DERDE BLAD. BINNENLAND. Hospitaal-Kerkschip De Hoop, Radio Nieuws. PETER EN Z'N ZUSJE. MAANDAG 10 JUNI 1929 DERDE BLAD PAG. 9 OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is ontbonden da Staats commissie voor het instellen van een onder roek naar de meest doeltreffende regeling: de financieele verhouding tusschen het en de Gemeenten, met dankbetuiging san den voorzitter, de leden, het lid-secre taris en den adjunct-secretaris, en is be noemd tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw prof.'mr. C. W. de Vries, lid en se- crt^aris van cLczei Staatscommissie, ihoog- leeraar aan de Handelshoogeschool te Rot terdam, wonende te 's-Gravenhage. BURGEMEESTERS. By Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Utingeradeel mr. E. N. W. Maaö; is aan N. A. de Joncheere op vezoek eer vol ontslag verleend als burgemeester van Puttershoek. HOOFDINSPECTIE VOLKSGEZONDHEID. De hoofdinspecteur van de volksgezondheid '(besmettelijke ziekten) dr. J. Th. Terburgh, is van 1023 Juni afwezig. De dienst wordt waargenomen door den inspecteur, dr. D. J. Huls ïoff Pol, Koningskade 27, Den Haag. RECHTERLIJKE MACHT. By Kon. besluit zijn benoemd: tot griffier ijj het kantongerecht te Haarjem mr. A. J. L. Liesker. ambtenaar van het O. M. by ie kantongerechten te Maastricht, Heei'len ai Gulpen ter standplaats Maastricht; te 's-Hertogenbosch mr. A. |W. Kleinenham- mans, thans griffier by het kantongerecht ;e Tilburg; tot plaatsvervangend griffier van den Raad van Beroep (O.) te 's-Her- logenbosch mr. A. W. Kleinenhammans, be noemd griffier by het kantongerecht al- iaar; tot subst.-officier van justitie by d» rechtbank: te Rotterdam mr. J. F. Hoef- felman, subst.-officier van justitie by de rechtbank te Breda; te Breda jhr. mr. F. E. M. de Roy vaji Zuidewyn, ambtenaar »an het O. M. bij de kantongerechten te Breda, Oosterhout en Zevenbergen, te Breda; te Almelo jhr. mr. J. E. W. Twiss Quarles van Uffowi, ambtenaar van het 0. M. by de kantongerechten te 's-Herto- genbosch, Oss, Heusden, Waalwijk. Veghel, Boxmeer, Oirschot en Tilburg, te 's-Herto- fenbosch. Bij beschikking van den Minister van Justitie zijn aangewezen in de enkelvoudige Lamcr voor de vereenvoudigde behandeling vin strafzaken van de Arr.-Rechtbank te Amsterdam tot plaatsvervangend lid: jnr. A. M. baron van Tuyl van Serooskerken, mr. J. E. Hoekstra, m'r. G. Jutte, mr. A. C N P [toys, mr. J. Verdam, mr, M. D. K. S van Lier, allen rechter DEFENSIE. By beschikking van dén Minister van De fensie zijn do luitenants ter zee 2e klasse: ihr. H A. van Foreest~ en H. Witte ge^ plaatst' onderscheidenlijk aan boord van het wachtschip te Willemsoord en als officier Van dient by het Kon. Instituut voor de Ma- HOOFDINSPECTEUR VOLKS GEZONDHEID. De hoofdinspecteur van de Volksgezond- leid (besmettelijke ziekten), Dr. J. Th. Ter- lurgh, is van 10—23 Juni afwezig. De dienst eordt waargenomen door den inspecteur )r. D. J. Hulshoff Pol (Koningskade 27, s-Gravenhage). DE WONINGWET. NLD. bond van huis- en grond- sHjenaren en bouwondernemers. Algomeene vergadering. Te Arnhem is de algemeene vergadering [ehouden van den Nederl. Bond van Huls- n Grondeigenaren en Bouwondernemers. Den eersten dag droeg do vergadering 'n luishoudelijk karakter. In deze vergadering eerden tot bestuursleden benoemd de hee- on w, van Weizen, Leiden, D. A. Schreiner, Lrnhem, en G. van Lankeren, Utrecht Een excursie werd gemaakt naar de ver- chillende nieuwe woningcomplexen en de lieu were stadsgedeelten van de gemeente imhem. In de voortgezette vergadering werd een lespreking gehouden over de toepassing van de Woningwet. Als eerste inleider