DERDE BLAD. GHR. HOUTBEWERKERS. MEUBELMAKERS ENZ. Radio Nieuws. MAANDAG 24 JUNÏ 1929 DERDE BLAD PAG. 9 DE ACTIES IN BESPREKING DE VOORSTELLEN DE CONTRIBUTIE. [(Vervolg van het verslag van Zaterdag.) Behandeling der voorstellen. In de Vrijdagmiddag gehouden vergade ring wordt de redacteur van het Bondsor- gan herkozen, benevens de vier bezoldigde bestuurders. Als zetel van het hoofdbestuur wordt Rotterdam weer aangewezen. Hierna nemen de afgevaardigden deel aai •en rondvaart door de havens. De vergadering van heden. De acties in 1927 en 1928. Bij de bespreking van acltaes in 1927 en 1928 wordt door den afgevaardigde IJ 1st de leiding van den voorzitter geroemd. De afgevaardigde van Leerdam vraagt maar het verloop van de actie te Blokzijl. De voorzitter deelt mee, dat er geen mo gelijkheid beSaat te Blokzijl een afdeeling op te richten, daar de mensahen hiervoor momenteel ontbreken. De afgevaardigde van Steenwij k licht Ide opmerking van den voorzitter toe. De actie te Almelo heeft ook de aandacht tvan het hoofdbestuur. De afgevaardigde van Maassluis vraagt inlichtingen over den toestand in Vlaardin gen. De Voorzitter deelt een en ander mee over de daar gevoerde propaganda. De afgevaardigde van Scheveninge Bchit ook een en ander toe. Na sluiting der discussie spreekt de heer W. d. Post, penningmeester van de Chr. in ternationale van houtbewerkers, de verga- Bering toe. De heer v. d. Post geeft inlichtingen over Be interna"ionale organisatie. Hij acht een ivaste afvaardiging noctiög voor vruchtbare samenwerking, vooral ten opzichte van een internationale strijdkas, wat door Spr. nader wordt toegelicht, die de hoop uitspreekt, dat Ook deze organiisatie hiertoe eal meewerken. De Voorzitter zegt toe, deze zaak on der de oogen te zien De organisaties dienen hieraan haar aanda-ht te wijden. Op voorstel van liet hoofdbestuur wordt besloten, het volgende punt aan art. 3 der statuten toe te voegen: e. De Bond streeft er naar in alle bij hem aangesloten bedrijfs groepen, hetzij zelfstandig of in samenwer king met vereenigingen welke ook dit doel nastreven, met werkeevers-vereenigi neren «n/of afzonderif|ke werkgevers collectiev 'igrbeidsovereenikomsten af te sluiten. Wordt zonder discussie aangenomen. Hierna komt een voorstel van het hoofd bestuur aan de orde, om de bezoldigde be stuurders om de vnèr jaar te doen aftreden. De afdeeling Leerd am stelt voc twee jaar de helft van de bestuurders te doen aftreden, welk voorstel wordt aangenomen. Wijziging huishoudelijk reglement. Hierna komt aan de orde een wijziging •an het huishoudelijk reglement ten opzich te van de ziekteuitkeering. Het hoofdbestuur wenscht art. 32 van bet huishoudelijk reglement als volgt te lezen: De contributie bedraagt in klasse A f 0.07. Be uitkeering per dag f 0 40; in klasse B 1 0.09, uitkeering per dag f 0.55; in klasse C f 012, uitkeering per dag f 0.70; in klasse D f 0.15, uitkeering per dag f 0.85; in klasse E f 0.18, uitkeering per dag f 1.05; in klasse F f 0.21, uitkeering per dag f 1.20; in klasse G f 0.24, uitkeering per dag f 1.35; in klasse H f 0.27, uitkeering per dag f 1-50. Er wordt uitgekeerd volgens de klas waar- Voor men de laatste dertien weken premie Per kalenderjaar wordt als maximum uit gekeerd: a. nadat 26 weken gecontribueerd is: 7ë Bagen» b. nadat 78 weken gecontribueerd ïb: 156 Verder wenscht het hoofdbestuur art, 33 van het huishoudelijk reglement als volg; te stellen: Om deelnemer aan dit ionds te kunnen «ijn cnogen de leden, naast de door de wet ge regelde uitkeering, aan geen ander fonds deelnemen. - De totale uitkeering bij ziekte mag niet Jiooger dan 100 pet. zijn van het normale weekinkomen. De afdeeJimr Amsterdam heeft een amen dement, dat 30 pet. ziekte-uitkeering bedoelt. De penningmeester en de voorzitter geven een middel 'aan, dat aan dit amendement tegemoet wil komen. Het hoofdbestuur zal nog naar een en ander informeeren De uit slag van dit onderzoek zal in het orgaan worden (meegedeeld. Het voorstel van het bestuur wordt aan