31iruu"r ^riksdjr (ümtratil Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. AANSCHOUWELIJK ONDERWIJS BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 1 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche rending ^ij dageiijksche zending 7«— Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Y% cent. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2765 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 5893& DINSDAG 11 JUNI 1929 ADVERTENTIE!?! Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regeJ meer 0.22 Vj Ingez Mededeel ingcn van 1—6 regel» 240 Elke rcg© meer - 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor bet bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. |t nummer bestaat uit DRIE bladen Wie zich heden abonneert als Kwartaal-Abonné op ons blad, met Ingang van 1 Juli a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De overval op Curasao past precies in het kader van de Zuid-Amerikaansche revolutie-operettes, maar zij is voor ons land toch wel een stukje aanschouwelijk onderwijs, om te doen zien, waartoe on oordeelkundige ontwapening voeren ifcan. Op een mooien Juni-Zaterdagavond iteekt een bende Venezolanen, vrijbui ters, van het vasteland van Venezuela over naar het slechts 70 K.M. verwij derde Curasao, rooft al het daar aan wezige wapen materiaal, neemt gouver neur en militairen commandant gevan gen, en vertrekt weer kalm. 't Lijkt wel of wü nog leven in den ty'd van den Magellaentocht, waarvan juist dezer dagen een feuilleton in ons blad verhaalt Als koloniale mogendheid laten wü nog steeds onze Nederlandsche vlag wapperen in West-Indië. Maar hoe handhaven wü daar ons prestige? Curasao bezit de prachtigste haven van de West. Maar uit bezuinigings overwegingen of om den ontwapenaars toch maar geen aanstoot te geven, is het garnizoen van stukje tot beetje ver minderd, zoodat er thans nog slechts een detachement militaire politie ligt. En ofschoon deze politiemannen zich te weer stelden en er zelfs dooden vielen, tegen een paar honderd roovers waren jjj niet bestand. Eén flink oorlogschip, en de zaak was voor elkaar geweest. Thans is he denmorgen de „Kortenaer" van Hoek van Holland vertrokken. Daarop zullen de roovers alvast niet wachten. Maar is het niet in-treurig? Zullen de Vereenigde Staten van Amerika een herhaling van dusdanige operette in de Amerikaansche wateren toelaten? Niet alleen echter met het oog op onze nationale eer, maar ook omdat wij daar groote economische belangen hebben, ral deze geschiedenis niet zonder meer kunnen worden voorbügegaan. Op Curasao heeft de Koninkly'ke Pe- troleummaatschappü in een korte reeks van jaren groote dingen tot stand ge bracht Van de 17889 inwoners, welke Wil lemstad had op 1 Januari 1927, leefden er 6800 van den arbeid bij de Ba- i taaf sche. De Bataafsche betaalde in 1928 aan loon ruim acht millioen gulden, de Cu rasao Scheepvaart Maatschappü büna drie millioen. Moet ook in de toekomst op dezelfde ilordige wyze gewaakt worden over de bronnen onzer nationale welvaart? Hier heeft men nu één der vruchten der domme ontwapeningspropaganda: Geen geld meer er voor over, om zün ligen boterham te verdedigen. Vlak vóór de verkiezingen aanschou- wely'k onderwys als illustratie op den ontwapeningsschreeuw der socialisten ®n van andere défaitisten. Of deed Nederland ook al onrecht, als het zün landszonen beschermde tegen revolutionaire avonturiers