llirmur friitsrljr (jToumut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. DE PERS BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD ABONNEMENT: Per kwartaal 3.23 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij VVeke- lijksche zending 6.— Bij dageüjksche zending m 7*— Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad V/% cent. No 2788 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 8 JULI 1929 AD VEHTEW TIEN! Van 1 tot 5 regelsLIT Elke regel meer 022% Ingei Mededeclingcn van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer m 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 1Qe Jaargang. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Indien de pas gehouden verkiezing iets heeft geleerd, dan is het wel, dat aan de pers nooit genoeg aandacht kan worden geschonken. Over het algemeen wordt dit te wei nig ingezien. Men klaagt over lauwheid en verbaast zich over plaatselijke ver rassingen, doch tot één der voornaam ste oorzaken dringt men niet door. Hoe kunnen de meest gevierde spre kers toch denken, dat de enkele verga deringen, welke zij, ontegenzeggelijk met gloed, toespreken, het volk in de juiste richting zullen drijven? Reken uit, welk klein percentage van de kie zers onder het gehoor komt, en de ba lans kan opgemaakt. Of wel, hoe zou men kunnen ver wachten, dat de paar verkiezingskran- tjes of strooibiljetten, in de laatste maand vóór de verkiezingen verspreid, voldoend nuttig effect kunnen sortee- ren? De invloed wordt meestal geheel geneutraliseerd door wat de tegenpar tijen op precies dezelfde wijze aanbie den. En wie de sterkste kas heeft, is een ander altijd nog weer de baas. Het middel, dat minstens negentig procent van het werk kan doen, wordt vaak nauwelijks genoemd. Om het met een slagwoord uit te drukken: als de Jriesvereenigingen slapen, als er geen Stembus in zicht is, als de sprekers tot jiun gewonen, dagelijkschen arbeid zijn teruggekeerd, doet de dagbladpers haar werk, ten goede of ten kwade. Men moest eigenlijk venvachten, dat .elke partij, of beter, elke geestesstroo- ming, zich haasten zou, op dit zonder •onderbreking werkend middel de hand te leggen. Dat des Zondags in het ge bed de Christelijke pers, als een groote bondgenoot naast de kerk, zou worden opgedragen; dat in het staatkundig en maatschappelijk leven de geestverwan- ten nooit moede zouden worden, op haar versterking aan te dringen; dat men met man en macht de vijandige pers uit eigen gezin ging weren. In de practijk is dit lang niet het ge val. Ieder weet dat, als hij rondom zicli ziet en wb' wijden ei; dus verder geen woord aan, doch leggen het gewoon voor ieders consciëntie neer. Dankbaar voor wat velen wèl doen inzake propageering van het Christe lijk dagblad, zijn er nog te velen, die het bij critiek laten, maar zich dan ook haasten deze te laten spreken. Dagblad- menschen zijn precies even onvolmaakt als hun geestverwanten. En zoo valt wel eens een zinsnede te lezen, waarop iets aan te merken valt en zoo zal op de advertentie-pagina wel eens wat verschijnen, hetwelk sommigen vast hadden geschrapt. Nu, als dit gebeurt, zorgen van de lezers altijd voldoende vrienden, dat de fout onder onze ooge'n komt. Maar of men wel de gevolgen in ziet, van het niet met man en macht aldoor vooruitbrengen der Christelijke pers, betwijfelen wij sterk. Mogen wij nu eens even aanschouwe lijk onderiuijs geven? De partijen, welke btf deze verkie zing zoowel in percentage als in stem- menvermeerdering bovenaan staan, zijn de roomsch-katholieken en de sociaal-democraten. Let nu op