Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Van m Verkiezingsvergadering BINNENLAND. Ds Koninklijke Familie in Groningen DE MOORD OP BEN HEER LANS ABONNEMENT: Per kwartaal 3.2* (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weké- lijlcsche zending 6.— Bij dageüjksche zending m Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7cent. No 2784 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. WOENSDAG 3 JULI 1929 ADVERTENTIE N: FaSD 1 tot 5 regels1.17% Like regel meer 0.22% fngcz. Mededeelingcn van 1—5 regels 2.30 Elke regol meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 1Qe Jaargang. bestaat uit TWEE EERSTE BLAD. Wij lezen in „De Rotterdammer" Het gebeurt niet dikwijls, dat op de ze plaats van ons blad geschreven wordt over een verkiezingsvergadering. Daarvoor dienen andere rubrieken. Om dat wij echter vreezen, dat aan deze bijeenkomst een legende zal worden verbonden zullen wij er het een en an der over zeggen. Op den laatsten avond vóór de stem bus zouden in de groote zaal van het Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam de heeren predikanten Kersten en Zandt voor de Staatkundig Gerefor meerde Partij optreden. Des middags werd ons medegedeeld, dat groote groepen anti-revolutionairen naar de vergadering wenschten te gaan. Genoeg wetende, op welke wijze deze twee Kamerleden spreken, en evenzeer kennende de impulsiviteit van onze jon ge geestverwanten, meenden wij ons de verplichting op te moeten leggen, den kostbaren avond, welke oorspronkelijk voor heel anderen arbeid was bestemd, in het Verkooplokaal door te brengen. Breng stroo en vuur bij elkaar en er ontstaat brand. Zoo is het geloopen en het stroo en het vuur staan even schuldig. De vergadering had gedurende de eerste helft een zeer rumoerig verloop. Totdat Ds. Kersten de hulp der politie inriep, waarvan volgens deze spreker een groot getal aanwezig was, in bur- gerkleeding dan. Toen eenige der be zoekers luidruchtig om debat riepen, nadat Ds. Kersten krasse beschuldigin gen had geuit aan het adres der anti revolutionairen, zette de sterke arm hen de zaal uit. Een applausje van een groepje bezoekers had tot gevolg, dat ook dit troepje zelfde lot wedervoer. Daarna was het muisstil. De gedach ten konden ziclv vermenigvuldigen bij wat verder werd opgediend, maar bij 'inwendig verbijten bleef het. Vergissen wij ons niet, dan bestond verreweg de groote meerderheid dei- bezoekers -de zaal was tjokvol uit niet-geestverwanten der S. G. P. We merkten ook op meerdere sociaal-demo craten en communisten. Een klein gedeelte hiervan, blijkbaar jmeerendeels anti-revolutionairen, heeft zich misdragen. De zaal was gehuurd door de S.G.P. en zij had recht stilte te verlangen. Wie er niet tegen kan zijn politieleen tegenstander zich te hooren uitleven, blijve eenvoudig thuis. In den verkiezingsstrijd zijn de sprekers over en weer vaak harteloos tegenover hun wederpartij en is deze eigenlijk te slecht, om er een woord aan te wijden, terwijl toch de gansche rede erover gaat. Gelukkig komt de kalmte ook vanzelf weer terug. Vórgaderingen bemoeilijken is bene den onze waardigheid en wij hopen dit niet weer mee te maken. Laat uw blad, dat beproeft het dag aan dag voor uw beginselen en voor -uw rechten in het leven op te nemen, dit u eens openlijk mogen zeggen. Maar de sprekers gaan ook lang niet vrij uit. Dagenlang werden in de stra ten van Rotterdam de oproepingen voor de vergadering verspreid. Dat van de Rotterdamsche anti-revolutionairen, waarin het leven zoo krachtig bruist, velen den oproep als tot hen persoon lijk gericht beschouwden, verbaast nie mand, die de Maasstad tijdens verkie zingen kent.. De sprekers, welke het meer dan die. van welke richting ook, altijd over Gods Woord hebben, moesten