Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. TWEEËRLEI INDEELING. BINNENLAND. KLACHT. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskostcn 0.15). Voor het Buitenland bij Weke* lijksche zending 8.— Bij dageüjksche zending B 7^— Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7y2 cent. No 27S9 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. ZATERDAG 15 JUNI 1929 ADVERTENTIE ITt Van 1 tot 5 regels L17V4 Elke regeJ meer T—B 0.22 Vk fngez. Mededeelingcn van 1—5 regels 2.30 Elke rcgo.' meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend o.l„ 1Qe Jaargang. Dit nummer beslaat uit VIER lileden. V/ie zich heden abonneert als Kwartaal-Abonné op ons blad, met ingang van 1 Juli a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Wie op de hoogte is met de toelich- ting van Ons Program zal weten, dat de beschouwingen van Dr. Kuyper- reeds op de noodzakelijkheid hebben gewezen van een gansch. andere inrichting van staat en maatschappij, als die, welke wij sedert de Fransche Revolutie zagen tot stand komen. Het is toch voor iedereen duidelijk, dat de sociale geledingen in het huidig systeem niet tot hun recht komen en evenmin aan haar verplichtingen wor den gehouden. Het een sluit het an dere in. Sociale en politieke aangelegenheden gaan dooreen. In raden en staten en in het parlement worden de verschillende belangen behandeld, niet zonder verwar ring te stichten en den principieelen strijd uitermate te bemoeilijken. Veel tijds tegenstrijdige belangen en princi- piën worden dooreengemengd, terwijl het gemis aan een doorlcopende schei ding cn onderscheiding van politieke en sociale aangelegenheden eenerzijds zeer bevorderlijk is aan een staatkunde, die voor alle dingen den staat aansprakelijk stelt, terwijl naast - de zelfstandigheid der sociale corporaties, voor zoover, die daaraan toekomen moest, ook het gezag en de politieke zelfstandigheid der Over heid schade leden. De staat werd allengs tot een macht, die de Overheidsrechten in zijn stelsel ging opnemen en de Overheidstaak ging vastleggen in een systeem, waarin ook de maatschappij opging. Deze ontwikkeling lag in de lijn van de revolutionaire beginselen en na de invoering van het algemeen en evenre dig kiesrecht moest zij zich sneller vol trekken. Hier te lande werd die ontwik keling in revolutionaire richting nog geremd door den arbeid van een anti revolutionaire politiek, maar waar deze ontbrak heerschte het stelsel zonder te genstand en leidde tot zijn consequen ties. In Italië b.v. bracht men het tot een democratische meerderheid in het par lement, welke echter in stede van den ideaalstaat te verwezenlijken, aan de al- gemeene ontevredenheid voedsel schonk, zoodat het fascisme daarvan een dank baar gebruik kon maken, en dank zij de heerschende wantoestanden de heer schappij vermocht te veroveren. Een nadeel van deze ontwikkeling ii vooral, dat men aan het parlementair Systeem verschillende euvelen ging toe schrijven, die niet aan de parlementaire wijze van regeeren mochten geweten worden, maar veeleer op rekening van de toepassing daarvan moesten worden gebracht, zooals die onder de heerschap pij van het evenredig kiesrecht werd. Door het algemeen en evenredig kies recht toch werden de partijvorming en de partijstrijd op parlementair terrein overgebracht en de belangenstrijd ver mocht zich daardoor met de politiek zoo zeer te vermengen, dat het parlement van karakter veranderde. Het zou echter bedenkelijk zijn, indien inen zonder onderscheiding zijn critiek stelde tegen het parlementaire stelsel en dit in discrediet ging brengen. En hoe bedenkelijk ook, denkbeeldig is dit ge vaar niet Ook toestanden als wij in de laatste jaren doormaken zijn niet bevor