Jliruuif ^rütsriif (Hmrrnt fllEMEIJERi FRIESCHE HEERENBAAI Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Land- cn Tuinbouw. ABONNEMENT: Per ^wartaal 3.23 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bi] Weke- lijksche zending 8.— Bij dageüjksche zending m 7*-> AlHes bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7Vz cent. Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 5893S. No 2789 DINSDAG 9 JULI 1929 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels- 1.17# Elke regel meer m 0-22Vl ïngez. Mededeelingcn van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. pit nummer beslaat uit TWEE bladen, GEEN GROEPSCANDIDATEN. Een eigenaardig verschijnsel der verwor ding in onzen politiekeh strijd is het veel vuldig opkomen der bélangenpartijen. Het valt niet te ontkennen dat het stelsel yan 'evenredige vertegenwoordiging, dat den stembusuitslag berekent over het geheele land, voor de belangencandidaten niet on gunstig is. Had men toch voorheen ter verkrijging Van een zetel de volstrekte meerderheid der uitgebrachte stemmen inoodig in een b e- bepaald district, tegenwoordig komt zoowel de stem uit het Deelgebied als die uit de Jordaan te Amsterdam aan den can- didaat ten goede. Toch is ten gevolge van een wijziging der Kieswet, die voor elke groep minstens een stemmental van drie vierden van den kies- deeler eischt, de verkiezing van heeren be- langencandidaten niet gemakkelijk ge maakt. De ervaring is daar om dit feit te be wijzen. Diezelfde ervaring getuigt ook van het ge ringe succes dat voor de vertegenwoordigers üener belangengroep in de Tweede Kamer is Weggelegd. Spreekt zulk een afgevaardigde over aan gelegenheden buiten het speciale belang, dat hij heeft te behartigen, dan heeft hij allicht niet het oor der Kamer. Deskundigheid op dat gebied wordt hem ontzegd, omdat hij immers met het oog op andere zaken werd afgevaardigd. En voert hij het woord over het punt, 'dat geacht kan worden tot zijn competentie te behoor en, dan wordt zijn voorlichting al evenmin hoog aangeslagen. De afgevaardigde zoowel als zijn kiezers hadden al te eenzijdig op dat speciale punl den nadruk gelegd, het belangen-Kamerlid is dus bevoordeeld en aan zijn woorden kan geen gewicht worden toegekend. Zoo is de belangen-candidaat, ook al wordt hij gekozen, steeds het kind van de rekening Het brandmerk zijner politieke herkomst fcrengt hem steeds in discrediet: nu eens is hij Biet deskundig, dan weer is hij te eenzijdig. Het groepsegoïsme beteekent voor het staatkundig leven den dood. Wie het terrein der politiek betreedt, moet rich drager weten van vaste, alles-overheer- schende beginselen, wier kracht hij ervaart en die hem bij de moeilijke vraagstukken leiding geven. TERUGGENOMEN, MAAR HOE? Ofschoon wij om meerdere redenen, reeds uiteengezet, niet van plan zijn voorloopig met De Banier, orgaan der Staatkundig Gereformeerden, van gedachten te wisselen, zijn wij er altijd voor te vinden collegiale 'diensten te bewijzen. Onze lezers herinneren zich, hoe in ons nummer van Maandag 1 Juli een ingezonden stuk voorkwam van dien heer C. de Jonge te 's-Graivenhage, waarin deze aangeeft waar om hij, lid. der Gereformeerde Gemeente, cf Wel de kerkengroep van Ds. Kersten, niet meer kan stemmen op de S. G. P. In De Banier komt nu een verklaring Voor van den heer De Jonge. De redactie Vraagt, of wij haar willen overnemen. Met alle genoegen. Wij willen er daarna zelfs toog wat van vertellen. Want wij wisten reeds, dat deze verkla ring op komst was. Allereerst, hoe zij luid; 's-Gravenhage, 6 Juli 1929. De ondergeteekende, C. de Jonge, Pot- chefstraat 45, Den Haag, lid van de Gere formeerde Gemeente, verklaart imet leed wezen, dat hij het stuk, geschreven in de krant van Maandag 1 Juli 1929 tegen Ds. Kersten, terugneemt van woord tot woorcl en bekent openbare schuld van deze han deling. Hier is vanzelfsprekend iets aan vooraf gegaan. En wel een kerkelijke procedure Een aardig staaltje van gewetensdwang zal aan het licht komen. Na de<ze stembus met rijn fanatistische uitingen ontbrak dat er nog- slechts aan. Wij komen er dus op terug. OFFICIEELE BERICHTEN. DE ZUID-WILLEMSVAART. Scheepvaart voorloopig nog gestremd. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directe Noord-Bra bant maakt bekend: le. dat op het gedeelte va\ de Zuid-Wil lemsvaart beneden sluis 6 de scheepvaart voorloopig nog gestremd blijft, vermoede lijk tot 14 Juli; 2e. dat op hot gedeelte van genoemd ka naal boven sluis 6 de scheepvaart weder ap normale wijze kan plaats hebben, behou dens aan sluis 13, waar tot 14 Juli a.s. al leen overdag van 0 uur voormiddag tot 6 uur namiddag gelegenheid tot doorschut ting kan worden gegeven; 3e. dat de scheepvaart met België móge lijk is oyer, het 37 ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Or de van den Ned. Leeuw de kol. jhr. E. W. van Holthe, commandant der 1ste inf. bri gade (brigade grenadiers en jagers); tot H. M. adjudant in buitengewone dienst de luitenant-kolonels W. Froger en W. G. van Hoogenhuyze, comm. ondersch. van het regiment grenadiers én van het re giment jagers; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden, de eerste luitenant A. den Hertog, van het regiment jagers; verleend de eere-medaille der Orde van Oranje-Nassau, in zilver, met de gekruiste zwaarden, aan de adj.-onderofficier-adm. A. J. P. Heshusius, van het regiment 'gre nadiers en C. I-I. Nieuwmeijer, van het reg. jagers, alsmede aan den sergeant P. A. Buys, van het reg. jagers; toegekend de tit, rang van: luitenant-generaal aan II. M. adj. in buitengew. dienst, den gepens. gen.-maj.- titulair der inf. jhr. C. L. van Suchtelen van de Ha are; gen.-majoor aan H. M. adj. in buitengew. dienst, den gepens. kol.-tit. der inf. J. 1-1. F. graaf Du Monceau; luit.-kolonel aan den gep. maj.-tit. der inf. jhr. A. M. C. H. Bowier; is toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille in zilver aan G. Poldermans, winkelchef bij de fir ma Jan Zwet, te Rotterdam; is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. E. Praltke Jr., dir. van de N.V. De Nederlandsche fabriek van le der en drijfriemen v.h. Gebrs. Pralcke te Eibergen; is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau R. Boer Hzn., veearts te St. Anna Parochie, gem. I-Iet Bildt; is. B. Diamant, musicus te Rotterdam benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. AUDIëNTIëN. De gewone audiënties van de Ministers van Justitie en Koloniën zullen Vrijdag 12 Juli en die van den Minister van Arbeid Donderdag 11 Juli a.s. niet plaats hebben. De audiëntie van den Minister van Wa terstaat zal gedurende de maand Juli niet plaats hebben. LANDMACHT. Bij K. B. is eervol uit den militairen dienst ontslagen dë gen.-majoor der inf. van het Ned.-Ind. Leger G. A. Scheffer, on der dankbetuiging en is hem de tit. rang van luit.-generaal verleend. Bij K. B. is de heer H. J. H. van Oijen, adj.