jUeuure JTr iltsdjf (Hmrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. 'ABONNEMENT: Per kwartaal 3 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6 Bij dagelijksche zending n 7 Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7y2 cent. No 2766 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. WOENSDAG 12 JUNI 1929 IDVEBTENTIBIl! Van 1 tot 5 regelsL17% Elke regel meer s 0.22% fngez. Mededeclingen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan hel bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. PIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. MET EEN BIJVOEGSEL TER GELEGENHEID VAN HET A.S. JUBILEUM DER THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. OUDERCOMMISSIELEDEN BIJ UW LEEST! Daar zijn sommigen, die over een loo groote mate van werklust en ar beidskracht beschikken, dat zij eigen taak naar behooren kunnen verrichten en zonder bezwaar andere werkzaam heden daaraan toevoegen. Wie dit niet vermag, heeft zich te bepalen tot eigen taak en daaraan zijn krachten te besteden. Toch komt het herhaaldelijk voor dat men de ware belangstelling voor eigen werkkring mist, deze verwaar loost en zijn aandacht richt op andere aangelegenheden, die buiten den kring van eigen bevoegdheid liggen. Aldus de Oudercommissies. Bij de behandeling der Lageronder- wijswet mogelijk gemaakt door de aan neming van een amendement-Ketelaar, werd als taak dezer commissies bij de wet aangewezen de beoordeeling eener goede verstandhouding en samenwer king tusschen school en huis. Hierin kwam op gelukkige wijze de gedachte tot uiting dat de ouders, die door de overheidsschool van het onder wijs vervreemd waren, weer voor de school moesten worden gewonnen. yoorwaar geen geringe taak wan neer men in aanmerking neemt de ver lammende werking, die zoovele jaren van dit overheidsinstituut uitging en waardoor alle belangstelling werd ge doofd. Doch wat zag men gebeuren? Hier vermocht men niet aan het nieuwe instituut leven in te blazen om dat de ouders zoover van de schooi wa ren vervreemd dat niets hun be'ang- stelling kon, gaande maken. Immers de overheid zou het toch wel doen. Daar beschouwde het onderwijzend personeel de geheele commissie als een struikelblok en de ouders als een ele ment, waarvan men wellicht last kon krijgen en die men daarom beter deed eibütf-n te laten. En elders maakte men de commissie tot een orgaan, dat eigen taak misken de en zich allerlei dingen aantrok, tot welker beoordeeling men niet geroepen was. Gelukkig waren er ook plaatsen, waar het instituut tot zijn recht kwam en de Oudercommissie een levende schakel vormde tusschen school en ge zin, doch deze gevallen zijn weinige. Niet zonder verbazing kon men ken nis nemen van de uiteenloopende zaken waarmee sommige commissies zich be moeiden en hun competentie te buiten gingen. Stichting van scholen, verandering van bestaande gebouwen, aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen dit waren punten die tot het geregeld programma behoorden. Geageerd werd tegen bezuinigings maatregelen van een Christelijk Ka ui- net en dan werd nog wel getracht om de -gemaakte kosfen aan de gemeente in rekening te brengen. Zelfs wist men een zoo groote mate van veelzijdigheid aan den dag te leg gen dat men de stichting eener bijzon dere school tegenstond of tegen ophef fing eener openbare zich verzette. Over dit laatste geval had onlangs de Kroon te oordeelen. De Raad der gemeente Emmen had besloten een openbare school op te hef