"glitxmt £Vi itsrlj t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. DE GEWISSELDE STUKKEN, piiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimmiiiiiij ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.—» Bij dageüjksche zending m 7*— ADles bij vooruitbe-a'ing. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7^2 cent. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijp baar. No 2770 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 17 JUNI 1929 ADTEBTCKTteitl Van 1 tot 5 regels\AT/% Elke regel meer m 032\'% fngez. Mededeelingcn van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer s 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. it'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiifiiiiiiiaiiiia» eH'-iiü'1' i'~ ■■■ii'- j'iiji\iii:i::.ii;:iiiiii;,:,rii::.;:i'i;i)i}i:iie:iiiiiiii; VERPLAATS!MG BUREAU. Wij kunnen onze lezers, alsook onzen adverteerders meedeelen, dat begin Juli ons kantoor verplaatst wordt van de Hooigracht 35, naar BREESTRAAT 123, tegenover het straks nieuw te verrijzen stadhuis. De Nieuwe Leidsche Courant heeft meerdere goede jaren door gebracht aan de Hooigracht, doch wij oordeelen dat het thans beter overeenkomt met de eischen des tijds, om in 't hartje van Leiden ons bureau te vestigen. Ook dan zal gezorgd worden dat ons bureau als vraagbaak kan dienen voor onze lezers, terwijl de belangen der adverteerders gelijk tot beden, op de beste wijze zullen worden verzorgd. Binnenkort zullen over een en ander meerdere mededeelingen volgen. DE DIRECTIE. iiiüiBiai llllllllllllillllliililllllillllllllllllllii'ï Dit nummer bestaat uit DRIE bladen nog minder bezwaren op dan het Wie zich heden abonneert als Kwartaai-Abonné op ons blad, met ingang van 1 Juli a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. In een Witboek zijn dan nu door den Minister van Buitenlandsche Zaken aan de Staten-Generaal aangeboden de sedert de verwerping van het zooge naamd NederlandBelgïë-Verdrag ge wisselde stukken tusschen de regeerin gen te 's-Gravenhage en te Brussel. Waar de openbare belangstelling in ons land zich in geen tijden méér met een zaak heeft beziggehouden dan met dit geding, zoo mag gehoopt worden, dat volle aandacht wordt gewijd aan deze stukken. Want' het geding is nog niet af. Met meer recht ware te spreken van een aanlanding op het doode punt. Aan beide zijden is moeite gedaan om de wederpartij door een tegemoet komende houding tot zich te trekken. Maar over en weer wordt de klacht ge uit, dat hierin niet ver genoeg werd gegaan. Inmiddels behield de toon der stukken den meest hoffelijken vorm. Wij kunnen niet nalaten een woord van grooten lof aan het Nederlandsche departement van Buitenlandsche Za ken te brengen en eveuzoo aan onze Regeering. Beide hebben de juiste con clusie getrokken uit de daad der Eer ste Kamer, toen deze het Verdrag ver wierp. Waar zoowel in de Regeering als op het Departement warme verde digers van dit verworpen Verdrag ze telden, heeft men niet geaarzeld volko men constitutioneel te Jiandelen. Maar hierdoor is meteen ook, oordee len wij, het standpunt van Nederland gemaakt tot een, hetwelk de zeer groote meerderheid van ons volk inneemt. Dit achten wij een belangrijke posi tieverbetering. Immers er is thans volkomen over eenstemming tusschen de argumenten der Nederlandsche regeering en die der tegenstanders van het Verdrag van 8 April 1925. Wie de Nederlandsche memoranda leest, vangt op de hoofdpunten bekende klanken op, welke dus thans gemeen goed zijn geworden. Voor de komende tijden is dit van niet te onderschatten belang. Als reeds geschreven, is er wel ern stige moeite gedaan om elkaar meer te benaderen. Maar de standpunten lig gen nog te ver van elkaar af. Onze