TWEEDE BLAD. Kerknieuws. MAANDAG 24 JUNI 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 CHRISTENDOM EN OORLOG. INGEZONDEN HEDEDEELING. WAT ZEGT JEZUS? Hoe de eerste Christenheid over ontwapening dacht. Ook in dezen Tweede. Kamer-verïïleZings- «trijd wordt door de ij veraars der eenzijdige dienstweigering en zelfs sabotage, tegen hen een zwaard", deelde ik onlangs in mijn ar die voor landsverdediging zijn, 't woord van Christus uitgebuit: „Steek uw zwaard in de schede!" enz. Het kan daarom niet ondienstig zijn de vraag onder de oogen te zien, hoe Hij, de Voorioopcr, Zijne apostelen en de eerste Christenheid over deze dingen gedacht heb ben. Vooraf zij echter met veel nadruk op drieërlei gewezen: 1. Zij hebben allen de strengste en zwaar ste eischen voor het waarachtig Christelijk leven gesteld: „Brengt dan vruchten voort der bekcering waardig"; „Bekeert u, want het koninkrijk Gods is nabij gekomen"; „Zoo wie achter mij wil komen, die verloo- chene zichzelven, neme zijn kruis op en vol- ge Mij"; „15n zoo wie verlaten zal hebben huizen, of broeders of zusters, of vader of moeder, of vrouw of kinderen, of aki om Mijns naams wil"„Zijt dan navol gers Gods als geliefde kinderen"; dit weten de, dat onze oude mensch met Hem gekrui sigd is"; voleindigende de heiligmaking in de vreeze Gods"; „hebt de wereld niet lief, noch hetgeen in de wereld is"; bouwt gij uzelven op uw allerheiligst geloof"; enz., en 2. Zij hebben ook licht verspreid ov practische dingen van het leven, en de brandende vraagstukken van hunnen tijd onder de oogen gezien. Zij hebben talrijke beelden, uitdrukkingen en woorden aan den krijgsdienst ontleend (b.v. Luk. 14 31 v. 1. wat de anti-militairisten als bewijs van oorlogszuchtige gezindheid aanmerken.. Je zus heeft oorlogen voorspeld tot aan het ein de der wereld zonder een enkel woord van protest. Ook Johannes in zijn Openbaring, het oorlogsboek bij uitstek. 3. Hunne woorden waren niet maar gele genheids- en tijdwoorden voor de menschen hunner dagen alleen bsetemd. Het waren profetische woorden, die van kracht blijven tot aan de voleinding der wereld. Wat lezen we nu van den Dooper? Dit: „En hem vraagden ook de krijgslieden, zeg gende: en wij, wat zullen wij doen? En hij zeide tot hen: doet niemand overlast en ont vreemdt niemand het zijne met bedrog, en laat u vergenoegen met uwe bezoldigingen". Deze soldaten, die in geloof en leven zoo dicht mogelijk bij het Jodendom stonden, vragen derhalve, hoe zij den toekomenden toorn Gods kunnen ontvlieden, waar hun beroep als soldeniers en hun roeping als Romeinsche soldaten om de Joden te knech ten, zoo gansch tegenover de Joodsche vroomheid stond. Johannes raadt dezen ko lonialen, die meest vrijwillig dienst hadden genomen, niet aan uit dienst te gaan of dienst te weigeren, -maar zegt hun, dat ze binnen den kring van hun beroep getrouw zullen blijven aan de keizerlijke voorschrif ten. Wat lezen we van onzen Heiland? Dit: Keer uw zwaard weder in zijne plaats, want allen, die het zwaard nemen, zullen doo>- het zwaard vergaan." De onvergefelijke fout der ontwapenaars is. dat zij tegen allen lo- gischen zin. en zeker tegen allen Schriftuur lijken regel van uitlegging in, dit woord losmaken uit zijn verband. De tekst (Matth. 