fen, welk besluit door Ged. S'ften van Drente werd goedgekeurd, doch tegen deze beslissing ging de Oudercommissie in beroep. In zeer korte, maar zeer duidelijke bewoordingen wordt de commissie erop gewezen, dat zij haar taak te buiten ging, terwijl als haar uitsluitende ar beid werd aangemerkt het bevorderen van den band tusschen school en huis. Mogen vele commissies dezen wenk ter harte nemen. Als de Oudercommissies het juiste oog krijgen voor hun* eigen taak en voor de verwezenlijking daarvan arbei den, kunnen zij wellicht nog bij menig ouder belangstelling voor het onderwijs hunner kinderen opwekken, on heusch wij zien niets liever dan dat. En al moet het een teleurstelling voor menig commissielid zjjn dat deze Instituten niet kunnen worden dienst baar gemaakt aan den schoolstrijd, dit zij ten slotte tot veri/roosting, dat er buiten de Oudercommissies nog voldoen de bestrijders der Christelijke school ovei blijven. Oudercommissieleden, £>jj Uw leest! „HET LAAT ONS KOUD". Eindelijk, eindelijk heeft de roode pers de moed gevonden om haar meening te zeggen de twee en twintig ridderorden, welke aan Belgische sociaal-democraten, voor een deel althans op verzoek, zijn uitgereikt Eigenlijk is dit te mooi gezegd: want hier geldt weer, dat de woorden dienen om de gedachte te verbergen: De gewone methode bij de roode pers. Als met iets verlegen zit (en de moeilijkheden groeien met de dag!) dan zwijgt ze, of wan neer dat niet meer gaat., dan wendt ze on verschilligheid voor of ze scheldt op de cri tici. Schooljongens taktiek van „jij hebt ook zoo gedaan". Thans wordt ons blad herinnerd aan „de lintjes-affaire van Dr. Kuyper". Bah, zegt terecht het liberale „Vaderland": Rekels, laat de dooden rusten". Maar, het is waar, men moet wel zeer in het nauw zitten, als men zoo iets, dat er niets mee te maken heeft, durft neerpennen. Dat de leiders der sociaal-democraten in België voor een lintje een knieval deden, vond „Het Volk" te onbelangrijk om er zijn lezers mee in kennis te stellen. „Dat somtnigen onzer partijgenooten in België er blijkbaar anders over denken, kunnen wij nu ook weer niet zoo ver schrikkelijk vinden. Het laat ons even koud, als dat hcele lintjesgedoe. En in elk geval zullen wij onze Belgische vrienden er als flinke strijders niet minder om hoog achten." Aldus het roode blad met de dubbele mo raal. Want toen, nog geen kwarteeuw ge leden, de heer Ketelaar een ridderorde ac cepteerde, toen werd hij in taal en teeke- ning bespot en beschimpt; zoo'n geridderde kon geen goed vrijzinnig-democraat zijn. Maar de „flinke strijders" in België mo gen wèl met ridderorde en adeltitel geuren. Bijna een heel congres had de S.D.A.P. noodig en nog was niet volkomen uitge maakt, of een i-ood kamerlid wel deel mag cn aan de constitutioneele plechtigheid van de opening der Staten Generaal door de Koningin. Nog keurt Troelstra het af; nóg zijn tallooze partijgenooten er fel tegen en nóg zijn er roode Kamerleden die wel naar de plechtigheid kijken, maar niet de Ridder zaal binnengaan. Engelsche en Belgische partijgenooten bui gen voor de Koning als knipmessen, doen in praal en knoopsgatversiering niet voor burgerlijke politici onder, en blijven toch even zuiver in de leer. Het is een wonderlijke internationale be weging, waarin ten slotte alles nationaal be keken wordt. En het is een dubbelhartige roode pers in Nederland, welke hier bespot en beschimpt, wat ze in buitenlandsche partijgenooten goedpraat en verdedigt. DE POLITIEK IN