lEKrmtre Itcifosdjr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. DE VERWORDING BESTENDIGD BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.23 (Beschikkingskoslen 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- tijksche zending 6.— Bij dageJijksche zending m 7«— Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7% cent. No 2777 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 25 JUNI 1929 ADVERTENTIE!! Van 1 tot 5 regels L17Yt Elke regel meer 0.22% fngez. Mededeellngcn van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. Dit nummer bestaat uit TWEE ciadm Wie zich* heden abonneert ais Kwartaal-Abonné op ons blad, met ingang van 1 Juli a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De heer C. W. Berghout zond ons het Volgende artikel De verwording van „de nationale fchool" was er, voor Kuyper en Loh- man plaats namen in het politieke Strijdperk. Vanaf het oogenblik, dat de school werd School van de landelijke Over heid, van 1806 af is het wat het begin sel aangaat, met de School verkeerd ge- loopen. Bij de grondwetsherziening van 1848 bleek de Regeering in art. 194 gekozen te hebben voor een publiek onderwijs, dat volgens de grondwet door de wet lou worden geregeld, met eerbiediging van ieders godsdienstige beginselen. Prof. v. Swinderen schreef.dan blijft dus hier niets over dan een bloot wetenschappelijk onderwijs zonder vor ming, zonder eenige opleiding tot maat schappelijke en Christelijke deugden; want tegen dit laatste zouden de Joden zich verzetten, en in de Staatsscholen zal dus misschien nog de naam van God, maar zeker niet die van Christus mogen genoemd worden, om de Joden niet te ergeren. „Hetgeen in de schoolwetten van alle andere landen (zelfs in de Fransche wetten) als het eerste vak van onder wijs genoemd wordt, het onderwijs in den godsdienst, dat zal in de Neder- landsche Staatsschool verboden zijn. Maar welk Nederlandsch Christen '//.tl i\u aijn kinderen naar zulke scholen zenden?Gebeden zal er dus in de scholen niet meer mogen worden, want werd *r gebeden zonder dat er vooraf een gemaakt was, dan ergerden zich de R. K., en werd er voor en na ieder gebed een kruis gemaakt, dan ergerden zich de Protestanten". De verwording was er dus bij de tot standkoming van de grondwet van 1848. Maar er was vrijheid van onderwijs toegestaan. Dus gingen de voorstanders van Christelijk onderwijs bijzondere scholen met den Bijbel bouwen. Vele Hervormden deden hieraan mee. Kuyper en Lohman kunnen voor deze verwording en voor deze oprichting van bijzondere scholen nog niet ver antwoordelijk gesteld worden. De verwording van de Staatsschool kon niet worden tegengehouden door de Christenonderwijzers op de Staats school. Die er Christelijk onderwijs wilden geven, werden gestraft met schorsing en ontslag. J. v. Noort, aan de openb. school te Honswijk; Quick te Ravestein; H. J. v. Lummel te Houten. Van Malscm was „vriendelijk gepensioneerd." Die ontslagen Hervormde onderwij zers gingen naar de „seperatistische scholen, zonder dat Kuyper en Lohman hiervoor verantwoordelijk kunnen ge steld worden. Die gewezen Openb. Onderwijzers beweerden: wij kunnen en mogen niet anders. Toch is van anti-revolutionaire zijde nog getracht te redden, wat er te red den was van de Openbare School. Niet van liberale zijde: Het ideaal van 1827 van schoolopziener Van Dam van Isselt was het ideaal der vrijzin nigen: „Wanneer men in een Ned. School komt, moet het niet blijken, van welken godsdienst de meester is, Is raëliet, Christen of Mahomedaan". Ds. Beets (N.