derlijk voor de belangstelling in het po litieke leven en indien deze langen tijd zouden voortduren, ware te vreezen, dat ook onze constitutioneel^ rechten gevaar zouden loopen. En het beginsel èn het nationaal wel zijn eischen, dat wij tegen dit gevaar waakzaam zijn en den weg wijzen en helpen banen, waarlangs dat kan wor den afgewend. Zooals wij zeiden heeft Dr. Kuyper reeds gewezen op de gevaren der revo lutionaire beginselen en op den efsch van het beginsel om naast een politieke in deeling ook een sociale indeeling des 1 volks te stellen. waarvan toch niet kan ontkend worden, I „Ondertusschen heeft de heer Lauren se dat zij een opgewekt en krachtig leven, een goede dienst bewezen aan de liberale DE VERDRUKTE LIBERALEN. De vrijheid der vrijzinnigen is in 't ge drang gekomen. De liberalen worden in ons land verdrukt. Dait is wel zoo erg als het wezen kan. Het moet gebeurd zijn in Giessen-Oud- kerk. De Burgemeester van Giessendam harl namelijk, zoo wordt in een Vrijheidsbondsch strooibiljet verteld, de euvele moed om oen ergadcring in Giesscn:Oudkerk te ver bieden. Was het misschien een liberalen maaltijd, zooals in Rotterdam gehouden is en waar de 'anti-rev. Burgemeester niet genoodigd tas? Neen, dineeren doet men alleen in de eroote plaatsen; in de andere laat men de filmvoorstelling (met de etende dames en hoeren misschien?) vertoonen. Had de Burgemeester misschien bezwaai tegen de filmvoorstelling? We gelooven hei et. Want de weigering was geschied it. 'erleg met de eigenaar van het café, die als zijn mecning te kennen gaf, dat zijn lokaliteit niet geschikt is voor een filmvoor stelling. Ziedaar alles! Er is natuurlijk geen burgemeester in ons heele land te vinden, die een vergadering an de Vrijheidsbond om andere, dan bij komstige, technische redenen, b.v. brandg.» vaar, verbieden zal. De liberalen weten echter bij ondervin- Nu is dit gemakkelijker gezegd dan (],inPi dat onderdrukking een partij groei- gedaan. Doch het is een feit, dat de cl?0 J kracht geeft en daarom builen zij het geval sieke toestanden geheel anders waren en zooveel mogelijk uit, een sociale indeeling der burgerij ken- Te Hardinxveld werd zelfs-een protestver den, die sedert de heerschappij der mo- gadering gehouden eo daar-zei-Mr. Biêgel Öerne beginselen verloren ging, maarL-an Gorcum o.m.'f waarin de rijkdom en verscheidenheid des levens tot ontplooiing kwamen, heeft voortgebracht. Wij willen daarmede de oude gilden en schutterijen niet terug roepen en zijn evenmin blind voor de eigenaardige moeilijkheden en twisterijen, die ook toen zü bloeiden een schaduw wierpen op de saamleving. Volmaakt was het ook toen niet en volmaakt zal het hier ook niet worden. Niet zonder beteekenis mag het ech ter worden geacht, dat de revolutionaire inrichting, welke uitgaat van het begin sel, dat alle individuen als enkelingen naast elkaar zet en hun vergaderingen in somma het volk noemt, zoozeer te kort doet aan het organisch karakter van het volk, (jat zij oorzaak werd, dat het volk in allerlei vereeniging en orga nisatie dit tekort zocht aan te vullen. Naast de groepeering, welke oorzaak vond in geestelijke verscheidenheid, vin den wij dat ook belangen die gemeen schappelijk worden gevoeld en nage streefd zich laten gelden tot het vormen van groepen en vereenigingen. En al deze groepen trachten zich socialen en politieleen invloed te verwerven. Begunstigd door het vigeerende kies stelsel kunnen zij dat doen, daar een be trekkelijk kleine groep zich reeds in het parlement kan laten hooren. In zooverre dit verschijnsel verklaard kan worden uit de krenking van de or ganische orde der saamleving en als een poging van de natuur des levens om de gekrenkte rechten op te eischen