lUrnair |Trihsd)f dTotuuitl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN HET KOELIEVRAAGSTUK ABONNEMENT: Per kwartaal 3,23 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending Bij dageüjksche zending m 7 Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meer 0-22% Inget Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 No 2801 DINSDAG 23 JULI 1929 10e Jaargang. Pit nummer bestaat uit TWEE blaffen. Met het oog op de groote drukte hij Oijze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men yriendelijk verzocht, deze tijdelijke sdresveranderingen zoo spoedig mo gelyk op te geven, liefst enkele dagen yan te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogen'.lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wy. Wie de telegrammen uit Indië gedu rende de laatste dagen met eenige aan dacht heeft gelezen, zal wel begrepen hebben, dat de Europeesche bevolking le overzeesche gewesten door zeer bijzondere aandoeningen is bewogen. Een telegram om bescherming, door honderden vrouwen gericht aan de Ko ningin, een protestvergadering, bijge woond door duizenden planters, een merkwaardige verklaring, door mr. v. Helsdingen afgelegd in den Volksraad, bet zijn slechts enkele uitingen van wat op dit oogenblik de harten van $elen jin Indië vervult. Men kent de oorzaak. Het aantal aanslagen, door InlanÖ- :he koelies of werklieden op Europee- jfcche opzichters of assistenten in de rifliltures gepleegd, is het laatste jaar ■JPP onrustbarende wijze toegenomen. ^1 Om onverklaarbare of soms ook om 'lieer nietige redenen vallen de koelies l de Europeanen aan en menig assistent mag blij zijn, als hij er slechts met min pf meer ernstige verwondingen afkomt. Daardoor was er reeds een zeker ge voel van ongerustheid en van onveilig- i- heid ontstaan, en vele kenners van de Indische wereld hadden hun licht la ten schijnen over de oorzaken, die tot zulk een moorddadig optreden van sommige koelies hebben geleid, j- Tot nu plotseling een moord, ge- pleegd op de echtgenoote van een assis- ittent, mevrouw Landzaat, geheel de a planterswereld in heftige ontroering '"heeft gebracht en duizenden in zekere In vertwijfeling zich afvragen, of er nu i- geen macht ter wereld is, die daaraan te een einde kan maken en of de Regee- ring niet in staat is aan de Europee- pche werkers in Indië te waarborgen 1- de veiligheid en de bescherming van Hjf en leven, die wij beschouwer, als een der eerste kenmerken van een georden- jr de maatschappij. Ts Het valt voor wie Indië niet uit aan- l8 Schouwing kent, niet gemakkelijk zich (l te verklaren, waarom die moord zulk een algeme'ene ontroering heeft veroor- 'l.zaakt en vooral niet, waarom men de ^kegeering min of meer een verwijt er van maakt, dat zij voor die aanslagen uen moorden verantwoordelijk zou zijn. ,r- Om dat duidelijk te maken, willen we ^pp eenige omstandigheden wijzen, die na ter verklaring kunnen strekken. In de eerste plaats bedenke men, dat Pjde geheele koloniale verhouding geeuwen lang alleen heeft kunnen be- irt Staan, doordat een klein aantal blan- e*ken een geweldig overwicht had op de 37millioenen Oostersche kleurlingen, die g; al of niet gewillig zich onder de vreem- ed de overheersching schikten. Ook al was de slavernij reeds lang afgeschaft, toch y leefden nog vele Europeanen in het be sef, dat zy de eigenlijke meesters en po heeren waren en dat de Inlandsche be volking alleen maar diende om den a handenarbeid te verrichten, die in een *i koloniale maatschappij noodig is, om de groote cultures in stand te houden en ^het kapitaal winstgevend te maken. Ig. Aan dat besef in de Europeesche rciïnaatschappij beantwoordde het besef fin de Inlandsche maatschappij, dat men onderworpen moest zijn en dat men zich moest laten