Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VAGANTIE-ADRESSEN ABONNEMENT» Per kwartaal 3.23 »(2eschlkkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending Bij dageüjksche zending B Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7Va cent. No 2799 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. ZATERDAG 20 JULI 1929 ADVERTEBTIBNl Van 1 tot 5 regels 1.17% Elke regel meer - 022Yj Ingex. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. Oil nummer bestaat uit VIER bladen Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nn zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogen' lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers ■elf toch zeker even grooten prijs als wij. VOIR SOMMIGE LEZERS Het schijnt, dat de post in sommige Vacantieplaatsen den overweldigenden Stroom van poststukken niet altijd den selfden dag kan verwerken. Hierdoor ontvangen sommige lezers, die daar verblijven, hun krant niet altijd op den juisten datum. Heel vervelend wanneer men niets te doen heeft en op z'n lectuur wacht, maar onze expeditie kan hier helaas niets aan doen. EEN AANGEVOCHTEN GRONDWETSARTIKEL Het woord van den grooten kerkvader Ambrosius, bisschop van Milaan, die allen financieelen steun voor de Chris telijke kerk afwees en het als een ver nedering beschouwde bedelende handen van kerk of religie by de schatkist te zien, schijnt voor velen zijn klem ver loren te hebben. Ambrosius roemde in de kracht des geloofs, waardoor onder vervolgingen de christelijke kerk groot was gewor den. God zelf zorgde voor zijn eigen werk en maakte de zijnen getrouw en tot offeren bereid. Bij zulke taal wordt het u warm om het hart. Mensciien als Ambrosius be- hooren niet tot hen, die er een reken sommetje van maken. Tegenover het heidendom stelde hij er een eer in, dat de christelijke kerk zichzelf verzorgde. Hij kende geen afwentelingstheorie. In onze dagen hooren we andere ■temmen. Men schijnt geen geloof meer in de Kerk en haar Koning te hebben en be delt om nieuwe sommen uit de schat kist. Met miskenning van het bijzondere, verheven karakter der Kerk, wordt deze redeneering gehoudenindien een gym- nastiekbond, een orkest, een vereeniging voor drankbestrijding, een school maar dan geen Hoogeschool subsidie uit 's Rijks kas kunnen ontvangen, waarom zou dan de Kerk aarzelen ook haar hand op te houden? De godsdienst is ook staatsbelang en dus mag de staat wel ruim zorgen voor domineestracte- menten. Het is precies de redeneering van Symmachus voor het Romeinsche Hof, toen hij voor de tempels en priesters dei- oude goden en voor de christelijke kerk gelijkelijk staatstractementen bepleitte. Wij kunnen ons bij zulk een standpunt moeilijk aansluiten. Christus heeft Zijn Kerk de opdracht gegeven het evangelie te verkondigen aan alle creaturen, nadat Hij te voren Zijn discipelen reeds had uitgezonden zonder buidel of male. Nergens in het N. Testament vinden we ook maar een spoor van een aanwijzing, dat het met den oorsprong der Christelijke kerk in overeenstemming zou zijn om de hand bedelend bij de overheid op te houden. Zulks ligt, naar onze overtuiging, ge heel buiten wezen en doel der kerk. Zij is niet gesticht om aan den staat en het volksleven een hechten grondslag te ge ven. God heeft met Zijn kerk als lichaam van Christus, een hooger doel. Door de levensvernieuwende werking des H. Geestes brengt de ontwikkeling van Christus' Kerk voor velerlei levens verhouding hechte grondslagen en een verheffing van