lliruuir frihsrijr GToitraitL Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken bsstaat uit TWEE ijlaflen. EERSTE BLAD. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten Ó.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dage-lijksche zending B Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7Va cent. No 2791 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DONDERDAG 11 JULI 1929 ADVERÏENtlENi Van 1 tot 5 regels1*19% Elke regel meer 0.22% fngez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. Pit GEEN BEDELENDE RELIGIE De uitdrukking „bedelende religie" stamt uit den tijd van het eerste optre den der Christelijke Kerk en het Hei- densche Rome. Zij is afkomstig van de edele apologeten, die in de jeugddagen der westersche christenheid optraden als haar kloeke en geloofskrachtige kampvechters tegenover de caesaren en machtigen van het wereldrijk, dat zijn centrum aan den Tiber gevestigd had. Het christendom vroeg voor zich vrij heid van geloof en vrijheid van belijden. Het trad op in dagen, toen de wereld nog niet anders gekend had dan een nauwen band tusschen het religieusc le ven der volken: de staatsmacht. Dat was zoo onder de Heidensche volken, maar'evenzeer daar, waar door de eer waarde vaders der synagoge, die de ker kelijke machthebbers waren, het doods- schuldig over Jezus was uitgesproken, welk vonnis met behulp der Romeinsche overheerschers ook is ten uitvoer ge legd. Van die staatsmacht bediende het hei dendom zich om den vrijen loop des evangelies naar het Westen te verhin deren. Maar het Woord Gods bleek niet te binden en er kwam een tijd, dat de jonge christelijke kerk op geestelijk ge bied van victorie spreken mocht. Toen veranderde het heidendom van tactiek. Steeds hadden de heidensche priesters geleefd van staatsgeldde tempels wer den uit de staatskas in stand gehouden. Dat ging zelfs door ten tijde toen het Christendom onder Constanten de eere plaats had verkregen. Een van zijn opvolgers maakte aan fïien toestand echter een eind. Christendom en heidendom werden financieel voor de staatskas gelijk ge steld. Geen van beide ontving ook maar een penning. Maar dat beteeken de tevens de nek slag voor de macht van het heidendom, al werd, evenmin als vroeger, de heiden sche religie verboden. Want de bedelende religie, zooals de verdedigers van het christendom, o. a. Tertullianus, de heidensche religie had den genoemd, had geen wortel in het volksleven. Haar aanhangers hadden het offeren van geld en goed niet ge leerd en dus zou, zoodra de staatssteun ontviel, heel de heidensche godendienst ineen zakken. Onder keizer Valentinianus II poog de de beroemde politicus en redenaar Symmachus de positie te redden en hield een welsprekend pleidooi, voor wat hij noemde „de historische rechten" van de oude staatsreligie. Religie is staats belang, zoo redeneerde hij, en dus is er alle reden om de dienaren der religie, de heidensche priesters, op staatskosten te onderhouden. Echter wilde hij ook de christenen wel iets geven. Waren niet alle religies vor men om den eenigen waarachtigen God te dienen? Wilt ge het staatsgezag be vestigen, blijf dan geld geven voor de priesters der oude goden, maar help ook de christelijke kerk aan staatstracte- menten. Het Hof scheen door dit verleidelijk betoog gevangen. Toen was het echter, dat de edele Am- brosius, bisschop van Milaan, tegen Symmachus' listigen voorslag in het Strijdperk trad. Geen staatstractementenwas zijn devies. Voor geen enkele religie bedelen de handen der kerk en haar dienaren bij de staatsschatkist. Met heiligen trots wees hij op de wondervolle ontwikkeling der christelijke