getkscfyt (Smaalt - Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Kerknieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.2F (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending fc— Bij dageilijksche zending m 7*— Alles bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad V/% cent« Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2785 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DONDERDAG 4 JULI 1929 ADVERTENTIE!?! Van 1 tot 5 regels1.17Va Elke regel meer 0.22/% Ingez. Mededeelingcn van 1—5 regels &30 Elke regel meer 0.15 Bij contract "belangrijke korting Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 10e Jaargang. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. DE TOTALE UITSLAG. Op andere plaatsen in dit nummer vinden onze lezers het een en ander zegd over den uitslag in onderscheidene Jrieskringen. Hier slechts een enkel woord over liet geheel. Nog niet alle cijfers en zeker nog niet alle officieele cijfers, staan ons thans ten dienste. In 't algemeen blijkt wel, dat de drie fechtsche partijen tevreden kunnen lijn over den gang van zaken. De be doeling welke voorzat bij de linkergroe- pen en bij de scheurpartijen, om een eventueele vruchtbare samenwerking der drie groote volksgroepen door den uitslag dezer stemming bij den wortel af te snijden, is mislukt. Thans blijkt reeds, dat de drie partijen waarschijn lijk met 54, of zeker met 53 leden in de Kamer terug zullen keeren. Wij maken hierbij het voorbehoud, ons te te reserveeren ten opzichte van verras- fingen welke de overschotten kunnen op leveren. Met vreugde constateeren wij, dat de scheurpartijtjes in deze hun hoop zijn teleurgesteld, al hebben zij h'ier en daar .wat winst geboekt. In dit nummer geven wij zoo veel mogelijk cijfers, welke velen onzer le zers behing zullen inboezemen. Morgen volgt wat thans nog niet bekend is. Wij meenen hierbij zeer royaal te werk te zijn gegaan. Men beschouwe de cijfers en make zijn eigen conclusies ten op zichte der eigen gemeente, of eigen kieskring. Zeker, het ware ons aangenamer ge weest, indien de anti-revolutionairen in het algemeen wat hooger waren ge klommen, doch laat op dit oogenblik de danktoon overheerschen nu de drie rechtsche groepen aan wie wij de toe komst van het vaderland het best dur ven toevertrouwen, hun sterke positie kunnen blijven innemen. Morgen hopen wij op deze z^fde plaats meer te kunnen zeggen. OFFICIEELE BERICHTEN. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter 'de rechtbank te 's-Gravenhage, rar. J. H. L a e r, rechter-plaatsvervanger in deze recht bank. (Deze benoeming was uit de officiee le mededeeling gisteren uitgevallen.) ONDERSCHEIDING. Eij Kon. besluit is aan den gepens. luit.- gen.- tit. N Schrijver vergunning verleend tot het dragen van de medaille 2e klasse van het Zweedsche Roode Kruis. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van Defensie zal op Maandag 8 Juli e.k. niet plaats hebben, RECHTERLIJKE MACHT. Bij K- B. zijn benoemd tot rechter in de treehtbank: te 's-Gravenhage Mr. H. Haga, thans in gelijke betrekking te Haarlem, en Mr. J. TI. van Laer, rechter-plaatsvervanger in de arr.~ rech'bank te 's-Gravenhage; te Amsterdam, Mr. P. H. Smits, adv. en proc. te Arnhem, tevens rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtbank, aldaar; te Groningen, Mr. H. J. E. Engelkens. thans In gelijke betrekking te Winschoten; tot subst.-griffier bij het gerechtshof te •s-Gravenhage, Mr. II. Seret Opzoomer, thans (ubst -griffier bij de arr.