UITSLAG VAN DE VERKIEZINGEN 3 JUL11929 VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL 'g0^i SEOSilL- SAfettSHEH ROTTEP.OAM STAATK,C.BR.EÏ;.RAP.nj DONDERDAG 4 JULI 1929 TWEEDE BLAD PAG." DE UITSLAG TE AMSTERDAM Als altijd een gezellige drukte op 'de Pij- penmarkt voor het Handelsblad. Duizenden op den Dam, waar de S.D.A.P. de cijfers op het doek brengt. De antirev. hoopen saam Moor de bureaus ivani Standaard en Amster dammer. Er ivvordt nog druk nagepraat, gepoliti seerd1, de horoscoop getrokken, al geven de gepubliceerde cijfers nog bitter weinig hou- ims'b. De eerste dertig bussen zijn voor de anti rev. niet zoo ongelukkig af. Af eai itoe wor den bulletins van enkele groote steden aan geraakt, die tot levendige besprekingen aan leiding geven, Een slechte bus imaakt som migen wat pessimistisch, een enkele goede Uitslag doet die geestdrift weer oplaaien. Als •r 200 bussen uit Amsterdam binnen zijn, wordt de kans om een berekening te ma ken iets grooter, al staat het volstrekt niet ,vast', dat de resteerende bussen eenzelfde beeld zullen ivertoonen als de reeds becij ïerde. Bij de bussen nu bekend zijn, zijn de entirev. en Chr.-ihisL beide met een paar hond end stemmen vooruit. De Roomsch-ka- tholieken winnen ongeveer 4000 stemmen, de vrijzinnig^democraten halen 1000 stem men op, terwijl de Vrij' üidsbond eenzelfde aantal verspeelt. De gedaole dat men ivoor den Vrijheidsbond op 45000 stemmen mag rekenen, kan men nu reeds opgeven. Wat verwonderlijker is, is dat naast de voor uitgang vrjn de communisten, die nu ook met .Wijnkoop aan de bus komen en die 5000 stemmen meer uitbrengen dan voor vier jaar, ook de sociaal-democrateni 10.000 stemmen) ophalen. Men heeft daar ongetwij feld) ontzaglijk gewerkt, maar rekende toch niet op een vooruitgang bij 1925, toen men ook reeds een heel goede bus heeft gemaakt. Als er 300 bussen bekend zijn, is de posi tie sleohts weinig, veranderd. De anitirev. Joopen nu een paar honderd stemmen terug, de soc.-dem. handhaven hun voorsprong miet alleen, maar .verhoogen die nog tot 14000 stemmen. De Roomsch-katholieken weten ook hun Minst ite handhaven: ze zijn 6000 stemmen boven 1925. De Vrijheidsbond daarentegen is jthans 2000 stemmen achter. Bij de laatst gepubliceerde bussen 397 wordt de positie der antirevolutionairen nog iels ongunstiger; ze zijn duizend stem men achter. De Chr.-Historischen zijn ruim duizend stemmen voor. De vrijzinnig-demo craten komen gelijk uit. De Vrijheid'sbond heeft 2000 stemmen opgehaald. De vooruitgang der sociaal-democraten blijft verrassend!, ze zijn op dit aanital bus sen reeds 20.000 stemmen hooger dan in 1925 De laatste bussen, brengen voor d» anti- rev„ nog eenige verbetering. Het. eindcijfer zal niet ver beneden dat van 1925 blijven. Desniettegenstaande heeft Amsterdam het Voor d'e antireiv. niet al te best gemaakt. Men rekene hierbij echter met bet feit, dat ,wij een nieuwen lijstaanvoerder hadden en 'fin 1925, in tegenstelling met het grootste kdieel van het land, een duizendtal stemmen Vooruit, gingen. Men moet misschien de be trekkelijke achteruitgang voor ec-n deel too schrijven aan de actie der Christen-demo- crallen, die stemmen kregen. De Vrijheidsbond had ook de moeilijkheid Van een nieuwen lijstaanvoerder en de 'con currentie van den Naardenschen Vos. Toch wist hij