niet zoo veel ergenis geven. Ook dat verbiedt Gods 'Woord. Felheid en onbarmhartig heid als daar troffen wij nog nooit el ders aan. Dat prikkelt en dat irriteert Je kunt een visch zoolang plagen, tot. hij uit het water springt, placht mijn moeder te zeggen. Hoeveel te eerder springen jonge, warmbloedige men- schen uit den band. En toen kwam de roep en het verlan gen om debat. Wij houden niet van de batvergaderingen in het algemeen. Of schoon een eerlijk debat met Ds. Ker sten over zijn politiek aan beide zijden ophelderend zou kunnen werken. Een debat onder hoogstaande leiding met, evenveel recht voor beide partijen. Ds. Kersten, die het altijd over de reforma toren heeft, weet, dat Dr. Maarten Lu ther, ook door hem aangehaald, dagen lang met Dr. Eek heeft gedebatteerd. Wil Ds. Kersten dat niet, dan moet hij niet zoo irriteeren en de kerkelijke hartstochten oproepen. Ds. Zandt, hij zal ons dit niet kwa lijk nemen, is op zulk een avond de der derangsman. Dat is geen schande, elke partij heeft dezulken. Maar wat Ds. Kersten zegt, is vaak zóó persoonlijk en onvolledig, dat dit ergenis geven is en anders niets. Aan de heilige overtuiging van hem zullen wij niet twijfelen, maar waartoe toch zooveel, dat anderen pijn moet doen en waarom nooit één, één enkel woordje van waardeering? Zoo ging het. weer over het hemel burgerschap der roomschen en werd met afgrijzen gesproken over den wensch van Prof. Bavinck ten opzichte van Schaepman uitgesproken, elkaar in den hemel te ontmoeten. Hoe kan dat, werd gevraagd, ten opzichte van room schen en zelfs Jezuïten! Een huivering- beving ons, toen deze spr. dit uitsprak. En wij herinnerden ons, hoe jaren gele den Professor Lindeboom, die werkelijk niet met Rome dweepte, denk aan de Marnix-beweging, op onze jeugdvraag: geef ons toch uw meening inzake de oomsclien en de eeuwigheid, antwoord de als een roomsche zich alleen toe vertrouwt aan het reinigend bloed van den Iieere Jezus, is er geen twijfel mo gelijk. En daaraan voegde de professor een verhaal omtrent een ontmoeting met een roomsche eenvoudige vrouw te Maastricht toe, hetwelk wij nooit zul len vergeten. En zoo ging het door, Luther en Wijnkoop zijn, aldus Ds. Kersten, vol gens de roomschen gelijk. De roomsche winkeliers veroveren de maatschappelijke markt. Artikel 36 bedoelt niet de room schen te dooden, maar wat dan wel, wordt niet gezegd. Evenmin, welke kerk de Overheid heeft te steunen. Burgemeester de Bordes te Bussum had een religieuze toegewenscht, dal- God eenmaal tot haar zou zeggen: Ga in tot de vreugde des Heeren Dr. Kuyper had met een „laf" voor beeld de verzekering verdedigd. Het woord neo-Gerefórmeerden was niet van de lucht. Ds. Lekkerkerker's naam stond ten onrechte onder het manifest der Her vormden, maar dat De Rottèrdam- m e r dit gisteravond reeds vermeldde, hoorden wij niet. Burgemeester Beukenkamp te Sleeu- wijk zou van de heeren Kersten en Zandt gezegd hebben, dat zij de ware kenmerken der geloovigen missen. Hier over hebben wij hedenmorgen den heer Beukenkamp telefonisch gesproken, wel ke ons mededeelde gezegd te hebben, dat deze politieke leiders de kenmerken missen der waarachtige bekeering, niet dat zij geen genade kenden. De heer Beukenkamp had in de Protestantsche Noord-Brabander zijn uiting verklaard op grond van 1 Corinthe XIII, het hoofdstuk der liefde, en van Galaten 5 22„Maar de vrucht des Geestes is liefde". Deze verklaring verzwijgt Ds. Kersten. De Rotterdammer had de S. G. P. het grootste gevaar genoemd. Natuur lijk had iedereen, behalve Ds. Kersten, begrepen, dat dit alleeri sloeg op dezen verkiezingsuitslag. Principieel staan de revolutionairen veel, veel verder van ons, dan deze dwalende broeders. Maai de socialisten leveren geen gevaar op voor onze