genomen, terwijl het amendement-A m s 't e r- dam wordt ingetrokken. Verdere voorstellen. Aan de orde komt vervolgens het voorstel: Het hoofdbestuur wordt gemachtigd' in die afdeelingen, waar dit noodzakelijk is, in de twee komende jaren voorzieningen te treffen inzake den noodzakelijk te verrich ten vereenigingsarheid en de daarvoor noo- öigc financiën ter beschikking te stellen. De voorzilter licht dit voorstel nader toe. Vei-schillende afgevaardigden voeren na de toelichting door den voorzitter het woord. Eenigc wenschen worden geuit ten opzichte van de financieele en administratieve orga nisatie bij de afdeelingen. De voorzitter zet de moeilijkheden in de groote steden Ken aanzien van deze zaak uit voerig bijeen, waarom het hoofdbestuur met de afdeelingen de zuinige huishouding van het Bondsleven wil bevorderen. Accoord wordt gegaan met het voorstel van het hoofdbestuur. De afdeeling Den Haag rfelt heit volgende voor ten aanzien van de contributies (art. 12 huish. reglement); Klasse voor contr. bond bijdr. W.K. Bijdr. Z.F. - 40 tot f 11.99 - 15.99 - 18.99 -21.99 24.99 - 27.99 - 31.99 34.99 - 39.99 hooger f 0.36 - 0.40 - 0.43 - 0.48 - 054 - 0.63 - 0.13 - 0.16 - 0.20 - 0.23 - 0.24 - 026 - 0.29 - 0.32 De afdeeling wil de tabel contributie-rege ling met Itwee klassen vermeerderen en in de lagere klassen de contributie eenigszins lager stellen. De voorzitter bestrijdt namens het hoofd bestuur het voorstel-Den Haag. Verlaging van contributie brengt toch verlaging van de uitkeering mee. Spr. wijst op de groote beteekenis van waarborging van de uitfeee- ringen. De afgevaardigde van Den Haag licht zijn voorstel toe en noemt als grootste motief tot dit voorstel het feit, dat vrouwelijk georga- niseerden verlaging van contributie wen schen. De Voorzitter zou, vooral omdat deze groep slechts tijdelijk georganiseerd is, juist daar om te meer tegen het voorstel zijn. De penningmeester stelt voor, dat de afd. Den Haag zelf voor deze vrouwelijke groep voorzieningen zal treffen ten aanzien van de contributieregeling. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel-Den Haag afgewezen. De voorzitter draagt hierna wegens bezig heden elders het presidum over aan den here Van Eijk. Een voorstel-Den Haag wil in het huishou delijk reglement art. 31 aldus doen lezen: Wanneer een lid in een opvolgenden tijds- kring van 4 jaar 39 weken uitkeering heeft ontvangen, moet hij wederom een vol kalen derjaar gecontribueerd hebben alvorens op nieuw uitkeering bij ziekte te kunnen ont vangen. De voorzitter licht het prae-advies van het hoofdbestuur toe. Dit voorstel zou een grens trekken tusschen het criterium zieken fonds of invaliditeitsfonds. De afgevaardigde van Den Haag vestigt de aandacht erop, dat in dit geval juist met de uitzonderingen gerekend moet worden. Na uitvoerige discussie brengt het hoofd bestuur het volgende amendement op het voorstel-Den Haag naar voren: Leden, die in een opvolgende tijdskring van vier jaar 52 weken uitkeering hebben ontvangen, moe ten eerst een jaar als valide arbeider ge contribueerd hebben alvorens opnieuw uit keering bij ziekte te kunnen ontvangen. Zonder bespreking wordt dit amendement aanvaard. De afd. Den Haag wil art. 38 van het huis houdelijk reglement aanvullen met de vol gende alinea: Ouden van dagen, buiten werk gesteld, die bedanken als lid van den bond, behouden het recht op uitkeering wanneer zij 10 of meer jaren lid van den bond geweest zijn, tegen een contributie van per week. De voorzitter merkt op, dat het steeds de bedoeling is geweest er geen overlijdensver zekering van te maken. Het is louter een noodvoorziening, waarom er geen reden is dit artikel in den zin van de afd. Den Haag te wijzigen, evenmin als dat van de afd. Bo degraven, dat art. 38 van het huish. regle ment aldus wil wijzigen: Bij gewoon overlijden van een lid zal aan de nagelaten familiebetrekkingen, indien het lid 52 weken heeft gecontribueerd, volgens de contributieklas genoemd in artikel 12 Huishoudelijk Reglement, worden uitge keerd