voerde het woord de ecretaris Mr. E. Hollander Jr., die het uridjschc gedeelte van de Woningwet be sprak, waarbij Spr. achtereenvolgens be handelde de practische moeilijkheden, die zich voordoen bij uitbreidingsplan, onteige ning in verband met de Woningwet en het bouwverbod, in het bijzonder voor den pa£ ticulieren eigenaar. De heer Van Kesteren, te 's-Gravenhage, sprak daarna naar aanleiding van het la ten voortbestaan van het groote onrecht, voortvloeiende uit de wijze, waarop de Wo ningwet door onderscheiden gemeentebestu ren wordt uitgevoerd. Ook behandelt Spr. 4 van art, 2\ der Woningwet handelende over onbewoon baarverklaring, ontruiming, sluiting en af braak. Ten slotte vatte Spr. zijn betoog samen in de volgende conclusies: le. de overheid late de exploitatie van grond en huizen over aan het particulier initiatief en bepale zich uitsluitend tot het geven van leiding ten aanzien van stadsuit breiding, bouwen, verbouwing enz. zonder zich bezig te houden met grondspeculatie en hetgeen er mede samenhangt een en ander als zijnde ibeter in overeenstemming met haar gezagstaak. 2e. Dient te worden gebroken met het In stituut. van uitsluitend ambtelijke adviezen, zoodat belanghebbenden, die in beroep ko- n, worden berecht door instanties, waar- ook vertegenwoordigers van die belang hebbenden kunnen zitting nemen. De heer L. Klawer te Rotterdam behan- delde daarna de toepassing van de financieele paragrafen der Woningwet, nl. 7 en 8, waarvan de eerste regelt den geldelijken steun van gemeentewege en de tweede dien van rijkswege, waarbij Spr. er op wijst, dat zoo goed als nimmer door een gemeentebestuur rentedragende voorschot ten worden verleend aan hen tot wie een aanschrijving is gericht als bedoeld in art 17 der Woningwet, d. w. z. tot eigenareu om de noodige verbetering aan te brengen. Spr. acht het dan ook dringend noodig dat de Woningwet in dien zin wordt gewij zigd dat lo. onder bepaalde bindende voorwaarden ten opzichte van bouw en exploitatie, do winst beoogende particuliere bouwonderne mers en huizen-exploitanten ten opzichte van de voordeelen der financieele paragra fen der Woningwet op gelijke lijn worden gesteld met do vereenigingen enz. uitslui tend in het belang der verbetering van de volkshuisvesting werkzaam. 2o. In de Woningwet zelve duidelijker worde omschreven dat de financieele para grafen moeten worden toegepast voor bouw van eenvoudige woningtypen voor paupers en z.g. minder valide arbeiders. Conclusies. Naar aanleiding van deze inleidingen werden, door het bestuur een viertal conclu sies voorgesteld, waarover zich een levendig debat ontspon, doch ten slotte werden deze conclusies als volgt vastgesteld: lo. Herziening van do Woningwet is ur- gent Deze urgentie treedt steeds meer naar voren, immers onder meer: A. de regeling van de schadevergoeding bij onteigening in het belang der volkshuis vesting is in strijd met recht en billijkheid. B. Redenen voor weigering van bouwver gunning zijn te veel aan de willekeur over gelaten. 2o. De overheid trede slechts aanvullend .1 regelend op en onthoüde zich van In menging op het terrein van den particulier. 3o. De financieele steun van regeerings- ege dient zich te beperken tot den bouw van woningen voor paupers en sociaal- achterlijken. 