NI DAGBLAD „DE ROTTERDAMMER" TWAALF MOOIE LIMONADEGLAASJE, THEESERVIES MET 6 NOP EN SCHOTEL DONDERDAG JUNI 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 DE MIDDAGVERGADERING IN DE NIEUWE KERK Rede den president-curator. Ds. P. Bo,s van Stadskanaal is blijde hier Uiting te mogen geven aan de verheuging om het feest der School. Hij doet dit met het psalmwoord: Looft den Heere, mijne ziel, en vergeet geen van Zijn weldaden. Wanneer de groote daden des Heeren wor den vergeten, getuigt dit van snoode on dankbaarheid en van weinig opgewekt ker kelijk leven. Goedertierenheid en barmhartigheden, dat is do jubileumskroon, door den Heere de kerken op het hoofd gedrukt, en die kroon werpen wij neer aan de voeten van Hem, die zoo weldadig en getrouw is geweest. Rijk is de historie der School. Vóór haar stichting heeft de Chr. Geref. Kerk een lange tijd van beproeving doorleefd, wijl de pogin gen om samenwerking in de opleiding te verkrijgen, telkens weer werden verijdeld. Totdat ten slotte de School den 9den Decern her 1854 werd geopend, die tot zulk een rij ken zegen is geweest. Klein is zij begonnen. .Veel strijd heeft zij doorgemaakt Daarna in eere hersteld, gaandeweg groei end en haar plaats veroverend in de harten van allen in de Geref. Kerken. Een goede klank heeft zij op wetenschappelijk gebied. Onverdacht wat de zuiverheid der leer be treft. Met een groep van hoogleeraren, die liefde hebben voor de belijdenis der kerk, en met kloeken moed haar bepleiten en ver dedigen. Geen Generale Synode hoeft thans meer uit te spreken, zooals eenige jaren te rug, dat de Theol. School gehandhaafd Müve. Dank zij onze God gebracht, die Zijn trouw in al deze jaren heeft betoond! Spr. memoreert een woord door wijlen Dr. de Moor gesproken in één der laatste cura torenvergaderingen door hem bijgewoond: „Ik dank God, dat de School bestaat, en ik bid God, dat zij mag blijven bestaan". Ds. Bos verbindt hieraan een woord van opwekking. De Theol. School heeft bij den voortduur noodig de liefde en voorbede van ons Geref. volk. Zij moet wortelen in de kerk des Heeren. Als dat minder zou wor den, zou de School verarmen en ten slotte den dood sterven. Levensvoorwaarde is voor de School: het levend contact met de ge meente. De gemeente heeft haar belangstelling en liefde te betoonen. De School is van de kerk, niet van de hoogleeraren, noch van de curatoren. Dit brengt dure verplichtin gen mee. Zij zorge, dat de curatoren de School kunnen verzorgen, om haren wel stand en bloei te bevorderen, waarvan de gemeente weer de vruchten plukken zal. Laat het gebed voor de School dan niet Worden nagelaten. Ds. Bos eindigde met den wensch, dat de School nu 75 jaren oud, niet gelijke op één, die door den last der jaren wordt gedrukt, of op haar lauweren gaat rusten. Daar ls de tijd niet naar. Integendeel, dat zij haar jeugd vemieuwe geliik de adelaar. Wan neer de Geest krachtig werkt, zal zij haar adelaarskarakter vertoonen. Prof. Lindeboom, die na Ds. Bos op trad, begon met te herinneren aan een ont boezeming van Ds. C. G. de Moen in 185(1. vieren, zal er in dezen dagelijks zijnen loop versnellenden tijd veel gebeuren in de we reld en ook in de Kerk en het Koninkrijk Gods. Dan zal geen der tegenwoordige hoog- lecraren meer staan in den katheder; eal de stem ivaini vele predikers des Woords niet. meer worden gehoord; en hoe velen van ons en onze broeders en zusters die nu meebid den en zingen wor de Theol. School, zullen dan zijn heengegaan. God geve, naar het Jeruzalem Boven. Onder al wat verandert en veroudt, is Jezus Christus dezelfde, gis teren; en heden en in der eeuwigheid'. Hij zal voortaan als