JHeiuire gCriïtsrijr (üouraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 7 EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT» Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6^ Bij dagelijksche zending m 7+- Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad V/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2768 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 14 JUNI 1929 ADVERTENTIE !Ti Van 1 tot 5 regelsU7H Elke regel meer m 0.22% fngez Mededeelingcn van 1—6 regels 2^0 Elke rcge: meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan hei bureau It berekend f 0.16 10e Jaargang. pit nummer bestaal uit TWEE bladen. Wie zich heden abonneert als Kwartaal-Abonné op ons blad, met ingang van 1 Juli a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. HOOFD- EN BIJZAKEN. Bij de weldra gereedstaande stembus wordt i keer op keer toegevoegd, dat de Christe lijke groepen en met name de anti-rev. par- 1 zoo veel zijn tekort geschoten; zoowel in geestelijk ^ls in stoffelijk opzicht Zij, die u aldus waarschuwen, vinden 't eerste in den regel tamelijk onbeduidend; piaar 't tweede, de „verwaarloozing" van ptoffelijke belangen, moet voor u reden te pver zijn, om uw stem op een andere partij [uit tc brengen. 2 actie van uw politieke tegenstanders Is te verstaan; maar het is onbegrijpelijk, dat beginselvaste kiezers van Christelijken Jiuize het oor leenen aan dergelijke propa ganda. Zij verzaken daarmee hun beginsel. Zij (tellen het belang hooger dan dat. Zij grij pen naar het stoffelijke en vergeten het geestelijke. Zij verwarren hoofd- en bij- jaken. Is er dan geen reden voor critiek in me- pig opzicht? Zijn er, te goeder trouw, doch door kortzichtigheid of misrekening, geen fouten gemaakt? Het is nooit bij ons opgekomen, om dat te ontkennen. Waar een misstand was of dreigde te ontstaan, hebben we niet gezwe gen. ook niet tegenover geestverwanten. Maar, critiek op fouten, door menschen gemaakt, heeft er ons nooit toe gebracht en zal er ons blad ook nooit toe brengen, om de waarde der Christelijke politiek te verlooche nen of te ontkennen. De fouten van menschen, hoe ernstig ook, \snmen en- mogen nimmer oorzaak zijir om bet werk en het gebod Gods te vergeten. Teg*nover heel de vrijzinnigheid, die een politpk wil voeren, los van Christelijke fac toren, blijven wij-handhaven de stelling,.dat het geestelijke voorop moet gaan, en daaraan het stoffelijke, hoe belangrijk ook op zich zelf, ondergeschikt gemaakt moet worden. Wie hoofd- en bijzaken niet weet te on derscheiden, laat het beginsel los en vergeet tijn dure roeping. *m* BRUTAAL VOLK. Zoo zouden we spreken, als we het woor denboek van de roode pers geleend hadden. „Brutaal volk" zijn de roode sprekers en schrijvers. En natuurlijk behoort de heer Duys daar ook bij. Volgens een krantenverslag, dat ongetwij feld volkomen juist is, zei deze propagan dist met een tikje overdrijving: „Wij zijn practisch ontwapend me.t, dit verschil, dat de ontwapening die de soci aal-democraten voorstaan, 100 millioen minder kost", Als gezegd: hier was een tikje overdrijving bij. Want blijkens de Staatsbegrooting voor 9 wordt voor Leger en Vloot tezamen net millioen gevraagd, te weten 58 millioen voor de landmacht en 41 millioen voor de Vloot De heer Duys ziet dus kans om op een uitgave van 99 millioen 100 millioen te bezui nigen. Een knappe baas, wat? Nu ja, men moet de woorden van een verkiezingsspeech niet op een goudschaaltje wegen; en over dat eene millioentje zullen we dan ook niet vallen. Maar vast staat dus dat de heer Duys kans ziet om radicaal te ontwapenen, zoodat de defensie ons geen cent kost Geen man en geen cent! Afgedacht