kerk, die van den Staat nooit iets gevraagd hac!" om te kunnen leven en die toch zoo groot en machtig geworden was. „Terwijl wij", zeide hij, „ons beroe men op het martelaarsbloed, dat door ons vergoten is, hebben zij, de heidenen, slechts gevoel voor hun geld, dat men hun ontnemen wil. De armoede der Kerk, die ons een eere schijnt, houden zij voor een beleediging. Wij zijn groot geworden door de vervolgingen, die we te lijden hadden. Maar zij erkennen, dat hun godsdienst niet bestaan kan, wan neer die niet door den Staat betaald wordt." Ambrosius oordeelde dus het bedelen om staatsinkomsten voor de dienaren der kerk heidensch en in strijd met de eer der Kerk. Hij wenschte reeds in zijn dagen een van den Staal onafhankelijke kerk, want hij duchtte van een band met den staat voor de kerk het inboeten van haar vrijheid. Hoe is de juistheid van Ambrosius' blik door de historie bevestigd De bewijzen liggen opgestapeld, dat onjuiste relatie van den staat tot de kerk of omgekeerd, steeds tot groote geestelijke schade van de Kerk is ge weest. Haar geloofskracht nam af, vreemde machten kregen in haar heer schappij, en de invloed op het volksleven verschrompelde. Nu er in onze dagen over de verhou ding tusschen overheid en Kerk zoo vele verwarde en verwarrende beschouwin gen ten beste worden gegeven en grif geloofd, meenden we goed te doen eens aan deze dingen uit de glansperiode der eerste christelijke kerk te herinneren. De feiten zijn onweersprekelijk en wie naar de daarin vervatte lessen luistert, hoort met eerbied naar Gods stem, die in het geloofsgetuigenis van Ambrosius den weg wijst, dien de Kerk heeft te gaan in het leven van onzen tijd, even goed als toen de Kerk optrad in de we reld van het heidendom, wil z\j haar eere, die is de eere van haar Koning, ongerept bewaren. Van een „heerschende" kerk wilde hij niet weten. De Kerk, in haar onder scheiden openbaringen, heeft slechts één roeping: God verheerlijken. En die roe ping heeft zij te vervullen krachtens haar eigen levenswet, los van allen staatssteun, hetzij direct of indirect. OFFICIEELE BERICHTEN. COMMISSIE VOOR RUILVERKAVELING. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen J. Wuitc Jzn. te Huizum als plaatsvervangend lid der Centrale Commis sie voor Ruilverkaveling en als zoodanig be noemd J. L. Nijsingh te De Wijk (Dr.). CENTRALE COMMISSIE VOOR DE STATISTIEK. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot lid der Centrale Commissie voor de Statistiek Prof. Mr. F. de Vries, hoogleeraar te Rotterdam; Prof. Ir. I. P. de Vooys, buitengewoon hoog leeraar te Delft; H. Amelink, secretaris van het Chr. Nat.. Vakverbond; Dr. J. A. Neder- bragt,. administrateur bij het departement van Buitenlandsche JJaken en Mr. P. J. C. Tetrode, directeur vail dc Nederlandsche Bank te Amsterdam. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen do referendaris 2e klasse der posterijen, tele grafie en telefonie P .C. W. Worst, belast met de functie van. directeur van het post-tele- graaf-tclefoonkantoor te Weesp. NED. IND.LEGER. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen uit den militairen dienst onder dankbetuiging de generaal-majoor der genie van het Nerl.- Ind. leger P. A. van der Burg en is hij be noemd tot ridder in dc orde van den Ned. Leeuw. RADIO-RAAD. Bij Kon. besluit-is Dr. Th. Stoop te Dor drecht wegens gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als lid van den Radioraad met dank en is voor het tijdvak van 29 Juni 1929 t.m. 31 December 1933 benoemd tot lid L. J. Bakker, secretaris van den Ned. Bond van personeel in 0\ erheidsdienst te Bussum. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van DE NIEUWE ZIEKTEWET Het Verbond van Nederlandsche Werkge- ers meldt ons: Tal van verzoeken om inlichtingen berei ken ons, naar aanleiding van onderstaand bericht: Bij Kon. besluit van den 29sten Juni is be paald, dat lc. de Ziektewet, met uitzondering van de artikelen 21, 4S, 7S, 79 en 124 in werking treedt op 1 Aug. 1929; 2e. de artikelen 21, 78 en 79 der Ziekte wet in werking treden op 1 Maart 1930. Dit berichtje kan inderdaad tot misverstand aanleiding geven, omdat daarin wordt gebe zigd de nieuwe nummering der Ziektewei, zooals c!eze bij besluit van 29 Juli j.l., Stbl. 374, is afgekondigd. Tiet berichtje betcekent, dat de nieuwe wei eerst practisch zal gaan wfrkcn op 1 Ma.ari 1930. Eerst dan worden de arbeiders verze- keringsplichtig. Voordien, nl. van 1 Augustus a.s. af treden echter reeds een aantal artikelen in wri om de uitvoerings-organen gelegenheid te geven, zich overeenkomstig de nieuwe wel te formeeren en zich op de uitvoering voor te bereiden. Doch ook op 1 Maart 1930 zullen nog niet alle artikelen der nieuwe wet van kracht worden. De artt. 42a en 107a (oude nu mme ring) zullen nl. nog later in werking treden. Dit komt, omdat in deze artikelen het be staan 'van een z.g. Ziekenfondswet wordt verondersteld. Deze Ziekenfondswet is even wel nog niet tot stand gekomen. Een desbe treffend ontwerp ligt momenteel nog bij de Tweede Kamer ter behandeling. Genoemde artikelen zullen dus eerst in werking gesteld kunnen worden, wanneer tot invoering van deze Ziekenfondswet kan worden overgegaan MR. W. L. BARON DE VOS VAN STEENWIJK DE ZEVENTIG JARIGE. Het lid der Eerste Kamer, rar. TI. L. de Vos van Steenwijk; bereikte gisteren den 70 jarigen leeftijd. Door verblijf in het buiten land heeft de heer de Vos zich aan iedieerj huldiging onttrokken. FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN AANTASTING DER GEMEENTE LIJKE AUTONOMIE WETSONTWERP IN GROOTEN STIJL VeTgadering van 10 Juli 1929. Het heeft iets van een kwelling om met zulk mooi zomerweer in de Eerste Kamer te zitten en dan een zoo zwaar wetsontwerp te behandelen als dat betreffende regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten is. Toch heeft onze Senaat den plicht gevoeld om aan den wensch der Regeering te vol doen en het wetsontwerp zoo spoedig moge lijk af te handelen. Moeilijk wordt het minister de Geer niet gemaakt. Slechts één opposant tot het eerste is er en wel Dr. Wibaut. Maar verder zal gaarne worden meegewerkt om het wetsont werp in het Staatsblad te helpen brengen. De vrijzinnig-democraat Mr. Slingenbei*g loofde liet zelfs als een voorstel in grooten stijl, dat door den minister met talent is verdedigd. Slechts enkele bedenkingen van ondergeschikten aard waren bij hem over gebleven. Maar overigens had hij er alle hulde voor, ook voor den principieeleoi op zet Intussclien neemt dit alles niet weg, dat velen nog hun oordeel zullen willen geven, zoodat te vreezen valt, dat de Kamer wel tot Vrijdag in de Gemeentefinanciën zit. Daarna heeft ze het Siiikerwetje nog af te doen. De kansen daarvoor schijnen echter niet gunstig te staan. Zooals gezegd, opende de heer Wibaut het debat. Hij was het „ééne lid" uit het Voorloopig Verslag, dat uitsluitend princi- pieele beschouwingen over het karakter der wet had gehouden. De soc.