Jlirittirc jCriitócljf (firiumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. DE TAAK DER HERVORMD ANTIREVOLUTIONAIREN. ABONNEMENT» Per kwartaal 3.2S (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 8.-» Bij dage>!ijksche zending m Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7% cent. Zondagsklad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 56 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 31 MEI 1929 *DVEBTENTieifi Van 1 tot 5 regelsL17V£ Elke regel meer 0.22V» Ingei Mededeelingcn van 1—5 rcfela 240 Elke rage. meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend f 0.10 1Qe Jaargang. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. WAAR BLIJFT DE VLAG? De verkiezingen, welke Zondag in Bel gië plaats vonden, brachten de S. D. A. P. een groot debacle. Daar hadden ze, ook in hun meest pessi mistische oogenblikken, niet op gerekena Integendeel, tusschen lij dsche buitenland- gche verkiezingen en met name de stembus uitslag in Denemarken, deden de soc.-demo- craten met groote spanning uitzien naar de roodeoverwinning in België. De huid van de beer was reeds lang ver deeld: Van der Velde zou tot kabinets-for- inatie worden geroepen; een regeeringspro gram werd reeds opgemaakt; want, zoo heette het Zaterdag nog in „Het Volk' ^morgen is het de groote dag in België en men mocht zeggen, dat: „de stemming In 't socialistische kamp optimistisch blijft en menalgemeenver wacht, dat Zon dagavond de roode vlag op alle volkshuizen zal kunnen worden geheschen". Nu, Zondagavond wist men er nog niei veel van en Maandag was de werkelijki uitslag ook nog niet bekend; maar eindelijk bleek, dat de sociaal-democraten van 78 op 70 zetels waren teruggevallen, terwijl daar entegen de liberalen van 23 tot 30 en de Vlaamsch-nationalisten van 6 op 12 zetels kwamen. Zeker, ook de roomsch-kathólieken moes ten een veer laten; d.w.z. dat de officieele partij van 7S tot 76 terugliep; doch deze twee zetels kwamen aan ontevreden ropmsclie groepen. De winst van liberalen en fronters werd behaald op de revolutionaire partijen. Beteeként dit, dat de soc.-dem. partij In eenstort? Volstrekt niet. Hoewel een verlies van 10 pet. der zetels bij evenredige verte genwoordiging een geweldige verschuiving van stemmen beteekent en aeker niet voor de standvastigheid der roode overtuiging L pleit, Bespottelijk is de houding, welke „Het «Volk" nè. den uitslag aanneemt. Het weet fciiet, wat het tot de partijgenooter» moet Keggen en schrijft daarom o zoo weinig over de debacle in België. De humbuggewoonte getrouw tracht meti de nederlaag te. bemantelen en leest men onzin als deze: „Onze partijgenoten weten hun Bterken Vooruitgang niet volledig te handhaven. „De Belgische partij ongeschokt. „De Katholieken vooral in Vlaanderen Verslagen". En dan volgt weer de opwekking: Bij een volgende verkiezing halen-we dit verlies weer in. Best mogelijk: maar het bewijst, dat de S. D .A. P. door haar zenith heen is: de niet- geloovige kiezers constateeren, dat men met het socialisme op den duur niets verder komt dan met het liberalisme. 't Wordt dan ook zoo langzamerhand lood ©m oud ijzer. EEN NIEUWE OPLOSSING VAN HET RADIO-VRAAGSTUK. Door de A.V.R.O., de Algemeene Veree- niging Radio Omroep, is een nieuw denk beeld aan dé de hand gedaan om voor Ne derland te komen tot oplossing van het radio-vraagstuk. Het bestuur van genoemde vereeniging meent de mogelijkheid te heb ben ontdekt voor Nederland een derde golf lengte te gebruiken en acht nu dat alles in orde is, wanneer die derde golflengte aan haar organisatie wordt toegewezen. Op zichzelf is dit natuurlijk onjuist. Wij houden