^limine jCeiïisrijr (tTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ZORGT, DAT UW WERK VOORTGEZET WORDT! EERSTE BLAD. Het optreden van Ds. Kersten, BINNENLAND. ABONNEMENT! Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Toor het Buitenland bij Weke- Kjksche zending 6.— Bij dagedijksche zending m 7«— Alles bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7% cent. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2764 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 10 JUNI 1929 Van 1 tot 5 regels 1.17% Elke regel meer m &22% Ingez. Mededeelingcn van 1—5 regels f 130 Elke regel meer s 043 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 10e Jaargang. -iüi i:.i'.ii i;iJ 'iii-. 'OF >;ii.inil.v i.iif-iiiiii i.iiii'i i.i'i'ji Volgens de berichten die ons bereiken, komt er toch een weinig meer leven in ons volk, met het oog op de a.s. verkie zingen. Het begint toch bij alle lauwheid, welke het publieke leven kenmerkt, bij velen duidelijk te worden, dat berouw ook hier te laat zou kunnen komen. Men moge nog zoo lauw staan tegenover vraagstukken van politieken aard, wanneer er gekozen moet worden tusschen een staatsbeleid in Ohristelijken of niet- Ohristelijken zin, is men met het constateeren van die lauwheid op zichzelf niet klaar. Het spreekt vanzelf, dat wij ons over het ritselen van iets meer leven verheugen. Blijft dit aanhouden tot 3 Juli, zoo kunnen de resultaten van den stembusstrijd nog tot grooten dank aanleiding geven. Hier is het: Bid en werk. Maar wij voegen er toch nog een bizonder woord aan toe. Met een tijdelijke propaganda is men er niet af. Er moet gezorgd worden dat er aldoor in de goede richting wordt, gewerkt en dit nu is de taak van de Chr. dagbladpers. Wanneer de verkiezingen straks weer tot het verleden behooren, misschien reeds vergeten, en de stereotype lauwheid volmaakt is teruggekeerd, och, zij het U dan tot troost, dat de Christelijke pers haar werk van dag tot dag blijft voortzetten. Maar gij lezer, zorg gij, van uw kant dan, dat waar ons blad nog ontbreekt, dit als huisvriend worde binnengehaald. Er zijn in de afgeloopen weken heel wat nieuwe lezers binnen gekomen. Wij vestigen er nogmaals de aandacht op, dat wie vanaf heden kwartaal-abonné wordt, de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers gratis ontvangt. Men leze ook elders in dit nummer den premiebon. De wervers worden voor hun moeite beloond met een prachtige premie voor het aanbrengen van nieuwe lezers aan onze Administratie Hooigracht 3 5, Leiden. 1 fijt nummer bestaat uit DRIE bladen Wij ontvangen bijna dagelijks ingezonden bukken van lezers, die protest meenen te moeten aanteekenen tegen de manier, waar op de propagandisten van de S. G. P. hun beginselen ingang trachten te doen vinden. Dit protest geldt niet in de laatste plaats, men kan gerust zeggen, in de eerste plaats, hèt 'optreden van Ds. Kersten. Wij deelen al dezen inzenders mede, dat bun artikelen door ons met belangstelling rijn gelezen, doch dat wij er geen plaats aan rullen verleenen. Wij maken slenhts een uitzondering voor het schrijven van Dr. J. v. Lonkhuyzen, het welk elders in dit nummer een plaats vindt. Dr. v. Lonkhuyzen heeft jarenlang in Ame rika gewoond en hem mag wel eens het Woord gegeven worden over wat hem in de ren verkiezingsstrijd opvalt Daarbij komt, dat .indien iemand, Dr. v. Lonkhuyzen toch wel de man is die beproeft, een goed con tact tot stand te brengen tusschen de ver schillende