MAANDAG 10 JUNI 1929 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. HET RAPPORT DER DESKUNDIGEN. DE INHOUD. Hoe de betalingen zullen plaats hebben Wat de pers ervan zegt. In aansluiting op wat we reeds gemeld hebben, deelen we, aan dc hand van een uitvoerig 'Wolff-bericht over den inhoud van het door de deskundigen aangenomen rapport inzake de herstelbetalingen,, het vol gende nog mede: Het was volgens de eenstemmige derkun- digen onmogelijk geweest een oplossing te vinden op zuiver economischen grondslag, wijl de deskundigen hadden rekening te houden met bepaalde financieele en poli tieke eischen. De beslissing kon dus niei op zuiver economische overwegingen opge bouwd worden, men heeft zekere politieke doeleinden in aanmerking moeten nemen. Als men het toch over de fundamentecle beslissingen eens geworden is, beteekent dit niet dat de formuleering van het rap port op elk punt de juiste uitdrukking is van het standpunt der afzonderlijke leden of groepen. Er is gemeenschappelijk getracht een op lossing te vinden, die, op de basis van vrij moedige samenwerking op goeden nations len grondslag tot resultaat zou nebben, dat de laatste uit den oorlogstijd overgebleven vooroordeelen en wrijvingen verdwenen. In het hoofdstuk over den economischen toestand van Duitócliland en ontwikkelings mogelijkheden van dat land wordt er op gewezen, dat met de opmerkingen van de Duitsche deskundigen voortdurend in de conclusies van de commissie is rekening gehouden. Snitsohland's botallngsvennogen. Waar de crediteuren overtuigd waren vp Ti het vermogen van Duitschland, om de bedragen, welke uit de regel ing-Dawèa voortvloeiden, uit de belastingen of bln- nenlandsche leeningen op te brengen, be toogden de Duitsche deskundigen, dat het buitenlandsche kapitaal, dat de laatste vijf jaren naar Duitschland gestroomd was, de belastbaarheid van de Duitsche industrie slechts tijdelijk verhoogd had en dat in dien tijd een aanmerkelijk deel van de belasting Bit het kapitaal was opgebracht De commissie heeft er daatom In haar rapport op gewezen, dat zij niet in staat is, nit de werklijke ontwikkeling der laatste vier of vijf jaren een definitief oordeel over de werkelijke transfermogelijkheid van Duitschland zich te vormen. Uit verdere mededeelingen over den in voer van kapitaal in het buitenland trek ken de deskundigen de conclusie, dat de kapitaalvorming in Duitschland de behoef te des lands niet gedekt heeft en ook in de toekomst niet zal kunnen dekken en dat dus de eisch van betaling van regelmatige annuïteiten zal afhangen van de mogelijk heid voor Duitschland om in het buiten land te lecnen. De nïet-Duitsche deskundigen zijn van oordeel, dat thans dc. herstelde Duitsche productiekracht een voortdurende uitbrei ding van den export mogelijk maakt, zoodat «en definitieve vaststelling van de Duitsche schuld voor zijn crediet en de ontwikkeling der krachten van belang is. De internationale bank en de centrale banken. De internationale bank, tot welker instel ling besloten is, zal te zorgen hebben voor de ontvangst en verdeeling der betalingen «a de commercialiseering van de annuitei- ^Do organisatie van de bank zal buiten 't gebied van politieke invloeden liggen en baar bevoegdheden zullen ruim genoeg zijn •m onafhankelijk de verschillende voorko mende problemen op te lossen. Aldus zullen de crediteuren meer zeker heid hebben, dat de gevolgen van economi sche veranderingen op den loop der beta lingen beperkt worden, terwijl Duitschland in tijden van voorbijgaande depressies de mogelijkheid bezit van steun. De controle over de leiding der bank be rust bij de centrale banken der deelnemen de landen, welker presidenten uit hoofde van hun ambt lid van den raad van bestuur der bank zullen worden. Verder zullen ii» den raad