kiezers in die mate. En zoo ging het door. Elk woord van verweer wordt angstvallig gesmoord. En zoo werd weer duidelijk: geen groo- ter vijanden dan renegaten. Ons heugt bijv. nog de tijd dat Ds. Zandt te IJsselmuiden in Overijssel den coalitie-candidaat aanbeval. Omdat wij wilden voorkomen,dat zich een legende gaat vormen, wijden wij er hier deze ruimte aan. Samen gingen wij met onze mannen- den strijd in, samen gaan wij naar huis. En nu een klein vendel van ons op de thuisreis een misstapje beging, lezen wij hun hier evengoed de levieten als deze irriteerende sprekers, die het voorbeeld gaven, hoe felle persoonlijke politiek een Dienaar des Woords de kroon kan ontrooven. Gelukkig behoort ook deze verkiezings strijd bijna tot het verleden. Ook ons blad keert na al wat het gaf, straks tot zijn gewone dagtaak terug. De harts tochten bij sprekers en hoorders wordt het zwijgen weer opgelegd. -En wat ons betreft, wij haken naar den dag. waarop de onzalige broeder twisten tot het verleden gaan behooren. Zou deze dag eenmaal aanbreken? Wij vreezen met groote vreezé. Maar laat dan in alle gevalle ruimte blijven voor de onderlinge waardeering. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot Officier der Oranje Nassau-orde, met de zwaarden, kapitein-luitenant ter zee P. Post Uiterweer, en tot officier in de Oranje Nassau-orde Mr. H. de Visser, voorzitter van bestuur van Mu seum van Oudheden voor Provincie en Stad Groningen. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Wijk-bij-Duurstede A. ten Noever de Brauw, candidaat-notaris aldaar. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot rechter in de rechtbank: te 's Gravenhage: Mr. H. Haga, thans idem te Haarlem; te Amsterdam: Mr. P. II. Smits, advocaat, en procureur te Arnhem, tevens rechter- plaatsvervanger rechtbank aldaar; te Groningen: Mr. H. J. E. Engclhens, thans idem te Winschoten; tot Substituut-Griffier bij het Gerechtshof te 's Gravenhage Mr. H. Seret Opzoomer, thans substituut-griffier bij de rechtbank te Gravenhage. CONSULAIRE DIENST. Bij K. B. is de heer J. Steenbergen be noemd tot Consul der Nederlanden te Dres den, buiten bezwaar van 's Lands schatkist. Het ressort van het consulaat omvat de .Kreishauptmannschaften" Dresden en Bautzen GEORGANISEERD OVERLEG. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen, met ingang van 1 Augustus 1929 P. H. W. Hoffman, als plaatsvervangend lid der Bijzondere Commissie voor Georgani seerd Overleg in zaken, rakende de Departe mentsambtenaren en het daarmee gelijk te stellen personeel. STEMBUREAU TWEEDE KAMER. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ont slagen met dank W. van Sas als plaats vervangend lid van het Hoofdstembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer in den kieskring I en benoemd als zoodanig M. Quint, hoofdcommies ter ge meentesecretarie te 's Hertogenbosch. AUDIËNTIE. De audiëntie van den Minister van W terstaat zal gedurende de maand Juli niet plaats hebben. AUTOBUSSEN AFGEWEZEN VERZOEK. Ged. Staten van Zuïd-I-Iolland hebben het erzoek van J. Jannes te Boskoop om ver gunning tot het in werking brengen van een autobusdienst Boskoop, Hazerswoude, Bent huizen, Zoetermeer, Zegwaart, Leidschendam Veur en Voorburg naar 's Gravenhage (Plein) en omgekeerd afgewezen, aangezien er naar hun oordeel naast de bestaande autobusdiensten en andero vervoermiddelen isschen Boskoop en 's Gravenhage aan de hieuwe lijn geen behoefte bestaat. EERSTE KAMER In dit jaar treedt de helft der leden van de Eerste Kamer af en wel 13 leden, die af gevaardigd worden door de provincies N. Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg; ei 12 leden, die afgevaardigd worden door de provinciën N.