4o. Geschillen over de uitvoering van de Woningwet worden opgedragen aan onaf hankelijke colleges. --*■> Zaterdag is het bekende bootje vertrokken. HET EVANGELIE OP DE WIJDE BAREN. Ds. IiUteyn spreekt bij het vertrek. Amsterdam, 8 Juni. Een levendige ivroolijke aanblik bood hst ons welbekende bootje, terwijl het daar vroolijk gopavoiseerd gemeerd lag aan de de Ruijterkade te Amsterdam. De vroolijk geklemde vlaggetjes wapperden lustig in dom frisschen morgenwind. Langzamerhand naderden loden van het bestuur en verdere 'belangstellenden, welke zich allen .vereenig- den in het Hospitaal. De heer Beels, voorzitter van het be stuur, heette allen welkom, sprak daarop woorden van iwaardeering tot Dr. van As peren. „Do Hoop" en Dr. van Asperen behoóren ibij elkaar genoemd te worden, aal Spr. Vervolgens sprak de heer B c e 1 s nog 'tiot kapitein Smit en stuurman D u b b e 1 d, die nu hun tweede lustrum vierden, want reeds een tiental jaren hadden zij beiden met trouw en toewijding zich van hun taak gekweten. Dan nog herinnerde de heer B e e 1 s de bemanning er aan, dat zij steeds in hun ge drag moesten toonen, idat zij mannen waren van hot Hospitaal-Kerkschip. Daarop gaf de heer Be els het woord aan Ds. Luteyn Nadat deze had laten zingen Psalm 27 vers la en 3b ging hij voor in gebod en bepaalde vervolgens zijn hoorders bij Matth. 14 14: En Jezus uitgaande zag een groote schare en werd innerlijk met ontferming bewogen over hen en genas hun kranken. Ds. Luteyn wees er op, dat het werk van „De Hoop" een vrucht was van deze prediking, want nieti alleen in „de heggen en stegen" maar ook op de wijde baren der j*- EYN. i Ds. LUTEYN. zee moet het Evangelie gebracht worden. Een werk van barmhartigheid is dus het werk .van „De Hoop", dit werk had do HET VERTREK VAN ..DE HOOP". Heere God de leden van het Bestuur op het hart gebonden want naast de lichamelijke, medische hulp, kwam nu ook de geestelijke hulp. Hoe heerlijk dus om de mannen, die ver van huis en haard verwijderd, dikwijls moeizaam hun werk verrichten, te mogen wijzen op Hem, die gezegd heeft: Uw brood zal zeker zijn en uw water gewis. Nadat allen nu nog gezongen hadden: sloot Ds. Lutevn deze bijeenkomst. Terwijl enkelen het schip verlieten, wer den de touwen losgemaakt en stevende hei bootje met zijn nieuwe motor van honderd paardekracht het Noordzeekanaal op naar IJmuiden. Gods onmisbare en rijke zegen, verge- zelle het ranke vaartuig met zijn beman ning, dokter en predikant. INGEZONDEN MEDEDEELING. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. 1852 M.) (Ultsl. Peelt ocneld Van Da. J. F. Colenbrandor. UI 12. Geref. Kerk Applnjedam. Koorzang en epri Da&rnifbersbor. HILVERSUM (1071 XL) 10—10.15 Morgenwij ding. 11.30 Gedat te Amsterdam, toi TWEEDE REIS VAK DE „STATENDAM" MET MACHINESCHADE TE ROTTERDAM BINNENGELOOPEN 't Defect niet van ernstigen aard. Het nieuwe schip van de Holland-Amerika Lijn, de „Statendam", is gister met aanzien lijke vertraging van de tweede reis naar Ame rika teruggekeerd, tengevolge van machine- schade. Het schip, dat tusschen 7 en 8 uur 's morgens had moeten terug keeren, arri veerde 's namiddags omstreeks 4 uur te Rot terdam. Naar wij vernemen is het schip Zaterdag avond om 9 uur uit Boulogne sur Mer ver trokken. Ongeveer een uur na het vertrek deed zich de eerste stoornis aan de machines voor. De passagiers hebben hiervan niets anders bemerkt dan een lichte schok. Een der turbines is blijven functioneeren, zoodat het schip daarmede de reis naar Rotterdam heeft kunnen voortzetten. Men heeft het evenwel niet raadzaam ge acht op eigen kracht den Waterweg op te varen. Toen het schip bij den Waterweg aankwam is het voor anker gegaan en heeft om sleepboot assistentie gevraagd. De sleep- booten Poolzee, Zwarte Zee, Rozenburg en Blankenburg van L. Smit Co.'s Internatio nale Sleepdienst zyn daarop uitgevaren en zyn om 11 uur by de „Statendam" aangekomen. Er is op tij gewacht tot 12 uur, waarna de „Statendam" naar Rotterdam is