regeering heeft elk beroep op een verplichting onzerzijds, voort vloeiend uit het Verdrag van 1839, «.raehtig en beslist afgewezen. Zoo noo- dig zal zij voorstellen de jurdisclie kwestie in handen te geven van het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage. België van zijn kant zou in het uiterste geval den uitweg uit de moeilijkheden willen zoe ken in een internationale oplossing. Het is nog al duidelijk, dat dit laat ste niet kan worden aanvaard. Niet in den kring van belanghebbenden, maar in een sfeer van het meest objectieve recht kan een uitspraak worden ge- vraagd. De twee groote verschilpunten blij yen die van de Schelde en van het Ant werp en-Rijnkanaal. Het eerste levert Uit alles blijkt, dat België hart en hoofd verpand heeft aan een aftakking van den Rijn naar Antwerpen op een wijze, als niet toelaatbaar is. Zoo zegt de Nederlandsche nota: „de Neder landsche regeering had gehoopt, dat de Belgische regeering na de haar gedane duidelijke en uitdrukkelijke verklarin gen zou hebben begrepen, dat het toe staan aan België van een kanaal met dezelfde kenmerken als dat, voorzien in het Verdrag van 1925 een politieke on mogelijkheid is, en dat voortgaan met het vragen van een zoodanig kanaal het najagen van hersenschimmen zou beteekenen." De verhouding tot België staat bij de komende verkiezingen niet in het middenpunt. Dat is, gezien de uitingen in de verschillende partijen na de ver werping, ook niet noodig. Handhavend ons recht en verdedigend de bronnen van ons bestaan, is elk voor een zoo ver mogelijk gaande tegemoetkoming tegen over den buurman met wien wij gaarne op den meest vriendschappelijken voet verkeeren. De Nederlandsche regeering ging precies ver genoeg, maar zag zich terecht een grens gesteld. Als straks de nieuwe Staten-Gene raal zich zal kunnen uitspreken, al mocht deze regeering er niet meer zijn, zoo zal haar houding in 't algemeen wél worden goedgekeurd. dan doorgaande ontkerstening van ons volksleven. Dat zij, die de Bijbel als regel voor hun persoonlijk leven wenschen te aanvaarden, in 't politieke leven voor de invloed der Christelijke beginselen ijveren; het is nu wel tot heel ons volk en ook tot hot vrijzinnig deel doorgedrongen en met name op school ed heeft men de toestand zélfs aan vaard. Trouwens, deze verkiezingsdagen laten geen twijfel over, dat ons Christelijk volks deel invloed op de gang van zaken wenscht uit te oefenen. Dat echter ook voor de kunst deaeliae beginselen gelden, wil er hij onze tegenstan ders nog maar niet in. Nog steeds verkondi gen zij de stelling, dat de kunst volkomen men onafhankelijk moeit zijn. Met eenige zedeleer kan zij niets van doen hebben. En men vindt het absurd, dat wij de stel ling verdedigen: ook de kunst behoord zich te onderwerpen aan de Christelijke zedewet. Dat is toch wel erg achterlijk. En zoo plaatste de N-.R. C. dezer dager, een „open brief aan ouders, opvoeders en jeugdleiders" tot aanbeveling van de naakt- cultuur. Wat daarvan de strekking was, behoeft geen nadere toelichting. Dat het ontstellend grof moet zijn; blijkt wel uit deze zin: ,Er moeten door staat en gemeenten den opgericht „natuurparken, zwembaden scholen, Waarin de gezamenlijke naakt heid als veredelende factor word i toege past". Mogen we dan niet spreken van „paganls- tische factoren", welke ons volksleven lang zaam maar zeker vergiftigen? Gelukkig zijn het nog met alleen de Chris telijke partijen, die deze dingen afkeuren. Met warme instemming zal ook in onze kringen kennis genomen zijn van heit ern stig protest, dat Mr. M. C. Nijland liet hoc ren; en die o.m. de opmerking maakte, dat het, al moge volgens den „open brief" deze „cultuurgedachte" zich in de meeste Euro peesche landen hebben geopenbaard, geen