deelen der Calvinistische bewe ging over de geheele wereld. Wat ons betreft, wij hebben besloten, Ds. Kersten en zijn Banier in deze dagen het woord te) laten. Wij lezen zeker de Banier en wij zullen niet alles op een goudschaaltje wegen. Wij weten heel goed, wanneer dit nieuwe dagblad een lang leven beschoren is, de ruwe manier, waarop men daar polemi seert en schrijft, wel eenmaal zal worden afgelegd. De daar gevolgde methode past niet in het kader van de Nederlandsche dag bladpers. Maar zoo grijs als het er thans eiken dag opgelegd wordt in de bestrijding van de antirev. partij is ongekend. En weer komt ons een woord in de gedachten, het welk wij reeds eerder schreven: wanneer predikanten als hun hoogste icleaal beschou wen een vooraanstaande plaats in de prac- tische politiek, zoo wordt het één stuk felheid en blijft er niets over van de liefelijkheid van het Evangelie. Om slechts één zin te halen uit een artikel van Vrijdagavond van Ds. Ker sten zelf: „Men d.w.z. de anti-revolutio- tiaire partij heeft met Rome één hoop, één geloof, ja zelfs één hemel". Alsof Ds. K. zelf de hemelpoortwachter isl Dit staat Vast, er is maar. één hemel en wie daarin komen, staat niet aan Ds., Kersten te be- oordeelcn. In het nummer van Zaterdagavond lezen Wij: „Toch spreekt de A. R. Rome zalig", 't Is wel fraai! Nog nooit debatteerde de Banier, als w ij, met Roomsche bladen over het verschil tusschen de Roomsche op- Vattingen en de Protestantsche. Maar doen Wij dat, zoo leggen wij in onze artikelen dén toon der noodzakelijke waardeering. Evenmin doet Ds. Kersten iets aan dc evangeliseering in roomsche provincies. En natuurlijk, aan het slot van elk arti kel, komen de bekende klachten, die herin neren aan de martelaarspose, welke men zelf aanneemt; ditmaal in den volgenden vorm gegoten: „Geve de Heere ons genad3 om den smaad blijmoedig te dragen en van Zijn Woord niet te wijken." Een soort eigen gerechtigheid op de wijze van: „ik dank, dat ik niet ben als de anderen". Pas wanneer de Banier het persoonlijk cachet, hetwelk al haar leidinggevende arti kelen dragen en welke zonder eenige uitzon dering alle gericht zijn tegen de anti revolutionaire» partij, aflegt, zullen wij met dit blad kunnen polemiseeren. Met de volgelingen van Ds. Kersten op po litiek gebied bunnen wij slechts medelijden hebben. Wij beschouwen de meesten hier van als te behooren tot wat men kan noe men liet maatschappelijk brave volk met een sterk vromen inslag. Toen wij dit voor een paar jaren ook in een brochure schre ven, heeft men zich aan dien kant vaak op ons oordeel beroepen. Wij handhaven dat ten volle, doch zijn ook steeds meer ver sterkt in de meening, welke wij hebben ten opzichte) van politiseerende predikanten als Ds. IC De loop van het Evangelie, wordt, naar onze meening er eerder door gestuit dan bevorderd. De ingezónden-stukken-schrijvers weten dus thans onze meening. Wij zeggen lien vriendelijk dank en het doet ons goed, wan neer men ons heden schrijft: dat ons blad zich, vergeleken met de Banier, ten eenenmale onthouden heeft van hatelijke, persoonlijke artikelen. Wij hopen ons daar aan te houden. En wat de Banier aangaat, deze ver dwijnt na ©enigen tijd, of wel, de toon zal worden, gelijk die in de burgerlijke samenleving gebruikelijk is. Onder zulke hooge spanning als de heeren Kersten en v. Dis e.a. tot op dit oogenblik hun arti kelen fabriceeren, kan dit op den duur niet voortgaan. De schrijvers zouden zich .psy chisch en