TWEEDE BLAD. TWINTIG JAAR C.N.V. BINNENLAND. EERSTE KAMER VERKIEZINGEN „GROEN VAN PRINSTERER" WOENSDAG 10 JULI 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE VEERTIENDE ALGEIÏIEENE VERGADERING HET TWINTIGJARIG BESTAAN GEVIERD Het C.N.V. en de Besturenbond DE TWEEDE ZITTING Ruim half tien werd Dinsdagmorgen de vergadering van het C.N.V. te Utrecht heropend, waarna de secretaris mededeel de, dat gelukwenschen binnenkwamen van het lid van het algemeen bestuur, de heer R i e t d ij k. alsook van mej. J. F. Kok na mens den Bond van Meisjesvereenigingen op G. G. Toespraken. Het woord werd vervolgens verleend aan de buitcnlandsche gasten. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer Serra- rens, namens het internationaal Chr. Vakverbond, die den wensch uitsprak, dat het C.N.V. zich verder moge blijven ont wikkelen als in de laatste jaren het geval was, opdat den strijd kan blijven gevoerd worden voor recht en Koning Jezus. Namens het Zwitsersch Evangelisch Vakverbond uitte vervolgens de heer D e Haas ziin beste wenschcn voor het C.N.V. Het C.N.V. is uitgegroeid tot een boom met 22 takken, die ons beschermen moeten te gen de gevaren van het maatschappelijk en zedelijk leven van den tegenwoordigen tijd. De Voorzitter dankte de sprekers voor hun gelukwenschen en wees er in het bijzonder op, dat hier in Nederland zoovele jaren reeds*de Christelijke pers zijn uit- nemenden invloed doet gelden. Dat wordt in Zwitserland gemist. De heer Rudolf sprak vervolgens na mens de Evangelische Arbeidersvereeni- ging in Duitschland. Spr. wees op de taal, die door alle Chr. arbeiders over de geheele wereld wordt verstaan en op den band, die allen samenbindt. Vervolgens werd een oogenblik gepau zeerd voor het nemen van een foto, waarna de heer Molenaar sprak namens den Bond van Chr. Politieambtenaren. Mej. K o k, namens den Bond van Meis jesvereenigingen het woord voerende, uitte eveneens hartelijke wenschen. De voorzitter spr. dankend, zeide, dat juist het C.N.V. het voorbereidende werk zoo noodig heeft. Vele jeugdleiders etaan nog zoozeer tegenover de Christelijk sociale actie en vergeten, dat het C.N.V. ook werkt voor de komst van het Konink rijk des Heeren. - 'Ds. J. H. Tel kamp, van Utrecht, wees «r op, dat wij uit de beginselen moeten le ven in de practijk. Spr. brengt hulde aan den voorzitter, die zoo uitnemend deze vergaderingen heeft geleid. De Voorzitter dankt ds. J. H. Tel- kamp en wijst er op, dat het C.N.V. ook den steun van heeren predikanten zoo noo dig heeft Vervolgens werden dc algemeens beschouwingen voortgezet. De heer Bras zou gaarne zien, dat het C.N.V. contróle instelde o> den arbeid der verschillende Besturenbonden. Er dient niet te worden gewacht tot er klachten ko- men. De heer Veldwijk, van Utrecht, heeft geconstateerd, dat de mijnwerkers in het afgeloopen jaar meer dan 15 pet., wat le dental betreft, zijn achteruitgeloopen. Moet er niet iets gedaan worden tegen die ach teruitgang? Spr. pleit ook voor ondersteu ning van het fonds tot uitkeering bij sta king en uitsluiting. De heer Van Nierop doet enkele vra gen in verband met de werkverschaffing aan arbeiders in groote steden. De heer II. Amelink, secretaris van het C.N.V., beantwoordt daarop de ver schillende sprekers. Spr. wijst er allereerst op, dat niet alles In dit jaarverslag kon worden opgenomen, als daar is b.v. het jeugdvraagstuk. In het laatst van 1928 werd hiervoor een confe rentie bij elkaar