iERDE BLAD BUITENLAND. Kerknieuws Uit Oost-lndië DONDERDAG 18 JULI 1929 DERDE BLAD FAG. 9 AN ONZE LEZERS tl aanmerking: komen voor de e limonade-glaasjes, deelen wij dat door de ontzaglijke Vacantie- e wat stagnatie in de verzending staan. Wij verzoeken hen vrien- nog wat geduld te willen hebben, uilen al het mogelijk dóen om irzending zoo veel mogelijk te edigen. E RIJKSMIDDELEN OVER DE MAAND JUNI tijksmiddëlen hebben) in de afeeloo aaitd f 39i787.184 opgebracht, terwijl lfde maaiiidr ivóni-het vorig jaar totaal [1.436 Ivverd ontvangen. Er is dus in Icing met Juni van verleden jaar een dig verschil van f 1.370.748. een groot deel is dit gunstig resul- danlcen an deii pos „Successierech- lie f 3.6S8.034 opbracht en dhandoor 522 boven verleden jaar uitkwam, tweede voorname meevaller gaf de Cijns op suiker. Hierop werd ontvan .0G4.752 of f 781.392 imeer dan in 192S. derde plaats was hel. de dividewt- ig, die een aanmerkelijk hoogere op gaf dan het vorig jaar. Deze belas- :ht op f 2.006.187 oi f 632.623 meer dan ig jaar. de invoerrechten met hun opbrengst l351.227 overtroffen de opbrengst van )2S met een vrij aanzienlijk bedrag, t f 428.011. s zijn nog van belang te achten de i opbrengst van de posten geslacht en zegelrechten, die resp. opbrachten 351 en f 2.394.604 en daardoor resp. II Cu f 203.586 bovienverleden jaar Ie vermogensbelasting maakt in ver g met 1928 geen slecht figuur. Zij de schatkist vloeien een bedrag van J, waardoor de ontvangst van verle- ir met f 255.575 "werd overtroffen, opbrengst der domeinen bedroeg 2 en gaf alzoo in vergelijking met n voordeelig verschil van f 52.011. ood'sgelden werd ontvangen f 412.235 '342.064. Ook hier dus een voordeelig au f 69.671. ksbelaSting en de belasting op gou- zilveren werken brachten resp. op f 83.479, wat vrijwel overeen net het vorig jaar. Zij brachten sa- 1.392 meer op dan in 1928. bovengenoemde posten, die alle méér ten; dan het vorig jaar, gaven te za- 1 ivioordeelig verschil van f 4.214.002 ver deze meevallers staan echter tegenvallers, erst noemen wij dan den post „In- belasting". Deze post bleef met zijn st van f 4.189.226 niet minder dan )4 bij het vorig jaar ten achter; een lering alzoo (van ruim 22 pet. Zelfs, t men er rekening mee, dat de belas- t 20 pet. verlaagd is, dan is de uit log niet gunstig te noemen. Evenwel iet voorbij gezien worden, dat in 6 n op dezen post, werd ontvangen millioen; of 9 millioen meer dan de r jaarraming. wigunstiger is de uitkomst van den ';ccijns op gedistilleerd" te noemen. ;ijns gaf een opbrengst van f 2.527.556 3.679.780 im Juni 1928. Hier is dus teruitgang merkbaar van f 1.152.224. ijk is idiit voor ecru groot deel te ver uit de ingevoerde accijnsverlaging. 1 elk geval is de opbrengst óver f 'm 5.3 anillioeni beneden 6/12 der ing. eer alleen verminderd drankgebruik belastingontduiking de oorzaak hier- dan zullen we over deze lage op- maar niet jammeren, lieraccijns kwam biitnen f 1.140.772 "5 minder dan het vorig jaar. idbelasting bracht op f 3.901.40S en 115.788 beneden verleden jaar. cijnzen op zout en wijn gaven resp. rengst van f 150.006 en f 572.833, ter deze posten in 1928 resp. werd ont- f 170.049 en f 587.536. Te zamen ga- lus een nadeelig verschil wan f 34.746. atistiekrecht beliep f 381.207 of f 5142 dan het voriigi jaar. gistratierechten bedroegen f 1.635,921. ef deze opbrengst f 142.403 hij 1928 :er. Maar in 6 maanden werd op de toch ruim 5 millioen meer ontvau- n verleden jaar. ndelijk moet nog genoemd worden a'sloterij", die nfet haar opbrengst 17.666 slechts f 672 mdndier opbracht Vorig jaar. maanideni bedroegen de Rijksmidde- 19.775.678 of ruilm 14 millioen meer der raming. Er is dus op 30 Juni ieer ontvangen dan de helft der ra- or het jaar 1929. We hebben dus alle m te verwachten, dat de totale ont- uivier 1929 niet zal tegenvallen. WAAR DE HERSTEL CONFERENTIE? De Dritsche minister-president Mac Do nald deelde in het Lagerhuis mede, dat om trent' de plaats, waar de internationale con ferentie voor de behandeling van het her- stelvraagsiuk" zal bijeenkomen, nog geen be slissing is getroffen. Churchill stelde de vraag of Mac Donald niet van- meening was, dat het houden van de conferentie te