-rechtbank te 's-Gra- yenhage. - RIJKSVERZEKERINGSBANK. hij K. B. is aan V. Noest eervol ontslag POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Pij K. B. zijn bij den postcheque- en giro dienst bevorderd tot commies J. de Hamer en O. H. Kloosterman, thans adjunct-commies en tot adunct-commies mej. M. T. E. Kooistra, thans boekhouder. OVERWERK IN HET HOUTBEDRIJF. De minister van Arbeid heeft vergunning verleend, dat tot en met 28 September a.s. door de arbeiders, werkzaam in de onderne mingen (houthandel, houtzagerijen en -scha- yerjjen) te Amsterdam, Leiden en Hengelo van de tot het collectief contract voor het houtbedrijf toegetreden werkgevers, in afwij king van de Arbeidswet op de eerste vijf ■werkdagen der week ten hoogste 9 uren per dag en op Zaterdag ten hoogste 5Vs uur arbeid wordt verricht, met dien verstande, dat door jeugdige personen beneden 16 jaar niet langer dan 48 uren per week arbeid mag worden verricht, een en ander onder bepaalde voorwaarden. DE VANGST VAii KARPERS. REGELING VAN DE PACHT. WETSONTWERP INGEDIEND. De ambtelijke inmenging. DE PACHTCOMMISSIES. Ingediend is een wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht. Bij het ontwerpen van het wetsvoorstel is hetgeen volgens de theorie te verbeteren ware, getoetst aan wat in de practijk uit voerbaar en met de opvattingen van de Mi nisters van Justitie en Landbouw, afkeerig, als zij zijn van al te veel ambtelijke inmen ging, overeen te brengen is. In verschillende ozichten wijkt het ont werp af van het rapport der „Staatscom missie voor het Pachtvraagstuk", ingesteld bij K.B. van 12 Maart 1919. De inhoud van het ontwerp kan word'_„ samengevat als volgt: het regelt de vergoe ding voor verbeteringen; het recht op remis sie en dat op verhooging van den pacht prijs; de continuatie van pacht; verschillen de minder op den voorgrond tredende pun ten, waaronder de vormen van pacht, het schriftelijk aangaan der pachtovereenkomst, pacht als zakelijk recht, e.a.; de rechterlijke competentie in zaken betrekkelijk tot een pachtovereenkomst De conclusie der staatscommissie luidde: „De bezwaren aan een wettelijk continuatie- recht verbonden, hebben de' commissie in haar meerderheid weerhouden een dergelijk recht in het ontwerp op te nemen" De Re- geerihg biedt echter als tussctoenstelsel aan een beperkt continuatierecht. Aldus het stelsel van het ontwerp. Het recht vindt toepassing bij hoeven en bij los land sléchts wanneer dit van dien aard is, dat 's pach ters bedrijf in belangrijke mate of zelfs ge heel en al met het al of niet voortduren der pachtovereenkomst gemoeid is. Tevens is het recht voorbehouden, om bij algemeenen maatregel van bestuur voor streken, waar het bestaan des pachters afhangt van ver pachtingen van gronden van geringer op pervlakte of tegen lager prijs dan in het ontwerp aangegeven, het recht op continu atie te doen gelden. Voorts komen alleen die opzeggingen, welke onredelijk zijn, voor opheffing door den rechter in aanmerking. Op het punt van vergoeding voor verbe teringen is het ontwerp der staatscommissie gevolgd. Erkend wordt, het beginsel dat do pachter bij het einde der pachtovereenkomst tegenover den vqi-pachter, een recht heeft op een billijke vergoeding voor de door hem aangebrachte verbeteringen, tenzij de ver pachter zicli duidelijk tegen voorgenomen verbeteringen heeft verzet. Dit recht geldt uit den aard der zaak niet Tor verbeteringen, waartoe de pachter krachtens overeenkomst gehouden is. Ten aanzien van verbeteringen, die de gedaante of inrichting van het goed veran deren, is dc verpachter slechts dan tot schadevergoeding gehouden, wanneer daar omtrent tusschen partijen is overeengeko men. Voorts is het recht op vergoeding beperkt tot verbeteringen, die in de laatst verloopen tien jaren zijn aangebracht. Rationeel is het voorts, vergoeding voor verbetering bijéén-jaarlijksche en seizoen- verpachtingen uit te sluiten. Wat het recht op remissie en op verhoo ging van den grondprijs betreft, in de ont worpen regeling zijn grondslagen gegeven, waarop een toepassing van zulk recht, ge heel aan de eischen van billijkheid voldoen de kan worden gebouwd. De kantonrechter, die deskundige voorlich ting krijgt, wordt cle in pachtzaken bevoeg de rechter (behoudens hooger beroep en cassatie volgens de gewone regels). In dit opzicht is er verschil met de voorstellen der Staatscommissie. Deze toch kende aan de pachtcommissies, naast andere bevoegd heden, welke ook het Regeeringsontwerp kent, zooals het optreden, als scheidsman, rechtspraak toe in eerste en hoogste