WAAR LINNAEUS EN BOERHAVE PROMOVEERDEN, Schoolnieuws. Gemengd Nieuws. PETER EN Z'N ZUSJE. MAANDAG 8 JULI 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 TWEEDE BLAD. Harderwijk van heden een belangrijk onderwijscentrum. IETS OVER HET CHRISTELIJK LYCEUM. GOED ONDERWIJS WAAROM. et is zeer «zeker merk waardig, dat Harder wijk gedurende rvele jaren, vele eauwen mogen we wel zegr gen, een vermaard heid bezit op onder wijsgebied. Ongetwijfeld heeft J de ligging van i stedeke, hetwelk wel haast zijn zevende eeuwfeest vieren gaat, er toe bijgedra gen, dat de scho len. ook de hoogere. veelvuldig bezocht werden. Harderwijk toch is niet veel minder dan (je hoofdstad van de Noord-Veluwe. En- al moge doze dan niet zoo dicht bevolkt zijn als andere deelen des lands ook daar wo nen menschen wier zonen opgeleid moeten worden voor „kerkelijke en wereldlijke amb ten en regeeringen". Als we het historie-boek van Harderwijk Üoorbladeren, bemerken we, dat aldaar reeds In 1372 een gymnasium werd gesticht. Deze eerste Latijnsche school, die in 1503 bij den geweldigen brand-, "waar door het stadje zwaar geteisterd is, ook werd verwoest, heeft men in 1540 hernieuwd. De Staten van het Kwartier Veluwe noemden haar in 1603 „Doorluchtige Quartierschole' •n Prins Maurits gaf haar den naam van Nassausch Gymnasium, ©f in het Latijn Gymnasium Nassavico Velavicum. Dat Prins Maurits zich met de eaak inliet, scheen noodig te zijn, omdat dc bemoeiingen van de Staten van het Quar- tier Veluwe, om 't hooger onderwijs op bree der grondslag te vestigen, bij de Staten van Gelderland d<reigden te stranden. Onder het bewind van Frederik Hendrik werd de splitsing voorbereid van het gym nasium en de Hoogeschool, en zoo geschied de het, dat op 21 April 1648 de Gelderscho Hoogeschool met wijdsche plechtigheden werd ingebruik genomen. Haar scheen echter geen lang leven be •choren: in 1675 namen de S'aten t;an Gel derland het besluit, om de Academie maa- op te heffen, 't Was evenwel de krach'ige voorspraak van Willem III, die bewerkte dat de Geldersche Hoogeschool op 19 Juli 1692 in eere werd hersteld. Deze inrichting van hooger onderwijs is van groote beteekenis geweest voor ons va derland. Geleerden als Linnaeus en Boer- have ontvingen- hier hun opleiding; de laat ste promoveerde er in 1693, Linnaeus in-1735. Aan hem wordt de herinnering levendig ge houden door het z.g. Linnaeus-torentje, met eon afbeelding waarvan dit artikel begint. Thysius was een der eerste theologische pro-' fessoren. Napoleon heeft haar, bij decreet van 22 October 1811 opgeheven en in een Atheneum veranderd. Dat is het zeven jaar geweest en daarna heeft het nog 60 jaar lang voortbe staan als gymnasium. Na het verdwijnen van het pro-gymna sium in 1886 deed zich evenwel de behoefte gevoelen aan een inrichting van onderwijs, diie de jongelui verder bracht dan de lagere school. Herhaaldelijk zijn er pogingen in 't werk gesteld tot verkrijging van een Rijks H.B-S. Zij faalden. Het laat zich verstaan. 4 De bevolking toch van de bovcn-Veluwe is overwegend Christelijk. Vandaar don ook, dat de Vereeniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs voor Harderwijk en om streken, -die op den. 31en Juli 1918 is opge richt, atlewege veel sympathie en steun ont ving. Ze werd met instemming begroet, ook van den toenmaligen Minister van Onder wijs, Z.Exc. D r. J. Th. de Visser. Harderwijk heeft drie middelen van be staan; drie kurken, waarop het drijft: zijn garnizoen, zijn visscherij, zijn onderwijsin richtingen. Ons laatste bezoek aan Harderwijk gold meer speciaal die onderwijsinrichtingen ter plaatse. Het was de volijverige