physisch slechts groote nadeelen bezorgen en onzen lezers raden wij ernstig aan: bezoekt niet de vergaderingen waar slechts één doel voorzit, nl. de antirevolutio nairen te bekampen. Men leze slechts het woord van Ds. van Lonkhuyzen. Wij hebben wat beters te doen. Komt eenmaal de tijd, dat het mogelijk is, zakelijk van gedachten te wisselen met de Staatkundig Gerefor meerden, wij zijn direct van de partij. Tot zoolang: bespaar u-zelf ergernis en geef dezen, staatkundigen leiders den noodi gen tijd voor de politieke zelfopvoeding. NEDERL. MODEL-SLEEPBASSIN. STICHTING WELDRA TE WACHTEN. Nu de Staten Generaal het wetsontwerp heeft aangenomen, waardoor het mogelijk is 350.000 uit 's lands kas beschikbaar te stel len, zal, zegt de Ing., weldra de stichting Het Nederlandsch Modelsleepbassin tot stand ko men mot een volgestort kapitaal van 700.000 Dit lichaam zal worden beheerd door een commissie van 5 leden, bijgestaan door een commissie van advies. Voorts zal een direc teur worden benoemd, die vermoedelijk te vens als secretaris der commissies zal op treden. OPEN BRIEF AAN Ds. KERSTEN. VENEZOLAANSCHE PIRATEN BEZETTEN CURACAO. Een ernstig woord Dr. J. van Lonkhuyzen. DE LEIDER DER S.G.P. IE ZIERIKZEE. ART. 36 EN HET ZWAARD DER OVERHEID. Zierikzee, Juni 1929. Verleden Vrijdagavond vernam ik, dat U dien avond in een zaal in de stad mijner in woning zoudt spreken. Zonder vooropgezette meening of vooroordeel ging ik naar vergadering. Ik ben bijna twintig jaren weg geweest, heb dies den politieken strijd hier te lande in dien tijd niet gevolgd, en derhalve ook geen oordeel over het rechtmatige van de opkomst van nieuwe partijen kunnen vor men. Ik ben, als hebbende op dit oogenblik nog niet wederom de burgerrechten van dit land, niet bij een politieke partij aangeslo ten, en behoef dus uit dien hoofde geen be paalde partij te verdedigen. In het afgetrok- kene geef ik de mogelijkheid van critiek op alle menschelijke handelingen dus ook op die eener Christelijke partij toe. Ik verblijdde mij voorzoover ik daar ken- s van droeg, dat er politieke actie kwam ook in kringen waar vroeger het Christen dom vrijwel los naast het publieke leven stond, waar men tevreden was geweest met genade aan de ziel beweizen en. het oog uit sluitend gericht werd op de zaligheid hierna toegezegd, maar waar men tot nog toe de kinderen schijnbaar zonder gewetensbezwaar naar de openbare school kon zenden, ze over geven kon aan moderne onderwijzers en even eens zonder gewetenswroeging, zoo het scheen, kon stemmen op den liberaal, zoo men tenminste nog stemde; en zoo verder het publieke leven overliet aan de machten des ongeloofs. Zoo kwam ik, zij hef. wat laat, op uwe ver gade-ring in Zierikzee, zonder bepaald voor oordeel, bereid gegronde aanmerkingen ^te hooren. De zaal was vol. Ik stond achter in. Zag daar een aantal rookende en lachende, naar ik vermoed ongeloovige menschen, aan gindsche zijde zitten, terwijl een eenvoudig landbouwer de vergadering voorging in ge bed. Ik kreeg den indruk dat deze broeder het wel meende als hij om het heil van Sion bad, de bekeering der dwalenden, vrijmoedigheid voor de sprekers en zoomeer, ook al was het gebed lang en al 6prak hij den Heere God tan in familiaire termen. De eerste spreker sprak over beginselen an Gods Woord boven alles, het „Soli Deo Gloria" op alle terrein en de bestrijding van on- en bijgeloof, beginselen, de wijze van uit drukking en de bijzondere toepassing voor •ekening van