en de ge- tneenschappelüke welvaart behoedde voor struikrooverü Zal het nu zü"n: beter ten halve ge keerd dan geheel gedwaald? Naar het heet, was men op het De partement van Koloniën op de hoogte Van vroegere, gelyksoortige plannen. tVy mogen niet hopen, dat dit het geval Is geweest. Maar ons dunkt, thans is het meer dan mooi genoeg. Deze treurige geschie denis zal een diepen indruk nalaten by vns volk. Dat het er zyn goede lessen Jit trekke! Den heer Colyn mag men dank we ten, dat hü zoo spoedig de Regeering Vragen stelde. Na het antwoord kan pas een oordeel geveld worden over de houding der Re geering zelf. Voorloopig lykt het ons onverantwoordelyk een kolonie, gelegen Vlak by een Zuid-Amerikaanschen revo- lutionnairen vuurhaard, als het ware onbeschermd te laten. ENGELSCHE EN VASTELANDS- SOCIALISTEN. Wij hebben meermalen gewezen op het verschil tusschen de Engelsche socialisten en die in ons land en de overige deelen van het Europeesche continent Een merkwaardig voorbeeld valt heden weer aan te wijzen. De nieuwe Engelsche premier Mac Donald heeft Zaterdagavond, nadat zijn Kabinet in elkaar was gezet, een korte radiorede gehouden, om zich als het ware voor te stellen aan de bevolking van Groot-Brittannië. Het sociale program voor den eersten tijd luidde als volgt: „Een herziening der pen sioenen voor weduwen en een krachtig on dersteunen van de reeds begonnen bespre kingen tot het vestigen van een duurzamen vrede tusschen werkgevers en werknemers zullen wel nu het eerst onze aandacht vra gen". Wanneer onze socialisten di* lezen, zullen hun wel de haren ten berge rijzen. Een duurzame vrede tusschen werkgevers en werknemers, dit gaat immers rechtstreeks m tegen hun grimmige opvattingen. Hier is de klassestrijd het summum aller socia listische wijsheid. In Engeland zoekt men eer duurzamen vrede. Toch beproeft, men in ons land aan sociaal-democratische zijde er bij de eigen volgelingen den moed in te houden door te wijzen op de stembusresultaten der La bours in Engeland. 't Is waar, moed geeft den burger tien vóór. Wanneer men nu ook hier eens in 't program ging zetten: bevordering van een duurzamen vrede tusschen werkgever en werknemer? Pas dan ging een vergelijking met Engeland op. Inmiddels is het merkwaardig, dat Het Volk deze rede van Mac Donald tot dusver angstvallig verzwijgt. Precies als bij de Bel gische lin-tjesgeschiedenis. De burgerlijke pers moest Het Volk erop attent maken. Toen pas zette het socialistische dagblad zijn lange tanden in dit taaie stukje vleesch. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is op verzoek eervol ontslagen Jhr. D. P. M. Graswinckel als districts-com mandant tevens inspecteur der Rijksveld- wacht te Utrecht en benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau-orde Jhr. Graswinckel. Bij Kon. besluit is toegekend de zilveren ecreme'daille van d? Oranje-Nassau Orde aan J. Hollander, fabrickschef bij de firma H. F. Jansen en Zonen te Amsterdam; de bronzen em aan H. van 't Ilooft, magazijn-bedien de bij de firma A. van Wijngaarden en Zo nen te Rotterdam en aan P. van Es, arbeider ü;j de N. V. fabriek van klinknagels en schioefbouten voorheen Joh. Smit te Ridder kerk CONSULAIRE DIENST. Bij beschikking van den Minister van Bui- tenlandsche Zaken is de aanwijzing van den heer Mr. E. A. F. graaf van Bylandt als can- didaat voor den consulairen dienst op diens verzoek ingetrokken. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 14 Januari a.s. niet plaats hebben. DE ZEE-ONGEVALLENWET. De Minister van Waterstaat maakt bekend dat in Mei jl. verzekeringsovereenkomsten met den Staat zijn gesloten ten behoeve de bemanningen van de zeevaartuigen: Cor en Annie Sch. 257, Concordia Constans Sch.1 366, Jacobus Verhev Sch. 311, Vredenburch Sch 9 Jacoba KW. i72, Rijnmond 11 KW. 43, Koningin Wilhelmina, Emerande, Julia Ilse en Maruna. DE OVERVAL OP WILLEMSTAD. De „Kortenaer" met een detachement mariniers vertrokken. „HERTOG HENDRIK" VOLGT DONDERDAG. adere bijzonderheden over den overval. Colijn stelt vragen aangaande de „voor onze internationale reputatie zoo smadelijke gebeurtenissen". DE „KORTENAER" NAAR CURAQAO VERTROKKEN. Drukte te Nleuwediep. Het plotselinge vertrek van den torpedo jager „Kortenaer" naar de West is Maan dag natuurlijk het groote onderwerp der ge sprekken geweest Den ganschen dag drom de een groote menigte in de nabijheid van de Buitenhaven tezamen, waar met man en macht gewerkt wordt om het schip in ge reedheid te brengen. Het bericht betreffende de bezetting van Willemstad kwam hier Zondagavond 8 uur bij de directie der marine binnen, en oogen- blikkelijk werden maatregelen genomen tot gereedmaken van den torpedobootjager. Tal van mannen moesten van hun woningen worden gehaald, en de werf te Willemsoord ontwikkelde een koortsachtige haast om alles tijdig gereed te hébhen. Er moesten nog kleine reparation geschieden, officiers- verblijven ingericht, overplaatsingen ge schieden, ook proviand en munitie worden ingenomen. Dit alles veroorzaakte Maandag den ganschen dag een buitengewone bedrij vigheid aan de Buitenhaven, waar velen na tuurlijk het interessante schouwspel bij woonden. Hoewel alles in groote haast ge schiedde, was het verloop der werkzaamhe den regelmatig en Maandagavond 10 uur was de „Kortenaer" voor het vertrek ge reed. Het Ministerie van Defensie deelt het na volgende mede in aansluiting op het Regee- rings-Communique door het Ministerie van Koloniën uitgegeven: Hr. Ms. torpedojager „Kortenaer" vertrok 7 Februari jl. uit Paramaribo naar Neder land aangezien de aanwezigheid van dien bodem in de West Indische wateren niet meer noodzakelijk geoordeeld werd en aan dit schip bepaalde diensten hier te lande moesten worden opgedragen. Het schip keerde 8 Maart te Nieuwediep terug en werd verder gereed gehouden om bij mogelijke verwikkelingen _in West-Inflië zoo spoedig mogelijk naar Willemstad te wórden gezonden. Thans zal die torpedobootjager uit Nieuwe diep vertrekken binnen 24 uur nadat de or der daartoe is gegeven. De staf van de „Kortenaer" bestaat uit: Luitenant ter zee le klasse J. Lagaalj, commandant; id. 2e klasse H. T. Hoffmann, oudste officier; id. A. de Booij, id. J. E. A. Post Uiterweer, id. 3e klasse J. F. van Duim; officier van den M. S. D. le klasse C. van Leijden; id. 2e klasse G. W. J. Massa; id. 3e klasse L. Stam; officier van adm. 2e klasse L. A. van Houte; officier van go- zondh. 