gemeente secretaris van Harderwijk', de heer A. Sou k e, 'die ons hierover heeft willen inlichten Hij ontving ons zeer vriendelijk en toonde ons do kunstschatten, welke het oude Stadhuis bevat. Wij kunnen den toeristen, wier weg dezen zomer door Harderwijk leidt, aanbe velen daar niet door heen of voorbij te rij den. Hier zijn dingen te zien, die de moei e vaji een half uurtje oponthoud zeker loonen. Noemen wij slechts de gerestaureerde raadszaal met het tschoone goudleer behang en de unieke katheder. Van de onderwijsinrichtingen interes seerde ons meer nog dan de Vak-ambacht school en de Binnenvaartschool het Christelijk Lyceum. De sympathieke rector. Dr. J. M o 11, was zoo vriendelijk ons het mooie gebouw te la ten zien en de penningmeester van het be stuur, de heer A. Coaijnsen, die juist in het gebouw aanwezig was, heeft ons nog het een en ander willen meed-eelen uit de ge schiedenis der school. Zooals we reeds hoven aangaven, zijn dc pogingen om een Rijks H. B. S. in Harder wijk te krijgeaii, op niets uitgeloopen. D< Minister was zeer voor een Lyceum, dat in zich immers vereenigt een H. B. S. en een gymnasium. En een jaar na de oprichting der vereeniging hadi alzoo de opening van het Lyceum plaats, aanvankelijk met twee klassen, in een gebouw aan de Visctomarkt. Zooals 'ie verwachten was, bleek deze behui zing al dra te klein. Men moest zich behel pen met een hulpgebouw. Inmiddels had men echter aan de Sta tionslaan beslag weten te leggen op een mooi terrein, om het nieuwe Lyceum te bouwen. Op 26 April 1922 is de eerste s'een gelegd en op 10 September 1923 heeft D r. d e V i s ser het gebouw op plechtige wijze geopend Met groote belangstelling hebben we het mooie gebouw gezien. Zoo direct als men binnenkomt krijgt men al een indruk van de praktische zin van den architect die het geheel ruim en smaakvol heeft ontworpen. Wanneer men door de hal binnengetre den is, komt men in een hreede gang, waar een kunstvol bewerkte trap naar de boven verdieping leidt. De gang zelf is betegeld in de kleuren der school: oranje en zwart, wat heel friseh aandoet We gaan natuurlijk niet alle lokalen be schrijven. Vermelding verdienen evenwel de natuurkundige afdeeling, het aardrijkskun de- en teekenlokaal, om de volledigheid, waarmee ze zijn uitgerust De aardrijkskunde-afdeeling is al zeer compleet, door de tentoonstelling, welke eenigen tijd geleden in de school werd geor ganiseerd, en waarvan het een en ander door verschillende belangstellenden aan het ly ceum is vermaakt. Boven het materieele uit gaat echter de geestelijke waarde van het onderwijs, dat gegeven wordt. Nu is de rector een zeer be scheiden man, en toen wij hem vroegen naai de resultaten van het onderwijs, wilde hij ons aanvankelijk niets uitlaten. Langs een omweg vernamen wij dat van de 37 gym nasiasten, die eindexamen hebben gedaan,er slechts 2 gezakt Een school in een streek als deze, d.w.z. èr van de genoegens en de luxe van een groote stad, heeft als vanzelf een eigen ca chet. Op de leerlingen drukt men het eigen stempel. Misschien wel omdat die leerlingen zelf anders zijn, nog niet zoo blasé als de groote stadskinderen. Het standen- verschil is daarbij totaal afwezig, met de zegenrijke gevolgen van dien. Voor den leeraar heeft de leerling hier nog waardee ring, ontzag, of hoe wilt ge het noemen. Wie en beetje weet van de toestanden op een gymnasium in dc stad, zal met ons er van overtuigd zijn, dat het voor sommige karakters heel gunstig werken kan, wan neer ze in deze omgeving terechtkomen. Daarbij komt nog, dat de rector alles in het werlc stelt, om dc gcede geest, die de school kenmerkt, goed te