bewijs van achterlijkheid zal zijn, als wij 'die landen niet volgen en trachten die „cul tuurbeweging" met alle kracht tegen te gaan. Het is gelukkig meer gebeurd, dat wat eerst als Christelijke achterlijkheid werd gesmaad, later als rijpe wijsheid ook door andersdenkenden, werd geprezen. Dit geeft ons dubbele moed om bij de ko mende verkiezingen te strijden voor het be houd van de Christelijke grondslagen var. ons volksleven. PAGANISTISCHE FACTOREN. Het praait je wordt weer rondgestrooid, dat Dr. Kuyper ons volk zou verdeeld hebben Christenen en paganisten. Ditmaal zijn het de mannen der H. G. S., die het balletje opwierpen. In hun orgaan „Staat en Kerk", schrijvend over den rooden 1 Mei-dag, werd gezegd: „Dat is óns volkNeen, we zeg gen niet: dat zijn de paganisten, waarvoor we onzen neus ophalen". „Het Volk" trachtte dezen bal verder te schoppen en schreef achter 't woord „paga nisten": „heidenen; liet woord is van Dr. Kuyper en als smaadwoord voor alle poli- tiek-linkschen bedoeld". De waarheid is, dat Dr. Kuyper nimmer its dergelijks gezegd of geschreven heeft; en „Het Volk"' is tot heden in gebreke ge bleven de vindplaats aan te wijzen. Het blad bleek heter schriftvervalscher dan historie kenner. Dr. Kuyper schold niet, zooals „Het Volk" dagelijks doet. Maar <le groote leider der anti-rev. partij wees wel waarschuwend op de „paganistische factoren", welke ons volks leven bedreigen* Dat zulks noodig was, hebben we onlang: nog aangetoond. Van vrijzinnige zijde wordt altijd weer, nu eens met voorzichtig beleid, dan weer met ruwe hand, gemorreld aan de Christelijke grondslagen van ons volks leven. En zoo worden thans weer in Den Haag pogingen aangewend om er een Momade- daansche Moskee te stichten. Is dat niet even droevig als merkwaardig? Zouden zij, die zelf wellicht van God en godsdienst niets willen weten, er ooit denken om een actie op touw te zetten tot stichting van een Christelijke kerk van wel ke confessie ook? Is er van de Mohommedanen eenige actie uitgegaan om te komen tot den bouw van een moskee? Niemand heeft er in ons land ooit iets van gemerkt. Maar personen, die in een Christelijk land toch eigenlijk ten volle met het Christendom gebroken hebben, meencn verplicht te zijn de stichting van een go bouw voor de Mohammedaansche eeredienst te moeien bevorderen. Droevig en merkwaardig, dde werking van paganistisohe factoren in ons volks- levenl Maar, wie dit wil doen, moet er ongeloof lijk vlug hij zijn om dit te regelen. Hem ol haar rest nog slechts één dag. Morgen kan het nog, overmorgen niet meer. We herhalen dit nog eens met nadruk, want in 't voorjaar gaan er heel wat mec.- schen verhuizen. Naar aahleiding van de oproep, welke vo rige week Vrijdag in ons blad werd opgeno men, zond een ijvcraar, die wat voor de goe de. zaak over heeft, ons tenminste een lange lijst van verhuizingen in een bepaalden kring. We mogen vertrouwen, dat deze allen een persoonlijke herinnering ontvangen hebben aan de mogelijkheid, dat ze in hun nieuwe 'oonplaats kunnen stemmen. En als ze er riiet-voor gezorgd hebben, dan kunnen zij hel morgen nog in orde maken. Maar, dat is dan ook op 't nippertje. Hetzelfde geldt voor hen, die op 3 Juli afwezig denken te zijn en in een andere ge meente wenschen te stemmen. Ook zij kunnen morgen nog even naar het gemeentelijk bureau icopen om een afspraak voor 3 Juli te maken. En dus: Allen die n-a 1 Januari verhuisd zijl en allen, die op 3 Juli vermoedelijk uitste- dig zijn; ze hebben morgen, maar dan ook voor 't laatst, gelegenheid om to beslis sen, waar ze op 3 Juli hopen te stemmer op Lijst 5. Alleen morgen nog; Woensdag is hel te laat! ZWAAR GELADEN. Het laatste driedubbele, nummer van „Ne derland en Oranje", officieel