zitting hebben een vertegenwoor diger van elk der Landen en een derde ver tegenwoordiger van Frankrijk en Duitsch land. Het aantal leden in den raad van be stuur komt aldus op 16, die gezamelyk nog 9 leden kunnen kiezen. De centrale banken der zeven d<?or haar vertegenwoordigers en de deskundigen-com missie zitting hebbende landen zullen met medewerking van de centrale banken van andere landen, die bij het herstelvraagstuk geïnteresseerd zijn, het kaptaal verschaffen, too echter, dat de zeven bedoelde landen niet minder dan 55 pet. van het kapitaal geven. De jaarbetalingen. Bij de vaststelling van de hoogte der an nuïteiten is rekening gehouden met de mo gelijkheid tot betaling in normale tijden. Met de bezwaren der Duitsche deskun digen is verder nog rekening gehouden door de mogelijkheid in moeilijke tijdon van een uitstel van transfer. Het.systeem van leveranticn in natura is voor een overgangs tijd van 10 jaren behouden. Het tijdstip van in werking treding van bet plan-Young zal door de regeering wor den vastgesteld. De commissie zelf veron derstelt dat het plan-Dawes 31 Augustus 1029 buiten werking treedt en het nieuwe plan 1 September aanvangt. Do betalingen onder het nieuwe plan moe ten dus, volgens het rapport, 1 September beginnen. De betalingen van den lston Sep tember worden als overgangsperiode be schouwd, waarover afrekening gegeven moet worden. Ieder overschot van de over gangsperiode moet aan Duitschland terug betaald worden. De commissie geeft uiting aan den wensch, dat de annuïteiten samenvallen met het Duitsche begrootingsjaar. Voorts wordt bepaald, dut voor de beta lingen die Duitschland na het 3Gste Young- bedrag moet opbrengen, het bijzondere re servefonds van de internationale bank voor do laatste 21 Jaren gebruikt moet worden Vanaf den dag, waarop het nieuwe ver drag van kracht wordt, heft het alle vroe gere verplichtingen van Duitschland op. De betalingen moeten worden beschouwd al» definitieve ontheffing van Duitschland vaD zijn verplichtingen. PERSSTEMMEN. De „Times" wijst er op, dat do deskundigen het rapport slechts als een geheel beschouwd willen zien en geen verantwoordelijkheid voor het geheel willen aanvaarden, indien enkele onderdeden daaruit weggelaten wor Verschillende Engelsche bladen wijzen er op, dat thans ook de ontruiming van het Rijnland, mits alle regeeringen het Young- plan goedkeuren, verzekerd is. Ook de Parijsche correspondent van de „Morning Post" verklaart, dat men an de kringen der deskundigen do hoop koestert, dat de regeeringen in staat zullen zijn tot overeenstemming te geraken voor het terug trekken van de bezettingstroepen op 1 Sept In de Fransche pers wordt eigenlijke on tdek op de onderteekeniitg van het rapport niet gehoord. Alleen verklaart Pertinax in de „Echo de Paris" dat de deskundigen verkeerd hebben gedaan met te bouWen op du loyaliteit van Duitschland, dat wel niet bereid zal zijn, om de overwinnaars 60 jaar laüg schatting te betalen. De linksche bladen beschouwen de onder- teckoning als het einde van den strijd om de schadevergoeding, die zoo vergiftigend werkte. De „Ere Nouvelle" noemt het memo randum een nieuwen mijlpaal op den weg den vrede en de soliditeit van de vol ken. De „Volonté" ziet in het rapport den grond steen voor het gebouw van de Vereenigde Staten van Europa. In de Duitsche pers wordt ook verschil lend geoordeeld, al naar de richting van de betreffende bladen. DE VOLKENBONDSRAAD TE MADRID. HET MINDERHEDEN-VRAAGSTUK. Uit Madrid wordt gemeld: De Volkenbonds raad heeft de conclusies van het rapport der commissie van drie inzake het minderheden vraagstuk aangenomen en zal Dinsdag beraad slagen over de considerans van het rapport, het belangrijkste gedeelte van het werk der i tele- Vandaag begint de officieele