geroepen. Maar de resul taten kunnen in zulk een korten tijd niet dadelijk zichtbaar worden. Het bestuur heeft alle aandacht voor deze zaak, doch in zulk een korten 'termijn is het niet moge lijk geweest reeds met voorstellen te ko men. Het dagelijksch bestuur is wel degelijk zwaar met werk overladen. Men zou dus moeten komen tot een gesalarieerd dagelijksch bestnnr, maar dat laten de financiën nog niet toe. Ook dit vraagsutk heeft de aandacht. Blijft de positie van het C.N.V. zich ontwikkelen als nu het geval is, dan zal men misschien binnenkort tot dezen maatregel kunnen overgaan. De heer Straub beantwoordende, zeide spr., dat, wat betreft het fonds tot uitkee ring bij staking en uitsluiting, noodig is, dat alle organisaties van dit fonds lid worden. Over de propaganda in de Zuiderzee- plaatscn merkt spr. op, dat onze menschen daar met het C.N.V. samengewerkt en ge waarschuwd hebben tegen het gaan naar Zaandam. Daarom kan hiervan het C.N.V. geen verwijt worden gemaakt. Het is mak kelijk gezegd, voor die plaatsen een specia- len propagandist aan te stellen, maar moeilijker is het dit uit te voeren. Wat in Indië tot. stand kwam, al is het nog niet veel, is het werk van het C.N.V. Wat betreft de vragen van den heer Schipper over cursussen voor sociale scho ling, deze zullen nog eens in overweging worden genomen. Opgepast dient te wor den, dat er niet te veel georganiseerd te werk worde gegaan. Ten opzichte van den heer Bras, die contróle vroeg op den arbeid van de func tionarissen der verschillende besturenbon den, merkte spr. op, dat hier geen taak ligt voor het bestuur van het C.N.V. Zijn er klachten, dan diene men die klachten te brengen bij het bestuur van het C.N.V. Maar niet contróle. Spr. wijst voorts op den moeilijken ar beid, die in Limburg onder de mijnwerkers .wordt verricht. Tenslotte gaat spr. nog in op de opmer kingen betreffende politiek contact met de diverse partijen. Spr. wijst er op, dat er met een instelling als Dr. Kuyperhuis slechts in dien zin overleg kan worden ge pleegd, doordat de leiders van dat huis overleggen met de leiders van het C.N.V. Ook is er contact gekomen met de A.-R. Partij. Spr. wijst op verschillende punten, die het C.N.V. voorstaat en die de A.-R. Partij heeft overgenomen. Verder heeft de C.-H. Unie een sociaal- politiek program, dat er zijn mag. Ook hier geen reden tot klagen. Spr. pleit er voor zich niet meer met deze zaak bezig te hou den. Spr. besluit met op te wekken te strij den voor de taak, die als Chr. Vaknrbei- dersbeweging moet worden vervuld. Dat is van belang voor het geheele Nederlandsche Chr. arbeidende volk. (Langdurig applaus). De jaarverslagen worden daarop aange nomen, waarna de vergadering wordt ge schorst tot half drie. DE DERDE ZITTING Om ruim half drie werd de vergadering heropend, waarna aan de orde werden ge steld de financieele verslagen over 1927 en 1928. Zoowel de verslagen van het Verbond, „Draagt elkanders lasten" als het verslag van het fonds tot exploitatie van vacantie-tehuizen van de Christelijke vakbeweging over 1928, werden na eenige discussie goedgekeurd en vastgesteld. Dank gebracht werd aan den penning meester, den heer J. S. R u p p e r t, van Utrecht, alsook aan het bestuur, voor het gevoerde beleid. Bestuursverkiezing. Daarna werden bij acclamatie de twee aftredende leden van het bestuur, de hee ren F. E1 k e r b o u t en J. N a u t a, hei- kozen, volgende Vervolgens kwamen aan de orde di twee vraagpunten