-Holland en Friesland. De of- ficieele candkl-aatstelling geschiedt op 9 Juli. In Noord-Brabant. De „Resb." meldt, dat, blijkens de gestel de r.k can didatenl ijst, bij de verkiezing voor de Eerste Kamer de heer P. J. J. de Wit ver vangen zal worden door den beerde Bruyn, voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond. De vacature-Verheijen zou vervuld worden door het aftredende lid der Tweede Kamer Jhr. Mr. v. Sasse v. IJsselt. Gehandhaafd werden overigens de zitten de leden v. Lanschot, Blomjous en de Jong. Aanvankelijk had ook de heer de Wit zijn plaats behouden. Gewekte ontevre denheid daarover deed besluiten tot een nieuwe stemming, mot als resultaat dat lui zijn plaals moest afstaan aan den heer do Bruyn. In Limburg. Gisteren heeft de R.-K. Limburgsche Sta- tenclub vergaderd. Als candidaten voor de Eerste Kamer werden aangewezen: Mr. F. I. J. Janssen, Maastricht (aftr.); O. I-I. F. Haff- mans, Helden (aftr.) en Jhr .Mr. G. Michiels van Kesse-nich, Roermond (aftr.) en als plaatsvervangers; Mr. Ch. Janssen de Lim- pens, te Wylrc* T. J. Kaanen, te Maastricht en T. P. H. Ruttcns, te Horst. In Noord-Holland. Het „Hbl." verneemt dat dc Statenleden van den Vrijheidsbond in de provincies N.- Holland en Friesland voor de a.s. verkie zing van de Eerste Kamer zullen eand-idee ren: 1. S. van den Bergh; 2. E. Heldring; 3. Dr. J. E. van Weideren baron Rengers; 4 mevr. M. B. Boissevain-Pijnappel; over de vijfde plaats wordt nog door de beide Sta- tenclubs onderhandeld; 6. D. J. van Houten Sr., Mr. C. H. Guépin. NEDERLAND-FRANKRIJK VERDRAG GERATIFICEERD Naar Havas uit Parijs meldt, heeft do Fransclie Kamer het verzoenings- en arb> trage-verdrag met Nederland geratificeerd dat 10 Maart 1928 te Genève gesloten was. HET KABINET-DE GEER DEMISSIONAIR. Naar wij vernemen hebben bij schrijven m 1 Juli de leden van het zittend Kabinet hun portefeuilles ter beschikking gesteld an de Koningin. WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS TREEDT 1 JAN. A.S. IN WERKING. Het St.b.l. no 313 bevat een Kon. besluit van 13 Juni tot vaststelling van een alge- meenen maatregel van bestuur, als bedoeld bij de artikelen 44, 47, 68, elf-de lid, en 91 der Arbeidswet 1919. Dit besluit treedt in werking met ingang an 1 Januari 1930. DE VERKIEZINGSUITSLAG Blijkens een kjnuisgeving \an fHi voor- itter van het Cerr. aal Stembureau voor dc verkiezing van de loden lor Tweed? Ka zal, indien noodzaüs'iik. mocht blijken, dat voor de vaststelling voor de uitslag der kiezing een loting moest plaats vinden als bedoeld in art. 104, vierde lid der Kieswet (wanneer dezelfde candidaat op meer dan één lijst het vereischte aantal, stemmen heeft behaald), deze loting zal geschieden in zitting van het Centraal Stembureau te houden op Zaterdag 6 Juli a.s., des middags te 5 in het lokaal van bet Gemeen tehuis, voorheen voor de vergaderingen van den Raad bestemd. Dc zitting, bedoeld in art. 107 dor kieswet tot bekendmaking van den uitslag der kiezing, zal worden gehouden op Zaterdag 6 Juli te half zes, in hetzelfde lokaal in het Genieentehuis. DEENSCHE JEUGD NAAR HOLLAND Onder leiding van den advocaat S. Jacob- ',n te Kopenhagen, zullen van 1320 Juli 80 Deensche jongelui van 11IS jaar een bezoek brengen aan verschillende steden in ons land, o.m. zullen zij naar Dordrecht, Rotterdam, Delft, Den Haag Leiden, Gouda, Haarlem, Amsterdam, Volcndam en Marken Groot enthousiasme der bevolking Gister heeft de Koninklijke familie een autotocht gemaakt door het Noord-Westelijk doel van de provincie Groningen, ter bezich tiging van de proeven van landaanwinning bij den zeedijk ZoutkampNiïtershoek er: te Vierhuizen, en voor een bezoek aan der. Borgh Menkema te Uithuizen. Alom was de bevolking uitgeloopen en in il van dorpen stonden met oranje en vlag gen getooide schoolkinderen, die