-Holl. Predik.-ver. 13 Mei '51) zeide: Onderwijs en opvoe ding zijn onafscheidelijk; de school moet Chr. zijn; de gemengde School moet uiteen in Prot. en R. K.op de Protest. School behoort de Bijbel. De Nederlander, van Mr. Gr. v. Prin sterer, drong aan op de facultatief ge splitste Staatsschool. Wormser was voor de stichting van Overheidswege van gezindheidsscholen. Dr. J. J. v. Toorenenbergen schreef' (Nederlander 26 Febr. '51)een goede wet op het onderwijs moet de volgende artt. bevatten: „Het onderwijs wordt in overeen stemming met de godsdienstige begrip pen der natie gegeven. „Daartoe zal, daar. waar de pf°atse- lijke toestand het toelaat, het O. L. on derwijs afzonderlijk voor Protest, en R. K. kinderen worden ingericht. „Waar het pl. bestuur niet bij machte is hieraan te voldoen, zal de gemengde school provisioneel blijven bestaan". De Nederlander van 23 Oct. 1853 gaf als regelen voor een toekomstige schoolwet 1. Vrijheid van bijz. onderwijs vol gens de grondwet. Een welingerichte O. school, in den regel tegen de concurrentie der bijz. school bestand. 3. Waar het mogelijk is, afzonderlijke scholen van Staatswege voor Protes tanten en R. K. 4. Geen godsdienstlooze school, die aan de overmacht van Rome, door ter zijdestelling van Bijbel en volkshistorie den weg baant. We citeeren nog deze stellingen van Mr. van der Brugghen: „Vrijheid van bijz. onderwijs volgens de grondwet, met dien verstande, dat er niet later door reglementen, zelfs tegen de bedoeling van de regeering, mogelijkheid ontsta, om zijdelings het gebruik te belemmeren, zoo al niet te beletten van de vrijheid, die recht streeks verleend werd. „In den regel afzonderlijke scholen voor Israëlieten, R. K. en Protestanten. „Voor de gemengde school behoud van het Chr. beginsel, althans geen be vel, waardoor de godsdienst bij maat regel van politie geweerd wordt. „Een Christelijke natie heeft op de bruikbaarheid der O. school voor Chr. volksopvoeding recht." We citeeren wat breed, om te laten zien, hoe van a. r. zijde gewerkt werd voor het Christelijk karakter van de O. school. Dat men vóór 1857 van vrijzinnige zijde niet wilde en dat Mr. van der Brugghen zoo teleurstelde, kan men de a. r. niet aanrekenen. Toen in de Wet van '57 gekozen werd voor de gemengde, neutrale, school, nam Mr. Groen als protest ontslag als lid van de Tweede Kamer. Zoo heeft derhalve de godsdienst loosheid van de O. School haar beslag gekregen, vóór Kuyper en Lohman aan deel namen in den schoolstrijd. Ds. Lingbeek zegt: De A. R. onder K. L. hebben de verwording van de nationale school bestendigd. Zij hebben er mede in bewilligd dat al onze natio nale instellingen verheidend werden. Vrage: zijn na 1889 de liberalen en hun rood kroost: de socialisten, veran derd? Zijn er ook nog niet de R. K. Wanneer alle a. r., C. h., St. Geref., II. G. S. in de Staten-Generaal zijn voor de Openb. School met den Bijbel, is er dan een meerderheid vóór? Kunnen de A. R. onder Kuyper en Lohman het helpen, dat ze nooit hebben gevormd de meerderheid in de Staten- Generaal? Wanneer dezen er voor verantwoor delijk gesteld kunnen worden, dan moe ten ook Dr. Hoedemaker en Dr. Schok king met de vroegere Fr. Chr. Histo- rischen op de zondaarsbank. Ds. Lingbeek gaat natuurlijk vrij uit. Voor de H. G. S. werd opgericht had bij geen