hun pers. De roomschen hebben een dertig dagbladen en de geestelijke leidslieden zorgen er wel voor, dat in de roomsche gezinnen het roomsche dagblad komt. Niet het minst aan de sterk verbreide roomsche pers in Brabant en Limburg is het te dan ken, dat dit bolwerk als een rots bleef staan. De sociaal-democraten ontvingen pas van de moderne vakbonden één millioen voor hun dagbladen. Op een felle, hart stochtelijke wijze stuwen zij hun kran ten erin, en waar een socialistisch dag blad eenmaal in huis is, is de cel ge poot. Nu een paar voorbeelden uit eigen ondervinding. Bij het binnenstroomen der opgaven van de plaatselijke uitsla gen, wisten wij op ons bureau al voor af te zeggen, voor welke gemeenten geen zorg behoefde te bestaan. Dat waren die, waar ons blad vast ingebur gerd was. Dan is elk gezin een kern. En zóó kwam het precies uit. Maar evenzeer wisten wü, waar de tegenslagen vandaan konden komen. Bijvoorbeeld, om man en paard te noe men, gemeenten als Ede, Ridderkerk, Katwijk, Barneveld, en andere. Wij hebben er een gansche rij van. Het Christelijk dagblad wordt daar slechts Sporadisch gelezen. Of wil men het nog duidelijker? Dat van de groote steden Rotterdam en Den Haag zich het best hielden, dan ken wij voor een niet gering deel aan de daar verschijnende, goed ingevoerde, en naar wij meenen te mogen zeggen met hun tijd meegaande Christelijke dagbladen. Zelfs met de cijfers der on derscheidene stadsdistricten en het in die districten wonende aantal lezers on zer bladen kunnen wij dit bewijzen. Zet daar tegenover de tegenslag in de kieskringen Utrecht en Leiden en één der groote factoren is aangewezen. Wij achten deze zaak van zoo groot belang, dat wij er in een volgend arti-] kei nog op zullen terugkomen. DE RUST WEERGEKEERD. Het geeft een heele rust voor vele wer kers dat de verkiezingen achter dien rug zijn, Ze hebben avond aan avond hun propagan dawerk moeten doen, voor lectuurversprei die met de verkiezingsactie verband houdt. Ook de straten geven een ander beeld. De op.ochten, de plakploegen, de spreekkoren, de reclamewagens voor deze of gene partij op persoon, zijn opgeborgen, tot een nieuwe verkiezing deze instituten weer noodzake lijk maakt Ook voor de kiezers geeft de afloop dei- verkiezingen ©enige ontspanning. De vasle partijmenschen, de belijders van een begin sel, weten natuurlijk reeds lang van te vo ren hop ze stemmen zullen. Ze hebben geen strooibiljetten, geen vergaderingen, geen fak keloptochten noodig Maar een groote massa der kiezers heeft weinig politick benul. Wie er gekozen wordt maakt voor ben niets uit. Ze 9'ommen graag op- ieinand die ze kennen of die bekend is bij een hunner vrienden. Anderen laten bet afhangen vnn een toe vallige aanwijzing, een laatste wenk, een sprekend aanplakbiljet, een mooie foto van den een of anderen candidaat,. Vandaar dat allerlei nieuwe partijtjes en nieuwe politie ke kometen soms zulk een ongedacht aan tal stemmen krijgen. Van ons algemeen kiesrecht en wellicht meei nog van de stemplicht plukken wij niet enkel gave vruchten. Wat echter naast deze meer particuliere redenen, die verschillende kiezers dringen zoo maar in het wilde te stemmen, op de stadsbewoners en de stadskiezers een gewel digen indruk schijnt te maken, is het mas- Zeker doet het massale van het optreden der sociaal-democraten evenveel, zoo niet meer nog, dan de eigenlijke verkiezings leuzen. Wij denken aan den indruk, die een reclame als de fakkeloptocht maakt of een monstermeeting. Zulk een actie kan een kleine partij, hoe goed georganiseerd en hoe actief