DE ROEIWEDSTRIJDEN VAN DE KONINKLIJKE NEDERLAND- SCHE ROEI- EN ZEILVEREENIGING 7l]n Vrijdag op den Amstel begonnen. In hei hoofdnummer „Oude Vier" wist in de eerste heat „I.aga" na spannenden strUd In 7 minuten 36 sec. te winnen, van ..NJord". „Laga" gaat door de finish, op bandbreedte gevolgd door „Njord". EEN STUKJE RUHRGEBIED TE BERLIJN. Dit Imposante Industrie complex ligt niet, zooals men aanvankelijk zou geloQven, In bet Ruhrgebled. Het Is een fabriek seen triim In Berlijn In de PutHtzstrasse, DE EERSTE FOTO'S VAN DE UITBARSTINGEN VAN DEN VESUVIUS komen thans binnen en geven •en beeld van de catastrophe, welke zich voltrekt, als een ultstroomlng van lava plaats heelt De onheilspellende massa baant zlcb een weg naar de dorpen, die In de nabijheid van den kratermond gelegen zijn. MUSSOLINI bracht, vergezeld van minister Martetl! en eenlge professoren een bezoek te Grotto Rossa aan het Instituut voor frultcultuur en electrogenetlek. (het bevorderen van den groei door middel van electrlclteltj. De Duce met zijn gevolg temlddeo van een korenveld. HET NARCISSENFEEST TE MONTREUX. dat dezer dagen gehouden werd, sloot met een grootsch vuurwerk op bet meer van Genève, waarvan bier een hoofdmoment. UIT HET SOCIALE LEVEN, I VERHEUGENDE GROEI. Blijkens de kwarlaalstaat in „De Gids'» »an 21 Mei j.l. steeg het totale ledental van da bil het C.N.V. aangesloten Bonden in het •erate kwartaal van dit jaar van 58.564 op 1 Januari tot 60.934 op 1 April 1929. Een vooruitgang alzoo in dit kwartaal van 8870 leden. Voorwaar een vooruitgang die gezien mag «orden Men nadert weer dicht de 61.000. Ode voor het tweede kwartaal mag op be langrijke vooruitgang worden gehoopt. De «Sfera die we van enkele Bonden lazen over ledenaanwinst in de maanden April en Mei B.v. Bouwvakarbeiders, Landarbeiders, en jChr. Fabrieks- en Transportarbeiders, ge- yen daarvoor goeden grond We verheugen ons over dezen groei. Van harte hopen we dat ze zich blijvend *STlSu,l gaat de aansluiting van den Chr Bond van Postpersoneel bij het C.N.V. in. Het hoofdbestuur van den Chr. Bond van fWlitie-nmbtenaren stelt voor aan de Alge- taeene Vergadering deze organisatie ingaan- 1 Januari a.s. by het C.N.V. te doen aan sloften. Moge daartoe besloten wn^-n. ne.nvaart'', heeft dit boekje samengesteld,per maken. Ook zijn de meeste aardappelen alle afdeelingeti zjjn, opgenomen. Het j nog van goede kwaliteit. Men zal goed doen de bedoeling elk jaar een dergelijk I je spruiten zooveel mogelijk te verwijderen, boekje uit te «even, waarin, naast de gege-1 Zeer goede resultaten krijgt men bij in vens van het Onderwijsfonds, alles vermeld kuilen van aardappelen in gras afwisse wordt, wat op onderwijsgebied voor den schip- J lend een laag aardappelen en een laag gras belang is. Voor hen die belang stellen in het onder wijs aan schip#?rs en schipperskinderen of in het werk van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart is het gratis verkrijgbaar. Aan vragen zijn te richten tot de administratie: Binnenkant 22, Amsterdam. vergelijkende cijfers. Vergelijking van de cijfers omtrent den Weoruitgang in het eerste kwartaal 1929 bij fcet N.V.V. en het c.n.v. geeft het volgende *"n!v.V.: 1 Jan. 1929: 220.545; 1 April 1929 •17 411; Totale vooruitgang 6.866; in pCt. 4.05. C.N.V. resp 58,564; 60,934; 2,370; 3,11 Ook nu zien we dus weer het verschijnsel, dat verhoudingsgewijs de groei bij de chris telijke vakbeweging grooter was dan bij het gedalistische N.V.V. Verblijvend zou het zijn, wanneer de ont wikkeling der vakbeweging in ons land Kijvend in deze richting gaat. Schoolnieuws. LAGER ONDERWIJS. EXAMENS. promoties. ACADEMISCHE EXAMENS. Wis- en Natuurkunde, hoofdvak doet. ex.. de heer L. J. Pluim. EINDEXAMENS GYMNASIA. k, Dleuwke