als in artikel 38 Huishoudelijk Regio- ment is vermeld. De afgevaardigde van Den Haag wijst er op, dat het voorstel-Den Haag geboren is uit de feiten, wat spr. nader toelicht. De voorzitter toont nog eens aan, dat de statuten geen overlijdensverzekering bedoe len, doch alleen een weren van den ergsten nood bij overlijden. Het voorstel-Den Haag wordt met 95 tegen 23 stemmen verworpen. VROUWENCONGRES IN BERLIJN. BELANGRIJKE ONDERWERPEN. Vertegenwoordigers van vele volken. DE VROUWEN EN HET OORLOGS- PR03LEEM. (Van onzen Duitschen correspondent.) B e r 1 ij n, 20 Juni 1929. Het zal een veertien dagen geleden zijn. Toen zaten we met zijn dertigen, dames en heeren, in den fraaien tuin van mevrouw. Hackebeil, wier man onder meer de in Ber lijn en omgeving veel gelezen „Ilackebeils Illustrierte" uitgeeft. We wandelden van de tafel naar de andere, met zijn drieën, Frau Mende, Frau Adelc Schreiber-Krieger en ik. Natuurlijk liep ons gesprek over de komende internationale vrouwenéonlerentie, ■elke deze week Berlijn geheel cn al be- heerscht. De voorbereiding was in vollen gang en men was vol grootsche plannen. Maanden lang is eraan gewerkt, om een pro gram samen te stellen, 't Gaat dun ook om «cn Jubileum, om 't 256te congres van den wereldbond der vrouwen en daar is 't geen wonder, dat vrou wen uit alle werelddeelen naar Berlijn ko men, om door haar aanwezigheid den om vang en de beteekenis der onderneming te demonstreeren. Voor mannen, die voor zulk een vrouwenbeweging niet veel voelen, die 't beter achten, dat hun vrouw in de keuken werkzaam is en zich tot 1 gezinsleven be paalt, zou 't uiterst leerzaam wezen, wan neer ze thams in Berlijn waren. Vooral voor de Nederlandsche mannen zou er hier wel wat te halen zijn. Er worden onderwerpen behandeld, welke hun belangstelling ten volle verdienen. In een korte causerie deelde mevrouw Mende dien middag aan ons mede, wanneer on waar de bijeenkomsten worden gehou den, wie er zullen spreken en welke landen vertegenwoordigd worden. Naast Nederland, dat een belangrijke plaats bekleedt, noemde zij Noord- en Zuid-Amerika, China, Japan, Australië, Egypte, en alle Europeesche sta ten. Dien middag had ook mevrouw Rosa Manus haar aanwezigheid toegezegd, maar helaas was ze op 't laatste nippertje verhin derd. Op 't congres is ze thans met mevrouw Pallhe—Broese, mevrouw Aletta Jacobs en mejuffrouw Reuter onder de honderden aan wezigen. En ze worden door de stad Berlijn op een waardige wijze ontvangen! Oberbür- germeister Böss begroette ze. Tot 't nemen van de laatste maatregelen werden in Hotel Kaiserhof nog van 12—16 Juni interne zittingen gehouden en thans is de conferentie in Kroll, dicht in de buurt van den rijksdag, in vollen gang. Ook iemand, die er niets van weet, merkt, dat er in 'Berlijn iets buitengewoons gaande is, want in de meest uiteenloopendé kleedïr- drachten ziet men Roemeensche, Chiriee- sche, Japaneesche, Hongaarsche, Boelgaar- sche, Indische vrouwen door de stad wande len. Zeven open auto's gleden langs mij heen met jonge vrouwen, die wit-blamve vlaggen zwaaidei. als propaganda voor 't vrouwen kiesrecht. Een groote stoet vrouwelijke studenten marcheert door de drukste straten van Ber lijn en zwaait met de vlaggen der verschil lende landen. Het congres. Onder leiding van mrs. Corbett Ashby werd 't congres geopend en als minister van binnenlandsche zaken begroette Severing de vrouwen bij den aanvang van 't congres. Dien eersten dag voerden vrouwen uit Enge land, Finland, Duitschland, Frankrijk, Ne derland (Rosa Manus en dr. Gisela E. Bergsma) en Amerika 't woord. Ontroerend doet 't aan, dat de meeste spreeksters erop uit zijn, om Duitsch te pra tetn, ook al valt zulks velen van haar moei lijk. Voorgeschreven werden vier talen: Engelsch, Fransch, Duitsch of Italia^nsch, DE COMMUNISTISCHE PARTIJ EN DE EERSTE AUGUSTUS. Algehecle Mobilisatie van het Proletariaat. (Van onzen Franschen correspondent.) Waarvan men ook de communistische par tij mag beschuldigen, zeker niet van gebrek activiteit, zoo