voorheen zorgen voor Curato ren, Hoogleeraren, Studenten, voor ambts dragers en \eden der kerken en voor zegen op hun werk in de verhooring van hun ge beden met dankzegging des geloofs en der hoop. Spr. eindigde met allen toe te roepen- Daarom, ïb oog omhoog, het hart naar Bo ven! On-ae hulp is in den Naam des Heeren, Die de hemel en de aarde gemaakt beeft. Na de indrukwekkende woorden van d« emeritushocgleeraar hebben nog het woord gevoerd den afgevaardigde van de Vrije Universiteit Prof. Dr. V. He pp; de heer C. V eenhof, namens het Studentencorps F. Q. I.; Dr. B. Wielenga, namens oud-leerlingen der School en Ds. K u i afgevaardigde vam, den Kerkcraad Kampen. IN DE BURGWALKERK. Hier had tegelijkertijd een bijeenkomst plaai's onder leiding van prof. Ridderbos Hier heeft Dr. D ij k de rode gehouden, welke door hem 's morgens in de Hagenpoortkerk was uitgesproken. Na hem 'trad op Ds. J. Bakker, Ommen. Vervolgems was 'het woord1 aan het lid in de Tweede Kamer de heer A. Z ij 1 s t r n Deze spreekt over: Vensters tegen Jeruzalem aan. „Met weinigen gingen wij toen den Kruis berg op, met weinigen zeiden wij „God in den hemel zal het ons doen gelukken, en wij, Zijne knechten, zullen ons opmaken en bouwen". En zie, wij izijn niet beschaamd geworden". „Toen", d. i. in den eersten tijd der Scheiding, „toen de wereld ons bespotte en zeide: wat willen die aamechtigen! Toen het 9cheen alsof in Nederland geen plaats meer zou zijn waarop <wdj rustig onzen voet zouden kunnen zetten om in vereeniglng met hen, die Christus als Koning Zijner Kerk beleden hadden, ook boven het be ruchte 20-tal, Hem te dienen. God gaf in dien tijd ons slechts 7 mannen die ons voor gingen als onze leeraars en wegwijzers op den weg des levens, thans is dito getal tot 150 aangegroeid en hebben wij daarenboven onze Theol. School met 4 leeraren, die aan 40 jongelieden onderwijs geven om hen tot het leeraarsambt te bekwamen". Toen niet, ook niet op den 25-jarigen g' denikdag der Theologische School, en veel minder nog op haar gouden feeet in de da gen van herlevende hoop na bang gevaar heeft iemand verwacht wait God naar den rijkdom Zijner 'vrijmachtige en almachtige genade ons doet aanschouwen en genieten, nu het ledental van de Geref. Kerken na 1856 tot ver boven de 500 duizend is gegroeid, de 150 herders en leeraars 'tot meer dan 600 zijn geworden en een breedc rij van siuden- ten als nimmer tevoren de theol. leerzalen Do Kerken en de Theol. School mogen zich echter niet bepalen tot dank alleen. Spr., drie het een groot voorrecht acht ook nog op dito feest dc wondere wegen des Heo- ren te mogen gedenken, wenscht en bidt, dal de vrucht van dece gedachtenis moge zijn: bevestiging en vensterking van de heldere overtuiging en het energieke besef, dat de Geref. Kerken en de Geref. School van God geleerde wetenschap en vorming voor de be diening des Woords, bij elkaar behooren, naar den wil van Godt Daarvoor ga voort durend ons gebed op tot deai Troon der ge nade. Daartoe moet ons dringen de blijvende be hoefte der Kerken aan wel toegeruste en beproefde godivreezende dienaren. Do arbeid tot opleiding der herauten van Chrostus stH't zeer hooge eischcn aan dc mannenbroeders die de Heere daartoe roept en waartoe alleen de verlichting en leiding van den Heiligen Geest hen kan bekwamen. De Kerken hebben ook toer dege te letten op «le teekoncn der tijden, die onmiskenbaar heenwijzen naar de nadering van den Anti christ. Verleiding, verdrukking, vervolging, ook tot den marteldood toe, is in O. e»n N Testament aan de Gemeente voorzegd, met de vermaning: zonder ophouden wakend oi> biddend pal te staan op het vaste fundament