-dem. senator ver klaarde onmiddellijk dat het wetsontwerp geenerlei gevaar liep. Zelfs zijn bestrijding zou het niet deren. Z.i. tastte het wetsontwerp het beginsel van de zelfstandigheid der gemeenten aan in het vaststellen harer.eigen uitgaven en het aanwijzen van de middelen, die zij tot dekking daarvan meent te moeten aan wenden. Deze aanklacht werd geformuleerd in zes punten. Punt 1. Het wetsontwerp is gehuld in den mantel van de regeling der financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeenten e- verkracht de historische verhouding op dit punt, welke in Nederland bestaat. Die wijde mantel bedekt het wapen, dat tegen de uitbreiding van de gemeentelijke sociale bemoeiing is gericht. Punt 2. Een verhoogde Personeele belas ting dreigt dc sluitpost te worden voor de gemeentelijke belastingheffing, in geval de uitkeering opcenten uit het Gemeente fonds onvoldoende blijkt. Punt 3. Tiet middel van een verhoogde Personeele belasting past niet voor de ge meenten en ciat weet de Regeering. i P u n t 4. Wijl de ruime toepassing van dit middel niet kan worden venvacht, brengt hit middel niet de vcreischte rekbaarheid In de heffing. Punt 5. Het is de wil van de Regeering, dat die rekbaarheid enkel in schijn zal be staan, opdat de gemeentelijke ontplooiing zal worden tegengehouden. Zesde en laatste punt. Slaagt de Regeering in deze beperking, dan gaat zij in tegen de maatschappelijke ontwikkeling en veroorzaakt achteruitgang van het ge meentelijke leven in Nederland. Als slot van deze eenigszins theatraal op gezette rede werd een verklaring gegeven van het aanvaarden in de Tweede Kamer van de wet met algemeene stemmen. Dat was alleen omdat het wat anders was dan .de zoo slechte wet van 1S97. Prachtig een voudig! De heer Wibaut eindigde met' de verkla ring, dat de strijd zou worden voortgezet, maar nu tot herovering van de gemeente lijke autonomie. De heer Slingenberg (V.D.), die daar na aan het woord kwam, begon met een breede uiteenzetting van de geschiedenis der financieele verhouding. Daarna betoogde hij, dat men de gemeen telijke autonomie niet moet overdrijven. Want die is, krachtens de bestaande wet, practisch veel minder groot dan velen schij hen te willen suggereeren. Met het systeem van het wetsontwerp was hij het eens. Het rekenen met druk en draagkracht is volkomen rationeel en de gemeenten krijgen een stabiele basis voor de regeling van haar politiek. De gelimiteerde opcentenheffing op de Fondsbelasting wordt sluitpost der begroo ting en niet de Personeele belasting. En ook wordt een eind gemaakt aan de ongemoti veerd groote verschillen in belastingdruk. Voor de directe behoeften van alle ge meenten is thans gezorgd. Voor pessimisme in dit opzicht bestaat geen grond. De ge meenten zijn op dit punt ook niet ongerust meer. Toch had de heer Slingenberg ook wel en kele bedenkingen De eerste was, dat alleen gerekend wordt met de wettelijk verplichte onderwijskosten (amendement-Lovink). Gevraagd werd dat „verplicht" ruim op te vatten, o.a. ten aan zien van de boventallige onderwijzers. Ook had de heer Slingenberg gaarne gezien, dat de limiet voor de opcenten iets hooger, b.v. op 120, ware gesteld. Voorts werd 'het tarief van de Fondsbe lasting aan den lagen kant geacht, terwijl de algeheelc afschaffing van de Forenscn- 1mlasting niet noodig voorkwam. Het werd niet billijk genoemd, dat de werkgemeenten niets ontvangen van het daar verdiende in komen. Ten slotte werd gewenscht, dat de garan- tiebepaling een overgangsbepaling zou zijn, die niet al te lang zou worden gehandhaafd. De gemeenten moeten zich zoo spoedig mo gelijk aan de formule gaan houden. Aan het eind van zijn rede bracht de heer Slingenberg een woord van hulde aau de Regeering voor de indiening en verdedi ging van het wetsontwerp, dat er een in grooten stijl/is en waaraan de Minister van Financiën met veel talent dc verdediging heeft gevoerd. Heden gaan we verder. LANDVERHUIZING" Het