het er slechts op aan komt politieke beroeringen te verwekken. Haar agitators voeren een intense propaganda. Met uiterste plooibaarheid weet men zich van alle geschillen in het land meester te maken e te gebruiken ten bate eener voorloo- pig nog problematische wereldrevolutie. De politiek van het communisme, zijn waar gelaat achter een aantrokkeJijk masker te verbergen, kennende, is men bevreesd, zoo dikwijls bij hen meer openhartigheid ontwaart. Het hoofdorgaan der partij in Frankrijk, de Humanité, is thans bezig, aan de voorbereiding van een breed opgezet of fensief, en steekt dit in het geheel niet on der stoelen of banken. Hier is een verandering van tactiek, wel- _e er op schijnt te duiden, dat men zich sterker gaat voelen en door brutaal optreden nog meer succes meent te mogen verwachten Men wil van den eersten Augustusdag elke in 1914 de inleiding vormde tot het bloedig drama van den Grooten Oorlog, een mobilisatiedag maken voor het roodc proleta riaat, een groote actie tegen den „imperialis- tlschen en anti-proletarischen oorlog." De Humanité richt daartoe een oproep tot de communistische cellen, welke men in de belangrijkste industrieën gevormd heeft, en wekt deze op tot het minstens tweemaal te doen verschijnen van een speciaal blad, dat voor de fabriekscollega's bestemd s. De cel- lenbouwers, die met alle plaatselijke toe standen en grieven natuurlijk uitstekend op hoogte zullen zijn, zullen hun kennis eten benutten, om deze propaganda-pu- blicat.es doel te doen treffen. Het nieuws in dit groote communistische offensief is, dat uit het hoofdkwartier de instructie is afgekomen, ditmaal zonder dub belzinnigheid kleur te bekennen. Daar de partij de arbeidersklasse aanvoert in haar strijd tegen oorlog, moet Hierna wordt door den afgevaardigde Bodegraven het voorstel-Bodegraven v< digd en aanmerking gemaakt op het prae- advies van het hoofdbestuur. liet voorstel-Bodegraven wordt geacht ver worpen te zijn. Rondvraag. Bij de rondvraag komen ter sprake ver schillende onderwerpen inzake de werkloos heidsvoorziening, het leiden van acties, de contributieregeling betreffende de besturen bonden en de belangen der kleine afdee lingen. Na beantwoording door den voorzitter spreekt deze een kort slotwoord, waarin hij zijn voldooning uit over het verloop der gadering. Gezongen worden Psalm 121 vs. 1 en Psalm 75 vs. 1, waarna de heer Kara in dankzeg ging voorgaat COMMUNISTEN IN FRANKRIJK ook duidelijk het communistisch ka an het 'blad doen uitkomen, door oador zijn naam te vermelden Arbeiders- blad van de fabriekuitgegeven door de cel." Wat de inhoud dezer gclegenheidsblaadjos moe! zijn Een opgaaf van dooden en ge ien uit den Grooten Oorlog, een episode en veldslag, welke men zelf hoeft mee gemaakt, de soldatenoproeren van 1917 en het verhaal hoe een opstandige militair werd gefusileerd. Want „onze martelaren zijn vreemden voor ons, is het geen schande Tusschen al deze dingen en den dagclijk- sclien strijd der arbeiders, tegen onderdruk king en uitbuiting moet verband gelegd wor den zoodat de kameraden tot het Inzicht ko men, dat burgeroorlog de eenige weg de oorlog voor -goed juit te bannen, dit door •rbroedering van het Internationale proletariaat. Men werpt dus op bet blik in de communistische pers alle verhul ling van zich, klaarblijkelijk wijl men van ning is, aan het sirenengezang van •de" cn „heilstaat" genoeg te hebben maar slechts in geval van uiterste noodzak' lijkheid wordt van translatrices gebruik gemaakt en dat verhoogt den vlotten gang van 't congres. De meest uiteenloopende vraagstukken worden behandeld: het vrouwenkiesrecht, de positie der ongehuwde moeder, gelijke ar- beidsrechten voor man en vrouw, vrouwe lijke politie, vrede en volkenbond, de vrou welijke jeugdbeweging enz. Den Vrijdag avond wil men wijden aan het vredesprobleem. Dit leverde vele moeilijkheden op, want de datum valt met historische oogenblikken samen, welke aan den oorlog herinneren. De Duitsche vrouwen wilden nu tegen den \redo van Versailles