden werden gedood. Volgens een bericht uit New-York is eer Amerikaansch vliegtuig dat ook een aan val op het duurrecord deed, neergestort, nadat het 154 uur in de lucht was geweest Het ongeluk geschiedde toen het vliegtuig benzine uit een ander vliegtuig zou bijvul len. Beide vliegers werden gedood. EEGRAVEN TRAANGASBALLONS GEVONDEN. Te Berlijn hebben bij don aanleg var nieuwe gasleidingen in de nabijheid var den trambaan in Wilmersdorf arbeider.- een hoeveelheid traangushallons en -am pulion gevonden, afkomstig van een fa briek, die zich tijdens den oorlog met de fabricatie van dit gas bezig hield en di de stopzetting van deze productie het niet meer bruikbare gas daar begraven hadden. Brandweerlieden met gasmaskers hebben den ongevaarlijkcn doch onpleizierigen voorraad verwijderd. DE VALSCHE DOCHTER DES CZAREN. Onlangs maakte oen zekere Anastasia Tsjaikowski er aanspraak op, de jongste, en eenig overlevende dochter te zijn van czaar Nicoiaas II. Een onverkwikkelijke twist tusschen fami lieleden van den czaar ontstond door het op treden van deze vrouw, die het natuurlijk te doen was om geld en schatten, zoo die er nog mochten zijn uit de nalatenschap van den czaar. Dc czarcnfamilie liet haar echter spoedig schieten, tot een Amerikaan te New York haar als „antiquiteit" opnam. Thans wenscht ook de Amerikaan niets meer van haar te weten. „ZENUWACHTIGHEID" ONDER TIJGERS. Niet alleen de z.g. cultuurmensch, ook de wilde dieren schijnen in onzen neirveuzen tyci last te hebben van „zenuwachtigheid". Onlangs trok een inboorling met zijn os- senkaj- uoor eon oerwoud in de omstreken van Mysore in het Zuiden van Vüor-indië. iiij schrok plotseling hevig, daar hem een tijger midden op den weg legemoet kwam. In zijn verbijstering viel Jnj van den wagen en grond, en ue tijger, liet instinct kataciitigen volgend, wierp zich op de weer- looze prooi. Het zou met den inboorling ge daan zijn geweest, ais niet zijn zoontje, uat op de kar was blijven zitten,de tegenwoor digheid van geest nact getoond om met een 'ecg petroleumblik het roofdier een pak .laag toe te dienen. De tijger schrok zóu deze onverwachte kastijuing, dat hij rechts omkeert maakte. Dergelijke vreesachtigheid bij tijgers wordt in den laatsten tijd meermalen opgemerkt Engelsch-lndié. t Land is de laatste tien tallen jaren sterk veranderd. Automobielen zijn er de plaats van paard en wagen ko- Beweerd wordt, dat er nog vele tijgers in Indië zijn, maar dat zij laihartig en bloode zijn geworden. Als de drijvers de tijgers in de richting jagen, waar hun belagers op de loer liggen, een enkel stuk doek, dat aan een boom hangt, voldoende om ze schuw te maken en wild de vlucht te doen kiezen. Overdag lijdt de tijger tegenwoordig een treurig" bestaan. De treurige noodzaak, die hem dwingt, zich verborgen te houden, stelt zijn zenuwen op een zware proef. Den ge- heelen dag hangt zijn leven en zijn kans op oedscl ai van zijn onzichtbaarheid. Welis- vaar laat hij zich zelden door menschen overrompelen, maar de apen, die overal de toppen der hoornen bevolken, hebben hem gauw in <le gaten en verraden zijn aa zigheöd door heesch gekrijseh. Als zij hun waarschuwend geluid verheffen, weet ieder die de stem van de jungle kent, dat er een tijger in de buurt is, en grommend en be vend kruipt liet dier in zijn schuilhoek. Des nachts heeft de tijger méér kans. Dan doet hij zich zoo te goed, dat hij zich nau welijks kan bewegen. Hij wordt dan ge makkelijk de buit van een jager, die van de duisternis gebruik maakt om het schuw ge worden roofdier op het spoor te komen. poort, die tot tekst had Openb. 