Erlnga. Ans van Gllse. Hendrlna n Roon en de heeren Th. H. van Andel. C. van n Boogert, A. Boumnn. A. Bremer en J. van bergen. Mot 2 candldaten wordt het examen EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS Den Haag. 8 Juni. Geëx. 6, gesl. 5 cand.. nl. heeren: A. de Koomen te Rotterdam. C. P. Koudenberg te Rotterdam. D. van Leeuwen te aan de kanten over een breedte van pl.m. 40 c.M. geen aardappelen. Vooral de kanten goed aantrappen. Haastig werken is niet noodig. Aan de bedekking worden geen an dere eischen gesteld dan bij gewoon inkui len. Heeft men geen gras. dan kan men de aardappelen met de spa stukstpoten of mei de bietensnijder verkleinen. Nu is zorgvul dig aanstampen zoodat de lucht er zooveel mogelijk uitgeperst wordt, zeer gewenscliL Sommigen raden aan de aardappelen tel kens te overgieten met wat karnemelk, an deren nemen ook wel een weinig melasse opgelost in veel water. De aanwezigheid van melkzuurbacteriën of suiker zou meer kans geven op een goede gisting. De dekking van den gehceien hoop na liefst flink zwaar en regetiii' 'ig doorwerken is gewenscht. de eerste kruisbessen. SELECTIE. dipt. C. de hei voor dipt. C. de J. M. Korver te Rotte Land- en Tuinbouw. I ONDERWIJSFONDS-BINNENVAART. Onder den titel „Wat Is het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart?" is een boekje versche nen. dat antwoord geeft op vragen als: «Pat u het Onderwijsfonds? Hoe zit die organi satie fn elkaar en wie werken aan deze «jchting in al haar geledingen mede? fi» heer A, Cohen, secretarie yen „De fiin- INKUILEN VAN AARDAPPELEN. In het „Friesch Landbouwblad" wordt nog eens op gewezen, dat aardappelen voor de thans geldende prijzen een goedkoop voeder zijn. Kan men ze voor bijv. f 1.80 per 100 K G. thuis hebben, dan zijn zij een veel goedkooper voeder dan bijv. maïs van f tü per 100 K.G., daar de verhouding in voeder waarde van aardappelen tot maïs pl.m. 1 4 is. Men kan dus zeer vermoedelijk door In kuilen van aardappelen de wintervoeders door uitsparing van aankoop van eiwliartn meel (als maïsmeel of geretmeaij, goedkoo Bij een bezoek, dat ik op zekeren keer bracht aan een vollegrondstuinder, leidde hij mij naar een apart hoekje van zijn tuin, geheel aan 't eind. waar wat koolplanten in bloei stonden. Kijk eens. mijnheer, zei hij, dat is nu een selectie van me zelf. Hier heb ik een boe renkoolsoort, zooals ge ze nog niet zult ge zien hebben. De tuinder was er zeer mee in zijn schik eu vertelde met veel voorliefde van zijn groene kool, zoo fijn van krul. zoo voorzien van tal van goede eigenschappen, dat er haast geen beter soort te vinden was. Dit was dus een product van zijn selee teerkunsti Dat woord selectie Is voor velen een too- verwoord geworden, waarmee verbazend veel le bereiken is. 't ls ontegenzeggelijk waar, dat door selecteeren veel te bereiken is, en zeker is het ook niet voor tegen spraak vatbaar, dat er nog veel te weinig aan selectie is gedaan. Vooral in het tuin bouwbedrijf heeft men maar al te veel op goed geluk gezaaid en gepoot en geplant, zonder dat men eigenlijk genoegzaam lette op wat men uitzette. Zeker, men keek wel of men met een mooie plant te doen haa, of het zaad er goed uitzag, of de boom die men plantte flink ontwikkeld was en geen ziekteverschijnselen vertoonde, maar dat ziet alleen op het uitwendige, dat laat de voornaamste eigenschappen nog buiten be schouwing. Immers het komt vooral daar op aan, waar deze nieuwe plant, die ik poot, vandaan komt, wat zijn de voor- ouuers. Hier komt dus sterk de vraag naar het voorgeslacht op den voorgrond. Nemen we als voorbeeld b.v. eens de aard heiplant. Men vermenigvuldigt die door de jonge uitloopers weer uit te poten. Maar nu is het lang niet onverschillig van