ressort. Voorts is ingediend een wetsontwerp tot regeling der pachtcommissies Tot heden zijn de pachtcommissies, pacht bureaus of pachtraden, of welken naam deze- instituten ook dragen, zuiver particuliere in stellingen, voortgekomen uit de landbouw organisaties. Er is niet de klacht, dat zij geen goed werk doen, maar veel meer, dat zij te weinig autoriteit hebben. Hieraan wordt tegemoet gekomen in het onderhavi ge ontwerp van wet. De pachtcommissie blijft opkomen uit het maatschappelijk leven. De leden der pachtcommissies worden be noemd in overleg met de betrokken land bouworganisaties en zijn geen ambtenaren. De samenstelling is naar het beginsel van gelijke vertegenwoordiging van pachters en verpachters. Zij wordt ingesteld bij K.B. Een sterke invloed op haar samenstelling kan door cle landbouworganisaties worden uitge oefend. Een belangrijk aandeel in de verbetering van pachtvei-houdingen' kan de pachtcom missie hebbèn door het geven van scheids rechterlijke uitspraken. De pachtcommissie zal de voorwaarden van een pachtovereen komst kunnen vaststellen of wijzigen, wan neer partijen zich schriftelijk aan de dooi de commissie vast te stellen regeling onder worpen hebben. Verder is haar taak advi- seerend. Zij geeft adviezen in zaken van pacht en zij ontwerpt modellen van pacht overeenkomsten. Voorts is haar de bevoegd heid gegeven, om, niits in het algemeen belang, uit eigen beweging haar oordeel over concrete pachtverhoudingen aan de daarbij betrokken partijen kenbaar te ma ken. HET CONFLICT IN OOSTELIJK GRONINGEN. MINISTER KAN ANTWOORDT OP DE VRAGEN VAN HET KAMERLID HIEMSTRA. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Hiemstra, 1. Heeft de minister kennis genomen van de redevoering van den heer E. H. Ebels, ge houden bij de opening van de vergadering van de Groninger Maatschappij van Land bouw op 25 Juni j.l., en waarin deze krach tig stelling nam in het l'oonconflict in ooste lijk Groningen? 2. Kan de minister mededeelen. of de in specteur van landbouw, de heer Kakebeeke, die blijkens de verslagen in de pers in bo venbedoelde vergadering aanwezig was, zich daar bevond als vertegenwoordiger van den minister? 3. Mocht de vraag onder 2 toestemmend worden beantwoord, is de minister dan niet van meening, dat het niet wenscholijk is zich te doen vertegenwoordigen op vergade ringen van landbouwvereenigingen,welke zich niet uitsluitend bezighouden mèt alge meen e landbouwbelangen, maar die ook iü economische conflicten partij kiezen, al thans toelaten, dat op haar vergaderingen partij wordt gekozen en daardoor hét karak ter van werkgeversvereniging aannemen? 4. Zoo ja, is de minister dan bereid de verschillende landbouwvereenigingen met dit standpunt in kennis te stellen? heeft de minister van binnenlandsche za ken en landbouw geantwoord: De ondergeteekende heeft kennis geno- -n .van de redevoering, door deii heer Ebels gehouden bij de opening van "de ver gadering van dc Groninger Maatschapij van Landbouw op 25 Juli j.l. *2. De inspecteur van den landbouw had geen opdracht den ondergeteekende op die vergadering te-vertegenwoordigen. 3 en 4. Strikt genomen, kunnen deze vra- „3U, in verband met haar inkleeding en het antwoord op vraag 2, onbeantwoord blijven. Intusschen meent de ondergeteekende zich de opmerking te mogen veroorloven,, dat censuur op hetgeen in vergaderingen van landbouwvereenigingen zal. worden bespro ken, niet vrij van bedenking zou zijn. Ook al mochten daar landbouwbelangen zooda nig worden behandeld, dat een economisch conflict van een bepaalde zijde wordt be licht, kan de aanwezigheid van een regee- ringsvertegenwoordiger, die uit den aard der zaak zich strikt afzijdig houdt, toch geen cachet aan het besprokene geven. VRIJE UNIVERSITEITSDAG. DE LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. Bij de processen-verbaal van de dezer da gen plaats gehad hebbende loting voor den dienstplicht voor 1930 en 1931 is een mede deeling gevoegd betreffende gelegenheid tot het indienen van bezwaren. Daaruit blijkt: Uiterlijk