-commies ten bur. van den hoofdinsp. van de volksgezondheid «H. van der Kaa, bevorderd tot commies tèn bureele van gen. hoofd-insp. COMMISSIE VOOR ONTWATERING. Bij K. B. is aan ir. A. de Kanter, te Rot terdam, eervol ontslag verleend als lid van de Rijkscommissie voor de Ontwatering; is benoemd tot lid van genoemde commis sie mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, voorzitter van den Noord-Brabantschen Waterschapsbond, te Tliburg. DE KABINETSCRISIS. H. M. de Koningin heeft gistermiddag ten Koninklijke Paleize, het Huis ten Bosch, den vice-president van den Raad van State, Mr. Dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sanden- burg., ter conferentie ontvangen. BESTRIJDING VAN LUPUS. Het 25ste jaarverslag. Aan het jaarverslag van bovengenoemde, te Rotterdam gevestigde verecniging, is het volgende ontleend: Het bestuur behield dezelfde samenstel ling als in de laatste jaren: F. B. s' Jacob, oud-burgemeester van Rotterdam, eere voorzitter, E. P. de Monchy Rzn., voorzitter, G. L. M. van Es, Mr. J. A. Fruin, Mr. J. J. Krantz, Ph. Mees, Mr. W. J. Vogel, secre- taris-penningmèester, Leuvehaven 107. Het aantal bestralingen in 1928 bedroeg 21022 (in 1927: 21983), waarbij de volgende indeeling is te maken: lichtbestralingen 11441, radium 4410, Röntgen 895, hoogtezon 4276. Totaal 21022 Aan patientgelden werd ontvangen een bedrag van f 9599; dat is f 500 minder dan 't vorig jaar. Het tekort werd door giften, o.a. één van f 3000, een gemeentelijk sub sidie van f 7000 en een Rijkssubsidie van i 2000, aangevuld; terwijl ook geringe be dragen van corporaties voor gratis-patien- ten buiten Rotterdam worden verkregen. Het tekort van f 3000 op het doelmatige en onmisbare landhuisje te Rhoon moet steeds door giften gedekt worden. In zijn verslag deelt de geneesheer-direc teur, Dr. C. M. Kleipool, o.a. mee: De resultaten van de behandelingen, van af de oprichting der Vereeniging tot op^l Januari van dit jaar, zijn de volgende: 1575 patiënten, lijdende aan lupus vulgaris en 1951 patiënten, lijdende aan vormen van uit wendige of chirurgische tuberculeuze; an dere patiënten blijven buiten beschouwing). Van de 1575 patiënten bovenvermeld zijn öf elders verder in behandeling gegaan óf weggebleven om andere of onbekende rede nen öf overfceden, totaal 709. Geheel genezen zijn 620 patiënten Gedurende het jaar 1928 werden 5G8 pa- tienten behandeld. De secretaris-penningmeester. Mr. W. .L Vogel, raamt over 1929 een tekort van f 9700. De beteekenis van deze medodeeüng zal niemand ontgaan. ONTWAPENING EEN VERGIFTIGD VOLK. waarschuwing tegen eenzijdige ontwapening. Twee brochures hebben dezer dagen het licht gezien, welke bewijzen hoezeer ons volle wordt vergiftigd door leuzen en the orieën, die op onbegrijpelijke en angslwek kende wij-ze om zich heen grijpen. Het Centraal Comité tot waarschuwing tegen Eenzijdige ontwapening wenscht ons volk beter in te lichten Want, niemand verdedigt den oorlog. Er beslaat geen „militairisme" in Neder land, dat op een oorlog aanstuurt. Maar, de eenzijdige ontwapening is een verkiezingsleuze en daarom verderfelijk. Do voorstanders van eenzijdige ontwapening kunnen onmogelijk de echtheid van hun gevoelens waar maken. Daartegen verzet zich het nuchter gezond verstand. Het Comké bespreekt daarom een twee tal brochures welke tegen eenzijdige ontwa pening waarschuwen en beveelt de lezing ernstig aan. I-Iet zijn: Ontwapening, Christendom en Volkenbond, een betoog op principieelen grondslag tegen na-'ionale ontwapening, door A. J. Maas; en „Het anti-militairisme cn het einde der oorlogen", door Dr J. van der Hoeven Leonhard. De z.g. anti-militairistische uitingen eu uitgaven zijn ten onzent zoo talrijk, dat het weldadig aandoet zoo nu en dan eer.s een geschrift onder de oögen. te krijgen, dat stelling neemt tegen het defaitistisch ge doe; en daarom worden deze brochures ten zeerste aanbevolen. „VREDERUST". VEREENIGING TOT CHRISTEL. VERZORGING VAN KRANKZIN NIGEN IN ZEELAND. DE 25STE JAARVERGADERING. Bovengenoemde vereeniging hoopt op Woensdag 17 Juli op de Stichting „Vrede rust". haar 25ste jaarvergadering te houden. In