Itimtvr ^"rihsrljr (SLmrmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT Per kwartaal 3.25 (Beschikkingsko.een 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending Bij dageüjksche sending 7*— Allies bij woruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7% cent. Zondagsb&d niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2 771 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 18 JUNI 1929 IDVZBTERTieiTi Van 1 tot 5 regels 1.17% Elke regel meer 022% ïngaz. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke rcget meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 1Qe Jaargang. ]i nummer bestaat uit DRIE bladen Wie zich heden abonneert als twartaal-Abonné op ons blad, met ngang van 1 Juli a.s., ontvangt de ;ot dien datum verschijnende nummers 3RATIS. ALLEEN WIJ. Tot ontwapening moet het komen, zoo pordt ons van allen kant toegeroepen. Doch ie moet met de ontwapening beginnen? Niet wij, zegt de nieuwe Engelsche roodu iremier MacDönald: in zijn burgerlijk con- jpt-regeeringsprogram. Niet wij, aldus verklaarde hij tegenover len sociaal-democratisch journalist uit ons and, die alles, wat roode machthebbers zeg- fen, voor zoete koek opeet. Met eerbied en hoogachting wordt de mee ling van MacDönald overgeseind: „Hij maakt een principieel onderscheid lusschen kleine en groote naties. Zij verkeo ■en in en geheel verschillende positie. Er b«- itaat geen klein land, dat zich werkelijk kan verdedigen. Wordt het aangevallen, dan helpen 10.000 man en een pantserkruiser piets. Het kleine land kan zich noch militair, noch politiek, tot op zekere hoogte, bescher men". üTor'de, zeggen de sociaal-democraten in Nederland. Wc begrijpen dat Dus, kleine landen kunnen ontwapenen. Dank u, rcpliceeren de Belgische sociaal democraten. En namens hen verklaarde de leider, de Brouckèrc: „België is gereed om de richting der ont wapening in te slaan, zoo zijn veiligheid is verzekerd, en het is besloten die richting ij piet in te slaan, zoolang zijn veiligheid niet j' verzekerd zal zijn. We begrijpen dat standpunt, zeggen dr Nederlaadsche sociaal-democraten: België leeft nog onder de oorlogspsychose. We moe ten hen dus wat toegeven Maar, kleine landen moeten ontwapenen. Zweden dus b.v. Wacht even, hooren we Sandler, een der voornaamste roode leiders in Zweden zeggen. Denemarken schijnt te willen ontwapenen, maar Sandler meent, dat „de Europeeschc democratieën de eenzijdige ontwapening Denemarken niet kunnen volgen. Zoot/ol binnen- als buitenlandsch standpunt beschouwd zou ontwapening de ernstigste gevaren brengen over de S.D.A.P. zelf, dien deze moest regeeren. Zweden's natio nale verdediging, is een eisch, die wordt op gelegd door neutraliieit en internationale iolidariteit"". Eindelijk komen we dus bij Denemarken. Van welk klein land. dat de oorlog slechts in de verte zag, de ontwapeningsvictorie zal beginnen, nu Stauning het roode opperhpotu, de staatkundige leiding in handen kreeg. En de roode pers juichte over de plannen, welke in Zweden onrust wekten. Nochtans stond in het officieele communi- iié van Stauning het volgende: „Men wil slechts een voldoende sterke be waking scheppen, welke de handhaving van de neutraliteit waarborgt". De felste „militairist" wil in Nederland niets anders. Doch, wanneer ten onzent zoo gezegd wordt, dan zijn het beroeps- officieren, die voor hun baantje, of oor- iflogstuigfabrikanten, die voor hun winst op komen. Zijn Mac Donald, de Brouckère, Sandler en Stauning ook bij deze dingen betrokken: Of zijn het vaderlandslievende burgers, net als wij, die voor een