het geestelijk-zedelijk leven. Het is de roeping van de Christenen zich als ware Christenen, als getuigen en brieven van Christus te doen kennen en zelf gezegend, ten zegen te zijn. Maar dan gaat het bezwaarlijk aan en in dezen staan we op den grondslag der oude christelijke kerk om naar den staat te loopen en te zeggen: nu Gods Geest levensvernieuwend is en door de Kerk werkzaam was en de vruchten daarvan gezien worden, moet ge ons, Christenen, daarvoor beloonen. Het is immers in uw eigen belang, dat we zyn en blijven zooals we zijn. God gaf der Kerk een taak, die offers vraagt. Maar het is geen taak, waarvan de geldelijke kosten der vervulling ten deele voor rekening van den Staat zou den moeten komen. Dat is wel heel ge makkelijk, maar het is niet in overeen stemming met den inhoud van de hemel- sche opdracht aan de Kerk gegeven. Bovendien wie een vergelijking aandurft tusschen de kerk en allerlei andere gesubsidieerde maatschappelijke organisaties, moet niet halverwege blij ven staan. Die gesubsidieerde organisa ties staan alle min of meer naar ver houding van den ontvangen steun onder overheidsvoogdij. Zou men zulk een band, die zoo licht gaat knellen en knauwen, op goede gronden voor de kerk kunnen afwijzen, indien men haar uitgaven ten deele door den staat laat dekken. De geschiedenis leert, dat het antwoord ontkennend moet luiden. En in de dagen na 1918 voelde men in breeden kring hoe gevaarlijk het steunen op den staat voor de kerk kan zijn. (Rusland). Daar komt nog iets by. De practijk is tot nog toe, dat wie nieuwe staatspredikantstractementen aanvaardt, ook zijn sanctie geeft aan nieuwe staatspastoorstractementen. Ruimere toepassing van het vaak aan gevochten tweede lid van art. 172 der Grondwet, beteekent dus in de practijk tevens aansturen op meer geld voor de geestelijken der R.-K. Kerk en kreeg Dr. P. J. Kromsigt, Ned. Herv. predi kant te Amsterdam zijn zin op uit- keeringen ook aan de Geref. Kerken en nog andere formaties. Men zal zich herinneren, dat Dr. Kromsigt in 1912 daar warm voor ge pleit heeft in de Chr. Hist. Unie. De Kerk in onze landen zal goed doen niet naar het heidensche beginsel van Symmachus te lonken, maar moet het, in het geloof, durven wagen met het stand punt van Ambrosius, die mocht roemen in de geestelijke kracht der Kerk, die van den Staat nooit één gunstbewijs, nooit één aalmoes ontvangen had. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN adjudant van de koningin. By Kon. besluit is benoemd de majoor der artillerie van het leger in Nederlandsch- Indië A. R. W. Gey van Pittius. tot adjudant i.i buitengew. dienst van H. M. de Koningin. vreemd eereteeken. By Kon. besluit is aan P. F. Smit, wonende te Amsterdam, verlof verleend tot het aan nemen van zijn benoeming tot commandeur ir. de Orde van het Borstbeeld van Simon Bo livar van Venezuela. departement van justitie. By Kon. besluit zijn benoemd by het Depar tement van Justitie: tot adjunct-commies: mej. I. M. Braspot, mej. S. H Winkelaar, J C P van der Voort, mej. G. van Breda Beau- sac, E. Kaat; tot tijdelijk adjunct-commies: H. N. de Bruijn, R. Beerta, M. Nysse. allen thans klerk of tijdelijk klerk by voormeld Departement. rechterlijke macht. Bij Kon. besluit zyn benoemd tot rechter in de rechtbank: te Rotterdam Mr. G. L. van Es, substituut griffier bij gemelde rechtbank; te Dordrecht Mr. C. J. Heemskerk, thans substituut-griffier by de rechtbank te Middel burg; zyn benoemd tot rechter-plaatsvervangér in de