3 713 Na de bediening des NVoords cn dc lezing van het bevcstigingsformulier sprak de bevesti ger een persoonlijk woord tot den jongen dominee, dat vertolkte de innige liefde die tusschen hen beiden bestaat. Onder de hand oplegging zong de Gemeente haar nieuwen leeraar toe Ps. 121 4. Des avonds bediende Ds. Kakcs het Woord uit Matth. 5 141G en .^rak over de roeping der Gemeente om het licht der wereld te zijn. Gewezen werd op: 1. het bevel daartoe; 2. de waarschuwing daarbij; en 3. het doel van die roeping. Daarna volgden toespraken tot de Gemeen te, de catechisanten, den afgevaardigde van de classis, den consulent en den bevestiger. Ouderling Weerstra spral namens de Ge meente een woord van dank en blijdschap, Ds. J. Bolman sprak namens di Classis en daarna een persoonlijk woord. Op verzoek van br. Weerstra zong de Ge meente, haar nieuwen leeraar toe Ps. 134 3. 't Was een blijde dag voor allen. Ds. W. T o m prpekte Zondag jl. afscheid an de Geref. Kerk te Warns (Fr.) met een predikatie over Hand. 20 32, tot thema heb bende „de afscheidstroost van_den Apostel door de Reformierte Landeskirche van Han- brief verzonden aan de Senaten der Uni- Jver. versiteiten inzake de Academie voor Licha- Het aantal studenten is grooter geworden, melijke Opvoeding, meer in het bijzonder Te Leiden werden voor den cursus 1928-20 ingeschreven 61 studenten, van wie 18 voor de eerste maal. Te Utrecht bedroegen deze cijfers 150 en 36: te Groningen 44 en 15. Vervolgens gaf de heer Crcmer het verslag over de afgelegde proponentsexamens, ten getale van 50, waarbij 43 candidaten tot de Evangeliebediening zijn toegelaten. Besloten werd voor de uitgave van een geschrift van Dr. F. J. Los, dat getiteld zal zijn „Tekst en toelichting van de Geloofsbe lijdenis der Ned. Hervormde Kerk", een be drag van f500 beschikbaar tc stellen. Een voorstel van Prof. Haitjcma, strekke- de om gedurende 3 jaren jaarlijks twee stu diebeurzen beschikbaar te stellen voor stu denten in het buitenland, ten einde dc Uni versiteiten in ons land te kunnen bezoeken, kan geen meerderheid verwerven. Het wordt met 11 tegen 8 stemmen verworpen. Ds. P. VAN GENDEREN STORT, f Zaterdag j.l. is in het Ziekenhuis te Gro- irloden Ds. P. van Genderen Stort, Paulus voor de Gemeente te Efcze", daarbij j predikant bij de Ev. Luth. Gemeente te wijzend op: 1. de behoefte aan dien troost; i Nieuwe-Pekela. 2. den inhoud van dien troost; en 3. de ver- j De overledene was geboren 19 Maart 1880 sterking van dien troost Aan het einde werd te Leeuwarden on was predikant te Harlin- gesproken door ouderling J. J. de Vries na- gen (1911-'12), Culemborg (1912'24) Kerknieuws. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Rotterdam-Zuid, J. D. Bartli te Vlaardingen en A de Blois te Dirksland. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Leimuiden, E. Jongens to Giessen-Oudekcrk en Peursum. Naar Emm en Herv. Evangelisatie; voor tijdelijk), cand. M. N. W. Smit te Makkum. Bedankt: Voor Haarlem (vac.-L. J. van Leeuwen), A. G. B. ten Kate te Brussel. Voor Eemnes-Buiten, I. Kievit te Baarn. CHR. GEREF. KERK. Aangenomen: Naar Zierikzee, H. Hoogondoorn te Bunschoten. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Leeais, B. Bouma te Dirks- horn en J. C Haartsen te Driesum. Te Overschild, cand. J. Boer te Groningen en cand. W. Reinders te Groningen. Beroepen: Te Leens, B. Bouma te Dirkshorn. Te Genemuiden, cand. A. J. Boss te Zwolle. BEROEPINGSWERK. Te Woldendorp (Gr.) bestaan bij de Geref. Kerk, die sinds 18S6 vacant is, plan nen tot het beroepen van een eigen predi kant, die dan tevens den Evangelisatie-pr- beid in den Oosthoek der provincie ter hand kan nemen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. P. de Groot hoopt Dinsdag 17 Sep tember a.s. van de Chr. Geref. Kerk te Rot terdam afscheid te nemen en Zondag 29 September d.a.v. intrede te doen te Amers foort, na bevestiging door Ds. N. Bijdemast, van Rotterdani-Delfshaven. Cand. H. Kakes, van Zandam, werd Zondagmorgen bij de Geref. Kerk van Mak kum, na een vacature van meer dan twee jaren, bevestigd als haar herder en leeraar door Ds. W. Breukelaar, em. pred. van Sant mens Kcrkcraad en Gemeente, in welke toe spraak uitkwam hoe hartelijke banden ver broken moesten worden. Toegezongen werd Ps. 121 4. Namens de Classis sprak Ds. D. Zwart, van Oudemirdum, die wees op de be- teekenisvolle plaats die de naar Sappcmeer vertrekkende leeraar in haar midden innam. Ds. J. van Woerden preekte Zondag middag zijn afscheid van de Ned. Hervorm de Gemeente van Eiland Marken. De kerk was zeer vol. De naar Zwammcrdam vertrek- kenden leeraar had tot tekst 1 Joh. 2 28 a, waarna hij de gebruikelijke toespraken hield en zelf toegesproken werd door Ds. J. N. Vaandrager, van Monnikendam, als consu lent en namens den Ring; door ouderl. K. Zeeman, die namens de Gemeente waardee- rende woorden sprak en verzocht Ps. 121 4 toe te zingen; cn door Burgem. Heikcns na mens de burgerlijke gemeente, die tevens een persoonlijk woord van erkentelijkheid sorak. De sprekers werden door Ds. van Woerden beantwoord. Mede aanwezig was Ds J. de Vlieger, van HolyslooL ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK. 11de zitting. De President opende met voorlezing van Ps. 16 en gebed. Hierna kwam in bespreking de behande ling over het Reorganisatie-rapport. Volgens Dr. Nicmeijer (Vrijz.) zou de be handeling althans van de hoofdlijnen zeer zeker nu wel aanstonds kunnen plaats heb ben, waartegen door den President werd op gemerkt, dat het al dadelijk moeilijk zal Wezen vast te stellen, wat onder hoofdlij nen moet worden verstaan. Prof. Haitjema (confess.) herhaalde nu zijn voorstel, om het ontwerp door een in Januari 1930 bijeen te roepen vergadering van de Synode te doen behandelen, en hij lichtte dat voorstel nog nader toe. Men zal zich in de Kerk alvast officieus over deze belang rijke aangelegenheid kunnen uitspreken en ieder Synodelid zal haar ernstig kunnen ©gen. Daartoe zou het voorstel dan voor anderen moeten worden verkrijgbaar !«teld. Prof. Knappert (vrijz.) wees cr op, dat de agenda van deze Synode niet bijzonder over laden is, en dat liet bijeenkomen van dn Sy node in Januari voor vele leden moeilijk is, omdat men dan midden in het werk zit de leden in elk geval wel kunnen sprei: over de hoofdzaken. Alzoo vereenigde hij zich met het voorstel van Dr. Niemcijer. De Vice-president cn dc Secrearis sloten zich bij Prof. Haitjema aan. Dr. Niemeijcr zei nog van oordeel te zijn dat het ontwerp zeer goed in hoofdlijnen deze vergadering kan worden behandeld, tenzij er leden verklaren, dat zij na het ont werp eenige dagen in handen gehad te heb ben niet in staat