nationaal volksbestaan opkomen? De roode pers twijfelt er evenmin aan als wij; doch daarom is het zoo'n gevaarlijk be drijf, om alleen vóór nationale ontwapening in Nederland op te komen; en het getuigt van weinig smaak om thans den spot te drijven met het droevig en ons land blamee- rend drama van Curasao. Zouden roode bladen in 't buitenland ook zoo kunnen schrijven? Prof. de Louter wijst allereerst op ^e toe nemende belangstelling in het ontwape- ningsvraagstuk, al heeft hij niet veel be wondering voor pogingen om het oorlogs leed in zoo schel mogelijke kleuren te schil deren. Hij bespreekt met vreugde de nieuwe mogelijkheden voor internationale en ge leidelijke ontwapening, nu Hoover in Ame rika en Mac Donald in Engeland aan het bewind kwamen. Maar hij veroordeelt het overigens ver klaarbare ongeduld van argelooze pacifisten en helaas, ook politieke leidslieden, die de verleidelijke leer verkondigen, dat niet al leen het nationaal belang maar ook de in ternationale ontwapening zou bevorderd worden, indien een kleine staat als Neder land het voorbeeld gaf van eenzijdige ont wapening en zijn leger en vloot door een voldoende politie verving. „De ploselinge en smadelijke overrompe ling van een onzer bloeiendste koloniën door een woeste bandietenhorde" „teekent een luid protest aan tegen de schandelijke verwaarloozing der ons toevertrouwde kost bare overzeesche panden, die met een hand vol ongeoefende militairen, met kanonnen zonder munitie, welke niemand zonder eigen gevaar kan bedienen, zijn blootgesteld aan de brutaalste en verradelijkste aansla gen en complottefi. Groote woorden zijn even noodeloos als machteloos om den schok te schetsen, welke ieder rechtgeaard Nedei- lander moest doortrillen, die beseft, hoe zijn vaderland ooor de thans gebleken plaatselijke weerloosheid in de oogen der w veld wordt beschaamd en in de schatting van andere volken vernederd". Want, „geen volk kan in strijd met zijn aard en bestaansgrond zich weerloos laten overheerschen door physieke overmacht, veel min vrijwillig eigen bestaan offeren ten bate van andere volken. Dit strijdt lijnrecht met alle logische, goddelijke en menschelij ke wetten. „Geen ondoordachte, deels hooghartige, deels meewarige spot van MacDönald met Europa's kleine staten op utiliteitsgrondcn, kan dien eersten aller internationale rech ten en plichten van zelfbehoud door weer baarheid aanranden of verloochenen. Hij is onschendbaar en onvervreemdbaar als elk essentieel staatsattribuut. God behoede Ne derland voor den diepen val van zelfvermin king en zelfmoord, m.a.w. voor een smadt lijken ondergang". „De burgemeester van Bunschoten. Zijn houding door den Minister gedekt". Andere, vrijzinnige bladen, schreven b.v. „Geen aanleiding Bunschoten's burgemees ter te berispen"; maar het roode blad schu>v- tie, als zoo vaak, de waarheid. Onthoudt dit goed, wanneer het geval te Bunschoten straks uitgebuit wordt tegen de Christelijke partijenl GEEN WEERLOOSHEID. *0* BOOSAARDIGE JOURNALISTIEK. Vorige week maakten we melding van hei antwoord, dat de Minister van Binnenland sche Zaken gaf op de tendenti uze vragen, welke het lid der Eerste Kamer, de heei Hermans (s.d.) stelde over het beleid van den Burgemeester van Bunschoten. Die vragen hadden een dusdanig kwaad aardig karakter, dat wc er onlangs direct op- wezen'en thans niet nalieten meer in 't bij zonder de aandacht op het antwoord den Minister te vestigen. Niet om het belang van de zaak in elke gemeente is wel eens wat; zelfs in Goor Zaandam! moiar omdat hier een lid der Eerste Kamej; van zijn recht