Londen de Engelsche re geering in staat zou-stellen de zaken uit voeriger te. behandelen dan wanneer de con- fef-ehtiop ,een .andëre plaats zou worden gehóuden. Rlac .Donald, antwoordde hierop, dat hij slechts wensóhtc, dat Churchill in staat was de andere mogendheden hiervan te over tuigen. Aan het. ,,B.erl.'Tagebl." wordt uit Londen gemeld,'dat hfe-t niet onwaarschij'nlijk is, dat Engeland, oip de samenkomst van de diplo matieke conferentie niet langer uit te stel len. een nieuwe plaats zaJ voorstellen. Daar door zal ernstig in aanmerking komen, het zij Ostende, hetzij Bou 1 ogne-sur-Merdaar beide plaatsen vanuit Londen gemakkelijk Ln enkele uren te bereiken zijn. DE VLOOTBEPERKING De eerste lord der Engelsche admiraliteit, Alexander heeft in antwoord op een vraag over 't standpunt der regeering ten opzichte van het vraagstuk der voortzetting van den bouw van duikbooten in het lagerhuis geant woord, dat de minister-president binnenkort een omvangrijke verklaring over het gehecle vlootvraagstuk zal afleggen. De vraag of de regeering den bouw van duikbooten wil staken, beantwoordde hij ont kennend. Hij wees er op, dat de Engelsche regeering herhaaldelijk haar bereidwillig heid iheeft te keilnen gegeven om dg duik booten af te Schaffen. Dit kan echter slechts geschieden indieri de overige mogendheden hetzelfde doCn. wat echter hij den tegen woordige st^nd.; dep. internationale politiek niet te verwachten is. Engeland kan in dit opzicht niet afzonderlijk handelen. DE ONDERHANDELINGEN. Omtrent de onderhandelingen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten over de beperking van de vlootbewapening verluidt, dat deze in zekeren zin voorloopig afgeslo ten zijn. De onderhandelingen zijn zoover gevorderd, dat dc Amerikaansche gezant, generaal Dawcs zich met zijn regeering in verbinding kan stellen. MAC DONALD'S REIS. Reuter meent te weten, dat de reis van den premier naar Amerika nu het onderwérp van diplomatieke besprekingen is. Onderhandeld wordt over het tijdstip, waarop de reis plaats zal hebben, ten einde hiuir zoo gunstig mogelijk voor de zaak der vloótbepèrking te maken. KONING GEORGE. Koning George gaat, vólgens het laatste bulletin, bevredigend vooruit. POINCARé ONGESTELD. Minister-president Poincaré kon wegens een lichte ongesteldheid gister niet aan de kameizitthig deelftemen. KERK EN NATIONALISME IN BELGIE. De terreur van bisschop Waffelaert. Dat het niet altijd goed wonen is onder de kromstaf liéeft dezer dagen weder ondérvon- den Jozef de Vos, onderwijzer sinds 1919 aar een bijzondere katholieke school te Meenen. De Yos heeft eenige jaren lang de Vlaamsch- natinale gedachte in Meenèn en omgeving gepropageerd en al de vergaderingen, gehou den in het „Vlaamsche Huis5' aldaar, geleid, zonder dat daarop van de zijde van de school- autoriteiten aanmerking werd gemaakt. Twee dagen voor de laatste verkiezing ech ter werd hem de volgende verklaring ter on- derteekening voorgelegd: „De onclergeteekende verklaart al de v schriften van het Bisschoppelijk schoolregle ment stipt te zullen onderhouden en in alles, o.m. dn zake nationalisme, zich aan de leiding van zijn Hoogwaardigheid te onderwerpen, de schriften der nationalisten niet te lezen, naar hun vergaderplaatsen niet te gaan en zich te onthouden van elke haiideling welke tegenstrijdig is met de voorschriften vai Diocesane overheid. Hij verklaart te weten, dat hij, die zich daaraan niet wil onderwerpen, zich in gevaar stelt zijn bediening te moeten verlaten." Jozef Yos weigerde zijn handteekening te zetten; 28 Juni d.a.v. werd hij ontslagen uit z;v n b» trekking, e1-v ONTRUIMING EN SCIJULDENREGELING BRIAND AAN HET WOORD FRANKRIJK WIL BEDROGENE NOCH OVERWINNAAR ZIJN De Fransche Kamer heeft een Europeesche reputatie van lange debatten en nachtverga- deringen. Het spreekt wel vanzelf, dat zij met een zaak van zoo geweldig belang als de defini tieve sohuidenregeling en de ontruiming van het Rijnland dagen achtereen zioli bezig houdt. De premier Poincaré zelf heeft het voor beeld gegeven door eerst een redevoering van verscheidene dagen te houden in de vereenigde Kamercommissies voor buiten- landsche zaken en financiën en daarna zijn argumenten voor