het stemmenaantal met 2000 om hoog te voeren. Ook de Christelijke-Historischen wonnen, fel dient hierbij opgemerkt, dat hun aantal stemmen vóór vier jaar ongetwijfeld aan id'en lagen kant was. Heeft de ontwapeningsleuze miet de groo te toevloed aan de sociaal-democraten be zorgd? Wij achten dit niet onwaarschijnlijk, al is het opmerkelijk, dat de Vrijzinnig-de mocraten er zoo goed als niets mee gewon nen hebben. Anti-reuolutionar Aimsterdam zal alle krachten moeten inspannen om de positie die het heeft, in de toekomst te be houden. DE UITSLAG TE ROTTERDAM Wanneer wij ons zetten om aan den uit- fclag van de stembus te Rotterdam eenige woorden te wijden, zoo doen wij dit, al hadden wij ontegenzeggelijk de anti-revolS partij gaarne nog een iets hooger percentage gegund, in een dankbare stemming, omdat de aanval welke van alle kanten werd on dernomen op de positie der drie rechtsche partijen, is afgeslagen Zeker, het topcijfer, hetwelk de antirevo lutionairen bereikten bij de Raads-stembus van 1927, kon ditmaal niet worden gehaald. Dit was echter evenmin het geval bij de Chr Historischen en bij de Roomsch-Katho- lieken. Alleen de socialisten kwamen per- centegewijze boven 1927 uit, bleven echter beneden het topcijfer van 1919. Bij deze stembus lachte de socialisten het ideaal toe, eenmaal de meerderheid der Rotterdamsche kiezers achter hun vaandel te verzamelen. Wij gelooven dat dit ideaal ,in lange, lange jaren wel nooit zal worden bereikt. De raads-stembus van '27 had onder bizon- dere omstandigheden plaats. Wanneer onze partij een plaatselijke strijd heeft te voeren met de socialisten, is het uit den aard der zaak vruchtbaarder werken dan wanneer het gaat om zaken van landsbelang. Het is het best deze Kamer-stembus te vergelijken met de Kamer-stembus van '25. Wanneer we dit doen, blijken de drie recht sche partijen procentsgewijze alle te zijn vooruitgegaan. De A.R.en van 12,54 pet. op 12,69 pet. de C.H.en van 6,18 pet op 6,3 pet de R,K, van 15,62 pet. op 16,13 pet, In 't algemeen trouwens is de vooruitgang der R.K. in het gansche land bij deze stem bus opmerkenswaardig. De antirev kwamen ditmaal van 27396 op 31141, de Chr. Hist, van 13499 op 15463 en de R.K. van 34138 op 39592. De staatk. geref. partij klom van 4413 op 5649 en bleef hierbij zoowel wat het cijfer als het percentage, onder 1927. Eerlijk ge zegd, hadden wij verwacht, na de felle ac tie. dat deze partij hooge cijfers had ge haald Het komt ons voor, dat het toppunt in Rotterdam vrijwel is bereikt De sociaal-democraten maakten de groot- lt« ïMpjitgaog en ssl saa: 83.063 op DANKBAAR -- NIET VOLDAAN Half tien zouden de eerste uitslagen in de YVesterkerk worden medegedeeld acht uur was het toen reeds groote gröepen de deu ren van het kerkgebouw belegerden, om toch vooral niet te laat te zijn. Om het verkeer niet al te zeer te belemme ren werden de hekken nog iets eerder ge opend, dan was afgesproken en in een wip stroomde heel het groote gebouw tot den nok toe vol. Nog stepds drongen meerderen op en het kostte ccnigc moeite de banken, die gereserveerd waren voor de stemopnemers vrij te houden, doch gelukkig heerschte er een uitnemende geest, zoodat tot kwart over negen de voor de werkers bestemde plaat sen ook inderdaad voor hen open bleven. Maar toen stonden de gangpaden al vol en