dan den toestand, dat een bepaakie volksgroep eiken dag zich tot het Neder landsche volk kan wenden, terwijl alle an dere organisaties slechts een gedeelte vbd den zendtijd kunnen bezetten. Voorwaarde voor betere toestanden In Nederland op radio-gebied is volkomen g e 1 ij k h e id tusschen de verschillende cul tureels groepen, welke zich met de verzor ging van den omroep hebben belast De hoeveelheid van de zenders verandert daarna principieel niets. Of wij in Neder land één, twee of drie zenders hebben '.s tenslotte van secundaire beteekenis. Hoofd zaak Is, dat niet één volksgroep boven «ie andere wordt voorgetrokken. Wij zijn dan ook van oordeel, dat deze vlieger niet zal opgaan. Eerst wanneer de A.V.R.O. erkent, dat zij is een organisatie welke alleen door vrijzinnigen wordt geleid en gestuurd en is een omroepvereeniging, welke slechts de vrijzinnige sfeer naar vo ren brengt, eerst wanneer zij zich volkomen gelijk acht mot de Christelijke, Katholieke en Socialistische organisaties, kan van fede ratieve samenwerking sprake zijn. Wat nu is de beteekenis van het woord vrijzinnig? Ons inziens moet onder vrijzinnige wor den verstaan, ieder die, hoezeer misschien in de binnenkamer nog religieus aangelegd, op maatschappelijk en staalkundig terrein niet met de Godsopenbaring wenscht te zien gerekend, ieder die, zooals het program van de A.V.R.O. zegt, uitzendingen geeft los van iedere godsdienstige en politieke richting Juist het feit, dat vraagstukken van gods dienstigen aard worden uitgeschakeld, is ons inziens het scherp omlijnde vrijzinnige standpunt In de staatkunde staan de rechtsche par tijen, welke hun Christelijk standpunt in de politiek wenschen te laten gelden, scherp tegenover hen, die alleen met de rede len zien gerekend, die dus den godsdienst in de politiek willen uitschakelen. Onze „neutrale" pers bestaat juist uit die bladen, welke in het. maatschappelijk leven1 het Christelijk standpunt als contrabande be schouwen. Niemand heeft het recht te oor- deelen over het persoonlijk geloofsleven van de leiders van den A.V.R.O. Wel echter mag worden gezegd en kan worden bewezen, dat de A.V.R.O. in zijn levensuiting, door iedere godsdienstige uitzending uit te sluiten, uit sluitend en alleen het vrijzinnig slandpur.t naar voren brengt, dat zij is een vrijzinnige omroep. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is aan den heer J. P. A. van Wee- ren, gepens. gen.-maj. der inf. de medaille var het Roode Kruis verl. en is toegek. de aan de Orde van Oranje-Nassau verb, eere-med. ii zilver aan mej. S. A. W. Peters, te Breda. AUDIËNTIE. De audiëntie van den minister staat zal a.s. plaats hebben. GEVANGENISWEZEN. By K. B. is aan W. R. H. van Leersum eery, ontslag verleend uit zijn .betrekking van lid van het coll. van regenten over de Rijkswerk inrichting te Hoorn; zyn benoemd tot dir. van de hijs- strafgev. te Den Haag, tevens be'ast met de dir. van de strafgevangenis aldaar J. Haaitsma, dir. der straf gev. te Rotterdam; tot dir. van de bijz. strafgev. te Den Haag-; is aan mr. A. Rombache eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid van het coll. van regenten over de gevangenissen te Rotterdam. DIRECTE BELASTINGEN. By beschikking van den Minister van Finan ciën is de ontvanger der directe bel., enz. D. H. Brandenburg verpl. van het kantoor Delft, buitengem., naar het kantoor der dir. bol. enz., te Middelburg; is de ontvanger der dir. bel., enz. P. van Kaimpema, verplaatst, van Mid delburg naar Den Haag, en tijd. werkzaam gest. aan de insp_. der bel., enz. 2de afdeeljng, aldaar; is de insp. der dir. bel., enz. W. F. Caron, toegevoegd