DEN OMROEP. Naar aanleiding van het bericht in ons blad, dat de Christelijke en Roomsch Katho lieke Radio-Omroep geprotesteerd hebben te gen het voorschrift van Minister van der Vegtc om alsnog dertien kleine partijtjes legenheid te geven een politieke rede voor de radio te houden, schrijft de N.R.Crt o.a.: „De politiek-christelijke radio-vereeni- gingen hebben op hun wensch de politiek in den omroep en nu beginnen ze er zelf over te klagen!" Dit nu is naar alle kanten onjuist. In de eerste plaats zijn er geen politiek- christelijke radioverenigingen. Hier werkt de oude liberale verwarring, waardoor men liet leven in vakjes wil ver- deelen. Het maatschappelijke leven apart, het godsdienstig leven apart en de politiek ook afzonderlijk. Het gevolg daarvan was altijd, dat er een godsdienst voor de binnenkamer overbleef, en dat op sociaal en politiek gebied de libe rale vaan gevolgd werd. Er zijn Christelijke en Roomsch Katholieke radio-vereenigingen en deze gaan van de overtuiging uit, dat het leven één geheel is en door één gedachte gedragen - et worden. Alles, ook de politiek, doortrokken van de Christelijke zuurdeesem. Echter, evenals de vakorganisaties, wenschte de Christelijke Radio-vereenigin gen zich zooveel mogelijk vrij te houden van partij-politiek; evenals ze angstvallig waakt tegen elk kerkisme. Immers moet zij het met leedwezen erkend, dat de eenheid op kerkelijk en po litiek gebied verre te zoeken is. De Christelij ke Radioverceniging moge dan voor Chris telijke politiek zijn; zij houdt zich buiten partij kwesties. Uit dien hoofde rees er ook bezwaar tegen de uitzending van verkiezingsredevoeringen En het is daarom onjuist, als de N.R.Ct. be weert, dat de N.C.R.V. de politiek in de omroep wenschte. Evenwel, het is toch niet daarover, dat zij zich beklaagt. l)e klacht gaat veel 1 over het feit, dat de zendtijd verdeeld was; dat er nu nog dertien redevoeringen bij ko- dat zuiver linksche groepen te Huizen zullen uitzenden; en dat de gereedgemaakte gepubliceerde programs in de war worden gestuurd. Dat is heel wat anders,'dan de N.R.Ct. er an maakt. Maar dit blad is dan ook voor een neutrale onpolitieke omroep; want dat beteekent propaganda voor de vrijzinnige richting. DE KONINKLIJKE FAMILIE TE AMSTERDAM. RIJTOER. BEZOEK AAN ARTI EN GALA-CONCERT. OVERAL GROOTE BELANGSTELLING. Heerlijke zonnewarmte lag gistermorgen rer Amsterdam toen de Koninklijke Fami lie weer uit reed; nu om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van schil derijen en beeldhouwwerken, vervaardigd door leden van de maatschappij Arti et Amicitiae. Te midden van het voltallige bestuur heette de voorzitter, de heer *t Hooft, de beide hooge beschermvrouwen en den Prins de Prinses eerbiedig welkom in de kunst zalen en verzekerde dat Arti de onderschei ding van dit Koninklijk bezoek, vooral op dit tijdstip, op hoogen prijs stelt. Het bezoek aan de tentoonstelling duurde ler lang, langer zelfs dan het officieele programma aangaf. In het bijzonder onder hielden de Koninginnen zich met mej. Jacoba Surie, die dit jaar de gouden medaille van H. M. de Koningin verworven heeft. Na het bezoek aan Arti is een rijtoer van eer dan een uur gemaakt, waarbij speciaal de uitbreiding-Zuid en de uitbreiding-West bezocht werden, zoodat. de Koningin-Moeder ergelijkingen kon treffen tusschen het oude Amsterdam van vóór 50 jaar en het nieuwe, dat vooral de laatste jaren uit den grond is jerezen. Langs den weg waren duizenden .choolkinderen, schoolsgewijze