den tienden na den dag, v _i de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze, waarop zij -is geschied, bij een met redenen omkleed verzoekschrift, bezwaren worden ingebracht Het verzoek schrift moet worden ingediend bij den M nister van Defensie. Nadat dc Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is gehoord, wordt door de Koningin op het beroep beslist bij een met redenen omkleed besluit. Noord-Holland, waarop het Bijzonder Visscherijreglement II van toepassing is, het visschen op karper, zoowel voor het beroep als voor de sport, van 1 Juni tot en met 31 Augustus verboden. De Minister heeft, thans echter het voor nemen dit besluit met ingang van 15 Juli a.s. in te trekken, zoodat alsdan van dien datum af, zoowel door het bedrijf als door de sport, op karper zal kunnen worden gevischt in het aangegeven' gedeelte van Noord-Holland, land. WATERVERKEER. HET VERKEER TUSSCHEN DE ZEEUW- SCHE EILANDEN, ZUID-HOLLAND EN NOORD-BRABANT. Commissie van onderzoek. Bij beschikking van den Minister van Wa terstaat is ingesteld een Commissie aan welke is opgedragen te onderzoeken welke aan redelijke eischen beantwoordende ver betering in het verkeer tusschen de Zeeuw- sc'he eilanden, Zuid-Holland en Noord- Brabant onderling behoort te worden aange bracht, zoowel wat betreft de vervoerver- bindingen als de daarbij aansluitende hoofd wegen, met verzoek dienaangaande aan den Minister rapport uit te brengen. Deze commissie is samengesteld als volgt: Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, Com missaris der Koningin in Noord-Brabant, te 's-Hertogenbosch, voorzitter;H. van Boeijen, lid van Gedep. Staten van Zuid- TIolland, te Voorburg; A. van der Weyde, lid van Gedep. Staten van Zeeland, te Zie- rikzee; Ir. A. L. de Gelder, hoofdingenieur, directeur van den Rijkswaterstaat in de di rectie Noord-Brabant, te 's-Hertogenbosch; P. J. P. van der Steur, referendaris bij het Departement van Waterstaat te 's-Graven hage; Ir. J. J. Stieltjes, inspecteur-generaal der Spoor- en Tramw. te 's-Gravenhage; Mr. H. F. do Boer, hezuiijigingsinspecteur bij het Departement van Financiën te 's-Gra- liage; K. J. W. Bernet Kempers, directeur der Registratie en Domeinen te 's-Graven hage; J. ter Laan, lid van de Tweede Ka mer der Sta ten-Generaal, te Rotterdam; A. J. Kuiper, directeur der Rotterdamsche Tramweg Mij., te Rotterdam; C. J. van Helden, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, voor Dordrecht en Omstreken, te Dordrecht. H. P. M. Verlin den, voorzitter van de afd. Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk N.-Brabant, te Bréda; M. Laernoes, voorzitter van de afd. Grootbe drijf van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche eilanden, te Middelburg; C. Dane Gzn., lid van 't comité voor verkeersverbeteringen van en naar de Zuid-ITolIan"dsche eilanden en Westbrabant, te Willemstad; A. A. Mijs, wethouder van Sommelsdïjk; A. J. ten Hope, voorzitter van den Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland, te Rotterdam; H. W. O. de Bruyn, secretaris van den Algem. Nederlandschen Wielrijdershond, Toeristenbond voor Neder land, te 's-Gravenhage; Jhr. J. van Vreden- burch, bestuurslid van de Kon. Nederland- sche Automohielclub. te 's-Gravenhage, le den; en H. J. R. M. Raaymakers, hoofd van de afdeeling Waterstaat ter Prov, Griffie van Noord-Brabant, secretaris. DE WETENSCHAPPELIJKE SAMENKOMST. REFERATEN VAN Prof. GROSHEIDE EN Dr. COOPS. Hedenmorgen had de veertiende weten schappelijke samenkomst plaats, onder pre sidium van prof. dr. V. Hepp, in het ge bouw van K. en W. Daar kwam allereerst in bespreking het referaat van prof. Dl*. F. W. Grosheide over de volheid des Tijds Wij onitleenen daaraan het volgende: Ref. begint met er op te wijzen, dat over 'het algemeen onder de volheid des tijds ver staan wordt de eigenaardige geestesgesteld heid, die er tegen het begun onzer jaartel ling werd gevonden. De meetellende wereld, het Grieksch-Romeinsche rijk was zoekende geworden. Het was een tijd van ellende en