2e klasse P. S. Walma van der Mo len en le luit der mariniers P. J. v. .Gijn. Te Hoek van Holland hebben zich van morgen een officier en 39 onderofficieren en manschappen van het corps mariniers op de „Kortenaer" ingescheept DE INDRUK TE WASHINGTON. Uit Washington seint Reuter, dat het inci dent op Curasao in Zuid-Amerikaansche diplomatieke kringen aldaar sensatie heeft vèrwekt Er bestaat in officieele kringen geen neiging de zaak ernstig op te vatten of er meer in te zien dan het schuimend vertoon van overgekookte Zuid-Amerikaan sche revolutionairen. De NAMEN DER DOODEN. De namen der slachtoffers van den over val op Willemstad zijn: Sergeant-majoor Vaus, sergeant Marcusse en brigadier van Zuylen. EERSTE KAMER. DE OPVOLGER VAN JHR. VERHEYEN. Nu Mr. Jan van Best zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer niet aanneemt, is aan de beurt om benoemd te worden de her J. E. A. M. Meijring te 's-Hertogenbosch. Maar ook hij zal een verkozen-verklariug niet aannemen. Reeds vóór het overlijden van Jhr. Mr. Verheijen was er in de R.-K. Satenclub van Noord-Brabant een sterke strooming om bij de deze maand op te maken nieuwe candi- datenlijst voor de Eerste Kamer voor de vacature, welke fe wachten was, aan te wijzen Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, die reeds op de vorige lijst als een der gekozenen voorkwam, doch deze verkie zing destijds niet kon aanvaarden, wegens zijn lidmaatschap der Tweede Kamer. In de vergadering der Satenclub van 25 dezer bij gelegenheid van de eerste zitting der Staten zal de nieuwe candidatcnlijst worden vast- DE UNIFORMEN. BELANGRIJKE WIJZIGINGEN. Vernomen wordt, dat de uniformen (don kere, niet de grijze) voor officieren en on derofficieren niet onbelangrijke wijzigingen hebben ondergaan. Zoo zijn o. m. de vroeger zoo bekende „lus sen" op kragen on mouwen der onderoffi- ciersjassen de granaten en hoorns weder ko men vervangen. Ook de, nu platte, knoopen zijn wederom van een granaat-of een hoorn vooreieni HET DETACHEMENT MARINIERS. Men meldt ons uit den Helder: Het detachement mariniers, dat te Hoek van Holland zich inscheept, is 40 man groot en staat onder bevel van den eerste luite nant der mariniers P. J. van Gijn. In totaal heeft de „Kortenaer" 150 man aan boord. Onderweg zal twee maal olie moeten worden ingenomen, n.l. te Ponte Del- gada en St. Thomas. DE „HERTOG HENDRIK" VERTREKT DONDERDAG. Uit Den Helder wordt gemeld: Hr. Ms. „Hertog Hendrik", die tijdens het bezoek van de Koninklijke familie te Am sterdam vertoefde, is Maandagmiddag in de haven van Nieuwediep teruggekeerd zal met den meesten spoed voor het trek naar West-Indië worden klaar ge maakt Vermoedelijk zal deze bodem Don derdag van Nieuwediep vertrekken. Hr. Ms. „Heemskerck", die van Bordeaux onderweg was naar Nieuwediep, heeft op dracht gekregen, met den meest mogelijken spoed naar hier terug te keeren. De onderzeebooten O 9 en O 10 en de tor pedobooten Z 5 en Z 6, die in de hoofo- stad waren, zijn met onbekende bestem ming naar de Noordzee vertrokken. Hulp van Venezolanen op Curasao zelL Blijkens berichten door de Kon. Ned. Stoomb.-Mij. ontvangen, waren Zaterdag avond omsi reeks tien uur tweehonderd man uit Venezuela op Curacao aangekomen om wapenen te krijgen. Deze (die dan op Cura cao zelf hulp van 300 landgenooten moeten hebben gekregen) dwongen des nacht om uur het s.s. „Maracaibo" van de Red D. Line naar Coro te vertrekken, in Vene zuela. Zij namen den goeverneur en den commandant van de militaire politie met vijf ien soldaten als gevangenen mede. Na hun vertrek had de militaire politie d: situatie weer in handen. Zondagochtend ras alles rustig. Gemeld wordt nog, dat er op Curacao on geveer 1500 Venezolanen werken. volstrekt geen politiek karakter heeft De presidentswisseling te Caracas beteekent trouwens allerminst