zijn, daarover te oordeelen. Het voorstel van Dr. Niemcijer om in deze vergadering het ontwerp te behandelen, werd alsnu in stemming gebracht en ver worpen met 12 tegen 7 stemmen. (Prof. Knappert verklaarde zich vóór dat voorstel en voorts de heeren Taminens, Cremer, Franck, Brandligt, Tijssens. Eilerts de Haan en Dr. Niemeijer, allen vrijzinnig.) Het voorstel-Prof. Haitjema werd nu zon der hoofdelijke stemming aangenomen ei besloten werd aan de Synodale Commissi' te verzoeken dc huitengewone vergadering uit te schrijven op 7 Januari 1930; terwijl op de bevoegdheid der Commissie zal worden gewezen, om over het ontwerp haar adv te geven. Voorts zal het in de Handelingen worden opgenomen en tegen kostende» prij: afzonderlijk beschikbaar worden gesteld. Des middags kwam het verslag der Kerke lijke hoogleerarcn aan de orde. De President bracht dank aan de hoog leeraren voor de groote toewijding, 1 mee zij hun arbeid hebben verricht, wees er op, hoe thans ook menig gebied wordt betreden, waarop de Theologische student in vroeger jaren geen voet zette. Te Leiden werd aan den zendeling J. Muylwijk gelegenheid gegeven te spreken over den zendingsarbeid op Nieuw Guinea en in Deli. To Utrecht verhaalden jonge dienstdoende predikanten (nl. Ds. H. J. Dijckmeester te IJmuidon, Ds. H. Mondt te Leiderdorp en Ds. C. Burger) van hun eer ste ervaringen in de eerste Gemeente. Prof. Dr. L. Bouman gaf cr voor theologen colleges over „hoofdvragen uit dc nieuwere psychologie". En te Groningen werd in Paaschweck een excursie gemaakt met studenten naar Emden, waar de Groote Kerk met haar archiefschatten werd bezocht en deel werd genomen aan een driedaag sche Theologenconferentie, welke belegd Nieuwe-Pekela sinds 1 Juni 1924. De begrafenis zal plaats hebben op Woens •dag a.s. op het kerkhof van de Luth. Ge meente te Nieuwe-Pekela. KERKGEBOUWEN. Te Bodegraven waren bij don Kerke- raad dor Geref. Kerk reeds sedert eenigen tijd plannen in voorbereiding om te komen erwarming van het kerkgebouw, door middel van een centrale warmwater-instal latie. Aan de Gemeenteleden werd een cir- culaire gezonden, waarin ook genoemd was het geraamde bedrag zijnde f 7500. De ex ploitatie-kosten waren berekend op onge veer f 1600 jaarlijks. Op de laatst gehouden Kerkeraadsvergadering bleek, dat aan gif- .vas toegezegd een bedrag van ruim f 850 en aan vrijwillige bijdragen f 600. Ge- de geringe opbrengst, waaruit af te lei den valt de geringe ambitie, nam de Kerke- raad het besluit de verwarmingsactie te staken, zoodat het kerkgebouw als voorheen den winter onverwarmd zal blijven. Te Goes zijn, wegens het bouwen van een nieuwe kerk, in opdracht van den Ker- keraad der Geref. Kerk door de notarissen Joh. Pilaar te Goes en H. A. J. van der Veen te Terneuzen het kerkgebouw, de pastorie, de concistorie, kosterswoning en bouwter- m aan de Wijngaardstraat en Westval aldaar publiek verkocht Kooper werd de Te Goes zal de gerestaureerde Groote Kerk der Ned. Ilerv. Gemeente in December in gebruik worden genomen. Het go- bouw wordt electirisch verlicht en centraal erwarmd. In de gerestaureerde kerk zul len de stoelen uitsluitend voor de vrouwen en de banken alleen voor de mannen zijn bestemd. erband met de plannen daaraan een promotie tot doctoren in de lichamelijk© opvoeding te verbinden, waartegen bij ge noemd Hoofdbestuur overwegende bezwa ren bestaan. LAGER ONDERWIJS. EOOFDBENOEMINGEN. S t o 1 w ij k P. Bezem er, eerste-ond. en plaatsverv. hoofd te Katwijk aan Zee (Ilerv School II). Iloogezand, A. van Dijk, hoofd te Bellingwolde. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. N e d.-I n d i (aan een der Chr. Hol- lanrisch-Inlandsch.e Scholen), A. Middelkoop O.Pzn. te Vijfhuizen (Haarlemmermeer). St Annaland, mej. Breugel te Dor drecht Middelburg (School van de Geref. Ge meente, hoofd A. Kasse) J. van der Spek '.e Sommelsdijk. Aang. Delfzijl (Herv. School), J. IC. Wij lage, aldaar. Voor tijdelijk. Oosterend, Fr. (hoofd G. Frocntjes), mëj. A. van der Goot te Rijperkerk. Oudega (H. O. N.), mej. N. G. Hoeksana te Dokkum. Gemengd Nieuws. Voor het eerst sinds 1808. Men schrijft ons uit Diez aan de Lahn (Duitschland); Tot de schoonste deelen van het paleis Ox-anienstein, te Diez aan de Lahn, behoort ongetwijfeld de Slotkapel. Van de wanden mot kunstig stukwerk voorzien, naar de teekeningen van den groeten Daniel Marot, de 32 wapens neder der voorouders van Hendrik Casimir II, Vorst van Nassau-Diez,' Stadhouder van Friesland cn van zijne Ge- rtialïrf Amalia van Anhalt-Dessau. Sinds Stadhouder Willem V in 1806 overleed, was hier nimmer in onze taal liet Evangelie ondigd. Laatstelijk was de kapel inge richt als Roomsch kerkgebouw voor de Fran- sche bezettingstroepen, die in Diez gelegerd /aren. Sinds dc ontruiming van Oranien- stein. die plaats vond mede op verzoek van een talrijk gezelschap d:r N. C. R. V., dat in 1926 het Nassausche land bereisde, werd er geen godsdienstoefening meer in gehouden Maar j.l. Zondag werd, voor het eerst na 123 jaar, weer in onze taal 's Heeren woord ge predikt. Was het wonder, dat deze samen komst op de aanwezigen een onvergetelijken indruk maakte. Prof. Dr. T. Hoekstra, van Kampen, hield een predikatie over Openb. 716, 17. Onder de aanwezigen merkte men op de leiders een gezelschap der Nederl. Christel. Reisver- ceniging, dat dien Zondag in Diez vertoefde, Mr. E. J. Th. a Th van der Hoop van Sloch- teren, Burgemeester van Slochteren, Ir. F. M. Lindeboom, van Amsterdam, Hoofdbe stuurslid der N. C. R. V; en Mr R H van Houten, van Amsterdam. Voorts alle ddfcl- nemers, o.w. o.a. C P I Dommissie, Burge meester van Maassluis; Ds. J. E. Wester huis, Geref. predikant te Hcllevoetsluis, Ds. J. E. Bos. Ned Herv pred. tc Slochteren; Dr. D. Snoeek Henkemans, van 's-Gravenhage; ook Ds. O. G. Heldring, van Zetten, woonden den dierfst bij, benevens verscheidene Engel sehen en vooraanstaande inwoners van Diez, o.w. de Burgemeester, de heer Robert Heck, die zelf mede liet orgel bespeelde. FABRIEKSGEHEIMEN GESTOLEN BIJ PHILIPS Naar wij vernemen is het den laatsten tijd voorgekomen, dat fabrieksgeheimen toebe- hoorende aan de N.V. Philips Gloeilampen fabrieken en de N.V. Philips Radio te Eind hoven, door personen die daarvan uit hoofd© van hun betrekking kennis droegen, aan derden belanghebbenden zijn medege deeld, terwijl voorts zelfs teekeningen van machines, welke door dc N.V. Philips voor dc fabricage van haar artikelen gebruikt worden, aan derden zouden zijn overlegd. In verband daarmede is aangifte gedaan tegen bepaalde personen wegens het mis drijf van art 273 W. v. S. Naar aanleiding daarvan heeft de Justitie te Arnhem eenigen tijd geleden bij de be trokken personen een huiszoeking gedaan, alsook bij de N.V. Spcndor Gloeilampfabrie- ken te Nijmegen. In laatstgenoemde fabriek werd op één der machines beslag gelegd, in afwachting van de beantwoording der vraag of het ver moeden, dat deze machine naar de fabriek©* geheimen van Philips zou zijn gemaakt, juist is. Het onderzoek zou zich overigens tot het buitenland uitstrekken. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Zondagavond tegen 6 uur brak brand uit in de bosschen rondom het in aanbouw zijn de mgr. Mutsaersoord te Venlo. Dank zij het krachtig ingrijpen van in d© nabijheid vertoevende militaire politie, wan delaars en inmiddels toegeschoten personen, die met schoppen en dennetakken van all© kanten de vlammen aantasten, wist men na ruim een uur werken het vuur te vermees teren. De blusschers hadden evenwel deerlijk hun kleeren en schoeisel gehavend. De brand is zeer vermoedelijk ontstaan door een wandelaar, die een brandend stuk je sigaret heeft weggeworpen. Hij heeft al thans erkend, dat even na het wegwerpen de sigaret vlammen om hem heen sloe gen. Hij heeft zelf een groot aandeel in het blusschingswerk gehad Er zijn wederom eenige honderden vier kante meters mooi opgaand dennenhout erbrand. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. In de modder gestikt. Vanmorgen geraakte de 27-jarige vracht rijder J. Luijken, die met een vrachtauto, geladen met koeien, op den Bleiswijkscheu weg bij Zoetenmeer in de vaar:, doordat hij een defect aan de stuurinrichting kreeg. De wagen kwam met den kop in het water en de bestuurder kon zich nog naar buiten be geven. Toen het onrustig gewonden vee zicli naar één kant van de au o begaf, kantelde deze om, zoodat zij met de wielen boven kwam te liggen en de bestuurder in de mod der geraakte en stikte. Aan omstanders ge lukte het na een uur de auto weer overeind •le krijgen, doch de levensgeesten van L. wa ren reeds geweken. De man was pas sinds enkele weken gehuwd. Van het vee is niets omgekomen. KIND LEVEND VERBRAND. Twee kinderen van den spoorwegarbei der Nijs, te Mijdrecht, waren nabij de ou derlijke woning aan 't spelen met lucifers. Plotseling vatten de kleertjes van een der kleinen vlam en nog voor de toesnellende vader, die het onheil bemerkte, het kind kon helpen, stond liet reeds geheel in brand Door haar in een tiel met water te houden werden de vlamen spoedig gedoofd, doch het kind was reeds zoodanig met brand wonden bedekt dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die onmiddellijke overbrenging naar een ziekenhuis in Am sterdam noodzakelijk achtte. Het kind over leed inmiddels aan de bekomen verwondin gen. MEDISCHE KRONIEK. GENOTMIDDELEN. Specerijen zijn nuttig omdat zij de smake lijkheid van het voedsel verhoogen; overma tig gebruik kan evenwel de slijmvliezen be schadigen en afstompen. Ook de nieren lij den min of meer door 't misbruik. Thee, koffie en chocolade zijn mits in ma tige hoeveelheden onschadelijk; chocolade bevat bovendien nog eiwit, vet en meel in kleine hoeveelheden. Bij de bereiding van tal van spijzen wordt suiker gebruikt. Werd vroeger de suiker ge baald uit de suikerbiet, thans meer cn meer uit den bietwortel, die goedkooper is, de zelfde smaak heeft, cn dezelfde eigenschap pen. Voor de voeding van den menseh heeft de suiker groote waarde, daar zij als voedings stof in zijn geheel wordt opgenomen cn ver bruikt zonder vooraf door de vochten d»r spijsverteringsorganen in samenstelling te ziin veranderd. Kleine giften van suiker, gegeven aan personen, die langeren en zwaren arbeid moeten verrichten, b.v. troepen op