de Vorstin toejuichten. Schier in elk dorp moesten zang- hulden en bloemen in ontvangst genomen orden. Op den Zeedijk hij Lauwerzijl (gem. Oldcnhove) stonden de bewoners van den gcheelen, wijden omtrek den stoet op te wachten. Met verbazing za gen zij hoe de Koninklijke familie den dijj- ïl-de om zich met 't gevolg te begeven op de smalle dijkjes van het aan de zee ont woekerde land, voor een rondwandeling op één van de drie daar gewonnen velden van 60.000 M2. H. M. liet zich daarbij voorlichten door de heeren Kooper en Woiula, de beide hoofdingenieurs van den Provincialen Wa terstaat in Groningen en Friesland- De Koningin en de Prinses liepen verder terwijl de Prins, die den tocht halverwege staakte, zich met den burgemeester van O' denhove onderhield. Bij den terugkeer naar •den Zeedijk zetten de kinderen het Wilhel mus in, dat door de menigte werd meege zongen. Maar toen H. M. voor deze hulde dankend weer in de auto had plaats genomen, ge beurde er iets, dat H. M. hijzonder zal heli ben getroffen. Een krachtige mannenstem zette eensklaps in het psalmvers: „Dat 's Heeren zegen op U daal'" en spontaan stemden de honderden aanwi zigen met ongedekten hoofde, hiermede ii en klonk het boven van den Zeedijk verder: „Zijij gunst uit Zlon U bestraal. Hij schiep 't heelal, Zijn Naam ter eer. Looft, looft, nu aller heeren Heer", Het was een ontroerend moment, deze oi verwachte uit de schare opgewelde heilbede voor de Koninlijke familie. Een uur lang heeft H. M. vertoefd op de landaanwinning te Vierhuizen. Onder leiding van hoofdingenieurs wen het alles in oogenscliouw genomen. Uithuizen, waar weer gerust zou worden, was keuriig versierd met cerepoorten. Om ruim 5 uur kwamen de Koninklijke gasten in dc stad terug, waar 'n reusachtig: menigte hen uitgeleide deed tot aan he station. Op het perron onderhield de Koningin zich nog enkele oogenblikken met den hoofdcom missaris van politic, den heer J. Tonckens en met het bestuur van de Oranjevereeni- ging Oranje-Nassau, en nam daarna afscheid an den burgemeester, Jhr. Bosch ridder an Rosenthal, baron van Imhof en den commissaris der Koningin. Onder algemeen geroep van Leve de Ko ningin, Leve de Prinses, Leve de Prins, stap te de Koninklijke familie in den trein, die langen tijd werd nagewuifd. VOOR POSTZEGELVERZAMELAARS KENT GIJ DE EOLLANDSCHE ZEGELS? Bij gelegenheid van het congres van do Werelclpostvereeniging te Londen in de maanden Mei cn Juni jl. heeft de Nèder- landsche postadministratie een boekje uit gegeven, bevattende reproducties van de na 1906 verschenen zcgcltypen. Tevens zijn daarin opgenomen de overwegingen, zoowel in algemeenrn zin van de administratie, als afzonderlijk van dc ontwerpers, welke bij het vervaardigen van dio zegels hebben gegolden. Een beperkte voorraad is voor het publiek verkrijgbaar. Het hoekje kan aan de post kantoren of bij den boekhandel worden be steld. DE AREMBERGER SCHUTSLUIS EEN N.V. VAN ZWARTSLUIZENAARS Een combinatie van ingezetenen van Zwartsluis heeft zich bereid verklaard, zoo noodig een naamlooze vennootschap te vor men ter overneming van de Afemberger- schutsluis aldaar en financiering van haar verbouw. Men verwacht dat het gemeente bestuur van Zwartsluis bereid zal zijn, deel te- nemen in deze eventueel op te richten naamlooze vennootschap. Aan het ingenieurs bureau S. Metto en J. Smit in Den Haag, werd opgedragen, een plan met kostenbere kening te maken betreffende restauratie, ver lenging en verdieping van de sluis. Dit plan is ingekomen en thans gesteld in handen van Gedep. Staten van Overijssel. DE „HEEMSKERK" De „Heemskerk'» vertrekt S Juli van Wil lemsoord. Het schip vaart met twee Z-torpe- dobooten en twee onderzeeërs O. Op 12 Juli aankomst van de Z-booten te Göteborg; 15 Juli vertrek