een verandering in het regiem of in de politieke richting van Venezuela. Integendeel, aldus de gezantschapssecretaris, de verkiezing van Perez is veeleer een bevestiging van het regiem, dat sinds 1909 in Venezuela heerscht en waaronder het land zich sinds vijf en twintig jaar, rustig heeft kunnen ontwikke len, dank zij een krachtig gezag, het herstel der financiën en het aanleggen van een- be langrijk wegennet De wijze, waarop Gomez bij zijn heengaan door de we gevende en besturende lichamen gehuldigd is, is een afdoend bewijs van den vasten wil om in de door hem aangegeven richting door te gaan. De eenige reden, waarom Gomez is afgetreden, idan ook, dat hij eindelijk eens wat rust wil nemen, althans naar rustiger werk ver langt. De 72-jarige president wil zijn ver dere krachten namelijk wijden aan den landbouw. War, hij in den tijd van zijn pre sidentsohap den burgers steeds heeft voor gehouden, namelijk, dat de rijkdom van Ve nezuela in zijn vruchtbaren grond verbor gen ligt, wil hij door eigen werk bewijzen Perez zal verder in zijn geest regeeren. Er is dus volstrekt geen revolutie ge weest en de bandieten, die meenden dat zij mooie kans kregen voor hun werk, zul len spoedig ondervinden, dat er ook thans nog orde cn rust* moeten heerschen in het land. Aldus de heer Clemente. Herinnerd wordt nog, dat de heer Carde.no, e van 1920 tot 1926 Venezuela bij de Neder landsche regeering vertegenwoordigd heeft, minister van Handel is geworden in het nieuwe kabinet van president Perez. VRAGEN VAN DEN HEER COLIJN. Het Eerste Kamerlid de heer Colijn heeft de volgende vragen gericht tot den Minister van Koloniën: 1. Is de Regeering bereid, zoo spoedig mogelijk meer uitvoerige mededeelingen te verschaffen aangaande de voor onze inter nationale reputatie zoo blameerende gebeur tenissen op het eiland Curacao? Wil de Regeering met name duidelijk maken, waaraan het is toe te schrijven, dat eea bende van 500 Venezolanen dermate ge- -r Spend kon zijn. dat de militaire politie macht kon worden overmeesterd? 3. Kan er op worden gerekend, dat de Re geering. maatregelen van blijvenden aard ne men zal om een herhaling van zulke voor ons koloniaal gezag en onze internationale reputatie smadelijke gebeurtenissen te komen? OM AMERIKAANSCHE OORLOGS SCHEPEN GEVRAAGD. De „Telegraaf, die meedeelt, dat de Ko loniale Raad van Curacao Zondag bij het krieken van den dag in buitengewone zit ting bijeen is gekomen en om assistentie heeft geseind brengt een telegram uit Wil lemstad, waarin gezerrd wordt: De consul der Ver. Staten, de heer T. W. Voetter, stuurde een dringend telegram naar Washington, waarin hij verzocht om onverwijlde expedieering van Amerikaan sche oorlogsschepen uit de Kanaalzone en de Garahisehê Ze» naar Curasao» WAT DE VENEZOLAANSCHE GEZANT ZEGT. Het bandietenhooid Urbina. „Het Vaderland" sprak met den gezant schapssecretaris in Venezuela, den heer Clemente en vernam van hem, dat het ge beurde uitsluitend een bandieten-onderne ming is, zonder verband met eenige politiek. De zoogenaamde Generaal Urbina (niet Ur- bino, zooals hij in sommige berichten heet) is trouwens een oude kennis van de justitie in Venezuela. Een goed jaar geleden heeft hij samen met een ander generaal van zelfde soort, het bandietenhoofd Fossi, een aanval gedaan op het douanebureau te La Vela. Die aanslag mislukte; er vielen vijf of dooden en de leiders wisten te ontkomen. Zij