DONDERDAG 18 JULI 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 ONS NIEUW GEBOUW Heden officieel geopend EEN ZEER FRAAI GEHEEL Toen Hildebrand, na zijn bezoek aan familie Kegge, nog onder dén indruk van mooie oogen van Henriettte en Saartje, vi uit zijn dicht bij de haMebalken gelegen ka mer, uitzag over de Bree(d)straat om of zij ïlog breed was, heeft hij weinig i denken, dat enkele tientallen jaren later deszelfs breedheid maar zeer betrekkelijk zou zijn, en dat in steê van het rüstige hegcn- tiehde-ceuwsclie gerij en gewandel, de hoofd straat van Leiden aan zijn zeer scherp op werkend oog zou bieden een tooneel, dat zijn stoutste toékomstdroonien hem nooit zounen fcebben voorgespiegeld. Toen klopte het hart van ónze stad want ïat is de Breestraat toch ongetwijfeld met *eér gélijkmatige en uiterst rustige slagen, terwijl tegenwoordig het driftige en onrustige leven er doorheen stuwt met snelle 6lagen, Waarvan de beroemde Leidsche student zou 'duizelen, als hij er ooit van had kunnen kennis nemén, zóoals wij, kinderen van de twintigste eeuw, die dat alles al lang zijn gewoon geraakt. Wij zijn wel gelukkig, dat wij in deze „city of Leiden" een plaats, en een zeer goede rüime plaats, hebben kunnen vinden om onze tenten op te slaan een vreeihde uitdruk king in dit verband. Een ieder, wiens weg In de laatste weken heeft geleid over de Bree straat, heeft kunnen kennis nemen van onze nu feit gewordene verhuizing en hij zal toe stemmen dat we een wonderlijk góed plekje bebben uitgekozen voor de exploitatie een dagblad. Misschien zal het in het begin een beetje vreemd zijn, dat wij het vertrouwd geworden perceel aan de Hooigracht hebben verlaten, maar men zal daaraan spoedig wennen en ons gelukwenschen met onze nieuwe bureau. Hedenmiddag heeft de officieelë opening plaats gehad. We komen daar morgen op lerdg. I Thans willen we slechts geven een korte beschrijving van het gebonw. Öp de fraetie gevel prijkt met moderne, pakkende letters de nadm van ons blad ^Nieuwe Leidsche Courant". Voor de ramen op speciale standaards worden gepubliceerd dé dagélijksch verschijnende couranten, fo ld's en eventueele bulletins van belangrijke gebeurtenissen. Wanneer men het nieuwe gebouw binnen treedt, kotot ihen in een vertrek, waar drie löketteh bevinden, een soort hal, die als wachtruimte kan gebezigd worden, Wt men gelégerihèid hééft tot schrijven en zeer modem is ingericht. SpeciEtal oüttv pen tafels en banken maken het 't publiek zeer geriefelijk. In den vloer van Ransbacher öïozaik, voor het loketten-front, duiden do drie letters N.L.C. öp den naam van het blad, terwijl door een planmatige décoratieve lijn in deze vloer, de plaats voör de banken iriex biezenmatten zittingen en tafel zijn bepaald. Aan de wanden prijken een oud-Holland- eche gravure van Leiden airno 1670, de Waag pii het Stadhuis, die ongetwijfeld een spe ciale bezichtiging ten volle waard zijn. uc kantoren van administratie en redactie zijn afgetimmerd met schilderij-lijst. De verlich ting is zgn. indirect met Zeiss-armaturcn De betimmering wérd hoofdzakelijk uitge voerd in hlankhout en gebeitst in kleiiren, yan welk hout ook banken en tafel gemaakt zijn. In de afscheidingen bevindt zich Opalin glas. De Wanden zijn bekleed met afwascn- baar behang „Salubra", in rustige keuren. De kantoren zélf zijn ruim en licht. Hen die belang stellen in practisch en jnodern werk, noodigen wij gaarhe uit, eens ten kijkje te komen nemen. De verbouwing geschiedde onder leiding ton den Haagschén architect H. J. de Haas ëh is Uitgevoerd door de fa. Splinter ïóon te Leidén. STADSNIEUWS EXAMEN. Vóór hét examen nuttige handwerken zijn te Botterdam geslaagd de dames M. V. Henny, A. J. Leget én M. H. S. van Ewyck, allen al hier. Benoemd tot hoofd aan de school van 'dé Éérste Leidsche Schoolvereniging de heör H. Doüma, thahs hoofd eener openbare lagere school te 's-Gravenhage. ARBEIDSBEURS. Op 17 Juli 1929 stonden 211 werkzoeken den