TWEEDE BLAD. LIJST 5 BINNENLAND. PU ROL er op! Kerknieuws. MAANDAG t JULI 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 STEMT Woensdag 3 Juli OP N°. 1 VAN Dit is de Antirevolutionaire lijst GEEN GELOOFSDAAD. MAAR POLITIEKE BEREKENING IN HET SPEL. De „open brief" van Prof. Visscher. Ds. R. Bartlema, Necl. Hcrv. predikant te Zeist, schrijft ons: In het tweede Propagandanummer, hij blad van de Banier van 28 Juni 1929, heb ben de heeren Ds. Kersten en Ds. Zandt on der het hoofd „De aanval van Prof. Dr. H. Visscher" een antwoord gegeven op de „open brief"' van Prof. Visscher, aan de redactie van De Bazuin gericht. In dat antwoord wordt, zooals te verwach ten was, ook nog gerept van mijn rede te Vriezonveen gehouden, Uit het feit, dat ik op het stuk van den heer v. Dis, onder den bijtitel „hoe het liegt",. TER OPHELDERING. -«cv ILp- .erschenen 15 Juni 1929, niet antwoordde, worden weer conclusies getrokken naar de methode, die de Banier telkens toepast. Die conclusies evenals de methode blijven voor rekening van de Banierredactic. Als ik hier een enkel woord nog plaats over de zaak zeive, dan vindt dat niet zijn oorzaak m de sommatie en insinuatie van De Banier. Daarop ga ik niet in. t Ik wil alleen een woord van protest doen hooren tegen de wijze waarop men een blaam probeert te werpen op Prol. wegens zijn onthullingen van de waarheid betreffende ds politieke slimmigheden van Ds. Kersten inzake zijn motie betreffende het gezantschap bij den Paus. Niet dat Prof. Visscher ter verdediging zelf niet kan voeren. Hij is daartoe mans genoeg. Trou wens cle Banier zelve verdedigt hem. Want in haar antwoord aan Prof. vi scher gebruikt ze wel veel groote woorden over dingen, die met de kwestie mets te ma ken hebben. Maar wat de hoofdzaak betreit cle weg, waarin Ds. Kersten zekerheid ver kregen had, dat bij indiening, zijn_motie zou worden aangenomen, zwijgt de Banier in alle talen. Die hoofdzaak is dus niet bestreden -Daar over ging het voornamelijk in Prof. is- schers „Open brief." Wat hij daarin zeide.is dus blijkens het stuk van Ds. Kersten en Ds Zandt een feit. Zelfs verklaarden de hee ren. dat zij üemoiie nimmer hebben willen doen voorkomen als een geloofsdaad. Dit is wel zeer teekenend voor deze gansche affaire Welnu, dat is de zaak waarover het ging, in mijn rede te Vriezenveen en liet debat dat daarop volgde. Mijn debater daar een ze-kere mijnheer Boone uit Rijssen. Ik heb met den heer Boone over dezelfde zaak weer gedebatteeerd enkele dagen latei- te Enter. Zijn weergave van de dingen heb ik Donderdagavond 27 Juni in liet openbaar te Rijssen als „ongelukkig" gewraakt.. En ofschoon hij vragen kon stellen, en dat ook gedaan heeft, viel hij mij op die uitdruk king niet aan. Uit een gesprek, dat ik in bijzijn van velen j.l. Donderdagavond met hem had, bleek mij, dat hij nog staat op het standpunt, dat de indiening der motie inzake liet gezantschap bij den Paus wel een geloofsdaad was. De Banier van Vrijdag j.l. zal dus voor hem en voor velen der getrouwen van Ds. Kersten en Ds. Zandt wel een ontnuchte ring geweest zijn. Mocht dit maar zóu door- Merken, dat de oogen opengaan van vele te goeder trouw dwalende zielen, die door de propaganda van De Banier den indruk heb ben, dat de indiening van de bekende motie alsmede de gansche politiek der S. G. P. ge dragen werd en wordt door een noodzaak, dcs°geloofs. die doet handelen naar het be kende: „Ziende in het gebod