zitting. TROTSKI WIL NAAR ENGELAND. Een verzoek aan MacDonald. Trotski heeft uit Constantinopel eei gram gezonden aan MacDonald, waai toestemming vraagt om naar Engeland te mogen komen. Trotski motiveert zyn verzoek met dringende gezondheidsredenen. DE LABOUR-REGEERING BEEEDIGD. MacDonald en zijn ministers hebben zich Zaterdagmorgen naar Windsor begeven om van den koning de ambtszegels te ontvangen en beëedigd te worden. Alvorens bij zijn terugkeer in den trein te stappen zei MacDonald, dat het hem en zijn collega's zeer verheugd had, dat de koning er zoo goed uitzag. MACDONALD EN DE ONTWAPENING. Voor de radio heeft MacDonald een rede gehouden, waarin hij o.a. zei, dat zijn regee ring moeite noch tyd zal sparen om het werkloosheidsprobleem op te lossen. Gezien het groote belang van de ontwape ningskwestie en de noodzaak van vriendschap pelijke besprekingen met de andere landen, hoopt MacDonald in staat te zijn bij de vol gende Volkenbondsbijeenkomst een kort bezoek aan Genève te brengen. Hij zal ook de situatie ten opzichte van do Vereen. Staten gadeslaan, daar het van groot belang is, dat geen mis verstanden tusschen Engeland en Amerika ontstaan. ZONDAGSONTHEILIGING IN ITALIË. Hoe dichter bij Rome hoe slechter Christenen. In Italië is de Zondagsrust in verschil lende bedrijven iets ongekends. De winkels zijn in geheel Italië tot Zon dagmiddag één uur geopend en op vele plaatsen zelf» den geheelen Zondag. In slechts weinig steden en in twintig grootere plaatsen is de verkoop van verschillende artikelen op Zondag verboden. De groot-grondbezitters laten naar eigen believen op Zon- en feestdagen werken op hun bezittingen, ook dan, wanneer de land arbeid niet dringend noodzakelijk is. In slechts 5 procent der landbouwbedrij ven wordt de Zondagsrust gehandhaafd. Zelfs dc provinciale en gemeentelijke be sturen on andere openbare lichamen laten den Zondagsarbeid in de bouwvakken, den aanleg van wegen cn van waterstaatswer ken zelfs op Zondag toe. Slechts in enkele industrieën, waarin een collectief arbeids contract over het geheele land geldt, wordt de Zondagsrust min of meer gehouden. ZWEEDSCHE OCEAANVLUCHT. De Zweedsche Oceaanvlucht is Zondag be gonnen. Het vliegtuig „Soerige" is Zondag avond 7 uur boven de Faröer-eilanden gezien. De reis zou over Spitsbergen en Groenland gaan. DE AMERIKANEN VERTROKKEN, Owen Young, Lamont en Perkins met hun gevolg zyn Zaterdagmiddag on de Amerikaansche „Aquitania" uit Cherbourg vertrokken met bestemming naar New-York. EEN DWAZE BOOTRACE OP HET KANAAL Zaterdagavond zijn van Dover 49 motorboo ten gestart voor een race op het kanaal. De onderneming eindigde, gelyk ervaren zeelieden reeds voorspeld hadden, in een ramp. Twee der schepen werden opgenomen door het Goodwin-licht8chip, dertig naar Dover terug gesleept, terwijl het grootste gedeelte der overigen in hulpeloozen toestand aangetroffen i gered moesten worden. Zes deelnemers orden vermist en zijn, naar men vreest, verdronken. De start was geschied bij een tamelyk zwaren zeegang en dichte mist, zoo- verscheidene deelnemers niet eens in staat waren den juisten koers te nemer VOOR VERVROEGDE ONTRUIMING. Actie ln het Rijnland. De sociaal-democratische partij on de vrije akorganisaties in het bezette gebied hebben aan de Duitsche regeoiing 't verzoek gericht de ratificecring van de herstelovereenkomst au Parijs zoolang uit te stellen, totdat alle bezette gebieden volledig ontruimd zullen ile Saarkwestie opgelost zal zijn. Do bevolking van het bezette gebied verlangt, tien jaren na de nvrede, volkomen ge- lijkgerochtigheid met do andere doelen van het Duitsche rijk en moet deze verlangens aan alle rogocringen en partijen, dio aan de onderteckening van het Parijsche accoord hebben medegewerkt, kenbaar maken. De klein-modcl luchtballon R. K. 27, komstig uit Raab-Katzensteln, dio gister een geslaagde vlucht van Kassei naar Hannover maakte en op het vliegveld aldaar aan oen mast geankerd lag, is hedenmorgen door een opstckenden storm met zulk een kracht tegen den grond geslagon, dat 't geheel ver nield werd. Het verwoeste luchtschip bleef aan de ankermast zitten. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen stoor. Kerknieuws. klaard aan verstoring van orde en rust en het eerste tuchtmiddel, nl. een berisping op hen toegepast. CHR. GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. «pen: Te Nieuwleusen, J. E. Bos te Slochteren. ogenomen: Naar Paesens, cand. W. E._M. Hoekzema te Groningen. nkt: Voor Suaraeer, cand. W. e. M. Hoekzema te Groningen. GEREF. GEMEENTEN, eet al: Te Den Haag, cand. M. Hei koop te Den Haag en cand. W. C. Lamain te Voorschoten. GEREF. KERKEN, e dankt: Voor Sassenheim, N. Buffinga te Rotterdam. Voor Nieuweroord, M. Jans- sens te Schouwerzyl. Voor Urk, B. A. Bos te Haarlemmermeer-Oostzijde. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. De heer W. Schouten, Theol. cand. te Vrees wijk, die door de Classis Utrecht der Geref. Kerken werd beroepbaar verklaard en die gaarne de Kerken wil dienen, zal een e.v. op hem uitgebracht beroep eveneens gaarne ter stond in overweging nemen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. C. Stam, gekomen van Alteveer (Dr.), deed Zondag jl. by de Geref. Kerk Pernis zyn intrede, waardoor het voor haar een blyde dag was, wyl de vacature van zei maanden nu weer vervuld werd. De bevesti ger, Ds. Fr. Tollenaar, van Helder, voorheen te Pernis, hield een predikatie over 1Petr. 5 24 en ontwikkelde daaruit: 1. wie geweid wordt; 2. hoe er geweid moet worden; 3. het loon op dien arbeid. Des avonds verbond Ds. Stam zich aan zyn nieuwe Gemeente met Coll. 128, de Ge meente bepalend by den ryken inhoud de prediking van het Evangelie: 1. wi brengt en wat wy verkondigen (nl. Christus geopenbaard door het Woord mensch, waarin heel de Christus in zyn over weldigende grootheid voor ons staat); 2 .waar in ze bestaat (eenerzijds een vermanen met de kracht der overtuiging en anderzijds leeren in de richting die de ware wysheid in houdt); en 3. wat de Evangelieprediking be oogt (door den Christus de Gemeente vol maakt te stellen in het geloof, wat kracht geeft tot aanvaarden van het geheele Woord Gods). Toespraken en welkomstgroeten den wederkeerig gesproken tot en door Ker- keraad, bevestiger, Ds. H. D. Drenth (van De Hey-Tuindorp), Ds. H. Hoekstra (van Hoogvliet, vertegenwoordigende de Classis Schiedam) en het College van B. en W. Pernis. Beide diensten was het kerkgebouw tot in alle hoeken gevuld. Ds. J. van Herksen nam Zondag jl. afscheid van de Geref. Kerk te Hillegom, wegens zyn vertrek naar Ermelo (tweede preddkantsplaats). Hij bediende het Woord uit Hebreën 13 20 en 21, sprekende over: „de bede van den Apostel om de volmaking zijner lezers'». De inhoud dezer bede ontvouwde hy door te spreken over het heerlijk wezen, den genadigen Bewerker en het Godverheerlijken- de doel dezer vurig begeerde smeeking. Na afloop der predikatie richtte Spr. zich met woorden van dank, vertroosting en vermaning tot zyn Gemeente, in wier midden hy zes jaar lang onder groote waardeering en zeer veel blijdschap heeft mogen arbeiden. Hij memo reerde den groei der Gemeente, waardoor kerkbouw noodzakelijk werd, het oprichten eener Chr. bibliotheek, de ontbloeide jeugd- actie, de uitgave van het Kerkblad, do gevangen Evangelisatiearbeid enz. Voorts sprak hy woorden van dank en sympathie tot den Kerkeraad, de Commissie van Beheer, den koster, den heer Van Maurik, den organist, den heer C. J. de Koning, de afgevaardigden de Kerk van Lisse en van de Kerken der Classis, tegenwoordig in