hij de Arbeidsbeurs ingeschreven legen 869 op 17 Juli 1928. TE WATER Gistermiddag is de 12-jarige C. H. spelèn- ïlènvijs terecht gekomen in het water van de Jan van Gozenkade. De 55-jarige J. Beg be gaf zicli gekleed tè water en wist het kind op hfet droge te brengen. Het is door den È.H.D. Baar huis gebracht. VAN WIE? Óp de Botermarkt is een fiets onbehe^J aangetroffen. Aangetroffen. Inlichtingen bij de politie. VERDUISTERING BIJ HET LANDSTORMCORPS TE LEIDEN DE STRAFFEN. Voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch liad zich to verantwoorden C. W. H., 28 jaar, geboren te Gouda, Ie luitenant van het 4e reg. infanterie, gedetacheerd bij he<t Laiiclstonnverijamd te Leiden, verdacht van verduistering van f 165 ten nadeeie van serg.-maj. v. d. Heide, van f 166.80, f 40.20 en f 65.25, die hij had uit te betalen aan den res. Ie luit. Mulder, van f -10 ten na deeie van Kossmann, voorts dat hij in Augustus en Sept. 1928 te Leiden, met het oogmerk om zich en de sergeanten-majoor van der Heide en Eckelaert voor be straffing te vrijwaren, twee brieven van den gemeente-ontvanger te Ter Aar en van den directeur van het R. K. Patronaat te Wassenaar, waarin geklaagd werd over het niet-uitbetalen vain zaalhuur, aun de ken nisneming van den bevoegden meerdere, den Landstoi-mverbandscommanxlaixt te Lei den heeft onthouden en dat hij aan denzelf- dén commandant geen kennriis heeft gege ven van het feit. dat de sergeanten-majoor E. en v. d. H. voortdurend gelden verduis terden. Verdachte ondervraagd door den prési dent Mr. W. van Laarschot, bekende en deed een uitvoerig verhaal van de omstan digheden, waaronder de verduisteringen weiden gepleegd. Gedeeltelijk Waren de gelden door verdachte ten eigen bate ge bruikt. Ook had hij een vriend financieel uit verlegenheid geholpen. Tëii aanzien der verduistering van de brieven voormeld, verklaarde verdachte dat misdrijf te heb ben gepleegd om de andere knoeierijen verborgen te houden. Er was groote achterstand in de admini stratie, doch verdachte beweerde niet ge weten te hebben, dat die achterstand te wijten was aan misdadigen oorsprong, Vam één geval wist hij slechts dat geld ge bruikt was ten eigen bate van een betrok kene. Verdachte bekende ook ten deze zijn schuld aan nalatigheid van plicht Door geldverlegenheid Was hij van een tot het andere gekomen. Getuige kapitein Buurman, destijds Ver- bandscommaiidant te Leiden, verklaarde o. m. een zeer verwarden boel aan de ad ministratie te hebben aangetroffen. Ver dachte is een uitstekend officier, ofschoon zwak van karakter. Hij had noodig, onder toezicht te staan van een strengen gamizoens-commandant De positie in hij geplaatst werd, was voor zijn doen véél te zelfstandig. Van het particuliere leven van ver dachte wist getuige niets, óók niet of hij te familiaar was met mindiéreil. Getuige majoor W. J. Harms, destijds erbandsconimandant te Leiden, zeide een blind vertrouwen in verdachte te hebben gehad. Van alle zaken werd index gehou- :len en getuige vermoedde niets van mal versaties, todat R. Kroon hem médédcel- de, dat er iets niet in den haak was. Ver dachte anm zijn dienst goëd waar, maar iij was een wat vroolijke jongen, die zijn ader zijn schulden liet voldoen en ging graag uit. Getuige begreep niet, dat er fi- nancieele scliade door verbrüik van rijks middelen zou kunnen ontstaan zijn: Im mers verdachte had in dienst feitelijk .niets met financieele aangelegenheden te ihaken. Later bemerkte getuige die in Den Haag woonde dat. verdachte van zijn, getuige's bureau gebruik maakte om gelden te zenden. Verdachte was verplicht geweest getuige 'an onregelmatigheden kennis te geven eh had brieven met klachten aan hem moeten afgeven. De auditeur-militair Mr. Aghina consta teert dat verd. ruiterlijk de feiten heeft bekend. Spr. wees er voorts op, dat het daar bij liet Landstorm verband te Leiden toch wel een ergerlijke janboel was. De controle op het bureau was niets en het is