vluchten naar Curasao. maar zijn daar blijkbaar maar zeer korten tijd gebleven, want spoedig werd hun aan wezigheid in Columbia gemeld. De Venezo- laansche autoriteiten hebben toen te Bogota de uitlevering van de bandieten aangevraagd De onderhandelingen daarover zijn waar schijnlijk nog niet eens geëindigd, nu Ur bina plotseling weer op het tooneel ver schijnt Hoe deze rooverhoofdman aan het hoofd van zoo'n grooten troep komt te staan? vroegen wij nog; het karakter van een ver-overval verandert wel eenigszins, i neer de bende verscheiden honderden i nen telt Hieromtrent kon de heer Clemente ons niets mededeelen. Wel was hij geneigd aar te nemen, dat de „generaal" op Curacao zeil mannen geronseld had en wel onder de Venezolaansche arbei ders, die daar in de groote olieraffinaderijen werkzaam zijn. Deze industrie heeft zich in de laatste jaren enorm uitgebreid o Curacao en allerlei vreemde elementen zij daar door de werkgelegenheid aangelokt Daar zou Urbina dan, volgens de verondei stelling van den beer Clemente, zijn volge lingen gevonden hebben. Zonder die hypo these lijkt de situatie immers zeer raadsel ach tig; intusschen zal men natuurlijk nadere berichten moeten afwachten. Alles wat de heer Clemente tot nogtoe van «le zaak wist bad hij uit de gewone inlichtings diensten voor de pers vernomen. Eén ding was in ieder geval zeker, zeide de heer Clemente, namelijk dit, dat de re geering te Caracas al het noodige zal doen om de schnldlgen te stralien, ook wegens hun brutale bandietenstreek te Willemstad. Weliswaar zijn ze in een weinig bevolkt deel van Venezuela geland, maf regeering beschikt ook over voldoende mid delen om, ook in die uithoeken van het land, het wettige gezag spoedig te doen triomfeeren. Wij wezen nog op het samentreffen van deze grootscheepsche bandietenonderneming en de belangrijke politieke gebeurtenissen welke in de laatste dagen in Venezuela hei) ben plaats gehad, namelijk het aftreden van president Gomez en het aan het bewind komen van een nieuwen president De heer Clemente verklaarde echter nadrukkelijk, dat deze heel» onderneml AUTOBUSDIENSTEN. GORCUM VIANEN. Bij K. B. zijn ongegrond verklaard de be roepen, ingesteld door C. Brakband te Leer broek, tegen de beschikkingen van Gedep. Staten van Zuid-Holland, waarbij aan de A. T. O. vei^unning is verleend voor een autobusdienst tusschen Gorinchem (station) en Vianen (Voorstraat), onderscheidenlijk het verzoek van C. Brakband voornoemd vergunning voor een autobusdienst voor hetzelfde traject is afgewezen. „ARTIS" TE AMSTERDAM. Met ingang var. heden zal, na des namid dags zes uur, de entreeprijs van „Artis" voor alle bezoekers tot op de helft, n.l. van f 1 tot f 0.50 per persoon, verminderd wor den. Daarbij zullen alle dierenverblijven geopend blijven tot het donker begint te worden. Alleen op Woensdagavonden, wanneer muziekuitvoeringen gegeven worden, zal de gewone entreeprijs gehandhaafd blijven. A. B. KLEEREKOPER. BLIJFT NON-COMBATTANT. Naar het „Volk" meldt, gaat het met het Kamerlid A. B. Kleerekoper niet zoo voor uit als men godacht had. Prof. Snapper is in consult geweest. Men had gedacht, dat de zieke einde dezer week het ziekenhuis zou mogen verlaten om zich tot verder herstel naar buiten te begeven, maar daar komt niets van. Intusschen is er geenerlei reden tot ongerustheid. NDISCHE BETREKKINGEN. OVERZICHT DER VACATURES. De Staatscourant van 7/8 Mei 1929 bevat de maandelijksche opgave van betrekkingen bij 's Lands dienst in Nedcrlandsch-Indië, waarin moet worden voorzien door uitzen ding vanwege het Commissariaat voor Indi sche Zaken bij het Departement van Kolo niën. VACATURES BIJ BELASTINGDIENST. Vanwege het Commissariaat voor Indische Zaken van (iet Ministerie van Koloniën wordt medegedeeld dat bij den Belasting- Accountantsdienst in Noderl.