Gods. En -nu gaan wij een nieuwe 25 jaar in". Vóór de Theol. School haar eeuwfeest zal Deze hield de feestrede, die hij 's morgens de Nieuwe Kerk had gehouden. Prof. Honig bedankte den Kerkhistoricus voor zijn belangrijke en leerrijke rede, en wekte r een exemplaar van te koopen. Dan kunnen ook zij, die thuis moesten blijven, van genieten. En later kan men het stuk ter hand nemen, om zich nog eens aangaande de groote daden Gods te laten onderrichten. Vervolgens verzocht hij te zingen Psalm 77 7. En toen kwam het biotwoord. Spr. memoreerde de heerlijke dagen, de groote belangstelling en de schoone rede voeringen. Hij hoopte dat allen nog dik wijls aan dit feestgetij zouden terugdenken. Ten besluite wilde Spr. de kerken in het vaderland en de koloniën opwekken ook né dit zeldzaam goed geslaagde feest de School te blijven gedenken. Na het dankgebed gingen de feestscharen opgewekt huiswaarts. Een staande klok aangeboden. Namens de oud-leerlingen der School hebben Dr. B. Wielenga, van Amster dam, en Ds. H. H. Schoemakers, var Kaïnpen, een geschenk aangeboden, be staande uit een staande klok, die geplaatst vorden in de gang der school; voor de rest van het ingekomen bedrag zal nog een herinnerings-geschenk in de Aula worden geplaatst. Carlllon-bospellng. Van den Stadhuistoren had hedenmorgen m 9—10 en 's middags van 12 uur carillon-bespeling plaats. tien heerlijki denkdag onzer Theo- ogische School mee e vieren, zeigit Spr. «ich geplaatst toe ge voelen op een hoog tepunt vanwaar heel dezen kamp handhaving van de »rdinantiën Gods in jet staats- en maait -óhappelijk leven het zuiverst is .tie over zien. Hij denkt nu aan een der groot ste momenten in den strijd tusschen wereldmacht en Godsrijk, ah Daniël, wien men bericht heeft het gebod van den koning Darius dat niemand iets mag vragen van God noch mensch dan al leen van den koning, naar zijn huis gaat nodierkniielto in de opperzaal en driemaal 's daags bidt voor de open vensters tegen Je ruzalem aan. Dat was zijn strijd, mot zijn ven tot in/zet. Max Frommel heeft in zijn bekende schets •er den strijd tusschen wereldrijk en Gods rijk, op het voorbeeld van Daniël gewezen, Hij izegt: de -vensters open naar het Jeni zalem, dat boven is. Dat is oogen op den vollen rijkdom van het. Woord Gods en het hart gehoorzaam geleid in den weg van dat Woordl. Spreker teekent den teruggang van hel Christelijk geloof in onze dagen met als ge volig den terugkeer van dien paganistischeu staait. Eens drukte die heiden&che staat als loodzware last op de volkeren. Maar Christus heeft d"ie satanische macht gebro den mensch de vrijheid geschonken Toen de volkeren kenden de open vensteren Jeruzalem aan, daalden van den he ■mei de rijkste zegeningen op de volkeren af: vrijheid voor de persoonlijkheid1, vrijheid voor de kerk, een vrijen staat en een vrijt maait schappij. Europa heeft dien weg verlaten en het bidden verleerd. Het kent die plaats va» het gebed veelszins niet meer. De mensch zal nu weer voor den staat of de gemeenschap knielen. Als een donkere schaduw valt nu weer deze staatsmacht over Europa, hier in den vorm van 't communisme, daar in dien. van het fascisme, elders in dien van de sociaal of vrij democratie. Tegen dien staatsmacht, nu heeft het Chris ten volk in Nederland' zich steeds veroet. Het heeft de vrije kerk verworven, het heeft de hand, die naar het kind greep, afgesla gen, het heeft de vrijheid van het gezin ge-, handhaafd, de vrijheid van allen levens kring behouden. Waardoor kon dato? Alleen door de open vensters naar Jeruzalem aan en het biddend volk daarvoor geknield. Spr. teekende de gevaren van den paganis tischen