be schouwd moet worden, kunnen wij het toejuichen. Reeds eerder wezen wij er dat de natuur zich niet laat ver krachten, Daar staat echter tegenover, dat de uitweg, welke het moderne vereeni- gingslevèn zoekt onder aanvoering van de leidslieden van het proletariaat den klassenstrijd heeft uitgeroepen, die ver derfelijk is voor de saamleving en in zijn einde in stede van een werkelijk sociale saamleving een klassedictatuur zal voortbrengen, die bezwangerd van de leugen van het systeem aan haar éigen krankheid sterft, nadat zij ge slachten heeft verleid en geteisterd met haar weldaden. Daarom is het juist gezien door Dr. IC., dat aan de natuur van de saamleving" moet worden tegemoet gekomen, zoodat een zelfstandige sociale indeeling van het volk naast de politieke worde geor ganiseerd. Een indeeling, waarbij de aan het leven eigene orde reeds in de ge meente tot zijn recht komt en waarbij de invloed .der sociale organen en cor poraties van raden en staten ook in een centraal lichaam b.v. een Kamer voor het geheele land wordt saamgebracht. - Een nadere beschouwing zal duidelijk maken, dat dit niet zoo eenvoudig is en niet minder, dat zulk een organische orde niet op één dag uit de tegenwoor dige maatschappij kan worden te voor schijn getooverd. Integendeel het zal de noodige voorbereiding eischen en door geleidelijke organisatie uit de huidige toestanden moeten worden ontwikkeld. Doch, indien wij onze krachten er aan geven, zullen de consekwentiën van den klassenstrijd van het volk worden wend en zal dit de vruchten plukken van een sociale organisatie, die het recht en de vrijheid beschermt en de welvaart des volks slechts bevorderlijk kan zijn. zaak" en hij hoopte dat de uitslag van de stemming zou bewijzen, dat inen ih Giessen dam niet van zulke dingen gediend is". Te Hardinxveld zou de bekende propagan dist tegen de bizondere school, dc heer Groe- newout, spreken over de „Aanslaande ver kiezingen", maar volgens de aldaar verschij nende „Klaroen" wist hij heil klaar te spelen twee uur te spreken over de houding van den Burgemeester en de A. R. Partij in de laatste 25 jaar. Alles en alles werd er bij ge haald om de houding van den Burgemeester van Giessendam te hekelen, zelfs de volgen de uitspraak van ds. Lieftinck nog: „Ik rijd met een paard voor mijn wagen, omdat alle ezels burgemeester zijn geworden." De heer v. d. Pijl (s.d.a.p.), die zich voor debat had aangemeld, sprak er zijn bevreem ding over uit, dat'zoo'n kabaal wordt ge maakt over den Burgemeester van Giessen dam, de liberalen, eigenaars van de „Har monie" te Neder-Hardinxveld, staan de.S.Ü. A.P. toch nooit toe van de voonzaal gebruik te maken. Doch nauwelijks was de debater over hot onderwerp „Ontwapening" begonnen of hij werd zelf ontwapend, wanthet sluitings uur was aangebroken. Intusschen, het is voor liberalen een ge vaarlijk karwei om over vrijheidsbeperking te klagen. Zie op u zelf, kan hun naar waarheid toe gevoegd worden. RADIO EN POLITIEK. DE EENHEID DER CHRISTENEN IN DE AETHER. PRACHTIG WERK VAN DE N.C.R.V. Gemeenschappelijke wijdingsure der Prot. Chr. rechts-politieke groepen. De bidstond der Theologische School te Kampen wordt wel uitgezonden. DENK OM 18 JUNI. Met flink zwart op helder wit, in klaarder Hollandsch dan de vaak gewrongen stad huistaal, hebben we vorige week Zaterda; uiteengezet, wat men vóór 19 Juni moet doen om op 3 Juli in een andere gemeente, dan waar men woont, te kunnen stemmen. We hebben er op gewezen, dat stemmen bij volmacht slechts mogelijk is als zulks vóór 1 Januari aanvraagt. Daarover valt dus niets meer te zeggen; dan alleen dit, dat de gevolmachtigde pas na 12 uur mag stemmen. Is de kiezer, die de volmacht gaf, op 3 Juli niet