Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN. De Kabinetsopdracht aan JSir. Riiys de Bocrenbrouck BRIEVEN UIT OE HOOFDSTAD BINNENLAND. SLAPELOOS Hiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimmiü üiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimi Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskoslen 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksr.he zending 6.— Bij dag&Üjksche zending m 7«— Aliles bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad V/% cent. No 2794 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aan gesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 15 JULI 1929 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meer #22% fngez. Mededeelingcn van 1—5 regels 2.33 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen ©p het laatste oogen1 lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers nelf toch zeker even grooten prijs als wij. Zij ligt dunkt ons, geheel in de lijn van de stembus, deze opdracht van H- M. de Koningin aan Mr. Ruys de Beerenbrouck, een Kabinet samen te Stellen, steunend op de rechterzijde. En, het spreekt evenzeer van zelf, dat wij niets liever zien, dan dat de heer Ruys slaagt in deze opdracht, wel ke hij verzocht heeft in beraad te mo gen houden. Niet alleen om deze opdracht, maar ook om den persoon verheugen wij ons. Het zou mogelijk kunnen zijn, zich een krachtiger persoon te denken dan de heer Ruys ofschoon kracht ook nog lang niet alles is in het leven maar een meer eerlijken, onbaatzuchtigen, tactischen, uitsluitend in den goeden zin dan, Nederlander vindt men niet gemakkelijk. Daarbij, neen 1918 verge ten wij niet zoo vlug, in staat in moei lijke oogenblikken, het gezag hoog te houden. De taak, waarvoor de heer Ruys zich thans ziet geplaatst, kan zeker niet licht worden genoemd. Om een parle- mentair kabinet roepen de meesten, maar mocht het er een worden, steu nend op de rechterzijde, zoo is de lief de bij menigeen weg. De N. Rott. Crt. haalt er al weer de politieke eerlijkheid bij te pas. 't Is toch zoo doodjammer, dat bij het ineenzak ken der liberale partij, haar voorheen overmatige invloed op 's lands zaken niet geërfd is kunnen worden door één of twee liberale bladen. Maar dat laat het staatkundig stelsel in ons land nu eenmaal niet toe. De zeven-en-een-half procent der kiezers, welke liberaal stemmen, hadden dan toch nog weer alles te commandeeren. In dit verband moet ook even gewe zen op het roepen om sterke, krachti ge mannen. Op zichzelf is dit goed en wij verlangen er ook zeer naar, echter niet om aan den top der natie één of twee te plaatsen. Al dat roepen om .sterke mannen buiten de politiek" is afkomstig uit liberale kringen. En dan zijn het vanzelf weer vrijzinnigen, nooit anderen. Zoo kwam dit kleine groepje toch weer aan zijn trek. Mr. Westerman zong deze week in de Haagsche Post weer dit liedje. De eenigste methode is thans de drie groote rechterpartijen flink tegen elkaar op te stoken. Wie weet, of dit allerlaatste middel nog niet zal helpen. Wie niet sterk is, moet slim zyn. Ge lukkig, dat Mr. Ruys, en wie even tueel voor advies in aanmerking ko men, deze tactiek wonderwel zullen doorzien. Er zal, wy schreven dit direct na den uitslag der stembus, veel zelfover winning gevraagd worden van de lei ders der drie partyen. Maar dat mag toch verwacht worden in 's lands be lang! Of het wo -d coalitie al dan niet zal worden gebruikt, doet er niet toe. Maar een goed-omschreven program, waarop steun verzekerd