welgevallen elke be handeling, die het den Europeeschen toeneer of mevrouw beliefde den In- landschen man of vrouw te doen onder gaan. Natuurlijk zijn er altijd vele Euro peanen geweest, die hun Inlandsche De- dienden of hun Inlandsch werkvolk op toenschelijke wijze hebben behandeld. Men moet vooral niet denken, dat alle ïuropeauen een soort slavenhouders of blank-officieren waren, die met de zweep rondliepen. Maar ook bij de besten was de ver houding toch altijd nog wel ietwat an ders dan hier te lande tusschen heer en. knecht, tusschen mevrouw en dienst bode bestaat. De verhouding van over- heerscher en overheerschte, de koloniale verhouding en de rasverhouding, be- heerschte ook de sociale verhouding en verscherpte die vaak op krasse wijze. In bijzondere mate was dat het ge val in de cultures. We behoeven slechts te wijzen op de vele koelieschandalen, die op Dell zijn voorgevallen en die in het begin dezer eeuw door een man als wijlen mr. v. d. Brand zijn aan de kaak gesteld, om duidelijk te maken, hoeveel de Europeanen meenden zich te mogen veroorloven tegenover werklieden van het onderworpen ras. Sedert hebben zich groote verande ringen voltrokken in de Indische we reld. De Regeering heeft allerlei maatre gelen getroffen om mishandeling van koelies te voorkomen en te straffen. De Europeesche maatschappij is in de laatste jaren heel wat gewijzigd. Veel meer dan vroeger leven de Europea nen gehuwd met een Europeesche vrouw en het min of meer ruwe, vaak ongebonden leven, dat met name de planterswereld berucht maakte, is veel kalmer geworden, en draagt veel meer dan in vroeger jaren het kenmerk van beschaving en rustigen arbeid. Maar ook de Inlandsche wereld is geheel veranderd. Het gevoel van on- derworpenheid.van geduldig zich moe ten laten welgevallen, is in bieeden kring verdwenen en heeft plaats ge maakt voor onrust, wrevel, opstandig heid, afkeer van overheersching. Men verzet zich veel spoediger tegen wat men als onrecht gevoelt of ook tegen wat men niet aangenaam vindt. Men koelt zijn woede of ontstemming op een manier, die ons vaak onbegrij pelijk voorkomt. De koelie, die mevrouw Landzaat vermoordde, wou wraak ne men, omdat zijn van hem gescheiden vrouw naar een andere afdeeling was overgeplaatst. Hij verlangde zijn vrouw terug, en omdat deze terugplaatsing naar zijn meening niet vlug genoeg ge schiedde, vermoordde hij een dame, die niets met de heele zaak te maken had, alleen om uiting te geven aan zijn oede. Het valt te begrijpen, dat dergelijke voorvallen de Europeesche maatschap pij in Indië in beroering brengen, en dat men zoekt naar de oorzaken van dergelijke moordaanslagen en naar de middelen, om ze le voorkomen. Sommigen zijn al heel spoedig klaar met hun oordeel. Het is volgens hen alleen de schuld van een ethische po litiek, die de koelies veel te zacht be handelt. De arbeidsinspectie, die toe zicht moet houden op de naleving van de koeliecontracten, treedt volgens de ze beoordeelaars verkeerd op en wekt bij de koelies den indruk, dat ze tegen over de Europeesche planters geweld mogen gebruiken. Onze rechtspraak straft te licht en gebruikt te veel V»es- tersche methoden, die op de Oostersche ziel niet genoeg afschrikkend werken. Kortom volgens hen, die de zaak al dus bekijken, ligt het alles aan een te slap en weekelijk optreden van regee ring en justitie en is er geen ander middel tot verbetering en voorkoming dan een terugkeeren tot de vroegere methoden van de koloniale maatschap pij. Anderen zoeken de voornaamste oor zaak in het bestaan van de poenale sanctie. Schaf die af, zoo zeggen ze, en het kwaad zal van zelf verdwijnen. Nu moet de koelie, ook al heeft hij allerlei grieven, blijven doorwerken en vindt zijn wrevelig gemoed geen anderen uit weg dan