verwarring, van onzekerheid en onvoldaan heid, een tijd van zoeken zonder te vincle.n. De volheid des tijds is dan het ineenstorten van den tijd, het niet meer kunnen en het daarom ontvankelijk zijn voor de prediking van het Evangelie der genade. Ontegenzeggelijk wordt in deze omschrij ving van de volheid des tijds niet onjuist weergegeven de omstandigheden welke den tijd van Christus' komst in het vleesch ken merkten. Doch een andere vraag is, of hier mede ook de juiste bedoeling van Paulus' uitdrukking in Gal. 4 4 wordt aangegeven. Wp hebben na te gaan, wat het N. Testa ment verstaat onder de uitdrukking „cle volheid des-tijds'-' en in de tweede plaats hoe het N.T. den tijd teekent, waarin Jezus werd geboren. Walter Bauer ceeft in de 192S verschenen lexicon voor het Grieksche Woord, dat in onzen Bijbel vertaald is door volheid des tijds de volgende betcekenissen: le wat vult, waarbij men nog kan onderscheiden de vul ling, de inhoud en het aanvullen, 2e het geen van iets vol is, 3e-hetgeen tot volheid is gebracht, 4e het vullen, 5e de toestand van het vol zijn. Deze laatste beleekenis moet bepaald on dersteld worden in Gal. 4 4, waar sprake is van Christus komst in het vleesch en in Ef. 1 10, waar gewezen wordt op Chris tus' wederkomst. Wat Gal. 4 4 betreft, dient opgemerkt, dat Paulus in dit verband in 't geheel spreekt over de toestanden, gelegd, die zich aanvankelijk alleen op an organisch terrein bewoog maar juist op or ganisch terrein (koolstoffenchemié) de grootste vorderingen maakte. De op het einde der vorige eeuw ontstane nieuwe richting, de 'physisch-chemische, die de eigenschaoDen der stoffen zelf ging onder zoeken, verwekte ook in de organische che mie een physisch-georiën'teerde richting. Aan vankelijk door biologen, medici en' pharma- maceuten bewerkt, komt deze laatste thans in meer contact met de organische chemie, nu meer organic! zich aangetrokken gevoe len- tot biochemische vraagstukken. Na een groei in de breedte is dus voor de chemie een periode van intense arbeidsver- deeling ingetreden, waarvan vermeerdering van kennis en verbetering van levensom standigheden maar bovenal bewondering en aanbidding van Gods Almacht en Wijsheid voor ons het gevolg'is. Strenge afbakening der grenzen tusschen physica en chemie is ondoenlijk, maar geheel onmogelijk tusschen deze beide en de meta- physica, hetgeen duidelijk aan het licht treedt in de activiteit van physica en chemie op een randterrein als de bouw van het atoom. Wel is 't mogelijk het doel der chemie te benaderen in de omschrijving: Het verband tusschen de eigenschappen en de samenstel ling der stoffen. Dit verband zal zich tot op heden in laat ste instantie baseerén op de eigenschappen der atomen; tot op heden omdat er ook reeds verband tusschen de eigenschappen der atomen onderling is'gebleken en er zijn reeds pogingen gedaan om daaruit te beslui ten tot een langs mathematischen weg afge leid gemeenschappelijk opbouwprincipe der atomen, met als eindresultaat de transmu tatie der elemënten, het droombeeld der latere alchemisten. Spr. ging vervölgeiïs' 'na hoe dc chemie reeds dienstig is geweest voor cultuurver meerdering: aanbidding van Gods wonderen in de wereld van het kleine": verruiming van het arbeidsveld van den menscli ,door het 'aanboten van nieuwe enèrgicbronnen en het meer productief maken van bestaande en daardoor verbetering van de levensvoor waarden. Inzonderheid wees hij op de ze geningen, die de landbouwscheikunde bracht maai* ook op schaduwzijden (alcoholisme, misbruik van narcotica, chemische oorlog), Ook wees spr op onzen plicht tegenover het nageslacht om de door God in dc aarde ge legde voorradèn niet té verkwisten. Komende tot de noodzakelijkheid van weten schappelijke beoefening der theoretische che mie (waar het m.o. vaak te eenzijdig let op de technische toepassing) gaf spr. dan een zeer vluchtige schets van enkele resultaten daarvan. Hij legde daarbij den nadruk op de door J. Newlands ontdekte „wet der oc taven", die licht liet vallen op den samen hang der