s'aat, die n-u weer dreigen en den zwaren strijd, dien iwij daartegen hebben tc voeren. En dit nu doet cms de beteekenis van de Theologische School verstaan. Wat hebben de kerken met haar bedoeld? Wat vragen zij nog van haar? Dit: houdt de vensters, naar Jeruzalem aan, open. Toespraak Ds. H. H. Schoemakers. Hierna sprak Ds. H, H. Schoemakers van Kampen namens oud-leerlingen. Spr. vertolkte de vreugde en dank, die er in de harten leeft. Niet 't minst is er jubel in de harten der oud-leerlingen. Honderden en nog eens honderden hebben hun oplei ding aan onze Theol. School gehad. Velen zijn er niet meer. Gij vindt hun namen on der de Necrologie der predikanten van de Geref. Kerken. Toch zijn er nog hoogbejaar den óf in actieven dienst óf als emeriti, die gezeten hebben aan de voeten der eer ste Docenten. Laat lk nu de tolk mogen zijn der oud discipelen van onze School, nu Prof. Lin deboom in de Nieuwe Kerk in andere kwa liteit spreekt. Ik geef u de verzekering: zij hebben hun Alma Mater lief. Wat hebben haar te danken ter voor bereiding tot het heerlijk ambt van Die naar des Woords. Nooit, nooit zullen vergeten, was zij voor ons is geweest. Geen wonder, dat de gedachte opkwam Alma Mater een huldeblijk aan te bieden op haar diamanten festijn. Wij offreeren onze School een massief eikenhouten staande klok met stevig ijze- en hekje ter bescherming, vanwege lugge trappelende voeten der vaak stoeiende studenten. De resteerende honderden guldens zul len een fonds vormen voor een pijporgel in de Aula. Het is de hartelijke wensch der oud leerlingen van onze School: Vivat, crescat, floreat. Dat zij leve, groeie en bloeie. Vervolgens sprak namens het studenten corps F. 0- I-, de heer L e e n e, waarna Prof. Ridderbos nog het woord voerde. Kerknieuws. IN DE HAGENPOORTKERK. Na het zingen van Psalm 72:2 en gebed opende Prof. Honig dit samenzijn en verwelkomde hij de aanwezigen. Daarna gaf hij het woord aan prof. Bouwman. NED. HERV. KERK. i e t a 1: Te Haarlem (vac.-L. J. Leeuwen), A. G. B. ten Kate te Brussel (Bel gië), W. S. van Leeuwen te Velsen en Dr. H. W. Obbink te Geldermalsen. pen: Te Oudega (H. O. en N.), H. L. A. Feykes te Colijnsplaat. nomen: Naar Voorhout, J. J. H. Klomp Te Aarlandcrveen. Naar Hoogvliet, cand. P. van der Kraan te Zeist. nkt: Voor Maasdam-Cillaarshoek, J. J. H. Klomp te Aarlanderveen. CHR. GEREF. KERK. e roep en: Te Soest, J. W. van Ree te Baren drecht. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Borssele, cand. M. HeiJ koop te Den Haag. Te Rilland-Bath, J. Vreugdenhil te Bruinisse. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. P. van Dyk, van Serooskerke (W.) gekomen, werd Dinsdagavond bij de Geief. Kerk van Zaandam bevestigd door den pastor locd Ds. C. J. Wielenga met een predikaUe over Markus 4 2,629, waarin hij hande'/: over: 1. het werk van den dienaar des Woordl, 2. de roeping der Gemeente, en 3. het werk des Heeren. Na de bevestiging werd Psalm 134 3 'toegezongen. Vele afgevaardigden van omliggende Kerken woonden de bevestiging bij. Ds. W. Breukelaar, van Santpoort, ritus-predikant van Zaandam, was door onge steldheid verhinderd. D s. W E. Gerritsma, overgekomen van Oudega (Small.), werd Dinsdagavond in de Oosterkerk te Aalten bevestigd als predi kant der Geref. Kerk aldaar door den pastor loci Ds. A. Schouten, die tot tekst had 2 Cor. 11:2 en, 3. De intreepreddkatie zal den uitgesproken a.s. Zondagmorgen te 9.15 uur in de Westerkerk en des namiddags te 3 uur in de Oosterkerk. Cand. P. C. Jongbloed, van Am sterdam, hoopt Zondag 14 Juli a.s. intrede te doen bij de Geref. Kerk van Marken, na be vestigd te zijn door Ds. T. Ferwerda, van Am sterdam. Ds. A. K. Straatsma, van Zandvoort, deed, na Zondagavond jl. door Minister Slote- maker de Bruine bevestigd te zijn als predi kant der Ned. Hervormde Gemeente te Den Haag in de vacature van Ds. A. J. A. Ver meer, Woensdagavond zijn intrede in de Groote Kerk, die evenals bij de bevestiging stampvol was. Vóór de predikatie richtte Ds. Straatsma zich tot den bevestiger, wiens oud-leerling hij tot verschillende autoriteiten en col leges. Het was hem een ontroerende gedach- Meppel wederom een vac.