het plegen van geweld. Voer daarom overal vrijen arbeid in en de gekrenkte of in eigen oogen tekort ge dane arbeider kan een ander arbeids veld zoeken, waardoor hij van geweld pleging zal worden afgehouden. Ook communistische en nationalisti sche invloeden werken volgens velen mee, om de Inlandsche arbeiders meer dan vroeger tot gewelddadig optreden te brengen. Nu de Regeering een commissie heeft ingesteld om een grondig onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de ve le aanslagen, zou het onvoorzichtig zijn, een oordeel uit te spreken. Het zou ons niet verbazen, indien het onderzoek tot het resultaat zou voeren, dat verschil lende oorzaken hebben saamgewerkt. Een ding staat echter vast. Zooals de toestand nu is, kan h\j on mogelijk blijven. Niet alleen in het be lang der cultures, waarmee weder groote zoowel Inlandsche als Europee sche belangen zijn gemoeid, maar ook met het oog op onzen naam als verant woordelijke mogendheid moet een eind worden gemaakt aan de vele aanslagen, die allerwege onrust en beroering ver oorzaken. De schuld daarvan te zoeken by het tegenwoordig bewind, gelijk de Euro peesche vrouwen in haar telegrafische petitie aan de Koningin hebben gedaan, vindt allerwege afkeuring. O. i. terecht. Maar zwaar wordt in elk geval de ver antwoordelijkheid voor hen, die in de ze dagen het gezag hebben te dragen. En niet minder zwaar de verantwoor delijkheid van de Europeanen, die door hun dagelijkschen omgang met Inland sche arbeiders er veel toe kunnen bij dragen de verhoudingen te verscherpen of soepeler te maken. Zwaar ook de verantwoordelijkheid van de directies der ondernemingen, die maar al te veel alleen gedreven worden door dividend bejag. Eerst wanneer allen hun verant woordelijkheid gaan beseffen, is er kans, dat een bevredigende oplossing gevonden wordt. BINNENLAND. OFflCIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau dr. P. H. Hil- len, te Vught VREEMD EERETEEKEN. Bij Kon. besluit is aan S. Granaat, indus trieel, wonende te Amsterdam, verlof; ver leend tot het aannemen van zijn benoeming tot ridder in de orde van de Kroon van Italië. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 26 Juli niet plaats hebben. KAMER VAN TOEZICHT NOTARISSEN. Bij beschikking van den Minister van Jus titie is herbenoemd tot lid der Kamer Toezicht over de Notarissen en Candidaat- Notarissen te Arnhem D. A. Doyer, bewaar der der hypotheken enz. te Arnhem. LANDMACHT. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het x pen der Genie, tot kolonel bij den staf van dat wapen de luitenant-kolonel W. R. A. S 1 i c h e r van dien Staf, commandant van het 2e Genie-commandement; bij den Staf van het wapen tot comman dant, in het le Genie-commandement, luit kolonel G. G. Beltman, van den Staf.vi het wapen; tot luit. kolonel bij den Staf van het wa pen de majoor W. N. B e e k i n g, van dien staf; tot kapitein resp. bij het Regiment Genie troepen bij den staf van het wapen en bij het Regiment Genietroepen, de le luits. L. F Liera, J D. Boeker en J L Doornbos, on derscheidenlijk van het Regiment Genie troepen, van den Staf van het wapen, werk zaam bij de Koninklijke Militaire Academie cn van het Regiment Genietroepen; bij het wapen der Genie tot resp. kapitein bij bun tegenwoordig korps, de reserve-eer- ste-luits. ir. H. D. J Swaters, J C Frevel, ir A N M Vulsma, ir J P. Wijs, ir. J. M .F Romein, ir A G Maris, ir J. Potma, ir. P. S. van Walsem, ir J van Stappen, en ir C. C. van der Vlis, allen van het Regiment Genie troepen; is eer\ol ontslagen uit den militairen dienst res.