26 52, Joh. IS 11) wijst naar Gethsemane, en staat in rapport met het borgtochtelijk lijden en sterven, waarmede Jezus' hoofd en hart geheel vervuld waren. Het is daar om een besliste krenking der waarheid en ruwe aanranding van het heilige in het my sterie des lijdens die woorden op een we- reldschen oorlog toe te passen. Evenznn staat het met des Heilands woorden tst Pi- latus: „Mijn Koninkrijk is niet van deze we reld: indien Mijn Koninkrijk van deze we reld ware, zoo zouden Mijne dienaars ge streden hebben, maar nu is het niet van hier" (Joh. 18 36). En insgelijks met de woorden uit den Engelenzang: „Vrede op aarde", die vooral op do Kerstcongressen der socialisten uit het hooge heilige in het lage onheilige worden neergehaald, alsof de hemel over tijdelijken en aardschen vrede zou hebben gejubeld. In lijnrechten strijd is dit reeds met: „Meent niet, dat Ik gekomen ben om vrede te brengen op aarde; Ik ben niet gekomen om vrede te brengen, maai het zwaard" (Matth. 10 34), en zeker met wat de Bijbel leert over den vrede met God. Ook de Christus is trouwens persoonlijk dik werf in aanraking gekomen met krijgslie den, zoowel in het leger van Herodes als van den Bomeinschen keizer; doch inplaate van den hoofdman in Mattheus 8 te bevelen den soldatenrok uit te trekken, stelde hij juist diens geloof den Joden tot een voor beeld. Wat nu de woorden in Lukas 22 36 aangaat: „Maar nu, wie en buidel heeft, die neme hem, desgelijks ook een male, en die geen heeft, die verkoope zijn kleed en koope een zwaard", deelde ik in mijn artikelen on langs in dit blad over: „Handschriften des Bijbels" mede, dat in vele handschriften de laatste woorden veranderd zijn in: bidt voor uw vijanden", een verandering, door ketters op zettelijk aangebracht, wijl zij on der meer ook bezwaar maakten tegen den krijgsdienst Zij hebben niet begrepen, dat Jezus deze woorden niet letterlijk bedoelde, maar Zijnen discipelen voorbereidde op den ontzaglijken tegenstand en moeite, die zij in hunne ambtsbediening zouden ondervin den. Volledigheidshalve zij hier echter nog her innerd aan hetgeen de Zone Gods in Zijne bergpred'kaite zeide (Matth. 5 9, letterlijk vertaald): „Zalig de vredestichters, want zij zullen den naam van Gods kinderen dra gen". Waaruit ook de roeping der ware Christenen blijkt om met alle geoorloofde middelen zoowel binnen- als buitenland- schen oorlog te voorkomen, dus b.v. in den weg van arbitrage en ontwapening, mits de ze niet eenzijdig en nationaal zij, maar in ternationaal, en de groote rijken beginnen het voorbeeld te geven. Ook Petnis en Paulus hebben zoo dik wijls, als zij met soldaten spraken, gelijk uit de geschiedenis van Cornelius, den stokbe waarder te Filippi, do heiligen van het huis des keizers (Fil. 4 22), en die zij in hunne gevangenschappen ontmoetten, niet aange raden zelfs, wat voor Cornelius al heel ge makkelijk zou zijn gevallen, zich aan den krijgsdient te onttrekken. En het verwondert ons daarom niet, dat we in den eersten Christentijd tal van Christelijke soldaten in de keizerlijke legioenen van heel de we reld aantreffen, bij name in Noord-Afrika. Zi» waren alle vrijwilligers, en velen hunner zijn den marteldood gestorven, wijl ze be slist weigerden aan den heid' schen gods dienst, ook als het hun legeraanvoeder, den yergoddelijkten kiezer gold, ia welken vorm Heden verscheen: DE TWEEDE DRUK DE LANGE WEG DOOR Mevr. A. v. Hoogstraten-Schoch Prijs f 2.25 - Geb. f 2.90 Daarom moet deze pen- nevrucht in de handen van alle toekomende vaders en moeders komen. En zij, die het reeds zijn, mogen er óók naar grijpen." Oude Paden. J. H. KOK-KAMPEN LANDDAG GEREF. JEUGDRAAD-ROTTERDAM. ook, deel