ook, nimmer ontwikkelen. Het is te betreuren, het pleit niet voor den nuchtcren zin van het kiezersvolk, dat men naar beginselen en richtlijnen in de poli tiek minder vraagt, dan naar uiterlijk ver •toon. Maar het is een factor diie men niet verwaarloozen kan en die ten dcele de stem- menaanwas der sociaal-democraten verkla ren. Natuurlijk i3 dit niet de eenige factor. Daar zijn ook de klinkende leuzen, die men daar cp het psychologisch moment weet op te bóffen. Vooral voor de jongere menschen heeft de om'iwapeningsleuze zulk een groote bekoring. De oorlog ligt nog zoo versch in het geheugen. En de ellende van den oorlog, ook de economische ellende, is nog niet ver geten. Daar zit in dien eisch van ontwapening voor iemand die niet nadenkt, zooveel moois. En wij begrijpen, dat ook de Christelijk De mocratische Unie, die geheel builen de prak tijk staat en wier candidaten wij niet gaar- De leuze Staatspensioen was natuurlijk niet allereerst op de jongeren gericht. Idieel kan men ze moeilijk noemen. Wij hebben in het sociaal-democratisch hoofdorgaan oer. artikel gelezen, onder den titel: „Eer uwen vader en uwe moeder". Maar wie zijn vader en zijn moeder eert zal toch iets anders he geeren voor hen dan een uitkeering van de Overheid. Natuurlijk begrijpen wij de leuze wel als zij door de sociaal-democraten wordt aangeheven. Maar dait men ook in Christe- lijken kring deze leuze overgenomen heeft, ze min of meer als democratisch heeft aan gediend, dat is iets dat wij in geen opzicht verstaan. Wie de pakkende leuzen weet te vinden, wie geen verantwoordelijkheid dragen zal en dus veel belooft, wie daarenboven de kie zers kan lmponeeren door groot vertoon, die is mecs'cr van de stad. Daarom ligt het voor de hand dat juist de beid-e groote partijen het best boerden ook in Amsterdam. De kleine partijen kunnen hun kern beveiligen, ze zullen hun kiezers met eenige wisseling, houden, ze zullen met een heel bekend en populair man een extra mooi cijfer halen, maar de duizenden haalt zij uit de onverschilligen en de ongeletter- den nooit. Met name geldt dat een partij als de onze, die te scherp belijnd is, om de on- belijnde groepen ooit aan te trekken. Natuurlijk kunnen ook plaatselijke om standigheden meewerken een stembus*] it- slag te beïnvloeden. Maar deze dingen ziin van tijdelijken aard. Zoo heeft ongetwijfeld het geschil in de Geref. Kerken bij de s'crn- bus grooten invloed gehad. Hiervan heeft de C. D.'U., maar hiervan hebben ook de Chr Hi-st. geprofiteerd. Zulke omstandigheden veranderen echter en zullen niet blijvend onze partij schaden. Eenheid is in Amsterdam noodig. Niet om de stad 1e winnen. Maar om een plaats in haar te behouden. Moge het zoo zijn, dat er weer een zoeken is van elkander. In de po litiek kunnen en moeten wij dp grenzen toch anders trekken dan op kerkelijk terrein. Hier kunnen wij weer de eenheid open baren die voor ons gebeden is en die wij in ons hart toch ook, zal het goed zijn, immer begppppn. ABEND VAN AMSTEL. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN. RIJKSCOMMISSIE ONTWATERING. Bij Kon. besluit is aan Ir. A. de Kanter te Rotterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de Rijkscommissie voor de Ontwatering, onder dankbetuiging. is benoemd tot lid van genoemde Com missie Mr. Dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, voorzitter van den Noordbrabantschen W'a- terschapsbond te Tilburg. ANTWOORDEN VAN MINISTERS. DE WERF TE HELLEVOETSLUIS. Op vragen van het Tweede Kamerlid Hiem- stra, inzake een rapport der directeuren van dc Rijkswerven nopens