de bidstond, welkê om half 12 begint, hoopt Ds. A. C. Hey van Koudekerke voor te gaan. De jaarvergadering zelf begint om half 2. Behalve het openingswoord van den Voor zitter en eenige huishoudelijke werkzaam heden, is de verkiezing van vier bestuurs leden aan de orde. Aan de beurt van aftreding de heeren: •T. J. de Jager, die herkiesbaar is; J. H. Blum, C. A. Wisse en PI. Dronkers, die niet herkiesbaar zijn. Daarna volgt een lezing, waarvan spre ker en onderwerp nader bekend gemaakt zullen worden. Het vijf en twintigste jaarverslag. Dank aan het personeeL Financieel evenwicht. Aan het jaarverslag, dat op bovengenoem de jaarvergadering wordt uitgebracht, ont- leenen we het volgende: In het Bestuur namen zitting de heeren: J. J. C. van Dijk te 's-Gravenhage (vacature Ds. J. H. Donncr), Ds. J. de Vries te Wil- helminadorp (vacature Ds. N. M. de Ligt) en Ds. A. Scheele te Kapelle (vacature P. Scheele). In de vacatures van Ds. Donner en Ds. dë Ligt werden tot Voorzitter en Vice-Voorzitter gekozen de heeren J. J. C. van Dijk en Ds. .T. de Vries. Laatstgenoemde, dadelijk aan de beurt van aftreding, werd evenals de heeren G. v. d. Putte en L. J. vari Voorthuijsen, tot lid van het Moderamen herkozen. Op 1 Januari 192S waren in functie: W. K. Dikland, Geneesheer-Directeur; P. de Jongh, Geneesheer, plaatsvervangend Directeur; J. J. Preuniger, Geneesheer. De huismeester, de heer K. J. de Koster verkreeg na langdurigen en trouwen dienst ontslag. Benoemd werd tot huismeester, aanvankelijk voor den tijd van één jaar, de heer P. IT. de Vroom ie 's-Gravenhage Het aantal afdëelingcn bleef 68. TT.-t leden- tol bedroeg aan hu einde van het verslag jaar 4357, waarvan 50 verspreide leden bui- tt.ii de Province Zeeland woonachtig. De Geestelijk-verzorger vermeldt met dankbaarheid, dat de samenkomsten steeds goed bezocht waren; vaak door 350 a 360 personen. De geneesheer-directeur deelt moe: Op 1 Jan. 192S waren in dienst 68 verple gers en 105 verpleegsters. Van de verplegers waren 4 hoofdverplegers, 23 gediplomeerde verplegers en 41 leerling- en aspirantverple gers. Van de verpleegsters waren 8 hoofd verpleegsters, 23 gediplomeerde verpleeg sters en 74 leerling- en aspirantverpleeg sters. Als gehuwd verpleger waren werk zaam 13 gediplomeerde verplegers. In den loop van het jaar vertrokken 1 ge diplomeerde verpleger, S gediplomeerde verpleegsters, 12 leerling- en aspirantverple gers en 23 leerling- of aspirantverpleégsters. Op 1 Januari 1928 waren in de Stichting aanwezig 337 mannen en 314 vrouwen, zoo mede 8 vrouwen in gezinsverpleging. Opgenomen werden 68 mannen en 61 Ontslagen werden als hersteld resp. 14 en 30, als niet hersteld, doch verbeterd 4 en 5, als niet hersteld 11 en 7. Totaal 29 mannen en 42 vrouwen. De exploitatie der Stichting gaf bevredi gende uitkomsten; rekening houdende met de vermeerdering van den Exploitatie-inven taris, kon een winst van f27647.75 worden becijferd. Gelet op de totalen van d*. ont vangsten en uitgaven, blijkt dat het winst cijfer minder clan 4 pet. daarvan bedraagt, waaruit mag "Worden afgeleid, dat de ont vangsten, (goeddeels komende uit de ver- pleeggeldenj vrij nauwkeurig op de uitga ven zijn ingesteld. Contributien, enz. brachten f 6340.89 op. De ontvangsten bedroegen in totaal f 737.562.50. INGEZONDEN MEDEDEELINi*. DE VERKWISTER. DE BELASTINGDRUK. DE GEVOLGEN VAN DE WET OP DE FINANCIEELE VERHOUDING. EEN OVEHZICHT. Het Verbond van Ned. Werkgevers heeft een overzicht samengesteld van den „belas tingdruk onder .de werking van de wet op de financieele verhouding lusschen Rijk en gemeenten", in de voornaamste industrie- gemeenten. Doel van het geschrift is niet critiek te oefenen