opgesleept. Naar de directie van de Holland-Amerika Lijn onB mededeelt, is het machinedefect van de „Statendam" van niet zeer ernstigen aard, zoodat bet binnen eenige dagen hersteld kan zijn. In ieder geval zal de „Statendam" Vrij dag a.s. op den gewonen tijd volgens de af- vaartlyst van Rotterdam naar Amerika ver trekken, aangezien het vertrek door het defect in geen geval stagnatie zal ondervinden. MINISTER KAN EN DE BURGE MEESTER VAN GORKUM BELEEDIGD. DIB MAG ALLES ZEGGEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Braat of het niet op den weg der regeering ligt te bevorderen dat de oud-Rijksontvanger G. A. Meijer, wonende te Brussel, wegens smaad schrift, gericht tegen den minister van bin- nenlandsche zaken en tegen den burgemees ter van Gorinchcm, te vervolgen, heeft de minister van financiën, geantwoord: De persoon, in deze vragen bedoeld, heeft achtereenvolgens den Hoogen Raad der Ne derlanden gekwalificeerd als hooge bescherm heer bij do veenkoloniale millioenen-fles- schentrekkerij en beschuldigd van opzette lijke schending van wet en Gondwpt; hij heeft Gedeputeerden Staten van Drente be driegerijen, struikroovprspolitiek, verkapte zakkenrollerij, het opzettelijk vaststellen van valsche notulen en het nemen van valsche beschikkingen ten laste gelegd; hij heeft ge schreven, dat de raad van beroep voor de directe belastingen to Assen zich heeft ge dragen als een struikroover, terwijl de over eenkomstige raden te Rotterdam, 's-Gravcu- hagc en Amsterdam zich bij de kaperflot- tielje zouden hebben aangesloten. Hij is we gens beleediging van een inspecteur der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen veroordeeld door do arrondissementsrecht bank te Assen en door den politierechter te Roermond. Het ligt dus voor de hand, dat de regee- ring niet anders dan betreuren kan, dat een lid van de Staten Generaal aan het bewuste „smaadschrift" genoegzame beteekenis heeft gehecht om daaraan ontleende vragen tot de regeering te richten. De minister moge dan ook volstaan met mede te deelen, dat andermaal door denzelfden inspecteur der belastingen een klacht wegens beleediging tegen den schrijver is ingediend en dat de aandacht van het openbaar ministerie op dezen in het buitenland wonenden kwerulant blijft ge vestigd. S I. d. Nieuwe Kerk i H.M. do KonlngTn- :ertgebou w-orkest land, orgel. Daar- AVIlO-Kwlntet. 2—2.S0 Gramofoonplatenconccrt. 2,304.50 Orkest. 56 Klnderüurtje. 66.45 Concert 89.15 Kamer muziek ConceTtgebouw-strükkwartet. 9.150.43 Voordracht door Louis van Gasteren. 9.4511.30 Vaudeville-programma. 10-15 Persber. Daarna tot 12 Grniböfoonplalenconcert. DAVENTRY (1602 XI.) 10.35 Kerkdienst. 11.05 Huleboudpraatje. 11.20 Gramofoon. 12.20 Balla den. 12.50 Concertorgelbespeling, 1.202.20 kost 2.50 Cat Vertellingen. Orkest 5.3 wsber. n (plai 'ran-sche les. 8.05 Concert 9.20 Nlei ictueele causerie. 9.50 Nleuwsber. 0-.-.5 Kamc ouziek. 11.20 Brldgelee. 11.3512.30 Muziek. PARIJS „Radio-Paris" (1744 M.) 12.50—2 lrkest (Gramofoon). 4.065.95 Gramofoon. 6 ZEESEN (1C49 M.) 12.20—5.20 Lezingen. 5.20- 6.20 Orkest 6.20—8.05 Lezingen. 8.20 Muzik. anec dotes. 8.50 Concert Daarna muziek tot 12.60. HAXIBURG (394 M.) «.20 VrooIJJk concert 7.2' Orkest. 8.15 Opera. 11.0a Act. causere. 11.85- 12.15 Muziek. Dinsdag 11 Jool. HUIZEN (336.3 M.. na 6 uur 1853 XI.) L'itsl. KRO-uitz.) 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje. 13.16—1,15 Concert door het KRO.-Trlo. 1.152 Gramofoonplatenconcert 22.30 Knlptos. 50. iO Grnmofoonplatenconcert. 6.10—C.40 Ci' sus kerk latijn beginners. 6.406.50 Cursus kerklatlin ge vorderden. 6.35—7.25 Causerie over bel Werk liedenverbond. 