-le luit. voor speciale diensten J. W. Offermans, van Vrijwillig Landstorm korps Luchtvaartdienst; zijn benoemd tot 2e luit. bij het wapen der Infanterie bij het 9e Regiment de cadet-ser geant M. H. G. ten Cate, van liet derde stu diejaar der Koninklijke Militaire Academie. bij het wapen der artillerie resp. bij het 2e en het le Regiment onbereden artillerie, de cadetten-sergeant J. J. A. Harbrink Nu- man en A. J F M Egter, beiden van het der de studiejaar der Koninklijke Militaire Aca demie. POSTERIJEN. In het verkeer met Suriname en Cura cao (met inbegrip van Aruba. Bonaire en S. Martien) kunnen geluktelegrammen voortaan behalve via Holland-radio ook over alle andere wegen verzonden worden. SPREEKUUR DIRECTEUR-GENERAAL DER P. T. T. De Directeur-Generaal der P.T.T. is ver hinderd op Vrijdag 2 Aug. zijn gewoon we- kelijksch spreekuur te houden. AANBESTEDING BAGGERWERKEN EN WEGVERBETERING Vanwege het prov. bestuur werd aanbe steed: lo. het verrichten van baggerwerken in den Rijn en het maken van een oeververde diging van gewapend belon onder de ge meente Bodegraven met bijkomende werken Laagste inschrijver J. W. Verheul te Rot terdam voor f 59.920; i. het verbeteren van een gedeelte van den verbindingsweg tusschen Gouda en den toekomstigen weg Rotterdam—Bodegraven (22 van het prov. wegenplan) onder de ge meente Moordrecht 't Laagst was ingeschreven door de N.V. tot het aannemen van Werken v.h. H. J. N'ederhorst te Gouda voor f 74.943. DE ..KORTENAER" TE PONTA DELGADA AANGEKOMEN. Blijkens bij het Departement van De fensie ingekomen telegram is Hr. Ms. „Kortenaer", op thuisreis uit Curasao, he den 22 Juli, voor Ponta Delgada aange komen. LORD MAYOR VAN LONDEN Een noenmaal. Aan het noenmaal, dat gisteren den Lord Mayor werd aangeboden, heeft Mr. K. Jans- ma, namens dc vereeniging Nederland—En geland het woord gevoerd. Hij gaf een uit eenzetting van het doel der vereeniging, het versterken van oude banden en het aan- kweeken van nieuwe vriendschapsgevoelens tusschen Engclschen en Nederlanders. Sir J. E. Kynaston Studd beantwoordde aeze toespraak. Dank zeggende voor dc har «.clijke ontvangst, zeide spr. het nut van vereenigingen als het genootschap Neder land—Engeland niet gering aan te slaan. Want, zeide hij, het is doordat de men- schen van het eenc land in nauwer contact komen met de bewoners van een ander land dat zij en de deugden der vreemdelingen en hun eigen gebreken leeren kennen. Spreker herdacht ook het nuttige werk in dezen der Pilgrim Fathers. Tegen het einde van het noenmaal, m de Rev. dr. W. W. Lucas de gasten nog vooral gauw terug te komen, indien zij nog iets wilden zien van Volendam en Maj-ken... want anders is de Zuiderzee door de voor treffelijke Nederlandsche ingenieurs reeds totaal drooggelegd." Het vertrek. Gistermiddag is liet gezelschap per trein van 5 uur 42 aan het station D. P. te Rot terdam aangekomen. Op het station waren ter begroeting aan wezig de heeren A. H. Sirks, die den burge meester vertegenwoordigde, deze was door ambtsbezigheden verhinderd tegenwoordig te zijn en Kroller, die de directie van de Batavierlijn vertegenwoordigde. Nadat de heer Sirks het gezelschap welkom had ge- heeten, stapte men in de op het perron, vlak naast den trein gereed staande auto's, waar na men via Kruisstraat, Kruiskade, Coolsin- gel, Schiedamschcn singel, Westzeedijk, Scheepstimmermanslaan en Westerstraat naar de Boompjes reed. Van de Batavier V was de statietrap uit gelegd en voor den toegang tot het schip was een gedeelte met palen en koord afge zet Van den voormast woei de Londensche stadsvlag. Boven aan de trap wachtten pitein Wilkens en de heer Bensinck, chef van den nautischen dienst, het gezelschap od. om het welkom aan boord te heeten. DE EERSTE KAMERVERKIEZING NUMMERING DER LIJSTEN. In de zitting van het Centraal Stembureau heeft de nummering plaats gehad van de voor de a.s. verkiezingen voor de Eerste Kamer ingediende candidatenlijsten. In