geschaard, onder leiding van hun onderwijzers en ou derwij zeressen. Da thee ten paleize. Gistermiddag van half vier tot half zes had een thee ten paleize plaats, die door een groot aantal genoodigden werd bijge- oond. Het galaconcert. Het galaconcert in het Concertgebouw gisteravond, is tot een hoogtepunt van het feest geworden. Het geheele gebouw was smakelijk versierd en speciaal de loge voor de Kon. Familie. De ontvangst geschiedde door de heeren mr. G. Vissering, die de Koningin-Moeder, C. G. Vattier Kraane, die de Koningin, .1. Dudok van Heel, die den Prins, en G. II. de Mares Oyens, die Prinses Juliana naar de Koninklijke logé geleidde. Toen de Koninklijke Familie de zaal bin- mentrad, speelde het Concertgebouw-orkest, onder leiding van dr. Willem Mengelberg, diens Preludium over het Oude Wilhelmus, eindigend in den zang door het Toonkunst koor van de eerste drie coupletten. Daarna vangt de vertolking aan van Beethoven's „Negende", waarvan alle ge deelten met ademlooze aandacht gevolgd worden. Het onstuimige, machtige slot, de finale (Ode an die Freude), waarin als so listen medewerken Mia Peltenburg (so praan), Meta Reidel (alt), Jac. Urlus (tenor) en Thom Denijs (bas), bezorgt allen mede werkenden een daverend, lang aanhoudend applaus, waarvoor H. M. de Koningin liet heeft gegeven. Dan verheft Prins Hen drik zich van zijn zetel en met hem staan spoedig ook de geheele zaal en alle leden van het Koninklijk gevolg op, om dr. Men gelberg en zijn schare een ovatie te brengen. Voor het vertrek bracht mr. G. Vissering een hoera op de Koninklijke Familie uit, dat geestdriftig werd overgenomen. Na afloop van het concert werd dr. Men gelberg geroepen om den dank der hoogé bezoekers voor het geboden kunstgenot in ontvangst te nemen. Met behulp van luidsprekers kon het con cert op verschillende plaatsen der stad ge volgd worden. Het vertrek. De Koninklijke Familie zal Donderdag a.s., des namiddags te 17.51 met den gewo nen trein van liet Centraal Station ver trekken. NEDERLAND ZAL GENOEGDOENING VRAGEN. DE TROEPENMACHT. Men was gewaarschuwd maar heeft het eiland onbeschermd gelaten. Aan een hooggeplaatst regeeringspersoon heeft het „Hbld." de vraag gesteld, of de Nederlandsche regeering.de zaak erbij laat. „De Nedprlandsche regeering laat het er na tuurlijk niet bij." was het antwoord. „Op het oogenblik worden toebereidselen getrof fen voor het doen van stappen bij de Vene- zolaansche regeering inzake den overval. Zoodra die voorbereiding is beëindigd, zal de Regeering mededeehng van haar stappen doen." Het blad meent te weten, dat de stap pen, welke de Nederlandsche regeering voor bereidt bij de Venezolaansche regeering. niet zullen betreffen de aansprakelijkheid voor den overval zelf, maar wel de aan sprakelijkheid van de Venezolaansche re geering voor de bestraffing van de daders. DE KOMENDE DAG. Valsche handteckeningen onder candidatcn- lijsten. Naar wij vernemen zijn enkele der op 21 Mei j.l. bij den Burgemeester van Rotterdam ingeleverde candidatenlijsten voor de verkie zing van leden van de Tweede Kamer handen gesteld van de Centrale Recherche der politie, ten einde na te gaan of het moeden juist is, dat sommige van de op die lijsten voorkomende handteekeningen niet door betrokkenen zelf zijn gesteld. DE OVERVAL OP CURACAO. OORDEEL VAN DE „DAILY CHRONICLE". den ■val Cu- Naar aanleiding ra«;an door een Venezolaansche bende merkt de „Daily Chronicle" op. dat Nederland de laatste mogendheid in de wereld is, welke