de persoon van Dr. Th. Ruys, van Lisse, en tot het Gemeente bestuur. Ouderling D. van Egmond sprak als Voor zitter van den Kevkeraad namens dezen den scheidenden leeraar toe en dankte voor al den betoonden ijver en toewijding en voor de ta lentvolle, Schriftuurlijke prediking. Op zijn verzoek werd Ds. van Herksen staande toege zongen Psalm 121 4. Ds. Ruys sprak vele goede woorden van waardeering namens Classis en namens de Kerk van Lisse. De kerk was overvol. Na afloop drukten honderden Ds. en mevx. an Herksen de hand. De predikatie is by de firma Verwoerd, te Lisse, uitgegeven. jubilea: D s. J. F. L ij s e n, credikant der Ned. Her vormde Gemeente van Woubrugge, hoopt Woensdag 19 Juni a.s. zijn 25-jarig jubileum i. In het jaar 1904 deed hy eerste Gemeente, Ankeveen, intrede, vertrok 1913 naar Kortgene, in 1920 naar Xigte- vecht en op 11 Maart 1928 kwam hy te Wou brugge. Een Commissie, bestaande uit de leden van den Kerkeraad en Kerkvoogden, heeft op Woensdagavond 19 Juni een samenkomst ge organiseerd in de Herv. kerk, waar eenige toespraken gehouden zullen worden cadeau zal worden aangeboden. Des middags zal er van 3—5 uur in de kerkzaal een recep tie gehouden worden. Ds. Lijsen zal op Zondag 23 Juni, des mid dags half drie, een gedachtenisrede uitspre ken. PREDIKANTSWONINGEN. Te Waddinxveen zal dezer dagen de aanbesteding plaats hebben van den bouw van een nieuwe pastorie naast de nieuwe Gereformeerde Kerk aan den Kerkweg. kerkelijke kwestie te leersum. Te L e e r s u m is de kwestie in de Ned. Hervormde Gemeente, waar men weigert zich te onderwerpen aan het Reglement op de Predikantstractementen door aansluiting by den lïaad van Beheer en voldoening van diens aanslag, waarvan tevens gevolg as, dat in de plaats van den godsdienstonderwijzer Van Dijk geen predikant wordt beroepen. vooreerst nog niet tot een einde gekomen. Het Class. Bestuur van Wijk by Duurstede, „doende wat des Kerkeraads is" te Leersum, heeft op 2 Mei 11. dio lidmaten der Gemeente, die de functie van Kerkvoogd en Notabel be- kleeden, vóór zich geroepen, teneinde hun de vraag voor te leggen of zjj van zins zijn de Kerkelyke verordeningen, met name het Reglement op de Vacaturen (eigen predikant) en het Reglement op de predikantstractemen ten uit te voeren. Behalve de twee notabelen, die tevens diakenen zijn en in den Kerkeraad zijn overgebleven, hebben allen geweigerd op deze vraag bevestigend te antwoorden. Mits dien heeft het Class. Bestuur, doende wat des Kerkeraads is te Leersum, in zyn vergadering v»n 30 Mei LL deze lidmaten schuldig ver* iy de jongste Synode of Generale Verga dering te St. Paul (Minn.) van de Presbyte- riaansche Kerk in Noord-Amerika werd de voorzittersverkiezing met zekere spanning tegemoet gerien. In deze zeer invloedrijke Kerkgemeenschap gedurende de laatste tien jaren of langer n stryd gevoerd tusschen de Fundamenta listen en de Modernisten. De vraag was nu, van welke richting de Synode-praeses zou zijjn. Met groote stemmenmeerderheid werd als zoodanig gekozen Prof. Dr. Cleland B. Mc. Afee, hoogleeraar dn de Dogmatiek aan de Theol, School te Chicago. Vroeger diende hy als predikant de Presb. Kerk. Hij verkreeg den doctorstitel in een drietal Faculteiten, maakte reizen in het Oosten en hield lezin gen in Syrië, Egypte, Engelsch-Indië, Siam, China, Korea en Japan. Deze lezingen hield hij om het Chnstelyk geloof te verdedigen te genover de valsche godsdiensten. In zyn openingswoord ter Synode verklaarde hy, dat een unie vooral van de Presbyteriaan- sche Kerken moest bevorderd worden. ze 141ste Synode sprak zich uit ten gun- van de vereeniging van de vyf grootste Proteitantsche Kerken in Noord-Amerika. Een Commissie werd benoemd met de op dracht toenadering te zoeken tot een vereeni ging met de