ratificatie van de regeling met Amerika nogeens in een haast einde- looze ovatie in de Kamervergadering uit te spinnen. Het gevolg ervan voor zijn persoon is, dat hij zich overspannen heeft en een deel van het debat niet heeft kunnen bijwo- sn en Briand de zaken heeft moeten waar- In den regel is het trouwens voor den buitenstaander interessanter wanneer Briand aan hot woord is dan wanneer Poincaré spreekt Poincaré zoekt hét nogal eens in de lengte en in de degelijke argumentatieën wordt dan allicht waf droog. Briand, geboren orator en man met ver beeldingskracht en ruimen blik, laat zich ■binnen de hem door de algemeene Fransche politiek voorgeschreven grenzen nogal eens gaan. Zoo heeft hij gisteren, bij de bestrijding van de socialistische motie waarin geëiseht werd, dat Frankrijk een vredespolitiek zal voeren en geheel het Rijnland zal ontruimen, weer een speech gehouden, diie de aandacht trekt Te Grève, zei Briand, hebben de vertegen woordigers van Frankrijk den Duitschen rijkskanselier verklaard, dat Frankrijk niets onmogelijks van Duitschland zal verlangen. Dat beteekent, dat Frankrijk de moeilijkhe den tusschen beide landen uit den weg wil ruimen, doch Frankrijk ka nniet toelaten, dat Duitschland zich geen enkele inspanning zou moeten getroosten, terwijl Frankrijk 62 jaar lang groote bedragen moet betalen. Rijkskanselier Muller heeft dit begrepen ei in het opstellen der drie bekende punten toe gestemd. Het eerste punt is de ontruiming van het Rijnland. Het verdrag van Versailles spreekt van ontruiming van het Rijnland on der voorwaarde, dat Duitschland ontwapend is. Zoolang de betalingen niet waren vastge steld, kon Frankrijk het Rijnland niet ont ruimen. De betrekkingen tusschen Frankrijk en, Engeland aldus Briand zijn niet ai- hankelijk van het wisselen der regeeringen. Indien Engeland den goeden wil van Frankrijk en Duitschland wil vereenigen, dan kunnen de moelijksie vraagstukken opgelost worden. Omtrent de komende conferentie I'on Briand slechts zeggen, dat hij zou trachten om van een diplomatieke onderhandeling tot een levende bespreking te komen. Indien echter reeds vooruit elke partij bij haar hou ding volhardt, dan ware het beter niet naai de conferentie te gaan. Het is tijd om de Europeesche lucht te ontsmetten. Locarno heeft veel, doch niet al les gegeven. Bij het incident van het lucht schip „Graf Zeppelin" in Frankrijk heeft men kunnen constateeren, dat in de houding van het Fransche en Duitsche volk ten opzichte van elkaar veel is veranderd. Briand besloot zijn rede met de woorden: „Wij willen den vrede, die van Frankrijk noch den bedro gene noch den overwinnaar maakt." Nadat de afgevaardigden Reibel en overste Fabry noch het woord hadden gevoerd werd het voorstel-Blum in stemming gebracht, waarbij de regeering de vertrouwenskwestie stelde. Het socialistische voopstel werd na deze woorden van Briand met 350 tegen 238 stem: men verworpen. Voorts heeft Herriot, de radicale leider een groote rede gehouden waarin hij aan het adres van Poincaré verschillende verwijten richtte over diens politiek in het verleden. Overigens drong hij aan op een algemeene liquidatie van de vraagstukken, die nog uit den oorlogstijd stammen en betuigde zijn instemming met het denkbeeld om een Europeeschen statenbond te stichten, waarbij het niet geat om een Europeesch blok tegen Amerika, doch veeleer om een poging om orde te scheppen in de Europeesche aange- legenlicden. f-— HET CHINEESCH-RUSSISGH CONFLICT NANKING ACHT DE ZAAK AFGEDAAN CHINA BEWAAKT DE GRENZEN INGEZONDEN MEDEDEELINtï. NEGENTIG TON ZWAAR ROTSBLOK GESPLETEN. Twee arbeiders gedood. In de granietbedrijven der gemeente Wee- nen bij Mauthausen spleet bij het bewerken van een 90 ton zwaar rotsblok dit onvoor ziens in drie deelen. Eén hiervan, wegende £5 ton, rolde tegen de werkplaats aan. Twee der daar werkzame 4 arbeiders begroef het onder zich en verpletterde hen volkomen. Den beiden anderen arbeiders gelukte het zich op het laatste oogenblik door vlug op zij te springen in veiligheid te stellen. Uit Napkin© wordt gemeld', dat de Chi- peesche Minister van Buiteiilandsche Zaken, Dr. Wang, gister den vertegenwoordigers tier Chineesche pers een onderhoud