en voor de uitkomst blind." De Banier wil weten, wat ik te Vnezen- vcen heb gezegd. Welnu, zij weten dan nu van mij. dat ilc te Vriezenveen en te Enter, in de grootste kalmte de heer Boone schreef het zelf aan de redactie van de Ba nier, zij zal dit dus wel willen gelooven mijn gehoor de waarheid heb gezegd, dat de actie van de S. G. P. in het algemeen, en in hot bijzonder haar daad inzake het gezant schap bij den Paus, niet wordt en werd ge dragen door het 'fiere devies: „Ziende in het gebod cn voor de uitkomst blind." Integendeel. Ik heb aangetoond, dat Ds Kersten blijkens zijn instemming met het woord van den heer Colijn, waarbij deze de politiek als het terrein van het compro mis betitelde (begrootinsdebat 1922) dit zelf ook terdege in practijk brengt. En in Enter heb ik ter verduidelijking er nog bijgevoegd, dat ilc niet wilde bewe ren, dat er een officieele afspraak was tus- schcn Ds. Kersten en degenen, die hem hiel pen zijn motie aangenomen te krijgen. Maar dat ik er wel van overtuigd was, gelijk ik het nog ben, (bevestigd in deze overtuiging door het eigen stuk van Ds. Kersten en Ds. Zandt in de Banier van 28 Juni 1929) dat Ds. Kersten zekerheid had verkregen, van dé aanneming van zijn motie, alvorens hij dij» indiende. 11c heb dit niet privé van Prof. Visscher gehoord. Hij heeft op de Openbare vergadering van de Herv. A.-R. te Utrecht in antwoord op een vraag, meegedeeld, wat hij publiceerde op 21 Juni 1929. Prof. Visscher wist niet,., welk gebruik ik heb gemaakt van zijn mededeclingcn. II moest dus wel dc reserve maken, waarovei Ds. Kersten en Ds. Zandt hem nu willen bla- meeren. En wat nu de zaak der S. G. P. zelve be treft, heel haar optreden wordt niet gedra gen en gedreven door dien Geest der heid, waardoor God dc TIcere zijn kindeern doet verschijnen in de worstel in;, heilige goederen van het Kruis van Christus met het fiere: God en mijn recht Wie in dat besef strijdt heeft niet noodig als strijdmiddel te gebru ken schelden verdachtmaken. God zelve opene de o voor het politieke bedrijf der S. G. P., dat in dezen den toets der waarheid niet kan doorstaan. Het doet mij leed, dit te moeten zeggi van mannen, die krachtens het beginsel, dat zij belijden, omhelzen, met Tegen verkeerde voorstellingen. Nu naar het schijnt de Staatkundig Gere formeerden, voorgegaan door hun dagblad Dc Banier de anti-revolutionairen in den lande er een verwijt van blijven maken, dat in Rotterdam eene „verkiezingsrevue" gegeven wordt voor de A. R. candidatenlijst en zij in verband daarmede smaleyd spreken van het Jolig Christendom der antirevolutionairen" willen wij op deze plaats nog eens de feiten »ven De A. R. partij in Rotterdam heeft in geen enkel opzicht met deze verkiezingspropa- paganda, noch wat haar voorbereiding, noch wat de reclame, noch wat haar uit voering betreft, iets uit te staan. Zij is ge heel uitgegaan van een Vereeniging, waar- er de A. R. partij op geen enkele wijze iets te zeggen heeft, en waarop zij geen in vloed uitoefenen kan. Zelfs heeft in „De Banier" van 24 Juni jl. gestaan in een artikel onder den titel „Anti revolutionaire propaganda" het volgende: „Reeds wezen wij er op, dat de „Ver eeniging tot opbloei van het geestelijk leven" duidelijk blijken gaf van haar al ge,meenen wereldzin. Alsof het nog niet mooi genoeg was, wordt door die veree niging, wier voorzitter candidaat der A.R Partij is, tot steun van die partij een kaart bezorgd". De