de rendabiliteit van' de werf te Hellevoetsluis, heeft de Minister van Defensie geantwoord: Na de besprekingen met de directeuren van de Rijkswerven en den directeur van scheeps bouw, is door deze directeuren een schrifte lijk verslag uitgebracht, waarmede zij onder meer beoogen aan te toonen, dat de werf te Hellevoetsluis wel rendabel zou zijn te ma ken, doch in welk doel zij naar het oordeel van ondergeteekende niet zijn geslaagd dat volgens hun opze. het bedrijf nagenoeg op dezelfde wijze zou worden voortgezet als tot nu toe het geval geweest was en onderge teekende zich met een zoo oneconomische wijze van werken niet kan vereenigen. De Minister legt dan een breed uittreksel van het verslag over en gaat daartegen pole- Als de methode navolging vindt is het eind niet te zien, en kunnen er elke dag wel re- gceringsbrochures verschijnen. HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. Op vragen van het Tweede Kamerlid Ling- beek: of de Regeering nu hcusch het budget recht der Kamer niet eeschonden heeft, door de verhoogde salarissen inzake het gewijzig de Bezoldigingsbesluit uit te betalen, zonder hiervoor de goedkeuring der Staten-Generaal te vragen, heeft Minister de Geer o.a. geant woord: Op het tijdstip, waarop het besluit tot sa- larisverhooging met terugwerkende kracht tot 1 November 1928 werd vastgesteld, had de reeeering zich overtuigd, dat de uitkom sten van dat dienstjaar in zijn geheel geno men de daaruit voortvloeiende extra uit gave toelieten. Op vragen van het Tweede Kamerlid Za- delhoff: inzake de overbrenging van den we gens dienstweigering veroordeelde S. v .d. W. van de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen naar de Ramaer-kliniek voor zenuwzieken te Loosduinen; heeft de Minis ter van Justitie o.m. geantwoord, dat bedoel de persoon op uitdrukkelijk verzoek van hem zelf in de cel is gelaten. Bij verschillende gelegenheden bleek niets van geestelijke storing. Plotseling, op 31 Mei kwam er echter ver andering en werd opname in de Ramaer- kliniek noodzakelijk geoordeeld. Het verzoek om gratie is echter op 15 Juni door H. M. de Koningin ingewilligd en aan v. d. W. is kwijtgescholden het nog restee- rend gedeelte van de gevangenisstraf waar toe hij was veroordeeld en welke anders op 4 Augustus a.s. zou zijn vervuld. .DE OVERVAL OP CURACAO. ONDERSOEK INZAKE DEN OVERVAL. Op 19 dezer vertrekken naar Curacao de hceren A. Hoorweg, oud-hoofd van de algc- mcene politie in Ned.-Indië en A. H. Benne- witz, oud-kolonel van het Ned. Indisch leger oud-commandant van Atjeh (aan wien toe gevoegd wordt de inspecteur le klasse dei Haagsche politie W. A. Rieken), ten einm- ter beschikking van den gouverneur te woi- den gesteld voor een administratief-techniscb onderzoek naar het optreden van de militaire en politioneele autoriteiten vnn Curacao, ttj- dens den overval in de vorige maand en aan gaande de functionneering van den inlich tingsdienst over dat incident. DIENSTTIJD LOODSWEZEN. De loodsvereeniging Nederland heeft, in algemeene vergadering bijeen op 4 en 5 Juli te Amsterdam, besprekende het punt dienst rust-, en vrije tijden, geconstateerd, dat het veelvuldig voorkomt, dat de loodsen zeer lang aaneen dienst moeten verrichten, vari- eerende van 400 tot 450 uren per maand, en dat geen absoluut recht op rust- en vrije tijden gewaarborgd is, en ais haar meening te kennen gegeven, dat in de huidige rege ling voor de dienst-, rust- en vrije tijden dringend verbetering moet worden gebracht KOLENTIP MAASTRICHT. IS GISTEREN IN WERKING GESTELD. De kolentip te Maastricht, die