op de galerijen hingen de menschen bij klit ten op elkaar, zoo vol was het. Menig druppeltje transpiratie werd al spoe dig gelaten en vooral de ordecommissaris sen hadden het zwaar te verantwoorden. Echter: niemand, die klaagde want onder het zingen van ons strijdlied, het „Zij zullen het niet hebben", het o,ude Wilhelmus en andere jubel- en geloofsliederen viel de tijd kort en de warmte licht. Spanning was er ook, spanning naar den uitslag te Rotterdam, waarop men zooveel vertroawsa hoewel da aftjraalijw^tteJi der kefferpartijtjes altijd een onberekenbare factor bleef. Te kwart over negen kwam met „onze Jan" voorop het Centraal bestuur binnen met een schier eindelooze ovatie begroet, waaraan de heer Schouten ditmaal maar heel moeilijk een einde kon krijgen. Iets later, bij de Schriftlezing kon men weer een speld hooren vallen en bemoedigd werd de Psalm des lofs aangeheven: wat er ook gebeurde, het vertrouwen op onzen God zou immers blijven? Toen kwamen ze, de eerste cijfers en ze stelden teleur. We gingen achteruit. Maar alle partijen bleken bij dien wonder lijken eersten staat van 100 stembureaux achteruit te loopen, behalve dan de commu nisten. Achter de groene tafel werd gedelibereerd: hoe kon dat? Hoe konden alle partijen achteruitgaan, terwijl toch het aantal kie zers grooter was? Een vergelijkende staat bracht het ant woord: inderdaad bleek uit de vergelijkende cijfers van deze'fde bureaux over 1925, dat het aantal geldige stemmen met ongeveer 1000 was achteruitgeloopen. Wij liepen daarom terug, maar de S.D.A.P. bv. ook. Veel peil was er op de eerste 100 bureaux nog niet te trekken, maar de vergelijking met het percentagen moest toch iets leeren. In do cwsistoritf^me* swrdea nu fcoorts- Zoo zag men het in het stemmental, hoe ons het bloed werd afgetapt door hen die met ons een moesten zijn tegen ongeloof en revolutie en dat zoowel rood als roomsch vooruitgingen. Eenige uitslagen van buiten de 6tad die tusschentijds werden opgegeven vermochten niet de stemming veel c-> te voeren: wat wag Leiden weer slecht en ook Utrecht viel tegen, in Amsterdam toch nog weer een leelijke deukwel werd bevestigd» liet woord; Tweedracht breekt kracht. Weer roffelde het cijfers van Rotterdam; twee honderd bureaux, eeoi geringe stijging, we waren nu wel zoo ongeveer op ons peil en er kwam moed, dat we bij dc laatste bussen nog wat zouden ophalen, want de binnenstad was nooit het best voor ons! Dan komt plotseling een stem van eeu der galerijen: „Volledige uitslag van Rotter^ dam op twee stembureaux na! A.R. 30955, (Daverend applaus). De heer Schouten, die precies op het zelf-, de oogenblik ongeveer dezelfde bureaux binnen heeft gekregen, maant aan de vreug- de nog iets te temperen daar hij eenige hon» derden stemmen daar beneden blijft, doch even later komt de geheele voorloopige uit slag binnen en blijkt, dat we de 31000 zijn gepasseerd en dus onze positie volkomen hebben gehandhaafd. Dit gehandhaafd dan niet bedoeld op z'n s.d.a.p.sch d.w.z. met een groot verlies maap in werkelijkheid, düs percentsgewijs gere kend. Als dit bericht wordt vernomen breekt groote geestdrift los, de ban der vrees, dia na de eerste uitslagen was blijven hangen was gebroken, we konden weer juichen, al \\-as de vreugd ook niet onvermengd, geziea het feit, dat de communistische