noodig dat de aandacht ér op gevéstigd ordt. dat een chef van zulke wantoestan den niet op de hoogte was. Hetzij dan dat de chef in Den Haag woont, of wel te veel werk heeft, hoe dan ook, doch bestendigd mag niet blijven dat r geen behoorlijke cóntlble op het bureau vordt uitgeoefend. Wat verdachte betreft, dié maar schul den maakte, uitging, geen waarde kende van geld, zich afgaf met de minderen op een wijze welke een officier niet past en tengevolge van een en ander tot zulke strafbare feiten kóhit als waarvoor hij te recht staat, kan in het officierencorps niet gehandhaafd worden en behoort zeifs uit het leger te worden verwijderd. Met gedeeltelijke vrijspraak van het ten laste gelegde eischte de aud.-mil. voor het overige 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarest, ontslag uit den dienst, met ontzegging van de bevoegdheid >m bij de gewapende macht te dienen. M-r. S. Bouriier uit Den Ilaag pleitte oorwaardelijke vëroordëëliiig. In de namiddagzittiilg volgde behande ling dei' stl-afzadk tégen L. v, d. H.» 46 jdar, sergeaiit-majoör-atllu., geboren Ie Nieuwer-Amstel, dienende bij het Land- stonnverband te Leiden, verdacht verduistering van gelden, die hij eveneens het Rijk moest uitbetalen en wel be dragen van f 87.50 aan Schrama te Sas- senheim, f 102 aan het patronaat St Mar- tinus te Hillegom, f 65 aan Harteveld te Pijnacker, f 165 aan de Tuinbouwveiling te Alphen a. d. Rijn; voorts dat hij in Mei 1928 als militair met het oogmerk om zich en anderen voor bestraffing te vrijwaren, aan de kennisneming van den Landstorm- verban dscornrhëjndant te Leiden een brief heeft onthouden van Vah de Puttëlaar be treffende verschuldigde zaalhuur. Verdachte wist omtrent deze bedragen niets, liet andere weet hij aan zenuwachtig heid. Er was achterstand in het werk, een chaos, een hopéloöze onordelijke boel. Ver dachte héd den toestand zoo aangetroffen cn wist er geen wijs uit te worden. Hij was geld kwijt, een bedrag van f 300. Hoe dat was zoek geraakt wist hij niet, maar niet dat al kwam hij geld te kort Hij trachtte geld te krijgen aan de Bank olrder bórgtocht en betaalde het eefte bedrag met het andere. Getuige majoor Harms was van oordeel dat verdachte niet bérékend was voor zijn taak en hij het er te druk mede had. Een commissie concludeerde dienaangaande dat de post niet te druk was én verdachte het bést af kon. Get. G. D. Frijlink, lé ltiit administrateur •ie reg. inf. te Leiden, heeft, toén hij te Lei den kwam, dadelijk begrepen dat er een achterstand was in het werk der admini stratie. De aud.-mil. wees er bij öiet requisitoir op dat verdaohte in volle vrijheid aan 1 uite en die verklarihgën voorkomen Ü1 het pro cés verbaal van dien officier, nant Jhr. van Suchtelen alles heeft bekend Voor den Krijgsraad weet verdachte er nu opeens niets meer van. De aud.-mil. houdt zidh aan het procés verbaal en wijst op de tegenstrijdigheid in de mededeelingen van den verdachte. Het bewijs is volgens Spr. wel degelijk' ge leverd, maar voor verdachte mag eendge cle mentie gelden omdat hij niet zoo schuldig is als zijn clhef en ndet aan den opzet heeft meegedaan doch eerder werd meegesleurd ingevolge zijn slap karakter. Spr. meent dat verdachte wel in den dienst kon blijven ge handhaafd, doch slechts met vermindering Van rang. De edsch luidde 4 maanden gevangenis straf met verlaging van rang. Als verdediger trad op Mr. Tonnaer, Den Bosüh, die tal van verzachtende omstandig heden aanvoerde. De warboel ter admini stratie en in familieomstandigheden hebben verd. va nstuik gemaakt, dat hij slaappoeders en inspuitingen noodig bad om het uit te houden. Verd. heeft ten slotte de ontbreken de 300 aangezuiverd. Hij heeft hoegenaamd geen bedoelingen gehad ten eigen bate iets te gebruiken. Verduistering in den zin der Wet achtte pl. niet aanwezig. Mocht de Krijgs raad anders oóndéelen, dan vroeg pl. .voor waardelijke veroordeeling. Vervolgens stond terecht E. A. J. M. E., 39 jaar, serg.