over de huidige situatie heeft toegestaan. Hij verklaarde, dat na het verzanden der Chineesche nola aan Rusland, het Rus sisch'Chineesche incident door de Chinee sche regeering als afgedaan wordt be schouwd: - De Chineesche regeering heeft de sovjet- regeering openlijk verklaard,- op welke gron- dep zij zioh gedwongen heeft gezien om be slag te leggen op den Öosterspoomveg, en waarom zij tot schérpè represaille-maatrege len tegen de communistische agenten in Noord-Mantsjoerije is overgegaan De Chineesche regeering wil thans géén ieuwe verklaringen geven, doch heeft de sovjet-regeering aanbevolen de komst van den nieuwen gezant te Moskou af te wach ten', die met de sovjet-regeering zal onder handelen. Dc. Wang legde er den nadruk op, dat dé Nanlrimgi-regeering zich tengevolge van de Russische dreigementen genoodzaakt heeft gezien, troepen in Noord-Mantsjoerije samen te trekken voor het geval, dat de sovjet-re- geering zou pogen den Oosterspoorweg door het roode leger te doen bezetten. De Nankingregeering heeft, volgens be richt uit Pekingi, maarschalk Tsjang Hsoe Liang opdracht gegevén alle niet-Chineesche ambtenaren en beambten door Chineesch personeel te vervangen. Gistër is ook de soheepvaartafdeeling van den Öosterspoorweg door Chineesch perso neel overgenomen, terwijl die Russische di recteur, die tot nu toe de leiding had, door een Chineesch burger is vervangen. Op 60 K.M. afstand van Öiaillar kwamen Chinee sche troepen in botsing mét een bende, waa p bij vier Mongolen (werden neergeschoten. D" Chineesche regeering laat de Russisch-Chi- neesche grens scherp bewakers Te Chaillar is een vliegtuigbasis opgericht. Uit Moskou wordt gemeld, dat gister te Wladlwoëtok nieuwe betoogingen voor het Chinees'ch conisulaat-generaal werden gehou den, waaraan ongéveer 2000 personen, talrijke Chineecen, deelnamen. Het co laat werd door militairen bewaakt. Een Chi neesch betooger hield, vanaf ©en balcon, toespraak tot de menigte. De Chineesche consul-generaal heeft geprotesteerd tegen de passieve houding van de militaire bewaking Uit Moskou wordt gemeld, dat de „Iswes- tia" en de „Prawdia" het laatste antwoord van den Chineeachen zaakgelastigde te Moskou inzake de incidenten tusschen Rus land en China publiceeren met verschillend commentaar. De „Iswestia" schrijft, dat de laatste mededeeling van den Chineeschen zaakgelastigde in regeeringskrmgen te Mos kou niet als een, antwoord op de laatste Sov jet-nota wordt beschouwd. De Sovjet-regee ring verklaart, dat zij een onmiddellijk en bevredigend antwoord op haar nota van 13 Juli eischt en dat ze de bedreigingen, die in deze. nota vervat waren, hananaaft Zij "'eischt een antwóoird op alle gestelde vra gen en wenscht niet het slachtoffer te wor den van een uitstel-manoeuvre der Chinee sche regeering. Woensdagmorgen is te Moskou een zit ting van den raad van volkscommissarissen gehoudén, waarin de volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Karachan, verslag uitbracht over den stand van het conflict met China. In deze zitting werd besl-oten, welke maatregelen de Sovjet-regeering zal nemen, indien de regeering te Nanking Woensdagmiddag vier uur het Russische ul timatum oiiet pp bevredigende wijze zou hebben beantwoord. Mén beschouw t de po litieke situatie ais zeer gespannen. DE TRAGIEK VAN DEN BURGEROORLOG Vertraagde telegrammen uit Yoennanfoe geven een sombere schildering van de straatgevechten, die plaats hadden voor de noodlottige ontploffing op 11 dezer. Een groot deel van de stad ,werd vernield, waar onder de Britscho en Fransche consulaten. De Britsche consul werd gewond. Het blijkt, dat de troepen van Kweichoow, die onlangs Yoennan binnenvielen, de mu ren van Yoennanfoe hadden bereikt, dat slechts zwak verdedigd werd. De aanval lers slaagden erin, de stad binnen te drin gen en er volgde een hevig straatgevecht, waarna de ontploffing plaats had. De directie van de Amerikaansche Scheep vaartlijn op Europa heeft meegedeeld, dat dezer dagen de inschrijving opengesteld zal worden voor den bouw van 2 groote stoom schepen voor den dienst op Liverpool en Southampton. De schepen zullen ongeveer 25 millioen dollar kosten; zij worden 56.000 ton groot en zullen