protesteeren, maai hield men en terecht voor ongewenscht Het gaat op dit congres immers niet om uit sluitend Duitsch-interne aangelegenheden, want 't is een congres, dat de vrouwenbe- langen over de gansche wereld behandelt. F.en zekere wrijving was er 't gevolg van en nu zullen dien Vrijdagavond 't woord voe ren: graaf Bernstorff. mile. Goucil (Zwitser land), dr. C. Bakker van Bossc (Nederland) en dr. G. Baumcr, lid van den rijksdag. Ter begroeting der reeds aanwezige dames werd Zondag in de Nicolaikerk een feeste lijke dienst gehouden onder den Generalsu- perintendant dr. D. Dibelius, waarbij de liturgie stond onder leiding van Pfarrer Lahr. Het deed mij goed, dat zoovele vrou wen als eerste begin van haar werk een gang naar het Huis des Heeren hebben be schouwd. CHINA EN DE CHINEEZEN. DE MISSIE. Een kordaat Amerikaansch meisje behoedt een zendingspost voor ondergang. GEEN HAAT TEGEN DEN CHEISTELIJKEN GODSDIENST. Men vindt hier een Protestantsche missie in de Amerikanen en een Katholieke, met bijna uitsluitend Italiaansche priestei"s. Voor de opoffering der missionairs van beide zendingen heb ik gelijken eerbied; wat wordt er een overleg en betoogkunst van hen gevorderd om hun huishoudentje be hoorlijk te kunnen regelen. De Amerikanen staan er wat dat betreft het sterkst voor, die orden flink door hun land gesteund, om dat de regeering er achter zit De Katholie ke zending moet zuiniger te werk gaan en doet daarom dikwijls een aanval op haar hier verblijvende geloofsgenooten en slaat ook mij niet over als het om een neu traal werk te doen is. Zoo kwam de bis schop een poosje geleden een praatje met mij houden om mij te vertellen, dat in een bewaarplaats voor kinderen van onzen spoorweg geopend zou worden en mij te vragen voor hoeveel hij mij op de lijst zou plaatsen. De Protestantsche zending heeft iets heils- legerachtigs over zich cn trekt er Zondags met veel kopermuziek op uit. Toen in 1927 het gevecht om onze stad allerhevigst woed de en de plaats in handen der Zuidelijken viel. moesten enkele Chineesehe protestanten, waaronder een bediende van één mijner bu reaux, het werk gaande houden. Nu zijn Chineezen over het algemeen slecht in staat de leiding in handen te ne men en had God het niet verhoed, dan zou het hier gewrochte werk heel spoedig jam merlijk verloren gegaan zijn Maar de Heer waakte. Daar in Amerika hoorde een jong meisje, nog geen vijf en twintig jaur oud, van dc vlucht onzer zendelingen. Zij bedacht zich geen oogenblik, nam plaats op de boot, stak de zee over en kwam hier binnenvallen toen de militaire verwarring op haar hoogst en de bekende maarschalk Fcng-Yu-hsiang het bewind voerde. Het moet gezegd worden, dat zij er geen gras over groeien liet, want nog geen uur na haar aankomst had zij reeds haar op wachting bij genoemden maarschalk ge maakt en hem verzocht een paar vertrek ken van het missiegebouw, dat door solda ten in beslag genomen was, te mogen in richten voor het geven van godsdienstonder wijs. De maarschalk kon wel niet veel anders doen dan toestemming geven, want hij. boerenjongen van afkomst en in zijn kin derjaren door Amerikanen opgevoed, zelf Christen geworden en gaat daarvoor nog altijd door. Dit kordate meisje heeft intusschen Maandzx 21 Jun HILVERSUM (1071 Al.) lo ding. 13 :5—3 Concert- 3—2 30 *.30 Orkest. 66 Kind-:ruurtje. Rich. Wegner. U-a. 7 45 Verkle Urm. Bond. 9 30 Politleber. Da HUIZEN (336 3 M. ra 6 uur k 0.15 Mcrgenwö- f I .1. 185^ At U .:?L 12 30—MS Orgelconcert. 4-5 gcl'pel cn zang. 5—6 2» Oram Literaire cauitrio. 6 55—7.23 e^kietlngsrede. 7.35—S^OS^Antl- foon? _d. 55 W dV Uat Kri mdCI rna 1 t DAVENTRY (1562 M> 1n 3S 11.20 Gramophoon. 12.20 Sallad. 1.20—2.30 <jrki.=t. 4.30 Muziek, iilnderuurtjn. c.35 Nleuwsber. Morgenwijding. n. 13 50 Ore i. .35 Orkest. 6 50 Lezing. 7.05 mezzo'.7.45 Fransclie les! 8.0 Meuwsber. 9.35 Actueeie cnusr bcr. 9.55 Vocaal concert. Ediin :ermezzo. 1ÜU Operi.^ 10.40 Mu I'A'RIJS „Radio-Pari-s" 17 11 Sramofoon. 4.05 Gramofoon. 6.51 Muzikaal Inter- Uoncert. 