politiek verleden. En wie heeft er ooit van gehoord, dat Ds. Lingbeek bestuurslid is geweest van een sepera tistische (bijzondere) school? Alleen op één ding willen we even wijzenop wat Dr. de Visser en Heems kerk deden in het belang van de kinde ren aan de Openb. Scholen. Wat be treft het godsdienstonderwijs. Verleden jaar is door ons breedvoe rig hierover geschreven in De Rotter dammer en de N. Haagsclie Crt. Hoewel verbonden aan het Hervormd bijzonder (Ds. L. moge het me verge ven) onderwijs, hebben we er het pleit voor gevoerd, dat, overeenkomstig de bedoeling der betreffende Koninklijke Besluiten en de Schoolwet van 1920, aan de Christen-onderwijzers van de O. Scholen, in Rotterdam, godsdienst onderwijs gegeven mocht worden onder de schooltijden. We verzochten inlichtingen hierom trent, hoe gehandeld werd in andere steden. We ontvingen bewijzen van belang stelling van a. r. en C. h. zijde. Echter niet van de zijde van Ds. Lingbeek en zijn geestverwanten. We mogen toch niet veronderstellen, dat de toestand van de O. School niet de belangstelling heeft in 1928 en wel in 1929? De voorstanders en onderwijzers van de Scholen met den Bijbel hebben het belang van de jeugd op het oog gehad toen zij met groote ontbering verkozen liever met het volk Gods smaadheid en druk te lijden, dan tegen hun geweten in op de O. School te moeten zwijgen van den Zaligmaker van zondaren om meer salaris te kunnen verdienen. De openbare school was onbruikbaar voor ons Christenvolk. Ds. Lingbeek leere uit de geschiede nis van den schoolstrijd, dat Gods we gen hooger zijn dan onze wegen. We ontvingen uit Zijn hand als een koste lijk pand onze in waarheid Chris Lelijke en Nationale School. „IK HAD DEN ZONDAG". Wij lezen in de Maasbode: De anti-revolutionaire partij verloor ir. den heer H. de Wilde een harer ipeest kloeke, stoere en toegewijde strijders. Op het gebied van het politieke leven in het algemeen, van het onderwijs in. het bijzonder. Als bestuurder in allerlei functies. Als spreker en, vooral toeh dit niet meer ging, als schrijver. Een vin die hoogstaande mannen, die zich geheel, het gansche leven lang, dag in dag uit en uur na uur, geven uit volle overtuiging, zonder eenige egoïsti sche bijbedoeling, aan de kerk, aan de partij, die zij dienen. Zulk een leven vergt onafgebroken het moeilijkste, dat iemand in dit leven ge ven kan. Voortdurende zelfopoffering. En er moet een bron zijn, waaruit zulk een edelmoedige, zulk een sterke gere geld kan putten zijn offerzin en zijn kracht. Waarin vond deze anti-revolutionaire strijde^ die bron van voortdurende krachtOTevoer? Met fluisterende stem heeft hij het op zijn sterfbed geopenbaard: „Ik had den Zondag". „Ik had den Zondag en God gaf mij zooveel in de prediking". „Ik had den Zondag Laten wij het erkennen: treffend woord, voor menig Katholiek om stil te worden. En om een langen en diepen blik te slaan in eigen consciëntie. Helaas! al te talrijk zijn reeds, en steeds talrijker worden de Katholieken voor wie de Zondag niet is: de dag van geestelijke krachtshernieuwing, maar al te uitsluitend, de dag van lichamelijke krachtsverspilling, ver uitgaande bovcr een gezonde sportbeoefening. Ziel en lichaam moeten op den rust dag, den dag des Heeren, worden ge sterkt Maar helaas! de eenige of althans al te zeer overwegende zorg gaat naar het lichaam uit, en de ziel schiet schromelijk te kort „Ik had den Zondag t Was voor don stervenden Christen, dien de anti-revolutionaire partij zoo pas verloor, nog op zijn sterfbed een troos tende gedachte. Laten wij zorgen dat deze gedachte eenmaal in dezelfde ure voor ons er niet een worde van diepe, al te gerechtvaar digde beschaming. DE VIERING VAN GOUDEN JUBILEUM DE GESCHENKEN VAN WEEZEN EN OUD-WEEZEN. EEN ZAXG VAN GOEDERTIERENHEID EN RECHT. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benoemd tot comman deur in de Oranje Nassau-orde mr. dr. L. E. Visser, voorzitter van de commissie betref fende een nieuwe wettelijke regeling der naamlooze vennootschap. Bij Kon. besluit is bevorderd tot grootof- ficier in de orde van Oranie-Nassau m J. A. Trip, president-directeur van de Java- schc Bank. COMMISSIE N.V. ONTBONDEN. i Ju- Bij beschikking van den minister stitie is ontbonden de op 26 Juli 1928 inge stelde commissie, aan welke was opgedra gen hem voor te lichten over de vraag, ol en, zoo ja, in hoeverre wijziging is te bren gen in de nieuwe wettelijke regeling van de naamlooze vennootschap, voor wat betreft openbaarmaking van balans en winst- en verliesrekening, onder dankzegging aan den voorzitter, leden en den secretaris der com missie voor het verrichten van hun vrucht- dfagemlen arbeid. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minisle, van Arbeid zal op Donderdag 27 Juni a.s niet plaats hebben. CONSULAIRE DIENST. Bij K. B. is de heer C. N. O. Fulton erkend en toegelaten als consul van Zweden, ie Medan, voor het Gouvernement Oostkust vn Sumatra (uitgezonderd de afd. Beng- kalis), het Gouvernement Atjeh en onder- hoorigheden en de residentie Tapanoeli; de heer G. F. J. Staargaard erkend cn tot gelaten als consul van Zweden, te Soer baja, voor de gewesten Midden- en Oost- Ja va, Soerakarfa en Jogjakarta; zijn sir J. Crosby, cn de heer H. B. Henderson erkend en toegelaten resp. als consul-generaal en als vice-consul van Groot-Brittannië cir Ierland, beiden te Batavia. De Nederlandsche gezant te Tokio, p« raai J. C. Pabst is te Den Haag in Hotel Paulez aangekbmen. DE HYDRA. PROVINCIAAL GEREF. WEESHUIS TE MIDDELHARNIS. Maandag en Dinsdag, 24 cn 25 Juni, werd het 50-jarig bestaan van het Provinciaal Ge reformeerd Weeshuis te Middelharnis her dacht enkele weken hebben wij den lezers van ons blad een en ander verteld be treffende het ontstaan en de geschiedenis van deze stichting, wij kunnen derhalve thans volstaan met een verslag van het gou den feest, dat vele belangstellenden naar het eiland Goeree en Overflakkee getrokken he#fL De voorbereiding van het feest werd gemaakt door de ouders van het groote weezengezin, de heer en me vrouw W e e d a, die alle lof verdiend hebben x>r deze organisatie. .Met behulp van den heer C A. T i e- _jens, teekenleeraar aan de Ambachts school te Middelharnis, hebben zij de groote zalen van het gebouw een feestelijk aanzien gegeven, en een versiering aangebracht, die er uit een oogpunt van smaak, kleur en lij nen wezen mag. Wat overigens de organisatie betreft, kan men eenigszins een indruk krijgen van het geen er in dit opzicht gebeuren moest, als wij meedeelen, dat er voor een onthaal en logies van meer dan honderd feestgangers gezorgd moest worden. (Er was op de komst van niet minder dan 80 oud-weezen gere kend). Dat die oud-weezen de voorrechten van een opvoeding in deze inrichting nog niet vergeten waren, bleek wel uit het feit, dat zij gezamenlijk voor het bovenlicht in de vestibule aan het