atomen onderling. Bij de rang schikking naar opklimmend atoomgewicht heeft nl. elk achtste element een groote INGEZONDEN MEDEDEELING. -r-JWPBIJHHjmelké in den, regel als kenmerk van de volheid des tijds overeenkomst met het eerste, het negende werden aangegeven; Er ontbreekt in den '"1C^ tweede brief aan de Galatiërs elke nadere aandui ding, waarom het de volheid des tijds ge acht kon worden, J. B. Lightfaat meent, dat het daarom de volheid-des tijds was, omdat negatief Mozaïsche wet zondebesef gewekt had positief de wereld vaii kind volwassen ge worden was. Evenwel de Evangeliën en Paulus' brief aan de Romeinen doen ons zien, dat de Wet allerminst de overtuiging gewekt had, dat men zichzelf niet zalig ken kan. En het is de vraag, of de wereld niet eerder afgetakeld, dan volwassen kon genoemd worden ten tijde van Jezus' komst. Lettend op het verband, waarin Gal. 4 4 voorkomt en op zoovele andere teksten, waarin woorden worden gebezigd, die in beteekenis de uitdrukking „volheid destijds" nabij komen, meenen we, dat we onder die uitdrukking niet anders hebben te verstaan dan dat het tijdstip wordt aangegeven, waarop een bepaalde tijd geheel voorbij is, zonder dat geooenbahrd wordt, waarom die toen juist was of bij Christus' weder komst juist zijn zal. Wel schijnt het, dat de profeten vrij nauwkeurig den tijd van Jezus' komst be palen. Maar bij nadere beschouwing blijkt, dat in al deze Bijbelplaatsen wel duidelijk wordt, dat God den tijd, waarin het Woord vleesch zou worden, naar Zijn wijs bestel in liet geheel der geschiedenis heeft inge past, doch zonder vermelding van het oor zakelijk verband tusschen de omstandighe den ten tijde van Jezus' komst en die komst zelve. Men spreekt dikwerf van de volheid des tijds, daarbij doelende op zooveel gunstige factoren, die de verbreiding des Evangelies konden bevorderen. Maar het kost geen moeite, om evenzeer vele ongunstige facto ren te noemen. De conclusie van den referent is dan ook, dat de Schrift, sprekende van de volheid des tijds, daaronder verstaat, dat één of meer perioden tot volle afsluiting zijn ge komen en daarbij op den voorgrond stelt, dat het God is, die deze afsluiting bewerkt en Die alzoo od den tijd, door Hem bepaald, Christus komen doet, maar ons niet veroor looft te zeggen, waarom juist op die tijdstip pen deze afsluiting tot stand komt, aange zien de rede daarvan ons niet is geopen baard. Dr. J. Coops hield een referaat oyer „Chemie en Cultuur". Spr. koos dit onderwerpin verband met de a.s. opening der gelegenheid tot studie van de chemie aan de V. U. Aan vermeerdering der cultuur: het onder werpen en beheerschen der aarde om God daarin groot te maken en het menschdom tot ontwikkeling te brengen, moet ook de Christen meewerken. De geschiedenis toonde dat God dit streven leidt en er door het Christendom voor het eerst een solide basis voor legde. De chemie is eerst tegen „het midden der zeventiende eeuw natuurwetenschap gewor den, hoewel ze zoo oud is als de menschheid zelf (alchemie, iatro-chemie). Toen kwam Robert Boyle nl. met zijn elementen- leer: een oermaterie van kleine deeltjes, die zich vereenigen tot grondstoffen, niet meer in eenvoudiger bestanddeelen te splitsen. Lavoissier deed vervolgens in do laatste helft der achttiende eeuw het volle licht op het begrip „element" vallen en baan de den weg voor de ontwikkeling der heden- daagsche chemie, nl. voor D a 110 n's atoomtheorie, die een bruikbare werkhypo these gaf en het hoofdprobleem voorop steldé dro's hypothese (1811) maakte het voorts mogelijk uit de dampdichtheid het moleculair gewicht te bepalen. Bij het zoeken naar nieuwe elementen wer den de grondslagen der analysflsche chemie Later bracht de ontdekking der radioacti viteit de opvattingen over den bouw der materie een groote schrede vooruit: het eenvallen der atomen totdat een 'stabiel eindpunt bereikt is, dat voor de uranium- reeks identiek is mot lood, al verschilt het stoomgewicht van dat van gewoon lood. Aston gelukte het zelfs de aanwezigheid van isotopen in alle