Prot. Episcop. Kerk, de Method. Episc. Kerk, de Meth. Episcop. Kerk Zuid en de Presb. Kerk Zuid. Er wordt aan dit stre- naar eenheid groote beteekenis gehecht. PAN-ORTHODOX CONGRES TE ATHENE. Volgens het Fransche kerkblad „Evangile et Liberté" ia de Grieksche opperabt Seraphin te Sofia aangekomen met een opdracht van de aartsbisschoppen van Athene en Constan tinopel aan de Bulgaarsche Synode inzake het samenroepen van een pan-orthodox con gres te Athene, waaraan alle orthodoxe Ker ken, ook de Bulgaarsche, zouden deelnemen. De bedoeling is, te komen tot een gemeen- schappeiyken kalender voor alle orthodoxe Kerken en voorbereiding voor een oecume nisch concilie. ZENDING. Zendingsfeest. Het 9de Zendingsfeest der Classis Deventer wordt Zaterdag 15 Juni a.s. te Almelo gehouden in het bosch tegenover ,,'t Jagertje''. Als sprekers hopen op te tre den: Ds. P. van Duyn van Enschedé, openings rede; Dr K. J. Brouwer, Zendin^sdirector te Oegstgeest, onderwerp: „Ervaringen op het Zendingsterrein''; Ds O. Groenewoud, van Vriezenveen, onderwerp: „Laat de heidenen weten, dat ze menschen zyn"; Zendeling W. Wesseldijk van Watoetave, onderwerp: „In Ge berglandschappen van Midden-Celebes'-; Ds. C. Goedhart van Halle, onderwerp: „Het verla ten huis'»; Ds. L. S. van Zwet van Almelo: Slotwoord. Medewerking is toegezegd door de Chr. Harmonie (dir. de heer E. Geels) en de Chr. gem. zangvereeniging Hallelujah (dir. de heer H. J. Brilman). By ongunstig weer wordt de samenkomst gehouden in de Ned. Herv. kerk. GIFTEN EN LEGATEN. Te Oegstgeest schonk een onbekende duizend gulden voor den bouw eener tweede Ned. Herv. kerk. Naar we vernemen, is er ,nu f8.000 beschikbaar benevens een gratis aangeboden bouwterrein. Te S try en ontving de Kerkvoogdy der Ned. Hervormde Gemeente de vorige week van iemand, die onbekend wenscht te bly- een gift van f500. Schoolnieuws. INGEZONDEN MEDEDEEUNG. Ni< Na s dc nn Ie na ren De >ok c Do ilink lieuv iet li He leid, Oo er, ot c preek rubri fan 1' Ee itelt ienn van ken 1 He ïek Jit o; Ier fc uina rieur wvei 2spi He m Dord< :en c bedri men j dan 1 Oo [ndie Ier pint roor aller wore HOOGER ONDERWIJS. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Het pasverschenen Jaarboek der Vrije Universiteit memoreert den arbeid der Coin missie van Advies in zake de vraag hoe Art 2 der Statuten is te int,erpreteeren en de Jaarlijksche Samenkomst te Middelburg, die in verband daarmee, van zeer groote be teekenis is geworden. „De beschouwingen, in deze samenkomst gewijd aan den arbeid en het advies der Commissie, zijn van de grootste waarde voor grondslag cn doel der Vereeniging, voor haar leven on werk zaamheid en die van onze Universiteit". Het rapport, de conclusies, de verklaringen on de besprekingen „droegen in hooge mate bij tot de versterking van dc eenheid, tot bevestiging cn herstel van het vertrouwen en tot een afdoening van de zaak in over eenstemming met de regelen, welke daar voor in de Statuten en de daarop steunende reglementen zijn neergelegd. De aangelegen- beid welke moer dan twee jaar het gemoed van velen in spanning had gehouden, werd afgedaan met een bevredigend resultaat. De vrees van sommigen werd beschaamd, de samenbinding werd bevorderd, de eenheid openbaarde zich krachtig in geloof en ver trouwen, in standvastigheid on zekerheid -beide. De beslistheid, waarmede getuigd werd voor het Goddelijk gezag der H. Schrift, deed weldadig aan, gaf warmte aan de be sprekingen cn bracht opnieuw bezieling in de harten, vooral van hen, die in meerder of mindere mate ongerust waren geweet over den loop der gebeurtenisen". In hot Verslagjaar was van beteekenis de arbeid tot het bijeenbrengen van de som van f300.000, noodlg voor do aanvankelijke in richting van dc Wis- en Natuurkundige Fa culteit. Waren de