door het rijk zal worden geëxploiteerd, is gisteren in ge regeld gebruik gesteld. Beladen werden drie schepen met steenkolen, afkomstig van de Oranje-Nassau-mijn en met bestemming Delft en Schiedam. Voorloopig zullen nog slecht* schepen met ?n laadvermogen van niet meer dan 450 ton kunnen worden beladen, doch wanneer het najaar de stuw in de Maas te Sam- bcek is voltooid en daarmee de kanalisatie de Maas tusschen Maasbracht en Grave zullen schepen met een laadvermogen tot tweeduizend ton tc Maastricht kunnen be laden, worden DE TWEEDE KAMERVERKIEZING In de Zaterdag gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer zijn alle leden, AUTOBUSSEN. BESCHIKKINGEN OP BEROEPEN Beschikkende op de beroepen, ingesteld door de Gebroeders P. en B. van Noort te Brielle, tegen de beschikking van Ged. Sta ten van Zuid-Holland van 30 Mei 192S, waar bij I aan de Gebr. P. en B. van Noort te Brielle vergunning is geweigerd voor een autobusdienst tusschen Brielle en Oostvoorne en II aan die gebroeders vergunning is ver leend tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Brielle en den Maas- sluischen Veerheuvel, heeft de Kroon de gebr. van Noort niet-ontvankelijk verklaard in hun beroepen en voorts met vernietiging van het bestreden besluit aan de gebr. van Noort vergunning verleend voor een auto busdienst van Brielle naar Oostvoorne onder een vijftal voorwaarden, overeenkomende met de door Ged. Staten in hun voormeld besluit onder II gestelde voorwaarden. Met handhaving voor het overige van het bestre den besluit onder II heeft de Kroon de daar bij onder vijf gestelde jorwaarden doen ver- NED. CHR. BLINDENBOND. RECTIFICATIE. In het bericht over de vergadering van den Chr. Blindenbond stond dat 300 kerken waren aangeschreven over financieele hulp. Dit had moeten zijn 3000. NA DEN SLAG. Het hoofdstemburcau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer in den kies kring Leeuwarden (Friesland) heeft na een ingekomen protest nog twe- biljetten ongel dig verklaard. Een kiezer had opgemerkt, dat op twee stembiljetten bijvoegingen waren geplaatst, nl. op lijst 7 (christelijk-historische) onder den naam van den heer Srhokking een roode streep en op lüst 23 (S.D.A.P.) in eert der voorletters van den heer Sannes een roode Het hoofdbureau was bet met hem eens, dat deze biljetten ongeldig waren. Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Harderwijk, J. P. Meyering te Zwijndrecht en P. J. de Bruin te Veenen- NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Terneuzen, S. H. J. Voors te Zierikzee. Voor wouterswoude (Fr.), J. A. van Nie te Zetten-Andelst. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Anna Jacoba Pol der (Z.), cand. Joh. Spoelstra te Meeden (Gr.) Bedankt: Voor Reitsum (Fr.), D. Feen- stra te Borger (Dr.). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. H. J. Bouwers, te Groningcen, hoopt 14 Juli a.s. zijn intree te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Hoogersmilde, bevestigd te zijn door zijn oom, Ds. M. J. A. Bouwers, te Hardegarijp (Fr.). Cand. J a c. Vermaas, te Heinen- oord, hoopt 29 September zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Ter Aa, bevestiging door Ds. J. van Hof, te Oud- Beijerland. KERKINSTITUEERING. Te D e n H a a g-0 o s t wil de Geref. Kerk in samenwerking met die van Rijswijk komen tot Kerkinstitueering in het Laakkwartier. Een Commissie uit de beide Kerkeraden heeft besprekingen gehad met de bewoners van ge noemd kwartier, die tot de Geref. Kerk be- hooren, en die zoo spoedig mogelijk een zelf standige Kerk