-Vermeer te mqgen vervuUear. Spr. had tot tekst Efeze 8 :18 en 19: „Op dat gü ten volle kond et begrijpen met al de heiligen, welke de breedte en lengte en diepte en hoogte zij en bekennen de liefde van Christus, die de kennis te boven gaat''; Gewezen werd op het heil in Christus, dat de saamvatting genoemd mag worden van dit heerlijk fragment uit Paulus' bede. In dit gedeelte komt de Apostel tot extase, waar hij voelt de breedte en de hoogte en de diep te van den aan het Kruis genagelden Hei land. Bjj het kruis is de liefde dan ook het sterkst en het innigst. Om dit ten volle te verstaan moet de Gemeente zien naar alle de heiligen, de geheiligden, die Christus hebben gevonden. Want maatschappelijk en geeste lijk kunnen en mogen de menschen elkander niet missen. En het heil wordt, indien het allen wordt ervaren, des te rijker, al is wezen der hoogste liefde slechts voor de bin nenkamer. Wil het goed gaan met Kerk Gemeente, dan moet z(j zich vereenigen rond de liefde van Christus, welke allen bindt dn een onverbreekbaren band vereenigt. Aan het einde zong de Gemeente haar ni wen herder en leeraar Psalm 134 3 toe. Behalve de predikanten der Gemeente, woonden verscheidene emeriti den dienst mede by. Dr W. Th. BOISSEVAIN. Heden is aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam bevorderd tot Doctor ir de Theologie Ds W. Th. Boissevain, Ned. Herv. predikant te Leiden, op een proef schrift over „Evangelische Katholiciteit". Deze zeer interesante dissertatie, die is opgedragen aan den bekenden Zweedschen aartsbisschop Nathan Söderblom, is ver deeld in vijf hoofdstukken, waarvan eerste een uiteenzetting geeft van de opvat tingen van Söderblom en Heiier over de be grippen: evangeliciteit en katholiciteit. In een volgend kapittel wordt dan het be grip evangelische en katholiciteit getoetst aan het evangelie van Jezus Christus. Dan behandelt de schrijver (de spanning tusschen de beide begrippen, om in dé vol gende hoofstukken een critiek te geven op het oude katholiciteitsbegrip en een opbouw van het nieuwe. Er worden denkbeelden in naar voren ge bracht, die de aandacht van het huidige Chrs- tendom ten volle waard zijn. Van de aan het proefschrift toegevoegde stellingen willen wij eenige zeer markante en frappante afdrukken. 1. Evangeliciteit en katholiciteit zijn in haar oorsprong niet te scheiden, in haar ontwikke ling te onderscheiden, in de toekomst door synthese te vereenigen. 2. Evangeliciteit zonder katholiciteit wordt sectarisch, evenals katholiciteit zonder evan geliciteit. 8. Historische belijdenisschriften kunnen niet eer zijn dan klassieke monumenten van religie. 9. De beteekenis van Gustav Aulèn's „Ons algemeen Christelijk geloof" is niet in de laatste plaats gelegen in zijn synthese van de theologie en godsdienstigheid der 19e eeuw met de waarden der Christelijke traditie. De Savornin Lohman ziet terecht een principieel verschil tusschen de vrijheidsbegin selen van Prins Willem van Oranje en Art. i der Ned. Geloofsbelijdenis. 13. De puriteinsche afkeer van vormen mag r.iet vereenzelvigd worden met de Christelijke deugd van eenvoud. 