Huis een gebrandschilderd raam Wfettfötfken hebben. Dit raam geeft een dui- delijke teekening van het Huis en de omge ving, het is een kostbaar stuk. dat inderdaad een aanwinst voor de stichting genoemd mag worden. Ook de weezen, die nog hun verpleging in het Huis genieten, hebben zich niet onbe tuigd gelaten. Zij hebben ter eere van het gouden jubileum aan het Huis voordeur voor den hoofdingang geschonken. Een mas saal stuk werk van teak-hout, met koperen monteering. Tevens hebben zij een graniet- steenen stoep gegeven, zoodat de entree een nieuw aanzien gekregen heeft. Dit was wel noodig! De oude deur was verweerd en ver teerd. Het zou niet lang meer geduurd heb ben of de paneelen waren er uit gevallen! Het sympathieke van deze schenking is, dat onze weezen grootendeels zelf voor de kosten hebben gezorgd. De heer Weeda heeft nl. van zijn weezengezin een «angkoor gevormd en door dit in het publiek te doen optreden, konden de weezen een tlink bedrag van do schenking zelf bijeen brengen. Dinsdag werden de twee cadeaux aan het bestuur der stichting overgedragen. Geven wij thans een geregeld verslag van de festiviteiten. Ecu schaduw is er op gevallen doordat de heer Muiswinkel, mede-bestuurslid van de stichting, door ongesteldheid verhinderd aanwezig te zijn. Het is vooral de heer Muiswinkel die gedurende den tijd dat hij voor het Huis gewerkt heeft, het hart der weezen heeft gestolen. Niemand als hij ver staat de kunst in het leven der weezen in te dringen en voor deze kinderen een milieu te scheppen, waardoor zij voor het groote verlies dat hen trof, vergoed worden wat er aan hen te vergoeden is. Evenals bij het veertigjarig jubileum, werd het feest geopend met een gedachte nisrede in de Gereformeerde Kek te Middel harnis. Deze samenkomst werd gehouden Maandagavond om 7 uur. De voorzitter van het bestuur der inrichting, Ds. Akker huis van Maassluis, leidde deze gebeds ure. Behalve de vele deelnemers aan het feest waren hier aanwezig enkele officieele personen uit de Gemeente cn verscheiden leden der Gereformeerde Kerk te Middelhar MINSTER LAMBOOY OP BEZOEK. Sedert eenige dagen ligt te Dordrecht het opleidingsschip „Hydra" met een twaalftal adelborsten. Deze brachten een bezoek aan do vlieg tuigfabriek Aviolanda te Papendrecht Ook do minister van Defensie, de heer Lambooy, vergezeld van den chef van den marinestaf, sc'>nut bij-nacht mr. De Jager, den chef van >!e nfdeeling materieel, den schout-bij-nar' 'chorer, en den adjudant van den min luit ter zee eerste klasse lleydt, begaf aan boord van de „Hy dra" en vertrok daarmee u .nr Tiengeme- ten. De minister nam de marine-inrichtin gen in oogenschouw, die aldaar nog zijn gevestigd. Gebedsure. Het samenzijn werd geopend met het zin gen van Ps. 136 1 en 3. waarna Ds. Akker huis zijn rede aanving met er op te wijzen, dat thans ons Provinciaal Gerefomieerj Weeshuis to Middelharnis met groote dank baarheid zijn halve eeuwfeest mag vieren. Het geldt hier geen kring van het geheelo Nederlandsche volk, maar het feit worrit begrensd door de natuurlijke grenzen de provincie Zuid-Holland en nog nader gestippeld door degenen die in genoemde Provincie behooren tot de Geroformoerdo Kerk. Maar dit neemt niet weg. dat er niet minder reden is om aan den avond van de zen dag met groote dankbaarheid de wel daden te herdenken, die onze trouwe Bonds god aan deze Stichting heeft bewezen. Een gedetaileerde historie-beschrijving