orgaan van het Verband van Anti-Revolutionaire •Propagan da-Clubs in Nederland met medewerkins van het centraal Comité van Ailti-Revolutio- naire Kiesvereenigïngen en van de Dr. Ahra- pham Kuyperstichting te 's-Gravenhage, wel zeer zwaar en zeer goed geladen met het oog op de komende verkiezingen. De redactie heeft een schat van gegever.s en kernachtige uitspraken bijeenverzameld over de vraagstukken van den dag, als daar zijn: Ontwapening; socialisme en gods dienst; onderwijs; huwelijk en gezin; sociale wetgeving; gezag; sociaal-democratie. En altijd had zij een gelukkige greep. Vooral in deze dagen is het van belang, dat men diverse citaten bij de hand heeft. Want zonder de minste moeite kan men daarmee aantoonen, hoe gevaarlijk de vlot tende pplitieke beschouwing is van volks leiders, die voor anderer vastgewortelde.over- tuiging slechts minachting hebben. Op meer dan één terrein, niet het minst als het gaat over ontwapening, gezin ei zag, geven enkele citaten u duidelijk en klaar de schommeling weer, waa met name de vrijzinnige partijen onderhevig zijn* Dat kan ook niet anders, want op een en onwrikbaar grondbeginsel steunen niet; de waan van den dag is richtsnoer des politieken levens. Dit laatste, degelijke nummer van het anti-rev. periodiek geeft wel het klaarsta bewijs van de stellinig, dat de vrijzinnige politiek op drijfzand gebouwd is Met name moet uier gedacht worden aan de leuze der ontwapening, zooals die door vrijzinnig- en sociaal-Jemocraten thans aan geheven wordt, als zou eenzijdige weerloos- ?.-d de hoogste vijshe.d zijn. Men behoeft slechts de uitspraken van eenzelfden leider in twee opvolgende jaren naast elkaar te leggen, om de conclusie to trekken, dat ook hier niets bestendiger is dan de onbestendigheid. Wat het eene jaar werd geloofd, werd in 't andere gelaakt; wat gisiter werd afgewezen, haalt men heden met vreugde in. Het is goed, dat „Nederland en Oranje" dit nog eens in duidelijk licht stelt. Onze werkers kunnen er winst mee doen. H.G.S.-ERS MET KUYPERIAANSCHE HAREN. NIET DEN MORIAAN GAAN SCHUREN. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN. BLËEDIGD MAKELAAR. Door de Arrondissements-Rechtbank te 's-Gravenhage zijn de heeren L. J. Klinken berg en J. van den Bo.sch, eigenareu van het Woningbureau „Vronesteyn" te Voorburg, heëedigd als makelaar in onroerende -roe- eieren. NOTARIAAT. Bij- Kon. besluit is aan nor. J. Loeff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als no taris te Koudekerkè. DEP. VAN ONDERWIJS. 'Bij Kon. besluit zijn bij het dep. van On denvijs benoemd tot adjunct-commies: J. A. Alexander, J. Pieters, mej. W. C. v. d. Wel, mej. W. J. C. Lasonder, mej. W. van Werkhoven, II. C. Th. Douma, M. E. t Hart, R. J. Mónhemius, C. V. de Lijster, L. van Dorp, B. Baanen, J. G. Overbeek, M. A. Sta pelkamp, J. W. Ubels, F. P. Dankhoff en II. W. G. Bauer, allen thans klerk. RECHTERLIJKE MACHT. De rechtbank te Rotterdam heeft, ter ver vulling van de rechtersplaats in dat College, cle volgende alphabetische hjst van aanbéye. ling opgemciakt: Mr. G, X. van Es, subst.-griffier bij de rechtbank te Rotterdam; mr. J. G. Geerlings, rechterlijk ambtenaar in Ned.-Indie, met verlof hier te lande; mr. dr. P. I-I. Smits, rechter-plaatsvervanger te Arnhem. Mr, dr. T. Uorhout Mees, recliter-plaals vervanger te Rotterdam, is met 'het lot al- gevallen tegen een van bovengenoemde can didates AUDIËNTIES. De audiëntie van den minister van Ar beid, zal Donderdag niet ulaats hebben. ANTWOORDEN VAN MINISTERS. OPENBARE ZEDELIJKHEID. De stelling is bekend: godsdienst is pri vaatzaak. Politiek en sociaal leven, kunst en wetenschap, zo hebben met godsdienst niets te maken. Gevolg daarvan Is en kan niet anderszijn ZIJT GIJ VERHUISD? Indien