ingericht worden voor het vervoeren van 4000 passagiers. In 1932 moeten ze afgeleverd worden. DE „BREMEN". Het nieuwe Duitsche s.s. „Brémeh" heeft de eerste reis naar Amerika aanvaard. Naar Wolff uit Friedriéhshafen meldt lïeb ben de motoren van het luchtschip' „Graf Zeppelin" de laatste dagen herhaaldelijk proeigedraaid. Over de resultaten is men in technische kringen voldaan. De voorge en langdurige proeftocht voor de we reldreis zal waarschijnlijk in de laatste da gen van Juli plaats vinden, waarna in de eerste dagen van Augustus de wereldreis kan wórden ondernomen. Op de jaarvergadering van de Koninklijke Engelsche Automebielclub, te Londen ge houden, memoreerde de secretaris in zijn jaarverslag het feit, dat de club in 1905 met 80 leden was opgericht; dit aantal bedroeg tu 405.000, onder wie ruim 50.000 vrouwen. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Vijf dooden. Bij Windsor in Nieuw-Schotland is een Naar uit Caracas gemeld wordt,, is een expeditie van Amerikaansche ingenieurs en geologen, die in Venezuela naar petroleum zochten, door inboorlingen vermoord. ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN. Het Amerikaansche departement van land verhuizing heeft bekend gemaakt, "dat in het afgeloopen fiscale jaar ruim 12.000 per sonen als ongewenschte vreemdelingen uit de Ver. Staten gezet zijn. De meesten behoo- ren tot de Slavische rassen. Dooi' de Vlaamsch-nationale parlements leden is, naar aan de „N. R. C." wordt ge meld, Woensdag in het Kamergebouw een bijeenkomst gehouden en besloten tot het indienen, onmiddellijk na de hervatting der parlementaire werkzaamheden, van wetsvoorstellen, het eerste strekkend tot verandering van den gecentraliseerden Bel gischen staat in een federatieven staat, het tweede inhoudend volledige vernederland- selling der rijksuniversiteit te Gent, het derde bepalend, dat het leger zal gesplitst worden in Waalsche en Vlaamsche divl resp. met Fransch en Nfederlandsch als taal van administratie, onderricht en commando tegengehouden HET REGGE-RAPP0RT Maatregelen tegen de vervuiling dep Twentsche beken Ouder presidium van Mr. M. S i c h t e r» i a n, burgemeester van Almelo werd aldaar 3 vergadering gehouden ter bespreking van het „Regge-rapport" t.w. wat gedaan moet worden óm de vervuiling van lie twater in de Twentsche beken tegen te gaan. Ter vergadering, ze was druk bezocht, wa ren om. aanwezig vertegenwoordigers vaa Waterstaat en Arbeid en andere autoriteiten of afgevaardigden van corporaties. De Voorzitter gaf een overzicht van deni loop der zaken. Vei'volgens wordt het woord gevoerd doo# r. Bloemen-daal, van Arnhem, Inspec teur der Volksgezondheid, die o.m. een toe lichting geeft op Hoofdstuk IV van het Regge-rapport om dan aan te dringenup samenwerking en zoodoende te komen toe oplossing van het vervuilingsvraagstuk. Jhr. Op ten Noort, lid der Regge-Cammissie, wijst er op, dat de vervuiling zich in dit ge bied gelocaliseerd heeft, doch dat ctoor den. Waterstaatkundigen toestand hierin wijzi ging kan komen. z Volgens de Regge-commissie is een afdoen de verbetering technisch mogelijk. Het is ten slotte alleen een kwestie van kosten. De be hoorlijk gefundeerde raming wijst aan een bedrag van ƒ3.00.000 met jaarlijksche on kosten en afschrijving van ƒ350.000. Nadat een en ander Uitvoerig is bespraken wordt met algemeene stemmen besloten tot insteling van een studie-commissie en tot oprichting van een na zuiveringsinstallatie te Enschedé. De heer Lietaairt Peerbolte verklaarde, dat l Den Haag met groote belangstelling het werk in Twente wordt gevolgd. De heer Bloemers, lid van Ged. Staten, bracht den dank van dat College ó,'or' en zeide medewei king toe. Daarna sluiting. MISTOESTANDEN IN DE KERK. Een argument van hen, die de kerk niet o.a. dit, dat zij wo de kex-k te gaan, door zóo schrijft ds J. C. H. Seholten, Ned. Herv Pred te Rot terdam in „Het Visehnet". Beveelt inen het kerkgaan aan, en de menschen willen komen dan vernemen ze, dat ze plaatsen a 10 cent kunnen verkrijgen, of z.g.n, armenplaatsen voor niets. u niet, wat er door de ziel van heengaat, als er voor hen slechts ééne keuze overblijft: een armenplaats. Ik ben ovetuigdi, dat de Kerk er wèl