noodzakelijk achten. In het cen trum tusschen Spoorwyk en Ryswykscheweg is reeds grond voor kerkbouw gekocht. PREDIKANTSWONINGEN. Te Beesterzwaag (Fr.) is door de Geref. Kerk voor eventueele pastoriebouw 'n terrein aangekocht aan de Hoofdstraat voor ƒ5051. EEN DROEVE ACTIE. Te IJ mu i de n-0 os t heeft zich een co mité van verweer gevormd tegen de door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente ingevoerden verplichten hoofdelijken omslag. Dit comité heeft Donderdagavond een open bare vergadering gehouden, met als spreker den heer J. Hoving, van Halfweg, redacteur van „de Vrijdenker". De vergadering was door 300 400 perso-. sn bezocht. Na een betoog tegen den gods dienst zette de spreker uiteen, wie wel en niet zullen moeten betalen en hoe men zich van de Kerk kan laten scheiden. Daar toe zal tweemaal per week des avonds zit ting worden gehouden. Uit de vergadering werd gezegd, dat het comité, hetwelk bedoelde voorlichting te ge ven inzake h L al of niet verplicht zijn tot betalen, ervan gemaakt had een rede tegen den godsdienst en vóór het socialisme. Een andere spreker merkte op, dat deze actie niet dan zuiverend kan werken, daar de Kerkeraad het mot vrijwillige bijdragen had geprobeerd, maar dat honderden toen niets van zich hebben laten hooren. De aanwezigen beta den voor deze samen komst gewillig hun kwartje entree. KERKORGELS. De levering van het orgel met elcctrische windvoorziening voor de Ned. Hervormde Kerk te B r a n d w ij k, is opgedragen aan de N.V. Standaart's Orgelfabrieken te Schiedam. Uit het Sociale Leven. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. In de Zaterdag gehouden huishoudelijke vergadering van de afdeeling Enschede van den Textielarbeidersbond De Eendracht, waar ongeveer ""DO personen ..anwezig wa ren, is tegen het clvies van het hoofdbestuur in, na heftige discussies met groote meerder heid besloten het aanbod van de fabrikanten- vereeniging inzake de vacantieregeling niet te aanvaarden. Gemengd Nieuws. DE „PODEUS" ZEEWAARTS GEDRAAID. Door de laatste stormvlagen en hoóge vloeden is de „Podeus" die bij Zandvoort op het strand zit, met eigen kracht Zondag morgen weer acht meter gedraaid, zoodat het schip nu loodrecht op de kust staat. Na de laatste verschuiving van veertien meter dus een belangrijke winst. DOOD DOOR SCHULD. Op 25 Juni werd door een zeer snel op den Haarlemmerweg rijdende Italiaansche sportauto een ernstig ongeluk veroorzaakt, waarbij de heer Stam uit Soestdijk ernstig werd gewond en dc naast den chauffeur zittende persoon gedood. De chauffeur zelf, die gewond werd, is Vrijdag zoo goed als genezen ontslagen, doch nauwelijks had hij het ziekenhuis verlaten of een rechercheur bracht hem naar het Huis van Bewaring over, daar hij nog steeds onder verdenking staat, dat de dood van zijn makker te wij ten is aan zijn schuld. DE GEEST DER ONTWAPENAARS. De „Goudsche Post" meldt als historisch: In een vergadering te dezer plaatse (Gou da) werden ontwapenaars door den spreker op rake wijze bestreden, 't Trof zoo goed doel, dat een hunner bij het verlaten der zaal schreeuwde: Ze moesten de kogel heb ben". Of Ontwapening welgemeend was! VOGELKENNIS. Dezer dagen stond in een onzer Neder- landseh& geïllustreerde weekbladen 'n af beelding, waaronder lof gezwaaid werd fazanten, hun schoonheid en hun vleesch, dochde afbeelding liet kalkoenen zien. Een goed pendant van een. afbeelding van Kerstganzen, welke eenden waren en kort voor Kerstmis 'n Nederlandsch blad ver luchten. VERDRONKEN. Te Vlagtwedde (Gr.) is de 27-jarige J. M. nabij haar woning