Redactie van „De Banier" heeft dit laatste alleen gerectificeerd onder „Rotter- damsch Nieuws" en dan nog niet eens op de namens het Bestuur der Centrale A. R. Kiesvefeen. te Rotterdam verzochte wijze. Dit vroeg plaatsing van een stukje, waarin ten aanzien van dit punt het navolgende voorkwam, waaraan echter in „De Banier geen plaats werd ingeruimd. „Wij wijzen er op, dat dit beslist on juist is. De voorzitter der genoemde ver eeniging was nimmer candidaat der A. R. Partij en is dit oolc thans noch te Rotter dam noch elders. Wij veroorloven ons u nog op te mer ken, dat deze vergissing ons hoogst on verklaarbaar oorkonit Een blik op onze candidatenlijst of een telefonische infor matie bij ons secretariaat had u doen weten, dat uw mededeelmg in strijd is met dc feiten". Wij brengen een en ander nog even on der de aandacht van onze lezers, met ver zoek deze mededeelingen door te geven, op dat de misleidende voorstellingen worden tegengesproken. REGENTEN GEVANGENISSEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot lid en voorzitter van het College van Regenten over de gevangenis te Zwolle Mr. M. Tres- ling, notaris, wonende te Zwolle; tot lid van het college van regenten over de gevangenis te Winschoten J. C. Lotge ring, inspecteur der directe belastingen, wonende te Winschoten; tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Rotterdam Mr. J. A. dc Visser, substituut-officier van Justitie bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam, wonende aldaar: is benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Gronin gen Mr. A. Rombach, Officier van Justitie bij de arrondissements-rechtbank te Gro- VOLKSGEZONDHEID. Bij Kon. besluit is benoemd tot veterinair inspecteur van de volksgezondheid, tevens inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, dc heer P. Stchouwer, wien als ambtsgebied is aangewezen het district Zee land, westelijk Noord-Brabant; is aan den veterinair inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst van de Volksge zondheid, tevens inspecteur van den vee- gezondheid, tevens inspecteur van dén vee artsenijkundigen dienst, Dr. A. A._ Overbeek, als ambtsgebied aangewezen het district Zuidelijk Zuid-Holland en aan den inspec teur K. de Vin k het district Noordelijk Zuid-Holland, Westelijk Utrecht, terwijl de inspecteur Dr. S. G. Zwart ontheven wordt van zijn werkzaamheden in het district Noordelijk Zuid-Holland, Westelijk Utrecht en toegevoegd wordt aan den hoofdinspec teur van de Volksgezondheid Dr. H. C. L. E. Berger. Bij beschikking van den minister van Ar beid is aangewezen als standplaats voor den inspecteur P. Stehouwer de gemeente Bre da, voor den inspecteur Dr. A. A. Overbeek de gemeente Rotterdam en voor den inspec teur K. de Vink de gemeente 's-Gravenhage. DE WIJDINGSAVOND OP 2 JULI De Radio-wijdingsavond van de Neder- laudsche Christelijke Radio-Vereeniging op Dinsdagavond 2 Juli, waarbij de verschil lende Orthodox Protestantsche groepen zou den spreken ter voorbereiding van de ver kiezing, zal op verzoek van den Minister van Waterstaat niet doorgaan. Hoewel de zendvergunning het houden in politieke redevoeringen niet verbiedt en de gezamenlijke partijen van links meer po- j litieke kwartiertjes hebben gehad dan de partijen van rechts, was de Minister van Waterstaat, den Radioraad gehoord, van oordeel, dat door de uitzendingen van Dins dagavond, welke niet door den Radioraad zijn voorgeschreven, onbillijkheid