is, zal noodig zijn. November 1925 heeft ook wat geleerd. Geheel onduidelijk sprak de stembus in tweeërlei opzicht toch zeker niet. In de eerste plaats, dat de meerder heid van het Nederlandsche volk wenscht vastgehouden te zien aan de Christelijke beginselen in het volks leven. En in de tweede plaats, om nu een woord te gebruiken uit de eerste periode van Mr. Ruys, zal moeten worden gelet op de teekenen der tijden, en wil toch niemand reactie? Bevordering van 's lands welvaart, dringend noodig om onze sterk groei ende bqvolking een bestaan te kunnen geven, dient gepaard te gaan met het hebben van een open oog voor de soci ale behoeften van de volksmassa. Christelijk-sociaal in dien zin, dat het geheel aldus wordt gesterkt. Al de drie rechtsche partijen zullen, hopen wij, uit de stembus voor zich deze conclusie gemaakt hebben. Ook de Christel yk-historischen en de anti-revo lutionairen, al is men van linksche zijde er als de kippen by om hen, ja hen vooral, thans - er zijn ook andere tijden als conservatief voor te stellen. Dat het verschillend inzicht, hetwelk hier en daar gevonden wordt ten op zichte van de in Nederlandsch-Indië te volgen politiek, de samenstelling van een kabinet uit de rechterzijde onmo gelijk zou maken, is te zot, om te kun nen gelooven. Wij althans nemen dit niet aan van de rechtsche voormannen. Om voor Indi'è te komen tot goede •poli tiële is allereerst in Nederland samen werking noodig. Daarna kan gezocht naar overeenstemming omtrent Indië. Van oplegging, noch van de eene, noch van de andere zijde, kan sprake zijn. Wy laten Mr. Ruys thans rustig werken. Onze beste wennchen vergezel len hem. Moge straks blijken, dat Gods zegen kennelijk op arbeid heeft gerust. kunnen met hen die wij ontmoeten ons on derhouden, wij treffen zoo veel interessante menschen, onder de lieden met een andere gouwspraak. Dat is oöic van de heerlijkheden m de vacantie. En dan, als wij vacantie hebben, als wij in de vacantie kunnen genieten, wij dat ook ons kroost, laat ons dan denken aan de verplichtingen tegenover degenen die achterblijven. De stadskerken zijn voor een deel in den >mer ontvolkt. Maar de lasten gaan door. De kerlcedienst vraagt elke week onze bij- i-agén. De armen hebben wij ook in den zomer met ons. Als God ons levensverruiming schonk, als de natuur hare schatkameren voor ons opent dan mogen wij niet genieten ten koste van het Koninkrijk Gods. Gelukkig denken sommigen daaraan wel. Maar velen vergeten het. En ook van deze dingen geldt: Breng de tiend n in mijn schat- huis en zie of Ik u niet opene zal de ven steren des hemels. God geve ons allen een poos van verade ming, van recreatie van vacantie, waarin Hij verheerlijkt wordt. AREND VAN AMSTEL. ZOMER Daar zijn er velen die in den de stad ontvluchten. Dat is niet enkel, zooals in vroegere eeuwen, de deftige koop mansstand die aan de Vecht de prachtige zomerverblijven bouwden. Dat is thans ook de kleine burgerij, dat zijn ook ambtenaren, die een optrekje huren in het Gooi of in de omstreken van Haarlem, en tijdelijk forens worden. Ze behelpen zich dikwijls buiten op een wijze, die de grenzen van het martelaarschap nadert, ze hebben heel wat minder comfort dan in hun eenvoudige stadswoning, maar ze zijn nu eenmaal verplicht togeïrover hun kring, met het oog op stand en crediet, te En ze jagen 's morgens naar de stad, cn 's avonds verhit naar het land, het toch al zoo gespannen leven, wordt opnieuw strak ker besnaard, en het wordt een rust, als het zomer cn