marsch. maken hen tot den zwaren arbeid beter in staat dan door een glas alcohol, wat vroeger nog wel eens werd gegeven. Vooral nan boord der schepen. Een voordeel is ook, dat het in kleine pakjes kan worden meegenomen. Een ander soort van suiker is de druiven suiker, uit den druif bereid. De melk levert voorts melksuiker. Na aan de suiker verwant is de honig, ook zeer smakelijk en voedzaam. Deze be staat uit een mengsel van verschillende suikersoorten met eiwit, mierenzuur en zouten. Sacharine is geen zout, als voedingsmiddel waardeloos. Zout is noodzakelijk voor de voeding. Ieder gebruikt veel meer dan hij noodig heeft (2 Gr.) Zout is voor de huishouding van groo te waarde; men vindt liet in alle weefsels en vloeistoffen van het lichaam. Niet alleen de dieren, maar ook de menschen verlangen in stinctmatig naar zouten. Kunnen gebrek duarvan moeiliik verdragen. De belangrijkheid van zout is. dat het met groote kracht water aantrekt, welke eigenschap het zelfs behoudt als het door een dierlijke vlies van 't water is afgeschei den. Dit doet het ook in het menschelijk lichaam. Door deze eigenschap bevordert het de beweging der vloeistoffen in de organen, de stroöming der vochten van cel tot cel, en verhoogt daardoor de voedselverdeling in de cellen. Alcohol wordt door gisten van suiker ver kregen. Het is een genotmiddel, dat door geen enkel genotmiddel wordt geëvenaard: alleen het mishruik heeft de ergste gevolgen De wijnbouw is bijna zoo oud als de we reld. Waar het klimaat daar maar even gun stig voor was, plantte de mensch den wijn stok: waardoor hij zijn leven opvroolijkte. „Dr wijn, die het hart des menschen vrooljjl maakt." Na zware vermoeienis, na bloedverlies, b' herstel na zware ziekte, of bij uitputting bij hooge koortsen, is goede wijn, door geen me dicijn te vervangen. Dat misbruik van wijn, ook zijn nadoelen heeft weet iedereen wel uit eigen omgeving Jonge menschen beneden 16 jaar zijn er zeer gevoelig voor. Voor hen is het beslist te ontraden. De geheel-onthouding is evenwel meer gebaseerd op moreele, dan op hygiënische beginselen. De strijd tegen het misbruik heeft sinds de laatste jaren meer succes ge had. dan eenige wettelijke maatregel kan bewerken. Het conserveeren van levensmiddelen be schut tegen bederf, waardoor het mogelijk wordt voedsel voor onbepaalden tijd te be waren. Het groote voordeel hiervan is, dat men in de jaargetijden van overvloedige pro ductie, kan sparen, tot de winter komt cn er niets groeit. Bovendien is ruil mogelijk piet landen, die ver van eikander zijn gelegen, zoodat de overvloed van elders benut kan worden. Van oudste tijden af kende men hot con serveeren door pekel, het rooken en in zuur zetten. Pekel, rook, azijn onttrekken water aan de oppervlakte van het ingemaakte voedsel, waardoor een hard, ingedroogd laagje ont staat, waarop de rottingsbacteriën niet kun- \en inwerken. Vopdselbederf is in den regel c wijten aan de werking van rottingsbac teriën op hot voedsel. Door dc ontdekking van Pasteur, dat rotting door de werking ;ler rottingsbacteriën ontstaat, en dat hooge temperaturen rottingsbacteriën dooden, ont stond een afdoende methode door conservee ren. De verhitting tot 80 gr. C. om ziekte kiemen te dooden wordt naar den ontdek ker pasteuriseeren genoemd. Zoo wordt ge, pasteuriseerde melk verkregen door deze in afgesloten flesschen tot 80 gr. C. te verhit ten. Het afsluiten der flesschen voorkomt, dat