van den Ned. Chr. Grafischen Bond: le. Acht de algemeene vergadering van het C.N.V. het gewenscht en mogelijk aan de besturenbonden het recht te verleenen Vakverbond te doen vertegenwoordigen' 2e. Acht de algemeene vergadering van het C.N.V. het gewenscht en mogelijk aan de Besturenbonden het recht te verleenen voorstellen ter behandeling op de algemee ne vergadering van het Christelijk Natio naal Vakverbond in to dienen? Het prae-advies van het bestuur stelde ast, dat aan de besturenbonden noch het recht kan worden gegeven afgevaardigden te zenden naar de algemeene vergaderingèn het C.N.V. noch het recht gegeven voor stellen ter behandeling voor deze vergade ringen in te dienen. Vastgehouden dient te worden aan den or- ganisatorischen opbouw van het C.N.V. Het C. N. V. is de centrale der Chr. vak bonden. Alleen de samenstellende deelen an het Verbond kunnen ter algemeene ver gadering gezonden worden en kunnen be slissingen nemen. Tevens wordt de aan dacht erop gevestigd, dat deze afvaardiging een aanzienlijk bedrag aan geld zou kosten. Wat de tweede vraag betreft kan een Be sturenbond, die een of andere aangelegen heid aan de orde zou willen zien gesteld, zich tot het dagelijksch bestuur wenden, die deze zaak dan kan overwegen. De vergadering vereenigde zich, na nadere uiteenzetting van den heer H. Amelink bij acclamatie met het prae-advies van het bestuur. Verdere voorstellen. Aan de orde is vervolgens het volgende oorstel van den Ned. Chr. Bond van Per soneel in Publieken Dienst: „HeJ bestuur van C.N.V. overwege de mo gelijkheid om ieder jaar aan jeugdige per sonen, die belijdenis des geloofs afleggen,, 'n boekje uit te reiken als „Uw belijdenis' beleven"." In het prae-advies van het bestuur kwam uit, dat dit boekje niet slechts als uitgave is bedoeld, om uitgereikt te worden aan hen, die belijdenis des geloofs deden in 1929, r om telken jare gratis beschikbaar te worden gesteld ter uitreiking aan hen, die belijdenis des geloofs aflegden. Niet noodig is, dat elk jaar een nieuw boekje verschijnt De vergadering vereenigde zich met het prae-advies. Aan de orde wordt gesteld het voorstel van le Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden: Besloten worde tot vorming van een commissie, die in studie neemt de vraag en daarover rapport uitbrengt, hoe ten aanzien van de beschouwing der sociale vragen meer eenheid kan worden gebracht onder de Nederlandsche christenen in het alge meen en tusschen kerk en sociale beweging in het bijzonder". Het prae-advies van het bestuur luidde, dat het niet op den weg deh vakbeweging ligt tot instelling van zulk een commissie ■aartoe dan professoren en predikanten van onderscheiden kerkelijke gezindten zouden moeten behooren, over te gaan. voorzitter ligt een en ander nog nader toe, waarna de heer Fuykschot dit voorstel intrekt Eenige discussie leverde nog op het voor stel van den Prat. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel: „De algemeene vergadc- van het Chr. Nat. Vakverbond besluite, dat een commissie aal worden, benoemd, die tot taak zal hebbflh te onderzoeken de be staansmogelijkheid van een centrale bank instelling voor de Christelijke vakbeweging, annex een spaar- en voorschotbank en zoo deze commissie gunstig rapporteert, dan eoo spoedig mogelijk tot het instellen van zulk een. Centrale Bankinstelling over te gaan". Het algemeen bestuur was van oordeel, dat het gewenscht is dit voorstel te aan aarden, zonder