14. Het episcopale kerksysteem verdient de voorkeur boven het presbyteriale, het paro chiale boven het collegiale. 15. Het huwelijksformulier der Ned. Herv. Kerk is mede ten gevolge van de verouderde inspiratie-theorie een mengsel van Christelijke i niet-Christelijke elementen. 16. Beter dan vroeger begrijpt de Zending, dat haar roeping niet „bekeeren" maar „ge tuigen" is. DE PREDIKANT GEEN BUREAULIST. De Synode der Luthersche Landskerk van Saksen heeft besloten, dat in Gemeen- ,'an eenige beteekenis door den Kerke- raad een beambte moet worden aangesteld voor het bureauwerk, dat een predikant thans heeft te verrichten en voor de ver- dere Kerkelijke correspondentie. Zij daarbij uitgegaan van de gedachte, dat de bediening van het predikambt niet gehin derd moet worden door allerlei administra tieve beslommeringen, welke evengoed door een beambte kunnen worden verricht vaak zeer veel tijd vereischen. Op de Kerkelijke begrootingen, die bij de Synode ingezonden worden, moet nu daarvoor een post worden uitgetrokken. ZENDING. i n d i n g s d a g. In de Classis Stadska naal der Geref. Kerken zal Woensdag 26 Juni a.s. een Zendingsdag worden gehou den. Sprekers zullen zijn: Ds. P. Bos, van Stadskanaal, Ds. J. Dijk, van Sellingen; Ds. J. F. Colenbrander, van Vriezenveen (laat stelijk miss. pred. te Melolo); Ds. S. W. Bos, van Leeuwarden; en Ds. G. Diemer, van Scheemda. BINNENLAND. EERSTE KAMER ZIJN ER GEEN LIEFHEBBERS MEER? In de gistermiddag gehouden openbare zitting van het Centraal Stembureau voor de benoemd-verklaring van de leden der Eerste Kamer is in de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoe ming als lid dier Kamer door mr. J. van Best, tot lid der Eerste Kamer benoemd erklaard de heer Jos. E. A. M. Meyring. Zooals reeds eerder gemeld, zal ook de heer Meyring zijn benoeming niet aanvaarden. VERKEERSTENTOONSTELLING. DE SAMENSTELLING VAN HET COMITÉ Het Comité voor de in het Jaarbeursge bouw te Utrecht van 13 tot en met 20 Juli vanwege de Provinciale Utrechtsche Verkeersinspectie te houden Verkeersten toonstelling bestaat uit de leden van het bestuur der genoemde Inspectie, t w. de heeren Mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, Burgemeester van Doorn, Voorzitter; Jhr. Mr G. C. J. van Reencn, Burgemeester van Baarn, Penningmeester. W. H. de Beaufort, lid der Provinciale Sta ten te Maarn; Jhr. Mr. C. Dedel, Burge meester van Abcoude; Jhr. Mr. M. L. van Holthe tot Echten, Burgemeester van Rhe- nen; Ir. A. Mussert, Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat te Utrecht; Mr. J. C. Graaf van Rand wij ck, Burgemeester van Amersfoort; A. H. van Wijngaarden, koop man, Utrecht en C. J. van Wijngaarden van Rees, adj.-secr. Ned. Jaarbeurs, Utrecht, Secretaris, uitvoerend comité en eenige an dere heeren. INGEZONDEN MEDEDEELING. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Men schrijft ons uit Delft: „Zou het ook mogelijk zijn mij een paar ex. van Uw krant van 10 Juni j.l. te zenden, waarin voorkomt de open brief van Dr., v. Lonkhuyzen? Deze zou ik n.l. goed kunnen ge bruiken voor propaganda, want zoo als U wel weet, is dit zeer geschikt materiaal onder de S.G.P.ers. Doch liefst zoo spoedig mogelijk. Ik heb onder mijn kennissen al gezocht naar dat nummer van 10 Juni, maar het is overal verhuisd naar S.G.P.ers. Er wordt hier veel met dat nummer gewerkt". Wij herinneren er aan, dat wij thans op veler verzoek dezen open brief afzonder lijk verkrijgbaar hebben gesteld en wel voor den luttelen prijs van f 6.