vijftiende jaarverslag. Het dagelijksche bestuur dezer Vereeni ging bestaat thans uit de heeren J-I. N. A. Swart, voorzitter; J. G. J. Kakebeeke, onder voorzitter; Jlir. J. C. C. Sandberg, secreta ris, tevens directeur van het Inlormatiebu- reau, Bezuidenhoutscheweg 97. Op 31 December' 1928 telde de Vereeni- ging 292 leden, begunstigers en subsidicver- ïeenenden. De Nederlandsche emigratie naar o\erzee- sclic landen bedroeg in 1928, volgens de ge gons van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek: Vereenigde Staten 1357, Canada 1196, Ar gentinië 86, Brazilië 87, Mexico 6, Cuba 6. Australië 2, Uruguay 2 en Zuid-Afrika 17, tezamen dus 2759. Volgens de officieele statistische gege vens van de Unie van Zuid-Afrika vestigden zich aldaar in de jaren 1924—'27 resp. 136, 122, 147 en 168 Nederlanders. Verder lezen wij in het verslag o.a. deze opmerkingen: Wederom moet geconstateerd worden, dat nog altijd geen verbetering is gekomen in dc afkeurenswaardige toestanden op het ge bied van propaganda en werving; eerder moet van achteruitgang worden gesproken. In hoogc mate betreurenswaard is, dat in het verslagjaar ook de godsdienstige of kerkelijke richting van onze landgenooten werd gebruikt om hen over te halen tot emigratie of (te) spoedig vertrek, meestal zonder voldoende voorbereiding. Van liet feit, dat de gesteunde emigratie uit Nederland naar Canada in het voorpaar plotseling door de Canadeesehe autoriteiten werd stopgezet en eerst ecnige maanden daarna weder werd toegestaan, ondervond de geheele emigratie naar dat land in het verslagjaar den terugslag; waarschijnlijk toch is het voor een groot deel hjeraan toe te schrijven, dat de totale emigratie naar Canada in 1928 slechts 1196 personen sterk was tegen 1616 personen in 1927. In de praktijk is gebleken, dat het moei lijk is om arme gezinnen met veel en jonge kinderen in het Westen van Canada onder dak te brengen. Om hierin te voorzien wordt gepoogd een soort doorgangsboerderij te stichten. Resultaat hadden de besprekingen nog niet In overleg met de R. K. Emigratie-Veree- nigingen waarschuwt het bureau tegen de pogingen van zekere C. Cox, die menschen poogde over te halen om een R. K. kolonie in West-Canada te stichten. De begrooting voor 1929 sluit in ontvangst on uitgaaf met een bedrag van f 28.950. Er is een reservefonds van ruim f 13.000. VERBROKEN EENHEID IN DE CHR. HIST. UNIE HET NIEUAVE WEEKBLAD Zooals te begrijpen is. heeft de uitgifte van hot nieuwe Chr. Hist, weekblad te Rottende m kwaad bloed gezet bij het andere deel der Unie, dat zich houdt bij „Nederlander" en verkleinde„Zuid-Hollander". Eerstgenoemd bla.l geeft in een uitvoerig ar tikel zijn afkeuring over deze splitsingzucht te kennen. Het zou het nieuwe weekblad gaarne harte lijk welkom toeroepen, maar, zoo schrijft het helaas, wij kunnen het niet doen. Wy kun nen het ora drie redenen niet doen. De ondernemers van dit nieuwe weekblad geven in hun onderneming een steek naar „De Zuid Hollander'', hec C'hr.-Historisch Weekblad voor Rotterdam en Zuid-Holland, waaraan ge durende 10 jaren zooveel gïld en zorg is be steed. Bovendien draagt dit nieuwe blad, door het oogenblik waarop het verschijnt en door de namen der hoofdredacteuren een zeer speciaal karakter. De eerste hoofdredacteur, de heer Van Gvbland Oosterhoff, zond tijdens de jong ste verkiezingscampagne zijn circulaire der Unie in, „om verstarring .zooveel mogelijk te gen te gaan, door versch bloed in de Kamer te brengen". De tweede hoofdredacteur, Mr. J. A. de Visser, is voorzitter van het Kamerkies- kringbestuur, dat zijn positie gebruikte om het besluit der