aan het hoofd van de insp. der dir. bel. te Arnhem, 1ste afd., verpl. naar Den Haag, en toegev. aan het hoofd van de insp. der 1ste afd. aldaar. BELASTING VAN BINNENSCHIPPERS. De Minister van Financiën, gezien het Kon. besluit tot verrekening van de belas tingen naar inkomen en vermogen van bin nenschippers en van tot de bemanning van een binnenvaartuig behoorende personen, die binnen het Rijk hun bedrijf of beroep uitoefenen zonder er een vast woonplaats te hebben, heeft bepaald:: 1. Als kantoren der directe belastingen, alwaar de vereischte aanmelding kan ge schieden, worden aangewezen: in de provincie Noordbrabant: de kanto ren Eindhoven, 's-Hertogenbosch en Zeven bergen; in de provincie Gelderland: de kantoren Apeldoorn, Lobith, Nijmegen (dir. bel.) 1ste kantoor, en Zutphen: in de provincie Zuid-Holland: de kanto ren Dordrecht, Gorinchem, 's-Gravenhage (3e kantoor), Leiden (le kantoor) en Rot terdam (le kantoor); in de provincie Noord-Holland: de kanto ren Alkmaar, Amsterdam (1ste kantoor) en Zaandam; in de provincie Zeeland: de kantoren Hansweert en Terneuzen; in de provincie Utrecht: de kantoren Amersfoort en Vreeswijk; in de provincie Friesland: de kantoren Harlingen, Leeuwarden (dir. bel.), Lemmer en Sneek; in de provincie Overijssel: de kantoren Almelo en Zwolle; in de provincie Groningen: de kantoren Delfzijl, Groningen (dir. bel.), Veendam en Winschoten; in de provincie Drente: de kantoren As sen en Meppel; in de provincie Limburg: :de kantoren Eysden (station), Maastricht (dir. bel.) en Roermond. MILITAIRE MUTATIES. Bjj Kon. besluit is met angang van 15 Juli op zijn verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst kolonel C. J. Groothoff, Com mandant lilde Infanteriebrigade; is benoemd bij het Wapen der Infanterie tot kolonel, Commandant lilde Infanteriebrigade luitenant-kolonel B. E. Stöver, van den Ge- neralen Staf, Chef van den Staf der He Div.; is verleend de Medaille van het Roode Kruis aan J. P. A. van Weeren, gepens. gen.-maj. der Infanterie. AFLEVERING VAN ENTSTOF DOOR DE KOEPOKINRICHTINGEN. In de week van 19 tot en met 25 Mei is» afgeleverd: door de entstofinrichting te Am- nige gedachte naar voren brengt. Met klom sterdam koepokstof voor 3307 personen, van redenen wordt dan beweerd, dat de door de entstofinrichting te Rotterdam A.V R.O., wat geestesrichting betre neu ™or 226 Personen en door de entstofinrich- ting te Groningen voor 8 personen, totaal traal zou wezen. I voor 3W1 perSonen. ENCEPHALITIS NA INENTING. In dezelfde week zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het staatstoezicht op de volksgezondheid geko men. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 19 tot en met 25 Mei zijn in ons land aangegeven 9 gevallen van buiktyphus, 225 van roodvonk, 85 van diph- therie, 1 geval van nekkrr liomyelitis anterin acuta. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. DE RIJKSWERF TE HELLEVOETSLUIS. Het Tweede Kamerlid de heer Hiemstra heeft tot den Minister van Delensie de vol gende vragen gericht: 1. Is het juist, dat door of vanwege uw Excellentie met particulieren wordt onder handeld over den verkoop van de Rijks werf te Helievoetsluis? 2. Zoo ja, moet hieruit dan worden afge leid, dat uw Excellentie niet bereid is, uu- •ing te geven aan de motie-iiieinstra in /eigadenng van de Tweede Kanier, van 26 Februari jl. aangenomen, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat nog nader zal worden onderzocht, of opher- fing van de werf le Helievoetsluis kan wor- ;n voorkomen? 