ZATERDAG 8 JUNI 1929 DERDE BLAD PAG. 9 DERDE BLAD. BINNENLAND. RADIO-GOLVEN. DE RADIO-CONFERENTIE TE PRAAG. Minister van der Vegte is tevreden. De Minister van Waterstaat heeft geant woord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Dr. I. U. J. Vos inzake de door de radioconferentie te Praag aan Ne derland toegewezen twee golven voor den radio-omroep. De minister merkt allereerst op, dat de conferentie te Praag een bespreking was van de Europeesche administraties om zich te verstaan over de concrete toepassing van hetgeen de wereldconferentie te Washington over het gebruik van golflengten in het al gemeen had vastgesteld. Hoe moeilijk het ook was de door Was hington in verband met de openbare en an dere diensten voor den omroep beschikbaar gestelde golflengten te verdeelen over de aanwezige stations, zoodanig dat ieder zoo veel mogelijk storingvrij zou werken, toch is het gelukt, dat die besprekingen met een stemmigheid ten einde zijn gebracht. Waar dit het doel en het resultaat der be sprekingen was, verdient het aanbeveling dat de administraties zich dienovereenkom stig gedragen, om hetgeen als oplossing werd gedacht aan de praktijk te toetsen. Kan er dus met dit voor oogen niet ge sproken worden van „toebedeelen", zooals in de gestelde vragen is gedaan, juist is, dat de lange golf van 1875 en de korte van 298 M. voor de Nederlandsche algemeens omroepstations zijn bestemd. Uit het bovenstaande blijkt volgens den minister reeds, dat van een genoegen nemen jjoor de Nederlandsche delegatie, aan wel ke ook deelnamen een vertegenwoordiger van de omroeporganisatie en een vertegen woordiger van den radioraad, met een toe wijzing van golflengten niet kan worden gesproken. Bij een vergelijking van verschillende gendgelegenheden mag voorts niet uit het oog worden verloren, dat bet aantal niet «venredig is aan de hoedanigheid en dat, wanneer op deze laatste wordt gelet, verge lijking in het algemeen niet ten nadeele van Nederland uitvalt. De minister zet dan verder uiteen, dat de golflengte van 1072 valt in een serie, die ingevolge de conventie van Washington niet meer voor den algemeenen omroep is be stemd. Dienvolgens verviel deze golf auto matisch ook voor den Nederlandschen al gemeenen omroep; zij zal door den Rijks zakelijken omroep worden gebezigd, zoodra met voorbehoud van ecnige afwijking, in dien tijdelijke voorziening deze noodig mocht maken tie voorstellen van Praag in toe- zullen komen. POSTERIJEN. BESTELLING VAN ONGEADRESSEERDE STUKKEN. Drukwerken en nieuwsbladen van gods- dienstigen of politieken aard, die sedert het begin van het jaar van ongeadresseerde ver spreiding huis aan huis waren uitgesloten, zijn weder tot deze wijze van bestelling toe- ^De^póstdienst zal zich dus voortaan weder belasten met de festelling huis aan huis van alle soorten ongeadresseerde drukwerken en nieuwsbladen, tenzij zij op grond van eenige wettelijke bepaling van de verzending zijn uitgesloten. RADIO-TELEFOONDIENST NEDERLAND—NED. INDIE. Gedurendé het tijdvak 10 t.m. 13 Juni a.s. zijn de diensturen van den radio-telefoon dienst Nederland—Ned. Indië bepaald op 13—lü.30 en voor 14 en 15 Juni a.s. op 14—17.30 (Amsterdamsche zomertijd.) DE OPENBARE RIJKSTELEFOONCELLEN KRIJGEN EEN TWEEDE TELEFOON. Ten gerieve van de telefoongebruikers zal de rijkstelefoondienst de telefoontoestellen in de openbare spreekcellen geleidelijk alle voorzien van een meeluistertelefoon. Hierdoor zal worden bevorderd, dat een gesprek in gevallen, dat het anders dooi minder goede geluidsoverkomst of storende geluiden van buiten slechts op gebrekkige wijze kan worden afgewikkeld, ongestoord kan worden gevoerd. Pereoncn met een minder scherp gehoor, of weinig gewend aan telefoongebruik, kun nen zich voorts met succes van een mee luistertelefoon bedienen. Ook kan aldus een tweede persoon mee luisteren. hetgeen bijv. voor handelsgesprek ken van belang kan zijn. INGEZONDEN MEDKDEEUNG, Voor allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. VERVUILING VAN DE GRIFT. WAT DE OORZAKEN ZIJN. Rivierwater kan veel verhelpen. Ken gemaal zon