als volksv genwoordiger gebruik maakte om een poli tiek tegenstander vragenderwijs en absoluut ten onrechte te beschuldigen De heer Hermans wou of kon niet lezen Deze roode Senator toch schreef letterlijk dat de Burgemeester in een weekblad, (zelfs de naam was onjuist) een artikelgeschre ven heeft, „waaruit blijkt, dat de schrijver, dus de burgemeester van Bunschoten, zijn spijt er over uitdrukte, dat destijds wel Bo' culo door éen orkaan verwoest werd, maar Bunschoten niet". De Burgemeester had dat niet geschreven, noch iets van dien aard. Het was pure en domme of boosaardige fantasie van den man, die eenmaal de „Roode Duivel" redi geerde. Waarom we dit zoo nadrukkelijk vastleg gen? Omdat de roode pers vroeg of laat met^riit lasterpraatje zal colportceren, alsof het di waarheid was. Baron van Wijnbergen schreef eens: „Iïei canaille stemt links". Afgezien van ie vraag, of dit te zeggen wellicht minder tac tisch was; herhaalt de roode pers schiet eiken dag, dat de heer Van Wijnbergen ge schreven zou hebben: Wat links stemt >s canaille En altijd weer spreekt „Het Volk" van baron Canaille. Dr. Kuyper sprak over „paganistisehe lan teren in ons volksleven". De heer Schaper e.a. maakte er van, dat Dr Kuyper de vrijzinnigen Voor „paganis ten" schold, en nog heden ten dage schrijf? „Het Volk" hetzelfde. Maar* de vindplaats wijst men natuurlijn niet aan. q Burgemeester Besselaar wees zijn gemeun- tenaren op de genadige bescherming Gods. en de roode Senator Hermans maakt er van, dat do Burgemeester het betreurde, dat Bun schoten niet als Borculo verwoest werd. Minister Kan antwoordt ondubbelzinnig, dat de heer Hermans niet goed gelezen heeft en ondanks dat schrijft „Het Volk" hoven het antwoord van den Minister (dat de le zers trouwens moeilijk zonder de weggela ten vraag zullen begrijpei^ als opschrift: WETENSCHAP EN VOLKSWELVAART. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDINGEN. Aan den kolonel H. G. Winkelman, van den gcneralen staf en den majoor C. D. V.. hoff, van den staf der infanterie is vergun ning verleend tot het aannemen en dragen van de orde-teekenen onderscheidenlijk vpn commandeur 2e klasse in de Orde van net Zwaard van Zweden; officier in de Orde v'tfb den Witten Olifant, van Siam. Aan mr. A. J. Fokker, advocaat te Amster dam, is verlof verleend tot het aannemen der hem geschonken onderscheiding van riddci der Orde van Civiele Verdiensten van Spanje. Bij Kon. besluit is in de Orde van Oranje Nassau bevorderd tot commandeur der ge- pensinnneerde vice-admiraal W. C. J. Smit. het versiersel te dragen met de zwaarden. Bij K.B. is toegekend de zilveren eero- medaille der Oranje Nassau orde aan H. J Hubregtspn, chef van het dienstpersoneel van het Nederlnndsch Historisch Scheepvaartmu seum te Amsterdam. AUDIËNTIES. De gewone audiënties van de ministers van Justitie en van Koloniën zullen op Vrijdag 21 Juni niet plaats hebben. ADELSTAND. Bij K.B. is Willem Witsen Elias, wonende te Kediri, met al zijn wettige zoo manne lijke als vrouwelijke nakomelingen, verhe ven in den Nederlandschen adel met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Bij K.B. is benoemd bij het Departement van Defensie, tot hoofdcommies, de com zen P. J. Ch. M. VVijmer en P. Gcsiman; tot commies de adjunct-commiezen J. M. Wil- schey, H R. Boclsma, P J C van Dusseldorj», en J. van Andel, tot adjunct-commies tijdelijke adjunct-comfnies J. A. van den Boogaart. Bij K.B. is op verzoek eervol ontslagen, T. D. C. Meyneke, als administrateur bij he» Departement van Defensie, met dank voor langdurige goede diensten