ge nè. 1 Januari, (niet - Februari, zooals men ons abusievelijk schreef) ver huisd zijt naar een andere gemeente, dan kunt ge op 3 Juli natuurlijk in uw vroe gere woonplaats aan de stemming deel nemen. Dat is bekend. Het mag than9 echter ook als bekend ver ondersteld worden, dat men rijn stem in zjj-n nieuwe woonplaats kan uitbrengen. (Van onzen parlementairen redacteur.) Een medewerker in „Staat en Kerk" van 7 Juni komt terug op wat we op 25 April j.l. schreven over „de II. G. S. en de Zondags rust". We worden door dezen scribent, wiens al- ler-onchristelijkste redevoeringen (zie Vad 25 Mei j.l.) aan het Valkeveensche strand op Tweede Pinksterdag hem zekere berucht heid heeft gegeven, gesommeerd te verkla ren of enkele door hem geciteerde losse zin netjes, die op de anti-rev. leer var de over heid heeten betrekking te hebben, niet van Dr. Kuyper afkomstig zijn. Voorts hebben aan te geven, waar Dr. Kuyper leert, dat de overheid gebonden is aan Gods Woord en dat christianiseering der openbare instel lingen eisc-h der beginselen is. We kunnen hierover kort zijn. Om met het laatste te beginnen: Het middeleeuwsch- Roomsche beginsel, waaruit de II. G. S. theoretisch redeneert zal men in het anti-rev. staatsrecht nergens bepleit vinden. Daarvoor zouden we moeten verwijzen naar Roomsche schrijvers naar„Staat en Kerk". Overigens is het bekend, dot in anti-rev. leer omtrent dc overheid zoowei overheid als onderdaan gebonden worden de ordinantiën Gods. Het Program van Beginselen formuleert die grondgedachte, men de uitvoerige toelichtin;. den kan in Ons Program en in de Gemeenc Gratie, deel III. ia dat alles ernstig gelezen te heb ben, nog durft beweren gelijk de heeren H. G, S, en de S. G. P. doen de anti-rev. zouden leeren, dat alle overheid alleen bij het natuurlijke licht leeft geen bijbel mag hebben, kan niet geacht orden zulks te goeder trouw te doen. Want die bewering is in flagranten strijd met leer en de practijk der anti-rev. partij sinds jaren. Het spreekt van zelf dat we den opge- schrikten bombasticus het woord onzen criticus zelf niet volgen minderwaardige methode om enkele uit het erband gerukte zinnetjes uit Ons Program te. misbruiken. De H. G. S. hanteert deze strijdwijze sinds ren en reeds herhaaldelijk is breede weer legging er van gegeven. Het schijnt echter, dat haar leiders en schrijvers onmogelijk er van kunnen worden teruggebracht om in art. 3 van het anti-rev. Program van Begin selen mét alle gewéld iets andere te lezen dan waaraan het uitdrukking geeft. Het Is wel droef, dat we dit moeten con- stateeren. Maar het thans besproken ver weer bewijst het opnieuw de zaak is niet andere. We staan daarin weer voor wat in het gunstigste geval als een onvermogen tot het begrijpen van anderer standpunt kan orden aangemerkt en, indien hier aan op zet valt te denken, eenvoudig laster is. Het ware, naar onze overtuiging, den mo- riaan geschuurd om thans te paan herhalen wat reeds meerdere malen, ook in ons blad, uitvoerig is uiteengezet bij het bespreken van de leer der overheid. Zoodra ook G. N. neiging vertoont de in ferieure strijdwijze met citaten zonder verband te laten varen, zijn we tot zijn beschikking. Hij moet eerst goed willen lezen. Dan zal het wel gaan en worden we niet meer onthaald op uiteenzettingen zijner zijds die precies het tegendeel zijn van dc werkelijke overheidsleer der anti-rev. Aan de „II. G. S.