-majoor-administrateur van het Landstormverbamd te Leiden, wien ten laste wordt gelegd verduisteringen van gelden, aam zaal- en terrein verhuurders te betalen, als zijnde door het Rijk aan dezen verschul digd én Wel 19 bedragen te samen ongeveer f 830. Verd. erkende dat al die gelden hem waren ter hand gesteld voor hét doen van betalin gen. Hij heeft ze afgedragen aan luit. H. of aan serg.-maj oor v. d. H. (dé verdachten uit de vorige zaken). Ik had er niéts mee te ma ken zed verd. Zelfs de "commandant kon mij de Verantwoording voor de verzending der gelden aan de schuldedsóhers niet opdragen. Ik heb het alleen maar aanvaard om mot allen goede wiehden te blijven en tegen e enineerdere vooral niet onaangenaam te Zijn. Getuige G. Frijlink verklaarde aam vend, de gelden te hebben overgedragen, om ou der éigen verantwoordelijkheid te zorgen dat de bédragen aan de belanghebbenden weiden ter hand gesteld. Hij wist dat hij te zorgen had dat het geld terecht kwam. bij dié het te goed hadden. De auditeur-militair ihr. J. 'AghiMa be schouwt verdachte als één groote knoeier. Hij was in Leiden het eerst werkzaam en is het eerst met knoeien begonnen. Er is veel geld verdwenen. Verdachte was daarbij de booze genius, die den zwakken lichtzin- nigen luitenant H. op den dool Weg bracht en serg.-maj. vdh der H. -mede in de knoeie rijen betrok. De eiseh luidde 12 maanden gé- vangenistraf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht en ontslag uit den dienst. De verdediget Mr. Trapman, zeide dat het bij de administratie te Leiden een groote rommel was. Verdachte had beter orde óp zijn zaken moeten stéllen doch is niet de hoofdschuldige. Pleiter begrijpt, als oud-of ficier niet, hoe het op het bureau te Leiden zoo'n bende kon worden en alles ongestoord kon voortduren. De krijgsraad veroordeelde luitenant II. en sergeant-majoor E. ieder tot 8 maanden gevangenisstraf inet ontslag uit den dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid or den gewapenden macht te dienen en serge ant v. d. II. tot 2 maandén gevangenisstraf met Verlaging van rang. handelsregister k. v. k. voor rijnland In de gistermiddag, ondei- voorzitterschap van den heer ten Gate Brouwer, gebonden vergadering van bovenstaande instelling bracht de heer H. Buurman prae-advies uit over het verzoek tot toetreding als donateur van de Leidsche Vereen, tot Bevordering van de ken nis in de grafische vakken. Overeenkomstig het praé-advies zal een jaar- lijksche donatie van f 5 worden ver/eértd. Van de Commissie voor Gewestelijke Uit breidingsplannen tè den Haag was een vra genlijst toegezonden inzakë zoodanige planne/ iii Rijnland. Deze lijst werd in handen ge steld van de Commissie voor de Uitbreidings plannen ter onderzoels. Op een verzoek om financieelên stéun van de Kon. Ver. „Koloniaal Instituut' werd be sloten een jaarlij ksche subsidie van f 10 tc verleeneti. De heer H. Kroom, winkelier te Leiden, had cle bemiddeling der K. v. K. ingeroepen inzake Invoering huistarief met vastrecht electricitcit voor winkeliers. De heer Vroom werd naar zfjn imdden- standsorganisatie verwezen. Twee vërzocken tot deelneming aan de ten toonstelling te Antwerpen en Ltiik zullen aan ledën wórtlefi doorgezonden. Inzake het vraagstuk van belasting betalt' ten postkantore zal aan den minister ge adresseerd worden. Het praeadvies der Commissie voor Vérvoe, in zake verbetëring vdn den weg door het Rietveld ter verkrijging van een bétere aan sluiting op den straatweg Den Haag-Rotter dam luidde, clat de bestaande verbinding, vol doende is, zoodat zij adviseerde geen verdere stappen in deze richting te doen. De heer Raaphorst was het daarmede niet ns. doch de voorzitter meende, dut de kos ten veel te hoog zullen zijn. Het advies werd aanvaard. Naar aanleiding van éen in de vórige gadering gestelde vraag van den héér Small inzake de openingstijden van de brug over der Jviin te Alphen, deelde dé Commissie van Ver voer in haar prae-advies mede, dat by provin ciale verordening de regelifig van de opening dor brug is vastgesteld. Zooveel mogelijk werdt de brug van 15 tot 5 minuten vóór 1lof vertrek vah iedefen trein voor het sch vaartverkeer gesloten gehouden. Het prae-advies der cotnmissié wérd aange nomen. Hiërha giiig mén óver in htiishottde'ijke ver gadering. Wijziging. 