rechtbank te Rotterdam Mr. K. A. Rom- bach, advocaat en procureur te Rotterdam; idem te Haarlem Mr. W. F. C. C. Pynacker Hordijk, voorzitter van den Raad van Beroep >or de Directe Belastingen te Haarlem; idem te Dordrecht Mr. P. Blussé van Oud- Alblas, advocaat en procureur te Dordrecht; zijn benoemd tot kantonrechter-plaatsver- ■anger in het kanton Hulst Mr. R. J. J. Lam- booy, advocaat en procureur te Hulst; idem :r. het kanton Druten C. W. van Dam, candi- daat-notaris, wonende te Druten; G. J. J. Wouters, burgemeester van Wamel. wonende te Leeuv/en-Beneden. By Kon. besluit is aangewezen in de Enkelvoudige Kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken, tevens bcL.st met de behandeling van kinderstrafzaknn van de Arrondissementsrechtbank te Zutphen; tot plaatsvervangend lid Mr. A. H. van der Giesen, rechter. hoofdbestuur p. t. t. Bij Ken. besluit, is benoemd bij het Hoofd bestuur dér Posteryen. Telegrafie en Telefonie, tot referendaris A. Visscher, thans hoofdcom- bij genoemd Hoofdbestuur; tot hoofd- nies A. Klinkenberg, thans buitengewoon geëmployeerde by den telegraaf- en telefoon dienst. arbeidsinspectie. Het hoofd van het 3e district der arbeids inspectie te Rotterdam zal van 10 tot en met 20 Augustus 1929 als zoodanig worden ver vangen door den hoofdinspecteur van den Arbeid Ir. H. J. Scholte te 's-Gravenhage, HOFBERICHTEN Rentmeester Kroondomein. De Koningin heeft met ingang van 6 Juli 1929 benoemd tot Rentmeester van het Kroon-Domein in het rentambt Hulst H. A. A. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande. CENTRAAL STEMBUREAU VERKIEZING LID EERSTE KAMER. De zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van een nieuw lid van de Eerste Kamer, in de vacature, ontstaan door het bedanken voor zijn benoeming van den heer J. E. A. M. Meyrink te 's Herto genbosch, zal plaats hebben op Maandag 22 Juli, des morgens te 11 uur, in de oude raad zaal in het Stadhuis te 's-Gravenhage. UIT HET WÉSTLAND Een der belangrijkste toegangswegen tot het Westland, n.l. vanaf Delft via De Lier, zal, we meldden het reeds eerder, een be langrijke verbetering ondergaan, doordat het tracé van dien weg verlegd wordt. Dat de provincie de beteekenis van dezen weg niet onderschat, moge blijken uit het feit, dat naar we vernemen, nog \oor 1 Oc tober a.s. voor een bedrag van f 60.000 aan dezen weg verwerkt zal worden, zoodat spoed met een en ander betracht zal worden. Aan het Gemeentebestuur van De Lier is in over weging gegeven, met de vaststelling van het uitbreidingsplan voor deze gemeente reke ning te houden met de mogelijkheid, dat in de toekomst de groote verkeersweg buiten de dorpskom kan worden gelegd. Dit zou tot gevolg hebben, dat De Lier don weer bijna alle wegen, die zij nu aan de Provincie over draagt, terug zal ontvangen. BUITENLANDSCH BEZOEK AAN DEN DESTRUCTOR TE BERGUM. Dezer dagen heeft een commissie, bestaan de uit 11 leden, waaronder negen Raads leden van de stad Keulen, vertegenwoordi gende verschillende fracties uit dien Raad, onder leiding van den Wethouder van Pu blieke Werken en de Directie van dezen Gemeentedienst, een bezoek gebracht aan den destructor der N.V. Nederlandsche TKer- mo-Chemische Fabrieken te Bergum (Fr.) De geheele commissie, die reeds verschil lende andere destructoren in Duitschland bezocht had, heeft eenstemmig haar bewon dering uitgesproken over de inrichting en organisatie der N.V. Nederlandsche Thermo- Chemische Fabrieken. In een verslag, opgemaakt door den