Unie tegen te werken. De derde hoofdredacteur, Prof. De Vries, is lid van dit Pestuur. Deze dingen hebben in de Unie groote ont stemming gewekt. En nu volgt een tweede daad. De Unie gaf op haar candidatenlijst vooraan staande plaatsen aan nieuwe candidaten, die er i\ezen mogen (De Geer, Slotemaker de Bruine, beglaerts van Blokland) en zorgde op deze wijze voor,, versch bloed''. Maar de Rotter- damsche heeren wisten het beter dan de Unie. Nu moet er ook „versch bloed" in de Chris- telijk-Historische Pers. Van de mede door Unie en Zuid-Hollander verkregen positie en gege vens wordt gebruik gemaakt om de Zuid-Hol lander een steek te geven straks wellicht om de Unie weder t<> bestrijden. Wy hebben in alle toonaarden gewaar schuwd; maar men wil blijkbaar niet hooren." Ten slotte maakte „de Ned." bezwaar tegen den inhoud van het inleidend woord der nieuwe hoofdredactie. NEDERL. GEMEENTEN HET JAARVERSLAG OVER 1928 GROEI DER VEREENIGING. Bemoeiingen op verschillend gebied. Aan het Verslag over 1928 van de Ver- ecnigïng van Ned. Gemeenten, dat rui.n 350 bladzijden omvat en dezer dagen in de jaarvergadering te Breda goedgekeurd werd, kunnen we slechts enkele bijzonder heden ontlesnen. Ook dit jaar nam het aantal leden der Vereeniging toe; het bedroeg op 31 Dec. 1928 780 gemeenten met 6.970.984 inwoners, d.i. 91.4 van het totaal aantal inwoners van Nederland op 31 December 1928. (Op 1 Mei telde de. Vereeniging 865 leden met 7.151.546 inwonres, d.i. 93.8 van het totaal aantal inwoners). Onder deze 780 gemeen ten bevinden zich o.m. alle veertien ge meenten boven 50.000 inwoners; van de 32 gemeenten met 2050.000 inwoners zijn er 31 lid en van de 79 met 10—20.000 inwoners 73. Het verslag is verdeeld in drie hoofd stukken. Het eerste hoofdstuk bevat mededeelin gen omtrent de huishoudelijke organisatie der Vereeniging. derhalve over het aantal leden, samenstelling van het bestuur, al gemeene vergadering en congres, enz. Het tweede hoofdstuk geeft een over zicht van de bemoeiingen der Vereeniging, verdeeld in a. die voor de gezamenlijke le den en b. die voor de gemeenten afzonder lijk, terwijl hoofdstuk III een overzicht geeft van de werkzaamheden van de bu reaux der Vereeniging. Ten slotte, zijn in het verslag een aantal bijlagen opgenomen, welke mededeelingen bevatten over de werkzaamheden der pro vinciale afdeelingen der Vereeniging. Van de zaken, welke de bijzondere be langstelling der vereeniging trokken, ver nielden we: de financieele verhouding; uitvoering der L.O.-wet 1920; Leerplicht en schoolgeld; werkloosheidsverzekering ar menwet, warenrapport; Zuiderzeesteunwet, etc. Over winkelsluiting, rechtstoestand amb tenaren, pensioenen, tarieven e. d., werden adressen aan de Staten Generaal gericht Verschillende ministers werden van ad vies gediend. Evenals het vorig jaar was het aantal aanvragen om verzekering tegen brand schade zeer groot. Het bedrag der cp het contract der Vereeniging verzekerde risi co's bedroeg voor gemeenten en woning bouwverenigingen op 31 Dec. 1928 totaal f 233.597.000. Ook voor de verzekering te gen stormschade bleek veel belangstelling te bestaan. Het totaal verzekerde bedrag bedroeg op 31 December 1928 hiervoor ruim 41.000.000. Voorts werden talrijke adviezen op ge meentelijk gebied uitgebracht, en diverse administraties gecontroleerd. Tot het registratuurbureau traden iu den loop van het jaar toe 29 gemeenten. Het aantal gemeenten, dat op het einde van 1928 voor haar archief de code der Vereen, toepaste, bedroeg 144. Opk het Technisch Adviesbureau ver richtte véle werkzaamheden voor de ge meenten. Het verslag eindigt met het uitspreken