17 Juli. Türnner- én Trappen- fabriek ,.De Vlinder", Leiden, Utrechtsche Jaagpad 36. Uittr. M. Eigenaar: H. Alberts, te Leiden. Wijziging hafidètsn. thans: Loon- Houtzagerij en Schaverij „De Vlinder" - R.-K. Coop. Bakkérij, Spaar- en Ver- hruibsvereeniging „Eendracht" Leiden Kore- vaarstraat 13. Uittr. Seer.: A. H Mank, Leiden. Uittr. 2e penningmeester: H. Over- pelt, Leiden. Uilttr. 2e secretaris: J A. van Ovn, Leiden. Nieuwe le penningmeester: Klein, Leiden. N. 2e voorz.: M. Hendriks H. Ovetpelt, Leiden, N. Ie secretaris: B. C Leidèn Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen, Leo'den, Stationsweg 18. De statuten zijn gewijzigd. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN. JOH. VLASMAN f Na een langdurige ongesteldheid is alhiei overleden de heer Joh. Vlasfnah, wethouder dezer gemeente. De Overledene geboot de ftlgemeene achting van de inwoners. Als B.-K. raadslid heeft hij jarenlang deel uit gemaakt van het college van B. eü W. en rs tijdens de burgemeestersvacature ook als loco-burgemeester opgetreden. boskoop. 4 AANVARING. In de Gouwe alhier, heeft een aanvaring plaats geihad wat bijzonder goed is afgeloo- pen. Een schipper, had voor den nacht met zijn vaartuig ligplaats genomen langs de Jaagpadzijde aan de Voorkade. Op een gegeven oongoblik werd het vaar tuig aangevaren, door een van de richting Gouwsluis komende stoomboot. De soliipper die alleen aan boord was, kon zioh nog juist bijtijds in nachtgewaad red. den. Kort na de aanvaring is de schuit ge zonken. katwijk aan den rijn. PERSONALIA. De heer C. van Beelen Wzn., alhier, is aangesteld tot tweede bode van de vereeiii- ging „De Verpleging" te Katwijk aan Zee. katwijk aan zee STR ANDEVANGELISATIE. Gisteravond traden voor de eerste maal in dit seizoen sprekers op voor de strand- evangelisatie. De sprekers werden afgewis seld door muziek. Hiervoor hadden zich een vijftal leden van „U.N.I." beschikbaar gesteld, onder leiding van hun directeur. De eerste spreker was Ds. Kalkman, Ned. Herv. predikant alhier. Deze sprak over: „Alle zeilen bij, en den steven vóór!*' Daarna trad Ds. Meijering, van Katwijk a. d. Rijn op, met het onderwerp: „De spra ke Gods, die uitgaat van de zee". Als sprekers taden heden op Ds. v. d. Woude, te Scshiedam, en Ds. van Haaften, te Noordwijk-Binnen. Er was goede belangstelling. L voorschoten. ONS HOLLANDSCH LIED. Door de Haagsche afd. van de Vereehigiïïg „Ons Hollnndsch Lied" werd Zaterdagavond een uitvoering gegeven op de Voorstraat, onder leiding van den heer J. D. van Raras- horst. Hoewel de publieke medewerking grooter had kunnen zijn, is het doel: de propaganda voor het Hollandsche lied, een goed eind naar voren gebracht en Wij roe pen den heer Van Ramshorst en de zijnen een hartelijk tot weerziens toe. JUBILEUM KONINGIN WILHELMINA- VEREENIGING. Het 25-jarig bestaan van de Koningin Wilhelmina-Vereeniging, alhier, zal, blij kens een aan de burgerij toegezonden cir culaire, worden gevierd door een feest dat twee volle dagen zal duren, hl. 4 en 5 tember. Aan dit feest wordt tevens verbonden een tentoonstelling op het gebied van land- tuinbouw, aan de voorbereiding waar1 door een hoofdcomité en verschillende sub- comité's met kracht wordt gewerkt. Daar toe zal het voetbaldveld achter de O. L. School worden ingericht als feestterrein en zullen daarop verschillende tenten ver rijzen. In een zeer groote tent zal Voorschoten's middenstand exposeeren, op 'n wijze als dat in onze plaats nog nimmre is gezien. Ver der zal in éen andere tent worden gehou den een tentoonstelling van kaas en boter, waarbij tevens de nieuwste