bij zou varen, als alle plaatsen vrij waren en men niet gelwoiligen weid belasting voor de kerk te betalen. Wat zouden de predikanten de collecte voor de Kerk niet veel meer met warmte kunnen aanbevelen en de gemeente zou in haar geven niet teleurstellen, ints- gendèfeï, ik geloof, dat de inkomsten zouden vemeerderen. |Zoo. ook de kerkelijke huwelijksinzegening en. Voor le klasse trouw betaalt men één honderd gulden in het Koor der Groote Kerk dan speelit het orgel „Het Bruidsköor". Bij de algeoneene trouw zwijgt het orgel. Nu wil ik wel eerlijk bekennen, dat ik niet be grijp, dat sommige bruidsparen zich niet schamen, op Woensdagmiddag 2 uur hun huwelijk te laten inzegenen, terwijl ze met vier of meerdere auto's voor het kerkgebouw komen, terwijl het bruidspaar in eerste klas se costuum en bruidsrobe verschijnt. Vier auto's en algemeene trouw gaat niet samen Maar er zijn ook paartjes, die in het Zon- dagsche costuum verschijnen, waarom moeten zij zonder het orgelspel het mooie kerkge bouw binnentreden Zij kunnen toch niet helpen dat ze arbeiders zijn en op !4un feest dag gun ik ze van harte het orgelspel van „Het Bruidskoor" en ik ben overtuigd dat hun dankbaarheid ook in de collecte zou den toonen. We leven in een democratischen tyd, latert e dit dan ook vooral in de kerk toonen, dat we dezen geest aanvaarden, al is hij wej ens te overheerschend' DE OUDSTE DOCHTER DER KERK. In zijn Dieppe-brieven in de Geref. Kerk bode van Rotterdam deelt Ds. J. A. Tazelaac iets mee van een ontmoeting met een pas toor in een treincoupé in Frankrijk. In de coupé, aldus vertelt Ds. Tazelaar, nam ik terstond tegenover hem plaats, met de bedoeling van hem eenige inlichtingen te verkrijgen over het godsdienstige en kerke lijke leven. Toen ik mij bekend gemaakt had en het gesprek kwam op de grootte van het arbeidsterrein, meende de pastoor, dat het met het Protestantisme hier zoo is als in Frankrijk: een zwakke kleine kring. Hij hoorde er dus van op, toen ik vertelde, dat mijn wijk 650 gezinnen telt, en dat al da" Gereformeerden, nog afgezien van Hervorm den, Lutherschen, Chr. Gereformeerden en andere Protestantsche groepen te Rotter» dam, alleen ver over de 30,000 be'.oopen. Toen ik hem naar den omvang van zijn parochie vroeg, en informeerde, of hij het druk had, was het antwoord: „niet zoo druk als u" en hij maakte een gebaar met da hand. „Hoeveel gezinnen heeft u dan onder uw bearbeiding'?" Weer hetzelfde gebaar met de uitgestrekte yingei-s van de hand. Toen was ik zoo onbescheiden, om uit te spreken, wat hij niet zeggen durfde, en Ik vroeg: „Vijf?" Een sprakelooze knik was het veelzeggende antwoord. Vijf gezinnen in oen heele parochie! Toen ik informeerde, wat hij de heele week deed, om den tijd te vullen, bleek mij, dat hij een diepgaande studie gemaakt, had van de vraag naar de wenschehjtfheid, om aan de geestelijken- der Roomsche kerk het huwelijk toe te staan, en met een stroom van citaten uit' kerkvaders en andere schrijv hij, dat hij een sterk vóórstander was! DE MOORD OP MEVR. LANDZAAT. BATAVIA, 17 Juli (Aneta). Naar Aneta verneemt is het vooaxunderzoek in de zaak van den moord op mevr. Landzaat te Sian- tar op 11 Juli afgeloopen. De behandeling van de zaak is bepaald op 18 Juli voor den Landsraad te Siantar, waaruit blijkt dat de rechterlijke macht ingeval dit uit straf rechtelijk oogpunt mogelijk is, bereid is de behandeling van eenvoudige zaken zooveel mogelijk te bespoedigen. TWAALF KINDEREN NA VACCINATIE OVERLEDEN. MED AN, 17 Juli (Aenta.) Van 107 inland- sche kinderen, die op de onderneming „Li beria" tegen mazelen werden ingeënt, zijn, er 12 oven-leden. Een onderzoek is ingesteld, AUTO-ONGELUK. BANDOENG, 17 Juli (Aneta.) Een autd waarin mevrouw DeLbrück gezeten was, ge raakte bij Tjikampek van den weg af. Mevr, Delbrüok is naar het ziekenhuis alhier ve-i* voerd, waar bleek dat zij enkele ribben ge broken had. ISCHE REISBRIEVEN Mr. C. C. VAN HELSDINGEN, den Volksraad van Ned. Oost-lndië. t| IX.