op het thans nog bij de Eerste Ka mer aanhangige wetsontwerp. De uitgave beoogt slechts een beeld te geven van den vermoedelijken belastingdruk in 1931/'32. Uit het zeer uitgebreide cijfermateriaal worden verschillende conclusies getrokken; nu eens voor sommige der besproken ge meenten, dan weer ten opzichte van de ni velleering en eindelijk voor de druk in 't al gemeen. Zoo blijkt, dat Enschedé thans de laagst belaste industrie-gemeente is, doch dat Utrecht voortaan deze plaats zal innemen. De nivelleering is voor de zestien bespro ken industrie-gemeenten niet zoo heel groot: maar wordt belangrijk, wanneer men verge lijkingen maakt met de woongemeenten. De scherpe kanten zullen van de contracten af geslepen worden. Ten slotte, wat de algemeene belastingdruk betreft, zal de lezer merkt het inleidend woord op na kennisneming van onze be rekeningen vermoedelijk met ons onder den indruk verkeeren, dat ook na het tot stancl- brengen van den meer gelijkmatigen belas tingdruk de publieke lasten voor tal van be lastingschuldigen nog bijzonder hoog blijven. Ilet slot luiclt dan ook: „Neemt men alles in aanmerking, dan ligt de conclusie voor de hand, dat een be lastingdruk in 1931/32 vpn 20—30 pCt. van het inkomen en hooger bij niet eens de al lerhoogste inkomens nog allerminst bevre digend kan worden genoemd. De totale belastingdruk zal in het mee- rendeel van de gemeenten nog uitermate zwaar blijven. De verlichting, welke door de plaatsgevonden verlagingen van de Rijks- inkomstenbelasting en haar opcenten be reikt is en de verandering per 1 Mei 1931 in den gemeentelijken belastingdruk vor men stappen in de zoo zeer gewenschte rich ting, maar een eindstadium is daarmee nog allerminst bereikt. De tijd is dan ook nog ver, dat de wil te bezuinigen kan verslappen. En de conclusie van het rapport van den Nijverheidsraad in 1924, dat de verdedigingsbelastingen I en II in het belang van de kapitaalvorming zoo spoedig mogelijk moeten verdwijnen, wordt door ons Verbond dan ook thans nog gedeeld." DE U.B.I.A. INTERN. TENTOONSTELLING. De internationale tentoonstelling van ban ketbakkerij, kokerij en aanverwante vak ken. de „U.B.I.A.", zal van 30 April tot 8 Mei 1930 te Utrecht in het Jaarbeursgebouw worden gehouden; omdat de tentoonstelling in 1929 niet door kan gaan. Met hoofdbestuur der Nederl. Banketbak- kersvereeniging zal in dien tusschentijd geen andere tentoonstelling officieel erken- Zii, die aan rleze tentoonstelling willen deelnemen, kunnen zich wenden tot het Uit voerend Comité, Wilhelminapark 14. Utrecht Men kan daar dan tevens informeeren naar de beteekenis van de doppnaam Ubia, want de verklaring daarvan vonden wij in het prospectus niet P. L. DE GAAY FORTMAN. Het zal op den 14den Juli a.s. 25 jaar zijn geleden dat de heer P. L. de Gaay Foi"- m an werd benoemd tot Ridder der 4c klasse der Militaire Willcmorde. Deze orde werd hem verleend we gens zijn moedig op treden in ge>vechtcn op 19 Juni 1903 bil Lolo en op 9 Aug. 1903 bij Doesoen Ba- roe (Doelau TengalP In heide gevallen was hij de eerste, die de vijandelijke kam pong binnen drong Het zal den heer '">e Gaay Fortman 'is benalve burge meester van Dor drecht ook voorzit ei is van de Gewestelijke Landstorm-Commi? sie „Dordrecht" van den Bijz. Vrijwilliger! Landstorm op 14 Juli zeker niet ontbreken aan bewijzen van belangstelling. CENTRALE JEUGDRAAD. VERSLAG OVER HET JAAR 1928. Belangrijke adviezen verstrekt. Aan het jaarverslag van den secretaris, Mr. H. van Haeringen te Rotterdam, ontlee- nen wij het volgende: De samenstelling van den Centralen Jeugdraad was in 192S als volgt: Mr. A. I. M. Baron van Wijnbergen te Utrecht, voorzitter; Mejuffrouw M. W. Barger te Zeist; A. TI. Gerhard te Amster dam. H. Gordeau .Tr. te Bussum. Dr. C. P. Gunning te Amsterdam. J. G. Jansen te 's-Gravenhage. G. Lamers S. J. te Nijmegen. J. van der Molen Tzn. te Oosterbeek. Me vrouw M. E. H. Sandberg, geb. Geiswelt van der Netten te 's-Gravenhage. Ds. J. E. Von- kenberg te Huizen (N.