ge delegeerde van de financieele commissie van de stad Keulen, wordt de destructor te Ber gum als „ein Musterbetrieb allerersten Itanges" genoemd. Na afloop van het bezoek heeft de daar toe benoemde commissie besloten den Raad te adviseeren den destructor te Bergum als voorbeeld te nemen voor de thans te Keulen te bouwen soortgelijke inrichting. DE OVERVAL OP CURACAO Gistermiddag i6 per s.s. „Simon Bolivar" uit Amsterdam vertrokken de Commissie, welke is ingesteld naar aanleiding van den overval op Curasao. Leger en Vloot. NAT. VEREEN. „PRO REGE." Afdeeling Zuid-Holland. Gisteravond kwam het bestuur van de afd. Zuid-Holland der Nat. Vereen. „Pro Rege", in het Chr. Mil. Tehuis te 's-Gravenhage on der presidium van den heer W. C. F. Scheps algemeene vergadering bijeen. De voorzitter installeerde met een enkel woord 't nieuw gekozen bestuurslid, Ds. Jac. van Nes Czn. Besloten werd om allerlei redenen, de landdag in Aug. a.s. te Gouda te houden, niet te doen doorgaan. Uitvoerig werd met een deputatie uit het Hoofdbestuur de positie der vereeniging in Zuid-Holland besproken en de toestand van elke afdeeling afzonderlijk onder oogen ge zien. Land- en Tuinbouw. BIJENMARKT TE VEENENDAAL. De bijenhandel te Veeilendaal was flauw. Veel stokken van de aangevoerde partijen zijn onverkocht gebleven en de prijzen wa ren gemiddeld 30 pet-onder den normalen prijs van de laatste jaren; enkele stokken hebben den prijs van vijf gulden kunnen bereiken. De animo op de markt was gering. De aanvoer bedroeg met dien van de vo rige week bijna 1500 volken tegen 1000 in 1928. EEN NIEUWE VEILINGSMETHODE. De veilingsvereeniging „Hoogezand-Sap- pemeer" past bij het veilen een nieuwe methode toe. Met behulp van een projectie- lantaarn met een sterkte van 10.000 kaar sen wordt, zoodra de monsters zijn voorge reden, de geheele veilingsbrief op het doek geprojecteerd, zoodat de koopers dadelijk een duidelijk overzicht hebben van alles, wat daarop betrekking hoeft als de naam van den aanvoerder, de soort, de hoedanig heid, de hoeveelheid, de verpakking en evep tueel nadere bijzonderheden. Misverstand is hierdoor vrijwel uitgeslo ten. Per uur worden pl.m. 500 posten ge veild. VOOR DE ZUIDERZEEWERKEN OPENING VAN DE KERKZAAL STICHTING VAN HET ALGEMEEN GEREF. ZUIDERZEECOMITE Openingswoord. Gisterenavond had te den Oever op Wie- ringen de plechtige opening plaats van het Recreatie-gebouw en Kerkzaal, uitgaande van het Aig. Geref. Zuiderzee-comité. Het eerste werd het woord gevoerd door Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen te Den Haag. Rede van Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen. De heroïeke worsteling van Nederland te gen het spel van wind en golven om en binnen zijn kusten is meer dan alleen de daad der worsteling zelve. Er is m die worsteling symboliek. Het karakter van ons I-'c derlandsche volk komt er door tot uiting, in zijn weerstand bieden, in zijn winnen van wat door het water zou worden verzwolgen, in zijn vooruit zien naar wat kan worden tot stand gebracht, wetend dat wat in het verleden mogelijk bleek, ook in de toekomst kan worden ver wezenlijkt. In het verleden met wat eenvoudige middelen. In het heden met te hulp roepen vaD de nieuwste toepassingen van wat men- schelijk weten en kunnen op de natuur deed veroveren. De materie overwonnen. Ziedaar het groote feit waarvoor men straks hoopt te staan. De materie overwonnen in den tijd. die een harer edelste mannen deed uitroe pen. De ziel overwint! Ook