de beste oplossing zijn EEN COMITÉ VAN ACTIE. De gruwelijke vervuiling van het water in de Grift en het omleidingskanaal be perkt zich niet tot de kom van Veenendaal, maar is een kwaad dat de geheele Gelder- sche Vallei verder doortrekt en vooral ook te Amersfoort en omgeving een onhoudba re toestand in het leven geroepen heeft Het spreekt dan ook vanzelf dat velerlei pogin gen gedaan zijn en worden, om tot verbete ring te komen. Voor een goed begrip der zaak is het echter beter wat de oorzaken van de vervuiling uiteen te zetten, alvorens de voorgestelde maatregelen tot verbetering te bespreken. Oorzaken der vervuiling. Sedert eeuwen wordt het huisafvalwater en de faecaliën van menschen en dieren in de Grift geloosd. In de laatste halve eeuw is daarbij gekomen een steeds toenemende hoeveelheid fabriekswater, dat voorzoover het van de wol fabrieken afkomstig is, even eens van dierlijken aard is, al het vuil van de wol; verder bevat het een kleine hoeveel heid verfstoffen, in vergelijking met het ge heel, en veel condensie- en koelwater, wat gunstig werkt voor de verdunning. Nu heeft water de natuurlijke eigenschap van zelfreiniging. Door de inwerking van lucht en zon ontwikkelen zich ontelbare bacteriën, die de vuile stoffen opeten, zoodat geleidelijk het water weer schoon wordt Nu zal men gemakkelijk begrijpen, dat hoe grooter het percentage van vuil wordt, de zelfreiniging des te langer duur. In vroeger tijden, toen de hoeveelheid vuil gering was, kon de Grift, voortgezet in Broek sloot en Luntersche beek, zichzelf reinigen over den ,afstand VeenendaalAmersfoort zoodat deze laatste plaats van het Veensche vuil geen last had. En ook thans zou wel licht het zelfreinigings-proces nog wel vol doende snel geschieden, indien er niet iets anders bijgekomen was, dat de toestand in ongunstiger zin veranderd heeft. Ook de Kunstzijdefabriek E.N.K.A. te Ede loost tegenwoordig in de Grift haar afval water, dat geen dierlijk en menschelijke stoffen bevat maar sulfaten, die de bacte riën dooden en daardoor het zelfreinigend vermogen van het water vernietigen. Boven dien veroorzaakt de vermenging van de sulfaten met het Veenendaalsche afvalwa ter een sterke rotting, waardoor de stank vooral zoo verergert. Vervolgens schuift deze rottende massa geleidelijk de Vallei verder door. In de Amersfoortsche grachten heeft een nieuwe vermenging met menschelijk en dierlijk af valwater plaats, waardoor de rotting weer opnieuw verergert. Het zal door deze uit eenzetting wel duidelijk zijn, dat niet het Veenendaalsche afvalwater op zich zelf en ook niet het Enkawater op zich zelf de ver vuiling en de stank veroorzaken, maar ongelukkige combinatie van die twee,in één Grift en beek. Pogingen tot zuivering. Toen verleUen jaar de overlast door de stank ondragelijk werd en men naar oplos singen van dezen noodtoestand ging zoeken, lag het voor de hand dat aan een scheiding van de twee soorten afvalwater gevolgd door afzonderlijke reiniging, gedacht werd. Een gezamenlijke reiniging in een installa tie is niet doenlijk, omdat het menschelijke en dierlijke vuil heel anders moet worden behandeld dan het kunstzijdewater. In Augustus 1928 gaf de Gemeenteraad van Veenendaal aan Burgemeester en Wet houders een crediet om het ontwerpen van een reinigingsinstallatie te laten bestudee- ren en uitvoeren, welke opdracht aan het Rijksbureau voor de zuivering van afval water te 's-Gravenhage verleend werd. Het rapport van dit bureau is echter nog steed6 niet ingekomen, zoodat wij op dit punt niet verder zijn gekomen. Verlier werd door B. en W. de omleiding van het kunstzij de water ter hand genomen. Verschillende oplossingen werden ontwor pen, maar alles is tot nu toe op de weige ring van andere autoriteiten afgestuit Weliswaar hebben B. en W. deze zaak niet opgegeven, maar aangezien de onder handelingen over de Colleges van Ged. Sta ten van twee Provincies loopen moeten, ii de gang van zaken zeer tijdroovend en ii een oplossing op korten termijn daardoor niet te krijgen, waardoor ook de zuivering slechts toekomstmuziek blijft Aan het voorbereiden