groep I (Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg) waren ingediend 7 stel gelijkluidende lijsten en 2 op zich zelf staande lijsten. Aan de gelijkluidende lijsten werden de volgende nummers toegekend: lijst-Moltmaker (ingediend in alle 4 pro vinciën) no. 5; lijst-Fock (ingediend in alle 4 provin ciën) no. 8; lijst-De Saxornin Lohman (ingediend in alle 4 provinciën) no. 2; lijst-De Veer (ingediend in Noord-Brabant, Zeeland en Utrecht) no. 7; lijst-Kranenburg (ingediend in Noord- Brabant, Zeeland en Utrecht) no. 9; lijst-Van Lanschot (ingediend in Noord- Brabant, Zeeland en Utrecht) no. 4; lijst-G. H. Kersten (ingediend in Zeeland en Utrecht) no. 1; De op zich zelf staande lijsten kregen de volgende nummers: lijst-P. M. Arts (ingediend in Noord- Brabant) no. 3; lijst-Mr. Jansen (ingediend in Limburg) 3. 6. In de groep Noord-Holland cn Friesland waren ingediend 2 lijstengroepen, 4 stel ge lijkluidende lijsten en 1 op zich zelf staan de lijst Hiervan kregen de lijstengroepen de vol gende nummers: groep bestaande uit lijst-Pollema (inge diend in Noord-Holland), lijst-Verknuteren (ingediend in Noord-Holland) en lijst-Polle ma (ingediend in Friesland) no. 7: groep, bestaande uit lijst-Van Embden (ingediend in Noord-Holland), lijst-Valkpna (ingediend in Noord-Holland) en lijst-Val- kena (ingediend in Friesland) no. 2; Na loting werden voor Noord-Holland toe gekend aan de lijst-Verkoutercn de letter A, en aan de lijst-Pollema de letter B, zoo dat deze resp. genummerd zijn 7A en 7B. Eveneens werd voor Noord-Holland toe gekend aan de lijst-Van Embden de letter A en aan de lijst-Valkena de letter B, zoo dat deze resp. genummerd zijn 2A en 2B. Aan de gelijkluidende lijsten werden de volgende nummers toegekend: lijstrPolak (ingediend in beide provin ciën) no. 3; lijst-Hendriks (ingediend in beide pro vinciën) no. 6; lijst-v. d. Berg (ingediend in beide pro vinciën) no. 5; lijst-De Vlugt (ingediend in beide pro- inciën) no. 1; aan de op zich zelf staande lijst-Serrarens ingediend in Noord-Holland) werd no. 4 toegekend. DE NEUTRALE PERS Men schrijft ons: Er is meermalen terecht gewezen op het gevaar van vrijzinnige of ook z.g. neutrale bladen in onze Christelijke gezinnen. Er zou alleen van de misplaatste „gehruikmakin- gen" van woorden uit de Heilige Schrift 'n ,,Bloemlezing"(?) zijn samen te stellen. Het heilige wordt dikwijls op weerzinwekkende wijze omlaag gehaald. INGEZONDEN MEDEBEELING. Wie de Nieuwe Rott Courant om welke redenen dan ook moet „bijhou den" stuit telkens op zulke dingen. Wanneer er kans komt op een rechtsche regeering dan slaat een „Liberaal" de schrik om het hart en komt men er zelfs toe de Chr.-Hist Partij den schijn van kwade trouw *op te leggen. Maar men ontziet zich niet, van woorden uit onzen Bijbel bij wijze van cu riositeit gebruik te maken. We zeggen niet, dat dit altijd met opzet geschiedt, maar het feit kenmerkt. Een enkel voorbeeld b.v. is, dat meer dan dan eens de woorden van Christus: „Neem uw bed op en wandel" die Hij bezigde in verband met Zijn „macht om de zonden te vergeven" uitsprak, werden b ij g e- h a a 1 d thans bij 't verhaal van Ameri kanen, die een „opvouwbaar en transporta bel familiebad" uitvonden. Men ziet bo ven dat verhaal het „geestig" opschrift: Neemt uw bad op en wandel t". We herinneren ons dat vroeger deze woor den maar dan meer letterlijk in het zelfde blad werden aangehaald bij 't verhaal van een zonderling, ergens buitenslands, die met zijn bed op straat liep. Wanneer men bang is voor een regeering, die de Goddelijke ordinantiën zooveel moge lijk tracht te handhaven, dan bedenke men toch, dat de wereldhistorie het zoo menig maal heeft aangetoond, dat een Staat, die zijn godsdienst verwaarloost, te grónde