werktuigen voor de zuivelbereiding in werking worden ge steld, en ook het landbouw-huishoudonder- wijs de resultaten van het geleerde aldaar demonstreeren. Dan zal nog in een groote tent worden ondergebracht de bekende „Floralia"-ten- toonstelling, aangevuld met vrije inzendin gen en een expositie van groente en fruit die hooggespannen verwachtingen niet zal teleurstellen. Op het gebied van „Paardensport" zal de beide middagen iets moois en zeer interes sants te zien worden gegeven, terwijl op den morgen van den tweeden dag een keuring van rundvee, schapen en varkens wordt gehouden. In een volledige feestwijzer, die voor den aanvang zal worden verkrijgbaar gesteld tot matigen prijs, zal een uitgebreid pro gramma van alle feestelijkheden worden opgenomen. UIT HET SOCIALE LEVEN havenbedrijf ijmuiden Nieuwe loonregeling tot stand gekomen. Tusschon de Reedersvereeniging en de Chr., de lt.K. en de Centrale Bond van Transportarbeiders te ÏJmüiden is de vol gende nieuwe loonregeling tot stand ge komen: Tot dusver bedroeg het loon der haven arbeiders voor de lossing van een schip met een besomming tot ƒ2500 per man ƒ4.50 en voor besommingen boven ƒ2500 5 per man en voorts voor iedere 100 be somming weer 10 cent per man meer. De nieuwe loonen zijn tot ƒ2000 besom ming 4.50 en voor iedere ƒ100 weer 10 cent per man meer tot 2500. Voor een be somming van ƒ2500 tot ƒ2600 per man ƒ5.50, stijgende met 10 cent voor iedere ƒ100 meerdere besomming. Voor iedere boot beteekent deze verbete ring per man een loonsverhooging van 50 cent Per week gemiddeld ongeveer ƒ2.25. Voor de ruimsgasten werd bovendien een extra-betaling verkregen van 75 cent per man per boot, waardoor voor deze groep ar beiders een zeer belangrijke verhooging van loon is bereikt Voorts zullen nog enkele verbeteringen i het nieuwe contract worden aangebracht De nieuwe overeenkomst zal vermoedelijk ingaan 1 Augustus a.s. voor den duur van twee en een half jaar. de staking te zaandam Nog meer werkwilligen". Meii schreef uit Zaandam aan de N. R. C.: Dinsdagmiddag zijn, onder een uitgebreid pólitiegeleide, de werkwillige Zeeuwen, die hier cd verschillende, in het Westzyderveld ge'e- gèn, höutwerven werkzaam zijn, van hun ver lof teruggekeerd. Toen de Zeeuwen Vrijdagavond van hier vertrokken deed in de stad het gerucht de ron de, dat deze werkwilligen in staking waren ge gaan, omdat de patroons geweigerd zouden hebben een loonsverhooging van f 4 per week in te willigen. et feit. dat zij Maandag nog niet aan de werveli waren teruggekeerd gaf aan deze ge ruchten nieuw voedsel. In stede van niet meer terug te komen, zijn zy vandaag met 25 man meer teruggekeerd dan zy Vrijdagavond vai hier vertrokken. Deze nieuwe werkwilligen zul len over verschillende höutwerven worden ver deeld. Uit betrouwbare bron werd ons medege deeld. dat nog meer werkwilligen, voorname lyk uit Zeeland, zijn te verwachten. liet inrich ten van verblijfplaatsen aan verschillende houtzagerijen en werven, wyst hier ook reeds öp. In de haven zullen binnen enkele wéken éci aantal Eiburgérs, die door de Scheepvaart Ver- eeniging Noord voor de lossine van (h bonte zyn aangenomen, gemist kunnen worden, daar nog slechts enkele houtbooten in de Zaandam- Sche haven worden verwacht. uit de metaalindustrie ACTIE VOOR EEN WEEK VAOANTIE. Door ile bij het N.A.S. aangesloten Onaf hankelijke BedrijfsdFederatie van Werkers in de Metaalindustrie (O.B.W.M.) is een voorstel bij de overige Metaalbewerkersbon den ingediend, betreffende het voeren eener aotie op korten termijn, ten eande voor de Werkers in de Rotterdamsche metaalindu strie een (kalender) week vöcantie te be komen. dreigend conflict Men meldt ons: Door de samenwerkende organisaties, met natüe dc moderne, RoOmsch-Katholieke- en Christelijke meubelmakersbonden, is een ac tie begonnen voor invoering van het contract in het meubelbedrijf aan de school- en kerk- meubelenfabriek van de firma Rothuizen te Heelsum. Besprekingen, die