buitenseizoen eindigt en de familie naar de stad terugkeert. Wie op het land geboren is, voelt telken- jare, als de lente komt, en de boomen uit spruiten, een zeker heimwee naar de wei den en de heiden van zijn dorpje. Wij kun nen dus de behoefte aan het naar buiten gaan wel verstaan. Maar wij zien toch in deze dingen ook een groote overdrijving. Wie woont in de ruimere stadswijken'in de nieuwere woningen kan het 's zomers in de stad wel uithoud en. De oude wijken, met hun tekort aan licht en lucht hunne kleine be dompte woningen, die dwingen op straat te vertoeven, zijn waarlijk niet meer het ty pische beeld van het stadsleven. Natuurlijk moet ieder weten wat hij doet en wat ij kan doen. Wij echter zien in het op zoo broede schaal naar buiten trekken, een ziekelijk verschijnsel. Daar gaan cr ve len, die het niet doen omdat ze de natuur liefhebben. Die niet gaan omdat gezond heidsredenen hen nopen, naar buiten te gaan Ze gaan slechts omdat anderen gaan, om dat het „comme il faut" is, pmdat het geld kost, omdat ze zich gaarne groot houden. Maar zo kunnen het feitelijk niet doen. Ze doen het ten koste van den winkelier, van hun geestelijke ontwikkeling, van de armen hunner kerk, van hun eigenlijke rust. Zooiets achten wij nu verdwazing, verder felijk economisch en moreel ongezond. Het is in de stad ook in den zomer voor de meesten heel wel te houden. Wie niet buiten kan wonen blijve in de stad. Men versta ons wel, wij denken alleen aan de uitwassen. Aan die gevallen waar het geen rust maar onrust, geen vrede maar strijd brengt Men offere het goede niet aan een waan. Tegenover de eigenlijke vacan tics staan wij anders. Wie even kan, wie kan van eigen geld, trekke er enkele dagen, een week een paar weken uit. Ook al is de woning ge riefelijk en de liaan niet zer.uwsloopetnd. Wij zijn dankbaar dat dc vacantie ook on der de arbeiders gaat inburgeren. Dat men toont er prijs op te stellen. Wij denken aan de stichting der vacan ticoord en van de ver schillende vakorganisaties. Ook onze christelijke vakbeweging heeft haar eigen vacantie-oo'rd en stelt ook de ar beiders in de gelegenheid er van te profi- teeren.» Wie zoo er eens uit kan gaan met vrouw en kroost, wie tusschen den dagclijkschen arbeid zulk een aangename verpoozing heb ben kan, die keert als een ander mensch naar de stad terug. Zeker hij geen ver achter van het stadsleven geworden, maar hij heeft do schoonheid van Hollands wijde landschap ingedronken, de heerlijke dennen lucht geademd, het verkoelende zeebriesje, en de machtige stem der zee, heeft andere gedachten in hem gewekt, zijn horizon is Verwijd, en hij heeft kracht geput voor den strijd die hem eiken dag opnieuw wacht Ook hier is overdrijving, wij weten het. Daar is een manie om naar het buitenland te gaan. groote reizen te maken met een reisgezelschap, in een luttel aantal dagen de halve oude wereld te zien. Voor sommigen kan dat inderdaad een verfrissching zijn. Een bad waaruit ze gesterkt opstaan. Voor de meesten is het inspanning. Ze zien, maar ze nemen niet waar. Ze hoo- ren, maar zo verstaan niet. En als ze terug komen is het hart nog mat en de ziel is nog begeerig. Wie wil leeren van zijn vacantie te ge nieten, beginne met het rustig aan te leggen Ons land is schoon en wij verstaan alle iets van de sprake die er van het Hollandsche landschap uitgaat. Dc taal is onze eigene, wij OFFICIEELE BERICHTEN DIRECTEUREN VAN POSTKANTOREN. Bij beschikking van den directeur-gene raai der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is