houden. Niet iedereen wordt maar toegelaten, want het bestuur en de leeraren willen er angstvallig voor wa ken, dat het Lyceum „een tehuis voor dak- loozen" wordt, d.w.z. exemplaren, die ner gens meer terecht kunnen, zullen een zware dobber hebben om hier te worden toegela ten. Dank zij het stel jonge leeraren, aan de school verbonden, wordt er ook van deze zij de gewerkt met „feu sacré" (waarmee we natuurlijk niets zeggen ten nadeele van an dere leeraren, die op wat meer gevorderden leeftijd zijn!). Feit is intusschen, dat de do centen alles in het werk stellen om de school vooruit te brengen. Als bewijs daarvoor diene o.m. de hoofdactecursas die de leeraren in hun vrijen tijd (en voor een zeer geringe vergoeding) geven aan onderwijzers op de Overveluwe. Van onderwijzers gesproken, we zouden bijna vergeten te vermelden, dat aan deze school, naast de H. B. S. en de gymnasium- afdeeling ook nog een Kweekschool-afdeeling verbonden is. De onderbouw (klassen I en II) is voor alle discipelen gelijk. Fransch, wiskunde en godsdienstonderwijs krijgen de leerlingen van de kweek en het gym. groo- tendeels samen; andere vakken zijn weer gecombineerd met de H. B. S.; de speciaal- vakken worden natuurlijk apart gegeven. Over het algemeen is men zeer tevreden over deze methode van opleiding van onder wijzers. Jammer is alleen, dat de leerlingen zich moeten onderwerpen aan het Staats examen, daar nog een schoolexamen werd toegestaan van de zijde der regeering. Aan de resultaten deed het natuurlijk geen af breuk daar de ontwikkeling dezer leerlin gen zeker zoo goed is als van degenen, die een gewone kweekschool hebben doorloopen Gezien de feiten kan het niet verwonderen dat er in den lande veel ouders waren, die hun kinderen naar Harderwijk stuurden, om daar hun middelbaar of voorbereidend hoo ger onderwijs te genieten. De toevloed van buiten maakte de stich ting van een Internaat noodig. Een van de vroegere leeraren der school, de heer K. van der Waa, heeft zich hiermee belast, en met mevrouw van der Waa heeft hij op de Stationslaan een dubbel heerenhuis voor dit doel ingericht. Persoon lijk heeft hij toezicht op het werken en het gedrag der leerlingen die bij hem in huis zijn. Hetgeen soms nóódig kan zijn Verder vertelde de rector ons dat ook par ticulieren in Harderwijk jongens en meisjes in huis hebben, eveneens desgewenscht met toezicht op het huiswerk. Wij begonnen dit artikeltje met te zeggen dat Harderwijk door de eeuwen heen een belangrijk ondenvijs-centrum is geweest Deze belangrijkheid moge dan al in de vorige eeuw ietwat latent geweest zijn, het wil ons voorkomen, dat met de stich ting van dit Lyceum niet alleen de Over veluwe geholpen is, maar in zekeren zin ons heele land. Dit laatste, om de zeer bijzondere kwali teiten, welke het Lyceum kenmerken, en die wij hoven trachttep weer te geven. De rector verzocht ons nadrukkelijk geen reclame te maken voor zijn school. Daarom zijn wij sober in onze' berichtgeving. Maar het geheel leek ons belangrijk ge noeg, om aan onze lezers er iets van te ver tellen. Temeer daar het nu zoo ongeveer de tijd is, dat ouders moeten denken aan hun kinderen en het onderwijs, dat ze in de ko mende periode zullen genieten.' Mogelijk kan hetgeen we vertelden velen nog helpen* bij het bepalen van een moei lijke keus. DE HEER P. BERGMEIJER. BUR GEMEESTER VAN ONSTWEDDE. MIDDELBAAR ONDERWIJS. CHR H.B.S. TE VLAARDINGEN. De heer J P. Moet te Den Haag, benoemd tot leeraar in Ned. en geschiedenis aan de Chr. H. B. S. te Vlaardingen, heeft deze be noeming aangenomen. LAGER ONDERWIJS. HOOFD BENOEMINGEN. Pu rm erend. (C. N. O.): A. Sorber, on