nu van verschillende uitgaven, welke op de post Defensie staan, doch met landsverdediging niets te maken hebben, schijnt de heer Duys het heele politie-le- ger vergeten te hebben voor de handhaving van de orde. Ook schijnt het hem ontgaan te zijn, dat er altijd verrassingen mogelijk zijn als nu in Willemstad. Natuurlijk zit „Het Volk" daar heelemaal niet mee verlegen. Wat ons daar overkwam heeft met ontwapening niets te maken. Zelfs heeft het blad de brutale moed om te beweren, dat het met de politiemacht op Curasao beter gesteld zou zijn, als men het ontwapeningsvoorstel der S.D.A.P. maar had aangenomen. Men moet maar durven! Brutaal volk; zou Het Volk zeggen, als het anderen gold. Domme massa, die de goocheltoeren der roode pers ernstig neemt! KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM ZONDERLINGE BERICHTGEVING. 't Is toch een zonderlinge berichtgeving, welke men er bij het roode „Volk" op na houdt. Nog slechts enkele weken zijn de verkie zingen in België achter den rug, waarhij de socialisten tien procent der zetels verlóren en de roomsch-katholieken zich handhaaf den, en toen schreef het „Volk": „Onze partijgenooten weten hun sterken vooruitgang niet volledig te handhaven. „De Belgische partij ongeschokt „De Katholieken vooral in Vlaanderen verslagen". Thans zijn in België de verkiezingen voor de provinciale raden gehouden en alsof men het zetsel heeft laten staan, schrijft het „Volk" weer: „Socialisten handhaven zich; katholieken verliezen in Vlaanderen" Dit stond Maandag met groote letters bo- yen een bericht, waarin ons gezegd wordt: „Wat de samenstelling van de nieuwe provinciale raden betreft, kan nu reeds worden opgemerkt, dat de socialisten, aan wie men hoopte de meerderheid te kun nen ontnemen in de twee groote provincies Luik en Henegouwen, niet alleen hun po sitie behouden, doch haar in Henegouwen waarschijnlijk versterken. In Luik hadden de socialisten 43 zetels van de 86. Zij behou den hun 43 zetels. De kommunisten verlie zen er twee van hun vier zetels". 't Stond er dus heel goed voor. Maar Dinsdag was de officieele uitslag bekend; behalve dan op het redactiebureau van „Het Volk". Dat had immers zijn lezers reeds Maandag voorgelicht? En hoe stond het Dinsdag? Het bleek toen, dat de socialisten alle provincies, met uitzondering van Lim burg, waar één zetel gewonnen werd, zetels hadden verloren, wel twintig bij elkaar. Maar dat behoefden de Nederlandsche so ciaal-democraten niet te weten. Hun dagblad vertelde er niets van. Het had geschreven, dat de socialisten zich handhaafden, en dal moest zoo blijven. De cijfers zagen er anders droevig genoeg uit Van de 245 provincieraadsleden vielen de socialisten terug op 225. Dat is wel niet zoo erg als hij de Kamerverkiezingen; maar het gaat toch aardig naar de tien procent. De kiezers wisten dus wel wat ze deden De partij, ze zou er zich ook voor schamen werd niet verrast, maar zo kreeg een nieuwe klap. En ondanks dat: „Socialisten handhaven jkich!" Oorlogsbulletin-berichtgeving! CIJFERS OM TE GEBRUIKEN. Ge weet niet alle kwaad meer, dat Colijn als Minister, en dat in 't algemeen de Mi nisters van de laatste jaren op him geweten hebben. Dat was ook niet om te onthouden. Maar zoo in 't algemeen is het nog wel bekend. Zij wilden van bezuiniging op Leger en Vloot niets weten; het Onderwijs werd ver moord; de sociale wetgeving werd bedorven; voor de Volksgezondheid, speciaal voor de huisvesting werd niets gedaan en alle be langrijke werken op waterstaatsgebied wer den opgeschort. Vandaar, dat de Staatsbegrooting voor 1929 er ook aldus uitzag: Onderwijs 150% millioen; Leger en Vloot tezamen 99 mill.; Nationale Schuld 82 