elementen aan te toonen waardoor de vroeger verworpen hypothese, dat alle atomen uit een aantal waterstofato men bestaan, opnieuw aan dc orde kwam. Gebruik makend van de spectra en de quantum- en golfmechanica ontwierp dc physica een wonderschoon systeem, wa dc voorstellingen der grootste denkers over den bouw der materie samenkomen. Het starre atoom maakte plaats voor een bewegend systeem van geweldige gecompli ceerdheid: een kern van ondenkbaar kleine afmeting, waarin zoo goed als.de totale mas sa van het atoom aanwezig is met daarom heen in onvoorstelbare banen roteerende „tollende" electronen; de genoemde periodi citeit der eigenschappen van de atomen in volkomen samenhang met', groepenrang- scliikking en energie-inhoud dezer electronen waarvan de( nog niet stabiele) buitenste het chemisch karakter van het element bepalen; en gecompliceerde atoomkernen, op zichzelf weer een dynamisch systeem waarin de dioactieve, zware, minder-stabiele atomen héliumkernen en electronen uitstooten. Spr. eindigde met tc wijzen op het groote onontgonnen arbeidsveld, dat hier nog op onderzoek wacht en cle vragen, die zich nu reeds opdringen. Zullen, vroeg hij, materie en electriciteit onafscheidelijk gekoppeld blijken? Hebben we in de electronen en pro tonen de laatste materie-eenheden, of ligt ook daar nog weer een wereld achter? Is een volledige overgang van materie in stra ling en terug mogelijk? Wij weten het niet.. Wel weten wij, dat Hij, die in den beginne, hemel en aarde schiep en sinds onderhoudt door het Woord Zijner kracht, ons heeft ge roepen tot onderweroing der aarde en in dien daarvoor de tijd mag komen zal Hij ook onze oogen openen, om in deze mysteriën te blikken. Hem zij de lof de heerlijkheid en de aail- bidding tot in alle eeuwigheid. NEDERL. SPOORWEGEN. GOEDKOOPE TREINEN. Er loopt Donderdag 11 Juli a.s. een goed- koope trein (2e en 3e klas) van Hoek van Holland, Maassluis, Vlaardingen, Schie dam, Rotterdam (D. P. en Beurs) en Dor drecht naar Arnhem en terug. Met de zen trein mogen ook rijwielen vervoerd worden met gewone rijwielkaarten. COOPERATIE-BETOOGINGEN. Het Centraal Coöperatie-Comité, bestaande uit den Centralen Bond van Ned. Verbruiks coöperaties, de R.K. Federatie van Dioce sane Coöp. Bonden en dc Coöp. Groothandels vereeniging „De Handelskamer", houdt Za terdag IS Juli districtsbetoogingen in ver schillende plaatsen van ons land met daar aan verbonden openluchtmeeting. Voor het district Zuid-Holland zullen dien dag te Den Haag des namiddags te 3^4 uur betoogingen plaats hebben vanaf een vijftal punten der stad naar het Malieveld, waar zij met een kort toepasselijk woord van de hee- ren K. de Boer en C. van der Houven worden ontbonden. Deze betoogingen zullen worden opge luisterd met muziek en vlagvertoon. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. J. F. Berk el, overgekomen van Schoonebeek, die Zondag jl. bevestigd werd als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Apeldoorn en Het Loo, deed er Dinsdag avond in cle volle Groote Kerk zijn intrede met een predikatie over 2 Cor. 2:2. Als uitgangspunt was gekozen Jezus Christus en Dien gekruisigd, waarbij de ge dachte werd ontwikkeld, dat dit Evangelie heerlijk is, waard om gehoord te worden, maar ook noodzakelijk voor den mensch zelf. Na de dienst werd toegezongen Ps. 134 3. Aanwezig waren de Burgemeester van Apeldoorn vergezeld van twee wet houders, de predikanten G. Bolkesteijn, J. J. C. Karres en C. M. Luteijn, D. J. Peterse, van De Meern,, die Zondag Ds. Berkel be vestigd had en de ringcollega's W. C. Mense, van Loenen, en J. Meeuvvenberg, van Beekbergen. D r. W. J. de Wilde, Van Reitsum, deed, 11a des Zondags bevestigd te zijn door Ds. J. Willemzc, van Groningen, Woensdag avond zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeen te Den Haag. Ondanks de verkiezingsdrukt# was de Groote Kerk wederom uitstekend ba- zet. Na toespraken te hebben gericht tot de ver schillende kerkelijke- en burgerlijke autori teiten koos Ds. de Wilde tot tekst Jes. 2S 1G: „Daarom, alzoo zegt de Heere Heere, zie, Ik leg een grondsteen in Sion, een beproefden steen, een kostelijken hoeksteen, die wel vast gegrondvest is, wie gelooft, die zal niet haasten." Gewezen werd op den grondsteen in Sion, terwijl de prediker zijn gehoor bepaalde hij 1. hoe hij er uitziet, en 2. welken steun hij geeft. Na de predikatie, die door het meeren- deel der Haagsche Hervormde predikanten werd bijgewoond, zong de Gemeente Ds. do Wilde de zegenbede uit Ps. 134 toe. JUS NON JUBILANDI. D s. W. F. G e e r d s, pred. der Geref. Kerk te Veenwouden, verzoekt mee te deelen, dat hij van zijn recht, om niet te jubileeren op 31 Juli a.s., wenscht gebruik te maken. Op dien datum heeft hij de Geref. Kerken van Schou- wèrzijl, Idskenhuizen en Veenwiudsterwal 25 jaar gediend. Na samenspreking met zijn Kerkeraad heeft deze gemeend danrin te moeten berusten en zijn predikant in dezen de gewenschte vrijheid te laten. DIACONIE. Het jongste Diaconaal Correspdondentieblad voor de Geref. Kerken (uitg. ,T. H. Kok, Kam pen) bevat de eerste opmerkingen, die, over eenkomstig een Conferentiebesluit, hier ge publiceerd worden teneinde een vruchtbare bespreking van het Rapport omtrent de taak der Diaconie in zake de ziekenverzorging in verband met die der Overheid voor te berei den en te bevorderen. Het rapport werd vorig jaar afgedrukt. De thans gepubliceerde op merkingen zijn afkomstig van de Diaconieën te Amsterdam, Maasland, Loosduinen en Haarlem. Ze zijn gerangschikt naar de hoofd stukken van het rapport. Voorts wordt in dit nummer begonnen met weer te geven wnt al zoo in den loop der jaren geadviseerd is ten aanzien van verhui zende hulpbehoevenden, die „objecten'' van diaconale zorg zijn. „Mandelige huishouding'* staat boven deze eerste bijdrage. Naar aanleiding van een ingezonden stuk van den heer H. A. Dijkstra over „Maatschap pelijke opbouw'', wijst de redactie nog eens op de beschouwing, dat arbeiders recht heb ben „het ontbrekende van de Overheid te vra-- gen'', die dan uitkeerrt, terwijl de Diaconie uitdeelt. De doodende afhankelijkheid van Overheidshulp moet worden tegengegaan, daarentegen de prikkel van onderling hulp betoon, zooals die haar hoogtepunt vindt in de diaconale zorg, met vóllen drang der overtui ging worden ingedragen in ons maatschappe lijk leven. Dat is de roeping van het diaconaat onzen tijd. ZENDING. Jaarvergadering gehouden onder leiding van Ds. C. L. Voorhoeve, van Vlissingeti. In het gebouw der Deutsche Verein wordt des mor gens de huishoudelijke vergadering gehou den en heeft des middags een samenkomst met genoodigden plaats, waar de Zendingsdi- rector Dr. K. J. Brouwer spreken zal over zijn reis langs de Zendingsvelden. Des avonds wordt in de groote Kerk een open bare samenkomst gehouden, waar Ds. P. de Haas, van Utrecht, spreken zal. Geordend en afgevaardigd zullen worden de broeders J. Groot en B. Moendoeng, vanwege de Com missie tot de zaken der Prot. Kerken in Ned. Oost- en West-Indië, en K. Miedema, vanwe ge het Sangi- en Talaud-Comité. Het dames koor „Capella" (dir. M. Guittart) verleent medewerking. Intern. Zendingsraad. Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam hoopt in Juli de vergadering van het Comité van den Internationalen Zendingsraad te Williamstown (U.S.A.) bij te wonen. Met verlof zijn aangekomen: W. A. Bode, Theol. docent aan de Normaal school te Koeranga bij Tomohon (Minahas- sa), en mevrouw, die zich te Elberfeld heb ben gevestigd. De heer Bode zal enkele jaren in dienst treden van het Ned. Bijbelgenoot schap voor herziening der Maleische"Bijbel vertaling; J. H. M. van Bonzei, zendeling te Boeli (Halmahera) en mevrouw; Scherrer, predikant te Talengen (Groot Sangi), en mevrouw, die nu te Bazel ver blijf houden; e J. Schut, vroeger zendeling op Zuid-Clebes, Halmahera en Boe roe, later burgemeester van Ambon, die aldaar nog veel deed in het belang van de Zending en de zendelingen en goeroes der Utrechtsche Zcndingsvereeni- ging, met mévrotlw,"

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1