van de zuivering zit nog meer vast. Indien men het Veenen daalsche water zuiveren wil, dan moet ook het huiswater van Geldersch-Veenendaal opgevangen worden. Derhalve moeten de riolen op Stichtsch-gebied dit laatste watei ook kunnen verwerken. Verder dient dan op Geldersch gebied ge- rioleerd te worden, wat weer verband houdt met de plannen tot demping van een ge deelte van Boven- en Bendeneind. Een en ander vormde het onderwerp van onderhan delingen tusschen Veenendaal en Ede, die i beginsel tot overeenstemming leidden. Evenwel, al deze besprekingen en onder zoekingen hadden tot noodwendig maar te betreuren gevolg dat de Griftdemping op Stichtsch gebied werd opgehouden. Noodza kelijk was dit uitstel ook omdat veel geld uitgespaard wordt, indien men bij de dem ping de rioolbuizen zoodanig neemt, dat de ze later niet te klein blijken en alles weer iu moeten worden opgegraven. Wat nn gedaan? Zooals de toestand nu is kan het niet blijven. Er moet daarom thans gezocht wor den naar middelen die, ook al zijn zij wel licht niet geheel afdoende, tooh dadelijk verbetering brengen kunnen. Toen de vorige week weer een nieuwe wijze van omleiden van het kunstzijdewater ter sprake kwam, waartegen weer onmid dellijk onoverkomelijke bezwaren rezen, heeft de Burgemeester van Veenendaal aan het Comité van Actie te Amersfoort voor gesteld, de voorloopige oplossing in een go- heel andere richting te zoeken. Wanneer in tijden van veel regen, de Grift een flinke hoeveelheid schoon water krijgt, is de over last van de stank gering. De toestand wordt evenwel bedenkelijk wanneer door langdurige droogte de water stand daalt en de stroom vermindert, ja zelfs het water stilstaat Indien nu in tijden van droogte rivierwa ter in flinke hoeveelheden in de Grift ge bracht kan worden, dan zou de overlast stel lig zeer verminderen. Het ligt voor de hand dat inlaten door de spuischuiven van een sluit den voorkeur verdient boven het in pompen, omdat het vrijwel niets kost, maar dan moet het rivierpeil hooger zijn dan het polderpeil. Met groote spoed is deze zaak onderzocht, zoodat op de vergadering van het Comité van Actie te Amersfoort op Woensdag 5 Juni j.l. reeds de resultaten konden worden behandeld. Het gaat nu om een oplossing, die uit drie stukken bestaat In de eerste plaats is onderzocht of het mogelijk is water in te laten zonder pompen door de sluis aan de Grebbe. De drempel (bodem) van de sluis ligt op 3.50 M. A.P. Aangezien het polderpeil bij Veenendaal on geveer 5.10 M. is, levert de sluis zelve dus geen bezwaar. Het maken van enkele schui ven juist boven den drempel, dus zoo laag mogelijk, gaat gemakkelijk en wordt door de Genie toegestaan. Het toeleidingskanaal van de rivier de sluis en de Grift van de sluis tot de Kruipolder verkeeren evenwel in een zeer verwaarloosden toestand. Deze waterloopen moeten worden uitgegraven en weer op be hoorlijke breedte en diepte gebracht wor den. Indien deze werken uitgevoerd zijn dan is het inlaat vermogen, aannemende dat de rivier hoog genoeg is, zoo groot dat af doende doorspoeling mogelijk is. Het geheele werk kost ruim gerekend pl.m. ƒ10.000 ineens. De uitvoering kan bin nen een paar weken begonnen worden en zal ongeveer twee maanden duren. Helaas zijn tegenwoordig de rivierstanden lang niet altijd hoog genoeg om zonder pompen water in te laten. Weliswaar vallen de lage rivierstanden lang niet altijd met de tijden van grooten stank in de Grift samen, maar men kan er toch niet doorloopend op rekenen. Zooals bekend heeft de Burge meester de Veenraden, het College der Exo- nereerende Landen de-gemeente Wagenin- gen en detv-buitenpolder van Wageningèn bereid gevonden tot medewerking om door middel van het gemaal aan de buitenhaven van Wagenmgen water in de Vallei te pom pen, maar dit tweede deel van de oplossing is slechts een voorloopige hulp, omdat het gemaal niet groot genoeg is voor een af doende verwerking. Toch is deze aanvoer van pl.m. 20 M3. per minuut, als tijdelijke vervanging van de doorspoeling door de Grebbesluis bij laag water in de rivier, van belang, omdat dan