mill.; Arbeid enz. 76 mill.; Financiën 68 mill.'; Wa terstaat 55 millioen. Voor het vermoorde onderwijs dus ruim anderhalf maal zooveel als vóór de Defensie; voor Arbeid en Waterstaat bedragen, welke 11 e defensie-uitgaven dicht naderen. Doch daar wou men van bezuiniging hee lemaal niets weten? Zoo oreeren tenminste menschen als Duys c.s. Maar wat zeggen de cijfers, de nuchtere, niet te loochenen cijfers? In 1922, het eerste normale jaar na de mo bilisatie, vroegen Oorlog en Marine samen 131 millioen. Sinds dat jaar stegen de uit gaven voor'pensioenen en wachtgelden, wel ke iedereen veilig wil stellen, met acht mil lioen. Het resultaat is echter niet, dat de totale uitgaven nu 139 millioen bedragen; neen, gedaald tot 99 millioen, dus feitelijk met 40 millioen gulden of om en bij 30 En toch praat men in ons land nog van mi litairisme, terwijl het veel meer lijkt op ont wapening in al te snel tempo. Ondertusschen slaan zeeroovcr? in de West hun slag en schimpen ontwapenaars op de Regeering, die niet voor voldoende verdediging zorgde. Het is wel een fraaie taktiek! DE OVERVAL TE WILLEMSTAD KONINGIN EN PRINSES NAAR HET LOO. Met den gewonen trein van 17.51 zijn de Koningin en de Prinses gisteravond weer uit de hoofdstad vertrokken, uitgeleide ge daan door Prins Hendrik, die zelf nog in de stad bleef en den maaltijd ten huize van burgemeester de Vlugt gebruikte. n het Paleis werd het Koninklijk rijtuig weder door het eere-escorte van huzaren naar het Centraal-Station begeleid. Daar wachtten in de koninklijke wachtkamers de waarnemend commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, de heer J. N. Hendrix (burgemeester de Vlugt was met den stoet meegekomen), generaal-majoor Quanjer, gouverneur van Amsterdam, luit. kol. H. C. Rouffoer, garnizoens-commandaot van Amsterdam, en kapt. ter zee C. Ruhl, onder-commandant der marine te Amster dam. De heer Kalff vertegenwoordigende de directie, der Nederlandsche Spoorwegen. Koningin Wilhelmina verzekerde den Bur gemeester, dat de afgeloopen feestdagen door de bewijzen van liefde en aanhankelijkheid welke de bevolking toonde aan de Koningin- Moeder^ voor haar onvergetelijk zullen blij- En aan den hoofdcommissaris van po litie, den heer Versteeg, maakte zij haar com pliment over de uitstekende orde-maatrege len, waardoor alles zulk een góed verloop heeft gehad. Toen riep chef Muller: Vertrekken! En toe gejuicht door het groote publiek dat zich op het perron had verzameld vertrokken de Koningin en de Prinses al wuivend naar het Loo. Het koninklijk rijtuig was geplaatst in den gewonen trein van 5.51 naar Amersfoort hier af zouden de Koningin en Prinses per auto naar Het Loo rijden. Dankbetuiging van de Koningln- Lloeder. De Burgemeester van Amsterdam brengt ter kennis van dp burgerij, dat het volgend telegram van de Koningin-Moeder werd ont vangen: Soestdijk, 13 Juni 1929. Diep getroffen door de indrukwekkende, waarlijk grootsche hulde, mij dezer dagen door Amsterdam's ingezetenen gebracht, voel ik mij gedwongen, u, mijnheer den burge meester, te verzoeken, daarvoor mijn hart- grondigen dank aan de burgerij van hoofdstad over te brengen. De dagen van 8—12 Juni, in haar midden doorgebracht, zullen voor mij onvergetelijk zijn. Met innige' dankbaarheid zal ik steeds de tallooze be wijzen der trouwe liefde en gehechtheid van Amsterdam's burgerij herdenken. Mogen alle wenschen, die ik voor het wel- jn van Amsterdam koester, in vervulling gaan. Bij Kon. besluit zijn herioemd tot res.-offi- cier van gezondheid 2de.kl. de artsen P. M. E. R. Nyst en P. G. Gérlings. VERKIEZING EERSTE KAMER. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft, nu de heer J. van Best zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer niet vvenscht te aanvaarden, bepaald, dat. de voor de kiezers toegankelijke zitting van het Centraal Stembureau voor de benoemd- verklaring van een nieuw lid dier Kamer zal worden gehouden op Woensdag a.s 5 uur in de oude Raadszaal te 's-Gravenhage. GESLOTEN VISCHTIJD. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de gesloten tijd voor het visschcn met schakels in de wateren, gele gen in de polders Oud- en Nieuw-Reyer- waard onder de gemeente Ridderkerk, dit jaar zal eindigen op 30 Juni in plaats van op 31 Augustus. BESMETTELIJKE ZÓEKTEN. In de week van 2 tot en met 8 Juni zijn in ons land aangeeeven 215 gevallen roodvonk (Amsterdam 28, Rotterdam 26, Maastricht 10), 67 gevallen van diphthericJ 6 gevallen van nekkramp, 1 geval van slaap-1 zucht en 3 gevallen van. poliomyelitis an terior acuta. ENCEPHALITIS NA INENTING. In dezelfde week is één-geval van ence pha.litis na inenting ter kennis van het staatstoezicht op de volksgezondheid ge bracht Een nader onderzoek naar dit ge val is ingesteld. DE ..HERTOG HENDRIK" VERTROKKEN. Het vertrek. Donderdagmorgen is de „Hertog Hendrik" onder commando van kapitein Bosma uit Den Helder naar Curasao vertrokken. Voor de reis werd aanvaard heeft vice-admiraal Quant de opvarenden toegesproken. Een aantal marine-vliegtuigen deed het schip uitgeleide. Een groote menigte woonde 't vertrek bij. Telegram van de Koningin. De Koni tgin heeft het volgende telegram naar de „Hertog Hendrik" gezonden: Bij uw vertrek naar Curagao wensch ik commandant, officieren en bemanning een voorspoedige reis toe, in de overtuiging dat het hooghouden van de eer onzer vlag ten volle aan u is toevertrouwd. Toespraak admiraal Quant. Vice-admiraal Quant hield een bezielende toespraak tot commandant, officieren, on derofficieren en manschappen, waaraan het volgende is ontleend. Vol vertrouwen in de juiste vervulling fan uw opdracht zie ik u vertrekken, om dat ik weet, dat de eer van de vlag, die van schip waait, onder alle omstandigheden en te allen tijde door u allen zal worden ge handhaafd. Het Nederlandsche volk volgt u met veel belangstelling. Ook bij H. M. leeft de overtuiging, dat bij u de Nederlandsche vlag veilig is, welke de gevolgen ook mogen zijn van de schan delijke en beschamende overval in Curacao. Ons nationaal gevoel is daardoor belee- digd, ook al geschiedde dit alles ten slotte door een z.g. onverantwoordelijke roover- bendel Waardig, beleidvol, doch astberaden zal hier moeten worden gehandeld. Moge God verhoeden, dat ge ooit genood zaakt zult zijn met gebruik der wapenen de der vlag hoog te moeten houden, doch meer zulks van u gevraagd zal worden, 'doet dan uw plicht tegenover Koningin vaderland. Laat ons deze op dit gewichtige oogen- bli'c nog even in herinnering gebrachte bi/.onze indiensttreding gegeven belofte be zegelen door een- driewerf hoezee voor Haar in wie wij trouw blijven tot in den dood. Leve de Koningin! De bemanning beantwoordde deze rede met een spontaan driewerf hoera. DE OPSTANDELINGEN IN VENEZUELA. Reuter meldde gisteravond uit Curacao: Uit Coro aan de Venezolaansche kust wordt gemeld, dat de Venezolaansche geeringstroepen er in geslaagd zijn de standelingen, die jl. Zaterdag een aanslag op Willemstad hebben gedaan, verder te verslaan. De Venezolaansche commandant in geslaagd een groote hoeveelheid munitie en wapens van de opstandelingen te veroveren. Deze werden verslagen, toen zij een poging deden Coro in te nemen. Een groot aantal opstandelingen werd gevangen genomen. In Willemstad is het op het oogenblik volkomen rustig. Het leven op het eiland gaat zijn normalen gang. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is toegekend de gouden eere-niedaille der Oranje-Nassau-orde am J. H. de Jong, te Santpoort, hoofdcommm deur bij de Ned. Scheepsbouw-Maatschappij te Amsterdam. RECHTERLIJKE MACHT. De alphahetische aanbevelingslijst voor rechter in de rechtbank te Dordrecht, be staat uit mrs. C. J. Heemskerk, subs.-grif- fier bij de rechtbank te Middelburg: G. J. Kronenberg, subs.-griffier bij de rechtbank te Utrecht en S. J. Pit, kantonrechter plaats vervanger, te Utrecht Mr. G. L. van Es, subs, griffier bij de rechtbank te Rotterdam, is met het lot af gevallen tegen een van bovengenoemde can didates IN- EN UITVOERVERBODEN. Verschenen zijn de eindverslagen van de wetsontwerpen: le. to: goedkeuring van hei Verdrag met bijbehoorend protocol tot af schaffing van in- en uitvoerverboden en -beperkingen van 8 November 1927, benevens de aanvullende overeenkomst met bijbehoo rend protocol van 11 Juli 1928; 2e. to goed keuring van de overeenkomst met bijbehov rend protocol met betrekking tot dan uit voer van huiden, alsmede van de overeen komst met bijbehoorend protocol met betrek king tot den uitvoer van beenderen 11 Juli 1928. Verscheiden leden, die de regeering dank brachten voor de indiening dezer hoogst be langrijke wetsontwerpen, betreurden de re serves, in het verdrag tot afschaffing der in- en uitvoerverboden aanvaard, doch spra kon lint vertrouwen uit. dat. nu dit verdrag eenmaal gnslo'en is, een meer bevredigende regeling in de toekomst wellicht nie' tot de onmogelijkheden zal behoeven te belmoren VRAGEN VAN KAMERLEDEN Overwerkvergunnlngen. Het Tweede Kamerlid Duys heeft den Mi nis'.er van A^eid gevraagd: Is het juist, dat er geregeld overwerkver- gunningen worden verleend tot het verrich ten van arbeid in bedrijven te Zaandam, waarin een den Minis'er zeker niet onbe kend stakingsconflict bestaat; en zoo ja, Is de Minister bereid aan een en ander te» spoedigste een einde te maken en, zoo hifi daartoe niet wenscht over te gaan, als dab oms'andig de motieven mede te deelen, op grond waarvan deze vergunningen wor den verleend, en de redenen waarom juist op die wijze daarvan gebruik moet worden ggmaakt? "(We herinneren eraan, dat de heer Zaal berg, dir.-gen. van den Arbeid, reeds ver klaard heeft, dat er van overwerkvergun ningen geen sprake is). DE WERF TE HELLEVOETSLUIS. Het Tweede Kamerlid Hiemstra heeft den Minister van Defensie gevraagd: Is het juist, dart tijdens of na de bespre kingen met de directeuren van de Rijkswer ven en den directeur van scheepsbouw, doo deze directeuren eon schriftelijk rapport aui den Minister is uitgebracht, waaruit zou moeten blijken, dat de werf te Hellevoet- sluis wel rendabel is te maken? Zoo ja, is de Minister dari bereid de Ka mer met dit rapport in kennis te s'ellen? ZENUWZIEK DIENSTWEIGERAAR. Het Tweede Kametlid van Zadelhoff heeft den Minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van de overbrenging van den wegens dienstweige ring veroordeelden S. v. d. W. van de hij zondero strafgevangenis te Scheveningen naar de Ramacrkliniek voor zenuwzieken te Loosduinen? Hoe kan de Minister verklaren, dat de ge neesheer, bij eventueel voldoend toezicht, nic-t tijdig heeft geconstateerd, dat het VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. De 55ste Algemeene Vergadering. DE ACCIJNSVERLAGING. De behandeling der voorstellen. -vereen- h|jff jn de eenzaamheid niet werd verdra Wat betreft de internationale knms» aan-saande den uitvoer van beende I ren spraken zij er hun leedwezen over uit, \Vil de Minister da-t van de in art 1 genoeiwie. voorthreng ;a weuie maat'Cgolèn - selen nog geen uitvoerrecht geheven zal