van de voorbij gesnelde halve eeuw is dus van Spr. niet te verwachten. Daar velen dit toch mis schien verwacht hadden, heeft Spr. zijn tan'., met schroom aanvaard. Maar de hartelijke toegenegenb tot het Weeshuis en de wee zen heeft hef gewonnen. Als tekst heeft Spr. gekozen Ps. 101 1. In dezen Psalm, zegt Spr., legt de Koning de zedelijke en godsdienstige grondlijnen bloot van zijn regeering, en eischt hij van zijn onderdanen een leven, waarin de van God gewilde heiligheid tot openbaring komt. De eerste toon. die wij hier beluisteren van den Koninklijken harpenaar is: „Ik zal zin gen". De inhoud van Davids lied is: ..Ik zai goedertierenheid en recht zingen". Niet alleen zalige ervaringen, maar ook beproe vingen en rampen, gaven hem stof voor zijn Psalm. Dit is het onderscheid tusschen het lied van den wereld ling en van den Chris ten. Juist de vereeniging van goedertieren heid en recht maakt het lied zoo zeldzaam welluidend, zoo Godverheerlijkend, maar ook zoo moeilijk. Bij de herdenking van het 50-jarig bestaan van ons Weeshuis willen we zingen van goedertierenheid en van recht. Aan ons geestesoog gaat voorbij de brcede stroom van zegeningen, waarmede de Heere ons heeft beweldadigd. Gezegend heeft God d> vele weezen, die hier verpleegd mochten worden, die hier hun opvoeding hebben g,< noten, die hier de eerste vorming verkregen hebben, om als nuttige leden in de maat schappij op te treden. Van die goedertierenheid des Heeren wil Spr. ook zingen als hij denkt aan wijlen broeder Schoonejongen, die -16 jaar directeur van het Weeshuis was en waarvan Dr. Im- peta in de Chr. Encyclopaedic vermeldt: „Onder leiding van den directeur H. Schoo nejongen kwam de S achting tot goeden bloei". Van de goedertierenheid des Heeren wi ook Spr. zingen, omdat deze het bestuur ir staat stelde, om als Deputaten aan de Par ticuliere Synod- \an Zuid-Holland leiding te geven bij al het werk, dat ten bate va hei Weeshuis moest volbracht worden. Maar bovenal herdenkt Spr. de goedertu renheid des Heeren ten opzichte van onzen God zelf, die op zoo heerlijke wijze Zijn Woord bevestigde, dat Hij een „Vader der weezen" is. Maar een gezang wordt eerst welluidend, wanneer er onderscheiden klanken in sa mensmelten. D' hooge toon van goedertieren heid en de lage stem van het recht smelten tot een hartroerend schoone melodie ineen. De wereld doet haar best de geleden smart te vergeten, maar de Christen teekent het op in 't dagboek zijner levenservaring. De be proevingen ziin ook voor het Weeshuis niet uitgebleven. Menigmaal werden verschillen de kinderen door ernstige krankheden aan- gcgirepen. Meermalen werden wy door over lijden van onze weeskinderen getroffen. Wat een beproeving soms, wanneer de leiding van het weezengezin minder gunstig uitviel en de Stichting daardoor in discre dit raakte. Welk een beproevingen, wan neer de zware stormen de zilte wateren op joegen en de landerijen der Stichting gerui- men tijd onvruchtbaar waren. Welk een be proevingen, wanneer jongens of meisjes, in of buiten het Weeshuis, van den God huns Doops afweken en 't pad der zonde kozen boven den nauwen weg ten eeuwigen leven. Welk een beproeving, wanneer het scheen, alsof het groote gezin trouwe leiding en ver zorging zou moeten missen. Alleen wanneer wij zingen van de goeder tierenheid en het recht des Heeren, kan lied zijn ter verheerlijking van den Naam onzes Gods. Geen krachtiger getuigenis tegenover