zou worden geschapen, tegenover andere partijen zoodat hij verzocht deze uitzendingen te doen ver vallen. Ook de. spreekbeurt van den heer Vlie gen op Dinsdagavond, die zich had voor genomen op het door den rechtschen zender tgezondene kritiek te leveren, is door de Socialistische „Vara" op verzoek van den Minister ingetrokken. alleen geven. Mijn bede gaat daarvoor op. Om die eenheid te bereiken stemme al wat leeft en begeert te leven uit de Geref. beginselen, en in het bijzonder onze herv. geref. groep, als één man en vrouw de A.- R. partij. Stemmen is belijden. Belijden voor Gods aangezicht en voor Hem allqen. Welnu, ons stemmen zjj_ een_bi dd e nd b <i; lijden,. dat wij begeeren die partij te helpen die in haar program van beginselen, liét machtige beginsel der Heilige Schrift ver tolkt. Gerefoimuleerd door Calvijn, dat ook de Overheid op haar terrein God heeft te verheerlijken. In dien weg alleen is zegen voor ons volk te verwachten. OFFICIEELE BERICHTEN. RECHTERALIJKE MACHT. Bij Kon. besluis is aan Jhr. Mr. F. E. M. de Roy van Zuidewijn, ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten Breda, Oosterhout en Zevenbergen, ter stand plaats Breda, benoemd substituut-officier van Justitie bij de arrondissements-rechtbank te Breda, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van rechterlijk ambtenaar, en is benoemd tot substituut-officier van Justi tie bij de arrondissementsrechtbank te Bre da Mr. O. E. G. Graaf van Limburg Sii- runi, thans ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij de kantongerechten in het ar rondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam. RIJKSTUCHT- EN OPVOEDINGSWEZEN. Bij Kon. besluit is aan Jkvr. Dr. C. M. La- man Trip, wegens verandering in de inrich ting van het dienstvak, waarbij zij werk zaam is, eervol ontslag verleend uit haar betrekking van secretares van.het Algemeen College van Toezicht, Bijstand en Advies voor het Rijkstucht- en opvoedingswezen. STATIONSCOMMANDANT. Bij Kon. besluit is aangewezen voor de functie van stationscommandant, bestemd voor het door den Minister van Defensie te bepalen station, de reserve-majoor C. den Nieuwenhuizen, van het 2de rcg. inf. KONINKLIJK BEZOEK. KONINGIN EN PRINS TE GRONINGEN. Heel de stad in feestdos. Hedenmorgen te 9.56 arriveerden H. M. dc Koningin, Z. K. II. Prins Hendrik en H K. H. Prinses Juliana per extratrein aan het Zuiderstation te Groningen. Aan het station waren ter begroeting aan wezig de Commissaris der Koningin in Gro ningen, Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Ster- kenborgh Stachouwer, de burgemeester Groningen, Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch Rid der van Rosenthal en de garnizoenscomman dant Luit. Kol. G. Haenen. Terstond na de aankomst begonnen de klokken in de stad te luiden. Na de begroeting verliet het gezelschap het tweede perron. De Koningin inspecteerd op het eerste perron opgestelde eerewacht, bestaande uit het 12e regiment infanterie te Groningen en de stafmuziek van dc derde infanterie brigade, uit Assen. Vervolgens werd naar het Stadhuis gere den. Daar had de officieele ontvangst plaats in de versierde raadszaal, waar dc burge meester, wethouders en raadsleden ter be groeting aanwezig waren. De burgemeester, Jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Ro senthal hield een rede, wélke door dc Ko ningin werd beantwoord. Daarna namen de gasten plaats op het bordes-vatt