7.337.50 (Vervolg) Cursus Kerk latijn gevorderden. 7.50 ..La Travlata" op-ra van Verdl. Uitzending uit het Stadttheater Keulen. HILVERSUM (1071 M.) 19—1".13 —2.45 Kookpraatjc. het AVRO-Kwintoi. t. 34 Knlples. 4.30—6 30 Mi.-rofoon butantcn (piano en zang). 5.307.16 Com 7.157.45 Een praatje over groent' r Prof. Dr. E. C. S Muziek. Concert ter eere van H.M. do Koningin Moeder. ~aarna persber. en gramofoonmuzlek tot 11.30. DAVENTRY (1562 M.) 10.35 Kerkdienst. 11.05 Hulshoudpraatje. 11.30 Gramofoon. 12.20 Con cert 1.20 Orkest 2.50 Xluzteklcs. 3.50 Mu.- -'- 3.55 Fransche les. 4.20 Orkest 4.35 Lltei causerie. 4.50 Orkest. 5.35 KInderuurtjo. Godichtenvoorleztng. 6.35 Nleuwsber. 6.50 Mu- iek. 7.05 Planosonaten. 7.20 Vacantiepraatje. 7.4.' literaire causerie. 8.05 Concert. (8.208.50 Lc- :lng. 9.20 Nleuwsber. 9.35 Xluziekle*. 10 Tooneel .1—12.20 Muziek. PARIJS „Radio-Paris" (1744 M-) 12.50—2.10 Gramofoon. 1.25—3.50 Orkest. 6.05—6.50 Orkcr* 8 30 Muziek. ZEESEN (1649 M.). 13.20—5.20 Lezingen 5.2 6.20 Orkest. 6.208 05 Lezingen. 8.20 Concei 9 Shakespeare liederen. 9.20 Muziek. HAMBURG. (395 XI.) 11.60 Xluzlck voor seh len. 4.35 Concert 5.20 Radio-zangles. 6.35 M ziek. 8.20 Strijkkwartet 10.20 Actueele causer: 10.50—12.15 Muziek. BRUSSED (512 M.) 5.20 Kamermuziek. 6.30 Gramofoon. 8.20 Concert MISSING-LINK. WETENSCHAPPELIJKE TERM OF GRAPPIGE WOORDSPELING? U leest geen vrijzinnig dagblad en du» bent u ook niet op dc hoogte met dc laatst» vorderingen der wetenschap. Daarom zal ik, die wel genoodzaakt ben ondanks de Salomische waarschuwing tegen veel lezen mij zoo nu en dan te bacien in vrijzin nige wijsheid, u thans het laatste nieuw* vertellen. Of het zelfkennis of zelfbeschuldiging is, weet ik niet, doch sinds dc dagen van Dar win willen de vrijzinnige geleerden per sé hebben, dat zij van de apen afstammen. Nu lijken apen ongetwijfeld in hun optreden soms op menscnen; en menschen gedragen zich wel eens als apen: Darwin sprak van de verwantschap en velen zeggen het hem na. Zelfs waren dc geleerden (niet de eenvoudige zielen) al zoover, dat zo de ont wikkelingsgang van aar.«tot mcnsch vrij nauwkeurig hadden uitgestippeld. Er ont brak nog slechts één ontwikkelingsvorm aan; maar dan stonden de meest-gecivill- seerde aap en de minst-ontwikkelde mensch naast elkaar. eno overgangsvorm nu noemen de geleerden de miasing-link en ze gunnen zich geen rust voor ze deze missing-link hebben gevonden. 't Heb er eenige woordenboeken op na ge slagen, maar ik weet nog niet, hoe ze aan de karakteristieke naam gekomen zijn. Houdt hij verband met het spreekwoord: gissen doet missen, en met het woord links in een in zijn vele weinig eervolle betcckenissen. Ik weet het niet, maar ik mag u wel zeggen, dat mijn combineervermogen in deze verkiezingsperiode dermate ontwikkeld is, dat ik een beetje houvast aan de naam krijg. Welnu dan: de geleerden hebben de mis sing-link nog niet gevonden, doch ze zij 11 wel tot de overtuiging gekomen, dat dezu hun apenstamvader ook wel (doch val daar niet over!) phitecanthropus erectus ge naamdik zeg, ze zijn het op één na alle maal met elkaar eens dat de missing-link..