hier weer de worsteling symboliek! De ziel overwint. Terwijl de materie wordt bekampt, werd ook de worsteling om het behoud der ziel van ons volk aanvaard. De blik des geloofs op de toekomst ge richt, deed de grondslagen leggen van wat eenmaal zal moeten bieden een dam tegen de golfslag van het verwoestend werk der materie, die, aan zich zelf overgelaten, niet omhoog stuwt, maar omlaag haalt. Maar Nederland is niet alleen het land van de heroïeke worsteling met de elemen ten, het is ook het land van de wijde ho rizonten, waar de zon vrij spel heeft over de vlakke landouwen. Wie alleen aan zichzelf denkt en alleen naar binnen ziet, heeft geen oog voor Gods wijden hemel. Maar wie omhoog ziet, die ziet ook wijd en breed. Toen Abraham des nachts werd geleid uit zijn tent naar buiten, toen zag hij Gods breede firmament met de pracht der flonkerende sterren. Toen geloofde hij Gods belofte, dat God hem al dat land zou geven en dat in zijn nakomelingschap alle volken der aarde zouden worden gezegend Wij staan vanavond op een plaats, die, als de Heere den arbeid der Zuiderzeewer ken zegent, kan worden een begin van waaruit zich nieuw leven, het leven van een nieuwe provincie kan ontwikkelen, waar een nieuwe bevolking in de toekomst arbeid zal kunnen vinden. En daarom ,is onze hoop en onze bede, dat van dit gébouw uit zich ook moge ont wikkelen een godsdienstig en kerkelijk le ven, dat in de omgeving, die zal ontstaan, tot rijken zegen zal worden gesteld. Wij willen vanavond opzien tot Gods wij den hemel en van Hem verwachten, dat Hij tot dit gebouw zal brengen velen, die hun heil in Ilem zoeken. God geve hier een plaats der aanbidding. Hij doe van hieruit stroomen van levend water vloeien, wan neer het Evangelie van Gods genade wordt verkondigd en met den goddelijken regel des levens ook de weg des levens in Christus wordt gepredikt. Voor we thans overgaan tot de over dracht van ons gebouw en ik het woord geef aan Ds. Tazelaar van Rotterdam tot het houden van een rede namens het Co mité, zij het mij vergund een woord van dank te spreken allereerst tot hen, die deze plechtigheid met hunne tegenwoordigheid willen vereeren. Nadat de Spr. dit gedaan had, vervolg de hij: Ook moge ik een hartelijk woord richten tot de kerk van Wieringen, die ons hier ontvangt. Dat het geheele land u, gemeente van Wieringen, te hulp snelde en samen werkte om u te steunen bij de stichting van dit gebouw, is u zoowel als ons een reden tot groote dankbaarheid, een dankbaar heid, die uiting moge vinden in den lof psalm der broederlijke saamhoorigheid: Heerlijk is de taak, die u thans wacht, rijk is de roeping om het licht des evan gelies uit te dragen, te bouwen en te be waren, maar ook te zaaien en te planten onder de honderden, die hier nu en In de toekomst hun arbeidsveld bij de Zuiderzee- erken vinden zullen. Bij de vervulling van die taak mag ik u wel de verzekering geven dat ons Comité u krachtig zal blijven steunen. Maar ook danken we ten zeerste de clas- s, die al dezen arbeid heeft mogelijk ge maakt en eindelijk noemen we met groote waardeering de mannen, die in het Comité kerk en classis hebben gediend. De groote hoeveelheid arbeid, die mei name Ds. Heida en Ds. Tazelaar hebben verricht, de zorgvolle toewijding van den ijverigen Penningmeester Ds. Rietberg ver ons allen met lof. Wij willen daarvoor hun hier onzen warmen dank betuigen. De leden der bouwcommissie huldigen e gaarne voor al wat zij ieden, met nam»' danken we