*) ATJEH-TRAM. even over Atjeh mag over de Atjeh- a over de door haar gespeelde rol 75 niet worden gezwegen. Zij toch est een machtig hulpmiddel tot de pacificatie van Atjeh. Zij maakte gstijd een spoedige verplaatsing en van personeel en materieel moge- (vergemakkelijkte daardoor in hooge 1 oorlogvoering, doch later is ze in dm toenemende mate een bevor- vam die economische opbloei, lop de ontwikkeling van het auto- irkeer in onze dogen zou men zich ;ht kunnen afvragen of de aanleg «Klere gewone wegen in plaats van in weggetje niet minstens even be- zijin geweest voor de beide langegeven doeleinden, en dan zou iennet ware hetzelfde aantal mil- daaraan besteed zijn geweest als i ijzeren baan is geschied stellig k grooter zijn geweest dan thans. Jij komt, dat hét onderhoud van een vorige brief stond in ons nr. van ■ijzeren weg natuurlijk heel wat kostbaarder is idain van 'n gewonen weg en niet 't minst dat een spoorbaan veel kwetsbaarder is en de bewerking veel intensiever moet zijn dan van een gewonen weg. Maar wie zoo redeneert legt Óen verkeer den maatstaf aan, beziet de dingen niet in de lijst van haar tijd. De geweldige toene ming van het auto-tractie-verkeer dateert eerst van en tijdens den wereldoorlog. Voor dien kon alleen sprake zijn van aanleg en geleidelijke uitbreiding van het spoorweg net om te bereiken wat men wilde: sneller en zekerder vervoer van personeel en ma teriaal. En het moet veeleer gewaardeerd worden als een daad van wijs beleid en groot inzicht, dat men liet destijds beeft aangedurfd om in het vijandelijke land 'n aqrnvang te maken met den aanleg van een spoorweglijntje, dat nu de Atjeh-tram is ge worden, en dat thans Oelee Lheue verbindt met Tandjong Balai, dank zij de aanslui ting in Basitang met do lijnen van de Deli- spioormaatschappij. Die aanleg dateert van 1875, Toen had een daartoe speciaal opgerichte commissie een rapport uitgebracht, waarin werd be toogd, dat een betere verbinding tusschen de kust (Oélee Lheue) en Kota Radja, ten einde laatstgenoemde vestiging beter, ge makkelijker en dus goedkooper van al het noodige te voorzien, slechts doeltreffend kon worden verkregen door stoom tractie. De genie werd aan het werk gezet en in 1876 werd de lijn O. L.K. R. voor het pu bliek verkeer opengesteld. Het woord 1 ij n 1.067, kosten pl.m. f 540.000). Maar lang zaam aan groeit het In 1885 komt het baan vak K. R.Lambaroe tot stand, dan volgt in 1885 de lijn K. R.KeutapangDoeg (10 A.M.), die een verbinding brengt tusschen' de verschillende militaire posten. En zoo wordt geregeld het net uitgebreid. Men achte al dezen arbeid niet gering. Er moest onder zeer bezwarende omstandig heden worden gewerkt. De aanleg ging met groote moeilijkheden gepaard. De Atjehers Qegrepen heel goed welke ernstige bedrei ging deze steeds voortschrijdende ijzeren reus voor hen vormde. Zij waren er hunner zijds dan ook steeds op bedacht om den aanleg zooveel mogelijk te beletten en ging dit niet, de reeds tot stand gebrachte wegen en bruggen te vernietigen of althans ern stig te beschadigen. Bij het gebruiken van de lijn moest dan ook de grootste voorzich tigheid worden betracht. Nog in 1889 moesten de tremen worden voorafgegaan door een losse inspectie-loco motief, cüe na moest gaan of ergens de lijn was opengebroken. Geen wonder, dat her stel alleen onder militaire bewaking kon 'plaats vinden, en dat er, niettegenstaande alle voorzorgen, toch herhaaldelijk ontspo ringen geschiedden. Een poos lang kwam er stagnatie. Het duurde tot 1897 voordat weer een ©enigszins belangrijke uitbreiding van het net tot stand kwam, in verband met onze militaire actie buiten de z.g. .geconcentreerde linie", wel ke het moodig maakte, dat een verbinding >t stand werd gebracht met ué vooruitge- is hier eigenl'jk niet op zijn plaats. Het had orachte posten, terwijl enkele vroegere ver- slechts een lengte van....... 5 K.-M. .