daarmee echter op de be slissing of tot het instellen van een centrale bankinstelling zal worden overgegaan, voor uit te loopen. Besloten zou kunnen worden, dat over het rapport der in te stellen com missie, door het algemeen bestuur een be slissing genomen kan worden. Met algemeene stemmen werd dit voorstel daarop aangenomen. Rede A. Stapelkamp. „Mag boycot onder de toelaatbare strijdmiddelen in den economischcn strijd worden gerangschikt?" Toch is de zaak reeds lang bekend en werd de boycot meermalen toegepast. Zoo b.v. door de gilden, gelijk o.m. door J. Huizinga in zijn „Sociale opstellen" wordt vermeld. Ook dc hedendaagsche vakorganisatie, zoowel van patroons als van arboiders kent den boycot, gelijk met voorbeelden worJt aangetoond. Spr, geeft een overzicht van den velerlei vorm, waarin den boycot kan worden toe gepast en maakt daarbij de volgende indee- lingi: 1. Door patroons tegenover medepatroons, tegen hun arbeiders en tegen arbeidersorga nisaties. 2. Door patroons en. arbeiders gezamenlijk tegen patroons en arbeiders. 3. Door arbeiders tegenover werkgevers en medearbeiders. In den breede wordt door hem nagegaan op wat voor wijze in al deze gevallen den boycot werlüt, welke gevolgen er aan ver bonden zijn om daarna de vraag te stellen: Is de hanteering van het wapen van den boycot principieel geoorloofd? Allereerst wordt dan door hem uiteenge zet dat de .boycot kan beschouwd worden als de completerende vorm van de werk staking. Het heeft met de werkstaking dit gemeen dat het een machtsmiddel is, dat bedoelt pressie op den werkgever of de te genpartij uit te oefenen. Bij het bespreken van het vraagstuk der werkstaking nu is door vrijwel al onze voormannen uitgemaakt dat niet onder alle omstandigheden het ge bruik van een machtsmiddel, wanneer het bedoelt het geschonden recht te herstellen, af te keuren is. Al past voorzichtigheid, en al mag het alleen in het uiterste geval ge bruikt worden, het gebruik zelve is in onzen kring steeds, althans de latere jaren geoor loofd geacht. Spr. meent dat een zelfde standpunt moet worden ingenomen tegenover den boycot. Door Spr. wordt er dan verder op gewezen dat er vooral door de Christelijke vakbewe ging voor gewaakt moet worden dat dit strijdmiddel niet wordt gebruikt. Een boycot imet politieke bedoelingen als van het I. C. V. in 1920 tegen Hongarije is onder alle omstandigheden af ite keuren, Evenzoo boycotbewegirgen liggende buiten het terrein van de positie van de arbeiders in. het bedrijfsleven. Steeds moet worden bedacht, dat alleen zal wonen in Gods -'ent en klimmen zal op den berg Zijner Heiligheid, die oprecht wan delt en gerechtigheid werkt. De Christelijke vakbeweging wil den vrede en kan en mag dus van machtsmiddelen als ook de boycot is, alleen, gebruik maken, wanneer alle andere middelen zijn uitgeput en er dus niets anders rest om tot de hand having van het recht te geraken. Wanneer dit alles is in acht genomen, acht spreker het gebruik van den boycot toe laatbaar. Tenslotte vat hij zijn betoog samen in. een vijftal puniten. Het Vacanlieoord. De heer Ruppcrt beantwoord! een vraag van den heer Augustijn betreffende het Vacantie,oord. Spr. zogt, dat het heel moei lijk is \roeg te bepalen, wie van het Yac<fh: tieoord kunnen gebruik maken. De een weet vroeger zijn vacantie als de ander, zoodat zij, die vroeg weten wanneer zij vacantie heb ben, moe'en wachten tot hen, die dat laat w eten. Daarom kan hierover nie t eerder