van erkentelijkheid voor de zeer welwillen de gezindheid, die aan de Vereeniging van vele zijden ten deel viel. TEHUIS VOOR VROUWEN Beknopt jaarverslag. Dit jaarverslag is zéér beknopt. Slechts vier pagina's druk. De werkzaamheden der Vereeniging krimpen in. Het verslag zegt er van: „Het vooropgestelde doel bij de oprich ting door de Vereeniging, die in al haar werkzaamheden Evangelisatie beoogt, werd onverminderd nagestreefd, maar het groote nevengestelde doel: het verschaffen van veilig logies aan vrouwen van iederen stand leeftijd, godsdienst en nationaliteit, tegen matig tarief, is in de latere jaren door de veel grootere zelfstandigheid der „vrouw" niet meer zooals voorheen van beteekenis. In elke netto logeerinrichting mag do. vrouw zich veilig weten en bet aantal van deze grbeit bij den dag, althans bij het jaar". Het aantal aangekomen logé's was 1112. In de eerste klasse vcblevcn 582; in de tweede klasse 530 personen; uit bet buiten land kwamen 544 personen. De ontvangsten en uitgaven bedroegen f 16.625. Eere-presidente is mevr. C. de Vlugt— Flentrop; voorzitter de heer J. IJserinkhuy- sen; secretaris de heer J. Muller Jr. en pen ningmeester de heer .T. B. Manger. Het adres: Prinsengracht 439. Luchtvaart. BRITSCHE LOF VOOR DE K. L. M. De heer Grey, hoofdredacteur van het Engelsche luchtvaartblad „The Aeroplane", heeft op de Waalhaven de vliegfeesten van dc Rotterdamsche Aero Club bijgewoond Hij vloog van Londen naar Rotterdam per K. L. M. en schrijft naar aanleiding daar van o.a. in zijn blad van 3 Juli jl.: „Wij in Engeland gaan prat op de be kwaamheid van onze luchtverkeers- en taxi- \licgers en stellig staan de beste hunner niet achter bij de vliegers van eonig ander land. Maar zoo goed ze ook wezen mogen, zeker kunnen zij het den K. L. M.-vliegtuig- bestuurders niet verbeteren. En hoe zorgvul dig wij ook zijn in het onderhoud van onze vliegtuigen, er bestaan geen beter onderhou den vliegtuigen ter wereld dan die van de K. L. M., hetgeen wel bewezen wordt door het feit, dat zij hun diensten in het drukste jaargetijde met vrijwel 100 regelmatig heid uitoefenen en dat zonder een enkel vliegtuig in" reserve". GASFABR1KANTEN VERGADERING VAN DE VEREENIGING IN VLISSINGEN OFFICIEELE ONTVANGST. De Vereen, van Gasfabrikanten, welke Dinsdag en Woensdag haar jaarvergadering te Vlissingen hield, werd 's avonds van te voren officiee' door het Gemeentebestuur ontvangen en door burgemeester C. A. n Woelderen toegesproken; waarna Voorzitter, de heer J. J. A. Ochtman, uit Haarlem, dankte. Gistermorgen werd de jaarvergadering met een rede door den Voorzitter geopend, waarin hij de gebeurtenissen cn werkzaam heden van het laatste jaar memoreerde. Spr. stipte de instelling van een examen voor gastechnicus aan en deelae mede, dat door de propaganda-commissie in samen werking met het bestuur een overeenkomst is aangegaan met het weekblad „De Instal lateur" waardoor een commissie toezicht houdt op de rubriek „Gas" van dat tijd schrift. Wijzende op den afgeloopcn winter, zegt Spr., dat die bij de gasfabrikanten gemeng de herinneringen heeft achtergelaten. Aan den eenen kant de zorgen, die ieder in zijn bedrijf heeft gehad om alles gaande te hou den en te kunnen voldoen aan de plotse ling zeer gestegen vraag naar gas. Aan den anderen kant hebben allen met vreugde die grootere vraag geconstateerd. De grootere aflevering van 10 tot 20 pCL per maand bewees weer, dat de gevoerde propaganda voor toepassing van gas als ideale brandstof meer en meer doel treft. Het vertrouwen keert na de sombere ja ren' weer terug en men moet toonen, dat vertrouwen waardig te zijn. Op