« linkscli, linkshandig was! Dut noem ik nu nog eens wetenschap! Hoe ze er aan komen, ik kan het niet na pluizen, muur de geleerden hebben botje bij botje gelegd en toen moest het linksch zijn. Geloof dat nu maar op gezag. En be sef, hoeveel hierdoor verklaard wordt. Vooral in de politiek. Verbaast het ti thans nog, dat al deze ge leerden aan dc linkerzijde staan; cn dat de vrijzinnigen, die deze leer als dogma ver eeren, in de jtolitiek linksch zijn? Voor mij zelf, ik wil het eerlijk erkennen, ts deze vondst een ware uitkomst. Toen de heer Knottenbelt (VA) voor eenige maanden uit Indië teruggekeerd was, zag ik eigens (wellicht in mijn lijf blad, de Liberale Wegwijzer) een plaat, waarover ik angstvallig gezwegen heb. Mr. Knottenbelt nam afscheid van IndiS en zijn bewoners. Er was ook een gedepu teerde der apen. Het vertrekkende Kamer lid legde zijn tiand in dienspoot, schud de deze hartelijk en beloofde plechtig: „Ook uw belangen zal ik verdedigen!" Zooals gezegd: ik schaamde mij zoo'n beetje voor die plaat. Want do liberalen zijn toch het ruimst denkend deel der na tie. ook van mijn natie. Doch thans heb ik begrepen: missing- link voelde bij intuïtie dat hij bij link» moest wezen. Als Links nu maar niet mist bij de stem* bus. Want de politieke missing-link tus* sclicn rechter- en linkerzijde is nog niet ge vonden. Misschien doet de heer Llngbeek een bod. DOOR G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden.) 3. En toen nam de booze vrouw Liesje bij de hand en wandelde met haar weg, den hoek oitl En niemand was er in de buurt, die cr wat van zag. Niemand, die wist waar die twee heengingen! Een poosje later werd Peter wakker. Ach, wat schrok hij, toen hij nergens zijn zusje vond! Hij zocht het hcele huis door, holde den weg op en rende door de velden, al maar roepend: „Liesje! Liesje!" Maar er kwam geen antwoord, en niemand had het kind gezien. Toen liet hij zich doodmoe cn schreiend in het gras neervallen. 4. Hij ging op zijn buik liggen en kauwd# op een grassprietje. Als ik ze maar vindén kan. vnm-dat Vader en Moeder thuiskomen, •lacht hij. Piewiet! Daar scheerde een zwa luw langs hein been en een kikker wipt» tusschen 't gras. „Ach", zuchtte Peter, ik ook maar zoo klein, dan kon ik het >le bloemen en dc vlinders vragen, vyant dia hebben haar zeker gezien!" „Dat kan ge beuren!" zei opeens een piepstemmetje, en uit een hollen boom, vlakbij, kwam een heel klein mannetje te voorschijn. (Wordt Woensdag vervolgd.) FEUILLETON le Waard uit de Dubbelde Wiite Sleutels if: 0e kajuitsjongen van de Mauritius Door J. M. DROOGENDIJK. Dank zij de rust en de betere voeding, rerrl met den dag de gezondheidstoestand unstiger, zoodat er na een (lag of veertien ver gedacht kon worden de reis voort te etten. Voor het vertrek werden er in den krijgs- aad gewichtige besluiten genomen. De Eendragt. waarover De Lint het bevel loerde, was door de. voortdurende stormen oo lek geworden, dat men van oordeel was, lat het vaartuig de reis niet verder meer oee kon maken. Het schip werd gelost en dies op de andere schepen overgebracht, vaarna <io Eendragt in brand gestoken Verd, opdat de Portugeezen er niets med ian zouden hebben. Verder moesten Jan Klaasz, Gerrit Wil- ern Prins en Gerrit Adriaansz voor den trijgsraad verschijnen. De eerste twee werden veroordeeld om op Let eiland achter te blijven. Dit vonnis was tiet zóó vreeselijk als het voor Hans Vol- isrtsz was geweest, die aan de Afrikaan se kust aan land was gezet. Het was toch Waarschijnlijk, dat binnen niet al te lan- tea tijd de Portugeezen het eiland .wel een» zouden bezoeken en zich dan over de beide mannen zouden ontfermen. Welke straf Adriaansz zou ontvangen ■as reeds van te voren bepaald. De „arti- kelenbrief" sprak in dit opzicht duideljjk genoeg. Ieder schepeling kende het straf- tikel, dat betrekking had op het venvon- _jn van een meerdere, uit zijn hoofd. Ook de schuldige wist, welke straf hem wachtte. Het mes, waarmee hij de daad had ge pleegd, zou hem door dc hand gedreven en zoo in den mast gestoken worden en hij zou zoo lang aan dien mast vastgebonden