in zijn genoemde hetrekking den lande bewezen en is hij be noemd tot lid van den Militairen Pensioen raad. VISSCHERIJBESTUUR OP DE SCHELDE. Bij K.B. is tot voorzitter van het Bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche stroomen mr. H. van der Beke Callenfels, advocaat en procureur te Middelburg, wonende te Vlis- singen. benoemd. POLITIECOMMISSARIS. Bij K.B. is benoemd tot commissaris van politie te Middelburg R. P. Brons, thans commissaris van Politie te Zierikzee, met ge lijktijdig eervol ontslag uit laatstgemclde be trekking. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit zijn aangewezen in de en kelvoudige Kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken van de arrondissc- ments-rechtbank te Amsterdam, tot plaats vervangend lid: mr. J. E. Hoekstra, mr. M. D. K. S van Lier; mr A C N P Ruys, mr J. Verdam, allen rechter. Bij K.B. is benoemd tot kantonrechter- plaatsvervanger in kanton Utrecht mr. T. Olthoff, advocaat en procuieur te Utrecht: idem in kanton Schagen, mr. J A E Buis kool. advocaat en procureur te Schagen en mr. H. Jüdell, advocaat en procureur te Bergen (N.-H.). is op verzoek eervol ontslagen met dank A. N. Fabius, als kantonrechter-plaatsver- vanger in kanton Schiedam en P J Motke als kantonrechter-plaatsvervanger in kanton Purmerend. Op de alfabetische aanbevelingslijst voor griffier van de rechtbank te Zwolle zijn ge plaatst: mrs. C. J. G. Bredius. griffier kan tongerecht Woerden;-G F A Koevoets. sub stituut-griffier rechtbank te Zwolle; Th. P Viruly, substituut-griffier rechtbank te Arn Mr. A. W. Baron Sloet. substituut-grif fier rechtbank Haarlem is met het lot af gevallen. REGELING VAN HET TOEGEPAST NATUURWETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK. KEURINGS-. ADVIES- EN ONDERZOEKINGSWERK. Een wetsontwerp. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van het toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek, dat ten doel heeft te bevorderen dat dit onderzoek op de doelmatigste wijze dienstbaar wordt gemaakt aan het algemeen belang. Te dien einde wordt door dit wetsontwerp een centrale instelling voor natuurweten schappelijk onderzoek in het leven geroepen, welke instelling rechtspersoon is, den „Nederlandsche Centrale instelling voor Toe gepast Natuurwetenschappelijk onderzoek" zal dragen en haar zetel heeft te 's-Graven- hage. Deze centrale instelling dient de regeering desgevraagd of eigener beweging van advies op het gebied van het toegepast natuurwe tenschappelijk onderzoek. Zij -bevordert de eenheid in de bemoeiing van het rijk met het toegepast natuurwet©» schappelijk onderzoek, benevens de algemee- ne samenwerking op dit gebied en verricht voorts de werkzaamheden, die haar bij i algemeenen maatregel van bestuur of op dere wijze van regeeringswege worden opge dragen. is bevoegd op dit gebied vraagstukken te bestudecren, bijzondere personen of licha men voor te lichten en in het algemeen het toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek en de toepassing van de resultaten daarv te bevorderen en te steunen. Aan de Centrale instelling wordt jaarlijks an rijkswege een subsidie verleend. De leden er van worden door de Kroon benoemd en ontslagen op voordracht van de sters van Onderwijs, van Binnenland- sche Zaken, van Arbeid, van Waterstaat, in Defensie en van Koloniën. De helft van de gewone leden wordt be nor:md uit personen, die geacht worden des- BELASTINGDIENST. i Fi Bij beschikking van den minister nanciën is de ontvanger .ier regigtratie J. C de Meyer verplaatst van het kantoor der registratie no. 2 en domeinen te Middelburg naar het kantoor der- registratie successierechten aldaar; de ontvanger dei registratie G. M. Veugelers van Weert, naai Culemborg; de ontvanger der registratie L> G. Kruisheer an Kampen naar Roosendaal de ontvanger der registratie G. M. Steyn vat Oss naar Winsum, en de ontvanger dei registratie L. W. de Leeuw van Elburg naar den Helder. ERFPACH JSWET. Wetsontwerp op komst. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen bii onze Regeering. binnen enkele dagen, in ieder geval nog vóór de verkiezingen bij de Tweede Kamer oen wetsvoorstel in te dienen tot regeling van het erfpachtsrecht. Het werp, waarop reeda zoovele jaren wordt gedrongen, moet op de hoofdpunten nogal belangrijk afwijken van het rapport, dat in- dertijd door de desbetreffende staatscommis-1 zekeren termijn de beslissing van de sie Is ingediend. ring volgen. VERKEERDE PRACTIJKEN DE RADELOOZE RADIO-PARTIJ worden deskundig te zijn, hetzij in zake de economische verhoudingen in het algemeen, hetzij inzake de economische belangen die door de natuurwetenschappen worden diend. Bij algemeenen maatregel van bestuur wordt bepaald het aantal gewone leden, dat djwr ieder der genoemde ministers wordt voorgedragen Voor iedere voordracht van personen, die geacht worden deskundig te zijn op na tuurwetenschappelijk gebied, wordt de af- deeling natuurkunde van de Kon. Academie van Wetenschappen uitgenoodigd een aan beveling in te dienen. Voor iedere voordracht van personen, die geacht worden deskundig te zijn hetzij m zake de economische verhouding in het alge meen, hetzij in zake de economische belan gen die door de natuurwetenschappen wor den gediend, worden bepaalde bij algemee nen maatregel van bestuur aan te wijzen personen, colleges of lichamen uitgenoodigd een aanbeveling in te dienen. Wanneer bijzondere omstandigheden dit wenschelijk maken, kunnen bovendien op voordracht van den minister van Onderwijs tot tijdelijke loden benoemd worden perso- hetzij op natuurwetenschappelijk, hetzij op economisch gebied deskundig, die door het bestuur van de Centrale instelling bij een met redenen omkleed voorstel zijn aan bevolen. Ook blzondere instellingen. Naast deze centrale instelling kunnen de ministers biizondere instellingen in het leven roepen, die tot taak hebben te bevorderen dat het toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek op de doelmatigste wijze dienst baar wordt gemaakt aan eenig volkshelang of eenigen tak van volkswelvaart. De door hen vast te stellen statuten behoeven de goedkeuring der Kroon. Ook deze instellingen zijn rechtspersonen i hebben haar zetel te 's-Gravenhage. Zij ontvangen jaarlijks van de centrale instel lingen haar subsidié en kunnen voorts nog andere subsidiën ontvangen, vergoedingen heffen wegens voor bijzondere personen of lichamen gedane onderzoekingen of aan hen uitgebrachte adviezen. gelden opnemen, schenkingen, erfstellingen en legaten aan vaarden, enz. (al deze bepalingen gelde#' trouwens ook voor de centrale instelling). Voor de samenstelling van deze bijzondere instellingen gelden soortgelijke bepalingen als voor de centrale instelling. Verder is o.m. bepaald, dat de ministers de onder hun departement ressorteerende diensten, instellingen en laboratoria of ge deelten daarvan, die daarvoor naar hun oordeel in aanmerking komen, aan zondere instelling in beheer overdragen bij regelingen waaromtrent zoowel het bestuur van de bijzondere instelling als dat der trale instelling wordt gehoord. Omgrenzing der werkzaamheden. Een definitie van wat onder natuurweten schappelijk