3. Indien het bedoelde onderzoek wel is gesteld, is uw Excellentie dan bereid het resultaat daarvan ter kennis van de Kaïnei te brengen? DE HAVEN VAN ZOUTKAMP. Het lid der Tweede Kamer de heer Dr. Bierema heeft aan den Minister van Water staat de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat verschil lende reeders te Zoutkamp gaarne aan hun visscherij bed rijf uitbreiding zouden geven, r daartoe niet kunnen overgaan dooi den onvoldoenden toestand, waarin de ha- ;n van Zoutkamp verkeert? Is de Minister bereid te bevorderen, dat >o spoedig mogelijk maatregelen worden getroffen, die zullen leiden tot verbetering van de hoogst gebrekkige inrichting van de haven van Zoutkamp? Het lid der Tweede Kamer de heer J. ter ïan heeft aan den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat een of meer ingezet© ;n van de gemeente Ouddorp in den jong- sten tijd herhaaldelijk en met reden ge klaagd hebben over de konijnenplaag, wel ke dieren in dubbele mate beschermd wor den door den heer S. Visser, jager en on bezoldigd rijksveldwachter; en zoo ja, ol de Minister dan wil bevorderen, dat de ge bruikers van de landerijen in den polder Oude Nieuwlarid geen schade van beteeke nis meer aan de gewassen (cichorei e.a. pro ductcn) zullen hebben? 2. Is het den Minister bekend, dat gedu rende de wintermaanden een aantal arbei ders, voorheen met het kappen en verkoopen van duindoorn, die voor afrastering van perceelen land wordt gebezigd, loonenden arbeid vond en wil hij bevorderen, dat, in dien noodig onder bepaalde voorwaarden, het kappen van duindoorn, dat thans verboden schijnt, wederom wordt toegestaan? REDE VAN PROF. DR. HUGO VISSCHER. De dissentieerende broeders moeten terugkomen. Gistermorgen kwam in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht bijeen de Vergadering van Herv. Antirevolutionai ren, onder presidium van.Dr. J. Severij n, Hervormd predikant te Dordrecht, die de bij eenkomst op gebruikelijke wijze opende en een kort inleidend woord sprak, waarin hij memoreerde, dat het streven van de Verga dering instemming gevonden heeft in ruimen kring, wat te meer verheugde, daar indivi dualisme wel een kenmerk van den tijd mag genoemd worden. Wie eenheid zoekt in dezen tijd gaat tegen den stroom in, en daarom kan het streven alleen gelukken onder Gods zegen. Politiek kunnen we mogelijk nog redden, wat ker kelijk schier niet meer mogelijk is. Niet zoo bemoedigend is, dat het Herv. A.R. kiezerscorps ongeoefend is. Het vertrou- in de voormannen kan veel goed maken; doch het moet bevyust gegrond worden. Daar om rust op ons de plicht het volk op te oeden. Prof. Visscher weet het hart van ons volk te treffen. Hij heeft de realiteit bovendien duidelijk voor oogen. Dat Z. H. G. hier is, acht de vergadering een hooge eer en een oorrecht. Daarna kreeg Prof. D r. Hugo Vis- cher het woord tot het houden van een rede over de taak der Herv. Antirevolutionairen. VRIJZINNIG. Door de A.V.R.O., de Algemeene Vereeni ging Radio Omroep, wordt voortdurend be zwaar gemaakt, wanneer men die organisa tie als vrijzinnig betitelt, wanneer van haar wordt gezegd dat ze uitsluitend de vrijzin- DE TABAKSWET. In het gebouw Patrimonium te Leiden is vanwege de Eerste Nederlaridsclie Bond van Kleinfabrikanten in de Sigaren-Industrie 'n openbare vergadering gehouden om te pro testeeren tegen de Tabakswet. De belangstelling was niet bijster groot Slechts een veertiental menschen waren aanwezig. Do voorzitter van het hoofdbestuur, de heer W. Goubitz, zette het doel der verga dering uiteen. Het is een protest tegen het systeem van 1922, waar belangrijke poli tieke gebeurtenissen op til zijn. Het protest is al oud, want de vervolgingen in de Ta bakswet zijn niet van de lucht en ze betref fen meest den