voorkomen zal worden, dat gedurende lan gen tijd het vuil in de Veenendaalsche grachten stil staat en een beperkte verver sching toch altijd beter is dan niets. Het derde deel van de oplossing, het bou wen van een gemaal aan de Grebbe is na tuurlijk de meest radicale, maar ook de duurste. Ook deze mogelijkheid is vastge steld en het is gebleken, dat een doorspoe ling tot de uiterste-capaciteit van den Roo- den Haan, n.l. 45 M3. per seconde, geen afvoerbezwaren ondervindt. Dan is men te allen tijde klaar. Intusschen zal zulk een ge maal eerst het volgende jaar kunnen wer ken, zoodat men het beter vond op het oogenblik de wateruitlaat door de Grebbe sluis allereerst af te werken. Nu gebleken was dat het geschikt maken van de Grebbesluis met watergangen voor het doorspoelen kan en mag geschieden, bleef slechts de verdeeling van de kosten over de verschillende belanghebbenden over. Bij acclamatie vereenigde zich de ver gadering dan ook met het voorstel van den Burgemeester van Veenendaal om aan Ged. Staten van Utrecht, onder aanbieding van alle technische gegevens, te verzoeken de kostenverdeeling over de belanghebbenden ter hand te willen nemen, en wel zoo spoe dig, dat binnen enkele weken met het werk kan worden begonnen. Indien op deze wijze eenmaal een soort belangen-gemeenschap gemaakt is, zal het tot stand komen van het gemaal veel ge makkelijker gaan. Het gaat nu om het bij eenbrengen van allen, die bij verbetering van den toestand belang hebben en het or- DE AUCTIE-SPIRIDON. Ook Nederland was er. DE KUNSTKENNERS BIJEEN. DE INTERNATIONALE KUNSTMARKT. (Van onzen Berlijnschen correspondent) Berlijn is er den laatsten tijd weer op uit om zijn vroegere positie als wereldstad, welke onder den oorlog sterk had te lijden, terug te winnen. Zoo stond de laatste weeu in het teeken eener internationale kunst markt en de enorme belangstelling uit ahe deelen der wereld bewees, dat Berlijn ook hier voor Londen en Parijs niet meer onderdoet Het gesprek vaD den dag liep over de auctie-Spiridon, welke onder initiatief van Paul Cassirer en geheimraad Elbing werd gehouden in de manneren zaal van Hotel Esplanade. Baar van tevoren al ruim vijfhonderd plaatsen gereserveerd moesten worden, wist men, dat de belangstelling groot zou wezen. Up zulk een sterke deelname haa echter niemand gerekend. Uit ons land wa ren op de markt verschenen: de heeren Mensing, De Boer, Goudstikker en Hoogon- ilijk. Uit Londen waren overgekomen: Colin Agnew, Langdon Douglas, knoedler ei. Powler. Voor 't eerst sedert 1914 was de oude Kleinberger naar Berlijn gekomen. Ook'de tegenwoordige eigenaars der firma's Seeligman, Nicol en Trotti waren tegen woordig. Uit VVeenen was Glückselig, uit Zwitserland waren Fischer en tjteinmeyer overgekomen. De YVeenscho musea warcu vertegenwoordigd door hofraad Glück, die van Berlijn door geheimraad Friedlander, Dresden dor Posse. Daar kwamen dan nog de vertegenwoordigers van buitenlandscho musea aan toe en zelfs Chicago had voor zijn museum een vertegenwoordiger afge vaardigd. Aan 't hoofd der collectioneurs stond ue beroemde Remes- ln de feestelijk verlichte marmoren zaai heerschte een stemming, welke aan de recht zaal deed denken tijdens een sensationeel proces. Hier stonden en zaten achthonderd kunstkenners en wisselden van gedachten umtrent de komende dingen. Tot de groot ste gebeurtenissen rekende men den ver koop van de collectie-Joseph Spiridon uit Parijs. In opdracht van Amerikaansciic millionairs waren kunsthandelaars tegen woordig, dia millioenenchecs in hun porte feuille droegen. Natuurlijk zullen er ondu' de aanwezigen ook wel nieuwsgierigen ge weest zijn, „Premierentiger", die deze zeld zame auctie als kijkers wilden meemaken. Achter de lange tafel voor het parket za ten met ernstig gelaat de leiders der auctie, Cassirer en Heibing. Met bewonderenswaar- dige kalmte noemen zij bedragou, welke men op gewone dagen nooit te hooren krijgt, reuzengetallen, sommen, die u een rilling over 't lijf jagen. Een knikje met het hoofd, een hand, die heel even de hoogte ingaat, een beweging tusschen duim