men agressieve bedoelingen zou kunnen toeschrijven. De meest hardnekkige aan hanger van de Mónroe-leer in de Vereenig- de Staten kan er niet het minste bezwaar tegen maken, dat Nederland bij de Venezo laansche regeering op genoegdoening aan dringt. Misschien is liet goed, dat dit juist Nederland overkomen is. dat geen enkele blaam kan treffen. De burgeroorlogen en revoluties van de Midden-Amcrikaansche Staten zijn een tel kens terugkecrend gevaar en het is van be lang. dat er maatregelen getroffen worden om te verhinderen, dat men in Europeesche Staten binnenvalt..Het is eveneens voor geep. regonspraak vatbaar, dat de bedrijvers van den overval gestraft moeten worden. Op het oogenblik kan die raid hun niets dan vol doen ine geven. Ze hebben toch een groote hoeveelheid wapenen en munitie buit ge maakt en zijn er verder zonder kleersclieu- en afgekomen. Ze mogen niet in die stem- ning van zelfvoldaanheid gelaten worden. We hopen, dat de Vereenigde Staten ten olie tot die genoegdoening van Nederland zullen medewerken. BOOTTREIN N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". Het Agentschap der N.V. Stoomvaart-Mij. „Nederland", de firma Kuyper, van Dam Smeer te. Rotterdam, meldt, dat de boottrein aansluiting gevend op het ss. „J. P. Coen", hetwelk a.s. Vrijdag van Genua zal afvaren, Donderdagmorgen, 13 dezer, zal vertrekken van Rotterdam (Maas) te S.20 en van 's-Gra- venhage (S.S.) te S u. 47. Een schier onhoudbare toestand. Kapitein .T. C. de Ridder, oud-garnizoens commandant van Willemstad, die 31 Decem ber 1926 gerepatrieerd is, heeft aan de „Tel." o.a. medegedeeld: Gedurende het anderhalve jatjr, dat ik troepencommandant was heb ik herhaalde lijk aangedrongen op versterking van de militaire bezetting. Doch tevergeefs. Ik be schikte er over ongeveer honderd man to taal ongeoefende manschappon, voor de helft inlanders, voor de andere helft Euro peanen. Noch praktische noch theoretische oefeningen worden er ooit gehouden. Ik ge loof niet. dat dc toestand onder mijn opvol ger, kapitein Borren, veel veranderd is. Wel is er een reorganisatie tot stand gebracht, waardoor wat vroeger zuivere infanterie was, nu z.g. politietroepen is geworden. De menschen moesten volgens de nieuwe i schriften, die dezer dagen precies een geleden werden ingevoerd, in de stad polilie diensten vervullen. Daartoe zouden zij worden uitgerust met een revolver en een klewang. Vroeger waren er alleen lange ge- De kazerneering was in mijn tijd aller ongelukkigst. Alle manschappen waren ge huisvest in een oud fort, het z.g. Waterfort aan den ingang van de haven. Dat was een schier onhoudbare toestand, aangezien verschillende getrouwde mannen onder waren. Hoewel ik het niet zeker weet. moet ik wel aannemen, dat er sedert mijn ver trek eon gebouw is opgericht, waarin de troepen zijn gelegerd, want ik kan niet ge- looven dat de toestand, zooals ik hem ge kend heb, on die alles te wenschen liet, nog gehandhaafd is. Het fort Amsterdam deed niet meer als zoodanig dienst, doch was als officierswoning ingericht. Deze twee forten liggen ter rechterzijde van de St. Annabaai dus op Pieterbaai. Het Riffort, dat aan de overzijde ligt (Otrabanda), is praktisch g-> sproken verlaten. Beide stadsdeelen wor den, zooals u weet, door de Emmabrug ver bonden, zoodat men spoedig in Otra banda hulp kan bieden als er gevaai dreigt Maar het grootste bezwaar is, dat nier over veel te weinig en nog wel geheel on geoefende menschen beschikt Op het Wa terfort staan