gaat. Maar uit eerbied voor wat anderen heilig is dient men toch eon misbruik als hier boven aangewezen, te weren! BEDRIJFSINVALIDEN Door het bestuur der Rijksverzekerings bank is dezer dagen in het licht gegeven het „Verslag van een onderzoek naar den toestand der rentetrekkers (Ongevallen wet)". De resultaten van dit onderzoek zijn neergelegd in een zestal uitvoerige tabellen, welke omtrent de rentetrekkers, wier levens omstandigheden onderwerp van het onder zoek uitmaakten, allerlei bijzonderheden be vatten, waarvan kennis noodzakelijk is om tot een oordeel over hun sociale positie te geraken. In het geheel werden in de periode 1903 —1924 krachtens de Ongevallenwet 22.908 definitieve invalidenrenten toegekend. Daar het voor het gestelde doel niet noodzakelijk was, een zoo groot aantal gevallen in het onderzoek te betrekken, werden in het ge heel 5262 enquétekaarten opgemaakt. Door allerlei oorzaken moesten niet minder dan 1415 kaarten terzijde worden gelegd, waar door het onderzoek zich ten slotte uitstrek te over 3S47 gevallen. De beteeken is van dit cijfer wordt duide lijk, wanneer men rekening houdt met het feit, dat het eenige vroeger reeds ingestelde onderzoek van overeenkomstigen aard, nl. een onderzoek, dat voor jaren in Duitsch- land werd ingesteld door Dr. Kraus, betrek king had op S72 gevallen. Uit de vergelijking, welke met dit onder zoek te maken valt, blijkt, dat het Duitsche ondetrzoek in enkele opzichten meer tot in details plaats vond, het Hollandsche daar entegen op andere punten van onderzoek dieper ging en trouwens alle voordeelcn be zat, welke een veel ruimer materiaal van nature verschaft De beredeneerde samenvatting van eenige uitkomsten van het onderzoek heeft in de eerste plaats betrekking op de verhouding van het gemiddeld inkomen ten tijde van het onderzoek tot het gemiddeld inkomen ten tijde van het ongeval. In de samenvatting vindt men verder een vergelijking van het loon der rentetrekkers met het loon van gelijksoortige valide ar beiders. Ook omtrent de werkloosheid zijn verge lijkingen gemaakt De puhlicatie bevat nog gegevens omtrent de wijzigingen in woonplaats, beroep en werkgever der rentetrekkers, hun burger lijken staat en aantal kinderen, benevens omtrent het aantal rentetrekkers, verpleegd in philantropische inrichtingen. UIT HET WESTLAND De Burgemeester van De Lier schrijft ons: Met belangstelling nam ik kennis van uw artikel, voorkomende onder bovens'aand hoofd in uw nummer van Zaterdag j.l. In derdaad verdient de belangstelling, die ne Provincie voor den toegangsweg van Delft naar het Westland via De Lier toont, groote waardeering. De nader in uitzicht gesnelde plannen om den verkeersweg buiten het dorp om te leggen moge bij oppervlakkige beschouwing eenige bezwaren voor deze ge meente met zich brengen, doordat De Lier den geheelen ouden weg vol bochten en krommingen weer in onderhoud krijgt, an derzijds zijn er zoo tal van voordeelen aan verbonden, dat de oplossing, die hierdoot voor De Lier zou worden verkregen, een ideale kan worden genoemd. Immers wanneer de toename van het ver keer in het tempo van de laatste jaren blijft toenemen, dan zal weldra blijken, dat dit verkeer door de vrije nauwe Dorpsstraat niet behoorlijk zal kunnen worden geregeld Het leiden van dlt verkeer huiten de ko t, van het dorp om en toch in de onmiddellijk'- deelen van de onmiddellijke aanwezigheid van een grooten verkeersweg schenken. Bovendien krijgt de kom van de gemeente, wanneer de nieuwe weg wordt gelegd langs de Nieuwe Begraafplaats naar don Hoog- weg, kruisende de trambaan, onmiddellijk een betere vorm. Reeds jaren zijn plannen hangende om hel z.g. Nieuwe Terrein der gemeente door middel van een straat te verbinden met de halte van de tram. Wanneer