derwijzer aan de Eben-Haezerschool, hoofd de heer W. de Boer) te Rotterdam. Met de benoemde stond op het tweetal de heer C. Timmer, onderw. aan de Dr. A. Kuypersch. (hoofd T. v. d. Kooy) te Vlaardingen ONDERWIJZERS-BENOEMINGEN. Waarder bij Woerden (hoofd L. E. van Loo): A. C. Dam te Bodegraven. A 1 b 1 a s s e r dam. J. C. den Dunnen te Bleskensgraaf. Coevorden. (Paul Krugcrschool, hoofd J. Bosscha): N. W. van Wageningen te Zuid- wolde (Gr.) Meerkerk bij Gorinchem (hoofd J. Net ting)C. Th. Borst te Amersfoort (tijdelijk) en II. Jansen Ezn. te Spakenburg (vast) Aangenomen. NIET BENOEMD. Men verzoekt ons mede te deelen, dat mej. W. Plug niet is benoemd te Ridderkerk, noch aan een der Bijzondere Scholen te Rot terdam, zooals vermeld ds g«.veest. RADIO VOOR DE CHR. SCHOLEN. Door de Commissie voor Radio-Uitzendin gen voor de Scholen met den Bijbel is deze week aan de Lagers Scholen een uitvoerige circulaire gezonden, waarin gezegd wordt op welke wijze de proefneming voor den a.s. winter is geregeld. De Commissie erkent, dat de radio-schooluitzending nog geen stukje grond onbetwist het hare kan noemen, maar is vol moed, dat langzamerhand duidelijk zal worden, in hoeverre de radio voor de school zegenrijk werken kan. Ingaande 9 September afl. zal iederen Maandag- en Donderdagmiddag van 2,05 tot 2,35 eon uitzending gegeven worden, welke technisch verzorgd wordt door de Ned. Chr. Radio-Vereeniging. Aan de scholen, welke zich voor het gere geld volgen der uitzendingen opgeven, zal voor ieder half uur een schriftelijk overzicht worden verstrekt, zonder welk overzicht het volgen van de radio-uitzending niet met vol doende resultaat mogelijk zal zijn. De Com missie rekent er op, dat de radio-voordrach ten door den onderwijzer met zijn klas te voren grondig worden voorbereid. In het radio-programma 1929-1930 is een groots plaats gegeven aan reizigers, die van hun ervaring en avonturen zullen vertellen, terwijl anderzijds op den artistieken kant van het onderwijs nadruk is gelegd. In de voorloopige lijst van medewerkers komen de namen voor van de heeren G. Seubring, Frof. Dr. Z. W. Sneller, Drs. A. van Deursen, II. W. .T. J. v. Deventer (reis verhalen); Dr. J. Th. de Visser, Mr. Th. Heemskerk, Prof. Dr. W. J. Aalders (korte eenvoudige toespraken)Ds. C. Ferguson, Zendeling J. L. D. v. d. Roest (zending); Prof. Dr. A. van Veldhuizen, Dr. G. P. Ma- rang (Bijbelsche landen); H. W. Dcrksen, J. Muiderman, Drs. H. Schilp (zaakonder- wijs); W. G. van de Hulst, Arie Post, D. A. v. Alkemade, Mej. B. van der Veer (lezen, vertellen en voordragen); S. Postmus en G. P. J. van Alkemade (geschiedenis). Een twintigtal namen van personen, die in het Chr. onderwijs een vooraanstaande plaats innemen, zijn ter aanbeveling bij de circulaire gevoegd. Voorzitters der Commissie zijn de heeren Ds. J. L. Pierson en Mr. A. van der Deure; Secretaris is de heer C F. Venschoor, Bad- hujskade 11a, Scheveningen. EXAMENS. PROMOTIES. en natuurkun- irminff van den BOtel. geboren Lelden. Bevorderd tot doctor ln de geneeskunde de eer M Rusechen. geboren te Oosterwolde (Fr.) ACADEMISCHE EXAMENS. Universiteit te Amsterdam. agd voor het cand. ex. sociale geogra- heer F. J. Los en voor het doctoraal ln de geneeskunde de heeren B. A. en. R. T. Scholtens. J D Mulder en de A. v. Ormondt en M. J. Deinum. suniversltelt te Utrecht. Ge- voor het cand. ex. sociale geographie de Waal; doet. sociale geographie de Bakker: cand. veeartsenijkunde le ged. B. H. Kessücs; idem 2e ged. de heeren an Amcr«fl,ren. J. v. d. Grift en A. C. Idhuizen; veeartsenijkundlg examen de Geslaagd voor het cand. V. H. Koning: ld. cand. p> le (B) de heer H. Turks I. te Groningen: voor doei uurltunde Hoofdvak Nati r. de Boer. Geslaagd ex. rechten de heer wis- en natuurkun- ra. leeraar Chr. H.B. oraal ex. wis- en na- urkunde de heer H. ileerdlield: D. Mulder inde M. Wolf en W. J. Thesen. EXAMENS-NOTARIAAT. n h a g e. Geslaagd voor het 2e deel P J Zaaljer te Rotterdam en H. J. Koopman s. J. H. Moojen. M. (Chr. Lyceum. Afd. H.B S. wls- Afg. hem. c. afd.) Geöx. en gesl. 9 candidal. J. J. G. Beelaerts van Blok land. T. Ferwerda. J. J Kooij. C. Prins. L. W. van der Slutjs, J. A. Vriesman. G. J. Westerink. EINDEXAMENS H.B. SCHOLEN Hoogeveen. (Chr. H.B.S.) Nog wordt ver meld als geslaagd: de heer Fr. Mas cob J. P. Bos mond. Theetje 3 r Valk, Geslria C. Vegersteen, Antje Vis- F. Went. EXAMENS-ONDERWIJZER. ter dam. Geslaagd de dames: W. T. Jansen. Amersfoort: J. A. M. 't T. Tesselhof. Driebergen: C». A. t; A. M. Stolk, A. E. M. van der R. J. Songet, Amsterdam; en A. M. INGBZONDEN MEDEDEELING. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. tol Wijk. Halfweg. Geslaagd de dames Th. G. G. C. deH Berghuis. E. F. Schallig en F. A. Stephan. al len Den Haag; en de heeren W. H. M. Scheer der. Rotterdam; H. C. Schulte KUperJans. Voor I. van Zon. L. M. F.oCage. C. Karsbergen, allen e Roterdam; J. Wielaard. Vlaardingen. Dipl. B: M. Boogaard. A. Schuil. A. Roden- - Rotterdam: A. M. irg, C. Rodei ;erts. A. v. d. Meulen. M. Grondia. Vlaardingen; P. de Jong. aI it. Dordrecht: drecht: J. Pooi ielaard, Vlaardini EXAMENS-STUURMAN. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. In de veenderijen nabij Vriezen veen is Vrij dagmiddag de 49-jarige veenarbeider J. Kivits achter een turfhoop door den bliksem getrof fen en gedood. Hy laat een vrouw met elf kinderen achter. DOOR ONVOORZICHTIGHEID GEDOOD. Vrijdagavond hield de arbeider H. te Bergen op Zoom een lucifer bij een vat. dat hij moest tchoonmaken en waarin benzine was geweest. Een explosie volgda De arbeider bleef onge deerd, doch een kind van den heer O., dat zich in de nabijheid bevond, werd zoo ernstig door den losgeslagen bodem van het vat ge wond, dat het na eenigen tijd overleed. (Nadruk verboden.) 27. „Je was bang voor een s' and je en je had gehoopt, je zusje te vinden voordat ze thuiskwamen! Je hebt vlak achter je vader en moeder gezeten «1 toen hen je als een dief weggeslopen en met de konijnen gaan spelen. Je hebt alleen aan jezelf gedacht". O, wat schaamde Peter zich nu! Hij was blij dat hij naar bed mocht. Den volgenden mopgen kwam de portier hem vroeg wekken. Er stonden tien elfenjongens klaar met een grooten sluier van fijn, maar sterk spinne web. Peter moest er op zitten en toen vlogen ee met hem naar zijn huis; want hij moest eerst zijn ouders gaan waarschuwen, had de koning gezegd. 28. Vlak bij Peter's huis streken de elfen neer. „W ij gaan, hier terug", <zei óe fee; „ga nu naar huis en maak, dat je vanavond bij zonsondergang weer hier bent, want dan ko men wij je halen,". Peter beloofde het; hij moest onder een paar heggen doorkruipen en kwam zoo in den tuin. Daar liep de kloek mot haar kuikens. „Kloek, heb je m'n zusjo ook gezien?" vroeg Peter. „Neen", zei da kloek; „ik weet alleen, dat ik voor m'n kleintjes al in geen twee dagen een korreltje maïs heb gehad! Niomand komt het ons brengen!" (Wordt Woensdag vervolgd.) MEDISCHE KRONIEK. VOEDINGSMIDDELEN. II. (Slot) Meel. Plantaardige voedingsmiddelen zijn armer aan eiwit, doch rijker aan meelstof fen dan de dierlijke. Als meelvoedsel worden gebruikt meel van tarwe, rogge, mais en gerst. Wittebrood is bereid van tarwebloem met water of melk. Zemelen in 't brood gebakken zijn wel on