verhinderd om zelf te gaan, dan kan hij dit vóór 12 uur doen. De volmacht daardoor natuurlijk vervallen. Een geheel ander geval is echter stemmen in een andere gemeente. En daar deze de telefoon niet stilstond en men on kens om inlichtingen vroeg (hoewel we er Zaterdag over schreven en meermalen be richten opnamen!) willen we het nog herhalen. Wie denkt, dat hij op 3 Juli in een andere plaats, mits in Nederland, zal vertoeven, kan ddór stemmen. En hij kan dit thans nog iu orde maken. Wat hij daarvoor te doen heeft? Niets anders, dan zich in persoon te ver voegen aan eenige gemeentesecretarie Nederland en aldaar zijn wensch kenbaar te maken. En dit nu moet vóór 19 Juni zijn geschied. Het kan dus volgende week Maanda; Dinsdag nog gebeuren; Woensdag is reeds te laat. Er resten nog slechts twee dagen om het voor elkaar te brengen. Nog maar twee dagen! Het kan nog, maar er is haast bij. Neem deze waarschuwing dus ter hart* en wijs er anderen op! Naar aanleiding van hét vorige week ge publiceerde bericht, dat door de regeling der verkiezingsredevoeringen, welke door den Minister van Waterstaat aan de Om roe p- vereenigingen is opgelegd, de uitzending van den bidstond voor de Theologische School te Kampen a.s. Woensdag in het gedrang zou komen, bericht men ons van de zijde der N. C. R. V., dat inmiddels een nadere rege ling getroffen is, waardoor de bei. rokken politieke rede tot later is uitgesteld. De bid stond zal dan ook worden uitgezonden zoo als in de programma's is aangegeven. Tevens vernemen wij, dat de Ned. Chr. Radio-Ver. boven de verplichte kwartieren noS 114 uur ter beschikking der pro! es tantsch rechtsche partijen zal stellen. Z:j heeft namelijk op Dinsdag 2 Juli a.s., dos avonds van kwart over 7 tot half 9, de be schikking over den Huizer zender gekreger, dank zij de bereidwilligheid van den K.R.O. Aan de betrokken partijen heeft de N.C.R.V. medegedeeld, dat zij op dat uur gaarne een gemeenschappelijke ui lending van alle or thodoxe groepen zou geven, welke het ka rakter zal dragen van een bidstond of wijdingsure met het oog op de den volgen den dag te houden Kamerverkiezingen. Dat uur zal dan niet gebruikt worden om elkan der te bestrijden, doch om de kiezers to l wijzen op den ernst en het belang van den komenden dag. Waar alle partijen toch be doelen de eere Gods te zoeken op staatkun dig^ terrein in Prot. Christelijken geest, meent Jiet bestuur der Radiovereeniging dat er voldoende aanleiding is om voor de mi crofoon het gemeenschappelijke naar voren te brengen. lar van enkele partijen reeds toezeg ging van medewerking in deze richting is ontvangen, mag verwacht worden, dat dit plan slagen zal. NEDERLAND-BELGIE. PUBLICATIE DER GEWISSELDE STUKKEN. Hedenavond in een Witboek. Hedenavond zullen in een Witboek den gepubliceerd de stukken, welke in den laa.sten tijd ongeveer een jaar tus- schen de Nederlandsche en Belgische Re geeringen zijn gewisseld ter zake van een ereenkomst tusschen beide landen plaats van het in 1927 verworpen verdrag. Terzelfder tijd zal Brussel in een Grijsboek dezelfde stukken, vermeerderd met enkeb die hier te lande reeds eerder wei-den mede gedeeld, openbaar maken. Het-Nederlandsche Witboek zal ongeveer zeventig pagina's tellen. BURGEMEESTER CESSELAAR, DOOR DE REGEERING GERECHTVAARDIGD. Senator Hermans moet lezen leeren. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is aan P. van Vliet Jr., leeraar in de Spaansche taal en letterkunde te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van ridder in de orde van do Civiele Vèruiehsten van Spanje. BELASTINGEN. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is benoemd tot tijdelijk adjunct- accountant. bij den dienst der directe belas tingen te Tilburg J. H. van Kuik te Utrecht a te Leeuwarden J. Ober te Alkmaar. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs zal op Maandag a.s. niet plaats hebben. Het getal vijf speelt een belangrijke rol i ons leven. Dat kunnen we wel op dc vingers uitroke- en als we tot vijf tellen en bij de voeten is het dito dito. Met de zintuigen is het al weer zoo: we hebben cr vijf; en van wie pienter is, wordt gezegd, dat hij ze alle vijf goed bij elkaar heeft. We prijzen ons dus wel gelukkig, dat de anti-rev. partij als lijstnummcr voor 3 Juli een vijf kreeg. En aan ons daarom de taak te zorgen, dat de lijst ook een vijf krijgt; geen stem minder dan mogelijk is. Een, twee, drie, vier, vijf; zoo moet het telkens in onze ooren dreunen: daar staat onze man. Vijf: ge ziet het getal op de hoeken der straten cn schrijft het in uw zakagenda. Vijf: ge hoort het in de opwekkingsbijeen komsten en door de radio. Vijf: ge ruikt als een speurhond, waar kie zers te winnen zijn en ge sleept ze desnoods de stembus. Vijf: ge roeit een heilig vuur iri u bran den en de band, welke u met gelijkgezindan /erbindt om des beginsels wil. Vijf: aan den avond van den derden Juli smaakt ge het voorrecht, een zoo groot mo gelijk getal stemmen op uw partijlijst ver zameld te zien en het genoegen, dat gij ge- hebt, wat uw hand vond om te doen. In d„ vergadcrinR van aandeelhouders der N. V. Zceuwsch-Vlnamsche Waterlei dingmaatschappij, djp gewijd was aan de behandeling van het rapport van de com missie van onderzoek, met uitzondering vnn die, betreffende beperking van het aantal leden van het college vun commissarissen en den raad van toezicht. Ter sprake werd ook gebracht de ontbin ding van de maatschappij. Bij een .proef- DE POOLSCHE GEZANT. stemming bleek, dat slechts 37 van de 76 stemmen voor ontbinding werden uitge- De Poolsche gezant te 's-Gravenhage, de bracht, terwijl twee derden der stemmen .beet Ketrzynski, is van verlof teruggekeerd. I noodig zijn. OUDERDOMSWET. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over de wetsont werpen tot wijziging der Ouderdomswet 1919 en tot wijziging der wet op de Rijksverzeke- 'ngsbank. Daarin spreekt de Minister de verwach ting uit, dat de aanneming in de Tweede Kamer van het amendement-Sannes inzake verhooging der maximum-rente niet zal be hoeven te leiden tot stemmen tegen het wetsontwerp. Aan deze verhooging wordt volgens den Minister i» net voorloopig ver slag een ruimer beteekenis toegekend, dan mpt de proporties der zaak overeenkomt De Minister betoogt verder, dat de thans voorgestelde uitbreiding, waardoor de Inva liditeitswet ook op het terrein der weduwen rente haar aanvulling zal vinden in de vrij willig? verzekering. ni»t tegen het beginsel der Ouderdomswet ingaat Voor de vrees, dat men den weg opgaat naar het Staatslevcnsverzekeringsbedrijf lijken den Minister geen gronden aanwijs baar. ZEEUWSCH-VL. WATERLEIDING. Zooals men zich herinneren zal, heeft hel soc.-dem. lid der Eerste Kamer, de heer Her mans, onlangs aan den Minister van Bïn- nenlandsche Zaken gevraagd, of het hera bekend was, dat de Burgemeester van Bun schoten in het Geref. Weekblad aldaar een artikel geschreven heeft, „waaruit blijkt, dat de schrijver, dus de burgemeester van Bun schoten, zijn spijt er over uitdrukte, dat de: tijds wel Borculo door een orkaan verwoest verd, maar Bunschoten niet?" We hebben, tegen onze gewoonte in, om over vragen aan de Regeering iets te zeg gen, er onmiddellijk op gewezen, dat de heer Hermans in zijn haast, om van een anti-rev. burgemces er kwaad te zeggen, blijkbaar van het béwuste artikel geen. kennis had genomen, want het citaat was er glad naast en zelfs de naam van het weekblad deugdi niet. Thans