groepen zoo zeer waren vooruitgegaan en de terug gang der socialisten, die in den aanvang was te verwachten, inmiddels was g eet uit. Was de stemming in de kerk over het al. gemeen: dankbaar, achter de groene tafel dacht men er bij: niet voldaan en men dacht het niet alleen, de heer Schouten zeide het ook en wekte de aanwezigen op om als een man te staan bij het verder uitdragen van het anti-revolutionair beginsel. Gezongen wordt nu: „Een vaste burcht ig onze God". Het was half elf geworden, de einduitslag van Rotterdam, al was die officieus, was binnen en er werd aanstalten gemaakt om te eindigen. Dit geschiedde met den ouden overwin- riingspsalm: „Gij toch, Gij zijt hun roem, do kracht van hunne kracht; Wij stckeai 't hoofd omhoog en zullen d' eerkroon drageu, door U, door U alleen, om 't ecuwig welbe hagen". Daarna ging Ds. G. R. Kuyper voor in dankzegging en maakte de menigte zich op om heen te gaan. Maar toen was het Mr. P. B. Bouman, die nog even de aandacht vroeg om in hartelijke bewoordingen den heer Schouten toe te spreken. Met een bewonderenswaardige energia heeft deze, aldus spr., hier voor liet anti- rev. volk gestreden, heeft hij zich gegeven met onverflauwde energie. Daarvoor zeggen wij hem dank en beloven dat we ook in da toekomst, kooi het dan met nog meer resul taat, voor hem in het vuur willen gaan, (Laugdurig daverend applaus, daj telken a aangroeit tot een ovatie. Staande zingen da aanwezigen den heer Schouten toe: „Dat 's Heeren zegen op U daal"). De heer Schouten zegt dank voor dit be toon van gehechtheid en liefde en zegt toe ook in dc toekomst zijn beste krachten t* zullen geven voor de beleving van ons be ginsel op politiek en sociaal gebied, maap zoo zeide hij: mèt U! (applaus). Onder het zingen van 't Wilhelmus stroomt dan de kerk leeg en ook buiten heft dc dui zendkoppige menigte nog .verschillend* strijdliederen aan. DE UITSLAG IN DEN KIESKRING UTRECHT Wanneer we den uitslag bezien in onzen kieskring en we nemen daarvoor eerst on der de loupe de cijfers der drie rechtschg partijen, dan is de uitslag uiet onbevredi gend te noemen. Immers, in 1925 brachten de A. R., C. II. en R. K. te zamen uit 27-489 -f- 20573 38722 86784 geldige stemmen of 53.54 van de geldige stemmen over heel de provincie, laans klom dat cijfer tot 2925-4 -f- 23275 -f- 4-4796 97325 stemmen of 55.41 95. Dus; eenige groei voor de drie rechtsche partijen tezamen. Dat stemt zeker tot dankbaarheid en vestigt den indruk, dat de aanval op dit bijeen behoorend drietal is mislukt Voor elk der drie afzonderlijk staat het zóó, dat de A. R. in terugliepen van 16.90 in 1925 tot 16.65 in 1929, dat de C. H. klommen van 12.69 95 tot 13.25 en dut de R. K. klommen van 23.89 tot 25.51 van de geldige stemmen. De S. G. P. (Ds. Kersten) klom van 4.02 tot 4.42 95, terwijl de H. G. S. (Ds. Lingbeek) steeg tot 0.99 tegen 0.98 95 in 1925, een verbetering van weinig of geen beteekenis. Ook de klim van de S. G. P. is in den uit- slag niet in verhouding tot de krachtsin spanning, die het S. G. P.