den spreker latende, waarmede ik in het algemeen kon instemmen. Daarna kwaamt U. Al dadelijk met een 'erklaring, die deed zien uit welken hoek de wind woei. U zeidet U zoudt niet theologi- seeren met zekere partijen over „veronder stelde wedergeboorte en vermoedelijk hemel burgerschap", maar ieder zou wel begrijpen over wie u het hadt als u het over „het oppervlakkig Christendom" hadt op staat kundig gebied. Nu laat ik die uitdrukkingen voor uwe rekening, en zonder ze over te ne men, vraav ik U of U wanneer U als predi kant brood en wijn aan het Avondmaal uit reikt, of U, die zooals U later in een ander verband zeidet, toch ook niet in het hart der menschen kunt zien, iets anders doet, dan lan iemand geven die u veronderstelt en vermoedt een wedergeborene te zijn? Kan ik niet met precies dezelfde woorden dan niet kerk en uw partij zoo aandienen? Aan dienen aan een vergadering van meestal ge moedelijke menschen, om misschien eenigen te vangen? In den breede werd daarop zonder meer „geconstateerd" dat de coalitie, en volgens U hebben we al 30 jaren de coalitie gehad, niet één, letterlijk niet één, positief christelijke wet gemaakt had, of dergelijke vrucht afge worpen had. Ik zat te wachten hoe U het ma ken zoudt met de wetten voor het Christelijk onderwijs. Geen woord werd er van gerept! Terwijl ik bij mijn terugkomst hier te lande verbaasd sta over de geweldige resultaten van den schoolstrijd, terwijl onze natie Chris- lijke scholen heeft zooals geen andere natie op aarde die bezit, waar de Christenen in alle naties jaloersch op zijn, schenen ze voor u eenvoudig niet te bestaan. Al wat de chris telijke wetgeving, volgens U, gegeven had was wetten om „zegeltjes te plakken", terwijl de Heere wel voor zijn volk zorgen zou en de menschen met die wetten hun vrijheid verloren, als ze later wel zien zouden, zeide U. Toen kwam art 36. Waar U lang bij stil stondt Den Gereformeerden werd verweten, dat zij art, 36 veranderd hadden. U stondt voor een onveranderd artikel 36. Met klem en nadruk werd den menschen op het hart gedrukt om als ze een nieuw psalmboek kochten toch er op toe te zien, dat ze het on verkorte art 36 er in hadden. En er stond heelemaal niet in, dat artikel 36 wat de Gereformeerden er van maakten als leerde het, dat het het ambt der overheid was om de ketterijen en dwalingen met het zwaard uit te roeien. U zoudt het voorlezen, naamt een psalmboek in de hand; slim genoeg gingt U niet verder en deedt U bet niet Want in mijn onverkorte uitgave staat nog altijd wel dat aan de overheid het zwaard gegeven is en dat haar ambt (dus met 't zwaard) is „om te weren en uit te roeien alle afgoderij en valschen godsdienst, om het rijk van den Antichrist te grond te werpen". Volgens U hield art. 36 alleenlijk in, dat de overheid een voedstervrouw der kerk zou zijn „zooals ook groote Voetius gezegd had". De menschen moesten Calvijn's Institutie maar eens lezen. Dan zouden ze wel zien dat Calvijn er ook over dacht. Ik dacht natuurlijk dat Cal vijn's houding inzake de executie van Servet en de heksenprocessen want ook Calvijn was een kind van zijn tijd wel ter sprake <;ou komen. Geen woord er over! Maar" wel en de tegenspraak met zichzelven scheen, eem maar het beste geval, den spreker te ontgaan, en ontging zeker de eenvoudige Zeeuwen als U zeidet, dat ook de Huge noten er zoo over dachten, die op de Synode Soissons onder de heetste vervolging uit spraken, dat ze liever zagen, dat de overheid vervolgde