kleinen fabrikant en den winkelier, maar de overtreders vallen door eenvoudig niet na te komen verplichtingen. Daartegenover staan ambtenaren, die voor een controle op het lijf niet terugdeinzen, hetgeen Spr. voor het vrije Nederland te eencnmale onbehoorlijk vindt De straffen zijn zwaar: minimum I 100 boete of tien dagen hechtenis. Vervolgens spraken de heeren Van Kleef, secretaris van het hoofdbestuur en K. R. van Staal (s.d.), van Gouda. Hij wees er op, dat zijn partij tegen alle indirecte be lastingen is (aan de tarieven dacht hij blijk baar niet) en verzekerde namens zijn par tij, dat zij de tabaksbelasting zal bestrijden tot dat deze bezweken is. Voor het sluitend maken eener begrooting, haar oorsprong, is zij niet meer noodig. Na eenig debat werd een protesf-motie. welke de misstanden van het banderolle systeem veroordeelt, aangenomen. K.L.M. EN ZONDAGSRUST. EEN WENSCH VAN „DEN HANDEL". De K. L. M. zal dit jaar voor het eerst het luchtverkeer op Zondag in haar pro gramma opnemen. Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus worden de transito diensten van Londen en van Parijs naar Scandinavië en terug ook des Zondags ge handhaafd. Dit komt ook ten goede aan het totale verkeer van Nederland met Londen, Parijs, Brussel, Hamburg, Kopenhagen en Malmö. De landingen te Rotterdam en Brussel zijn facultatief. De dienstregelingen zijn dezelfde zooals die voor den transito- dienst voor weekdagen zijn vastgesteld. De K. L. M. geeft met bovenomschreven maatregelen gehoor aan een door den han del telkenmale geuiten wensch, en hoopt. /orden besloten. zijn. Wij zijn Gereformeerden, die tot de Herv. Kerk behooren en willen blijven hehooren. Ons verband met het wezen der kerk onder de organisatie willen we niet verbreken. Wij streven er rïaar haar de Dlaats te hergeven, welke haar historisch toekomt. Aan geen enkele later opgekomen kerkgemeenschap kennen wij het recht toe op de belijden' putatie toe te passen. kerkformaties vervreemden holé langer hoe meer van Gereformeerden in de Herv. Kerk uit beginseloogpunL In de eerste Afscheiding was geen grein politieke berekening. Bij die menschen trad gereformeerd levenstype aan den dag. Langzamrhand vormde zich dat om. Maat schappelijk klommen zij van zeer kleine bur kapitaalkrachtige groep, terwij het stoere gereformeerde vaak slapper werd Anders is de beweging van 1886, die vrucht kerkelijke politiek: het begrip der •rije kerk werd ingevoerd. Dit begrip Ts verre onschuldig,- immers het geheele staats begrip moet dan gewijzigd worden. Calvijn zou vermoedelijk gegruwd hebben dergelijke Libertinistische conceptie. Het Neo-Calvinisme staat in zijn beschou wing van de verhouding van Kerk en Staat ver af van Calvijn, die niets wilde weten zulk een vrije kerk-idee en den noodzakelijk daarmede gepaard gaanden tolerantie-staat, welke van liberalistischen oorsprong De leus van niet alleen volstrekte vrijheid religie, maar ook van onbelemmerde openbaring naar buiten, welke luide wordt geheven, speelt in Rome's kaart evenals Thorbecke's liberalisme. Onze politieke positie hangt ook nauw samen met de opvatting van Artikel 36. Van oorsprong is de A.