verteerbaar, doch zeer nuttig, als prikkel in den darm, om de voortbeweging van den spijsbrij in den darm aan te zetten. Bruin- brood en roggebrood, rijk aan zemelen wor den ook vaak tegen verstopping aangewend. Gevoelige ingewanden kunnen het soms hiet verdragen. Versch brood is voor velen smakelijker dan oudbakken, het is deegach tiger, valt in de maag niet zoo gemakkelijk uiteen, doch is voor gezonde magen even goed te verdragen en tc verteeren. Gevaren bij het gebruik van brood zijn er niet. Ziektekiemen worden door het bakken Het eerste gedeelte stond in ons num *ier van 3 Juli jl. gedood. Het eenige gevaar zou kunnen zijn, wanneer het onzindelijk behandeld wordt bij het rondbrengen en wanneer er ziektekie men mede kwamen. Erwten en boonen hebben een hoog eiwitgehalte: 20 planteneiwit. Het dage- lijksch gebruik valt echter niet mede, daar het spoedig tegenstaat Eieren staan eigenlijk in te groote re putatie. Een ei dat 50 Gr. weegt heeft 7 G. eiwit en 4 G. vet, vertegenwoordigt een voe dingswaarde van 65 caloriën. 10 eieren staan gelijk met 1 L. melk. Voor afwisseling in de voeding, als aan vulling en ook als genotmiddel zijn eieren zeer nuttig, doch melk is veel voedzamer en veel goedkooper. Eeiren worden op verschil lende manieren gegeten, hard of zacht ge kookt, gebakken en in andere spijzen ver mengd. Het gemakkelijkst verteerbare is 't rauwe, geklutste ei; daarna volgt het zacht gekookte ei. Het moeilijkst te verteeren is het harde ei. Eet men toch de eieren hard, dan is 't wenschelijk deze zoo klein mogelijk te ver- deelen. Om eieren langen tijd te bewaren, doe men ze in rekken met de spits naar beneden in een luchtig vertrek b.v. kelder. Ook kan men ze inwrijven met vet, was en vernis om de lucht zoo af te sluiten. Kaas bevat veel eiwit en vet. Het is een goedkoop eiwitvoedsel. Zeer geschikt om vleesch te vervangen. Boter is yet van de melk. Margarine is uit rundvet en planteri- vet bereid, het is even verteerbaar en even voedzaam als de natuurboter. Melk. Wanneer men over melk spreekt bedoelt men daarmee steeds koemelk. Wel wordt in sommige streken van ons land ook nog schapen en geitenmelk gebruikt, en zelfs in sommige gevallen voor zuigelingen en zieken ezelinnenmelk, doch dan worden deze soorten bij hun naam genoemd. Spreekt men dus over melk, dan bedoelt men koe melk. 1 L. melk bevat 40 gr. eiwit, 3050 gr. vet, 2060 gr. suiker, 7 gr. zout en verder water. Het eiwit vindt men zoowel in de wei als in de kaasstof. Er is geen enkel voedingsmiddel dat zoo zeer wordt vervalscht als juist de koemelk. Het wordt vooreerst vervalscht door bijvoe gen van water, doch dan wordt het soortelijk gewicht kleiner, schept men echter de room weer af, dan kan men het S. G. weer tot het normale doen stijgen. Aan dit verval- schen is dus tweeërlei winst verbonden. De melkknoeier kan de dure room verkoopen en J door toevoeging van water wordt de hoeveel heid melk grooter. Bedrog kan alleen worden ontdekt door wetenschappelijke controle der melk, in hoofdzaak bestaand in de bepaling van het vetgehalte. Dit mag niet onder 3 zijn. Die melkcontrole bestaat reeds in vele plaatsen van ons land, zeer ten nadeele der knoeiers, die vroeger voor honderd duizenden gesto len hebben, waar zij water .voor melis gayea. Melk verandert spoedig door zuur worden. Dit is voor de gezondheid in 't geheel niet nadcelig. De zure melk bevat melkzuur, dat voor een gedeelte voor de melksuiker in de plaats is gekomen en geheel onschadelijk is. Men behoeft de zuur geworden melk vol strekt niet weg te gooien. Met beschuit en suiker is 't zelfs zeer smakelijk en verfris- schend. Er bestaan