-tweetal zich heeft moeten getroosten. Wenden we den blik naar links, dan valt eerst op, dat de S. D. A. P. van 21.39 95» tot 21.49 kwam, de Vrijheidsbond van 6.60 tot 6.68 terwijl de Vrijzinnig-Democraten van 5.15 95 terugvielen op 4.98 95, alles be rekend naar het getal uitgebrachte geldige stemmen in 1925 en 1929. Opvallend is de debacle van de lijst-Arta, de kleine keffer achter de R. K. Staatspar tij, die van 4057 stemmen terugliep op 1338 of in 95 van 2.50 op 0.75 95!! Ook de lijst-ter Hall liep terug van 0.94 pet. op 0.35 pet Dc communisten brachten het van 0:61 in 1925 tot 0.84 95 bij deze stembus, waarbij we Wijnkoop en Sneevliet en De Visser maar op 'n hoop rekenden. De kleine partijen deelen de rest dan. Daarbij is Floris Vos vooral aan de win nende hand met 1.28 95, hij zal wel een zetel in ds Kamer bezetten. |ZU verder panlat M6R,W,H,NOLENS DEN HAAG STAATS l>A».TiJ L,DE V155ËR. sGRAVENHAGE COMMUNISTISCHE PART'I SCCTI e COMM.IHrERftATIONAlE De ontwapeningsleuze en die van het staats pensioen hebben op velen niet hun uitwer- kig gemist. Ook is de vooruitgang van de communisten opvallend sterk. Procentsge wijze heeft m.en hier de sterkste verhooging bereikt De Vrijheidsbond is al weer aan bet af- 1 takelen. Hun overigens eminente candidaat. Knottenbelt, kon het oude cijfer lang niet halen. De burgerij had blijkbaar geen oor voor het schrikbeeld der Vrijheidsbonders, toen gewerkt werd met „Calvinistische en Katholieke dweepers." De Vrijzinnig-Democraten zijn, wat het absolute cijfer betreft, wel vooruit gegaan, doch niet met hun percentage Overigens zijn er op de kleine partijen heel wat stemmen uitgebracht, doch deze zullen wel verloren zijn. De situatie overziende, behoeven wij niet ontevreden te zijn. Echter moeten dc recht sche partijen het zich voor gezegd houden' in Rotterdam dient men altijd waakzaam te zijn om zich te handhaven. Aan de organi satie zal ook hier en daar nog wat verbe terd moeten worden en gehoopt mag ook worden, dat de schouders worden gezet on der de pers, Slechts wanneer de Christelijke pers steeds grooter vorderingen maakt, kan de toestand rustig worden afgewacht. Er zal gelegenheid zijn, straks breeder op dezen uitslag terug te komen. O-» achtig een aantal deelsommen gemaakt en inderdaad kwam er eenig licht: we waren iets achteruitgegaan: een fractie van een percent, maar dan toch: tegenslag. De eerste cijfers werden bekend gemaakt en begrijpelijkerwijs was het enthousiasme nu niet zoo erg groot, al werd er natuurlijk wel geapplaudisseerd, bij het bekend worden van sommige ciifers. Achtereenvolgens kwamen koeriers bin nen met den uitslag van 125 en 150 stembu reaux; weer was het een wilde jacht om de percentages te weten te komen en nu bleek, dat we langzaam, maar zeker stegen, niet alleen, dat het concrete stemmental niet meer achterbleef bij 1925, maar ook relatief werd de toestand iets beter. Nu kwam de stemming er eerst recht in. Bij het mededeelen van het steeds stijgend stemmengetal was het gejuich niet van de lucht en de heer Schouten mocht manen tot wat minder optimisme, hij kreeg het er toch niet uit» Bij 175 bureaux bleek toch, dat we op een groote stijging niet behoefden te rekenen en de voorzitter sprak nu reeds als zijn mee ning uit, dat we blij mochten zijn, wanneer we ons percentsgewijs hadden gehandhaafd. Zoo bleef de stemming schommelen tus- sehen hoop en vrees. De lastercampagne tegen onze partij bleek nog" steeds niet uitgewerkt en de roode groe pen hadden ook nu weer met hun vaal be- Iowa ueltjes sewsjseo. 'm[-

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7