(HreoótoJ Mmdingen werden opgeheven. Men richt zich nu meer langs de Noord en Oostkust Verschillende baanvakken wor den achtereenvolgens voor het verkeer open gesteld; de werkplaatsen worden van Kota Radja overgebracht naar Sigli. Eindelijk, in 1919, is deverbinding .tusschen Kota Radja en Tandjong Balai een afstand vain 510 K.M. er. Staatsspoor en Delispoor had den gelijk naar elkaar toegewerkt en ont moeten elkaar in Basitang. Wat zal dat een blijde dag geweest zijn, toen dit feit feestelijk werd ingewijd. Want dat deze verbinding een groot verkeersbe- lanig behartigt, zal niemand kunnen ont kennen. De economische beteekenis van Atjeh- en Deli-spoor beide is daardoor sterk toegenomen. Wie echter reeds thans den eisch van rendabiliteit aan den Atjeh-tram zou willen stellen zou blijk geven van onbillijkheid en kortzichtigheid. Immers als militair hulp middel in de eerste plaats aangelegd, moet zij ook in de eerste plaats als zoodanig wor den gewaardeerd: als een machtig middel voor de blijvende pacificatie; maar nu die pacificatie is verkregen en alom orde en rust worden gehandhaafd, nu pas zijn de voorwaarden aanwezig voor een economi- schen opbloei. Nu gaat de tram al meer be antwoorden aan een geheel ander doel, zij wordt een stimulans voor den inlandschen landbouw, voor cultures en nijverheid. Met haar beter en sneller en dus goed kooper vervoer van de producten naar en van de kustplaatsen breidt de handel zich al meer uit en plukt ook de scheepvaart de zoete vruchten van den arbeid der tram, terwijl uiteindelijk ook de tram de.rente van het in haar gestoken kapitaal ruim schoots zal opbrengen, tenzij haar dit on mogelijk wordt gemaakt door het toene mend auto-transport, dat natuurlijk gaarne gebruik maakt van het steeds grooter wor dend wegennet. Er is vooralsnog geen reden om al te pes simistisch te staan tegenover de bedrijfs resultaten. Jarenlang heeft de lijm een deficit ver toond, Na 1910 verschijnen de eerste over schotten, klein maar toch moedgevend. Met die overschotten wordt niet een winst be doeld, want "rente en afsclirijving waren niet in rekening gebracht Het bevredigende per spectief weid weer belangrijk slechter in de malaise-jaren 1920 en volgende, die soms exploitatie-tekorten geven te zien van eeni ge hondei dduizenden per jaar. Sindsdien is het weer wat beter geworden. Uit het laat ste jaarverslag 1927, waarover wij kooiden beschikken, blijkt het volgende: 1920 bruto-opbrengst f 2.309.977, exploita tie-uitgaven f 1.400.4456, verschil f 909.541; 1927 bruto-opbrengst f 2.363.451, exploitatie- uit'gaven f 1.587.259, vt.sehil f 776.192. Van dit saldo f 776.192 gaan echter nog f 207.723 af aan bijzondere bedrijfslasten (werkelijke vernieuwingen en afschrijvin gen wegens buiten bedirijfs tel ling, herstel van schade door rampen en ongevallen, en aandeel in de pensioenslasten), zoodat het netto-saldo bedraagt f 575.193. Er zijn nog allerlei moeilijkheden, waarme de tram te kampen heeft Zoo is de pepercultuur in ge- stodigen achteruitgang, en werken ook de lagere prijzen voor de bevolkingsproducten pinang en copra belemmerend voor een' krachtigen bloei, maar daartegenover staat» dat allerlei andere dingen al meer per trein worden vervoerd, b.v. vee, cement, rond houten, benzine. Het yeizigersvervoer vertoont echter een achteruitgang, althans in de li gore klas sen en de tram blijkt het uitverkoren veif voermiddel voor de economisch minst kracli tige groep. Opgepast moet echter worden, dat de exploitatie niet ten ongunste wordt beïnvloed door steeds stijgende personeels uitgaven, zooals ook in 1927 weer in min ol meerdere mate het geval blijkt te zijn ge weest. Werpt de tram dus geen behoorlijk rendement af, als men dit overschot belast met rente en afschrijvingen der daarin be legde kapitalen, het is zeer de vraag of men billijk doet om het budget van deze tram geheel te belasten met alle kapitaals uitgaven voor deze tram, die in zoo sterke mate een militair karakter heeft gedragen. Die uitgaven behoorden m. i. voor een groot deel te worden gebracht ten laste van de pacificatie. De woorden van Ir. J. H. Mul der van de firma Siemens Schuckert in 1910 uitgesproken maak ik gaarne tot de mijne: „Zou men echter in rekening kunnen brengen, hetgeen de Atjeh-tram heeft blj- .-edragen tot de pacificatie dezer gewes- v?n, zoowel tijdens als na het ontstaan an meer geregelde toestanden, dan zou het tot dusver geboekte verlies-saldo ver moedelijk wel in een voordeelig saldo ver anderd zijn. In leder geval heeft de tram weg ten volle beantwoord aan het doel, 5t men zich bij den aanvang voor oo_ p steld had, ml. een afdoende pacificatie Ier in opstand zijnde gewesten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9