H. Diemer, H. J. Kouwenhoven en^J. P. Thierry. nu wensch ik over te gaan tot de plechtige overdracht Laat ons daartoe thans ons opheffen van onze zitplaatsen en met elkander zingen Psalm 132 vers 5, waarna ik Ds. Tollenani zal verzoeken ons voor te gaan in het ge bed tot God om zijn rijken en onmisbaren zegen voer dit gebouw. Spr. zal het koninklijk wachtwoord van Christus tot uitgangspunt nemen: Zoekt eersi het koninkrijk Gods en zijn gerechtigheid. Ons kleine volk toont zich groot in groote daden; het annexeert zich een twaalfde .provincie op den ouden erfvijand: het water. Ons volk zoekt op het nieuw gewonnen terrein nieuwe bestaansmogelijkheden. Vele zoeken een levenstaak, levensonder houd, liefst wat meer nog: levensgemak en levensgenot. Om alles samen ie trekken: Velen zoeken er geld. Aanp'.onds worden de concurrenten erop losgelaten, waarbij velen onder den voet geloopen worden. Het zal den langen schoovenrijen op de -welige akkers onder den geweldigen hemel niet aan te zien zijn, als ze daar in den wij den veldenvrede staan te stooven onder de Augustuszon het zal ze niet aan te zien zijn. hoeveel bloed en tranen de strijd om de hooioppers en om de tarwehokken vaak kost Wij allen zijn zoekers, en zooveel zoe ken blijft onbeloond en onbekroond Het Algemeen Gereformeerd Zuiderzee- Comité echter komt al zoekende, hier niet iets h a 1 en, maar iets brengen. Wij komen in dit nieuwe goudland geen goud halen, maar we komen er brengon wat duurzamer en duurder is dan goud het fijne goud van Gods getuigenis, den waarachtigen srhat in huis en hof, in de schuur en op den akker. Wij komen geven, niet nemen. Wij komen om menschenzielen tc zoeken. Wij komen in ons Evangelisatiewerkver loren zonen en dochteren zoeken, om mei ons Christelijke lied oude klanken uit een verloren verleden weer te wekken. Wij komen in de Bediening van het Woor en in de aanrichting van de Avondmaals tafel het geloof sterken van de Broeders en Zusters, die zich de nieuwe provincie ter woning verkiezen. Waar vroeger de fluitende winden huilden zal nu het luide psalmlied bruisen. We< li omen om de Zuiderzeewerkcrs hui selijke gezelligheid te brengon in deze ruime en fleurige recreatiezaal Het werk van het Algemeen Gereformeerd Zuiderzeecomité is algemeen: het beoogi te steunen in Noord-Holland, Friesland en straks in Gelderland. Het werk van het Algemeen Gereformeerd Zuiderzeecomité is ook Gereformeerd. Het is een zuiver gereformeerde onder heming. Het is ook een zuiver kerkelijke onderneming in tegenstelling met het werk van het Kompas, dat tracht te combineeren wat naar onze overtuiging niet te combinec- ren valt. Het Comité beoogt anders niet, dan uit sluitend financieelen en moreelen steun te bieden aan kerken en classes, voor wie het groote werk in Nederlands twaalfde provin- sie geldelijk te bezwarend is. Steun-werk dus, hulpdienst dus, aan de Kerken en Clas ses, zonder ecnigermaté te treden in het geestelijke werk der Kerken en Classes. De bedoeling van het Comité is dan ook dat in 1930 ter Generale Synode de arbeid worde overgenomen door de Kerken zelve. Sommigen hebben geheel ten onrechte ge meend, dat de zaak van het Comité niet in den Kerkdijken weg liep. Wij antwoorden: volmaakt in den Kerkelijke^ weg, en de voortreffelijke samenwerking met de volle dige adhaesie van de Kerken van Wierin gen, Medemblik en Makkum: van de Classes Alkmaar en Enkhuizen en van de Pari' liere Synode van Friesland-Zuid b e w ij z dat. Dat hebben ook de vele tientallen