er nieuwe rottingskiemen in het voedsel kunnen geraken. Behalve melk, wordt ook vleesch en groen ten in blikken gepasteuriseerd en in den handel gebracht. Zijn cr bensten in de blik jes, dan kunnen er later weer rottingskie men inkomen. Door mislukte conserveering ontwikkelen zich gassen, die de wanden van het blik doen uitpuilen. Blikjes met bolle wanden moeten dan worden afgekeurd. Eveneens slecht riekende bussen. Zure stoffen kunnen in metalen niet wor den bewaard; dit doet men dan in glazen met de z.g. Wcck'sche methode. Bevriezen voorkomt langen tijd de rot ting. Het doodt evenwel de kiemen niet. Be vroren vleesch blijft lang goed, wordt het eenmaal ontdooid dan bederft het spoedig. Het drogen van groenten vertraagt ook lan gen tijd het bederf. Geconserveerd voedsel kan evenwel slechts als aanvulling worden gebruikt, doch kaa, geen versch voedsel vervangen. Visch kan men ook op verschillende wijze conserveeren door bewaren in ijs, maar be ter nog door drogen bij stokvisch, rooken (bokking en paling), marineeren, d.i. inma ken in azijn met kruiden, als haring en pa ling, of inleggen met olie, als sardines. Eet- en kooltqereedscliap kunnen schade aan de gezondheid doen, wanneer de stof, waaruit zij gemaakt zijn, giftige bestanddee- len bevat, die in zure of vette spijzen kun nen overgaan, waartoe in de eerste plaats hoort de gevallen van loodvergittiging. Dit kan voorkomen door loodverbindingen uit het glazqur van aardewerk en uit vertinsel van blikke bussen. Ook zijn wel gevallen van kopervergifti ging voorgekomen, wanneer bij koper of nieuw zilver in vochtigen toestand onder in werking van koolzuur kopergroen ontstond. Wil qien dit gereedschap zonder gevaar ge bruiken, dan moot het vóór 't gebruik blank worden geschuurd en niet voor 't gebruik van zure spijzen worden gebezigd. IJzeren eet- en drinkgereedschappen wor den gewoonlijk van een laagje email voor zien, daar de spijzen anders licht een ijzer-, soms inktsmaak krijgen en steeds een min der frissche en onsmakelijke kleur aanna men. (Het email kan evenwel weer hoog loodgehalte hebben en daardoor ook weer gevaar opleveren.) Bovendien kan email m de goedkoopere soorten doen dit steeds, af schilferen, en met de spijze in den darm ge raken. Hot is niet denkbeeldig, dat deze scherpe stukjes email de wanden van maag of darm kunnen kwetsen en daardoor maag- of darmbloedingen veroorzaken. Voorts moge men wel bedenken, van hoe veel gewicht het is voorwerpen, waarin etenswaren in worden weggeborgen vóór het gebruik steeds nauwkeurig te reinigen. Bewaren van voedingsmiddelen. De plaat sen, waar voedings- en genotmiddelen wor den bewaard, moeten droog zijn, luchtig en zoo mogelijk steeds dezelfde temperatuur hebben, in elk geval vochtvrij zijn. Visch en vleeschwaren hange men op, vrij van elkan der, dat zij elkander niet aanraken. Wortel gewassen kan men in den grond bewaren en evenzoo de aardappelen. Vliegenkasten heeft men om te beletten, dat insecten het voedsel niet verontreini gen en daardoor bederven. Bovendien dra gon vliegen aan hun pooten vaak ziekte kiemen mede. Vliegen toch gaan b.v. van een mestvaalt vaak direct over op onze spij zen, die daardoor niet alleen worden ver ontreinigd, maar soms broedplaatsen wor den voor besmettelijke ziekten. Muggen mo«-t men op dezelfde wijze weren. Zij zijn vaak de overbrengers van de malaria.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2