met 1 September aangewezen als direcieur van het postkantoor tc Hilversum, de refe rendaris der posterijen, telegrafie en telefo nie J. P. Baerents, thans directeur van hei post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Gouda en als directeur \an het postkantoor te A1k maar de refendaris der pos'erijen, telegrafie en telefonie J. W. Bouwmeester, thans direc teur van het post-, telegraaf- cn telefoonkan toor te Baarn. RECHTERLIJKE MACHT. Bij beschikking van den Minister van Ju stitie zijn aangewezen in de enkelvoudige Kamer voor de vereenvoudigde behandeling van s'rafzaken van de arrondissements rechtbank te Breda: tot lid: Mr. H. Mangm Cats; tot plaatsvervangend lid: Mr. J. C. Sik kel, beiden rechter. VREEMDE EERE-TEEKENEN Bij Kon. besluit is toestemming verleend tot het aannemen le. van de versierselen van Officier der Orde van de Kroon van Bel gië cn van Ridder le klasse der Orde v>m St. Olaf van Noorwegen, aan J. Warner, lid van het Nederlamtech Olympisch Comité te Zwolle: 2e. van de benoeming tot Offifcier de 1' Instruction publique aan mevrouw J. H. M. Beukers, geboren van Ogtrop te Am sterdam. I IET KANAAL ZWARTSLUIS-STEENWIJK FEESTELIJKE OPENING. Onder groote belangstelling is Zaterdag I op feestelijke wijze het kanaal Zwartsluis- Steen wijk, dat nog naar Friesland zal wor den voortgezet, geopend. Al wat varen kan en stoom- of motorver mogen heeft .in Steenwijk en omgeving, werd opgevorderd cn versierd. Hierop scheepten zich 's morgens om 10 uur te Steen wijk de talrijke autoriteiten, genoodig- den en belangstellenden in. Aan boord bevonden zich o. m. de Com- .issaris der Koningin in Overijsel, Mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst; leden van Gedep. Staten, het Tweede Kamerlid de heer Du.vmaer van Twist, de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in Overijsel en Ir. P. Wolffensperger, de gemeentebesturen van Steenwijk, Steenwijkerwold, Giethoorn, Zwartsluis, Vollenhove, leden der Kamer Koophandel te Meppel, het hoofdbe stuur van de Schippersvereniging Schutte- de besturen van het Waterschap Vol lenhove en van de N. V. Ontginnings-Mij. Vollenhove. Bij het begin van het kanaal werd de laatste afsluiting, een wit lint, doorgeknipt, waarna de tocht werd voortgezet langs Giethoorn, waar weer eenige personen zich bij het gezelschap aansloten, door het Beu- kersschut naar Zwartsluis. Het kanaal is 14 K.M. lang. Van Giet hoorn tot Steenwijk is de bodem breed te "20 van Giethoorn tot Beukersluis 30 M., met het oog op de afstrooming van het Mep- pelerdiep De diepte is 1.70 M. liet kanaal bevaarbaar voor schepen van 300 ton, ook tot Blokzijl. De Beukerslui9 is 8 M. breed en "0 M. lang, even groot als de groote sluis te Zwartsluis. De strekdam, gelegd door de Beulakerwyde, ter bescherming van het kanaal, is 4 K.M. lang. De kosten van de Beuker schutsluis bedroegen f 130.000. De doortrekking van het thans geopende kanaal van Steenwijk naar Ossenzijl zal het olgende jaar gereed komen. INGEZONDEN MEDEDEELING. HET MAKEN EN VERKOOPEN VAN ROOMIJS Crachtens de Warenwet is uitgevaardigd een K. B. tot regeling van den verkoop van consumptie-ijs. Aan het ijs worden verschil lende eischcn van deugdelijkheid gesteld, waaraan bij zindelijke en vakkundige be reiding en behandeling gemakkelijk kan worden voldaan: roomijs moet minstens 12 pet melkvet bevatten. Op de voorwerpen, waarin het ijs ter af levering voorradig is, of bij verpakt ijs op de pakjes, moet zijn aangegeven de naam