dan zeven of acht weken van te voren worden beslist. Motie. Aangenomen werd een motie, gericht tot den toekomstigen. Kabinetsformateur, tot dé A. R. en C. II. Kamerfractie,-waarin verschil lende wenschen tot uiting worden gebracht. Deze zal nog nader worden gepubliceerd. Rondl vraag. Na de rondft-aag heeft de voorzitter in het bijzonder gedankt de heeren Quispel en Vrijlink voor hun hartelijke woorden, bij de rondvraag door hen gesproken. De Voorzitter dankte daarop allen voor hun. belangstelling. De vergadering werd gesloten, nadat de voorzitter voor was gegaan in dankgebed. MR. W. L. BARON DE VOS VAN STEENWIJK HEDEN ZEVENTIG JAAR. Heden viert de heer mra W. L. baron de Vos van Steenwijk, de leider van de Christe- lijk-His1-arische Eersle Kamerfractie, zijn ze ventigsten verjaardag. VOOR DE ZUIDERZEEWERKEN CANDIDAATSTELLINGEN In de provincies Noord-Brabant, Friesland, Zeeland, Utrecht, Limburg en Noord-Holland heeft gister de candidaatstelling plaais ge had voor de verkiezing van 2ö leden der Eer ste Kauner. In 1926 werden 25 senatoren dooi de Prov. Staten van Gelderland, Overijssel. Groningen, Drente en Zuid-Holland gekozci en. op 26 Juli zullen de leden van de Pro vinciale Staten der eerstgenoemde provin cies bijeenkomen voor de verkiezing van di andere helft der Eerste Kamer. Zooals men weet geschiedt deze verkiezing zooals met de Tweede Kamer-verkiezing bei geval is langs den weg van evenredige ver tegenwoordiging. Volgens art. 112 van de Kieswet zijn de elf provinciën tot een viertal groepen vereenigJ, waarvan bij deze verkiezing in aanmerking komen groep I bestaande uit de provincies Noord-Brabant, Zeeland Utrecht en Limburg en groep III bestaande uit Noord-Holland en Friesland. Door de eerste groep worden dertiert, door de derde groep 12 Eerste Kamerleden geko zen. Volgen^de huidige samenstelling wordt de eerste groep vertegenwoordigd door 8 R.K., 2 S.D.A.P., 1 A.R., 1 C.H., 1 V.B., terwijl de tweede groep heeft afgevaardigd 3 R.K., 3 S.D.A.P., 2 A.R., 2 C.H., 1 V.B., 1 V.D. In de groep Noord-Brabant, Utrecht, Zee land en Limburg zijn ter griffie van de Pro vinciale Staten de navolgende candidaten- lijsten ingediend: Door de R.K. Statenleden in de provinciën Noord-Brabant, Zeeland en Utrecht: Mr. W. M. van Lanschot (aftr.) te Vught; Jhr. Mr. A F. O. Sasse -van IJsselt te 's-Hertoger.- bosoh; P. W. de Jong (aftr.) te Tilburg; A. C. de Bruvn te Utrecht; H. M. J. Blomjous (aftr.) te Tilburg; E. B. Dumoleyn te ITonte- nisse; J. E. A. M. Meyring te 's-Hertogeii- bosch; Mr. T. T. J. Verschuur te Breda; P. J. J. de Wit (aftr.) te Helmond; M. P. W. van Hout te Helmond. Door de R. K. 9 atenleden in de provincie Limbung: Mr. F. I. J. Janssen (aftr.) t< Maastricht; O. M. F. Ilaffmans (aftr.) te Helden-Dorp; Jhr. Mr. G. A. H. Michiels van Kessenich (aftr.) te Roermond; Mr. C. H. J. A. Janssen de Limpens te Wylre; P .J. Kaa- ne te Maastricht; Th. P. H. Rub'.en te Horst. Door de S.D.A.P. Statenleden in alle vier provinciën: P. Moltmaker (aftr.) te Utrecht; G F. Lindeijer (aftr.) te Vlissingen; Chr. W. J. v. d. Bik te Heerlen; J. F. Ankersmit te Amsterdam; P. O. Gruys te Breda; J. H. Faris te Maastricht; J. Onderdijk te Mid delburg. Door de A.R. Statenleden alleen in de pro vinciën Noordbrabant, Zeeland en Utrecht: Mr. A. A. de Veer (aftr.), Middelburg; Jhr. Mr. H. A. M. v. Asch v. Wijk, Doom; Prof. Dr. J. A. C. v Leeuiwon; Urrecht; J. F. Heemskerk, Middelburg: Mr. G. A. Diepen