-H.). J. J. Vorrink te Amsterdam. De Centrale Jeugdraad bracht verschil lende adviezen uit, o.a. aan den Minister van Onderwijs over de verdeeling der rijks subsidies en aan de Minister van Defensie over het afstaan van kampementen. Een tiental kampementen werd bezocht. De Centrale Jeugdraad droeg in zijn ver gadering van 23 Maart 192S aan de Weten schappelijke Commissie op de vraag, of en op welke wijze wettelijke bescherming van namen, insignes, uniformen en andere ken merkende onderscheidingsteekenen zou kun nen worden in het leven geroepen. In 't geheel werden tien vergaderingen gehouden. Het rapport zal behandeld worden. HET PACHTVRAAGSTUK. De heer E. Wcsbonk tc Winsum (Fr.) heeft op zijn brochiire „Naar het station alles ver loren", waarvan bereids een derde druk v scheen, die voor een groot deel reeds wi verkocht is, een nieuwe brochure laten vol gen, waarin hij samenvat wat aan polemie ken verschenen is naar aanleiding van den inhoud van zijn eerste brochure in het „Friesch Dagblad" en „De Veldbode". De brochure richt zich ook tegen de Ver eeniging „Grondbezit" en de heer Wesbonk wijst er in zijn voorwoord op, dat hij niet voor zichzelf schrijft, want hij had als huut'- boer een eigenaar en heeft thans, na diens overlijden een eigenares, zooals men er icde- ren pachter een zou wenschen. De laatste, mevr. Laman Trip, geboren do Beaufort, deed na lezing vrn zijn eerste brochure den heer WesL,nk een zeer hartelijk schrijven toekomen, waarin de vvensch werd uitgespro ken, dat zijn pogen met goeden uitslag mocht worden bekroond. Verder wordt in de brochure besprok- de door de algemeene vergadering dér Frie- scbe maatschappij van landbouw genomen besluiten inzake 'n verbeterde Pachtwet. De heer Wesbonk heeft teTen deze besluiten één bezwaar, nl. dat de eigenaren vrij zou den blijven in het vaststellen van de huur bij eerste venhuring. Acht dagen voor de stembus (dit is louter tijdsbepaling!) stond een groepje onderwij zers op het schoolplein. De conversatie was blijkbaar nog al span nend: er werd druk gesproken en gegesticu leerd. Doch hoe belangrijk het onderwerp ook was; onafgebroken bleven de oogen gevestigd op één der onderwijzers, die midden in de groep stond cn de hoofdpersoon scheen te zijn. Een bijzonder schoolmeesterstype, dat ik oin alle ergenis te voorkomen, maar niet beschrijven zal, was hij echter niet. Het eeni ge opmerkelijke was, dat hij met bijzondere toewijding een sigaar stond te rooken en dat de anderen met ongewone belangstelling dit ordinaire verschijnsel volgden. De oogen waren op de sigaar gevestigd en de neuzen snoven de geur in. Iets bijzonders? waag ik te vragen. Zeker, zeker, klonk het antwoorder dis verkwister rookt zijn totale salaris vierhoo- ging van de laatste zeven maanden op....» Nu heb ik gelukkig heugenis van salaris- verhoogingen: sober, matig en ook wel royaal Doch hoe gering ooit een salarisverhooging geweest is, ik heb nooit kans gezien het hecle bedrag over zeven maanden in één sigaar om te zetten. Zulke dure sigaren waren er in mijn t.jd niet. Deze verkwister rookte dus wel iets dat dwaas-duur moest zijn. Geen sprake van: het was een sigaar van twaalf cent. Een sprookje? Volstrekt niet. Een paar weken gpleden zijn aan verschillends scholen de verhoogingen uitbetaald ingevol ge de laatste wijziging van het Bezoldigings besluit. Zoo maar