van de ijssoort, die er in is, met hoofddruk letters van minstens 3 c.M. resp. minstens 4 m.M. hoogte. In art. 6 worden eischen gesteld aan de bercidplaatsen en wordt het het hebben van een vergunning vnn den burgemeester ge- eischt Een bereidplaats moet minstens S A-J. groot zijn en mag tusschen 15 Maart en 15 October voor geen ander doel worden ge bruikt; de zoldering moet stofdicht, de vloer waterdicht en de wanden afwasch- baar zijn; zij moet zijn ingericht voor het bewaren van consumptie-ijs op een tempe ratuur beneden 0 gr. C. Privaten of urinoirs mogen ex niet direct in uitkomen; een ge- reede waschgelegcnheid met zeep en hand doek moet aanwezig zijn; de bereidplaats zelf en de daarin aanwezige voorwerpen moeten in zindelijkcn staat verkeeren. In het perceel moet cn mag alleen een deug delijk middel van watervoorziening aanwe zig zijn. Het personeel moet ingevolge art. 8 tij dens de bed rij fswerkzaamheden steeds zin delijk gekleed zijn en reine handen hebben. Op het vervoermiddel moet de naam van den verkooper zijn aangebracht; de naam „Boomijs" mag er niet op aanwezig zijn, in dien niet inderdaad „Roomijs" wordt ver kocht Deze bepalingen treden op 1 September 1929 in werking, met uitzondering van die in 'rt. 6, welke eerst op 1 Januari 1930 van kracht worden. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN CROMVOIRT BIJ VUGHT. Naar de ,,'s-Hertogenb. Crt." vbrneemt wordt de gemcen'e Cromvoirt geannexeerd door dc gemeente Vught; de toebereidselen daarvoor zijn reftds in vollen gang. DE ZUIDWILLEMSVAART 19 JULI DE VAART VRIJ. Naar zich thans laat aanzien zal de scheep vaartstremming op het gedeelle van de Zuid- Willemsvaart benoden Sluis 6 vermoedelijk niet eerder dan Vrijdag 19 Juli a.s. kunnen worden opgeheven. De scheepvaart met Bel- Mijnhardt's Zenuwtablsttea §s Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten In dit nummer bevindt zich ons eiken Maandag terschij- EE nend Bouwblad EE NEDERLAND-BELGIE Het nationaal Comité inzake een Neder- landsch-Belgische overeenkomst heeft te Utrecht, bij II. de Vroede, de redevoering ver schenen, die het Eerste Kamerlid J. C. L. van der Lande over de betrekkingen tus schen Nederland en België tc Brussel op 10 Juni j.l. beeft uitgesproken. Het Comité heeft na verkregen toestem- min van den heer van der Lande, besloten deze rede, zoowel in de oorspronkelijke Ne derlandsche taal als in een Fransehe verta ling, in brochurevorm te verspreiden. DE COOPERATORENDAG PROPAGANDA VOOR COÖPERATIE. Vanwege het district Zuid-I-Iolland van he: Centraal Coöperatie-Comité is Za'erdag te Den Haag een coöperatie-middag gehouden. Van het Newtonplein, het Stuyvestantpleir;. hot Hildebrandpiein, do Ketelstraat en het SDaarnepIein af vertrokken 5 verschillende optochten, opgeluisterd door muziek en voor zien van de kleurige coöperatievlaggen en van verschillende banieren, naar het Malie veld. Na aankomst van alle groepen werd daar het- woord gevoerd door den heer C. van der Houven, die de heteekenis van de verbruikscoöperatie ui eenzette. De heer K. de Boer merkte op, dat heden de coöperatie gevierd wordt over de gehecle wereld door organisaties met ongeveer 250 millioen leden. Spr. wekte de aanwezigen op om mede te werken tot een krachtdadige uitbreiding van het coöperatiewezen. NED. OPENLUCHTMUSEUM JAARVERGADERING. Zaterdagmiddag is te Arnhem onder vor zitterschap van den heer P. Leendertz de iaarlijkschc vergadering gehouden vart hot Nederlandsche Openluchtmuseum. Nadat he: jaarverslag