horst, Zeist; Mr. J. W. Gocdbloedi, Goes. Door de C. H. Statenleden in alle vier pro vinciën: Jhr. Mr. B. C. de Savornin. Lohman, aftr., Utrecht: Dr. J. J. Wallien. Breskens: Mr. Dr. W. F. J. Frowein, Eys-Wittem; C. Dane Gzn., Willemstad; Mr. Dr. G. Kolff, Geldermalsen. Door de V. B. Statenleden in alle vier pro vincies: Mr. D. Fock, den Haag; Jhr. Ir. R. P.. L. de Muralt (a6 r.). Den Haag; Ir. J. Koster, Heerlen; J. H. Th. O. Kettlitz. Utrecht: H. .V van Riel-Smeenge. Assen; W. Kakebceke, Goes; Mr. F. E. Pelsrycken. Breda. Door de V. D. Statenleden worden candi- daat gesteld: Mr. R. Kranenburg, Leiden; Mr. Aclriaanse, Oostkapelle; Mevr. Bcrgsma- Bergsma, Zoutelande; Mr. W. H. M. Werker, dam. Den Haag; Mej. Mr. A. Goudsmit, Amster- Door de Gerèf. Staatk. Partij alleen :n Zeeland: A. Kersten, Ilo terdam; S. Zand\ Delft; E. Kuyt, Amsterdam. Noord-Holland en Friesland. In de- groep Noord-Holland en Friesland zijn de navolgende candidatenlijsten inge leverd: Door de R.-K. Statenleden (in beide pro- ciën): J. N. Hendrix te Bloemendaal; mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen (aftr.) te Haar lem; mr. P. J. Reymer (aftr.) te Hilversum; M. Visser te Leeuwarden; H. Brouwer te Hilversum; W. Fransen Jzn te Leeuwarden. Door de R.-K.-Statenleden (Noord-Hol land): P. J. S. Serrarens te Bilthoven; 2. C. Evers te Amsterdam. Door de S.D.A.P.-Statenleden (in beide provinciën): H. Polak (aftr.) te Laren (N.-H.)W. C. B. Pothuis-Smit (aftr.) te Amsterdam; dr. F. M. Wibaut (aftr.) te Am sterdam; J. Oudegeest te Amsterdam; M. A. Reinalda te Haarlem; J. Kolk te Heeren veen; L. v. d. Wal te Amsterdam; S. de Wolff te Amsterdam. Door de A.-R.-Statenleden (in beide pro vinciën): W. de Vlugt (aftr.) te Amster dam; T. Nauta te Dantumawolde; prof. mr. Namens het Algemeen Gereformeerd Zui- derzeecomité zendt Ds. H. J. H e i d a te Vlaardingen ons een foto van het gebouw voor de Zuiderzeewerkers, dat te Den Oever is geplaatst Hoewel de strenge winter den bouw gewel dig tegenhield, zal het D.V. Vrijdag 19 Juli worden geopend. Dat moge voor 't Algemeen Gereformeerd Comité en tevens voor de zwakke Kerk van Den Oever een blijde dag worden. Dank aan den Heere mag het hart- vervul len, die door giften van Kerken en van velen, die den nood hebben gezien, in staat stelde dit gebouw te stichten. Echter twee opmerkingen, aldus Ds. Heida moeten ons van het harL De eerste is, dat wij steeds meer geld noodig hebben. Immers, Den Oever, Medem- blik, de Friesche kust en straks Breezand, alle wach ten op hulp. Meer dan 20.000 gulden zal dit jaar noodig zijn om aan alle aanvragen te vol doen. De tweede opmerking is een bede: Wie der broeder» en zusters, wie der liefheb bers van 't Koninkrijk Gods, wil eens zoo goed zijn in dit keurige gebouw een orgel te plaatsen? Gij, die bewel- dadigd zijt of die nog een goed, ecnigszins krachtig or gel hebt staan, dat gij kunt missen, geef het om 's Hee ren wille eens voor dit kos telijk doel. Velen zult gij daarmede verblijden. te Amsterdam; A. Sytsma te Dokkum; A. V. H. Rutgers te Amsterdam; J. Douwes Jr. Colijn te Amstelveen; P, Eringa te Buiten post; J. F. H. Spier te Amsterdam. Door de C.-H.-Statenleden (in de provin ce Noord-Holland): mr. H. Verkouteren (aftr.) te Amsterdam; dr. C. J. K. van Aalst te Hoevelaken; J. ter Haar Jr. te Amster dam; jhr. mr. D. E. van Lennep te Heem stede; E. Luden te Hilversum; mr. L. M. do Jong Schouwenburg te Amsterdam; W. N. Kernkamp te Edam; mr. dr. AL Visser te Amsterdam. Door de C.