antwoordde de Minister van Bin- nenlandsche Zaken het volgende: „Met het Gereformeerd Weekblad zal be doeld zijn het nummer van 11 Juni 1927 van het Gereformeerd Kerkblad voor de Gerefor meerde Kerken van Bunschoten en Spaken burg. Daarin komt een door den burgemees ter van de gemeente Bunschoten ondertee kende opwekking voor aan de burgerij om giften af te staan, in verband met de storm ramp, die destijds den Achterhoek van Gel derland had ge roffen. „Spijt", dat zijn g< meente niet is getroffen, wordt geenszins geuit Wel wordt de vraag gesteld, waarom zij is gespaard, en het antwoord luidt „ge nade". Een en ander kan toch bezwaarlijk een opmerking aan den burgemeester wettigen. Dat door het in de derde vraag als zeer ontactisch gekwalificeerde optreden van den burgemeester groote onrust in de gemeente Bunschoten zou heerschen, moet, volgen: verkregen inlichtingen van den commissarii. der Koningin, sterk overdreven worden ge acht Van zoodanige onrust is den commis saris niets gebleken. Integendeel hebben de beide wethouders, die door hem werden ge, hoord, verklaard, dat van moeilijkheden geen sprake is. Ook uit dezen hoofde kan de ondergetee- kende dus geen aanleiding vinden om den burgemeester een gedragslijn aan te bcve len". De heer Hermans moet noodig lezen leeren. IDENTITEITSKAARTEN. Voor vele handelingen op het postkan toor, in het bijzonder indien het betreft het in ontvangst nemen van gelden of aange- teekende stukken, moet men kunnen aan- toonen inderdaad de geadresseerde van de pending te zijn. Niet altijd is men in staat zijn identiteit te bewijzen en 't gevolg is dat men teleur gesteld enzonder geld of aangeteeken- de moet terugkecren. De postadministratie, die zoowel In haar eigen belang als in dat van afzender en ge adresseerde niet anders handelen kan, tracht aan die bezwaren tegemoet te ko- door de uitgifte van identiteitskaarten. Deze kaarten zijn voldoende om de identi- van den houder te bewijzen bij alle handelingen te verrichten door de postkan toren in Nederland en in verschillende andere landen. Voor degenen, die eeni- gen tijd op reis gaan, zijn deze kaarten daarom vrijwel onmisbaar. In herinnering wordt gebracht, dat iden titeitskaarten, die een geldigheidsduur van 3 jaar hebben, aan alle postkantoren kun nen worden aangevraagd. Daarbij is over te leggen een onopgeplnkte foto van den aanvrager van pl.m. G X cM. (hoogte van het hoofd ten minste V/2 cM.); de kosten bedragen 40 cent VOLKS- EN SCHOOLBADEN. De Nederlandsche Vereeniging voor Volks '•n Schoolboden zal op 22 Juni haar 27e jaar vergadering houden in Tivoli te Rotterdam. Als sprekers zullen optreden de heeren F. J. de Zee, burgemeester van Vcendam, over: ..Het bouwen van bad- en zweminrichtingen I totaal"' pï.ïi VERZOEK OM EEN GOUDSCHAALTJE, WAAROP ELK WOORD GEWOGEN KAN WORDEN. Ik beklaag mij, en met reden. Wat heb ik toch een zwaar leven. Ga ik een dagje uit, dan zegt „men": ik zocht uw hoekj? tevergeefs. Doch weeg ik niet elk woord op een goudschaaltje, dan is er vast cén op dc duizend ontstemd en één op de tienduizend laat mij dat weten Maar zoomin ik gouden appelen op zilve* ren geheelde schalen kan presenteeren, om dat ik maar een journalistiek volkszaakje heb; evenmin bezit ik een goudschaaltje om elk woord te wegen. Trouwens, ze staan beneden met het lood te wachten, en laten ons meestal geen tijd om aan artikelen te schaven en te poetsen. Nou ja, en als je zoo opdracht hebt om te pogen eens geestig te zijn (het is een zwaar vak, reken maar; zelfs voor pessimisten!) dan schrijf je wel eens wat neer. dat men niet al te ernstig op moet nemen. Een traan en een lach hooren dan bij elkaar. Was het werkelijk spotternij, toen ik een vakvereeniging voor