het Stadhuis om het défilé te aan schouwen, waaraan ongeveer 6000 personen deelnamen. Na het défilé maakte de Koninklijke Fami lie een rijtoer .door de versierde straten, waarna in het gouvernementsgebouw de lunch werd gebruikt. Heel de stad viert feest. Van avond is er groot vuurwerk. DE OVERVAL CP CURACAO GEEN BRIEF VAN AMERIKA. Te bevoegder plaatse wordt verzekerd, dat daar noch een nota van Venezuela, noch een brief van Amerika naar aanleiding de gebeurtenissen op Curacao is ontvangen. Is er dan iets anders geweest? Een mondelinge mededeeling b.v., dat het gebeurde zich niet moet herhalen of een andere wenk in gelijken geest? RIJKSKLEEDINGCOMMISSIE. In de jongste vergadering der Rijksklee- dingcommissie werd medegedeeld, dat de Voorzitter van-den Raad van Ministers zich met. het ontwerp-Rijkskleedingreglement heeft vereenigd. Voorts werden besprekingen gevoerd over de vervaardiging der uniformen en over inrichting van een reparatie-stelsel. NED. CHR. BLINDENBOND. JAARVERGADERING. De Ned. Chr. Blindenbond zal op 4 Juli s te Den Haag in café Overbosch, Bezuidenhout 389, vergaderen. Des middags zal de heer Goedendorp, van Rotterdam, spreken over: „Leerplicht voor Blinden1'. EEN EERSTE PRIJSWINNAAR. tnoesten optrekken. Die eenheid kan God I Een eerste prijswinnaar van het Concoy.rs-Rippique, dezer dagen te Dordt gehouden. POLITIEK EN RADIO H.M. DE KONINGIN-MOEDER OP BEZOEK. KERK EN POLITIEK. DE MISLUKTE TROUWPLECHTIGHEID. Op het stadhuis te Rotterdam liep het op rolletjes. De getuigen waren present en dc ambtenaren waren niet te laat De bruidegom zei j a en de bruid zei j a 1 toen gingen ze naar de kerk, opdat hun huwelijk door Ds. Kersten ingezegend zou kunnen \vorden. De stoet kwam de kerk binnen, de koster wees ieder zijn plaats: stil en beschroomd zetten de jonggetrouwden zich onder den kansel. zc hoorden reeds in gedachten dc mach tige stem: „Ik neem u allen, die hier vergaderd zijt tot getuigen, dat er geen wettelijke verhin dering voorgekomen is. En naardien liet dan recht en behoorlijk is, dat uw zaak gevorderd worde Geen wettelijke verhindering.recht behoorlijkmaar waarom had hun zaak dan geen voörtgan? De bruidegom wachtte niet op de bruid en zij niet op hem; doch vaar bleef de predikant? Het voegt niet, om onder dergelijke itandigheden elkaar zoete woordjes toe te fluisteren; maar vragende blikken gingen wel heen en weer. Was er dan toch ee wettelijke verhindering gekomen? Geen der vee gelieven was zich iets bewust. Praten in de kerk staat leelijk; zelfs als mexL.eon trouwplechtigheid bijwoont. Maar het gefluister begon toch na eeriigen tijd .,Wat is er aan dc hand? Waarom vertoeft hij te komen?" Hét was twee uur; het werd halfdrie: wijzer schpof naar drie; ging er ovei jen; 't was haast half vier. En in angstig, zwijgend waeliten warec alle blikken gericht op de deur der consisto- welke zoo nu en dan wel open ging, doch niet om dominé door te laten. Was de dominé wettig verhinderd? Net, zoo ge 't nemen wil. De predikant as op 't verkiezingspad en naar latei- bleek had hij dc trein gemist. Daardoor werd het geduld van bruid en bruidegom en omzittende gasten op een zware proef gesteld. Een minuut kan soms een uur duren; doch hoe lang zullen de uren thans geduurd hebben? De jonggehuwden waanden, zich na een uur van pijnlijk wachten zeker een kwarteeuw getrouwd; maar de stemming nn zoo'n huwelijksfeest was er niet. Totdat eindelijk een ouderling