over deze aangelegen heid door de vertegenwoordigers der genoem de organisaties met de betrokken firma zijn 'gevoerd, hebben niet tot overeenstemming geleid. Als gevolg daarvan is aan de firma mede gedeeld, dat indien niet in voldoende mate aan de verlangens van de gezellenorganisa- ties woédt tegemoetgekomen, het personeel1 op Maandag 29 Juli in staking zal gaan. Bij deze firma zijn ongeveer 35 arbeiders, in overgroote meerderheid georganiseerd, werkzaam. Leger en Vloot. marine-nieuws HET ESKADER IN DÉ OOSTZEE. Het oefeningseskader, bestaande uit H. M.'s Heemskerk, de Z V, Z VI. O IX en O X, is 17 Juli te Oslo aangekomen. 's-GRAVENHAGE DE ROZENTÈNTOONSTÉLLING. Inzendingen cu schenkingen. Dé rozententoonstelllng van Jos Nungent Rosae (van 1921 Juli is in den Haagschén Dierentuin) belooft éen groot succes tc wor den, wat de inzendingen betreft. Het aantal is nu i-eeds 60. De tetttoönstellingscommissiö moest zelfs beslag leggen op een der tuin- zalen, aangezien groote zaal met rotonde, tooneel en zijzaal reeds geheel bezet waren. Het bestuur van Nos Jungunt Rosae mocht reeds 42 schenkingen ontvangpn aan gouden en zilveren medailles en kunstvoorwerpen als prijzen voor de inzendingen. Deze schenkingen werden gedaan door het Kon. Huis, de gemeentebesturen van Den Haag en eVnlo, den A. N. W. B., V. v. V., Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde en verschillende afdeelingen der Mij., Begeer,'de Haagsche Bloemisten-Ver. en an dere belaiigstelenden in den cültüreelcn ar beid van Nos Jungunt Rosae. INTERNAT. CONGRES VOOR M. O. De deelnemers aan het lie internationaal congres voor Middelbaar Onderwijs, dat van IS24 dezer alhier wordt gehouden, zijn gis teravond ten getale van ongeveer 300, waar van een 200-tal dames en heeren uit het bui tenland, in hotel De Witte Brug door het or- ganiseerend comité verwelkomd. De secretaresse, mej. dr. A J. Portengen, deed eenige mededeelingen, ten behoeve van de congressisten, waarna cle avonil met eeni ge a'oordrachtën door gymnasiasten oh H.B.S.'ers en met muziek werd gevuld. In de meeste openbare schói'éh irrct gewo ne kachelverwarming zijn onder dc kachels naar gelang de plaatselijke omstandighe den dit eischen betonnen of ijzeren vloer platen aangebracht. Bij 211 schoolkachels is dit echter nog niet het geval. B. en W. achten het uit een veiligheids oogpunt wénschelijk, thans ook onder dèzë kachels brandvrije vloerplaten te doen aan brengen. De kosteri worden geraamd op f 5360.Zij geven den Raad in overweging de benoodigde gelden beschikbaar te stellen. Boeken en Geschriften. WAAR ZT.TÏV WIJ I\ ÏJE GEREFOR MEERDE KERJKE.V AAN TOR, korte overdenking door G. G. Güben, lid eener Geref. Kerk te 's-Gravenhage Ultgevers-mtJ. J. H. Kok te Kampen' Deze brochure behoort in do rij. die de laat- e paar jaren van de pe,rs kwam. handelend 'er of In meer ver#üderd vér band met de kerk el uke geschillen, die korteiljkè niet de Geelkerken-kwestie worden aanéedpld. De schrijver meent, dat deze kwestie op den duur komen moest.» beziet ln 't kort de vragen van Jpen baringsbegrip. Schriftingeving, Schriftka- gk~ hriftgezag. Hü De Schood -tak ka«d dartW ex DE MAR11URGSCHE PtïlDOSOl'HIE, bijdrage tot do Karl Barth-literatuur, door Dr. H. W. ton der Vaart Smit. N.V. Buys Uitgeversfriij. te Zeist. Ge't'k Dr J. Heel. acht ook de schrijver van bo'/ongenuemd geschrift het moeilijk een definl- 1 1 'Vt*r Brrth en zijn aanhang te vel- niejwe theologische richting nog beoogt D.