-H,-Statenleden (in de provincie Friesland): Mr. R. Pollema (aftr.) te Leeu warden; H. van Eyck van Heslinga te Apel doorn; J. L. Oosterhof te Ternaeri; M. G. de Kruif te Franeker; J. H: Fricke te Leeuwar den. Door de V.-B.-Statenleden (in de beide provinciën); S. van den Bergh Jr. (ajtr.) te Wassenaar; E. Heldring te Amsterdam; dr. J. E. van Weideren baron Rengers te Ys- brechten; mevr. M. B. Bossevain-Pijnappel te Blaricum; mr. C. B. Meinalda te Leeu warden; D. J. van Houten Sr. te Weesp; mr. C. H. Guepin te Santpoort. Door de V.-D.-Statenleden (in de beide provinciën): J. J. G. S. Falkema te Heeren veen; J. Wuite Jzn. te Huizum; mevrouw H. C. Buisman, geb. Blok Wybrandy te Leeuwarden; P. C. Andraea te Sneek. Door de V.-D.-Statenleden (ook nog in de provincie Noord-Holland); prof. dr. D. van Embden (aftr.) te Amsterdam; D. Kooiman te Pui-merend; mevr. A. Aukes-Timmcr te Castricum; J. Koster te Winkel. DE INVALIDITEITSWET RENTEN OP 1 JULL Op 1 Juni 1929 werden 12.742 weduwen- renten en 11.132 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoem den datum krachtens art 373 dier wet 72.576 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van 3 gulden per week. Voorts genoten 23.96S personen een invali- diteitsrente, als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 dor Ouderdomswet 1919 (gesubsidieerde verzekeringen) waren op vo- rengenoemden datum 126.298 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van 3 gulden per week. Het aantal renten, voortvloeiende uit krachtens art. 10 van genoemcl-weet gesloten verzekeringen (self-supporting verzekerin gen en verzekeringen waarvan het Rijk de administratiekosten betaalt) met rentebedra gen van drie tot twintig gulden edroeg 11S5. DE OVERVAL OP WILLEMSTAD De Kortenaer terug. Reuter meldde gisteravond uit Willemstad: De staat van beleg te Willemstad is gis teren opgeheven. Hr. Ms. Kortenaer verlaat Willemstad morgen Kapitein Borren heeft ontslag gevraagd. Van particulieren zijde deelt men aan het Vad. mede, dat kapitein Borren noch gouver neur Fruytier Spaansch kennen. De eenige man van den inlichtingsdienst, die Spaansch kende, rechercheur Appel, die op de hoogte was van alle stroomingen onder de plan. 3000 Venezolanen die bjj de Koninklijke werken was onlangs gestorven, geen enkele bevoeg- devolgde heon op, zoodat men feitelijk geheel van betrouwbare inlichtingen verstoken was. Dit is de reden, waarom kapitein Borren de verantwoordelijkheid niet meer dragen wilde en ongeveer een maand vóór den overval ont slag vroeg. DE BRAND TE 'S-GRAVENDEEL I slechts gedeeltelijk een overzicht van de ruïnes ontstaan na den brand, die in 'den nacht va s-Gravendeel teisterde. Een viertal panden werd een prooi der vlammen. Maandag op Dinsdag VEREEN. VAN BURGEMEESTERS WETHOUDERS EN SECRET. VAN CALVINISTISCHE LEVENS- EN WERELDBESCHOUWING JAARVERGADERING TE BREDA Maandag werd te Breda, waar ook het congres der Ned. Gemeenten plaats vindt; de vergadering gehoj^len van bovenge noemde vereeniging, onder voorzitterschap van den heer C. P. I. Dommisse, burge meester van Maassluis. Dertien leden der vereeniging hadden bericht van verhinde ring gezonden. Openingswoord. Met een uitvoerig openingswoord leidde de voorzitter de besprekingen in. De roemrijke geschiedenis van de stad Breda gaf hem aanleiding om uit de his torie eenige aardige momenten naar voren te brengen, waardoor de hoorders een dui