—per 1000 ex. Minder dan 1000 stuks kan niet wor den afgeleverd, wijl deze circulaire huis aan huis dient te worden verspreid op die plaatsen welke daarvoor in aanmerking komen. Men zie verder de advertentie, voorko mende in dit nummer en geve bestellingen op bij de DRUKKERIJ LIBERTAS, Drukkerij van de Goudsche Singel 105 - Rotterdam llllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll Schoolnieuws. KON. NED. MOTORWIELRIJDERS- VEREENIGING. VIERING VAN HET 25-JARIG BESTAAN. In verband met het zilveren jubileum van bovengenoemde Vereeniging zullen feestelijkheden plaats hebben van 2230 Juni te Alkmaar, Den Haag en Utrecht. Verschillende toertochten zijn naar ge noemde plaatsen georganiseerd. Ook wordt de Handelsbeurs te Utrecht een moto- rentcntoonstelling gehouden. verband met dit jubileum zal een of ficieel gedenkboek verschijnen. Minister van der Vegte is voorzitter van het eere-comité. HOOGER ONDERWIJS. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Donderdag 4 Juli a.s. wordt te Utrecht in het Gebouw voor K. en W. de Wetenschap pelijke Samenkomst gehouden, aanvangen- !e te 10lA uur- Prof- Dr- F- W. Grosheide al refereeren over: „De Volheid des Tijds olgens de Heilige Schrift" en Dr. J. Coops r., benoemd hoogleeraar, over: „Chemie en Cultuur". Alle leden en begunstigers kun nen deze vergadering bijwonen. Donderdagavond heeft in de Zuiderkerk aan de Kromme Rijn te Utrecht een bid stond plaats, waarin Dr. H. Kaajan, van Utrecht, voorgaan zal. Na afloop wordt in een der zalen van het Jaarbeursgebouw een ontmoetingssamen komst gehouden voor alle belangstellenden. Vrijdag 5 Juli heeft in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht de Algemeepe Verga dering plaats, die geopend wordt met een rede van Prof. Dr. A. A. van Schelven. Een Bestuurslid moet gekozen worden in de vac.-H. Colijn (niet herkiesbaar), waarvoor genomineerd zijn de heeren A. W. F. Iden- burg te Den Haag en J. Bos te Wildervank, en een lid der Commissie van Toezicht in de periodieke cature-Mr. D. W. O. A. Schut Na de pauze zal Prof. Dr. V. Hepp een rede houden over: „De mystieke factor in de Calvinistische Wetenschap" en Mr. P. S. Gerbrandy, van Sneek, over: „Iets over de Universiteit van Calvijn en Beza". De toegang tot deze Jaarvergadering is vrij voor leden en begunstigers. Voor een jaar lij ksche bijdrage kan men zich nog aan het Bureau der Universiteit en bij den ingang der vergaderzaal opgeven. Toegangsbewij zen worden niet gezonden. Vrijdagavond heeft in het Jaarbeursge bouw nog een gemeenschappelijken maaltijd plaats. Legaat Dóór wijlen mej. G. van Ba ren te Doesburg werd aan de Vrije Univer siteit ten behoeve van het Uitbreidings fonds, gelegateerd, vrij van successierech ten, een som van 1 10.000 (tien duizend gul den). TECHN. HOOGESCHOOL TE DELFT. Prof. Ir. W. C. Behrens hoopt Zater dag 29 Juni den 70-jarigen leeftijd te be reiken. Prof. Dr. P. J. BLOK. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn, daf Prof. Dr. P. J. Blok te Leiden, aldaar werd bevorderd tot Doctor in de Letteren en Wijs begeerte. Hoewel het aanvankelijk in de bedoelifg van den jubilaris gelegen had zich door ultstedigheid aan alle huldebetoon te ont trekken, ls Prof. Blok ten slotte voor den op hem uitgeoefende aandrang gezwicht en zal hij 's middags van 4 tot half 6 receptie houden. LAGEL ONDERWIJS. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Uithoorn (hoofd Chr. Aten), mej. Van dc Woerd te Amsterdam. Als kW. met akte (8ste leerkracht). Utrecht (Herv. School, Thorbeckelaan 1; hoofd A. P. Callibar), voor de Ulo-Kopschool A. van Wamelen te Katwijk aan Zee, en voor de L. O.