van de Z-booten van Göteborg; 17 Juli aankomst van het eskader te Oslo; 22 Juli vertrek van het eskader van Oslo; 26 Juli aankomst van de Z-bpoten te Karlskrona; 29 Juli vertrek van de Z-booten van Karlskrona; 31 Juli aankomst van het eskader te Karls krona: 3 Augustus vertrek van het eskader van Karlskrona; 8 Augustus 'aankomst te Willemsoord» „GROEN VAN PRINSTERER" Vereeniging van Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen van Calvinistische Levens cn Wereldbeschouwing. Bovengenoemde vereeniging hoopt volgen de week Maandag, des namiddags ten 7 uit in het gebouw „Concordia" aan het van Coothplein 37 tc Breda, een vergadering tc houden. De agenda vermeldt o.m.: Benoeming van een Bestuurslid in rt-e plaats van wijlen den heer P. Doorn, bur gemeester van Zwijndrecht. Verkiezing van Bestuursleden, wegens pe riodieke aftreding. Referaat door den heer P. van Rees, bur gemeester van Papendrecht. Onderwerp „Onze houding tegenover verschillende vraag stukken de weermacht en de defensie betref fende"; SENSATION EELE ONTDEKKING Rotterdam, 3 Juli 1929, Bij het hernieuwde onderzoek dat da Rechtbank heeft gelast in de moordzaak Lans heeft men plotseling een sensationecle ontdekking gedaan. In een verborgen hoekje van de N.V. v.li, Adr. de Haas Handels Mij. heeft men n.l. onder wat rommel verstopt., een zwaar stuk gevonden, dat vol zat met bloedvlek- ken. Bij het eerste onderzoek, dat direct na den moord op 29 November is ingesteld door po litie en justitie, moet dit voorwerp over het hoofd zijn gezien, om nu, zeven maanden later, ontdekt te worden. Hoewel het uiteraard thans moeilijk zal zijn ten aanzien van dezen vondst conclu sies te trekken, is het toch niet geheel on waarschijnlijk, dat dc moord met dit voor werp moet zijn gepleegd, althans kunnen de eerste slagen hiermee zijn toegebracht. Zooals men zich zal herinneren werd bij de behandeling van de moordzaak van den heer Lans voor de Rechtbank door de des kundigen reeds opgemerkt, dat men moei lijk kon aannemen, dat met een wandelstok zoo zware verwondingen kunnen worden aangebracht en dat nog wel door een hoed heen. Nu echter dit stuk ijzer gevonden is, kan men zich heter realiseeren op welke wijze de heer Lans is neergeslagen. T,i elk geval hebben de verklaringen van den agent Brons hoe weinig men deze ook au serieux neemt, dit gevolg gehad, dat een nieuw onderzoek is gelast en bij dit on derzoek deze verrassende ontdekking is ge- daan Men. heeft thans ook photografische opna men gedaan van sommige bloedvlekken die eerst over het hoofd waren gezien en waar aan men over de reconstructie van het ge beurde waarde hecht. De politic bewaart over deze merkwaar dige vondst het stilzwijgen en laat et zich in het geheel niet over uit. In hoeverre dit stuk ijzer voor of tegen den verdachte van O. pleit is nog niet tc zeggen. Dat hangt er geheel af of er thans nog kan worden nage gaan hoe dit stuk ijzer in de fabriek geko men is, of daartoe wel een bijzondere oor zaak is geweest waartoe het diende enz. enz. alle vragen waarop het thans wellicht niet meer mogelijk is, antwoord te geven. Met groote spanning zal ongetwijfeld nu eerder het verloop van deze tragische ca sensationecle moordzaak worden gevolgd. ONZE GEZANT TE WASHINGTON De Ncderlandsche gezant te Washington Mr. Dr. .T. H. van Rov, is niet verlof van zijn post vertrokken. NED. BOND VAN J.V. OP G.G. NIEUWE RAADSMAN. Blijkens liet „Gereformeerd Jongelings blad" heeft de gehouden herstemming voor een raadsman van den Bond van Jonge- lingsvercenigingen op Gereformeerden grond slag tot resultaat gehad, dat gekozen is Ds. P. C. van derVliet te Utrecht met 376 stemmen, terwijl 237 stemmen werden uil- gebracht op den lieer O. L. Veerman te Leeuwarden. Ds. van der Vliet was