-R. partij oud-gere formeerd, wat trouwens blijkt uit haar pro gram van beginselen. De S. G. P. wil dit ont kennen. Spr. begrijpt niet, dat men vroeger nooit kloof tusschen art. 36 en het program beginselen heeft ontdekt en deze thans het eerst door Ds. Zandt is ontdekt. Die kloof is er dan ook niet Spr. zet de beteeke- art 1, 2, 3 van het Program uiteen. Onze grondwet is met art. 36 in strijd Wie thans tot regeeren geroepen wordt, is aan de grondwet gebonden, kan haar niet ncgeeren. Nu staan we voor een dilemma. Of we moeten ons (döopersch) terugtrekken elke regeertaak, of we moeten bij het licht van Gods Woord een oplossing zoeken. Voor dit laatste kiest het Program. Ook de heeren Kersten en Zandt doen precies zoo de practijk hunner politiek. Uit politiek winstbejag is de kwestie van art. 36 opgeblazen in de laatste jaren. Twee gevaren. Voor de A.R. partij is er het gevaar van dissentieerende broederen eenerzijds, en van het Neo-Calvinistisch stelsel anderzijds. Dat er dissentieerende broeders zijn, laat zich verstaan als men de geschiede nis der laatste tien jaren nagaat Het huidige kiesrecht is een hulp voor de scheidings- drang. Er was baantjesjacht en lintjcsiacht, die met succes bekroond werden. Spr. be treurt het, dat onder ons mannen gevonden worden, die zich zonder met iemand voeling te houden aansloten bij de dissentieerende broederen. Met nadruk ontkent prof. V. de onmogelijk heid om art. 36 te belijden en tevens A.-R. te zijn. Om art. 36 mogen de Herv. gereformeer den dus niet uit elkaar gaan. Evenmin om het praatje, dat de S. G. P. meer voor de Hervormde Kerk zou voelen als de A. R. partij. De dissentieerende hroederen hehooren bij met ons te zijn. Wij moeten hen terug hebben. AANBESTEDING. Het Neo-Calvinisme RADIO GEBOUWEN TE KOOTWIJK. ndorzijds is bezig dogmatisch te verwateren, Vanwege den Rijksgebouwendienst aanbesteed de uitbreiding van het ambtena- dat de vrij-korken-idoe rengebouw met aanverwante werken een staatsbeschouwing in zich hoeft, waarbij den radiodienst op 't Kootwijksch-/and, ge aan den Staat het rt wordt ontzegd, om.nieente Garden u (Barneveld). zich te men,gen in geestelijke zaken. Dit nu Laagste inschrijver was J. Baron te Drach is in flagranten strijd met heel art 36. Hetit«n voor I 61.990. consequente gevolg daarvan ware: het arti kei ganschelijk te schrappen. Zoo zou de overheid vervallen in het tegendeel van wat art. 36 belijdt. Het zet de deur open voor vol maakte losbandigheid en de revolutie. Aan Christus' 60uvereine majesteit is ook de Staat onderworpen. Onder het masker eener valsche vrijheidsleuze mag de Staat niet meewerken het volk. naar den afgrond te voeren. Thans reeds wint zedeloosheid en tuchteloosheid veld. Tegen een dergelijke val sche vrijheidsgedachte, die slechts losbandig heid is moeten wij, binden het kader ?.ei A. R. partij 6trijden, niet in kleine groepje; want die brengen het volk ook in de ellende, omdat ze niets vermogen. Wij moeten streven, aldus Spr., naar de eenheid van allen, die waarachtig belijden. Blijkt la ter, dat het absoluut niet kan, dan is het nog tijds genoeg naar andere wegen te zoeken. Ziehier de taak der Herv. A.-R.: Streven naar eenheid. Verder moet er hard gewerkt worden om het volk voor te lichten beter dan tot nu toe geschiedt. De belangen der H Kerk zijn ermee gebaat, als de Alt. partij zeoveel mogelijk stemmen behaalt bij de ko mende verkiezingen. Aan onze ;:men zijn op de lijst plaatsen ingeruimd, zoodat er ge toond is, dat men saamwerking bij de ande- L'union fait la force. Sluit u aaneen want de grootste belangen van kerk en volk staan op het spel! aldus eindigt Spr. otido luid applaus van de vergadering. Prof. Visscher zal deze rede persklaar ms ken, omdat de vergadering meende, dal hei van groote importantie is, wanneer de Ho Antirevolutionairen kennis nemen vah deze hoogst-belangrijke woorden. In de middagvergadering kwamen enkele huishoudelijke zaken aan de orde. De handelingen der vorige vergade ring welke waren rondgezonden, zijn geuri restcerd. Opgewekt werd tot vrijwillige bijdragen in de kosten, aan het houden van de vergade ring en voor propagandamateriaal noodig. De Voorzitter gaf daarop een uiteen zetting over de noodzakelijkheid en de won schelijkheid van het oprichten van studieclubs, eooals er in Dordrecht onder zijn leiding een bestaat. Daarvan worden groote wachtingen gekoesterd, met name omdat het Hervormde A.