te nemen, terwijl uit niets van al les wat we van hen weten blijkt, dat ze den soldatenstand in strijd hebben geacht met hun geloof in Christus. Wel weten we, dat sommige keizers alle mogelijke moeite ge daan hebben, zooals Diocletianus, om de Christelijke soldaten uit het legér te weren, maar het is hun niet gelukt Opmerkelijk is het dan ook, dat tal van kerkvaders over den krijgsdienst hebben geschreven, en dat steeds met waardeering, dankbaar zijnde voor de veiligheid der wegen, wat het Chris tendom bij de verbreiding van het Evange lie ten goede kwam, voor de bescherming der goeden, voor de beteugeling der kwa den, voor de orde, rust en welvaart, die door de groote, overal in garnizoen liggende le gers verkregen waren. Zij drongen daarom aan op uitbreiding der legers, en zeker niet op inkrimping, waartegen zij zich, gelijk Cy- prianus deed, verzeiten, juist voor ze bid dende, wijl zij in den oorlog mochten geze gend worden. En Augustinus schreef in zijn brief aan Marcellus: „want als de Christe lijke leer over eiken oorlog een veroordee- lend vonnis uitsprak, zoo zou den krijgslie den, die raad vroegen om zalig te worden, veeleer zijn geantwoord, dat zij de wapens hadden weg te werpen en den krijgsdienst geheel vaarwel te zeggen. Maar tot hen is gezegd: „doet niemand overlast, enz. Wie nu het bevel heeft ontvangen met zijne soldij tevreden te zijn, \vordt waarlijk niet verbo den krijg te voeren". Dit voetspoor zijn de groote Kerkhervor- ters blijven volgen. Luther schreef in 1526 een tractaat over de vraag: „ob Kriegsleute in seligen Stan de koennen", waarin hij ter dege onder scheid maakt tusschen beroep en persoon. hem zijn ook de woorden: „maar wan neer de overheid van ons vordect, dat wij den krijg zullen gaan, zijn wij verplicht, getroost en moedig er op in te houwen, want dan is het onzo vuist niet meer, die wonden slaat, want wij doen hetzelve niet meer, doch onze overheid doet het door on zen arm". Calvijn beweert in het laatste hoofdstuk an Institutie, waar hij heeft: „Over de bur gerlijke Regcering" o.a. dit: „En daar de ko ningen en volken somtijds de wapenen moe ten opvatten om zoodanige wraak te oefe nen, zoo kan men tevens uit de gemelde re den afleiden, dat de oorlogen, met dit doel ondernomen, wettig zijn. Want indien hun macht gegeven is om de rust hunner heer schappij te beschermen, om de oproerige be rgingen van onrustige lieden te onder drukken, om hen, die geweldadig onder drukt worden, bij te staan door de wanda den te straffen, zouden zij die macht tijdi- lan den dag kunnen leggen, dan in het beteugelen van de woede van hen, door 'ien de bijzondere rust van dezen of genen niet slechts, maar ook de gewone rust van allen wordt verstoord, door wien oproer wordt verwekt en geweldadige onderdruk kingen en schandelijke wandaden worden gepleegd?Ja, als zij met recht die struikroovers straffen, door wier overlast alleen eenige' weinigen benadeeld worden, zullen ze dan dulden, dat het geheele land door roovers straffeloos worde afgeloopen en verwoest?" En op de vraag, waarom in het N. T. de oorlog niet als een geoorloofde zaak wordt voorgesteld, antwoordt Calvijn, „dat de reden tot het voeren van oorlog, die de vorige tijden bestond, thans nog -—•n- wezig blijft, en dat er niet de minste reden is, waarom de overheden zouden moeten op houden hare onderdanen te beschermen". Christelijke juristen, als Trendelenburg indertijd in zijn werk over het natuurrecht, betoogden