eenige kanonnen; maar schi r pe patronen om ze er mee te laden zijn op Curasao niet aanwezig. Dit laatste zou trou wens ook geen doel hebben, want er is nie mand, die er moe om kan gaan. Schieten met scherp zou dan ook veel te gevaarlijk zijn. Dc eerste mitrailleuse moet nog op Curasao geïmporteerd worden. U ziet. d:it ons practisch elk behoorlijk afweermiddel daar ontbreekt. En dit lijkt mij zeer onver antwoordelijk. want de Venezolanen zijn nog ahsnluut niet te vertrouwen, terwijl hun kust slechts enkele uren varens van ons eiland afligt De kust van Curacao is scherp getand, zoodat men overal goede landingsplaatsen kan vinden. Zeer talrijke visscherschepen liggen dan ook in al "lie baaien. Men hoe'; dus niet vlak voor Willemstad te landen zondat ik het niot onmogelijk acht, dat de rebellen met een groot aantal visschers- vaartuigen in een paar uur zijn overgesto ken om ons die. poets te bakken. Vroeger lag er steeds een oorlogsvaartuig en dat lijkt mij ook absoluut noodzakelijk, want dan hoeft men meteen wat marinetroepen bij de hand. Uit bezuinigingsoverwegingen dat oorlogsschip destijds teruggeroepen, ar dat kan wel eens. zoo besloot de heer de Ridder, een dure bezuinigingsmaatregel blijken te zijn. Reuter seint uit Caracas: De Venezolaansche revolutionairen, die Zaterdagavond hun bandieten-overval pleeg den op Willemstad en daarna naar Vene zuela vluchtten, hebben Zondag een aanval ondernomen op Coro, de hoofdstad van de Venezolaansche provincie Falcon. De regee- ngstroepen hebben den aanval echter af geslagen. Na een gevecht van verscheiden werden de opstandelingen tot den af tocht gedwongen. DE TROEPENMACHT NAAR CURAQAO. Met de „Kortenaer" zullen in totaal 160 manschappen op Curasao aankomen, nl. 120 man^der bemanning van den torpedojager Op het oogenblik wordt alles in het werk gesteld om den kruiser „Hertog Hendrik" binnen eenige dagen eveneens naar de West te laten vertrekken. Aan boord hiervan be vinden zich ongeveer 450 man, zoodat tenzij nog verdere troepenzendingen zullen plaats vinden, over veertien daeen in C.uragao on geveer 650 man van onze zeemacht aanwe zig zal zijn. HET VERTREK VAN DE KORTENAER. Maandagavond om 10 uur is onder be langstelling van de geheele Heldersche be- lking Hr. Ms. „Kortenaer" uit de haven n Nieuwediep naar West-Indië vertrok ken- Vóór het vertrek heeft kapitein ter zee Lainverse. namens den commandant van de marine, vice-aimiraal Quant, die in Amster dam vertoefde, eon kort afscheidswoord gesproken, waarin hij w§es op de betreu- waardige gebeurtenissen op Curasao, rvoor Nederland zich diep schaamt. Op tic „Kortenaer" rust de taak de ordp te her stellen. Hij wenschte den commandant oen goed beleid toe en zeide cr niet aan te twijfelen, dat, indien dit noodig was, er met kracht zou worden opgetreden, waarbij de commandant zeer zeker zou kunnen re kenen op de krachtige medewerking van zijn officieren, onderoffirieren en manschap pen. Met den wensch, dat de „Kortenaer" den naam van de Kon. Ned. Marine en van de Nederlandsche vlag hoog zou houden, en een driewerf hoera voor do Koningin, waarmee de geheele bemanning hartelijk istemde. besloot spreker. Wel zelden is er bij het vertrek van een schip naar Oost- of West-Indië een zoo groote en enthousiaste belangstelling ge weest Onder de daverende toejuichingen van duizenden menschen aanvaardde de „Kortenaer" de reis. Dp correspondentie, bestemd voor opva renden van Hr, Ms. torpedobootjager „Kor tenaer" zal in afzonderlijke brievenmalen worden opgenomen, welke met dezelfde boo ton zullen worden verzonden als de gewone mail voor Curacao: Dc eerste verzending vindt plaats op 14 Juni a.s. rerhlstreeks uit Amsterdam met de Colonlijn van de K. N. S. M. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de correspondentie, om in de bedoelde zen dingen te worden opgenomen, volledig ge frankeerd moet zijn en voorzien van twee elkaar snijdende lijnen over het geheele adres. ER IS WEL GEWAARSCHUWD! Onze regeering kan niet zeggen, dat zij niet gewaarschuwd is geweest aangaande d. onvoorbereidheid en weerloosheid van Cu racao. In November en December 1927, in Octo ber 1928 en nog eens in December 1928 heb-! ben er nog ernstige waarschuwingen gestaan in „Onze Vlooi", het orgaan der Kon. Nee- Ver van dienzelfden naam. Uit laatstgenoemd artikel riteeren wij: „De wijze waarop de Nederlandsche be langen, die mede en niet in geringe mate gediend worden door de Nederlandsche vlag van oorlogsschepen te laten waaien, verwaar loosd worden, wordt wel sterk geïllustreerd in onze West-Indische Koloniën. In den tijd, dat er geen sprake was van petroleum, toen er geen Panamakanaal lie stond, toen de handelsbetrekkingen tus schen de Pacific Coast en onze Oost-Indi sche bezittingen van weinig betcekenis wa ren en Curaeac alleen betcekenis en belang had. omdat het evenals nu onder den rook van Venezuela lag. waren er altijd Nederlanders, wij zeggen nlt\jd één t-f meer schepen gestationeerd in de Caraïl.i- sche Zee. Toen zelfs bestond korten tijd de betrekking van „Commandant der Scheeps macht in de Caraïbisehe Zee". En nu, nu de betcekenis von Curacao uit een strategisch oogpunt vertienvoudigd is, nu de petroleumindustrie van Curacao een eiland gemaakt heeft, waarvan de tonnen- maat van in- en uitgaande srhe-pen, die \msterdam overtreft, nu er steeds groeiende banrlelshelnngen bestaan tusschen Oost-In- dië en de Pacific Coast, nu ten gevolge van i!e dooreravine van hel Pnnamakanaat. dat deel van het Rijk dor Nederlanden, dat West Indië heet, zoo veel dichter bij de Pacific Coast gelegen is, nu daardoor de Nederland KABOUTERTJE. man is niet slecht, maar zijn vrienden deugen niet en maken hem slecht. In poli- tieken zin wel te verstaan. 'k Ben vergeten, hoe de partij van onze vriend Bouterse eigenlijk heet. 't Is zoo iet-4 van kleine winkeliers, neringdoenden eu marktkooplieden; en 't werd lijst 11. En ja, nu gaat het hem als de kinderen, die op de markt elkaar toeroepen: Ik speel op de fluit en nu moet gij dansen. 't Poli ieke kaboutertje trekt er hij nacht en ontij op uit en kladt de schuttingen,doe'» vooral de markt op de Goudsche Singel v J met zijn naam en beveelt zich zelf aan a's man van de Vrjjhandel en van lijst 11. Die slag is nog zoo mis niet. M aar is dft handel zoo vrij. voor knoeiers èn vcor eer lijke kooplui, als op de markt enin Je politiek? Er on breekt nog maar aan, dat dit Ka boutertje in de politiek een marktkraam opzet en voor zijn doel bezigt. Een flink portret ter weerskanten, zoo nu en dan een gramafoon en op een half pond koekjes van 18 ets een verkiezings'raktaatje toe. Men kan nooit weten; misschien han't Bouterse wel een drie duizend stemmen van marktcollega's en marktbezoekprs. Dat is wel 30.000 te weinig om de kiesdeelcr te halen; maar 't is toch een aardige reclame geweest. Ik zelf doe er immers al aan nipe. Trouwens, ik geef Bouterse net zoo veel kans als alle verpolitiekte en demagogische middenstanders bij elkaar, hoe slim ze het ook