de wereld, van den rijkdom van Gods genade, dan het zingen van goedertierenheid en van recht Het gezang der gemeente blijft op aarde gebrekkig en onvolkomen. Sommigen begin- el te zingen, maar kunnen de wijs niet houden. Anderen zijn gedurig uit de maat; zijn overmatig in hun blijdschap en matig in hun droefheid. Daardoor brengen Fe disharmonie in het lied des geloofs. De danktoon mag geen holle frase of sierlijk ornament zijn, en de toon uit de diepte geen namaak, want dat is in 's Heeren oog een walg. Spr. richt zich dan tot de weezen en oud- weezen en zegt: Mijn voorlaatste woord moet u zijn. De beproevingen bleven ook in even niet uit Maar de goedertierenhe den des Heeren bereidde u dit tehuis, v eler uwer jaren achtereen hebben keerd. Gij hebt daar een Gereformeerde op- ontvangen en veel zegeningen ge noten. zoowel van geestelijken als van na tuurlijken zin. En zich tot alle saamgekomenen richtend, zegt spr.: Laten wij allen eindigen met on zen dank in den Heere. Laat deze gansche herdenking zich mogen kenmerken door al- roem aan menschelijke zijde te vermijden en laat het een lofaccoord zijn: „U zal ik psalmzingen, o Heere". Na afloop van de gebedsure begaven zïph de genoodigden zich naar het Weeshuis te- ar de verdere avond in gezellig sa menzijn werd doorgebracht De weezen had den voor dezen avond veel werk gemaakt Verschillende tableaux werden er opge voerd. Er heerschte een gezellige sfeer. On gemerkt was het laat geworden. Op waar- ge wijze is deze gedenkdag gevierd. HET VARKEN. EEN VERKIEZINGS-IDYLLE. Men schrijft ons: In de havelooze feestzaal, waar de rook te snijden viel, stond op het gammele too- neel de Kamercandidaat. U moet mij niet vragen, welke van de 2i6 namen van mijn stembiljet de candidaat draagt noch nieuwsgierig zijn naar de par tij die onzen Kamercandidaat daar in het rookcrig feestlokaal van 't rustige dorp ertegenwoordigde. Dat doet niets ter zake. Alleen maar, hij was Kamer-candidaat en dominee. Hij sprak zwaarwichtig, omd?.. hij Kamer-candidaat en zalvend, omdat Lil dominee was, en van den alouden stempel. a zijn rede valt weinig te vermelden: .vas naar 't gewone recept van onze dagen. Hij kamde af en hij kamde op. al naarmate hij zijn naasten buurman of z;jn eigen heilig huisje bij den kop had. Hij poseerde als het schaap te midden ter hui lende wolven. Hij was de allecn-beginse!- •aste! Alle ellende en narigheid over land en volk was de schuld van gezegde buurman. Maar daarvan wilde ik u niet vertellen. Het eind van deze rede was het begin van mijn verhaal. Want toen kwam er zooiets als debat. Op gedrongen debat, waarover Zijn H oog Ede t- gestrenge-Zijn Eerwaarde zich hoogeüjK erontwaardigd gevoelde, maar waaraan niet te ontkomen viel. Waarom dan ook dominee ten slotte zijn hooge zijden weer naast liet spreekge stoelte deponeerde, diep ademhaalde cn te-opzettelijk verveeld luisterde naar zijn tegenstander. Maar de redenen des tegenstander» brachten verbolgenheid in de ziel van den Kamercandidaat dominee, wiens naam was (neen, zand er over). En na een citaat, aarbij de opponent aantoonde, dat zelf» één der aloude vaderen niet de beginselen Zijn Eerwaarde's partij was toegedaan, ondanks het feit dat hij een onbetwistbaar- zuiver-oud-vader was, was dominee's ee- duld uitgeput, en hij brulde de zaal in, „Maar meneerrrrr, dat citaat slaat als een tang op een varken". Toen kwam het moment van den avond. De nuchtere