daarom: „De rechtmatigheid van een oorlog berust op het besef, dat men er zedelijk toe gedwongen is". De groote wijs geer Kant noemde als voorwaarde voor een rigen vrede, dat de politiek moraal wor de: „de ethiek moet ons den eeuwigen vrede brengen, het recht zal helpen ons den vrede te verschaffen en te bewaren, in zoover het zelf ethisch is". Hij vergat echter onder f de hoofdzaak, dat de ware ethiek te rugwijst naar en steunt op den godsdienst, dus op de leer van het waarachtig Christen dom. En het eerste en het laatste woord van het Christendom is en blijft: het Koninkrijk Gods. Hillegersberg. M. H. A. VAN DER VALK. Zaterdagmiddag werd door den Geref. Jeugdraad te Rotterdam een landdag gehouden, 't Weer werkte niet bijzonder mee, maar toch was de belangstelling groot. En met groote aandacht werd geluisterd naar de toespraken der heeren Ds. F. C. Meijster, A. Zijlstra, Schouten en Ds. G. R. Kuijper. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Amsterdam-West (Slo- terdijk; 2de pred.pl.), J. F. van Duyne te Zaandam-Oostzijde Te Balk, J. P. Buis kool te IJsselmonde Te Suameer, Th. Hetinga te Dantumawoude Te Wisse- kerke, J. W. Roobol te Egmond aan Zee. Aangenomen: Naar Warmond, G. J. G. de Bel te Sliedrecht. Bedankt: Voor Scheveningen (5de pred.pl.), G. Verdoes Kleijn te Dordrecht. GEREF GEMEENTEN. Beroepen: Te Bodegraven—Woerden,' cand. W. C. Lamain te Voorschoten. TOESTEMMING TOT PROPONEEREN. De Classis Amsterdam der Geref. Kerken heeft, waar de daarvoor noodige stukken in orde werden bevonden en de redenen ge billijkt aan de Theol. candidaten J. L. Bak ker, H. J. Winter en A. W. Wymenga we der voor een jaar toestemming gegeven tot praponeeren; eveneens aan den heer W. F. M. Lindeboom, Theol. cand., hulpprediker bij de Geref. Kerk van Amsterdam-Noord. Voorts was de Classis zoo vriendelijk aan een tweetal Theol. candidaten te schrijven, dat zij niet moeten vergeten in verband met het besluit van de Generale Synode der Geref. Kerken in 1927 verlenging van het recht tot proponeeren te vragen. BERÜEPINGSWERK. Te Hilegersberg is door dén Kerke- raad der Ned. Herv. Gem. een begin ge maakt met de arbeid voor het beroejMjn. van een tweedè predikant. De bedoeling Is een predikant van de Gereformeerde riehtSig te beroepen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. D s. B. J. A u d i e r, Indisch predikant met verlof hier te lande, die het beroep naar de Ned. Hervormde Gemeente te Siddebu- ren aannam, hoopt hier intrede te doen op Zondag 7 Juli a.s., na bevestiging door Ds. I. G. Knottnerus, van Beuningen. D s. N. J. C u p e d o, gekomen va» Kou- dum, deed Zondag j.l., na bevestigd te door Ds. A. W. M. Odé, van Koudekerk den Rijn, met een predikatie over 1 Cor 1 v.\ 22 en 23a, intrede bij de Ned. Hervormde Gemeente van Noordwijk aan Zee, tot tekst hebbende Joh. 21 17midden, de woorden: ,11 ebt gij mij lief?" De prediker wees o. de droeve aanleiding tot deze vraag, 2. haar diepen inhoud, en 3. haar heerlijk doel. Een groote schare vulde zoowc-l 's morgens als 's middags het kerkgebouw. Van de ringpre- dikanten waren behalve den bevestiger aan wezig Ds. W. W. van Haaftcn, van Noordwyk- Rinnen; Ds. A. Altena, van Rijnsburg; Ds. P. Pias, van Katwkij aan Zee; en Ds. Touw. Aan het eind der prediking werden toespra ken gehouden, waarna Ds. van Haaften als consulent namens Kerkeraad er. Gemeente woorden van welkom sprak tot den nieuwen leeraar, wien daarna de zegenbede van