en wijsvinger heteekent tienduizende mark de hoogte in. Ook wel honderdduizend en meer Eqn zacht gilletje gaat door de zaal als men voor t eerst hoort zeggen: 'a rtiillioenl 'En bij één millioen blijft 't niet eens. Drie Botticelli's leveren anderhalf millioen mark op. Twee heiligen van den Bolognees Fran cesco Cossa gaan tot 1 millioen tienduizend mark de hoogte, in. Maar ook dit was me» de hoogste prijs. Die werd behaald door 'n schoone Florentijnsche, een vrouwenportret van Domenico Chirlandajo: 750.000 mark' De zei/beeltenis van Cosimo Rosselli wera met M. 450.000 gehonoreerd en Bellini's im posante dogenfiguur braoht M. 300.000 op Nederlandsch kunstwerk speelde ditmaal niet een toonaangevende rol, maar wat. er was, werkte uitstekend. Joost van Cleve's „Heilige familie" haalde een prijs vaD M. 310.000 en 't is wel typisch, dat deze ka pitale bedragen overwegend door Yankee's gedokt wérden. Dat beteekent, dat waarde vol kunstwerk aan ons werelddeel wordt ontnomen, om voor den eerstvolgenden tijd in de U. S. A. te blijven. Voor de Spiridon-eoilecti® werd circa 6 millioen gulden ultgegevon en 't is geen wonder, dat alle bladen van zulk eon evene ment in de kunstwereld vol staau. Helaas waren do meeste doeken voor de Duitsche musea en collectionneurs te duur. Ik hoor de slechts van een groot-industrieel, die voor zichzelf een paar schilderijen aan kocht, maar onder de aanwezigen waren er hoogstens twintig, die onder Amerikaan- schen invloed tot den aankoop der kost bare kunstwerken konden overgaan. Vpldoe ning geeft in dezen alleen het feit, dat Ber lijn nu ook weer eens in aanmerking kwam voor een internationaal rencontre van man nen, die in de kunstwereld den toon aan geven. ganiseeren van daadwerkelijke samenwer king. Zooals men ziet, heeft de Amersfoortsche vergadering aanvankelijk goede resultaten gehad en is de mogelijkheid van flinke ver betering aanwezig. Laten wij nu het beste er maar van hopen. HOOG BEZOEK. De Sultan van Sansibar bracht als gast der Engélsche regeering 'n bezoek aan Londen, Gemengd Nieuws* NIEUWE HOLLANDSCHE HARING Onlangs ging het verhaal, dat nieuwe ha ring "met oude koppen verkocht werd, m.a.w. oude koelhuismaatjesharing werd verkocht als nieuwe Hollandsche haring. In den tijd van de zeilvaart ging men ge woon einde Juni uitvaren en bracht nieuwe haring op zijn vroegst in Juli aan. Bij het in gebruik nemen van stoomschepen konden de reizen korter duren en wordt de haring ook eer aangevoerd dan vroeger. Dit jaar is het gebleken, dat de in zee aanwezige haring reeds zeer vroeg van bij zonder goede kwaliteit is; bovendien is er reeds vangst van haring, die groot van stuk is. De -meening, als. zou alle thans te koop aangeboden nieuwe haring oude zijn, is on juist, waarmede echter niet gezegd is dat alle, als nieuwe aangeboden haring, ook in derdaad nieuwe is; helaas is het een feit, dat er in den haringhandel knoeierij in het artikel plaats heeft, doch ontegenzeggelijk wordt er op het oogenblik zeer veel deugde lijke nieuwe Hollandsche haring aangebo den. Nieuwe Hollandsche maatjesharing van goede kwaliteit moet blank, vet en malsch vleesoh hebben, dat gemakkelijk van de graat loslaat en moet een dun vel hebben. Aan de oogen kan men zien, of het nieuwe, of oude is; haalt men een oog uit den kop, dan moet men bij nieuwe haring een helder bolletje, ter grootte van een kleine erwt, aantreffen, bij oude is dit bolletje donkerder van kleur en troebel. EEN ONBETROUWBAAR PILLENKOOPMAN. .De commissaris van politie te Vlissingen vestigt in het Alg. Politieblad de aandacht op zekerpn Joh. de Bruijn, geboren te Bode graven, 2 April 1878, die voorgeeft handelaar in pillen te zijn en te wonen te Vlissingen. Hij maakt over 't geheele land er zijn werk van hoeveelheden pillen (ook genaamd „Urbanuspillen) te plaatsen bij kleine win keliers, vooral ten plattelande. onder voor waarde, dat, wanneer deze pillen niet vol doen of onverkoopbaar blijken, terugzending aan zijn adres te Vlissingen kan plaats vin den en teruggave van het besteede bedrag dan zal volgen. Daar intusschen de Bruiin