9.30 ie. 9.50 Kieuw». Ik.ma? 1 71.10 II.- Iclt. 1130 Les. i>. -tduiu. r.dln-ï. H.) 12^0—2 20 LANGEN BEUG (462.3 M.) 10. foon. 12.30 Gramofoon. 1.252.5 Kwartet. Vervolgens tot 13.30 cn SBBSBX (1651 M.) 6.10 Wecrb Lexinjrcn. 5.30—6.20 Orkest. 3 1.50 Her-uttzcnding van orkc Daarna: Fer?ber. cn tot 12.50 AI dc pauze: Bceluuxending. 511.30 Gramo- orkesL 6.05— richt 10 35—6.2» 8.50 L.' zingen. ill n tenor. In HAMBURG (391.7 M.) 6 20 -Vro Vervolg van 6.30. S.15 Lutherfee nccl. 11-20 Joh&nnünacht in W otOk allerlei 7.28 p. I 1929. Too- BRUSSEL (511.9 M.) 5 20 T Gramophoonmuziek. 8.35 Orkc concert. Theo Flei-schmann ico lo-coneert- 6.»0 st. 9.35 Voea.il iférencier). lO.ltt WIZEN 03 3 6.3 M. na KUO-ultx. 11.3013 Got 13.15—1 15 Concert door 1 Uramofoonplalenconcert. 3.3U Vrouwenuurtje. 5—6 eert. 6.30—7 Cursus Kerk foonplutenconcert. 7.35—8 C.C0 Uitzending van de Ned. K-K. Bakker 8—S.35 Cause. bedrU drUf verklezingsspei HILVERSUM (10" afloop persbe VI.) 10—10.15 Mor 2—3.(5 ^Kookpraa- ede. S. P A U. 7 35—7.45 Griunofoon. 8.01— VRO-Poekenhalfuurtje. 8.30—9.45 Concert 11 Concert. Daarna Graraofoon. II Sluiten, .'ENTRY (1562 M 10.35 MorgenwtfdlnB te W.mbledon. 5.3a K in. Ier uurtje. 6.20 V oorl- sine v m nadichten. 6.35 Meuwsber. 6E« A-u Sikaal Intermezzo. 7 05 Strijkkwartet. 7 20 Le; zinc. 7 3". Muzikaal Intermezzo Lerli.g. 3.0. Orkest 9 208.50 Lezing. 9.20 Nlcuwsber. Lezing 9.55 Nieuweber. 10 Kamermuziek. 1L0. —12.20 Muziek. PARIJS Radio-Pari?" (17(4 M) 12.50 Gra< LAXOENBERG (462 2 M 10 35—1 I SO Crnmo. woon 1^30 Gnmofnnti. 1.252.(10 Orkcat. 6.05— 6.50 Orkest. 8 35 Ei spel. EEESEN' (1631 M.) 6-10 Weerbericht. 0 3^— Zij is reeds weer lang vertrokken en de gevluchte zendelingen zijn teruggekeerd. N'u heeft men over het Algemeen den draak gestoken met dien panieken schrik der zendelingen, want daar was geen rt Jelui in Holland denken, dat hier maar bij elke gelegenheid jacht op dienaren den godsdienst gemaakt wordt. Niets minder waar! Zoo iets als Als een zendeling of een priester ergens hier vermoord wordt, dan komt dat, omdat hij juist ter plaatse aanwezig was, volstrekt niet omdat hij den Katholieken of Pro- testantschen godsdienst uitoefent; ware ik ter plaatse geweest, dan had mij hetzelfde lot getroffen. Het zijn altijd de struikroovers. meest af gedankte krijgslieden, die zich daaraan schuldig maken en het land zoo bar on veilig doen zijn. Die lieden zien tegen geen moord np, omdat zij toch in de meeste gevallen den dans ontspringen. Ook de betreurenswaar dige moord, nu twee jaren geleden, in Nan king, hnd dezelfde aanleiding, toen waren het muitende legerafdeelingen, die zichzel- ven betalen wilden. Van dit standpunt bezien hebben de omdat zij het meest langs den'weg zijn. F.r verdwijnen er dan ook jaarlijks enkele do zijnen, die vallen als martelaren voor hun Heer en Heiland, en waarvan de wereld nooit iets te weten komt. Weet je, hoe die colporteurs te wei* gaan? Ik liep eens in een Chmecsche plaats langs een eenzaam en verlaten marktplein, In velden of wegen geen mensch tc zien, Boeh! Uit de verte komt een stip opdoemen, die al erooter en grooter wordt en einde lijk blijkt een man te zijn in den bekenden langen Chineeschen mantel, een koffertje in de hand. Zonder zich te haasten, gaat hij naar liet midden van liet plein, waar hij een paal ziet en maakt zijn taschje open. Een enkele voorbijganger was reeds staan de gebleven nieuwsgierig is de Chinees geweldig en terwijl onverstoord de man •n groote prent uit bet taschje haalt, heeft rich reeds een groepje verzameld, dat met open monden staat te kijken en steeds aan- rie man bekommert zicli Intusschen om niemand en blijft den rug vertoonen. ter wijl hij de bijbelprent aan den paal spij kert. Maar daar keert hij zich eensklaps nm «ii gaat de omstander" vertellen, wat die pront te beteekenen heeft en van de Evangelieboodschap^ die hij brengt door middel van de Nieuwe Testamentjes, in het Chineeseh. Geen der omstanders verwijdert zich, zij stellen blijkbaar belang in de zaak en ecu Chinees heeft