aanleggen. Zoo las ik eerst van de Kiezersboml voor Nationale Eenheid en Vooruitgang (dat :s al erg genoeg: na'ionaal, eenheid en voor uitgang; maar het kan nog erger) en daar na van anti-politieke middenstanders, die bij de komende politeke verkiezingen met eigen candidaten uitkomen: dat zij alle maal doende zijn om een krachtige, maar neutrale centrumpartij te vormen. Van het bekende gehalte, natuurlijk. Immers, men acht niet alleen noodig a. politieke en maatschappelijke weerbaar heid door hechte aaneensluiting \an alle middenstanders; en b. beëindiging van elke verspilling van middenstands» eun aan de in ieder opzicht voor ons volk verderfelijke sectarischc poli tiek; maar men wil ook: Ruime radio-uitzendgelegenhcid van pro gramma's zonder voorkeur voor eenige gods dienstige of politieke richting gehandhaafd Uit welke hoek de wind waait, weet ge nu wel. Het mooiste vond ik echter de slotmotie. De vergadering sprak de ernstige wensch uit. dat 1. alle bestaande partijen en vereenigln- gen van middenstanders zich in een organi satie vereenigen, zij het desgewenscht voor- loopig in federatief verband. 2. alle middensanders bij-de a.s. verkie zingen zullen handelen alsof het sub lo. gtv. noemde reeds bestaat en hun stem uitslui tend zullen uitbrengen op middenstands- partijen. Wat een goochemers, nietwaar? Ze willen een nieuwe centrumpartij s'irh- ten en in afwachting van dit wereldwonder, waarvoor in ons land geen plaats is. parle vinken ze reeds naar stemmen op hun Ko- mercandF'iter.. Zeg nou zelf: zijn anti-politiekers nu poli tieke slimmelingen, ja of neen? Neen, zeg ik u, want, aldus het verslag: „Uitdrukkelijk werd -"dgelegd, dat evcn- tueele Kamerzetels zullen worden bezet door die eandidatc-n, op wie de kiezers do meeste stemmen zullen hebben uitgebracht". Ze verkoopen de huid van de beer. welke niet geschoten wordtbehalve dan de beren, die loskomen, als de onkos'en be taald nioo'en worden. Kaboutertjes-politiek! INGEZONDEN MEDEDEELING. PU ROL er op! Dit moet Uw eerste gedachte zijn hij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest. sche Staa'smarine het belnng om de Vader- landsche driekleur aan die kust te vertoo- rfen, zooveel makkelijker en voor joo\eel minder geld kan vertoonen dan uit Oost- Jndië mogelijk is, nu waait in dc Carnihi- sche Zee bijna nooit onze vlag van een ooc^ logssehip. En als niet onmiddellijk ingegrepen wordt, als niet met spoed schepen worden aange vraagd, die de driedubbele functio kunnen en o. i. moeten vervullen, van reserve voor de mininninivloot in Iodic, voor stationee- ring in de Caraïbisehe Zee en vlagvertoon overal in de wereld, dan zal op één na de grootste koloniale mogendheid binnenkort, als de paar uftandsohe oorlogsschepen, die wij behalve wat in Indië noodig is nog bezitten, het tijdelijke met het eeuwige heb ben verwisseld, in de besliste onmogelijkheid zijn om Nederlandsche belangen, waar ook op dc wereld, te dienen of te verdedigen. OFFICIEELE BERICHTEN ON DERSCH F.I Dl NG EN. Rij Kon. besluit is toegekend de aan do Orde van Oranje Nassau verbonden eer medaille, in zilver, aan J. A. Garn er, meester knecht, chef van de conserveerafdeelihg bij do firma C. L. Arbeiter te 's-Gravenhage. DEFENSIE. Bi) Kon. besluit is in rang overgeplant-t by den gcneralen staf majoor A. P. Scyffardt van bet 10de reg. inf.; is op verzoek eervol onts'ngen reserve-kapi tein F. van Seters, van het 2lste reg. inf. Al'PIENTIES.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1