de plannen der Provincie, zooals die boven zijn omschreven, worden uitgevoerd, dan zou ook dit vraag stuk op bevredigende wijze zijn opgelost, zonder dat de gemeente daarvoor kosten be hoeft te maken. Dat De Lier weer alle oude wegen terug krijgt moge eenige bezwaren hebben, on overkomelijk zijn deze echter niet. Immers het verkeer, dat hierover in de toekomst zal plaats hebben, zal uiterst miniem zijn". DE ZUID-WILLEMSVAART De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noordbrabant deelt mee, dat de stremming van de scheepvaart op de Zuid-Willemsvaart is op geheven. UIT HET SOCIALE LEVEN UIT DE TEXTIELINDUSTRIE DE VACANTIEACTIE. Het werkgeversvoorstel door de Chr. organisaties aangenomen. Door den socialistischen Bond verworpen. De organisaties verzoeken de werk gevers hun 'standpunt bekend te ma ken. Door de Twentsche werkgeversvereenigin- gen, was inzake vacantiedagen, aan de drie samenwerkende arbeidersorganisaties ten slotte het volgende voorstel gedaan: Vier vacantiedagen per jaar met behoud van loon, mits men zich bereid verklaarde, daarvoor 34 overuren te maken, die behalve met het gewone uur- of stukloon, met 15 pCt extra-loon zouden worden betaald. Het advies der arbeidersorganisaties aan. hun leden was, dit voorstel dit jaar te aan vaarden, onder voorwaarde dat binnen dien tijd de onderhandelingen over de andere aan de orde gestelde punten zouden worden gevoerd. Na bespreking op hun ledenvergaderin gen werd dit advies door de leden van den socialistischen Bond met groote meerderheid van stemmen verworpen. Door de christelij- ken cn katholieken met meerderheid van- stemmen aangenomen. Namens de hoofdbesturen van de drie arbeidersorganisaties, werd daarop Vrijdag 19 Juli jl. het volgende schrijven aan de Twentsche werkgeversverenigingen gezon den: Mijne Heeren, Waar met het oog op eventueele invoering der vacantie nog in dezen zomer, wij ons bereid verklaarden van de door ons inge diende voorstellen het punt vacantie het eerst aan de orde te stellen, kunnen wij U mededeelen, «dat de besturen van onder staande organisaties na het ontvangen Uwer definitieve voorstellen, het volgende advies met nadruk in de verschillende le denvergaderingen hebben verdedigd: „De door Uwe Besturen voorgestelde vacantieregeling voor dit jaar te aan vaarden, met dien verstande, dat de re sultaten van de onderhandelingen over de andere door onze organisaties naar voren gebrachte punten zullen worden afgewacht, alvorens ons standpunt voor het volgende jaar te bepalen". Het resultaat is geweest, dat dit advie« bij „De Eendracht" met overgroote meerder heid is verworpen. 3ij de Christelijke en Katholieke organisaties heeft wel is waar de meerderheid het advies aanvaard, doch een beduidende minderheid was er tegen. Naar aanleiding van bovenstaande achten wij het gewenscht. Uw standpunt in deze aangelegenheid zoo spoedig mogelijk te mo gen vernemen. Hoogachtend, enz. CHR. TEXTIELARBEIDERSBOND UNITAS. Verbeterde uitkeeringsbepallngen. Uit „Het Textielarbeidersblad", orgaan van Unitas. blijkt, dat met ingang van 2 Juli verschillende belangrijke verbeteringen zijn ingevoerd voor wat de uitkeeringsbepalin- gen betreft Zoo werd de ministeriSele goedkeuring verkregen om, met ingang van genoemden datum, het aantal uitkeeringsdagen per ka lenderjaar te verhoogen van 60 tot 66 dagen. Verder worden de uitkeerngen voor per sonen die wegens vergevorderden leeftijd geen lid der werkloozenkas kunnen zijn, verhoogd. De uitkeering voor staking en uitsluiting werd voor nagenoeg alle contrihutieklassen op een hooger bedrag vastgesteld. De kin dertoeslag verhoogd van f t tot f 1,50 per week. Ook voor adspirant-leden werd een hoogcre uitkeering vastgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1