Ker ken begrepen, die haar collecten met v o 1 vertrouwen aan het Comité hebben af gedragen. Veertig vergaderingen werden reeds ge houden, heel de arbeid georganiseerd, con tact gezocht me' Kerken, Regeering en Pers. opgericht een garantiefonds; steun verleend tot belangrijke bedragen aan Wieringen eri Medemblik; gefinancierd de benoeming van Caind. H. J. Winter, de benoeming van den Concierge br. Stulp; genomen al de maat regelen in verband met den bouw der instal latie en thans de opening van dit Kerk- en Recreatiegebouw; gewichtigen bijstand ver leend inzake Schoolbouw; dAAr 'waar gansch geen Chr. o»nderwijs was; in de Kerkdiensten voorzien te Ivolhorn en Hippolytushocf; maat regelen getroffen voor het werk te Breezand Veel werd dus reeds verricht, maar nog veel meer staat verricht te worden. Daarom moeten alle Kerken, Classes en Particuliere Synodes, maar ook alle individueele broe ders en zusters hartelijk worden opgewekt om in de geweldige kosten mee te dragen: immers, uitgenomen den zendingsarbeid hebben onze Geref. Kerken nimmer een zóó groot werk ondernomen als het werk da: thans door de betrokken Kerken in samen werking met.het Comité wordt verricht Het Koninkrijk zoeken beteekent allereerst den Koning zoeken. We wi^en dat doen door te getuigen \an Hem en te arbeiden voor Hem. En dit gebouw zal een middelpunt zijn. Hier zal Zijn rijke genade gepredikt worden. Maar ook zal er Zijn scherp boete- woord worden vernomen. Want Christus weet van geen compromis tusschen goed en kwaad, tusschen God en zonde: het komende Koninkrijk is het Rijk der gerechtig heid. Dit zoeken echter heeft de groo'ste belof ten van God zelf. Wagen we het dan met onzen Koning: dit wagen is winnen. NAAR SPITSBERGEN EN DE NOORSCHE FJORDEN Een ongewone drukte heerschte in dezen morgen te IJmuiden. Buiten de sluizen ligt de „Monte Cervantes", in vlaggetooi, en van alle zijden komen de passagiers aan boord in vroolijke stemming. Onder hen merken we ook op ruim drie honderd leden der Ne derlandsche Christelijke reisvereeniging, die door tal van vrienden en bekenden worden uitgeleid. Een eigenaardig verschijnsel in het toerisme van onzen tijd is de groote voor liefde voor zeereizen, een verschijnsel, dat ook tot uiting kwam in genoemde organisai tie: de grootste vereenigingsreis werd dit-* maal uitgeschreven naar de Noorsche fjor den en Spitsbergen, het land van de mid* dernachtszon. De „Hamburg Südamerikanische Dampf- schiffahrts-Gesellschaft", kortweg genoemd de „Hamburg Slid" onderhoudt niet alleen de communicatie met de nieuwe wereld, doch stelt haar prachtige motorschepen „Monte Cervantes", „Monte Sarmiento" en „Monte Olivia" ook ten dienste van het wereldtoeris- me. Zoo vertrok de „Monte Cervantes" 17 Juli uit Hamburg met bestemming naar het Poolgebied. Eerst richtte ze zich naar IJmui den om daar de Hollandsche passagiers op te nemen. Reeds Donderdag-middag arri veerde het 14000 ton groote zeekasteel in Hol land met 1000 passagiers aan boord, hoofd zakelijk Duitschers, die nog de gelegenheid hebben een uitstapje te maken naar Amster dam. Het is op dit toeristenschip, dat ook do N.C.R.V. voor haar leden passage besprak, door bemiddeling van de vertegenwoordig ster der Hamburg Sud, de firma Wambersie te Amsterdam. Met dankbaarheid maakt de N.C.R.V. hier melding van de hartelijke medewerking van de heeren Mr. de Bruin en Van der Pali, terwijl ook de Pers door het plaatsen van illustraties en aanbevelen de artikelen er het hare