onderzoek moet worden verstaan is in het wetsontwerp opzettelijk vermeden om het bezwaar te ontgaan, dat de grenzen öf te eng óf te ruim worden gesteld. Naar de meening van de regeering kan in het algemeen geacht worden te omvatten 1. het vaststellen en ten nutte maken van volledig uitgewerkte ijkings-, keurings onderzoekingsmethoden (keuringswerk) het onderzoek, waarbij doelbewust getracht wordt door het toepassen van reeds bekende, door de beoefenaren der zuivere of vrije tenschap verkregen resultaten, dat bekende dienstbaar te maken aan het algemeen be lang (advieswerk); 3. het in studie nemen van problemen, die de praetijk stelt, geheel of ten deelc van de grondslagen af, al gelang voor de oplossing daarvan geen of onvoldoende resultaten als onder 2 bevloeid ten dienste stann (researchwork). Een band met de regeering zal worden gelegd door aanwijzing van gedelegeerden, die ten aan zien van besluiten omtrent de bestemming der van rijkswege verstrekte gelden een recht van opschortend veto krijgen. Maken hiervan gehru'k, dan moet binnen een ERGERLIJKE PROPAGANDA. DE BEKLADDING VAN DE GEBOUWEN VAN HET VOLK. Amsterdam, 17 Juni. Vanmorgen voerde onze weg ons langs de gebouwen van „Het Volk". Zooals ons dat uit een hoofdartikel in dit blad reeds was gebleken, hadden „vandalen" hier een erger lijke soort propaganda gedreven. De onderpui tot halverwege de eerste ver dieping was volgespoten met een teerachtige vloeistof. Op dezelfde wijze waren enkele schutti i.gvlakten, waarop reclame stond voor de candidaten der S.D.A.P., behandeld. Wij verstaan dat dit ergerlijk en onwaar dig optreden, de ergernis en verontwaardi ging van de redactie van „Het Volk" opge wekt heeft Men verdenkt een groepje fascisten van deze wandaden, wijl reeds eerder pogingen in dezen geest zijn aangewend en daarbij de fascistische bezem, als „handelsmerk" was bijgeschilderd. Op ernstig onderzoek wordt aangedrongen Het is wel wat vreemd dat men in het hart der stad, deze wandadpn bedrijven kan, wan daden, die eenigen tijd vereischen, zonder dat de politie er iets van merkt. Dat ziet op een onvoldoende politiebewaking des nachts, een feit om meer dan één reden be denkelijk. Nu dunkt ons, ook al begrijpen wij de ge prikkelde stemming, het verwijt, het zijde- lingsch verwijt, als zou de politie deze din gen oogluikend toelaten en al of niet op in- stignatie van hoogerhand, de socialistische propaganda en plakkerij bemoeilijken, on billijk. Wij herinneren ons, dat men juist uit deze zelfde kringen zoo graag heel het het politiecorps hij de roode stemmers inlijft als het zoo eens te pas komt En wij lazen nog dezer dagen in het or gaan van den Modernen Politiebond een verweer tegen de R. K. in Rotterdam, die weer bang waren, dat de politie toeliet R. K. kerken te besmeuren. Het is in verkiezingsdagen schrikkelijk moeilijk het clandestien plakken te weren. En de groepen die in groote massa uit trekken, loopen het meeste gevaar achterna gereden te worden. Moeten wij van dat clandestien plakken niet heelemaal af? Wij herinneren ons, van vorige verkiezing, dat een gebouw van onzer Christelijke vakorganisaties, kei baar aan royale naamborden, vol geplakt zat met reclamebiljetten der S.D.A.P. Wij stellen dit niet op één lijn met 't te a n d a 1 i s m e, dat ook door ons wordt gewraakt. En toch ligt het eenigermate in dezelfde lijn. Wij achten het besluit der jfci tire vol uti- ïaire Kiesvereeniging, om niet clande stien te plakken, en enkele raambiljetten uit te geven, een gelukkig besluit, dat tot erheffing van den politieken strijd kan bij dragen. DE LIJST, WELKE ONTBREEKT. We komen nog een partij tekort tegen 3 Juli: de radelooze radio-partij, welke ul3 eenig programpunt heeft: geen politiek in den ether. Vrijzinnigen in diverse soorten en niet het minst «Ie amusementspartij van de heer H. ter Hall schreeuwen me in de ooren: Maar wij hebben dat programpunt en wij, federa listen, leven er zelfs naar. We zwijgen wel sprekend, en geven de kiezers gelegenhv.il om in het ons gegeven kwartier ernstig na te denken over de consekwentie.