ërs met Kuyperiaansche haren" hebben we ten slotte nog dit te zeggen: Tegenover het sabbathsgebod, tooneel (waarbij opgemerkt mag. dat het onjuist is als G. N. in „Staat en Kerk" van 7 Juni zegt, dat het onjuist is als G. N. in „Staat en Kerk" van 7 Juni zegt, dat het in den Haag ging om een verbouwden of een nieuwi schouwburg) en allerlei andere vraagstuk ken van geestelij k-zedel ij ken aard verde digde niet bij de Ziektewet de heer Ling- heck principieel gelijke behandeling van de ongehuwde en de gehuwde moeder' neemt de leider der II. G. S. bij herhaling een standpunt in, dat hem den lof van libe ralen, socialisten en communisten doet sten in ruime mate. Gij hebt gelijk, indien ge dat optreden be schouwt als een ingaan tegen rechtstreek- sche eischen van Gods heilige wet, de door gaande leer der II. Schrift en de Christelijke traditie in ons volksleven. Laat U door de groote woorden in „Staat en Kerk" dien juisten indruk niet ontnemen. Uw indruk is absoluut juist en ge zult goed uoen daarmee rekening te houden. Een partij, die daden als van den heer Lingbeek in bescherming neemt, ja zelfs verheerlijkt, kan, neen mag de uwe niet zijn, indieo ge het althans met ons land en volk wél neemt. Besef uw verantwoordelijkhad! En dan zult ge weten dat uw plaats niet kan zijt achter hem, door wien lof van de vijanden van God en Zijn dienst met welgevallen wordt ontvangen, maar dat ge U hebt te stellen in de rijen van degenen, op wie de scherpste pijlen van ongeloof en revolutie worden gericht en die niet een negatiev* maar een positieve staatkunde begeeren te volgen te midden van de vele moeilijkheden van het gecompliceerde moderne leven waarin de stroomingen, die tegen God en Zijn Woord ingaan, machtig en vele zijn. In dit nummer bevindt zich onze eiken Maandag verschij- nende Homepagina. EE „Be Bouwwereld" lh- en Extérieur liïllllllllllllllllüllllllllllMMIIMIin] DE OVERVAL OP WILLEMSTAD. DETACHEMENT KOLONIALE RESERVE NAAR CURACAO. INSCHRIJVING VOOR EEN KRUISER?, De Regeering doet stappen bij den Volkenbond. De heer Boon stelt vragen aan de Regeering. IIr. Ms. Ivortenaer, die Vrijdagochtend t« Ponta Delgada is aangekomen, is dienzei f» den dag om 12 uur 45 min. vandaar vertrok ken naar St. Thomas. Hr. Ms. Hertog Hendrik is Vrijdagochtend S uur Beachy Head gepasseerd. Op 18 dezer vertrekt per stoomschip Ain- sterdam naar Curagao een detachement vari de Koloniale reserve, sterk veertig man on der bevel van den eersten luitenant der ïu- fanterie van het Indische leger L. F. Weyer- man. Bij het detachement zijn ingedeeld da adjudant-onderofficier-instructcur Spreeuw de sergeanten Jurcka en Ooyen In de landbouwbedrijven. De Minister van Arbeid heeft ten ver volge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid Van den Heuvel be treffende de toepassing van de premiebeta lingsbepalingen ingevolge de Invaliditeits wet ten opzichte van de werkgevers in den landbouw meegedeeld: Van een zeer onderscheiden toepassing van de Invaliditeitswet, in den door den heer Van den Heuvel bedoelden zin, is on- dergetcekcnde gebleken geen sprake te zijn. Algemeen wordt door de Raden van Ar- heid vastgehouden aan den wettelijken re gel, dat bij iedere loonbetaling een rente zegel moet worden geplakt. Het blijkt even- ■el bij de landbouwbedrijven voor te ko len, dat knechten op jaarloon in dienst worden genomen en eens per jaar worden betaald. In zuk een geval behoeft er krach tens de wettelijke bepalingen slechts een maal per jaar te worden geplakt. Voor alle overige gevallen moet echter te gelijk met iedere loonbetaling een renteze- gel worden geplakt, en zooals reeds werd gezegd, houden de Raden van Arbeid aan dien regel vast. Uiteraard komt het voor, dat de werkgever wel op den vervaldag de rentekaart behoorlijk volgeplakt bij den Raad van Arbeid inlovert, doch dat hij niet geregeld bij iedere Uambetaling heeft ge plakt Wordt het niet tijdig plakken evenwel bij een controlebezoek ontdekt, dan wordt de werkgever op zijn verplichting tot geregeld plakken bij loonbetaling gewezen. Tot het opmaken van