welke plant men deze uitloopers neemt Zoo Ko men er b.v. onder de aardbei plan ten zulke voor, die haast geen vruchten leveren, het zijn, zooals de praktijk ze wel noemt: nieten. Deze hebben geen vrucht te vormen, vor men dus veel blad, loopen al gauw uit ei. vormen door hun talrijke uitloopers een groot nageslacht, terwijl een flink dragen do plant lang niet zooveel kracht ovei houdt, om jonge planten te vormen, daai het verzamelde voedsel aan de vrucht heen Nu gaat men aan het plant-steken. Welk© planten geven nu de meeste nakomelingen? luist de slechte. Wel .terdege is het dus noodig om hier uit te schakelen deze n i e ten. Afgèzicn van deze koint er echter nog ontzaglijk veel onderscheid in opbrengst voor bij een groep aardbeiplanten. Daa. zijn struiken die in opbrengst het pond be uaderen, maar er zijn er ook, waarvan men maar een half ons krijgt Dat geeft dus -n schommeling tusschen vijf honderd en vijf tig grain. Wat zoo iets verschillen kan opleveren voor een ganschen akker is te begrijpen. Nemen we een ander voorbeeld. In ons land worden gaandeweg meer druiven ge teeld. 't Is een prachtwerk en een lust voor de oogen zoo'n lange serre vol op rij van heerlijk blauw berijpte druiven. Wat is ei echter in die druivenboomen een ontzaglijk verschil. Niet alleen dat men heeft de oude Frankenthaler of de latere Black Alicante, de moeilijke Gros Colman of de vroege va„ der Laan! Neen, in elke soort zelf zal men, wanneer men nauwkeurig en consciëntieus rijn boomon inspecteert en aantcekent groote verschillen opmerken. Dan zal zien, dat in dezelfde serre boomen vai zelfde serre boomen van dezelfde soort zienlijk zullen verschillen in het geven van Je soort druiven. De grootte van de korrel, de kleur er van, het meer of minder houd baar zijn van de druiven, het zijn alle ver schillen, die bij verschillende boomen sterk kunnen uiteenloopen. En wordt daai nu bfj het stekken van de jonge druivenboomen op gelet? Heel vaak niet! Immers, men snijdt stek bij iemand, die er voor bekend staat, dat hij veel drui ven levert, of men vraagt daar zelfs niet eens naar. Dus snijdt men maar raak. Te begrijpen is het dus, dat men op die manier niet vooruitkomt Immers het stek, gesneden van den slechten boom, zal dei- zelfdc eigenschappen ook weer meedeelen aan den nieuwen hoorn en men krijgt niet het meest voordeelige. Uit deze beide voorbeelden, die we hier gaven, zal het zeker wel duidelijk zijn. dat selecteeren vast en zeker een eisrh Is, waaraan, veel meer dan tot nog toe ge schieclde. zorg moet worden nesteed. Niet alleen hij de voorl 'enting langs ongeslachtelijken weg, maar ook bij voort kweeking door zaad«. Gemengd Nieuws. BRANDEN. Te Blarfcum (N.-H.) ontstond een felle brand in het rusthuis van BJeekeroda op de Huizenhoog. In een uur tjjds was de kapi tale villa totaal uitgebrand: De oorzaak is onbekend. De schade, welke pl.m. f 411,000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Te Wildervank brak brand uit in de boe renschuur, in gebruik by dén landbouwer A. Sol. Aangewakkerd door den feilen wind lag het oude gebouw spoedig geheel tegen den grond. Het vuur sloeg over op het huis, be woond door den melkventer en winkelier G. Noordhof f. De schuur van dit huis brandde geheel uit, terwijl- het woonhuis veel water schade kreeg. Daarna geraakte een arbeiders- huis van H. Bleeker in brand. De spuit van Wildervank en de motorspuit uit Veendam bluschten het vuur spoedig. VROUW LEVEND VERBRAND. Te Bussum kwam de weduwe Van Drumen in haar won'ng in aanraking met een brandend petroleumstel. Haar kleeren vatten vlam, waarop de vrouw in vlammen gehuld naar buiten snelde. Buren doofden het vuur, maar was reeds te laat. Per politiebrancard vervoerd naar de Majellastichting