dan haar ambt niet uitvoerde. Het pogen der Gereformeerden om Zon dagswetgeving „zoover mogelijk" toe te pas sen werd aan de kaak gesteld. Dat „zoover mogelijk", kon ook een heidin en Jood wel zeggen. Het werd mij alles te benauwd. Ik kon er niet bijzijn dat voor zulk een voorlichting dezer honderden eenvoudige zielen God ge dankt werd. Ik heb van u geen bestrijding het ongeloof gehoord, wel herhaaldelijk bestrijding van hon die zeggen „Wij Calvi nisten, „Wij Gereformeerden". Is dit alles eerlijke voorlichting? Is dit waarachtigheid? Ik zoek niet te scheiden. Integendeel, ik zoek de Calvinisten ook in dit land saam te brengen. Maar op hun vergaderingen waar toe ook u uitgenoodigd waart om de samen werking der Calvinisten te bespreken op grond van Gods Woord en Belijdenis, wilt U niet komen: Mag Gods Naam en ik bedoel daarmee niet enkel het herhaaldelijk ge bruik van den noemingsnaam, maar heel Gods openbaring zoo gebruikt worden? Is dat een recht gebruik van Gods Naam? Mogen zoo de heiligste zaken behandeld orden? Is dit een ware voorlichting van eenvou dige zielen? Mag ik vragen met die vragen in de bin nenkamer tc gaan? Dat alleen vraag ik. Maar dat ook beslist! Uw dw. dienaar, Dr. J. VAN LONKHUYZEN. WESTLANDSCHE DRINKWATERMAATSCHAPPIJ. UITBREIDING BUIZENNET. Binnen zeer afzienbaren tijd is een be langrijke uitbreiding van het buizennet van de Westlandsche Drinkwaterleidingmaat schappij te wachten. Bij deze uitbreiding zijn dan vooral de buitenwegen betrokken. Tot nu toe bleven vele inwoners, die wat vernaarvan werncn gevoerd i buiten den kring van de estlandsche dor-Ams'erdam 92. p Gravcnhaee 130. RrVter pen woonden, van drinkwater verstoken. 21 en Utrr ht 26. terwijl één gesprek hij doch m de naaste toekomst zal ook voor hen van proef, rechtstreeks van abonné i _^}.m'iwa^ervraa€8'u^ goede zjjn op- j tot abonnétoestel plaats had. gelóst, j, Yöéf ïndië Wfis de verdeelde: F»»»"* POSTERIJEN. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Verlaging prijs omslagen. De directeur van den Postchèque- en Giro dienst brengt ter kennis, dat de prijs van de omslagen G 39, bestemd om de giro- biljetten en chèquc-adviezen op te zenden aan het centrale girokantoor te 's-Graven- hage met ingang van 10 Juni wordt ver laagd en nader vastgesteld op 30 cent de 100 stuks of 3 cent de 10 stuks. De omslagen zijn verkrijgbaar aan alle kantoren der posterijen. Het gebruik van deze omslagen wordt den rekeninghouders in hun eigen belang ter bevordering van een regelmatige behandeling van hun biljetten ton zeerste aanbevolen. TELEFOONVERKEER MET INDIË. Het telefoonverkeer met Indië bereikle onk in de maand Mei een gemiddelde van 11 gesprekken per werkdag. Het totaal aantal gesprekken beliep 273: daarvan werden gevoerd uit de spreekcel te 61, Semarang 31, Soerabaja 77 en Weltevre den 103. Er werden 81 gesprekken of 31 pet. in Ne derland en 189 gesprekken of G9 pet. in In dië aangevraagd. Siaids de opening van het verkeer op 8 Januari j.l. werden reeds meer dan 1200 gesprekken gevoerd, u.l. in Jan. 213, Febr. 232, Maart 268. April 244 en Mei 273. Zooals bekend, bedragen de kosten van een gewoon gesprek met Bandoeng of Welte vreden f 30, met Semarang f 33 en met Soe rabaja f 34.50 per 3 minuten. JOURNALISTENREIS. Ingevolge uitnoodiging van het gemeente bestuur van Aken zal een groep Nederland sche journalisten, vertegenwoordigende ver schillende bladen, binnenkort een bezoek brengen aan die gemeente. Op verzoek van