proces-verbaal wordt echter in den regel slechts overgegaan na herhaal de waarschuwing, gepaard aan klaarblijke- lijken onwil. Van in den aard van den landbouw hun |!rond vindend, bezwaren van eenige betee- d- eempe„le„; vorengennenV kenis tegen het hij iedere loonbetaling plak- j de a)smpdp Maa;tricW, Venlo. Sittai.1 Ein.l ken van rentezegels is mets gehleken. Beta- h„vpr, TiII in hp, hiMcoopponnicl b. ling van het Inon op den akker komt slechts treuren zijn sporadisch voor. In deze zes gemeenten zijn in totaal 18 Meer toegevendheid tegenover de werkge- pjoscopen gevestigd, die nu alle gesloten vers in land- en tuinbouwbedrijven is ter i zijn, deels op last van de resp. gemeentebo- voorkoming van naderden voor de verzeker- st.)ren, deels ingevolge het besluit van den de arbeiders niet geraden. Nederlandschen Bioscoopbond. HET BIOSCOOPCONFLICT. Nationale inschrijving voor een krnlser? Aneta meldt uit Weltevreden: De afdeeling West-Java van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging Onze Vloot heeft haar groote verontwaardiging uitgesproken over hetgeen op Curasao is voorgevallen. Da afdeeling heeft telegrafisch bij het hoofdbe stuur der vereeniging te 's-Gravenhage een voorstel ingediend om onverwijld over te gaan tot het doen houden van een nationale inschrijving, teneinde de Nederlandsche re- geéring een modernen kruiser a<an te bieden* die den naam Curasao zal dragen. STAPPEN BIJ DEN VOLKENBOND. Uit Madrid wordt aan het HbL gemeld* dat onze gezant, W. IL D. baron van AsbecK, namens de regcenug te Den Haag stappen hcert gedaan bij Sir Eric Drummonu, secre taris-generaal van den Volkenhond, teneinde hem in te lictien omtrent de incidenten op Curasao en de door onze regeering ter zake genomen maatregelen. Het lid van den Volkenbondsraad voor Venezuela en gezant te Parijs, dr. Cosar Zu- meta, verklaarde, dat de stap van Nederland hij Sir Fric Drummond geen ander doel had dan den Raad er van op de hoogte te stellen, dat de gebeurtenissen to Willemstad door de regeering te Den Haag niet van dien aard worden beschouwd, dat zij de uitnemende betrekkingen, welke tusschen Nederland en Venezuela bestaan, eenigermato kunnen be ïnvloeden. Dr. Zumeta voegde er aan toe, dat zijn re- gecring te dien opzichte geheel accoord gaat met den Haag. Hij zeide dat, wat den Vol kenbond betreft, het incident geen belang hoeft, daar de vrede en vriendschap tusschen dc heide volken nimmer waren bedreigd. VRAGEN VAN DEN HEER BOON. liet lid cler Tweede Kamer, de heer Boon. heeft aan de Ministers van Koloniën en van Defensie de volgende vragen gesteld: le. Is het juist, dat de oud-commandant der troe pen te Curasao, herhaalde lijk tevergeefs hoeft aan gedrongen op versterking der militaire bezetting, om dat hij slechts beschikte over een 100-tal ongeoefen de manschappen, dat er op het Waterfort wel eeni ge kanonnen zijn, waarvoor scherpe patronen, ora ze er mede te laden, ontbreken, hetgeen ti. uwens geen doel zou hebben, omdat er niemand aanwezig is, die er mco om kan gaan, dat de eerste mitrailleuse nog moet worden geïmporteerd, kortom, dat ieder behoorlijk afweermiddel ontbrcokt? 2e. Is de Regccring niet van oordeel, dat het gebeurde te Curasao aanleiding moet zijn om zoodanige maatregelen te treffen dat het aantal en het gehalte der troepen, als mede de bewapening zoodanig worde, dat d# groote Nederlandsche belangen aldaar af doende worden beschermd, alsmede wordt voorkomen, dat het dringend noodig is, om in de C/iraïbisch wateren blijvend een marine vaartuig met een landingsdivisie te station- neeren, gelijk zulks vroeger reeds het geval is geweest, en waarop uit Curasao herhaal delijk tevergeefs is aamredrrr

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1