verdronken. BRANDEN. De groote boerderij van R. te Zijpe (N.H.) is-tot den grond afgebrand. Te Zegge (N. Br.) is de woning van den arbeider D. v. Z. afgebrand. Dc inboedel werd gedeeltelijk gered. De woning van den heer A. Wouterse te Roden (Dr.) is een prooi der vlammen ge worden. Alles was verzekerd. VERKIEZINGSVARIA. Verkiezingsstrijd voor 2000 jaren. Nu de verkiezingen voorbij zijn is het wel interessant te vernemen, hoe 2000 ja ren geleden bij de Romeinen een verkie zingscampagne werd gevoerd. Hoe vreemd het ook moge klinken, aldus de Maasbode, de verkiezingsreclame ii die dagen geleek heel veel op de thans gebruikelijke, alleen met dit verschil, dat strooibiljeten voor de Romeinen onbekende dingen waren. Toch waren de gevels der huizen met verkiezingsépschriften „versierd" en zij geleken veel op onze verkiezings leuzen. De jongste opgravingen in Pompeji heb ben aan het licht gebracht, dat deze Ro- meinsche villastad midden in den verkie zingsstrijd stond, toen zij door de uitbar sting van den Vesuvius onder gloeiende lava en asch werd bedolven. De „kalkcrs" van Pompeji stonden voor een eenigzins andere taak dan hun moder ne navolgers. Op de eerste plaats moesten zij op de de muren een geschikte plaats uitzoeken. Wanneer men die gevonden had, dan kwam de „Albator" in actie die den n wit kalkte. Hij maakte de oppervlakte die voor het verkiezingsopschrift was uitgeko zen hei-wit Dan kwam de „scriptor", de schrijver, die bij zijn werk werd bijgestaan door den „lateraarius", den fakkeldrager, opdat hij ook als het donker was zijn taak kon vol brengen. De aanbeveling der candidaten geschiedde gewoonlijk op zeer pakkende wijze. Zoo leest men bijv. op een „verkie zingsplaat": „Stemt op Mansa. Hij is nog nooit dronken geweest". Een ander opschrift roemt „Julius Fla- vius, die een wit schaap in een zwarte kudde is". .Wanneer gij goed brood wilt eten, kiest dan Cleontus Prisius" lezen we elders. Ofschoon de vrouwen geen stemrecht hadden speelden zij toch een groote rol in de verkiezingsstrijd. Dit schijnt in het bijzonder het geval geweest to zijn met een zekere Asilina, want zij onderteekent een „plakkaat" van den volgenden inhoud: „Asilina hoopt, dat iedere vrouw haar echt genoot zal aansporen om zijn stem uit te brengen op Lucius Secundus". Op een andere plaats leest men: „Decan- didatuur van Lucius Tirrenus wordt door zijn getrouwe grootmoeder warm aanbe volen". Een heel bijzondere reclame is wel de aanbeveling van een dame voor „Julius Politicus, een candidaat die geroemd werd even knap ie zijn als Apollo." Deze opschriften zijn zoo goed bewaard gebleven, als waren zij pas gisteren op de! muren geverfd. Dit is te danken aan de lava, die alles luchtdicht afsloot. IRIlillllllllllllilllllllllllllllllllllll ÏE In dit nummer bevindt zich ons eiken Maandag verschij- nend Bouwblad Ez „De Bouwwereld" jj= In- en Extérieur Verkiezingsvaria. DE GEWENSCHTE MAN In een deel onzer oplage las ik het aar dige berichtje van den ouden man, die slecht van gezicht was. Hij stemde in het stem bureau waar Mr. Schokking voorzitter was, en toen deze h'em vroeg, of er ook iemand was om hem te helpen, antwoordde het oudje: „Nee, maar ik mot Schokking hebbe", met wetend, dat de voorzitter zelf de can didaat zijner keuze was. De heer Schokking was dus beter af dan zijn partijgenoot elders, die door twee oudj vrouwtjes verzocht werd haar te helpen en Lingbeek te stemmen. Vrees voor Rome? Uit Monster schreef men: Alle Kiesvereenigingen hebben geijverd voor hun candidaten, ook de S. G. P. te de zer plaatse. Deze had een