-School R. van Kooij te Maassluis. Ameide (hoofd M. de Kuiper), mej. C. F. Schmelling te Utrecht. Voor tijdelijk. Haarlem (Nassauschool, hoofd G. Wassenaar), W. Korte te Schoten (Haarlem). Zeist (Herv. School, Egelinglaan; hoofd C. J. van der Ent), D. van der Weij te Onst- wedde. Geldermalsen (Chr. Nat. School, hoofd W. Groen), H. Bosschaart te Zuilen. Terneuzen (Herv. School, hoofd D. J. van Wijck), M. B, van Herwijnen te Baard wijk (voor tijdelijk) en E. J. Reymondt te Treebeek (voor vast). NIEUWE CHR. SCHOLEN. To Sassenheim is de bouwgrond i gekocht voor een nieuwe Herv. Chr. School. Het voornemen is eén school mot zes les- en één gymnastieklokaal te bouwen. Gemengd Nieuws. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart schorste den gezagvoerder van het s.s. „Stad Zaandam" cn dien van het stoomvisschersvaartuig „Proef IJM 36" voor den tijd van 14 dagen. Eveneens werd de schipper van den motor- logger „Minister Kuyper KW 173" gestraft met schorsing voor den tijd van S dagen. Al deize uitspraken waren gegrond op de overtuiging, dat genoemde gezagvoerders een j onvoorzichtige of zorgelooze navigatie hadden i gevoerd. De kapitein van het s.s. „Jeannctte" ont ving een berisping wegens nalatigheid. EEN SCHUIVENDE BODEM. Maandagmiddag heeft te Schore (Z.) een grondverschuiving plaats gehad bij de nieu we sluiswerken. Een groot gedeelte van den nieuwen s aan de Oostzijde van het steenen bouwwerk verschoven. Ook de steenen muur a»an die zijde is ontzet. BRANDEN. Te Zwolle brandde 's nachts de bakkerij van Van Galenkamp in de Thomas a Kern- pisstraat geheel uit. De bewoners konden nog tijdig het huis verlaten. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt da schade. Te Huissen (Gld.) zijn woonhuis ert schuur van den kweeker Hubers totaal af gebrand. Verzekering dekt de schade. Te Venlo ontstond brand in een gela den gesloten spoorweg-goederenwagen, met verfstoffen en ijzerwerk, onder de overkap ping van de douaneloods der inklaring. Toen het dak van den wagen was doorgebrand, tastte het vuur de houten kap van de loods at&n. De brandweer was spoedig met de mo torspuit ter plaatse en met drie stralen werd het vuur aangetast. Men was het vuur spoe dig meester. De schade is vrij groot. De oor zaak is onbekend. W. Te Made (N.Br.) is het onbewoonds huis van A. Verhagen afgebrand. De schad* wordt door verzekering gedekt. Te Stein (L.) zijn woning, schuur en stallen van Pörtener uitgebrand. Slechts en kele huismeubelen konden worden gered. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onBekend. Even te voren brandde het manu- facturenmagazijn van van Muiken uit. Vei> zekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Te Warfum (Gr.) is in het hoenderpark van G. Brulstra een hok met 250 kuikens verbrand. Maandagnacht is het huis van den aanne mer H. Wubbolts te Stadskanaal afgebrand. De oorzaak is onbekend. Van don inboedel is niets gered. Verzekering dekt do schade. Voor de a.s. warme Zomerdagen, die naar we hopen nu spoedig komen gaan, willen we onze ijverige werkers nu eens in de gelegenheid stellen, in het bezit te komen Winkelprijs ca. 2.25 Hiervoor één abonné bij onze Administratie op te geven, is toch niet te veel gevergd. Voor 2 abonné's Winkelprijs ca. 5. We vestigen er de aandacht op, dat de premie alleen bestemd is voor hen die zelf abonné op ons blad zijn. Ze vormen onze belooning voor de actie, die onze abonné's in het belang van ons blad ontwikkelen. De premies worden zoo spoedig mogelijk toegezonden. Ingevulde bonnen opzenden aan De Administratie. Zie adres aan den kop van bet blad. PROPAGANDAWEEK V Ondergeteekende geeft op als abonné op dit blad VOOR MINSTENS EEN JAAR de(n) volgende (n) persoon (onen) AANBRENGER: (Namen en adressen volledig Invullen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6