sedert jaren niet meer te Vlissingen woont en zijn tegenwoordig adres niet bekend is hij werd destijds aldaar ambtshalve in de bevolkingsregisters afgeschreven eD zwerft vermoedelijk van de eene plaats naar de andere blijven reclames of ver zoeken om restitutie van geld, steeds onbe antwoord, zoodat ten slotte de afnemers blij ven zitten met een hoeveelheid onverkoop bare pillen. De Bruijn werd reeds in 1928 en ook dir jaar ter zake dezer praktijken gesignaleerd in het Alg. Politieblad. Herhaaldelijk wordt de tusschenkomst van den Commissaris van Politie te Vlissingen verzocht doormen schen, die zeer tot hun schade op deze wijze met de Bruijn in relatie zijn getpeden. Bovengenoemde Commissaris merkt op, dat het doen van zaken met betrokkene dan ook moet worden ontraden. Radio Nieuws. Zaterdai J6.S JL. ne rCRO.-ultz.) 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje. 18 HlÉMMkMÉMHi KRO-Trlo. -J.l» Kinderuurtje. 6—5.Ai HUIZEN (336.3 M-. na 6 uur 1853 M.) (VitsV -- CodsdlensF ■- Tijdsein. 13.15—1.15 Cor -nailstlek 1.15—3 t Chl« Tandheelkunde Theater te -8.-30 Gramo- roon. 8.3010 Beiaard bespeling ter gelegenheid van de inwtjdlng van de nieuwe beiaard ln de toren van O. L. Vrouwekerk te Breda. 10—IJ Vroolök programma. Accordeoomuzlek en hu morist. lo Nieuwsber. HILVERSUM <1071 M.) 10—10-15 Morgenwfl- 3*30 Muziek. S°30^-Yl6 Lezing. Cl '.30~G*ra- mofoon. o6 Orgelconcert. 6.01—7.45 Concert. 8 VARA. Ultzendavond. 8 Orkest. 8.25 Voordracht 8-45 Orkest. 9.10 Toespraak over het Zwart» Goud. 9.30 Orkest. 10 Pereber. 10.16 Voordracht. 10.35 Orkest. DAVENTRT (1563 M 10.35 Kerkdienst. 110* —11.20 Lezing. 1.30—2.20 Orkest. 3.50 Concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Muziek. 7.05 Muziek. 7.20 Lezing. 7.85 Sport- praatje. 7.50 Programma op verzoek. Orkest. 9.3® Nieuwsber. 9.35 Lezing: In London. 9.10 Nieuws» ber. 9.55 VarlSté. Orkest. 10.55—12.20 Muziek. TARIJS „Radio-Paris" (1744 M.) 12.50—2 1® 4.05 Kinderuurtje. 4.35 Muj .25—2.50 Orkest. 6.05—6.50 Concert 8.3® Vroolüke avond. Daarna tot 1.60 Muziek. ZEESEN (1649 M.) 12.205.20 Lezingen en lee- «en. 6.206.20 Orkest (.208.05 Lezingen. 8.2© Concert 9.20 Concert Daarna Muziek. izlek. «.2# srkeerspolltlekapel HAMBURG 0396 M.3 6.20 Orkest 8.35 Concert door de 11.06—1.20 Muziek. BRUSSEL (612 M.) 6.20 Concort. 8.5® Gramo- Zondag Jont 9.50 -ef. Kerk te Leeuwarden. in de Ned. Herv. Kerk te Otrecht. DAVENTRT (1562 M.) 'iAt. 8.15 Kerkdienst. PARIJS „Rndlo-Parie" (1744 M.) 13.20 Retl- gleuee uitzending. LANGENBERG (462 M.) 9.25—10.10 Ksth. Mora gen wijding. ZEESEN (164? M.) 8.20 Morgenwijding. HAMBURG (395 M.) T.25 en 9.35 Morgenwijding HUIZEN (836.8 M. na 6 uur 1852 M.) (CltaL N.C-R.V.) 11 Tijdsein 1111.30 Korte Zlekendlenst 12.30 tJdsem. 12.301.45 Orgelconcert 45 Zio- •cneld Van De J. F. Colenbrander. Uit*, u. d. Geref. Kerk Applngedam. Koorzang en eprekens. Daarna persber. HILVERSUM (1071 M.) 10—10.15 Morgenwt)- ding. 11.30 Gedachtenisviering 1. d. INeuwe Keric te Amsterdam, ter eer» ma HM. de Koningin- Moeder. Toonkunstkoor. Concertgebouw-orkest o. 1. van Dr. Menge.berg. J. Nleland. orgel. Daor- Grartröf oonp la lenc< DAVENTRT (1662 M-) 10.15 Kerkdienst 11.0§ Hulshoudpraatje. 11.20 Gramofoon. 12.20 Balla den. 12.60 Concertorgelbespeling, 1.202 20 Or- Lezlng. 6.86 *ieuwsDer. e.zo Lezing, v.to» sonaten van Beet- «oven (plano). 7.20 Crltlek. 7.35 Muziek. 7.48 ""ron-scha les. 8.05 Concert 9.20 NleO-.-sber. 9 SS letueele causerie. 9.60 Nieuwsber. ».o5 Kamer- nuziek. 11.20 Brldgles. 