Psalm 131 3 werd toegezongen. Ds. J. J. H. K 1 o m p hoopt Zondag 21 Juli a.s. afscheid te nemen van de Ned. Hervormde Gemeente te Aarlanderveen ei» Zondag 28 Juli d.a.v. intrede te doen te Voorhout, na bevestigd te zijn door Ds. P. Hofstede, van N'oordwijkerhout. D s. J. K. F. M a u t z, van Wolfaartsdijk, hoopt Zondag 28 Juli a.s. intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Charlois (Rotter dam). Ds. J. W. Verschoor hoopt Zondag 28 Juli a.s. van de Ned. Herv. Gemeente te Poortvliet afscheid te nemen en Zondag 4 Augustus d.a.v. te Nieuw-Weerdinge in trede te doen, na bevestiging door Ds. F. de Gidts, van Oud-Vossemeer. Ds. M. ELZINGA- Ds. M. Elzinga, predikant by de Geref. Kerk m Grootegast, zal, naar de „Stand." meldt, 1 Juli a.s. per s.s. „Rotterdam" voor een paar enden naar Noord-Amerika vertrekken voor familie-bezoek. Hy zal de laatste drie Zon dagen van Juli en de eerste drie van Augustus de Chr. Geref. Kerken in de Vereenigde Staten dieren in de prediking des "Woords. Ds. D. K. WIELEN GA. Ds. D. K. Wielenga, predikant der Geref. Kerk van Diemen, heeft aan zijn Kerkeraad bericht, dat hij op medisch advies eenige weken rust moet houden. DS. R. JAARSMA. f Te Den Haag is, op 78-jarigen leeftijd, •erleden I)s. R. Jaarsma, predikant der Xed. Hervormde Gemeente te Maasland. De overledene aanvaardde in 1880 het predikambt te Lollum, van waar hij in naar Balk vertrok. Van 1901 tot 1927 stond hij te Maasland, waar hij 1 October laatstgenoemd jaar eervol emeritaat ontving. HULPBEHOEVENDE STUDENTEN. Ter Particuliere Synode van het Zuiden der Chr. Geref. Kerk kwam de vraag ter tafel, of studenten die van de Theologische School te Apeldoorn vertrekken of verwijderd worden, ook verplicht zijn de genoten steun gelden te restitueeren. De vergadering oor deelde, dat z'j daartoe, zoo niet re-'/tens, dan toch zedelijk verplicht zijn. A EN B. Uit Bunschoten schrijft men ons: In de Geref. Kerken van Bunschoten en Spa kenburg komen nog seeds A en B in den naam voor. Hoewel in het Geref. Kerkblad steeds gesproken word over de Geref. Kerk Bunschoten en de Geref. Kerk Spakenburg (zonder de letters A en B dusk komt de in eensmelting nog maar niet tot stand. Toch wordt er wèl meer dan eens in deze richting gewerkt Zoo vernamei dat de predikanten van beide kerken taan tweemaal per maand des morgens ruilbeurten hopen te vervullen. KERKGEBOUWEN. Te Amsterdam -West (Sloterdijk) is door de Geref. Kerk Vrijdagavond jl. nieuwe Bethel-kerk in gebruik genomen. De heer G. Tieker opende het samenzijn als voorzitter der Commissie van Beheer, ging de historie van den kerkbouw na en huldigde architect Roest en den aannemer, waarna hij het kerkgebouw aan den Ker keraad overdroeg. De heer Van Dijl droeg oorts het nieuwe kerkorgel over. Ds. B. van der Werff aanvaardde namens den Kerkeraad kerk cn orgel en dankte de Gemeente voor haar groote offervaardig heid, waarna Ds. ÏJ. van der Zee er op dat nieuwe verantwoordelijkheid nu dringen moet tot vernieuwden trouw. Na dat de heer Hendriks den arbeid van de predikanten had gedacht, werd dezen Ps. 1343 toegezongen. De heer E. C. Hendriks bracht daarna enkele orgelnummers ten gehoore. Hierna werd nog het woord gevoerd door Ds. W. F. A. Winckel, em.