-Indië kunnen worden geplaatst: a. gegradueerde adjunct accountants (doctorandi in de handelswe tenschappen, die met goed gevolg het aan vullingsexamen in.de rekeningwetenschap hebben afgelegd); b. adjunct-accountants (vereischten: einddiploma H. B. S. 5 j. c. of daarmede gelijk te stellen diploma, de akte Boekhouden M. O., eenige Jaren praktijk, het bezit daarenboven van eenige bijvakdiplo ma's van het Nederlandsch-Instituut dan wel van de Organisatie of van den Neder- landschen Bond van Accountants strekt tot aanbeveling). De Nederl. Staatscourant van 7-8 Mei be vat nadere bijzonderheden en inlichtingen zijn te bekomen bij den heer A. E. Ch. van Sa ar loos, Accountant le klasse bij genoem den dienst, tijdelijk vertoevende Konings plein 26 te 's-Gravenhage. Sollicitaties (ongezcgeld) vóór 1 Juli a.s. te zenden aan het Commissariaat voor Indi sche Zaken bij het Ministerie van Koloniën (Afdeeling B, Eerste Bureau). ELECTROTECHNISCHE INGENIEURS. Het Commissariaat deelt verder mede, dat voor het Veiligheidstoezicht in Neder.-Indië een electrotechnisch ingenieur bekend met hoogspanningstechniek gevraagd wordt. De Nederl. Staatscourant van 7-8 Mei 1929 bevat nadere bijzonderheden en inlichtingen zijn te bekomen bij den heer Ir. A. N. van Moerten, Gecommitteerde van gemeld toe zicht hier te lande (adres: Van Blanken burgstraat 63 te 's-Gravenhage). Sollicitaties (ongeze-sld) vóór 1 Juli a^. t« zenden aan h»t Commissariaat boven ver- meld (Afdeelin* B, Kerst» Bureau), HET MENU. DE LIBERALE SMULPARTIJ. Als je maar boft. Ten einde den band tusschen de Rotter- damsche liberalen tc versterken, naaien be langstellende geestverwanten deel aan een gemeenschappelijken maalüjd op Zaterdag 8 Juni, des avonds half zeven, in de sociëteit van de Diergaarde. De Rotterdamsche Ka merleden de heeren Knottenbelt en Schür- mann zaten mede aan; en mej. Mr E. C. van Dorp hield een tafelrede. Als deskundigen traden op Jhr. de Mu ral t. c. L opschepper; Dr. Vos, dokter-keur- meester: Johanna Westerman. overste van het bedienend personeel; C. G. Roos als fi nancier; en Ridder van Rappard ais voor proever van de wijn, omdat Abraham Staal man geweigerd had medewerking te verlee- nen. Ook Henri ter Halle wenschte niet te fungeeren als muzikant-clown conferencier en daarom had Van Rappard Jan van Riemsdijk meegebracht; terwijl het strijkje uit Strijen voor een straf-muziekuitvoering moest zorgen, omdat het beroemde gezel schap van Jacob Kwast uit Opperdoes (of daar ergens) verhinderd was. Door een smakelijk misverstand, dat mij bijna maagkrampen, maar geen gewetens wroeging bezorgde, heb ik een uitnoodiging gekregen. Verscholen in een gehuurd rokkoskium _n verguld met geleende decoraties uit -la rijke verzameling van een oud-minister van buitenlandsche zaken, waardoor ik scheen te zijn. die ik niet was, heeft niemajid mij de finitief erkend; de onjuist geformuleerde vraag naar mijn herkomst kon ik volkomen laar waarheid beantwoorden, zonder h^t nisverstand weg te nemen Evenwe.1, ik acht