11.S5—12.20 Muziek. FEUILLETON De Waard uit de Dubbelde Witte Sleutels tof: De kajuitsjongen van de Mauritius Door J. M. DROOGENDIJK. (13 Weet je, wat ik er van denk? vroeg Gerrit Willem Prins, een bosschieter van de EendragL Ik geloof, dat Van Noort een ap peltje voor den dorst heeft en dat stiekum met zijn vrienden oppeuzelt Dat zou best mogelijk zijn, mengde Ger rit Adriaansz. zich in het gesprek. Hoe Is het anders te verklaren dat wij zoowat al lemaal het scheurbuik hebben gehad of nog hebben en de ouwe en zijn trawanten niet? Het zou dan toch wel heel casueel moeten xijn dat hij juist vrij moest loopen met die jongens en Gijzen, die als een klit aan el kaar hangen. Manr het kaarsenmakersjong heeft hel toch leelijk voor zijn kiezen gehad, zou ik meenen, zei een vierde. Ja. in het begin van de reis, toen Van Noort nog niet zoo veel met hem op had. Maar sedert dat gevalletje met die Rood huiden vertroetelt hij dien jongen nog meer dan rijn eigen Dirk. De lummel wordt zoo vet als een heer. Heb je wel opgemerkt, vroeg eenklaps Prins, hoe Van Ilpendam en Van Noort el kaar mijden. Je ziet ze zoo wat nooit eamen. Pieter Claerz. doet niet mee aan dat gekon kel. Die moet indertijd ook een goed woord je gedaan hebben voor Volkertsz., merkte iemand op. Ja, het is er toen in den krijgsraad heet toegegaan, zei Klaasz. Het rechte kom je daar natuurlijk niet zoo van te weten, maai dat de ouwe en de vice-admiraal niet op één stoel zitten, is zeker. Zeg maar dat ze geslagen vijanden zijn. dan ben jp dichter bij de waarheid, zei een oud-matroos. Ze kunnen elkaar niet zien of luchten. Ik vrees, dat die vijandschap tus schen deze mannen, die' elkaar toch eigen lijk ieder oogenblik moesten raadplegen, ons nog heel wat ellende zal veroorzaken. Van Noort konkelt liever met De Lint en met Gijzen, stookte Klaasz. Die drie be sturen de vloot en de anderen hebben niets in te brengen Nu, nu, zoo erg is het niet, geloof ik, zei de oude matroos weer. Dat Van Noor» met Gijzen overleg pleegt, is nog al duidb iijk, die is zijn stuurman, maar dat hij De L'nt voortrekt bij Van Ilpendam of Huide- coper heb ik nooit opgemerkt Maar ik dan wel, viel Adriaansz. uit Eu ik wil juüie nu nog eens wat ander> zeggen. Wij moesten het niet langer dulden dat wij zoo gekoeieneprd worden door zoo'n slokjesbaas uit „de Dubbelde Witte Sleutels" Van Ilpendam moest onze aanvoerder zijn. Als die aan het hoofd van den tocht had gestaan, zou het er brei wat beter voor ons uitzien. We moesten de meerderheid van het scheensvolk op onze hand zien te krijgen Van Noort en z.ün Irtiok afzetten en dè hee le bende hier achterlaten. Adriaansz. ga niet verder met zulke op roerige praatjes, waarschuwde de oude zee- map. Als zulke woorden overgebriefd wor den. dan geef ik voor je leven geen rooien duit meer. En wie zou dat durven? riep Adriaansz dreigend uit, terwijl hij zijn kortjan trok. Wou jij dat soms doen, grijskop? Dan zal ik je met dit staal de verraderlijke torig uitsnijden, begrepen? Houd je dreigementen maar voor j"e, man, was het antwoord en steek je mes maar op. Daar ben ik niet bang voor. Je wilt me verraden, schoelje! brulde de woesteling. Kom er uit dan zal ik je een jaap over je tronie geven, dat je voor je heele leven zoo mooi geteekend bent als die hielelikker van de Mauritius. Wie is die hielelikker? klonk er onver wachts een stem in de opening van de hut En wie durft hier zijn mes te trekken? Ha, hen jij het. Gerrit Adriaansz. Steek op dat ding, anders loopt het niet goed met je at Niet voor ik jou facie nog eens gemerkt heb. riep de aangesprokene. En voor iemand het kon verhinderen, gaf hij stuurman Gijzen want deze was 't mpt het mes een snede over het gelaat Een kreet van schrik klonk uit den mond der toeschouwers en sommigen sprongen toe om den woesteling te ontwapenen. Inat af, bruldo de stuurman, voor mij die man! Als een razende stortte hij zich op zijn aanvaller en «doeg h»m met één slag het wapen uit de hand. Daarna beukten zijn zware vuisten zoo onbarmhartig op den on verlaat los. dat deze weldra luid kermend in een hoek der hut Ine. Zie zoo. die heeft z'jn portte. zet Gijzen hijgend na dit zware werkje. Sleep den vent nu maar naar buiten, dan zullen wij eens zien, wie er het fraaist uitziet, hij of ik Adriaansz. was weldra buiten en nu bleek dat de stuurman hem meer dan goed onder handen genomen had. Zijn gelaat was over dekt met bloed, dat hem uit mond en neus vloeide en zijn eene oog was geheel geslo ten en vertoonde zoowat alle kleuren van de regenboog. Maar ook Gijzen zag er fraai uit! Ook diens gelaat was één en al bloed, dat uit een breede wonde over de rechterwang vloeide. Adriaansz. werd