-pred. van Slo terdijk, en Ds. H. Mulder, namens de Kerk an Amsterdam. Slotzang was Ps. 7211. De echtgenoote van Burgemeester W. de Vlugt en de gemeente-secretaris J. J. Roo- •ers woonden de plechtigheid bij. ZITPLAATSEN. Te Delfshaven (Rotterdam) zal deze veek een verkoop van vacante zitplaatsen n de drie kerkgebouwen der Ned. Her- 'ormde Gemeente plaats hebben. Blijkens mededeelingen in de portalen der kerken is er dezen keer nog al wat aanbod. der gegaan teneinde de hooge kosten van vele artistieke krachten te ontgaan, den voorgan- =n het koor te vervangen door een gra- mofoon, die koormuziek van Bach, Handel, Brahms en Mendelssohn ten gehoore brengt: in totaal 114 nummers. Er wordt ook nog gebruik gemaakt van geluidversterkers. DE PAUS VOOR DE RADIO. Uit Rome wordt gemeld, dat de Paus, zoodra het draadloos station van de „Citta Vaticana" gereed zal zijn, per radio een boodschap tot de heele wereld zal richten. Echter is "t nog de vraag, of van dit plan iets komen zal. Immers wordt thans nog bericht, dat de lijfarts van den 1'aus bij dezen ernstige symptomen van suikerziek te heeft ontdekt. KERKELIJKE PERS. Te Naarden wordt door den Kerkeraad der Geref. Kerk de uitgave van een eigen Kerkblad overwogen. Te V r e e w ij k (gem. Rotterdam) zijn uit de beheerscolleges der Ned. Hervormde Gemeente drie leden benoemd om zitting te nemen in de redactie-commissie van het Gemeente-orgaan „De Vredeskerk". De Kerk voogdij bepleitte voorts de wenschelijkheid nog een commissie te benoemen om even- tueele geschillen betreffende den inhoud het blad te beslechten. De Kerkeraad echter van oordeel, dat wanneer er ge schillen mochten rijzen, deze uitgemaakt moeten worden door de redactie-commissie zelve. KERKELIJKE BEGRAAFPLAATS. Te Lisse wordt vanwege de Ned. Her vormde Gemeente een nieuwe begraafplaats jelegd op een terrein, afgestaan door Graaf Van Lijnden, in het bosch nabij Va der Jacob. Tevens is in aanbouw een aula, waarin, bij ongunstig weer, de rouwdiensten gehouden kunnen worden. PREDIKING VOOR BADGASTEN. Te II o 11 u m (Ameland) heeft de Kerke raad der Geref. Kerk besloten in den zo- jrtijd ter wille van de op het eiland (spe ciaal te Nes) verblijvende badgasten een dienst des Woords in te stellen. Deze dien sten vangen a.s. Zondag 30 Juni aan. Ze wor den gehouden in de hulpkerk te Nes, staan de aan het begin van den gadweg. Er zal geregeld tweemaal een dienaar des Woords oorgaan. VREDESPREEK. Te Rotterdam in de Schotsche Kerk 3 Zondagmorgen een Vredesdienst gehou den. Nadat het liturgische deel van den dienst ondpr leiding van Ds. J. Irwin Brown had plaats gehad, is door Dr. J. G. Geelker- predikant der Geref. Kerk in Hersteld Verband te Amsterdam-Zuid, voor de Ge meente een predikatie gehouden over „Peace". RUSTHUIZEN. Te Charlois (Rotterdam) is door den kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente een voorstel van het College van Diakenen aangenomen om een fonds op te^ richten tot stichting van Dagen- Tehuis voor Ouden van INGEZONDEN MEDEDEELING. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. alle Drogisten. Weerbericht. Barometerstand. Matige tijdelijk wellicht krachtige wind urt Westelijke richtingen, zwaar bewolkt of betrokken, met tijdelijke opklaring, regen buien, weinig verandering in temperatuur. DUITSCHE PADVINDERS AAN 'T MIDDAGMAAL. Te 1 ORDE EN EERBIED, rtogenbos GEEN POLITIEK IN DE KERK. De Part. Synode van het Zuiden der Chr. Geref. Kerk was een Aangename en broeder lijke vergadering: 't was weldadig, da: broe ders van één en dezelfde belijdenis samen waren. Heel even, zoo zegt de slaggever in de „Chr. Geref. Kerkbode" Rotterdam, trachtte het Politieke Duiveltje binnen te