\ van der Vaart Sir-t gaat de philosofische „ligging van dtn „reformator" Barth na en doet zien, dat deze veelszins onder invloed der Kaï-tlaansehe wijsbegeerte staat, D6 Intellectu alistische drang komt bij Barth telkens voor den dag. Dize studie Is geschreven voor meer philo- hooldeji, die er hun kök op Barth door >_erheideien kum Voornaamste Nietiws. binnenland In den Gemeenteraad van Amsterdam gister o.m. behandeld de kwestie vai Julianaschool en de benoeming van e< specteur voor het Lager Onderwijs. Het bericht over de kamerzetel van heer Colijn wordt door de Standaard onju genoemd. De 114e vergadering van de Synode Ned. Herv. Kerk is-gister voorafgegaan di een wijdingsamenkomst. De Stichting Vrederust heeft gister Bergen-op-Zoom de 25ste jaarvergadering houden. Te Breda is de 55ste jaarvergadering houden van de Geref. Zondagschoolver© ging „Jachin". De Ned. Chr. Bond van Personeel in blieken Dienst houdt de jaarvergadering Nijmegen. buitenland (Blz. 9.)" De Nanking-regeering acht het Chinee Russische conflict thans afgedaan. Maai Sovjet-regeering is niet bevredigd. Thans worden Boulogne en Ostende plaats voor de herstelconferentie genoem Er is over de vloofbeperking een bel rijke verklaring van Engeland te wachtc Een redevoering van Briand bij het d óVér de óhfröimirig en de schuldènrege Bloemenveilingen in het Zeer warme weer. Betaald wordt; rertbloemen 0.07—0.09 per "i00 stulcs- Sc; 0.09—0.15; M.irgrieten f 0.26—0.28* 0.120.15; kopfe'osedia 1.302.30 bos; Talmla 0.250.27; Anjers 0.1J- Centoria wil-geel en apars 0.070.12; sia g-epeld 0 650.90; Gladiolen 1.4c ATstremeria 0.90—2; Convilli 1—1.10 dersporen 1.40—2 per 100 bos; Galardla —0.45, Handelsberichtei A Klewlt) "3.75. Lflnkoeken: tu,s 13.85. Sej "1. ƒ14.5" Na-zaad Jirli- ƒ14.60, Sept.-Oct." af 1. 14.76, 'Sept.-Dec." S.K. loco 13.80, stoomend 13.85, Ji ƒ13.95, Aug. lev ƒ14.10, Sept.-Dec. 14., dische loco ƒ13.70, Aug. ƒ13.80. Sept-Doi ƒ14.20, Duitsche loco ƒ13.60, Aug. ƒ13.65. Dec. ƒ11. Grondnootkoeken: Duitsche loco ƒ12.3 ƒ12.35. Sept.-Dec. ƒ12.85. Cocoskoeken; Inlandsche loco ƒ11.35 ƒ11.50, Sept.-Dec. ƒ12.25, Duitsche loco Aug. ƒ11.25. Sept.-Dec. ƒ12.25. PalmpitkoekenDuitsche loco ƒ10.35. 10.50. Sept.-Dec. 11. Raapkoeken: loco ƒ10. Lijnzaadscliilfers: Inlandsche loco 15. 15. Sept-Dec. 15.50. Idem Bombay loco 14, Aug. ƒ13.20. Aug. ƒ13.35, Sept.-Dec. ƒ13.8 Marktberichten HUXNIK, 17 Juli. (Fruitveiling) Prjjzei kersen röp 17—24 ct.; extra 24—33 ct 1015 ct.; zwarte kersen 1321 ct.; roo 14 ct.; Naopleons 1518 ct.; aardbeien ct.; roode bessen 19^25 ct. alles per po DELFT. 18 Juli. Vee. Prijzen; paarden —350; vette koeien 180—425; kalfï 190—385; Varekoelen 150—275; kalveren 8—26; magere varkens biggen 1832; rundvleesch 1.05 per Kg.slachtgew. Aanvoer: 8 paard deren, 121 nuchtere kalveren, 630 ir ken», 727 biggen, 3 schapen of lai pelten of bolclcen. Boter. Aanvoer 138/8 1/16 va 2770 Kg. Prös; 1.90—2.10 per Kg. 18 Juli. 2277 i uks 297 ichtv; korting; 815 magerevarkens 35—60; 101 gen 20—32; li runderen 250—350: 1 kalf; 62nuehtere graskalveren; 11 schapen; 29 lammeren 18—21; 22 bokk geiten 2—6 alles per stuk. Handel soorten matig. Kaas. Aangevoerd 383 partyen. Prfs kw. 43—18; met rüksmerk le kw 2e kw 46—19; zwaardere tot 57. matif*. B o t er aAngovoerd 582 pond, PrtJ: boter 0.951.10; weibbter 0.900.95 klpei KATWIJK n.il. RIJN, 17 Juli. (Tuinbol Katwijk cn Omstreken.) Prijzen; Due of 0.701.20; idem drelingen 0-500.70: stelingen 0.70—1.70; idem drielingen 0.90 alles per kist van 25 Kg.; peen 12.20 per 100 bos. Aanvoer 10(10 kist aardappceln, 110 kist drielingen en 20 peen. l'TRECHT, 17 Juli. (Vereen. Groent' Vrüchtenveillhg- Utrecht en Omstreken: zen: rabarber 2—6; wortels 2—6 bi 100 bos; kropsla o -jo—1.70; andyvie 8.30; komlc geel 2—9; groen 36: kool 313 alles per 100 stuks; sni 2751; sulkerboonon 2569: tuil.. 37; prohkboonen 1738- peulen aardappelen 2.60—6.10 alles' per 100 aardbeien 23—57; tomaten 9—18; pr 31—57; kersen 16—34; druiven, blaui —70; frambozen 26—55; roode bessen 27; alles per 100 potid; zwarte bessen 30 per 100 Kg.; witte bessen 8—15; bessen 814 beide per 100 pond; i 221; pruimen 0.05—0.15; meloenen 117; alles per 100 siiks; vpgen 0.16—0. stuk. (Eportveiling WÊ A-nf 11.60—12.70; e ib.ló—10; laten). Prijzf SCHERPEXZEEL, 17 Juli E i er voerd 200.000 stuks. Pryzen: kipeie 6.S5; eendeieren 6 belde per 100 stuks,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6