ressorten van ZuidHol- land (Noord -en Zuid) niet belangrijk ach tergebleven dan zou thans het volie bedrag reeds bereikt zijn. De voorbereiding tot uitvoering der be sluiten in zake de vierde Faculteit is in vol len gang. Herinnerd wordt het vertrek van den lec tor Mr. Ch. Zevenbergen als hooglperaar naar Utrecht en de benoeming van Mr. V H. Rutgers tot hoogleeraar in de Rechten on van Dr. L. van der Horst tot hoogleeraar in de Medische Faculteit. Dr. J. A. van Hasselt werd aageateld tot assistent van laatstge noemden hoogleeraar. Gememoreerd worden verder: het overlij den van de curatoren Ds. B. van Scholven en Dr. J. G. Scheurer; liet optreden van de curatoren Dr. J. Wessels en Dr. K. Dijk; de aanbieding aan directeuren van het geschil derde portret van wijlen Prof. Dr. J. Woltjer; de 7Östo verjaardag van den directeur Joh. Krap; het aftroden van den directeur A. W. F. Idenbrug en zijn vervanging door den heer J. Schouten; en het legaat-E. L. Sytsma van f 100.000. Uit het Verslag van do Jaarvergadering te Middelburg noemen wij: do bidstond-rede van Ds. P. N. Kruyswyk, dc openingsrede van Ds. T. Ferwcrda en do rede van Prof. Dr. J. Ridderboa (in zake Art. 2 der statuten) Blijkens het financieel verslag kon uit de legaten van 1928 een bedrag van f 9017.08 een het Verenigingslokaal worden toege- aantal leden ia thans 1247, dat der begunstigers 31373. Opgenomen is het uitvoerig relaas van Prof. Dr. A. A. van Schelven betreffende de „lotgevallen der Universiteit" tijdens den cursus 1927—'28; voorts „in memoriam"-bij- dragen. gewijd aan de nagedachtenis van Prof. Dr. W. Geesink en Dr. J. G. Sche-urer; extracten van de verhandelingen ter Weten schappelijke Samenkomst; allerlei gegevens betreffende personalia verbonden aan de Universiteit en de organisatie der Vereeni ging- Het jaarboek bevat foto's van Prof. Rut gers, Prof. van der Horst, wijlen Prof. Gee sink cn wijlen Dr. Scheurer. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Hoögleeraarsbenoeming. By Kon. Besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, om onderwijs te geven in het Sanskrit, de begin selen der algemeene taalwetenschap en de beginselen der vergelykende Indogermaansche taalwetenschapD/r. J. Rahdei', thans tydelijk te Tokio. Deze als opvolger van Prof. Galand be noemde hoogleeraar is slechts enkele jaren geleden aan de Utrechtsche Universiteit tot Doctor in de Letteren gepromoveerd. Daarna heeft Dr. Rahder in Brussel gestudeerd en van daar is hij ongeveer een half jaar geleden naar Japan vertrokken, om in Tokio zich te wijden aan de studie van Boeddhistische ge schriften. SOCIALISTISCHE STUDENTEN. De in 1928 gestichte Vereeniging van Sociaal-Democratische Studenten ir. Duitsch land telt tegenwoordig ongeveer 3500 leden, onder wie slechts 20 Theologische studenten gevonden worden. HERV. LYCEUM TE AMSTERDAM. Blykens het „Kerkbeurtenblad" zyn tot leeraar aan bovengenoemd nieuw Lyceum be noemd de heeren: Dr. J. Smit, rector; Dr. F. W. Nijhoff, Dr. A. van Haselen, Dra. A. IJsseling, Drs. A. J. Rykhock, L. J. J. Oli vier, A. S. Bolman, F. J. Yscrinkhuysen, mej. A. C. E. Steller en mej. T. Schoemaker. Dr. J. Kooy is met het godsdienstonderwijs be last. LAGER ONDERWIJS. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Uithoorn, De Klerk te Amsterdam. Breda (Chr. M.U.L.O.-School, Nieuwstr. 