-R. volk politiek te slecht ge schoold is en daardoor zich gemakkelijk laat verlokken door de redcnceringen van an deren. Het is de bedoeling, dat predikanten en notabelen in hun gemeenten tot de vorming van deze studieclubs het initiatief nemen. Over dit punt ontstond een breede discus sie. In het algemeen vond het denkbeeld geen bestrijding en, waar er bedenkingen waren (meest van localen aard), kon Dr. Sevèrijn deze weerleggen. Verder werden de predikanten opgewekt zich ter beschikking te willen stellen voor het houden van spreekbeurten, om op deze wijze veel Hervormden, voor de A. R. partij mogelijk, te behouden. Besloten werd tot het uitgeven van enkele kleine vlugschriften, die mogelijk voor de istaande verkiezingen hun nut kunnen doen. De Voorzitter hoopte, dat men mettertijd zal kunnen komen tot een eigen periodiek, dat als leiddraad voor de studieclubs kan dienen. Tegen vier uur werd deze geanimeerde goed bezochte vergadering door Ds. Bartlema met dankzegging geslottn. OUD-BURGEMEESTER TH. S' JACOB. AANVANKELIJK HERSTELD. De oud-burgemeester van Rotterdam, de heer F. s' Jacob, thans wonende te Rispeet d. Veluwe, is weer zoo ver hersteld, dat hij het bed verlaten mocht. Hij bereikte vo rige week den leeftijd van 79 jaar. EERSTE KAMER. GEEN WOORDEN. MAAR DADEN EEN KORTE, ZAKELIJKE VERGADERING* Gisit-rcn kwam de Eerste Kamer in korte, openbare vergadering bijoen om verschillen de wetsontwerpen af te doen. En zij dééd ze af. Met een klop (van des voorzitters hamer) en een lach (van den heer Van Laiischot). Dus hebben wij er ook maar weinig van te zoggen. De veelheid der woorden schaadt vaak. Een aantal kleine wetsontwerpen werd zonder stemming aangenomen. Bij het ontwerp-waarborgen to.z. van voortbrengselen van landbouw, tuinbouw, veeteelt en zuivelbedrijf, vroeg de heer De Gijselaar vertegenwoordiging van den han del in de commissie van advies. Minister Kan antwoordde, dat dit waar schijnlijk het geval zal zijn. Bij het ontwerp tot wijziging van hoofd- s'uk 9 rijksbegrooting 1929 tot verbetering van de Maas gaf de heer Van Lanscbot uiting aan zijn vreugde over de ophooging van den Beerschen overlaat, die thans tot stand kan komen. Hij bracht Minister Van der Vegte hulde, die een regeling heeft weten te treffen, waarop reeds «mds tientallen iaren is aan gedrongen. Zijn vreugde werd verdubbeld door de omstandigheid, dat een zoon \au wijlen ir. Lely met de leiding van de wer ken belast is. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Ka mer zich vereen igd met het we'sont.wcrp, houdende bepalingen betreffende den in- ea doorvoer van kippen- en eendeneieren. Hetzelfde geschiedde met de volgende wetsontwerpen: wijziging van de wet tot regeling van het staats'oo.zicht van de kranzinnigen- en tot aanvulling der Armenwet; bevordering van het onderhouden van een luchtdienst tusschen Nederland en N-d.- Indië door de Koninklijke Luchtvaart-Mij. voor Nederland en Koloniën; onteigening van perceelen. erfdiensthaai* heden en andere zakelijke rechten, noodig voor den aanleg van een luchtvaart terrein nabij Enschedé, gelegen in de gemeente Lnnneker; het voorbehoud der bevoegdheid tot toe- treding tot het arbeidsverdrag betreffen 1e den leeftijd, waarop kinderen mogen wor- den toegelaten tot den arbeid in den land bouw. Daarna een kort comité-generaal voor de huishoudelijke raming. ROTTERDAM. GEMEENTERAAD. EEN VACANTIE-WETHOUDER. De raad van Rotterdam heeft gisteren tok tijdelijk,'d.w.z. tot vacantie-wethouder be noemd Mr. J.. A. de Visser (Chr. Hist.) die de benoeming in beraad heeft gehouden. Er zou over deze benoeming, cLw.z. over de houding der soc.