blijven, tot hij er het mes zelf uittrok. Bij het onder zeil gaan werd dit vreese- lijke vonnis ten uitvoer gelegd. Echter niet op de Mauritius. Van Noopt wilde niet dat Hannes en Dirk getuige zouden zijn van deze schrikkelijke strafoefening. Op de Hope werd de executie voltrokken. HOOFDSTUK VUL Het Indlanenkerkhof. Den 20sten September 1599 bereikte de drie schepen Port Desire, een baai, die reeds door Cavendish op zijn tocht om den aard bol ontdekt was. Ilier wilde men de schepen wat opkale fateren, om daarna den tocht door straat Magelaen te gaan ondernemen. In de baai lagen verschillende eilanden, waar vreemd soortige dieren werden aangetroffen. Het voorste deel van het lichaam, van het hoofd tot de borst, was met haar begroeid, waar door de dieren veel op leeuwen geleken. Ze hadden echter geen pooten, doch vinnen en leefden van visch en zeeplanten. Geen der schepelingen had ooit zulke v-eemdsoortige wezens gezien en er ook nooit een zeeman over hooren «preken, zoo dat ze niet wisten hoe ze heetten. De Hol landers noemden ze zeeleeuwen. Meermalen maakte men er jacht op en menig dier werd gedood. Het vleesch, voor al dat van de jonge zeeleeuwen, smaakte uitstekend. Hannes en Dirk waren wat in hun schik, dat ze weer eens aan land konden gaan. Varen was wel aangenaam, maar ze von den het toch heel prettig zoo af en toe de planken eens te verwisselen voor den vas ten wal. Dan zagen ze nog eens iets anders dan lucht en water. Na het gebeurde op het Palmieteneiland was Van Noort evenwel wat bezorgd go- worden voor de knapen. Hij verbood ze dan ook om zonder geleide de kust te verlaten. Dit bevel was den jongen pikbroeken, die zich al heele mannen gevoelden, niet erg naar den zin. Ze waagden het echter niet het verbod te overtreden. Ze hadden onderweg al meermalen gelegenheid gehad om op te merken, dat Van Noort niet met zich liet spotten cn dat hij gestrenge straf fen wist uit te deelen. En dat hij niet zou terugdeinzen ook dc jongens te straffen, als hot noodig was, hadden ze kunnen hooren, toen De Lint met den admiraal sprak over de straf, die aan Adriaansz was opgelegd. Praat me er niet van, kapitein, zei Van Noort. Op zee ken ik geen genade, al leen maar recht. Al was het mijn eigen zoon, over wicn een vonnis was uitgespro ken, het zou voltrokken worden. Zonder strenge tucht komt er van een expeditie als deze niets terecht. Deze woorden hadden de jongens opge vangen aan boord van de Mauritius, waar De Lint vertoefde sinds de Eendragt ver brand waa. - nryrr Gelukkig ontfermde Gijzen zich nog al vaak over de knapen en trok hij landwaarts met hen. Wanneer kaptein De Lint dan ook nog van de partij was, had Van Noort liee- lemaal geen bezwaren, want hij wist wel, dat deze twee mannen goed op do jongens zouden letten. Nadat de vloot eenige dagen in de baai voor anker gelegen had, trok ons viertal er in den vroegen morgen reeds op uit om de hooge rotsen, die heel in de verte te zien waren, te beklimmen. De jongens hadden net zoo lang aangedrongen, tot de mannen beloofden dezen tocht met hen te maken. Het was een hcele klimpartij over de puntige rotsblokken en tusschen dc door nige struiken heeon en wanneer de moeders van Hannes en Dirk hun kinderen bezig hadden gezien, zouden ze zeker bedenkelijk het hoofd hebben geschud en den vingei waarschuwend hebben opgeheven bij iedere nieuwe scheur in broek en buis. Doch de moeders waren er niet en Gijzen en De Lint maalden al heel weinig om een winkelhaak meer of minder. De eerste had bovendien te veel met zich zelf te stellen om op de jongens te kunnen letten. Niettegenstaande de koude, die er op den berg