31, hoofd G. J. van de Meent), A. van der Rest te Papendrecht. Spakenburg (Dr. H. Bavinckschool, hoofd A. Bakker), mej. T. Reeders te Naar- den. Nederhorst den Berg (Warinschool, hoofd J. Lommers), E. de Boer te Veendam. Bergen op Zoom (hoofd J. van Buu- ren), voor U.L.O.: C. van der Zwet te Arn hem en voor L.O.: L. de Klerk te Roosendaal. GRAFSTEEN-J. A. G. DE WAAL. Zaterdagmiddag had op het kerkhof te Kampen plaats de overdracht van don ge denksteen op het graf van wijlen den heer J. A. G. de Waal, in leven rustend hoofd ocner Geref. School. Met do familie en 't Co mité van oud-leerlingen cn vrienden, de Wet houder van Onderwijs afgevaardigden van het Schoolbestuur, van den Kerkeraad der Geref. Kerk, van de Commissie tot wering perste van Schoolverzuim en van het Christelijk fac'°' Leesgezelschap, waren ook een aantal ba» fier langstellenden aanwezig. fleem Namens genoemd Comité van oud-leerlin» „jn en vrienden werd de gedenksteen door den heer G. Telder aan de familie overga» dragen. Het is goed, aldus Spr., om eens op deze plaats te zijn. 't Leven is vaak te druk om aan het sterven te denken. Maar hier is de dood rondom ons. Hier is ook het graf 'an mijnheer De Waal, uw geliefden vader1, onzen besten vriend en onvergetelijken leer meester. En op dit graf, zoo dachten we, moest een steen komen, om aan onze kin» deren te vertellen wie en wat mijnheer D® Waal is geweest. We hopen, dat ge deze een voudige hulde zult aanvaarden. Eenvoudig# zooals uw Vader was, zoo is ook deze steen* Eenvoudig is ook het opschrift „Rustplaats", zoo staat er op den steen. En ja, wij gelooven met U, dat de ziel van uw vader in de Heer- lijkheid is, maar zijn lichaam rust toch hier tot den dag der opstanding. „Onze onverge telijke oud-leermeester en vriend" staat er verder. Want u, mijnheer De Waal, verge ten we nooit. En voorts spreekt het opschrift er van, dat de overledene, „zijn roeping ge- trouw, den jongen leerde de eerste beginse len naar den eisch zijns wegs". Zijn roeping getrouw dat zegt veel. Want het was een halve eeuw geleden geen eervolle taak bij het Christelijk Onderwijs werkzaam te zijn. Alen moest destijds daartoe wel waarlijk roeping hebben. En mijnheer De Waal heeft dia roeping gevoeld, en heeft, daaraan trou\? zijn taak volbracht. Wie eenmaal zijn leerling was, blééf dat. Hij verloor zijn leer lingen niet uit het oog, als zij de school doorloopen hadden, maar ble-ef met hen meeleven. Thans rust Uw Vader hier naast Uw Moeder; voor U, hun kinderen, maar niet minder voor allen, die hen heb ben gekend, voorbeelden van een christelijk leven. Geve God, dat wij mogen leven zoo als zij hebben geleefd; dat wij mogen ster» ven zooals zij gestorven zijn. Dc jongste zoon, de heer Otto de Waal, uit Doorn, sprak namens de familie een woord van dank. Uw verzoek, aldus spr., om op Vaders graf een gedenksteen te mogen plaatsen, hebben we gaarne ingewilligd. Niet, om daarin een zekere verheerlijking te zien, maar om de daaruit sprekende liefde en waardeering ten opzichte van Vader en zijn arbeid. Spr. haalt dan een en ander aan uit het intieme leven van zjjn Vader, die alle bewijzen van genegenheid en ach ting te zijnen opzichte steeds beschouwd® als dank en eer aan God. die hem in staat stelde zijn taak te doen. In dit licht bezien aanvaarden wij, met gepaste vrijmoedigheid, en met grooten dank, dit bewijs van eerbied en waardeering. Ik spreek in Vaders geest als ik wensch, dat van dit gedenkteeken een voortdurende prediking moge uitgaan. Wij danken voor den gedenksteen. Maar niet minder zijn we dankbaarheid verschuldigd aan allen, in en buiten Kampen, die Vader en Moeder tijdens hun leven, in 't bijzoder in hun levensavond, zooveel liefde en aan hankelijkheid hebben bewezen. Tenslotte, waar Vader steeds alles zag in het licht van Gods eer en verheerlijking, moge ook dit samenziin daarvan het stempel dragen, door de eer, den inensch toegebracht, oveT te dragen aan Zijn Schepper in het zingen van liet laatste vers van Psalm 103. Nadat dc heer Telder nog een kort 6lot» won nl had gesproken, en een woord van dank tot den steenhouwer G. de Weert, wat de plechtigheid afgeloopen. an f an i lepao

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2