was uitgebracht, werden de af tredende hestuursleden de heeren Dr. Schmidt Degener, Dr. Unger en Jhr. Beo laer's van Blokland herkozen. De heer J. Jans, architect te Hengelo, heeft vervolgens een lezing gehouden met licht beelden en verduidelijkt door teekeningen over de landelijke Twentsche bouwkunst. ARBEIDSBEURZEN JAARVERGADERING. Onder voorzitterschap van den heer J. F van Riet, direc'eur der Gemeentelijke Ar beidsbeurs te Rotterdam, heeft de Vereen-- ging van Leiders van Openbare Instellingen ten behoeve van de Arbeidsmarkt dezer da gen te Bussum haar jaarlijksche vergade ring gehouden. Dc secretaris, de heer A. van Geelen, direc teur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs 'e Utrecht memoreerde in zijn verslag tal va zaken op het gebied der arbeidsmarkt, wel ke door de vereeniging gedurende het afge- looncn jaar worden behandeld Het aantal leden der Vereeniging, die hij deze gelegenheid haar 12Vo-iarig bestaan ge vierd heeft, bedraagt thans 53. Nog enkele nieuwbenoemde directeuren van arbeids beurzen traden als lid toe. De aftredende hestuursleden, de heeren Van Delft en Lemstra, resp. directeuren van de Arbeidsbeurzen te Tilburg en Deventei werlen herkozen. In de plan's van den heer Dek erna werd gekozen de heer Pot, direi teur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Leeuwarden. Medegedeeld werd, dat de cursus ter op leiding van nmhtonaron bij de arbeidsbe middeling en werkloosheidsverzekering, wel ke in samenwerking met de Vereeniging van Nederlandsche Arheidsheurzen was onderno men, goed was geslaagd. Maatregelen or.i dezen cuisus opnieuw, doch op andere plaat sen te houden, zijn in overweging. ROOKVERBOD IN AUTOBUSSEN ALGEMEEN VERBOD GEVRAAGD. Het bestuur van de afdeeling Noord-Bra bant van de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft aan Ge-dep. Staten van Noord-Brabant het verzoek gericht om de totstandkoming van een algemeen hetzij Rijks of Provinciaal rookverbod voor auto bussen te willen bevorderen. Indien een dergelijk aLgemcen verbod zou tot stand komen, zou aanvulling van de po litieverordeningen in de verschillende go- meenten ach.erwege kunnen blijven. DE BRUSSELSCHE FALSIFICATIE Ward Hermans, die betrokken was in de zaak der door het „Utrechtsch Dagblad" ge publiceerde valsche documenten, is Zaterdag door dc Brusselsche Raadkamer van rechts vervolging ontslagen. Het onderzoek had niet voldoende bezwarende feiten aan het licht gebracht en voorts werd aangenomen dal Hermans alleen gehandeld heeft uit politieke beweegredenen. ,De Bouwwereld" In en Exterieur ONTZETTEND AUTO-ONGELUK AMSTERDAM UITBREIDING CENTRALE NOORD. Vanaf 1 Jan. 1929 krijgt Amsterdam weer de volle beschikking over de Centrales Noord en Oost. Nu blijkt uitbreiding met 35.000 R.W. noodig. Het ware rationeel geweest, dat eerst dc reorganisatie voorstellen waren behandeld. Men acht echter een principieele beslissing over het aan B. en W. toe te stane crediet. nog voor de vacantie noodig. Aan den Raad ware aldus gevraagd voor de door B. en W. noodig gedachte uitbreiding een crediet beschikbaar te stellen van 6.S50.000. Hierbij komt dan nog een crediet van 525.000 voor uitbreiding kabelgroepon en een dito van 200.000 voor uitbreiding ma chine capaciteit. Dat is dus rond 7V£ millioen. Directeur Stadsdrukkerij. B. en W. bevelen den raad aan in de va cature ontstaan door hot overlijden van den heer F,. J. de Groot tot Directeur der Stads drukkerij te benoemen den heer J. Klunder, bedrijfschef der