steeds den tijd. Zeker wel een uur lang blijft dc man zoo doorpraten cn eindigt ten slotte met zija bijbelboekjes voor enkele sous te koop aan te bieden. Het aantal koopers viel mij werkelijk mede. l.)e Evangelieboodschap vindt niet moei lijk ingang in China, behalve natuurlijk in bot gedeelte waar de Islam beleden wordt, Ken volgende keer zal ik je eens vertel len, hoe zulk een inlandsch colporteur bij een gevangenneming door struikroovers den dans ontsprongen is. FEUILLETON De Waard uit da Dubbelde Witte Sleutels of: De kajuitsjongen van de Mauritius Door J. M. DROOGENDIJK. «2) Nou, zei de oude matroos, ik zou om zoo te zeggen, niet graag in zijn schoenen staan. Als zo hem te pakken kunnen krij gen, wel te verstaan. Want als hij aan boord van de Henrik Fredrik blijft maken ze hem niks. Maar o wee, als hij zijn voeten aan boord van de Mauritius zet. Dan geef ik geen duit voor zijn vice-admiraalschap. Maar sapperjennie, wat is dat nu? on derbrak hij zich zelf. Zie ik nu goed uit mijn oude kluisgaten of zijn ze betooverd? Eerst van den Oostkant een zeil en nu van het Westen. Wie mag dat nu zijn? Klim jij eens even in het kraaiennest, Hannes. Je hebt jongere loopstokken dan ik. In een oogwenk zaten de twee Jongens boven. Hij komt dezen kant uit, Jaap, riep Hannes. Kun Je niet zien welke vlag hij voert? schreeuwde Jaap terug. Neen! Ga den kijker van vader eens halen, Jaapl Dank je wel, zei deze. Ik ga nu den ouwe niet storen, al waren er vijf en twin tig zeilen te zien. Het was ook onnoodig. want Van Noort, door het geroep en geschreeuw attent ge worden, dat er wat bijzonders gebeurde, vertoonde zich met Gijzen en De Lint op de kampagne. Wat is er aan de hand, Jongens? riep hij, toen hij Hannes en Dirk in het kraaien nest zag. Een zeil, vader, en het komt dezen kant uit, riep Dirk. Als ik uw kijker had, zou ik misschien kunnen zien welke vlag 't voert Van Noort achtte dc aanwezigheid van een vreemd vaartuig, hier in de straat Ma- gelaen, van genoeg belang om zelf met zijn verrekijker gewapend naar boven te klim men. Nadat hij eenige oogenblikken in de verte getuurd had, zei hij tot de manschap pen, die zoo wat allen in de touwen zaten: Als ik me niet al te zeer vergis is het een landsman, en dan behoort het schip waarschijnlijk tot de vloot, die enkele maanden voor ons onder admiraal Mahn uit Rotterdam is vertrokken. Ik begrijp dan echter niet, waar de vier andere vaartuigen gebleven zijn, want de vloot bestond uit vijf schepen. We zullen er evenwel spoedig achter komen, want de wind en de stroom voeren het schip snel naar ons toe. Een uurtje later lag het vreemde vaar tuig op eenigeu afstand nan de Magelaen- sche vloot voor anker, en nu was het voor ieder duidelijk, dat het een Hollander was. De Staatsche vlag woei van den achterste ven cn hoog van den mast wapperde een oranjevaan. Het is de Geloove, riep Dirk, die zijn vaders kijker machtig geworden was, eens klaps. Ik kan den naam goed lezen. Als dat waar is, dan is mijn vriend Gerrit van Beuningen er kapitein op, riep stuurman Gijzen. En na zich overtuigd te hebben, dat het werkelijk de Geloove was, vroeg hij aan Van Noort er met de sloep heen te mogen gaan. Niet alleen dat de admiraal hiertoe da delijk toestemming verleende, hij ging zelf mee en Dirk en Hannes mochten ook van de partij zijn. Door acht matroozen werd de boot tegen den sterken stroom ingerocid en een half uurtje later lag men naast de Geloove, door de landgenooten met luide hoera's begroet. Waar is kapitein Van Beuningen, riep Gijzen, terwijl hij de scheepstrap opklom. Ge bedoelt vice-admiraal Van Beunin gen, stuurman Gtjzen, antwoorrle 'n stem. Wel al mijn leven, riep deze uit Ik wil *en boon zijn, als dat de stem niet is van Sehald de Weert En den zeeman hartelijk de hand druk kend, vervolgde hij: Jongen. Sebald, wat tien Jullie er alle maal belabberd uit Als ik je zoo aankijk, zou lk zeggen, dat het al lang geleden is, dat je met een volle maag in je kooi ge kropen bent En boe kom je nu op de Ge loove verzeild? Ik