het toch niet geoorloofd school te Rlapnen en ik weigc-r per'inent de mij verstrekte opdracht om verslag te schrijven van het „kostelick maal". Ik wil echter om de Fransche kok, dia wel op eenige reclame recht heeft, een pU- zier te doen, hier het menu afschrijven, dat men overigens eemakkdijker kan afeten dan oplozen. Doch verschillende dischgenoo- ten gaven heel aardige toepassingen; ik kan niet eten en praten tegelijk en had dus af doende reden om te zwijgen. Ziehier dus het Hors d' Oeuvres Variés Liheralia (Liberaal voorgerecht in diverse soorten). Cëlesi en Rranches originaire Strijen (Selderij uit Strijen afkomslig). Huitres de Zélande liberie (Zeeuwsche oesters in schelp). Soupe grandiose arroganse (Soep voor zelfhewusten en met zich zelf ingenomenen). Turbot poché Schuttevaer. See Hollan- daise. Pommes utilité général. (Tarbot Harm Smeengc en aardappels tot nut van 't alge meen; met pikante saus). Cótelettes a la Fock et Braat (Dhersa rarkensribstuk). Pointes d' Asperges égalité. (Gelijkheids- asperges). Gateaux de Schürmann (Gebak van Schürmann). Glacé la Knottenbelt. (IJs naar den smaak van Mr. Knottenbelt). Café Abraham. (Koffie zooals Abraham Staalman ze vroeger verkocht. Bourgogne Ridder de Rappard e.a. (Wijn uit de kelders van Ridder van Rappard e.a (Voor copie conform; doch eenigszins vrij vertaald). DE STAKING TE SCHEVENINGEN NIEUWE STRUBBELING. DOOR DE HOUDING DER FIRMA A. VAN DER TOORN Jzn. De blijdschap, welke te Scheveningen in al 1 e kringen heerscht over het einde der visschersstaking wor .'i aanmerkelijk getem perd door het feit, dat de groots e reederij, die van de firma A. van der Toorn Jz. de nieuwe loonregeling op ietwat zonder linge manier toepast. De heer Van der Toorn heeft n.l. aan zijn schippers meegedeeld, dat hij wel het ver- hoogde loon percent age wil betalen, doch dat de schepen zwaarder bemand moetir» worden (minder jongens aan boord). Het gevolg daarvan zou zijn, dat de visschers per hoofd niets meer zouden ontvangen dan 't vorig jaar. Het is begrijpelijk, dat men daarop niet wil monsteren. Naar verluidt, zouden reeds twee schippers, die op *t onbillijke van d<-ze maatregel gewezen hebben, ontslagen zij-k Van visscherszijde wordt opgemerkt, dat een zwaardere bemanning absoluut over bodig is; geen enkele reeder denkt er aan en geen enkele schipper vraagt er om. Ook het bestuur der Reedcrsvereeniging moet deze nieuwe strubbeling zeer betreu ren en tracht de reederij te bewegen deze onnoodige en onbillijke eisch te laten val len. Slagen deze pogingen niet, den, zoo meent men, zal de vloot dezer firma niet naar ze» gaan; want er i$ een groot tekort aan vis schers en deze zullen dus op de gesteld» voorwaarden niet monsteren. Heel wat Sohcveningsche visschers hebben reeds ander werk gezocht; en in de laatste wekei, vonden velen vooral op de Vlaar- dingsche vloot een plaats De Vlaarding- srhe rceders s> onden n.l. verschillen.le faci liteiten toe: verhoogd reisgeld, werken op 't erf, beter graailoon. Sommige Vlaanling- sche loggers, welke vroeger een of t\va Scheveningers aan boord hadden, moeten thans geheel met Scheveningers bemand zijn. Hoe het echter zii. het Is te hopen, dat ook d. ze moeilijkheid spoedig opgelost wordt; dan zal de geschokte bed rij fsv rede, gezien de gezindheid van het meerendec! van reeders en visschers, spoedig hersteld «Ütk

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1