geboeid en aan boord van de Mauritius gebracht, waar hij goed bewaakt werd tot de krijgsraad het vonnis over hem geveld zou hebben. Gijzen ging naar de woning van den ad miraal, om Van Noort op de hoogte van het gebeurde te brengen. Voor hij heenging zei hij: Mannon. ik had een boodschap voor jullie van den admiraal. Ik zal die nu maar uitstellen tot morgen. Den volgenden dag verscheen hij weer aan de hut, waar de vechtpartij had plaats gevonden, met een breed verband over het gelaat Zie zoo. mannen, hier Is stuurman Gij zen weer. als een bakerkindje in de luiers gerold. De „pil" heeft wat moois van me gemaakt hè? Doch nu zal Ik Jullie vertellen, wat ik |e eigenlijk gisteren al had willen zeggen, «lijft nu niet als een hond voor ziin hok hier liggen, maar trekt er op tilt Ik heb ontdekt, dat het eiland toch wel wat meet onlevert dnn wij eerst drchten: er groeien koot na lm en en zeekraal in groote hoeveel heid en je ""eet hij ondervinding hoe goed die ■'tenten tegen scheurbuik helpen. Ze worden echter niet bij jo thuis ge bracht, je moet ze zelf gaan halen. Alleen de erge zieken kunnen hier blijven, maar de rest moet er zelf op uit, want beweging en frissche lucht is naast versche groenten en versch vleesch de beste medicijn voor Ju. Bovendien krijgt iedere zieke dagelijks een koek Wie zelf bij den admiraal komt, krijgt er echter twee. Zijn dat somwijlen van die wonderko*»- ken. die jullie zoo goed geholpen hebben, stuurman? vroeg Jan Klaasz. met een bru taal gezicht Wat bedoel je? was de verwonderde wedervraag. Mijn maat bedoelt hoe het komt. dat sommigpn. dip op een goeden voet met den admiraal staan, vrij loopen van het scheur buik en de anderen er allemaal door worden aangetast zei Gerrit Prins, zijn makker te hulp komende. Ik begrijp jullie niet zei Gijzen kortaf. Maar je hebt gehoord, wat ik je te zeggen had. Wie zelf komt. krijgt er twee en wie niet komt één. Maar zoo laten wij ons niet afschepen, mopperde Prins. We willen nu eens klarei. wijn geschonken hebben en zonden graag weten, wat er in de kisten zit, die In de hut van den admiraal zijr. gebracht en waarom die hut zoo ver van die van de mindere schepelingen verwijderd staat Is de admi raai soms te voornaam om vlak bij ons te wonen? Gijzen stond eenige oogenblikken ver stomd over deze onrnerige woorden Hij over legde hij zich zeiven of hij de ontevreden matrozen ln de boeien zon laten slaan. Daar hij echter niet wist hoevelen der mannen zich r®eds door de oproermakers bet hoofd op hol hadden laten brengen, oordeelde hii het maar, het verstandigst zich kalm t© houden. Mannen, zei hij, het spijt me, dat juli!* met zulke vreemde gedachten rondloop«*u. Het is toch al te dwaas om te denken, dat de admiraal een middel tegen scheurbuifc zou kennen en dat voor zijn manschappon geheim zou houden. In de kisten zitten d® koeken, die door jullie opgegeten zuilen nor den. En de admiraal heeft expresselijk zijn hut een eind van de andere woningen afge bouwd om jullie als het ware te dwingen be weging te nemen. En laat het nu uit zijn met dat gemopper en ontevredenheid zaaien. We zitten nu al lemaal in het zelfde schuitje en moeten meovaren of we willen of niet En als er iemand is, wien dit niet aanstaat, welnu, laat hij dan hlur achterblijven. De woorden van stuurman Gijzen misten op de meesten hun uitwerking niet Bijna allen trokken nog denzelfden dag naar de hut van Van Noort, waar Dirk en Hannes aan ieder twee koeken uitdeelden. Slecht» een twintigtal kwam niet en hieronder be hoorden Prins en Klaasz. Deze twee hieven mopperen en hoewel ze hest den kleinen tocht hadden kunnen maken, deden ze het niet Evenmin trokken ze er op uit om pnlmkool en zeekraal te zoeken. De koeken smaakten uitstekend en den daaropvolgenden dag ging ieder, ilie maar eenigsrins kon, ziin aandeel halen Sommi gen. die zoo zwak waren, dat zij niet loo j oen konden, lenden den weg kruinen**» nf. F.n dit was juist wat Van Noort wilde, zoo- I doend# nemen ook de ergste zieken ten minst® ©enige beweging. (Wordt vorvolgdji

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9