Stadsdrukkerij. Zondagsheiliging is dat noodig? Het Chr. Hist. Raadslid Rustige heeft aan B. en W. de vraag gestold, of met hun voor- konnis de Zoning als kijkdag voor te verkno pen voorwerpen van de Bank van Leening is bepaald cn of zij het niet gewenscht achten deze gedragslijn te verlaten? Als regel willen B. on W. dit njgt toepas sen, en het verrichten van onnoodigen ar beid op Zondag voorkomen. Schouwburgncod? De heer Ketelaar, voorzitter van een offi- cieefe commissie, die moet onderzooken hoe kan worden voorzien in de behoefte aan schouwburgen, h^eft in zijn installatie-rede eenige vragen beantwoord, welke een vrij omvat^nd program omvatten. Wij verstaan niet, als de nood zoo hoog gestegen is, 't schouwburgminnend publiek niet zelf heeft gezorgd uit den nood te gera ken. Ons christenvolk heeft dan toch wel an dere prestaties geleverd. DRIE DOODEN WAARVAN TWEE VERBRAND De vierde inzittende zwaar gewond In den nacht van Zaterdag op Zondag ta een auto, waarin vier jongelui gezeten wa ren, ^lie van een avondpartijtje kwamen, jammerlijk verongelukt, waarbij drie der jongemenschen werden gedood en een zeer ernstig gewond Het was ongeveer 1 uur toen drie heeren met een daine zich per auto van Willemstad naar Dordrecht begaven. Op den Rijksstraatweg, even voorbij de Wieldrechtsche Zeedijk ir\ de nabijheid van den z.g. tweec'en tol botste de auto, waar schijnlijk door onoplettendheid van den chauffeur teger eer. afgezaagden boom langs den weg. De wagen maakte een halve slag om en vloog onmiddellijk in brand. Twee der inzittenden werden met groote kracht tegen de sraat geslingerd; de 22-jari- ge G. de Knoop was op slag dood, terwijl mej. D. Prins bewusteloos en in zeer zorg- wekkenden tocs'and werd opgenomen. De !2-jarige A. Uhl en de 30-jarige A. Ahaus konden zich niet uit den verwoesten wagen werken en werden door hot ontploffen van het benzine-reservoir met de brandende vloei stof overgoten. Zij kwamen jammerlijk in '.8 lammen om. Mej. Prins werd naar het Ge- aeente-Ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Men vreest voor haar leven. De overblijfse len der drie slachtoffers, die nauwelijks te identificeeren waren, zijn naar de algemeens Begraafplaats te Dubbeldam overgebracht. Allen waren te Dordrecht woonachtig. Als de oorzaak van de botsing wordt be schouwd, dat de straatweg ter plaatse een kleine bocht maakt, die juist door zijn ge ringe afwijking ui'erst gevaarlijk is. Op de zen hoek heeft men ter waarschuwing voor automnbilisteh een boom afgezaagd en de zen wit geschilderd en juist legen deeen boom is de auto aangereden. De wagen is totaal vernield. Men seint ons nog uit Dordt: Vanmorgen om 11 uur was mejuffrouw Prins in het ziekenhuis nog steeds bewus teloos. De 22-jarige De Knoop heeft nog enkele oogenblikken geleefd nadat hij uit de auto was geslingerd. BIJ HET BOOMEN VERDRONKEN. Vrjjdag is de 71-jarige J v d S uit Over- schie, doordat toen zijn schuit voer onder het overwelfde gedeelte van het Spuiwater alhier zijn vaarboom uitschoot, te water ge raakt en verdronken.. De rivierpolitie heeft zijn lijk gedregd. Het is naar zijn woning ver voerd. VERDRONKEN. Te Leimuiden is het 2-jarig zoontje van den heer v. I. te water geraakt en ver dronken. ZAND SJOUWEN NAAR DE ZANDERIJ. Van oudsher zjjn, zoo meldt het Hbi., vele honderdduizenden, wellicht millioenen Al .3 Cooisch zand vergraven en naar Amsterdam vervoerd om bij stadsuitbreidingen het po'der peil te overwinnen. Hectare bij hectare boeg- gronden, vooral om Naarden, zijn