kun- resteerende straf van nen worden. j verwachten.?. Te Rotterdam is de Sóete algemeene verga ring van den Volksbond tegen Drankmis bruik gehouden. De voorzitter, Mr. Dr. T. W. J. G. Snijder in Wissekerke, herinnerde er in zijn ope ningswoord aan, dat hij bijna 45 jaar deel van 't hoofdbestuur uitmaakt en reecis 21 jaar voorzitter i9. Ware hij niet opnieuw door alle afdeelingen unaniem als candi daat voor deze functie aangewezen, dan zou hij zijn arbeid aan een jeugdiger kracht overgedragen heben. Thans wil hij nog niet heengaan, doch zoodra het noodig of wenschelijk blijkt, zul hij gaarne heengaan van de plaats welke hem lief is geworden. De Volksbond heeft nog een rijk program Wie kan bijv., aldus de voorzitter, met zekerheid zeggen, wat het gevolg zal zijn van de verlaging van den drankaccijns? Indien deze tot resultaat heeft, dat de cqii- ptie-prijzen van gedistilleerd op den duur lager worden, kan toeneming van het gebruik niet uitblijven, tenzij de drankbe strijding met dubbele kracht zich daartegen kan verzetten. Treedt niet een algemeene prijsverlaging in, dan heeft de vermindering van den ac cijns alleen bewerkt, dat de sluikhandel veel minder of niet meer aantrekt, en dat de kroeghouders met de winst, voortkomende uit het verschil tusschen vroeger en nu gaan strijken. Het eerste gevolg verdwijnen smokkelen is zeer zeker een groot moreel hygiënisch voordeel, dat de Staat niet te duur betaalt met 't gemis van accijns-op brengsL Maar ter wille van grootere verdiensten .an de drankverkoopers op hun waar, is de accijns niet verlangd. Zij, die zoo ijver den voor het op peil houden van den prijs in den kleinhandel en nog wel onder geven daardoor 't drankmisbruik te willen tegengaan, zouden zich heel wat verdienste lijker hebben gemaakt, indien zij hadden bewerkt, dat de hoogere winsten, n cijnsverlaging behaald, niet alleen ten ®oor- deele van de verkoopers zouden komen, doch zouden gestort worden in een fonds, dat aan de bestrijding van drankmisbruik, de verpleging van drankzuchtigen en der gelijke doeleinden zou worden besteed. Indien men werkelijk de drankbestrijding voor oogon had, ware het zaak geweest de meer-winsten op die wijze ten algemeencn nutte aan te wonden. Op overweging van dit denkbeeld droii-i de voorzitter aan. Daarna begonnen de werkzaamheden. Jaarverslagen en bestuursverkiezing. Nadat de voorzitter de openingsrede had uitgesproken werd het jaarverslag van den algemcenen secretaris goedgekeurd. De rekening over 192S sluitende in ont vangsten en uitgaven met een bedrag van ƒ19.954.87 wer.d goedgekeurd en aan den penningmeester wordt décharge verleend. De algemeene voorzitter, nu Dr. F. W. J. G. Snijder van Wissekerke wonlt met alge meene stemmen als zoodanig herkozen. In de plaats van Dr. F. B Banning, die niet her kiesbaar is, wordt gekozen de heer W. G. A. H. v. Berkcl, pastoor St. Martinus te Arn hem. Vervolgens komt aan de orde het volgende voorstel: De algemeene vergadering drage aan net hoofdbestuur op. te zijner tijd, naar bevind van zaken, zioh te wenden, hetzii tot de Tweede Kamer, hetzij tot den Minister van Arbeid, met verzoek; in het eerste geval, om, bij de behandeling der nieuwe Drankwet, er zorg voor te willen dragen, dat de persoonlijke vrijheid der staatsburger door de bepalingen dier wet alleen dan belemmerd wordt, indien de drin gende noodzakelijkheid daartoe overtuigend onomstootelijk wordt aangetoond; n het andere geval, in het ontwerp drank wet zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat aan den hiervoren omschreven wensch oldaan wordt. Het voorstel wordt aangenomen. Het volgende voorstel: De algemeene vergadering noodigt elke af