delijk overzicht kregen van de ontwikke ling, doch ook in de sfeer gebracht werden van den strijd en worsteling. Voor de vrij heid werd te Breda gedurig gestreden; strijd en worsteling is ook thans het leven nog vaak. We staan er midden in en we bemerken het zeer duidelijk, als één der onzen afge lost wordt. Zulks geschiedde in het vereenigingsjaar met burgemeester Petrus Doorn, van Zwijn- drecht, de trouwe secretaris-penningmees ter der vereeniging. De vereeniging zal hem niet vergeten. Het ledental groeit langzaam aan. In het orgaan zijn belangrijke onderwerpen behandeld, zooals: de waarde en plicht van het Overheidsgezag, de verplichte winkel sluiting en ongemotiveerde Overheidsbe moeiing. Natuurlijk werd niet gezwegen over de financieele verhouding, over kunst en on derwijs. Het orgaan werd toegezonden aan de le den van het Koninklijk Huis en verschil lende autoriteiten. Een nader rapport over de financieele verhouding werd na de indiening van het thans bij de Eerste Kamer aanhangige wetsontwerp, van de desbetreffende Com missie niet gevraagd. „Plus Ultra", zoo staat het op een der poorten van Breda; „Nog Verder", dat zij ook de leuze der Vereeniging. Verder bouwen kan de Vereenging al leen, wanneer allen doordrongen zijn en le ven uit de waarheid, dat Jezus Christus het leven is. Hem kloek te belijden is do eere, maar ook de plicht der Calvinistische burgemeesters. Als alle arbeid in 't publieke leven door die belijdenis gedragen wordt, dan zal het „Steeds Verder" geen ijdele klank zijn en dan zal het geen gevaar voor onze volksge meenschap opleveren, maar zegen afwer-. penl De agenda. Nadat verschillende huishoudelijk» werkzaamheden verricht en de rekening over 1927 en 1928 vastgesteld was, werd in de plaats van wijlen de heer P. Doorn tot bestuurslid gekozen de heer P. A. Colijn te Boskoop; terwijl de heeren Dommissie, Bouma en De Lange herkozen werden. Het referaat van den heer P. van Rees, van Papcndrecht, over „Weermacht en De fensie" werd aangehouden tot de verga dering in October. Daarna sluiting. INT. COOPERATORSDAG OP ZATERDAG 13 JULL Evenals in het buitenland, zal ook in ons land dit jaar wederom de In ternationale Coöperatorsdag worden gevierd en wel op Zaterdag 13 Juli a.s. Deze propa- gandadag is ingesteld door den Intern. Coöp. Bond, waarvan het secretariaat is gevestigd te Londen en voorzitter is de oud-minister president van Finland, de heer Tanner. Bij dezen Bond zijn aangesloten 52 millioen ver bruikers-gezinshoofden. Het is deze Bond, die zich thans bezig houdt met de oprichting van een Intern. Coöp. Groothandelsverceniging en een In tern. Coöp. Bank. In ons land zijn het de Centrale Bond van. Nederlandsche Verbruiks-Coöperaties, geves tigd te 's-Gravenhago, waarbij zijn aangeslo ten 131 verbruiks coöperaties met 179.934 le den, en de Coöp. Groothandelsvereeniging „De Handelskamer" te Rotterdam met 297 aangesloten verbruiks-Coöperaties en 148.094 leden, die deel van den Intern. Coöp. Bond uitmaken. Op 13 Juli zullen in verschillende plaat sen van ons land, waar verbruiks-coöperaties gevestigd zijn, openluchtmeetings en verga deringen worden belegd, gewijd aan de pro paganda voor de coöperatieve beweging en haar beginselen. Verder zal een wedstrijd met een propa gandistische strekking worden georgani seerd, waaraan gratis een ieder kan deel nemen cn waarvoor verschillende prijzen be schikbaar zijn gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5