— gecu politiek in den ether. Ik weet het, ik weet het Maar ik wou een partij hebben, die geen enkel ander programpunt had, dan dit Was dat zoo moeilijk? De AV.R.O.-parti| is er immers al. Een zekere meneer de Rooy te Rotterdam schrijft zelfs een adres aan de Minister van Waterstaat, waarin hij namens de honderd- duizende luisteraars protesteert tegen 't feit, dat zij Woensdagavond hun toestel, afge stemd op A.V.R.O. Hilversum, moesten uit schakelen, ten einde politiek uit hun huis kamer te weren. Zij verzoeken Uw Excellentie met klem ten spoedigste te doen bevorderen, dat zij binnen den kortst mogelijken tijd gelegen heid krijgen een volle week programma's te kunnen beluisteren, zooals de A.V.R.O. dpze geeft, zonder voorkeur voor politieke of idsdienstige richting". Zeg nu niét, dat het voor zulke radio maniakken, die de gansche week voor het toestel hangen, een zegen is, als zo door i'o politiek een kwartier rust krijgen, want hij spreekt namens honderd-duizenden. i, wanneer meer <lan vier en een half honderdduizend burgers maar één harte- ensch hebb.en, dan behooren zij in aa Tweede Kamer vertegenwoordigd te worden. De AV.R.O. heeft met zijn petitionnement bittere ernst gemaakt Slechts meerder jarige ernstig-denkende menschen mochten teekencn en nooit vaker dan één maal. En daarom is het onbegrijpelijk, dat da hecht-verbonden groep, welke dag aan dog levend contact met de leiding heeft, geen candidaten stelde. Niet minder dan 450.000 kiezers. Dat ip, schraal berekend, dertien veertien zetels. Direct dus een groote partij. 't Gevolg zou wel kunnen zijn, dat er van de liberale staatspartij, de Vrijheidsbond geen enkel lid in de Kamer terugkeerde; maar dat was zoo erg niet Als eenmaal de politiek uit den ether ge weerd is, komen de liberalen in dubbelen getale terug. 't Is onverantwoordelijk van de Telegraaf- A.V.R.O.-partij, dat ze zoo nalatig geweesi zijn. Waar blijven nu die 450,000 hemmen? LOTING VOOR DEN DIENST- PLICHT. HET CONTINGENT UIT ELKE GEMEENTE De minister van Defensie heeft het vol gende bepaald: De in art. 10 der Dienstplichtwet be doelde loting ter bepaling van den inge schrevene, die iu elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmer king komt om tot gewoon dienstplichtige te worden bestemd, heeft in het openbaar plaats voor de lichting 103(7 en voor de lich ting 1931 op Vrijdag 28 Juni 1929, des n.m om 2 uur te 's-Gravenhage in de Rolzaal. Binnenhof 8 2. De loting voor de lichting 1930 en de loting voor de lichting 1931 geschieden ui? een getal genummerde biljetten, overeenko mende met het getal der personen vermeld in het alphabetisch register der gemeente Amsterdam van de lichting 1929. Ten aanzien van de loting voor de Hel ling 1930 en die voor de lichting 1931 wordl gehandeld in dien zin, dat. nadat voor de lichting 1930 overeenkomstig art. 20, derde lid, van het Dienstplichtbesluit een biljet uit de lotingshus is genomen, een biljet, voorzien van hetzelfde nummer, weer in de bus wordt gedaan, de zich daarin bevinden de biljetten opnieuw worden dooreenge- mengd en