ineens het volle bedrag over zeven maanden. Het kan zeker niet op bij 't Rijk. Natuurlijk, er waren verhoogingen bij van 100 per jaar. En dat maakt over zeven maanden nog geen zestig gulden. Maar er waren ook verhoogingen bij van f 1.30 tot f 2 per jaar; er was één onaer- wijzer, en die kreeg 31 centen (hoe 't uitge rekend werd, is mij een raadsel) en zelta was er één, de verkwister, die twaalf heele centen ontving. En dat alles "is maar zoo uitbetaald, zonder Kamer er in te kennen. Wel mocht de heer Lingbeek 'klagend vragen: Is het juist, dat het Bezoldigingsbesluit fs van een terugwerkende kracht tot 1 Novem ber 1928 en dat op grond daarvan suppletoirs salarisuitkeeringen over de maanden Novem ber en Dec, 1928 aireede aan de betrok kenen zijn gedaan?" Het is nog veel erger: de verhoogingen zijn reeds uitbetaald over do maanden tot 1 Juli. Vandaar de verkwisting. En de stembus heeft dat beleid niet ver* oordceld; het is om te huilen. Hij licht dit nader toe en besluit met de volgende opmerking: Voorstellen als van de Staatscommissie cn van den Chr. B .en T. B. brengen de oplos sing van het pachtvraagstuk niet verder. He+ zijn niets dan zalfjes voor een kwaal, die alleen door operatie kan worden wegge nomen. Het gaat niet tegen de grondbezit ters het gaat tegen degenen, aan wien dit be zit blijkt niet toevertrouwd te zijn. Ontneem, hen de macht dit bezit te misbruiken, an ders is het gevaar groot, dat op den duur hun meer dan dat ontnomen wordt. Wij vragen vóór alle dingen: verplicht® taxatie bij eerste verhuring. Het recht op taxatie bij wederinhuring, indien een der partijen dit wenscht. Al het andere is zeer nuttig, maar dit is noodzakelijk. Noodzakei lijk, ook in het belang der grondbezitters. Ongetwijfeld zal ook deze brochure, te ver krijgen bij B. B. Westerhuis te Leeuwarden, haar lezers onder onze la dbouwende be volking wel vinden. NACHTVORST-BERICHTEN. De radionachtvorstverwachlingen van 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut zijn tot den komenden herfst gestaakt. HOOGE GRONDPRIJZEN. In den polder Kcegras (N.-H.) is een boer derij, groot 41 H.A verkocht voor twee Ion. De polder Koegras bestaat grootendeels uit zandgrond. De grond is bestemd voor een toekomstig bloembollen bed rijf. In de moei lijke jaren voor den landbouw werd dezo zelfde plaats, toen nog 75 .H.A. groot, ver kocht voor circa f 5000. EEN COOP. OPFOKHUIS. Tn „De Bedrijfspluimveehouder" wordt een pleit gevoerd voor een coöp. opfokhuis. Het opfokken van een groote hoeveelheid kui kens is veel voordeeliger, natuurlijk in klei ne troepjes apart, terwij"- één enkele arbei der in staat is duizenden kuikens tegelijk op te fokken en dus de arbeid van honder den personen die ieder afzonderlijk hun kui kens opfokken aan huis wordt beperkt tot een minimum van arbeid. Vooral voor den kleinen fokker is dit voordeelig. Bovendien wordt dan nog opgefokt volgens de voor schriften van deskundigen en volgens ie regelen der kunst, wat ook. hij velen aan huis of door gebrek aan tijd of door onwe tendheid wordt verwaarloosd. DE BIETENVLIEG. Men meldt ons uit Lage-Zwaluwe: Op tal van bietenvelden in den Nieuwen Zwaluwepolder vertoont zich alweer de z.g. bietenvlieg, waarvan het bietengewas zeer veel te lijden heeft. AARDAPPELZIEKTE. In liet etmaal van 's avonds 5 tot 6 Juli zijn de weersomstandigheden gur-i-g e-st or het optreden van aardappelziekte, behoudens te geringe bewolking. PROEFTUIN WE3TLAND. Volgens waarnemingen op den proeftuin Westland te Naaldwijk bedroog de regenvai gedurende Juni 41.6 millimeter tegen 34.1 milimeter iu -dezelfde maand van het vorig® jaar, -ë,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1