daarbij op eer. zoodanig laag niveau gekomen, dat by wegaanleg of woningbouw, een laag van roeer dan een halve M. ophoogzand noodig is, b.v voor den nieuwen rijksweg. Voor het gedeelte tusschen Naardm ei Muiden wordt dit ophoogzand uit de Blaricurr. mer heide gehaald, zooals men weet. De aan nemer evenwel van het gedeelte tusschen oer Thierensweg en Crailo kan over het zand niet beschikken en nu is t teekenend voor Je standen, dat hij zjjn zand niet aanvoert i-k de nooge zandgronden in de nabijheid, maar uit Amsterdam en we' van daar waarheei dit zelfde zand wellicht uit. het Gooi is aange bracht! Wegens de hooge vervoerkosten is 'net zand tegenwoordig heel duur in het Gooi. De a<i"r<p- rr.er, die ook belast is met wegenverbetering in Amsterdam en daar overtollig zar.d he«ft, kan dit goedkooper per schuit vervoeren naar Naarden, dan dat hjj het Gooische zand tor plaatse ontvangen kan. DE GEZONKEN DU1TSCHE KOTTER. De lezing van den Hollandschen schipper. Omtrent de aanvaring tusschen den Neder- landschen stoomtreiler IJM 78 „Bekka"' en den Duitschen motorkotter H.F. 2S4 „Ella" ver- mm de berichtgever van het Hbl. te IJmuiden U't den mond van schipper A. Groen, uit Eg- nond-aan-Zee, de volgerde vermeldenswaardi ge bijzonderheden, waaruit blijkt, dat de van Euitsche zjide gedane mededeelingen be .ree fer de dit ongeval op zee allerminst betrouw- baai kunnen genoemd worden. De IJM. 78, zoo vertelde schipper Groen, was Juli van IJmuiden naar de visscherjjgton een vertrokken. Op 4 Tuii des avonds ongev er 10 30 namen wij een lichten schok waar. Wjj meenden, dat het schip met de vischborden was vastgeloopen. Onmiddellijk werd de machi ne stopgezet, zoodat het schip direct stillag, want het liep slechts met een vaart van l3i mijl. Wjj bemerkten, dat aan bakboordszyde var ons schip een vaartuig lag, waarop men met een lantaarn in or.2e richting scheen om om vischnummer en i.aam op den boeg w iur te nemen. Wjj vroegen of de aandrijving want meer was het niet geweest van eenige 'ceteekenis was, waarop toegeroepen werd. flat e- geen gevaar bestond, maar dat men ga-.rr.e het vischtuig, dat in ons vischtuig verven! v«.s, wilde klaren, teneinoe het alsnog te kun- rer. bergen. In een half uur tjjds daagden wj eiir onze vischljjnen te klaren, en ook op den kotter hoorden wij den lier werken, waa.uit opgemaakt kon, worden, dat aan boord dav> \an eveneens het vischtuig ingehaald werj. D' kotter stoomde in O. N. O. chting ver der. zonder dat over eenige r-c.iade gebikt wen!. Wij maakten daaruit de gevolgtrek!. dat alles goed was afgeloopen, oox wjj vervj g. der. enze reis. Met abso'ute zeke-lieid kun u n w.j bevestigen, dat door de Duur.che benrar.- nint, niet om hulp is gevraagd, anders wattn wjj zeker niet weggevaren. Ook is aan bojtvi van den ketter niet gestakeld. De bew-rir.ir, dat wjj mot gedoofde lichten zoulrn zjjn ge vlucht. is ten pertinente onwaarheid. We! mo gen wij onzerzijds er op wijzen, 'lat de «cot'T echte lichten had, welke gedceltï jjk nog door de zeilen waren gemaskeerd. 7aterdagmoH (M vvero door den butgemee van Aalsmeer den 8000sten inwoner dier ge meente namens de gemeente een spaarbank boekje met f 100 uitgereikt. ERNSTIG ONGELUK. De slager K. uit Aalsmeer is op den Aalsmeerderdijk. terwijl Ii1j daar per rij wiel was. gegrepen dnnr een motorrijder. K. werd tegen den grond geslingerd en be kwam bloedende verwondingen en een her- aenschudcePg. Zijn i:iJ ij ernstig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1