den burgemeester van Aken heeft het bestuur van den Nederland schen Journalisten-Kring de voorbereiding <n diï reis hier te lande op zich genomen. G->'; ui; andere landen hebben journalis- i f. ;s een soortgelijk bezoek aan Aken GOUVERNEUR FRUÏÏIER EN DE Politie-officieren en manschappen bij de verdediging gedood of gewond. Hr. Ms. „K0RTENAER" MET EEN DETACHEMENT MARINIERS NAAR CURACAO. De roovers laten de gevangenen terugkeeren. Uit Willemstad in Curacao wordt geseind dat een bende, vermoedelijk uit Venezuela, de stad heeft bezet. De gouverneur van Curaqao werd aan boord van een Amerikaansch stoomschip ge bracht en weggeleid. Nader wordt geseind: Zij namen allereerst een Amerikaansch schip, genaamd „Maracaibo" en bezetten daarna de gouvernementsgebouwen. De gou verneur, Ir. L. A. Fruytier en de comman dant van het garnizoen op Curasao werden waarschijnlijk als gijzelaars aan boord van het Amerikaansche stoomschip gebracht en weggevoerd. De bende nationalistische zeeroovers staat onder leiding van generaal Urbina. Het ver luidt verder dat het garnizoen nog getracht heeft de roovers terug te slaan en dat ver scheidene politie-officieren en manschappen werden gewond of gedood. Noch het staatsdepartement, noch de ge zant van Venezuela te Den Haag hebben of ficiéél bericht ontvangen van den aanval op Willemstad. In Amerikaansche officieelo kringen is men van meening, dat de bende die Willem stad bezet heeft, bestaat uit revolutionairen, die een aanval hebben gedaan om in het bezit te komen van wapens en munitie voor gebruik bij binnenlandsche onlusten in Venezuela. Nog geen olfidfiel bericht. Hedenmorgen te half tien vernamen wij, dat hiér te lande nog geen officieel bericht was ontvangen welke de berichten uit New- York omtrent het gebeurde te Willemstad bevestigen. Ook bij eenige handelsinstellingen die re laties met Curasao onderhouden waren nog geen directe berichten uit Willemstad ont vangen. Uit Den Helder wordt gemeld: In verband met de gebeurtenissen in Cura gao vertrekt Maandagavond te 10 uur Hr. Ms. „Kortenaer" met spoed naar Curacao. Dinsdagochtend wordt Hoek van Holland aangeloopen alwaar een detachement mari niers aan boord genomen wordt. De verdedigingsmacht van Cnragao, In de Staatsalmanak wordt opgegeven, dat de landmacht op Curacao 3 jaar geleden uit 130 man bestond, onder commando van vier officieren. De bevolking van heel Curacao bestond op 1 Jan. 1927 uit 38.162 zielen, die van Willem stad, de hoofdplaats van het eiland, uit 17.889 zielen. De oppervlakte van Curacao is 550 vierk, K^L In 1634 is het eiland door de W. L Com pagnie veroverd. In den Napolionistischen tijd was het meest in Engelsche handen. De bevolking bestaat uit blanken, negers en andere kleurlingen. Onder de blanken zijn slechts ongeveer 300 Nederlanders. De meest gesproken taal is het z.g..papi- amento een mengsel van Spaansch cn Nederlandsch. DE ROOVERS WEER VERTROKKEN. De gouverneur en de andere gevangenen teruggekeerd. Naar wij nader vernemen, heeft de directie van de Kon. Nederlandsche Stoomboot Mij., die een maildienst onderhoudt op West-In- dië, een tweetal telegrammen ontvangen om trent de gebeurtenissen te Willemstad. Volgens deze telegrammen kwamen .Zater dagavond omstreeks 10 uur 200 man uit Ve nezuela om wapenen te krijgen op Cura Cao, Deze Venezolanen dwongen des nachts om 4 uur het s.s. „Maracaibo" van de Red D. Line naar Cöro te vertrekken, welke plaats in Venezuela ligt Zij namen den gouverneur