deeling ernstig en dringend uit: 1. ter plaatse een nauwgezet onderzoek m te stellen naar de mogelijkheid van oprich ting van een jeugdafdecling en bij niet geble ken onmogelijkheid krachtig initatief te no men tot het in het leven roepen van zoodani ge afdeeling; 2. aan het hoofdbestuur volledig verslag te doen vóór 1 Tanuari 1930 van hetgeen ter zake door haar zal zijn vefricht en van het daardoor verkregen resultaat; wordt eveneens met algemeene stemmen aan genomen. Het voorstel van het hoofdbestuur tot het uitschrijven van een prijsvraag naar een ont werp voor een reclameplaat van den Volks bond, welke zou kunnen worden opgehangen in wachtlokalen, aan stations, in scholen en andere inrichtingen, en tot liet benoemen van een commissie ter bcoordccling van de inze- komen ontwerpen met verleen in g der oe- voegdheid tot toekenning van ten hoogste 3 prijzen van ƒ300, 1.50 en 50. indien er naar het oordeel der commissie onder de in zendingen ontwerpen voorkomen, die voor den Volksbond bruikbaar zijn, welke voor stel ingeleid wordt door het hoofdbestuurslid C. P. E. van Vccren, lokt veel discussie uit. Besloten wordt, do uitvoering van dit voor stel aan het hoofdbestuur over te laten. Hierna houdt de heer N. Goe, uit Hilver sum, een inleiding over de oprirhting van volkshuizen, paviljoens en andere instellin gen. De begrooting voor 1930, sluitende in ont vangsten en uitgaven met 18.650 wordt gooi gekeurd. Besloten wordt, de volgende aleenieene ve ge lering te Amsterdam te honden. Dan nu. wordt de vergadering gesloten. laes V"t «en bno'tncM door H? h ELDERS STEMMEN. DENK TOCH OM 18 JUNI. Men schrijft ons: Nog 4 a 5 dagen is er gelegenheid voor hen die na 1 Febr. van woonplaats verander» en dus in hun vorige woonplaats op da kiezerslijst staan, of voor hen die tijdelijk er- anders vertoeven, op het gemeente- of stadhuis den wensch kenbaar te maken, dat zij in hun tegenwoordige woonplaats willen stemmen. Dinsdag IS Juni is onverbiddelijk de laatste dag. Laat ieder dat dus nog doen en als iemand kennissen heeft, van wien hij eet dat hij of zij verhuisd is of tijdelijk er gens anders vertoeft, laat hij ze toch opwek ken deze zaak nog in orde te maken, ander» gaan noodeloos zoovele stemmen verloren. De kiesverenigingen mogen we misschien in overweging geven, vooral die in de groote plaatsen, een commissie aan te wijzen die on- ,-ijld bij de kerkeraden of kerkelijke bu reaux informeert, wie er na 1 Febr. met at testatie of doopattest is ingekomen. Dan heeft men de christelijke menschen. Dezelfde commissie gaat d_.i die menschen persoonlijk bezoeken en poogt ze desnoods onmiddellijk ee te nemen naar de gemeente-secretarie. Vooral voor onze groot® steden lijkt ona deze methode zeer goed. Hard werken, allen! Dan kunnen we een blijde uitslag verwachten. WETBOEK VAN KOOPHANDEL. BALANS, WINST- EN VERLIESREKENING, Blijkens het voorloopig verslag van Je commissie van rapporteurs over het ontwerp tot wijziging van de art!. 42c en 42 Wetboek \<an Koophandel (balans en winst- en ver- liesrekening) be reurden eenige leden het, dat de Minister er toe over is gegaan, het onderzoek inzake de kwestie van publicatie van de balans en winst- en verliesrekening ui! te brci-den tot het vraags uk der publica tie in het algemeen en zich aldus losgemaakt heeft van de oorspronkelijke toezegging. Nu dit echter eenmaal is geschied en do toestand deze is geworden, dat vóór het in werking treden der weit op de N. V. wijzi ging noodig bleek en in onderzoek is geno men. zouden deze leden het niet hebben afgekeurd indien op den ingeslagen weg verder was gegaan en daarbij het Engelsche recht, dat van meer practischen zin getuigt, als