het krasse besluit nam om als plaatsvervanger op te treden en de kerkelijke plechtigheid te ver uiten. Want hij oordeelde terecht, dat de politieke besognes van den dominé geen wettige reden van verhindering vormen. Misschien Mas het mooie er nu wel een beetje af, maar enfinlang gedacht en toch gekregen. En met instemming lazen de jonggetrouw- jn een paar dagey later in het dagblad ..in den dominé, dat predikanten goed zul len doen zich tot hun herderlijk werk te bepalen. Zegt u dat wel, dominé. Op het buiten ..Over-Holland" aan de Vecht bij Nieuw er sluis woonde H.M. de Koningin- Moeder Zaterdagmiddag het historisch tuinfeést bij, dat door het Utrechtsch Minahassa- Comité werd gehouden. Wc zien hier H.M.in gesprek viet een paar dames in historisch costuurru AUTOBUS RIJDT IN EEN MENSCHENMENIGTE. DROEVIG ONGEVAL BIJ HET VLIEGFEEST. Eén doode, drie gewonden. INGEZONDEN MEDEDEELING. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest. DE KOMENDE DAG. Onder het manifest aan de Hervormde kie zers, voorkómende in ons blad van j.l. Zater dag, waarin wordt aanbevolen om de stem uit tc brengen op No. 1 van lijst 5, moet ook voorkomen de naam van Ds. J. J. Timmer te Enmelo. GROOTE FABRIEKSBRAND TE WORMERVEER. „DE PIJL" IN VLAMMEN. Zondagmiddag, omstreeks vier uur is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitge broken in de oliefabriek „De Pijl", liggende in de gemeente Wormer en toebehoorende aan Krooten's Handel Mij. Snel grepen de vlammen om zich heen. Na een half uur tijd was de gcheele fabriek een vuurzee. Aan behoud viel toen niet meer te denken. De op het terrein der brand aanwe zige brandweer uit Wormer en Wormerveer bepaalde zich dan ook slechts tot het nat houden van het aangrenzende pakhuis en de machinekamer, met een tiental stralen. Om kwart voor vijf stortte het gebouw in, waarna het gevaar voor liet pakhuis en de machinekamer grootendeels geweken was. Door den hevigen vonkenregen brak even later in het gebouwencomplex van de aan de overzijde der Zaan gelegen rubberfabriek der firma Boon en Co. een begin van brand uit, dat door de ijlings toegeschoten brand weer kon worden gebluscht. De oliefabriek is geheel verloren. De schade die op een paar ton wordt geschat, wordt door verzekering op beurspolis gedekt Tal van arbeiders zijn werkloos geworden „Wat nu gebenrd is, werd reeds veel eerder verwacht: de veel te smalle weg naar het vliegveld veroorzaakte den dood van voorbijgangers". Op den weg van Charlois naar het vlieg veld Waalhaven heeft gistermiddag een ernstig ongeval plaats gehad. Een gemeen telijke autobus, waarvan de bestuurder Milde uitwijken om een aanrijding te voor komen is op een groep voorbijgangers op het rijwielpad ingereden. Een van hen werd gedood, een werd zwaar, twee licht gewond. Omtrent de omstandigheden, Maaronder dit ontzettend ongeluk zich heeft afge speeld vernemen wij nader het volgende: Ter gelegenheid van het vliegfeest op Waalhaven, uaarbij men helaas ook den Zondag weer had betrokken, heerschte gis ter den geheelen dag op den weg, die Charlois naai het Vliegveld leidt, een weldige drukte. - Deze weg, er is reeds meer dan eens „geklaagd, is veel te smal. Wanneer een der breede bussen naar Heyplaat passeert, is de geheele weg ver sperd. In gewone omstandigheden redt men zich dan nog wel, maar op drukke dagen komt er een bopelooze stagnatie. Gistermiddag tegen half zes bewoog zich een geweldige menschenmenigte