verschillende middelen om melk zuur te laten worden. De methode om Yoghurt te maken is den laatsten tijd zeer in zwang gekomen. Vooral toen men hoorde dat in den Balkan menschen woonden, die zeer oud, velen boven de 100 jaren werden en hun lang leven toeschreven aan het ge bruik van de Yoghurt Of dit juist is. is moeilijk uit te maken. Wel i3 't een feit, dat de Yoghurt zeer smakelijk is en een gezon de drank tevens. Het kan dus wel worden aanbevolen. Zoo ook karnemelk, dit is evenals getapte of geroomde melk melk zonder vet, doch het eiwit is er in gebleven. Beiden, karne melk en tapte melk zijn dan goedkooper voedingsmiddelen dan de gewone melk, en bijna even versterkend; mist alleen het vet; heeft anders dezelfde samenstelling. Onder de runderen komt veel tuberculose voor en nu schijnt t.b.c. zich ook langs dezen weg te kunnen overplanten; doch daar is men nog niet altijd even zeker van. Gevaar heeft de goede melk van zichzelf niet. Wel is zij heel vaak draagster en overbrengster van smetstoffen. Deze gedijen in de melk buitengewoon. Smetstoffen, die aan de han den der melkers kleven, kunnen op de uiers en zoo in de melk overgaan. Bij vele boeren heerscht nog de onreine en vieze gewoonte, dat de melkers met ongewasschen handen de beesten melken en evenmin eerst de uiers der koeien reinigen. Behalve dat dit zeer vies is, is het heel vaak een middel tot overbren gen van smetstoffen. Ook de vaten waarin de melk wordt ge daan zijn niet altijd even rein en worden maar al te dikwijls met vies en besmet slootwater omgespoeld. Is zulk water met typhus of andere bacillen besmet dan kan de typhus of andere ziekten zich langs dezen weg verbreiden. Zijn er b.v. verschillende typhus-gevallen in een stad, dan kan men die allen terugvinden als bron van uitzaaiing aan het adres van één bepaalden melkboer. De melk is juist een buitengewoon goede voe- dings en voort - lantingsbodem voor bacteriën vooral voor die van den typhus en cholera. Ook de stof, dat van de wegen en straten of bij het kleeden uitkloppen de lucht ver ontreinigt is vaak een oorzaak der besmet ting der melk. Hieruit volgt dat het de meeste aanbeve ling verdient de uiterste zindelijkheid te be trachten, zoowel bij het opvangen als bij het vervoer van de melk. Niettegenstaande de beste zorgen kan melk toch nog besmet worden, maar dan heeft men althans zich niets tc verwijten. Het eenige middel om bacteriën, waar zij ook zijn. dus ook in de melk onschadelijk te maken is ze te dooden en dit geschiedt het beste door de melk in een gesloten flesch gedurende 10 minuten te verhitten tot een temperatuur boven 70° C. Men noemt dit pasteuriseeren. Steriliseeren is ook goed, d.w.z. 10 min. lang koken, doch dan heeft men altijd een min of meerdere onaangena me bijsmaak, waaraan vele menschen een tegenzin hebben. De melk wordt ook wel als gecondenseerde melk in den handel gebracht, d.i. melk wordt door verdamping tot een derde ingekrompen en om bederf te weren, ./ordt daaraan veel suiker toegevoegd, waarna zij in hermetisch gesloten bussen wordt gedaan. Deze melk wordt veel op zee gebruikt, of naar de tro pen verzonden. Ook maakt men wel voor ver zending melkpoeder, dj. magere melk op warme walsen uitgegoten en van het laat ste water ontdaan. Het voedingsmiddel, dat de n\enseh In zijn eerste levensjaar voedt en doet groeien is da melk, bevat juist alle stoffen, die de mensch noodig heeft, het is dus een model- en stan daard voedsel. In de moedermelk vindt men koolhydraten in de melksuiker; vet in de room; eiwit in dc kaas; voorts bevat het water en zouten, v. d. H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5