meende Van Beuningen aan te treffen. Je bent toch als kapitein van de Blijde Boodschap meegegaan? En jij, Pietersz, vervolgde hij, zich tot een ander wendende, hoe maak je het? Man, ie zat in Rotterdam beter in je vleesrh. En Willemsz ook al hier? Kerel, weet je nog, hoe we samen met de Spekken aan den slag geweest zijn? Toen ze je dien jaap over je gezicht gegeven hebben, stuurman? Ja, juist en na dien tijd heb ik er nog een speldeprik bij opgeloopen, zooals je ziet Ook Van Noort en dc matrozen vonden onder de bemanning van de Geloove veel vrienden en kennissen, zoodat er weldra zulk een druk gesprek aan den gang was, als er zelfs bij een Rotterdamsche kermis nooit in „de Dubbelde Witte Sleutels" was gehoord. Al spoedig echter noodigde Sebald de Weert Van Noort en Gijzen in de kajuit en de jongens, hoewel niet uitgenoodigd, tra den mee naar binnen, daar ze begrepen, dat er heel wat nieuws te hooren zou zijn. Op het dek was ook wel een cn ander op te vangen, maar daar praatten ze allen zoo dooreen, dat er niet veel wijs uit te worden Ik dank God, dat ik jullie hier aantref, zei De Weert, toen allen gezetenw aren. We wisten eerst niet wat we zagen, toen we daar in de verte drie zeilen gewaar werden. Eerst meenden we, dat we de verloren sche pen voor ons zagen, maar we begrepen aj spoedig, dat dit niet kon. Beu je dan van da jrloot afgedwaald? vroeg Van Noort Ja, ik weet op geen stukken na. waar de andere schepen zich bevinden. Al bijna twee maanden geleden hebben wc de Hoop, de Liefde en Blijde Boodschap uit t oog ver loren en nu enkele .lagen geleden ben ik ook de Trouwe kwijt geraakt. En zeker miserabel weinig te bikken gehad, is het niet? onderbrak Gijzen. Ja, dat hebben we juist, zei De Weert, een jaloerschcn blik op de welgedane ge stalten van dc mannen en de twee jongens werpend. Wat zien jullie er alle vier pa tent uit lk kan wel zien. dat schraalhans bij jullie nog peen keukenmeester is. Neen, gelukkig niet, zei Van Noort We hebben goede en kwade dagen gehad, maar toch steeds voldoende te eten. En wanneer we je kunnen helpen, dan kan je op ons rekenen, De Weert Dat weet ik. Van Noort, en ik hoo* ook een dankbaar gebruik van je aanbod te maken, want de nood is hier hoog ge stegen. En ben je nog met Spanjaarden of Por- tugeezen slaags geweest? vroeg Gijzen. Dat zou ik rneenon. En jullie ook, zie ik, gaf De Weert lachend ten antwoord. Toen je me in Rotterdam goeden dag zei was je pas aan één kant geteekend, stuur man. Dat schrammetje ls van een oproer kraaier afkomstig, kapitein, en de kerel, die me dat koopje heeft geleverd, is van net zoo'n kwade reis thuis gekomen als d« Spek, die krimpschelvisch van me maken wou. Je merkt, dat Gijzen nog maar event erg op de Spekken gebeten blijft, zeJ Van Noort. Nu, 't is me dan onk het volkje wel, antwoordde De Weert. Overal op den wijden aardbodem loop je die kere!> tegen 't lijf, en als je niet over een Spanjaard struikelt, dan val je over een Portugees, wat precies net eender blijft. Of je van den hond of don kater gebeten wordt maakt niet veel er- schil. Maar laat ik je liever gerepeld onze reis vertellen. Graag, zei Van Voort Ik kan dan met een onkel woord in't journaal je wedervaren nanteekencn, zoodat ik het voor mijn last gevers kan verantwoorden, dat ik je oen deel van onzen voorraad afsta. 'k Heb anders maling aan die lastge vers. viel Gijzrn uit. Waar een Hollander in den nood zit, wil ik hem helpen, of do heeren in Holland het imed vinden of niet Natuurlijk natuurlijk, suste Vnn Noort, maar bet is toeli altijd beter, dat we do readers zwart op wit kunnen Inten lezen, dat het onzo plicht was onze landgenooten te holnen. Bovendien bon ik ook erg be nieuwd OI11 te hooren, boe het De Weert' vergaan is. Wij moeten denrelfden kant uit en kunnen mogeliik ons voordeel doen met wat De Weert ondervonden heeft. Steek dus maar van wal, kapitein. Gijzen mopperde nog wat, maar weldra was h'j toch geheel oor voor wat De Weert vertelde. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9