toe heeft bijgedra gen om de belangstelling voor deze reis op te wekken. De voorliefde voor zeereizen kwam wel heel sterk tot uiting in onze organisatie, want reeds in Januari hadden zich een 300- tal leden voor deze reis aangemeld. Het plan werd met geestdrift ontvangen, die wel even bekoelde, toen in Februari Spitsbergen zoo héél dicht bij ons kwam, doch die weer is teruggekeerd nu deze heerlijke zomerdagen de reislust doen ontwaken. Is er een heerlijker dag denkbaar om een zeereis aan te vangen dan deze 19de Juli met z'n stralenden zonneschijn? Reeds van 11 uur af arriveeren de honderden N.C.R.V.- ers uit alle oorden van ons land. Buiten het stationsgebouw geven de passagiers hun bagage af om die straks in hut of slaapzaal terug te vinden. Te 12 uur begint de insche ping en begint het afscheid van bloedver* wanten en bekenden. Gaarne zouden deze eens een kijkje ne men aan boord van het enorme Oceaanschip doch de Maatschappij staat dit niet toe. Ook de Duitschers keeren terug van hun excursie naar Amsterdam. Aan boord heerscht een gezellige bedrijvigheid. Wis zijn hut heeft gevonden, keert weer gauw terug op het dek. Is de ruimte in de hut wat beperkt, er is maar één roep over de verdere accomodatie van de Monte Cervan tes. De gezellige conversatie-zalen, het rui me wandeldek, ze zijn voor deelnemers van alle klassen toegankelijk. Alle maaltijden worden gemeenschappelijk gebruikt. Reeds nu valt een prettige geest van saamhoorig heid op te merken onder de 1500 passagiers. De bemanning is uiterst voorkomend en al les ziet er zóó helder uit, dat zelfs de Hol landsche dames zich hier volmaakt thuis moeten gevoelen. Te half drie klinkt tot driemaal toe de stentorstem, van onze boot ver over de wij de watervlakte. De bemanning snelt langs de hutten en overal hoort men den roep: „Der Monte Cervantes fahrt ab". Wie nog beneden is, spoedt zich naar boven. Een tal rijke menigte doet ons uitgeleide. Duizen den zakdoeken wuiven en wuiven! Langzaam en statig zet zich ons zeekasteel in beweging. De reis naar het hooge Noorden is begon nen! H. INGBZONDEN MEDEDEELING. Fietstochten He» Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetteu verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL Wij leven wel in benarde tijden. Het ge richt nadert. Maar wie volharden zal, zal za lig worden. En de Christus, die vóór ons geweest is, zaï ook nA ons zijn tot in de verta der tijden. Als een vuurtoren in een donde rende zee, zoo staat Hij onbewogen in liet volkerenleven. En onze zaak is Zijn zaak. Niets kaai Zijn triumfgang breken. In dezen triumfstoet wenschen we mee op te trekken en ons nieuwe Kerkgebouw zal middelpunt en verzamelpunt wezen in de opmarcht-ö- rende slagorde, een onwankelbare Konings banier, een glorieerend veldteeken. Waar gaat het om? Het gaat hierom, dat God Heere zij op aarde, Heere ook op dit nieuwe woon- en werkgebied. Zoo genomen is onze eenvoudige taak van uitnemend gewicht. Wat wij willen is, het is: te heffen heilige harten, handen ten hemel, te bewa ren het familieleven, heilig te houden het huwelijks leven, trouw te houden in Kerk en Maatschappij nan de oude, beproetde inzettin gen van onzen Heere, to bidden en te werken. Uit liefde tot God en tot den ruiii-i» Zoo bel roden wij met Christophorcs Columbus onze nieuwe wereld, en we roepen met hem uit zijn historische woord: „O Land nemen u in bezit n iaam van Jezus Chrh onzen Koning!" DE KERKZAAL,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1