-dem.-fractie, wel een en ander te zeggen zijn, doch er is aan deze zaak een zeer persoonlijke kant, waarom men het liever niet doet. Zooals men weet is de soc.-dem. wethou der Ileijkoop al maanden, bijna jaren door een ernstige ziekte niet in staat, zijn functia als lid van het dagclijksch bestuur der ge meente waar te nemen. Thans schijnt op eenig herstel gehoopt t« mogen worden en met het oog daarop is da heer Heykoop voor onbepaalden tijd naar het buitenland vertrokken. Want, het is ia elk geval een kwestie van maanden. Wie nu beweert, dat het bestuur der ge meente, de afdoening van urgente zaken, hieronder niet lijdt, die zegt daarmee tevens, dat men evengoed met vier als met vijf wethouders kan volstaan; om maar niet ta zeggen, dat een burgemeester met eenige di recteuren ook wel voor de dagelij kscha leiding zou kunnen zorgen. Dat de raadsmeerderheid hiervan dooi* drongen is, kan men moeilijk gelooven. Want wel werd onlangs, hals over kop, met het oog op de feitelijke toestand, een pensi oenregeling van wethouders en hun nabe staanden er door gedreven; maar maatre gelen om de gemeente te vrijwaren tegen liet nadeel, dat een wethouder ongewoon langen tijd zijn arbeid niet kan vervullen, worden niet genomen. Dat schijnt van minder belang te zijn. Gisteren leek het of er iets aan gedaan zou worden. B. en W. deden het voorstel om een t ij d e 1 ij k wethouder te benoemen. Eigenlijk gezegd: een hondebaantje. Wan neer zoon wethouder werkelijk wethouder is en een departement beheert, dan heeft hij tenminste salaris, maar hij zit op een schop stoel. Doch aan zoo'n maatregel, ln Rotterdam noodig als brood (dis er tenminste werk is voor vijf wethouders) dacht men hier niet. Het moest een vacantie-wethouder zijn. Een raadsJid, dat niets te beheeren krijgt en slechts als figurant in de vergaderingen van het college verschijnt om deze wettelijk mo gelijk te maken, wanneer twee wethouder» met vacantie en dus feitelijk drie wethou ders afwezig zijn. En de benoeming zou dan ook maar gelden tot 1 September. Ondanks dit alles bleek de S.D.A.P. zóó verpolitiekt, dat de heer J. ter Laan. de tijdelijke functie niet alleen zoo onbeduidend mogelijk wilde maken, doch bovendien ta melijk duidelijk te kennen gaf, dat de tij delijke functionaris een lid van zijn fractia >u moeten zijn. Bij de stemming bleek dit dan ook duide lijk, want hoewel Mr. de Visser direct bij eerste stemming de meerderheid haalde, waren er 12 stemmen op de heer Lührs en 2 op de heer Brautigam uitgebracht, beiden iciaal-democ raten. De heer van Burink had de candidaat der S.D.A.P., doch die blijkbaar niet eens alle roode stemmen op zich vereenigen kon, reeda minder vleiend besproken en enfin wethouder Lührs; het klinkt niet slecht, aar het zou toch een zeer gewaagde ondei* sming zijn. Het is de vraag of Mr. De Visser zitting zal kunnen nemen als tijdelijk wethouder. Hij behoort immers tot het openbaar minis terie bij de Rechtbank, en de artikelen S9 en 62 van de gemeentewet verklaren die betrek kin onvereenigbuar inet liet wethouderschap Evenwel rijst anderzijds de vraag of een acantlc-wothoudcr, die eigenlijk geen wet houder zal zijn. wel wethouder is in de zin der Gemeentewet. We zijn het n dezen met do geleerden, die het weten kunnen en n e e n zeggen, een*

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1