richting van het vliegveld, meest voetgan gers, maai- ook fietsers, motorrijders en automobilisten. Het rijwielpad werd geheel door voet gangers in beslag genomen en ook een ge deelte van den rijweg was met de schare jrerdekt. De fietsers moesten daarom vaak inet le- msgevaar tusschen de wandelaars cn jto's door manoeuvreeren en ieder oogen- blik kon er een ongeluk gebeuren. Toen de drukte op het hoogst was geste gen gebeurde het Charlois kwam een der groote gele autobussen, bestuurd door den 32-jarigen chauffeur G. S. De Magen zat vol menschen die naar het vliegiweld wilden en de bestuur der had al zijn aandacht noodig om op den drukken weg te kunnen passeeren. Voor de bus uit reed eer. taxi, die wat gemakkelijker door de menigte heenkoerste. Ongeveer 200 Meter voor dc werf van Lith en Madcrn maakte de taxi plotseling een zwenking naar links, doch de bus reed recht door. Plotseling zal de chauffeur recht voor zich uit een fietser opduiken, die recht op de autobus in reed. Deze fietser kwam var Waalhaven en was voor dc taxi naar link uitgeweken. De bestuurder van de bus zag, dat een aan rijding onvermijdelijk zou zijn, wanneer hij recht door reed en intuïüef gooide hij het stuur om naar rechts, ten einde een aan rijding te voorkomen. Dc bus schoot tusschen twee boomen door het rijwielpad op en kwam midden in eei groep M-andelaars en wielrijders terecht natuurlijk maar een ondeelbaar oogenblik, doch toen de bus tot stilstand gebracht bleek een ontzettend ongeluk hebben plaats gehad. Een paniek ontstond, gegil en gekrijt stegen uit de menschenklu- >p, velen vielen flauw cn het duurde voor men tot bezinning kwam. Toen men zich realiseerde wat er gebeurd bleek dat er vijf personen door de autobus •waren overeden. De. 17-jarige H. ter Haan uit dc Meidoorn- straat was cr het ergste aan toe. Hij was door de autobus tegen den grond gesmakt en had oon schedelbreuk bekomen. Eenige oogen blikken -later overleed hij.' Do 38-jarlge II. Hofman uit de Raephorst straat, die met zijn zoon op het rijwielpad reed werd eveneens tegen don grond ge worpen. Hij bekwam een ernstige schedel breuk en is in bedenkelijken toestand opyeno- menen en pér auto van den Geneeskundi gen Dienst naar het ziekenhuis aan Coolsingel vervoerd, Maar hij ter verpleging is opgenomen. Een andere fietser, de 35-jarige P. J. Jong, kreeg eon wonde aan het achterhoofd terwijl de 17-jarige mej. P. van 't Hou'., eveneens gewond bleek te zijn. Beiden ziji door den Geneeskundigen Dienst naar he ziekenhuis aan den C.oolsingel vervoerd, doch konden na verbonden te zijn direct naar hun ouderlijk huis worden gebracht. De vele vrouwen, die waren flauw- geval len ten gevolge van den schrik en bij het zien van de slachtoffers, konden ter plaats weer worden bijgebracht. Het publiek wa inmiddels in grooten getale opgedrongen naar de plaats van het ongeval en nam een zeer vijandige houding aan tegen den be s'tiurder van de autobus. Natuurlijk hadden weer degenen, die het minst van het onge val hadden gezien, het grootste woord «n het scheelde maar weinig of men was hand tastelijk geworden. Inmiddels was de politic, die gewaar schuwd was, op het terrein van het ongeval aangekomen. Het onderzoek naar de oor zaak van het ongeval werd geleid door in- sjjecteur J. W .J. Moerman, van de Motor, brigade, en door inspecteur A. H. W. Wee- kenstroo, van de Ve afdeeling. Oiraiididellijk werden ter plaatse met de bus proeven genomen, waarbij