de eenig juiste basis van wederzijdsch vertrouwen zal men het best in staat zijn de gasin- dustrie vooruit te brengen. Spr. opende hiermede de 57ste algemeene vergadering. De agenda. Na het uitbrengen van het jaarverslag werden verschlilende administratieve puni ten behandeld. Verschillende verslagen werden goedge keurd. De heer Philips heeft een nadere toe lichting gegeven omtrent de eischen van het examen van gas-techniens. Hij deed enkele mededeelingen omtrent de opleiding en op welke wijze het examen moet worden afgenomen. In 1930 zal het fitters-examen worden af genomen en in 1931 dan het examen "voor gas-technicus. Hierna werd gesproken over de gasvoorziening op verren afstand. De betreffende commissie meent dat ge tracht moet worden een objectief oordeel te verkrijgen, omdat er nu eenmaal tusschen verschillende gemeenten naijver bestaat. Er zijn verschillende factoren waarmede bij dit vraagstuk rekening moet worden ge houden. Centralisatie en gasvoorziening is zeker aanbevelenswaardig, doch er dient aan verschillende eischen te worden vol daan. Alle gegevens dienen nauwkeurig te worden bekeken. De commissie stelt zich voor om verschil lende streken de centralisatie van de gas voorziening na te gaan. Vervolgens heeft de heer Prof. Ir. G. A. Brender a Brandis, adjunct-directeur van de gasfabriek te 's-Gravenhage, een voordacht gehouden over: „Nieuwe inzich ten bij de beoordeeling van gaskolen". AUTO GESLIPT. .Op den weg Eindhoven-Geldrop, even voor bij het viaduct, is een particuliere auto van de firma Vroom Drcesmann uit Breda, waarin zaten twee chcf-inkoopsters on de ehauffeur, bij het uitwijken voor een boeren kar, met hout beladen, door de gladheid van den weg geslipt en daarna tegen een boom gereden. De schok was zoo hevig, dat de wagen geheel onbruikbaar werd. De chauffeur bekwam een beenbreuk en de bei de dames liepen lichte verwondingen op. In het R. K. ziekenhuis te Eindhoven wer den zij ter behandeling opgenomen. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Op den weg LichtevoordeBarneveld is Dinsdagavond omstreeks 11 uur de vracht auto van den koopman Schroer uit Lichten voorde, vermoedelijk tengevolge van een de fect aan de stuurinrichting tegen een bóom gereden. De auto werd hierbij zwaar be schadigd. De chauffeur werd zwaar aan de borst eewond. Ziin toestand is echter niet levensgevaarlijk. ONDER EEN AUTO. Nabij Voorthuizen is een 7-jarig zoontje van den landbouwer C. Schalm aldaar door eigen r.nvoorzichtigheid onder een auto geraakt. Ern stig gewond is het knaapje naar het ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. Rood had zich hier weer eens aan zwart ge- VERKIEZINGS VARIA. De voorzitter zei „Nolens". Het „Limb. Dagblad'' vertelt: Het gebeurde in 't stemlokaal aan de Klomp straat te Heerlen. Rustig hadden reeds velen aan hun stem plicht voldaan, toen op eeh gegeven oogenblik ook de directrice van de meisjes H. B. S. de eerw. Soeur Xavier, verscheen.Ook zij depo neerde haar oproepingskaart in handen vaa den voorzitter van bel stembureau, die daarop luid den naam „Nolens" uitsprak Dat hoorde een andere kiezer, een S.D.A.P.- aanhanger, die juist in het lokaal aanwezig was. Nolens, Nolensdat werkte op hem als een roode lap op een stier. Wat verstoutte die voorzitter zich; ried hy die Zuster aan om op Nolens te stemmen?En met alle macht. die in hem was, begon hy te protesteeren en nog eens te protesteeren Tot algemeene vroolijkheid van degenen, die wel beter wisten, omdat zy Soeur Xavier ken den als de zuster van Mgr. Nolens, den groo ten Roomschen leider.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1