komen, maar moest vluchten. DIACONIE. Te Woerden is door een ingezeten' onder den naam „Jacoba Corneli^-Fonds een stichting in het leven geroepen, waar voor hij f2.000 heeft afgedragen en waar aan door een verwante van den stichter nog f 1.000 is toegevoegd. Dit fonds is gesteld onder beheer van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente en bedoelt uit de opbrengst van het kapitaal financieels hulp te verlee- ren ten behoeve van zieke of zwakke kin- tieren, in de eerste plaats behoorend tot ge noemde Gemeente. 7 7? Het verslag in de „Wekker" van de Part. Synode van het Zuiden der Chr. Geref. Kerk bevat o. m. het volgende: „Art. 12. Deputatcn Art. 49 D. K. ontvan gen het woord, maar hebben niets mede te deelen. Zij mochten het afgeloopen jaar in euwige rust doorbrengen. Hebben we in het door ons gespatieerde .■oord met een schrijf- of zetfout te doen? Of moet uit deze vraagstelling blijken dat we de strekking van den zin niet begrijpen? „JACHIN". De Geref. Zondagsschoolvereeniging ^Ja- chin" hoopt Woensdag 17 Juli a.s haar 55ste Jaarvergadering te houden te Breda. Daags te voren wordt Bestuursvergadering gehouden, heeft een bidstond plaats onder leiding van Ds. J. Douma te Arnhem en zal er ten slotte een gezellig samenzijn wezen in Hotel „De Schuur". In de huishoudelijke vergadering moeten twee bestuursleden gekozen worden. Vanwege LJmuiden-W^st zullen behandeld worden de vragen: r. Is het geoorloofd op onze samen komsten met de kinderen liederen te zingen ?n zoo ja, welke? b. Op welke wjjzc kunnen ve onze kinderen he: best psalnwn laten :mgen, op heele of op halve noten? Voorts is er uit 's-Gravenzande een voor stel voortaan de jaarvergadering een maand Later te houden wegens de drukke werkzaam heden in het Westland. De heer J. C. de Ko ning, van Hillegom, zal een referaat houden over: .Bezieling by het vertellen op de Zon dagsschool". Ds. P Nomes, van Den Haag, zal refereeren over: „Behooren kinderen uit Geref. gezinnen tot de Geref. Zondagsschool te worden toegelaten?" TEGEN HET VLOEKEN. 't Is verblijdend, dat het protest tegen da vloekzonde in steeds breedcren kring van volk weerklank vindt Zoo lazen we dezer dagen in he>t „Handelsblad" onder het opschrift. .Vloeken bij wedstrijden" het vol gende „ingezonden": „Het wordt steeds moeilijker voor ieder geloovig of fatsoenlijk mensch om in Am sterdam wedstrijden als voetbal, wielrijder* tc. bij te wonen, wegens de verregaando erruwing der zeden van een groot deel van het publiek. De meest podslas orlijke taal :s niet van de lucht, zelfs in het bijzijn van kinderen schaamt men zich niet meer. Het is heusch niet alleen op dp goo Ikoope ran gen. waar dit gebeurt. Velen doen het uit gewoonte; het vloeken ligt hun in den mond Iteaorven. Zou het niet op den weg lig gen van directie Stadion, bestuur van Ajax en dergelijke, om eens een erns ig verzoek te richten aan die bezoekers, om althans ge durende den wedstrijd zich een beetje te binden, om ook aan het overige publiek ge legenheid te geven den wedstrijd te kunnen bijwonen, zonder zich te. ergeren?" EVANGELISATIE. Op de Particuliere Synode van het Zui den der Chr. Geref. Kerk werd door Ds. J. B. G. Croes, van Gouda, de vraag gedaan, hoe de Kerk tegenover straatprediking staat. Ds. J. W. van Ree, van Barendrecht, ant woordde, dat in vele Gemeenten de mee ning leeft, dat het iets Heilslegerachtigs heeft. Verschillende stemmen werden nog beluisterd. Het oordeel der Synode