vervolgens voor de lichting 1931 een biljet uit de bus wordt genomen. De installatie der Commissie. Zaterdag jJ. heeft in bet Departement va Defensie de installatie plaats gehad van Commissie voor de cpntrale loting voor c lichtingen 1930 en 1931, voorzitter de heer Mr. R. W. J. C. de Menthon Bake, raadsheer in den Hoogen Raad. Naméns den Minister, die door afwez'g- heid verhinderd was zelf tegenwoordig te zijn, werd de Commissie geïnstalleerd door den heer P. W. Oosterhoff. administrateur bii het Departement van Defensie De loting zal plaats hebben op Vrijdag SS Juni a.s., des namiddags 2 uur, in de Rol zaal, Binnenhof 8, te 's-Gravemhage. H. COLIJN. WORDT 22 JUNI ZESTIG JAAR. A.s. Zaterdag. 22 Juni, zal de heer H. Co- lijn zestig jaar worden. We herinneren er even aan. Midden in de drukte van de verkiezing»- camoagne zou het allicht kunnen wordp» vergeten. EEN ERNSTIG WOORD. DE OPEN BRIEF VAN DR. VAN LONKHÜIJZEN. Wordt op groote schaal verspreid. De „Open Brief' welke Dr. J. van Lonk- huyzen te Zierikzee de vorige week in ons blad aan Ds. Kersten richtte, heeft door heel het land ongekende belangstelling ge trokken. waren wij van meening, dat er eer van een teveel, dan van een teweinig aan verkiezingslectuur sprake was, zoodat het eene geschrift na het andere verschijnt en daarom achtten wij aanvulling niet noodig. Maar wij zijn het met tallooze lezers en zelfs nieblezers van ons blad eens, dat hot ernstige woord van Dr. van Lonkhuvzen on der de «indacht van alle Christenen ge bracht behoort te worden, die gevaar loo- door eenzijdige, misleidende voorUch- ting het rechte spoor bijster te worden. Daarom verheug^het ons, dat de Druk kerij Libertas medewerking wilde vertee nen, om dezen open Brief op grooten schaal om zoo te zeggen, huis aan huis, te .erspreiden, door voor zeer geringen prijs afdrukken beschikbaar te stellen. De prijs is n.l. per 1000 ex. slechts f 6.- Minder dan 1000 «- "J,<- geleverd. Bestellingen r~ DE TOLSTRIJD. Naar aanleiding van het besluit, de ge meente Zaandijk opnieuw concessit) te vcr- leenen tot het exploitoercn van haar beruch te tol, is het dagelijksch bestuur van de Zaansche vereeniging voor Vreemdelingen verkeer in spoedvergadering bijeengekomen. Er zijn verscheiden besluiten genomen om deze ouderwetsche slagboom van het mo derne verkeer te „omzeilen". Door een om weg van slechts tien minuten te maken, acht men dit mogelijk. Slagen de plannen, dan hangt de tolboom zichzelf welhaast in de weg en kan hij voor brandhout verkocht worden. kunnen niet worden af- spoedig mogelijk In te zenden nan Drukkerij Libertas (Drukkerij van de N.V. Dagblad De Rotterdammer) Goudschesingel 105, Rotterdam. AANBESTEDING. DE WEG GOUDA—WADDINXVEEN. Vanwege do provincie zal op 15 Juli a.* de nieuw te maken weg Gouda—Waddinx- veen. langs de Gouwe, te 's-Gravenhage worden aanbesteed. Dit wordt een breede, stofvrije rijweg met aan de kanten rijwielpaden. Het zal een groote verbetering opleveren. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dezen weg later verder door le trekken naar Bos koop en Alphen a. d. TTijn. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ. PARTIJDAG TE OUD-BEIJERLAND DONDERDAG 27 JUNL Op Donderdag 27 Juni znl te Oud-Beijer- land een Ant.-Rev. Partijdag gehouden worden In de Ned. Herv. Kerk. Sprekers zijn: Prof. J. J. van der Schuit van Apel doorn met het onderwerp t.Begin«eltrouw". Dr. J. Severijn, Ned. Herv. Prod te Dor drecht: „No. 1 van lijst 5". De heer J. Schou ten van Rotterdam: „Strijd co zegepraal

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1