heerschte, droop het zweet hem tappelings van het gelaat en steunend en blazend vervolgde hij den moeilijken weg. Hebt ge het benauwd, stuurman, vroeg De Lint mot c-n ondeugend lachje. Of ik hot benauwd heb, kapteinl Is me dat klimmen. Mijn steltloopers deugen niet meer voor zulk werk. Op de planken of in de touwen, daar weten ze van geen vermoeidheid, maar met die steenen en doornen krijgen zo het te kwaad. We zijn toch eigenlijk niet goed wijs, om ons door die lummel» naar boven te laten aleepen. Laten wij hier blijven. Dc jongens zullen ibest in hun eentje don top vinden. Ja, luidde het antwoord van De Lint, ik heb om de waarheid te zeggen ook niet veel zin om met mijn oude beenen die heele klimpartij te maken. Maar zou het niet te veel gewaagd zijn om de jongens alleen te laten gaan? Jc weet, dat wij den ouwe be loofd hebben op ze te passen. Kom, trachtte Gijzen dc bezwaren van den kapitein te overwinnen, wal zoi) er kun nen gebeuren. En als er zich iets op mocht doen, dan zijn we toch bij do hand. Do jon gens zijn trouwens al linast boven, zi.- maar. De Lint liet zich overreden en zette zich neder naast den stuurman, die zich reeds Janguit op dc helling van do rots had uit gestrekt. Hè, hè, zei Gijzen, dat doet een mensch goed aan zijn oude lichaam na zoo'n in spanning. Die jongens mogen me gestolen worden voor ik me weer zoo'n berg op laai sleepen. Dat is eens, maar nooit meer. Je moet maar denken, liet is voor het zoontje van den admiraal, dat je zoo ge werkt hebt. lachte De Lint Terwijl de twee mannen op de helling van do rots uitrustten, klommen do jonge vrienden steeds hooger en hooger. Ze zagen wel, dat ze niet meer gevolgd werden, maar daar bekommerden ze zich niet om, zo zou den best zonder De Lint en Gijzen boven •komen. Het viel hen anders niet mee. De weg werd hoe langer hoe woester en was ten slotte met rotsblokken als bezaaid. Eindelijk hadden ze den top bereikt en genoten nu van een heerlijk vergezicht over het eiland en de baai, waarin dc schepen voor anker lagen. Op^ea groote steenklomp gezeten, rustten ze eerst wat van de klimpartij uit Echter niot lang. Weldra begonnen zij een onder zoekingstocht over het heuvelachtige pla teau, dat den top van de rots vormde. Plotseling uitte Hannes een kreet, zoodat Dirk. die np eenigen afstand was, ver schrikt opkeek cn toesnelde. Hij had itea kortjan reeds in de vuist, want zijn eerste gedachte was, dat er weer gevaar dreigde. Wat is er? wilde hij zijn vriend toe roepen, toen hij nog bijtijds bemerkte, dat Hannes do vinger op den mond legde, om rijn makker te beduiden, dat hij zich stil moest houden. Voorzichtig kwam hij dus nader en nu zag hij, wat zijn vriend zoo had doen schrikken. Onder een menigte steenen kwam "n voet te voorschijn en.toen ontdekte hij een hand en meende ook een hoofd te zien. Alles wat ze van het lichaam zagen was, evenals de steenon, die het bedekte, rood geverfd. Zonder een woord te spreken keken d» jongens elkander aan. Dus was het toch bewoond? Het lichaam dat ze voor zich zagen, was wel is waar dat van een dooden Indiaan, maar waar een doode wan, kon den ook levenden zijn. In ieder geval was het geraden hier niet langer te toeven, maar Do Lint en Gijzen zoo spoedig moge lijk mee te deelen, wat zij hadden ontdekt. Ze ronden den borg af en kwamen wel dra geheel buiten adem bij de mannen aan, wicn ze vertelden wat zij daar boven had den gezien. Je hebt gedroomd. Jongens, zei Gijzen. De schrik voor de Indianen zit jullie nu eenmaal na dat gevalletje op het Palmieten eiland ia het bloed. Je meent ze nu o\eial te zien. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9