opmerking van iemand achter uit de zaal, die de rook, de benauwheid, de erveling, de vervelooze coulissen deed ■ergeten. „W ie is hier het Varken?" Daverend applaus. Dominee-Kamercandidaat met hooge zij-» den en parapluie af. EMIGRATIE NAAR CANADA. DE HEER CNOSSEN NAAR HET WESTEN De secretaris van de Gereformeerde Emi- gratievereeniging, de heer T. Cnossen, hoopt 9 Juli naar Canada te vertrekken oni amen met Dr. H. Beets, Directeur van de Holland Reformed Immigrant Aid So ciety for Canada, verschillende nederzettin gen aldaar te bezoeken en een regeling ter voorkoming van vertstrooiïng van Neder landsche Christelijke emigranten, voor te bereiden. Gaarna zal hij mededeelingen, die in dit erband van belang kunnen zijn, ontvan gen aan zijn adres: Stationsplein 9b, Rot terdam. Correspondentie kan ook tijdens de afwe zigheid van den secretaris aan het secre tariaat worden gericht en bijdragen even eens op het girono. 126752. AMSTERDAM-RIJNVERBINDING. COMITÉ GEVORMD. Door een groep burgemeesters uit de streek, gelegen ten Zuiden van de stad Utrecht, is een comité gevormd om mede te werken tot de totstandkoming van het plan- Mussert (kanaal via Wijk bij Duurstede). Voorzitter van het comité is de burgemees ter van Wik bij Duurstede, Jhr. J. A. van Geen. en secretaris de burgemeester der ge meente Vreeswijk, Jhr. J. C Mollerus. De voortzetting. Heden werd het feest voortgezet met een gemeenschappelijkcn maaltijd, waarna de cadeaux van weezen en oud-weezen werden overhandigd Hedenmorgen was er in de Weeshuisschool gelegenheid om te compli menteeren .waarvan een druk gebruik werd gemaakt Vanavond vertrekken de gasten Morgen zal er een schoolfeest gehouden worden, daar ook die school vijftig jaar be staat. Het ligt in de bedoeling varf het bestuur om de opbrengst van de feestcollecte die in de Geref. Kerken van Zuid-Holland gebon den zijn, te bestemmen voor de nanleg van centrale verwarming, die zeer noodig is D»? kosten hiervan worden begroot op f 3000. JEUGDHERBERGEN. EEN CIRCULAIRE. Na langdurige voorbereidingen is enkele maanden geleden de Ned. Jeugdherberg Cen trale opgericht Tientallen landelijke organisaties op het gebied van jeugdwerk, onderwijs en toeris me hebben hun medewerking hiertoe ver leend. Thans is een circulaire verspreid voor eenige jeugdherbergen door een aan ul per sonen, welke door een veel gelijkegd \ignet den indruk wekt, dat zij uitgaat van boven genoemde Centrale, die och "er elke verant woordelijkheid voor den gang van zaken in bedoelde jeugdherbergen afwijst en drin gend het verleenen van eiken steun afraadt CHRISTENDOM EN OORLOG. RECTIFICATIE. In het artikel van dr. H. M. A. van r Valk in ons blad van gister werd de eerste alinea door een paar verkeerde correctie regels onleesbaar verminkt F.r moest staan: Ook in dezen T\veede-Kamerverkie_xing< strijd wordt door de ijveraars voor eonziidi- ge ontwapening met meest als gevolg dienst weigering en zelfs sabotage, tegen hen dio voor land verdediging zijn, 't woord \an Christus uitgebuit: „Steek uw zwaard in de schede!" enz. DE H.T.M. TE DELFT. De openingsrlt van de H. T. M. over n verlengde tracé van de Delftsrhe lijn in de gemeente Delft tot de Rotterdnmsche Poort zul a s. Donderdag plaats hebben. De be doeling is te half 12 van het Plein te ver trekken. Voor het publiek gaat de nieuwe dienst op 28 dezer in. Het tarief blijft on gewijzigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1