en den commandant van de militaire politie en 15 soldaten als gevangenen mede. Na het vertrek der Venezolanen had de militaire politie de situatie weer in handen. Volgens een tweede tedegram is het as. „Maracaibo" Zondagochtend te 7 uur met den gouverneur en de anderen teruggekeerd. Aan boord was alles weL De Venezolanen waren te Cöro geland en hebben daarna het stoomschip teruggezon den. De militaire politie heeft do toestand In handen. BEZOEK VOLKENBONDSARTSEN Te vorigen jare heeft een gezelschap art sen, uitgezonden door het Hygiënische Co mité van den Volkonbond, een bezoek aan ons land gebracht ter bestudeering van de hygiëne buiten de groote steden. Dat bezoek heeft tengevolge gehad, dat het genoemde Comité verzocht heeft dit jaar lot een dergelijk bezoek nogmaals gelegen heid te geven. Aan dit verzoek is door den voorzitter van den Gezondheidsraad, Dr. Josephus Jitta, die deze studiereizen örgani- seert, gevolg gegeven. Woensdag 26 Juni a.s. zullen de heeren, die uit Denemarken komen, in het Gebouw van den Gezondheidsraad worden ontvan gen en zal het bezoek worden ingeleid. Op 27 Juni vangt de tocht aan in Noord- Holland, met een bezichtiging van woning bouw ten plattelande, de provinciale water leiding en een enkele boerderij. Daarna wordt een bezoek gebracht aan het Sanato rium „Zonnestraal" te Hilversum en de hofstede „Oud-Bussum". In Zuid-Holland worden verschillende In stellingen van de Zuid-Hollandsche Vereem ging „Het Groene Kruis" bezocht, verder een melkbedrijf te Hillegersberg en eenige scholen en de zweminrichting te Waddinx- veen. In Noord-Brabant zal de aandacht worden gericht op onderscheidene instellingen ver honden aan de fabriek van Philips. Van daar vertrekt men naar Eersel ter bezichti ging van het Koloniehuls,, daarna gaat de tocht over Roermond naar het Sanatorium te Horn. Den volgenden dag wordt Heerlen bezocht ter bezichtiging van den woning bouw In de omgeving en ten slotte Sittard met het Groene Kruis gebouw en de con- sultatie-hureaux. Te Zutfen zal men zich van de werking van den Keuringsdienst van Waren aldaar op de hoogte stellen; in den omtrek worden teenlge boerderijen beroeht hl Drente wordt Ijjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In dit nummer bevindt zich s EE onze eiken Maandag verschij- Ez nende Bouwpagina tll)e Bouwwereld" S In- en Extérieur een autotocht gemaakt, die de afgevaardig den in staat zal stellen een overzicht te krijgen van het platteland van Drente. Hiermede is de reis geëindigd (7 Juli). In een daarop in het Gebouw van den Ge zondheidsraad te houden bijeenkomst, waarvoor 2 dagen gereserveerd zijn, zal over de in Denemarken en in Nederland verkregen indrukken van gedachten gewis seld worden. ZONNEGLOREN. JAARVERGADERING TE SOESTDUINEN. Dinsdag 16 Juli, 11 uur, zal D.V. de her denking plaats hebben van de opening van Zonnegloren te Soestduinen. Des morgens zal een spreker optreden, dan gemeenschap pelijke maaltijd en daarna bezichtiging van de door de patiënten gemaakte handen arbeid. Het hoofdbestuur hoopt dat dien dag van 11 tot 3 uur het bestuur der afdeellng niet alleen zijn gast zal willen zijn, maar ook eenige medelevende leden der afdeel ing. Daarom verz-iekt het bestuur der Amer*» foortsche afdeeling hen die aan de uitnoo diging gevolg wenschen te geven, hier\an opgave te doen vóór 27 Juni a.s. bij de secretaresse der afdeeling, mei. J. Ruya Lange Bergstraat 14,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1