was, dat er op zichzelf niets tegen is, maar dat alle reclameachtig optreden dient vermeden te worden. Ook achtte de Synode het wenschelijk, zooveel mogelijk zelfstandig te evangelise renwijl door samenwerking met andere richtingen licht conflicten kunnen ont staan. Inzonderheid werd aanbevolen trac- taatverspreiding. Waar de Chr. Geref. Kerk echter geen tractataen heeft van eigen pre dikanten, werd gevraagd of 't niet mogelijk die richting te arbeiden. De Deputatcn spraken uit met den wensch der Synods rekening te willen houden en daarvoor con tact te zoeken met de broeders van andere Part. Synoden. nlo be sloten de Kerkeradén der resp. Geref. Ker ken de in deze rubriek meermalen gepubli ceerde regeling van orde by den aanvang der godsdienstoefeningen in te voeren, op dat er meer eerbied by het „stille gebed" kan zijn. LITURGIE. Te Delft ls door den Kerkeraad der Geref. Kerk een Commissie voor de Liturgie benoemd, die over enkele maanden rapport zal hebben uit te brengen. GEEN OPEN SCHAAL MEER. Te Charlois (Rotterdam) hebben Dia kenen der Ned. Herv. Gemeente besloten, gezien de offervaardigheid der Gemeente, de open schalen bij extra-collecten schaffen. Men is geneigd tot heeren collectanten te zeggen: Weg met die open schalen! En tot de Gemeenteleden: Laat zulk een dwang voor u niet noodig wczenl KERKORGELS. Te Oudewater besloot de Kerkeraad der Geref. Kerk het kerkorgel te doen res taureeren. Er is reeds ruim f 1200 aan vrij willige bijdragen voor dat doel ingekomen. DE GRAMOFOON IN DE SYNAGOGE. Te Berlyn is een Joodsche Reform.-Gemcen- te. die stevig modern ingericht is. Allereerst houdt zy haar godsdienstoefeningen niet meer op den Sabbath, maar op Zondag. Voorts is naast de Hebreeuwsche gebeden een belang rijke plaats ingeruimd voor de Duitsche taal ZENDING. Te Leeuwarden in den Prinsentuin, wordt Woensdag 10 Juli a.s. het Noordelijk Evangelisch Zendingsfeest gehouden. Spre kers: Ds. T. Kloosterman, van Leeuwarden, lste openingsrede; Ds. R. K. M. Mummelen, Gorinchem, 2e openingsrede; Ds. H. L. Boerlijst, van Amsterdam, „Slechts één"; Ds. B. vrin der Werf. van Amsterdam-West: .Zending en Voleinding"; Ds. D. van Dijk, an Groningen, een Friesche rede; Ds. Th. Hettinga, van Dantumawoude, een Friesche rede: „Kibje en Tsjügpe"; Ds. J. Luuring, van Oudwoude: „Onbetaalde schuld"; Ds. C. J. Hakman, van Almkerk: „Zendingstriumf* Ds. IJ. van der Zee, van Amsterdam-West, lste Slotrede: „De nood ons opgelegd" en Ds. II. W. te Winkel, van Sneek, 2de Slot rede: „Koninklijk slot". By deputaten voor de Buiten]andsche Zen ding vanwege de Chr. Geref. Kerk bestaat het voornemen, nu tot tweemaal voor een beroep als 2de missionair predikant op Ce lebes bedankt werd. te trachten Ds A. Bik ker te Mamasa (Celebes) eenige verlichting van arbeid te bezorgen door het uitzenden van een onderwij'zer. HOE MEN TEGENWOORDIG RIVIEREN VERLEGT. In Eindhoven wordt het bovengronds stron mende riviertje „De Vest" omgelegd en in een enorme buis van gewapend beton, sal het voortaan zijn weg moeten zoeken, onder het asphalt der straten door, zoodat lustig kabbelende golfjes niet meer oog en oor ran de lichtstad-bewoners stillen verrukken. Van de voorbereidende werkzaamheden geven wij hier een aardig kijkje: het slaan van domwonden, voor het graven van dc sleuf, en voer het orgel. Na is zij nog een stap ver-» waarin dé hetonbuie op betonfundecring lal worden ingebouwd»

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5