richtsnoer was genomen. Van vele zijden ondervond deze beschou wing echter 'tegenspraak. De hierhedoeld® leden waren van oordeel, dat de Minister er in geslaagd is, een gelukkige oplossing inden-en daarmee tegemoet is gekomen de verschillende bezwaren, ingebracht tegen de verplichting van alle N.V.'s tot publicatie der jaarsukken. RECHTERLIJKE MACHT. DE ONVOLDOENDE BEZOLDIGING. Diverse wetsontwerpen. Verschenen is het voorloopig verslag over e wetsontwerpen: le. tot wijziging van art. 48 der Comptabiliteitswet; 2e. to: wfjaiging van de wet van 31 December 1925 tot rege ling van de bezoldiging van den RaAd van State; 3e. tot nadere wijziging van de wet van 5 Juli 1910 tot regeling van do samen stelling van hoogen raad, do gerechtshoven, de arrondissements-rechtbanken en de kan tongerechten en van de jaarwedden der rechterlijke ambtenaren, alsmede van de klassen der rechtbanken en kantongerech ten; 4e. tot nadere wijziging van de we: van 20 Juni 1913 tot aanvulling van art. 143 der Rechtspleging bij de Landmacht, van de Provinciale Instructie voor het Hoog Mili tair Gerechtshof en nadere voorzieningen betreffende de jaarwedden van de leden der militair-rechterlijke macht. Bij het afdeelingsonderzoek heeft men zich bepaald tot eenige opmerkingen over het sub 3e. genoemde wetsontwerp. Verscheiden leden wezen wederom op Je onvoldoende bezoldiging van de rechterlijke macht, op de wonschelijkheid, dat de rech terlijke ambtenaren zoo vrij mogelijk staan ten opzichte van economische factoren, waar tegenover de eisch ware te s'ellen, dat zij zoo min mogeMjk bij financieel® onderne mingen betrokken dienen te zijn. Sommige leden meenden, dat vooral de salarissen der raadsheeren in den Hoogen Raad te wenschen overlaat. Andere leden, hoewel instemmende me: de kern van dit betoog, meenden niettemin, dat niet een sa- larieering, aanmerkelijk hooger dan de te genwoordige. de stimulans moet zijn om d® beste rechtgeleerden bereid te vinden. Ook do samenstelling der rech erlijkc col leges wordt, naar het oordeel van verschil lende leden, tc veel aan den zuinigen kant gehouden, waarbij in het bijzonder gewezen werd op het gerechtshof te Amsterdam Enkele leden noemden de wijziging, waar door niet alleen aan „aangrenzende", maar aan „nahi'gclegen" kantongerechten de waar neming van eon kan ongerecht kan worden opgedragen, een stap terug in de richting der afschaffing van kantongerechten op het platteland. Deze leu-en stelden hoogen prij* op het behoud van intellectueele vertrou wenslieden op bo' platteland. Anderen meen den. dat men de beteekenis der voorgesteld® wijziging nkv moet overschatten Verschillende leden stemden niet In met de voorgestelde verlaging van 3 pet. der jaarwedden van ongehuwden en vroegen op welken rechtsgrond dit voorstel berust. jibuMM - Uit het Sociale Leven. DE L03NEN IN HET BAKKERSBEDRIJF. Verdere onderhandelingen. Te Don Haag is een vergadering gehou den van de besluren der werkgevers- on ar beidersorganisaties in het bakkersbedrijf. Deze vergadering heeft de volgende motie aangenomen: Do vergadering enz., neemt er kennis van dat de mededeeling over de positieve afwij- ziiffc van verbetering van de looncn bij het bestuur van d-m Nederl. Algcm. Rond van arl>eid(st)ers in het bakker.-hedrijf een op vatting heeft doen postvatten, die tong®, volge van deze bespreking niet juist is ge bleken. Hot bestuur van den Alz in. Ne >rl. Bond verklaart zich op dien grond bereid^ aan de verdere onderhandelingen dcc! u nemen, en voorts wordt vastgesteld, dat ■n der parijen tijdens de nog ^end® onderhandelingen tot eenige publicatie mvr overgaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1