kwam vast te staan, dat deze volkomen in orde was. D» cnauffeur verklaarde, dat hij slechis met een snelheid van 20 K.M. had gereden, doch dat hij over den hoogen kant van het rijwiel pad zijn wagen niet zoo spoedig tot stil stand had kunnen brengen. Uit proeven, die ter plaatse werden genomen, is vast komen te staan, dat de autobus óp het midden van den Meg moet hebben, gereden, anders had hij nooit zoo precies de bus tusschen de boo men door kunnen rijden. De weg. De autobus, die slechts weinig beschadigd was, is later weggereden, het verkeer ner- nam zijn loop en nog slechts eenige groepjes druk gesticulèerende ooggetuigen toonden de plek aan, waar het droevig ongeval zich had afgespeeld. zegd worden, dat Je vijandige houding van het publiek tegenover den bestuurder van de autobus niet gerechtvaardigd is. Iedere be stuurder ivan een auto zal, wanneer hij een tegenkomer recht op zich aan ziet rijden, trachten door uit te halen een ongeluk te voorkomen en dan is er niet altijd gelegen heid om te overwegen, of men daardoor nog niet een veel grooter ongeluk zal veroorza ken. Wel staat vast, dat dc toestand ^er plaatse aanleiding tot het ongeval is ge weest Deze M-eg is ook op gewone dagen veel te smal. Waar men voor de verbinding met het vliegveld geheel op het autoverkeer is aangewezen, is het toch geen toestand, die bestendigd mag blijven, dat er op den weg naar het -vliegveld geen ruimte is voor twee auto's om elkaar tc passeeren. Zoo is deze Zondag weer veranderd in een ongeluksdag. In Engeland staat alle sport op Zondag stil, hier MÓrdt er de dag telkens door be dorven. De strijd voor Zondagsrust moet al lerkrachtigst worden voortgezet GEREF. KERKEN. •roepen: Te Rotterdam-Katendrecht (4de pred.pl.), D. J. B. Allaart te Kollura. Te Wartena, cand. L. W Wessels te Go- rinchem. ingenomen: Naar Zwolle (vac.-Dr. C. Bouma), J. H. Kuiper te Drachten. ïdankt: Voor Bolnes, J. B. van der Sijs te Kollumerpomp. Voor SchooncLyke, M. den Boer, hulppred. te Haarlem. NED. HERV. KERK. iertal: Te Groningen (10de pred.pl.), W. M. A. Kalkman te Katwijk aan Zee, H. Mondt te Leiderdorp, J. H. Wessel te Burum A. J. Wormgoor te Bussum. leroepen: Te Wapenveld, J. A. van Nie te Zetten. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. J. C. T e r 1 o u w, van Utrecht, hoopt Zondagmiddag 8 September a.s. intrede te doen als predikant der Ned. Hervormde Gemeente van Kamperveen, na des morgens bevestigd te Zijn door Ds. J. Goslinga, van Utrecht, D r. W. J. de Wilde, overgekomen van Reitsma, werd Zondagavond by de Ned. Herv. Gemeente te Den Haag (vac.-Dr. Joh. de Groot) bevestigd door Drs. J. Willemze, van Groningen. In zijn" voorafspraak noemde bevestiger het een oorzaak van groote vreug de, dat hy den jeugdigen leeraar voor de vierde maal tot nieuw werk mag inleiden. God is goedertieren en daarom bracht Hij weder om een leeraar tot de zoo beproefde Haagsche Gemeente, aldus Ds. Willemze. Tot tekst werd vervolgens gekozen 2 Tim. 4 :2: „Predik het Woord". Stilgestaan werd bij: 1. den in houd van het Woord, 2. den ernst van het Woord, en 3. dc uitvoering van het Woord. Na de bevestiging zong de schare Dr. de Wilde Psalm 81 12 toe. Woensdagavond zal Dr. de Wilde, wederom in dé Groote Kerk, zyn intrede doen. JEUGDDIENSTEN. Te Bergeuthei m begint de tfed. Herv. Gemeente met het organiseeren vhn afzon", derlijke jeugddiensten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5