den ex-keizerlijken houthakker zocht? Was dat aanranding van het gezag, zooals een bezwaarde broeder be weerde Och kom! geen haar op mijn hoofd dacht aan (en dat zegt nog wel wat) om iemand te bespotten. Van dat wapen houd ik niet. Doch een aardigheid mag ik wel. Een ander was weer boos over het stukje in Lijst 11: „Kaboutertje". En direct greep hij naar de pon om mij te zeggen, dat one blad niet mee mag doen „kleine middenstan ders" in een bespottelijk daglicht te stellen. Ik mag die solidariteit wel. Maarals één middenstander dwaas doet en met Lijst tl loopt, dan kan ik daarover lachen, doch enkel middenstander behoeft zich bc- leedigd te gevoelen. Het is nu eenmaal een dwaas gedoe met al die dwerglijsten, waarop candidaten als nummer één staan, die zelfs de eerste regels der verkiezingstechniek niet kennen cn door hun domheid, zooals ik in 't stukje „Num mering" liet zien, de verwarring nog grooter maken dan ze al is. En of dat nu een boer, een burger of eon buitenman is, dat doet er voor mij niets tn* De middenstander doet dom wanneer hij Bouterse als zijn representant beschouwt; do boer doet dwaas als hij Braat als leider ac cepteert en de arbeider maakt zich zelf be spottelijk, als hij achter Sneevliet, Braam of Ueydenrijk aanloopt. Ik neem met dergelijk overigens heele- maal geen onschuldig spel een loopje; cn geen boer, burger of buitenman behoeft zich daafaan te ergeren. Laat men zich liever ergeren aan het on verantwoordelijk gesol met de hoosste lands- belangen en de verkiezing op 3 Juli ernstig vaar opnemen. INGEZONDEN MEDEDEEUNG. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 Laxeer-Fabletten. ..60'* Zenuw-Tabletten75 Staal-Tabletten 90 c'- Maag-Tabletten. 75e«- Bij Apoth. en Drogisten AMBTELIJKE BEZOEKEN. VAN JHR. VAN KARNEBEEK. De Commissaris der Koningin in dc pro vincie Zuid-Holland bracht gedurende de nf- geloopen weck een ambtelijk bezoek aan dc gemeenten: Overschie, Ketel en Spa land Vlaardinger-Ambacht, Ylaardingeii, Maas sluis, Maasland en Schipluiden. N. A. M. VAN DEN THOORN. t Op ?S-jarigcn ouderdom is in Den Haag verleden de lieer N. A. M. van den Thoorn, oud-hoofdingenieur van den Rijkswater staat De overledene begon zijn loopbaan bij den Waterstaat in 1SS2. Van 1S901S04 was hij werkzaam bij den aanleg van het Mer- wedekanaal. In 1907 volgde zijn benoeming tot hoofdingenieur-directeur te Den Maag. In deze functie werd Ir. v. d. Thoorn in 1916 gepensionneerd. Hij was buitengewoon lid van den Oc- trooiraad, in welke functie hij benoemd in 1919. Voorts heeft hij indertijd do waterstaatskaart gemaakt cn eenige jaren vóór den oorlog werd hij door de Servische regeering uitgenoodigd om het ontwerp te maken voor een aantal havens en andere erken in Servië. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag a s. op dc Alg. Begraafplaats. Ver trek van het sterfhuis te half elf AANBESTEDING. KETTINGEN EN HARPEN. vege het Ministerie van Defensie ia gister aanbesteed: a. liet vervaardigen en levéren vnn 5650 M. tonketting in diverse afmetingen, we gende pl.m 42.900 K.G.; b. het vervnnrdigen en leveren van 475 tonketting-harpen en 1575 ijzeren opsluit- pennon: c. de levering van 176 stuks tonstecnen 'an hardsteen of graniet; d. het vervaardigen en leveren,van 163 ijzeren tonnen en <r>cihoeien c.a., wegende - gemeenten" cn dr. J. Ph. Elias, I '"["aags^in^rllrin p n directeur van den Gemeentelijken School- Hcnoignie* (Relg tnct f R un £"7 artsendienst te Rotterdam. o\er: „Toestand Slingclond Ie Zevenhoven met f'n* i n van het badwezen te Rotterdam in het alge-jpetit cn Zn te Breda met f :m- v #Ch00l,)aden (lWemmen> ^|Ctajimissiehandcl Mij. te Amsterdam mei

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1