candidao,t gesteld door eenige vereenigingen in de vacature, die ontstaan was door het aftreden van den heer J. van der Molen tc Oosterbeek. BOOTTREIN N.V. STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND" Het Agentschap der N.V. Stoomvaart-Mij „Nederland", de firma Kuyper, Van Dam en Smeer te Rotterdam meldt, dat de boot trein van het ss. „Prinses Juliana", hetwelk 6 dezer te Genua verwacht wordt, Zondag morgen 7 Juli a.s. om 11.12 uur aan het Maasstation te Rotterdam zal aankomen. Aan komst te Den Haag 11 uur (S.S. station) DE INT. KAMER V. KOOPHANDEL BEZOEKT ROTTERDAM. Dc Internationale Kamer van Koophandel zal volgende week te Amsterdam in con gres bijeenkomen. Ter gelegenheid hiervan zal ook een excursie worden ondernomen naar Rotterdam. De deelnemers daarvan gaan voor een groot deel op Woensdagavond scheep aan boord van het S.S. „Slamat" van de Rotter damsche Lloyd, met welk srhip men Don derdagmoren den Nieuwen Waterweg denkt op te varen. Allo deelnemers maken vervolgens op uit- noodiging van het gemeentebestuur een rondvaart door de Rotterdamsche haven, waarna zij worden vereenigd aan een lunch aangeboden door de Kamer van Koophandel voor Rotterdam aan boord van het S. S. „Statendam", 's Middags rijdt men per trein of met auto-cars naar het Stadhuis, waarde deelnemers officieel door het Gemeentebe stuur worden ontvangen. Met extra treinen ■Uvkt het gezelschap naar Amsterdam terug. TREINBOTSING OP STATION ROTTERDAM D.P. EEN GOEDERENWAGEN IN HET POSTGEBOUWTJE GESCHOVEN. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond heeft op het station Rotter dam D.P. weer een treinbotsing plaats ge had, die gelukkig geen persoonlijke ongeluk ken heeft veroorzaakt, doch waarhij veel materieelo schade is aangebracht. Trein 3177, die om 18.38 van hier naar Nij megen zou vertrekken werd spoor 39 opge reden, doch heelt blijkbaar te veel vaart ge had, terwijl er niet tijdig genoeg is geremd. Het gevolg is geweest, dat de trein tegen een ledigen goederenwagen is gereden en deze op zijn beurt over een stootblok heen is ge schoven en terecht gekomen te.gen het ge bouwtje van de Posterijen, die vlak bij dc uil gang van het station is gelegen. Voor het stootblok loopen de rails n.l. even naar boven en zoo is het te verklaren, dat niet het stootblok werd vernield, doch de goederenwagen er eenvoudig overheen is gewipt. In het gebouwtje van de posterijen, waar in den regel de inkomende en uitgaande postzakken worden gesorteerd, is een groo te verwoesting aangericht. Dit gebouwtje bestaat gedeeltelijk uit steen, gedeeltelijk uit hout De stoot is zoo hevig geweest, dat het geheele gebouwtje is ontzet. De voorgevel is uit het lood gezakt en hangt scheef, stecnen zijn er uit gerukt, de tusschenmuren gescheurd, vensters en bovenlichten vernield. Van den zijgevel is een der hoeker geheel vernield. Van den goederenwagen zijn de buffers afgebroken, de koppelingen vernield, een der assen af gerukt, het hout gedeeltelijk vernield en een der schuifdeuren uit de rails gedron gen. Het achterste rijtuig van den rangeeren den trein, eon edrde klas rijtuig is aan de achterzijde zwaar beschadigd. Een der compartimenten is geheel vernield, de kop pelingen en de buffers afgebroken. Trein 3177 is op den sewoncn tijd ver trokken; men heeft eenvoudig den achter sten wagen afgehakt Daarna is men mot man en macht aan het opruimingswerk be gonnen. F.en locomotief heeft de twee wa gens, die waren blijven staan, uit elkaar getrokken en het personenrijtuig, dat op de rails was blijven staan, weggerangeerd. Later heeft men ook den goederenwagen weggeruimd. Het treinverkeer heeft, door dat het ongeluk op een doodloopend spoor ia gebeurd, geenerlei hinder ondervonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1