is de vrouw kort na aankomst overleden. Zy laat zes kin deren na, waarvan de oudste achttien jaar is. ONDER EEN AUTO GEDOOD. Naby het badhotel te Huisduinen by Den Helder waren twee kinderen aan het spelen, toen de kleinste, een dochtertje van den gérant van het hotel, de 314-jarige Minnie de Mooy, door een achteruitrijdende auto werd aangereden en met een schedelbreuk werd opgenomen. Het kind is aan de gevolgen over leden. Het 11-jarige vriendinnetje bleef on gedeerd. ECONOMIE EN FINANCIEN. binnenlandsche leeningen. Riddeikerk. Door de gemeente Ridderkerk ls met h*t Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds een lee ning aangegaan groot f 338,100 tege een rente van 4% pet. en een koers van 96 pet., zulks tot dekking van verschillende buitengewone uitgaven, af te lossen in maximum 50 jaren. nederl. spoorwegen. 5 pet. dividend. Naar het Handelsblad verneemt zal aan aandeelhouders der Hollandsche en Staats spoorwegen worden voorgesteld 5 pet. divi dend uit te keeren. n.v. wilton's dok en werf mij. Alleen dividend op.de pref. winstd. aand. In het verslag van den Raad van Commfssa- rjssen aan de aandeelhouders van de N. V. Wilton's Dok en Werf Mij. wordt medege deeld, dat de financieele resultaten van Wil ton's Machinefabriek en Scheepswerf niet on gunstig zijn. De directie acht het evenwel wenschelyk evenals het vorige jaar de divi- denduitkeering te beperken tot de uitkeering op de 7 pet. cumulatief preferente wïnstdee- lende aandeelen,, op de gewone aandeelen en op de prioriteitsaandeclen zal geen uitkeering kunnen geschiede. De -heer B. Wilton, sinds haar oprichting aan de zaak Wilton verbonden, heeft in Januari 1929 ontslag als comm:s8aris genpmen. Aan het verslag der directie ontleenen wy I het volgende over de resultaten van Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf. De behaalde resultaten waren ook dit Iaar de ongunstige omstandigheden in aanmerking genomen, bevredigend, en vertoonen in verge j lijking met 1927 een niet onbelangrijke» vooruitgang, hetgeen mede te danken is aan de reparatieorders, waarvan het bedrijf het geheele jaar flink was. De vooruitzichten voor deze afdeeling zyn alleszins bevredigend. Voor noodzakelijke uitbreidingen van fa brieksgebouwen, machinerieën enz. waren we derom groote bedragen noodig, waardoor belangrijke eischen aan de liquiditeit werden gesteld. De in ons jaarsverslag van 1927 gememo reerde samenwerking met de My. voor Scheeps- en Werktuigbouw Fyenoord heeft volkomen voldaan. Zoowel bij laatstgenoemde maat schappij als by ons bestaat het verlangen om beide bedrijven voor gezamenlijke rekening uit te oefenen. Voorstellen daartoe en in ver band daarmede een voorstel tot kapitaals reorganisatie van de holding company Wil ton's Dok en Werf Mij. zullen weldra aan de orde komen. Een blijvende definitieve samen werking d.w.z. gemeenschappelijke bedrijfs uitoefening en als gevolg mogelijke samen smelting van technische, administratieve en andere afdeelingen zal ongetwijfeld leiden tot een daarmede beoogde bezuiniging en moet dus in het belang der vennootschap worden geacht. In 1928 hadden wy gfniiddeld 4122 werklie den in dienst (v. j. 3J95). De directie van Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf stelt voor om na afschrijving van f 146,854 op haar verschillende activa aan aandeelhouders uit te keeren f 855,000, waar van intusschen reeds f 840,000 werd uitge keerd. Voor buitengewone risico's wsrd f 100 000 gereserveerd. Na aftrek der dividend belasting gaat dan als onverdeeld saldo f 44,606 op nieuwe rekening over. DE VISP. Te Visp verkocht uit oogst 1929 29500 ton uperieur k f 12. De vorige verkoop uit oogs# 929 bracht nog f 13 op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8