aanplakbiljet met klinkend opschrift: „Tegen de Revolutie" „Tegen dc Coalitie met Rome. Een dier biljetten moest opgehangen wor den in een overwegend Roomsche buurt. Of men de ccnsekwentie van de grcot-gedruk'e demonstratie niet aandurfde? Zeker niet, want daar werd netjes de regel ,jnet Rome" er tusschen uitgehaald, zon werd het biljet weer aan elkaar geplakt en opgphangen". Politiek gesproken, nog zoo dom niet. Florls Vos. Naar het „Hbl." verneemt, zal de heer Vos in de Kamer aansluiting zoeken hij de Vrijz. Rem., aan welke partij hij zich het nauwst verwant voelt. Dat is een leelijke strcen door de rekening van den Vrijheidsbond. Heel hun 'pers had hem reeds ingedeeld hij de liberalen, en nu zakt hij af naar de vrijzinnig-democraten. Hoewel, verbazen doet het mij niet. Floris Vos is min of meer de Telegraaf- candidaat en dit blad, dat altijd op politiek en volksvertegenwoordiging afgeeft-, staat, als 't er op aan komt, toch he>t dichtst bij de vrijzinnig-democraten. De man van de revolutionaire daad zal daar wel een goede pers hebben. Men schrijft aan de „Maasbode": De parochie Stompwijk heeft binnen haar grenzen slechts weinig nie'.-katholieken. Bij de stemming van 3 Juli waren van de 628 geldige stemmen er 5S2 op de Katholieke lijst uitgebracht. Echter waren bij die 46 an dere stemmen ook 5 aan de socialistische lijst gegeven, derwijl er van de ongeldige stemmen er ook nog 1 aan die lijst behoorde; in het geheel dus 6 S. D. A. P.sche stemmen in het Roomsche Stompwijk. Hoe is dat mogelijk!! Luister. Zes erkende S. D. A. P.ers uit Leidschendam hadden verlof gevraagd, om in Stompwijk te mogen stemmen, zonder dat daartoe eenige reden van arbeid, handel of wat dan ook aanwezig was. Alleen dus voor de eer van de Partij. En zie, zes stemmen kreeg deze in Stompwijk. Er is dus een bres geschoten in den Room schen burch'??? De gangmakers zijn er! De eer der partij is gered! ZE KONDEN COLIJN NIET VINDEN. Op een der stembureaux te Almelo ver voegden zich twee oudjes (man en vrouw) om hun stemplicht te vervullen. Nadat zo met het stembiljet een poosje in het stem hokje hadden vertoefd komen beide ou Ijes met hun biljet bij den voorzitter terug zeg gende dat ze niet konden stemmen. Op de belangstellende vraag van den voor zitter, waaraan of dat wel lag, kreeg deze ren antwoord dat ze op het biljet den naam „Colijn" niet konden vinden. Ja, daar kon de voorzitter ook niets aan doen! Besluiteloos keken toen de oudjes elkaafr even aan en stopten toen hun biljet blanco in de bus. En wat waren ze toch met een beste bedoe ling van huis gegaan. AUTOONGEVAL. Uit Borculo wordt gemeld: Zondagmiddag reed de auto van den heer Meilink in den bocht van den weg Borculo Haarlo op den motorrijder Lefcrink. De heer L. werd van den motor geslingerd, met een gebroken been werd hij in bewusteloozen toestand in het ziekenhuis te Zutphen opge nomen. De motor werd zwaar beschadigd. Dc heer Meilink kwam met zijn auto door het plo'seling remmen in een sloot langs den weg terecht. De auto werd slechts licht beschadigd. De oorzaak van de botsing ia gelegen in het regenachtige weer en het on voldoende uitzicht ter plaa'se. Uit Helmond wordt gemeld: Zaterdagavond om tien uur is in de Zuid- Willemsvaart tc Helmond tegenover de fir ma Begeman de 25-jarig:e G. Amijs met zijn fiets te water gereden en verdronken. Op het geluid van den val, dat door wandelaars in het Stadspark word gehoord, is men aan het dreggen gegaan, en heeft men den jonge man na eenigen tijd levenloos opgehaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1