Het hakt èr in DONDERDAG 30 MEI 1929 TWEEDE BLAD PAG. fl STADSNIEUWS. MEIVERGADERING 3-0CT0BER-VEREENIGING. FEESTPLANNEN. In een van de zalen van de Burcht is gisteravond de Mei-vergadering van de 3- Octobervereeniging geihouden. De opkomst was slechts matig. De Voorzitter, de heer W. van der Laan, opende de bijeenkomst met een welkom aan allen. Spr. betreurde het, dat zoo weinigen naar deze vergadering, die toch zoo be langrijk is, zijn opgekomen. De secretaris, de heer Spaargaren, las daarna de notulen van de vorige vergade ring, die onveranderd werden vastgesteld. In de commissie tot nazien van de reke ning en de verantwoording werden benoemd de heeren A. J. Kelder, mr. A. J. Komijn en J Mulder In behandeling kwam daarna de vaststel ling van het plan voor den derden October. Dit plan is voor het grootste gedeelte, be halve wat betreft het middagfeest, traditio neel geworden. Zooals verleden jaar zal dit jaar een muziekavond worden gehouden op 1 October, welke avond langs radio-telefo- niechen weg zal worden uitgezonden. Op dezen avor.d zal dan ook een propagandis tisch woord worden gesproken. Medewer king van een vereeniging en van een solist Is reeds verkregen. De uitzending zal ge schieden door de AV.R.O. Wat betreft het ochtendfeest zal alles geschieden zooals gewoonlijk. De kinderen zullen dit jaar bij de koraalzang niet mee zingen. Uitdeeling van haring en witte brood zal natuurlijk weer plaats h;b:>su. Het avondfeest zal bestaan uit de feest avond in de Stadsgehoorzaal en de andere festiviteiten. De heer Geytenbeek bracht ter berde de •ventueele opvoering vn de opera ,.Ieidens Beleg". Hieraan zijn groote moeiten en kosten verbonden. Het betuur blijft evenwel op dit punt diligent. Het middagfeest. Wat betreft het middagfeest, hieromtrent heeft de heer Jan de Quack uit Den Haag weder een plan ingediend. Het zal bestaan git een optocht getiteld „De Rijn". De heer De Quack lichtte zijn plan nader toe. Eerst herinnerde spr. even aan het groote verlies, dat Leiden sinds de vorige feestviering heeft geleden bij de verwoes ting van het Stadhuis, om daarna te ko men tot zijn toelichting. De Rijn is met Leiden één. Gemoedelijk stroomt hij Leiden binnen om te schrikken als hij straks den naam krijgt van Galgewater. Deze Rijn moet ons vertellen wat hij op zijn reis van den Sint-Gothard tot de Noordzee ontmoet. We kunnen hem personifieeren ais vader Rijn, maar dan is hij ook jong geweest en van zijn jeugd af kunnen wij zijn geschiede nis nagaan. [Zijn herinnering gaat tot diep in de eeuwen terug. Zijn naam kan genoemd worden in verband met het lied van de TJibelungen en met de namen van vele figu ren uit de Germaansche mythologie ei vele personen uit de middeleeuwen. We kunnen hem in verband brengen met de Lorelei, met de druivenbergen, die den fonkelenden wün schenken. Ih Nederland heeft Mi amoureuze ontmoetingen met Maas, Waal en Llssel, waarvan de eerste een Fransche is. die a.lle chauvinisme latende varen, slechts vróuw is Verder zien we hem in de gemoedelijke entourage van Betuwsche boertjes en boerinnetjes. Het land s ort zijn edele vruchten aan zijn voeten uit. Bij Wijk bij Duurstede zien wij weer historische ta- fereelen zl<*i afspelen. Een aantal Land commandeurs schrijden ons voorbij in een fleurige, kleurige stoet Dan laat Zuid-Hol land met zijn groot aantal Rijn-gemeenten vader Rijn binnen. En Leiden staat daarbij vooraan. Van de Minervastad kan ejrst met recht gezegd worden, dat zij den Run bin nenhaalt. Tenslotte .wordt de Rijn dan door vader Neptunus in de zee ter ruste gelagJ. Dit alles en nog veel meer, dat we uit het relaas van den heer De Quack n:et heb ben opgeschreven, zal in een optocht wor den uitgebeeld. Een viertal groote praalwa gens en 6 kleinere sierwagens zullen mede rijden en verschillende originaliteiten zullen er in te zien zijn. Het aantal personen zal bedragen 380, het aantal trek- en rijpaar den 129, zoodat de geheele optocht wel zoo lang als het voorgaande jaar zal zijn Na eenige bespreking dankte de voorzit ter den heer De Qüack voor zijn uitweiking van de plannen en voor zijn toelichting, waarna bet plan werd goedgekeurd. De voorzitter riep daarna aller medewer king in om de optocht te doen slagen. Er zijn vele personen noodig en deze te krijgen is zeer moeilijk. De medewerking der leden is daarom dringend noodig. De rondvraag leverde niets op. Daarna sluiting. VAN HET STADHUIS. HINDERWET. B. en W. van Leiden brengen ter algc- meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de firma J. J. Krant/, en Zn. «n rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de lakenfabriek in de perceel en Oude Singel Nis. 86, 88, 90, 92, 102, 106, 108, Vol molengracht No. 18 en Langegracht Nis. 7, 9 tot en met 29, kadastraal bekend Gemeen te Leiden, Sectie B. Nis. 2569. 2930, 2782 en 2783. Leiden, 30 Mei 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRUEN. Secretaris. UN1VERSITEITSNIEUWS. AFSCHEIDSCOLLEGE Prof Dr. WINDISCH Prof. dr. H. Windisch, hoogleeraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament en de geschiedenis der Oud-Christelijks letter kunde, die benoemd is tot hoogleeraar te Kiel, zal Vrijdag 7 Juni des namiddags te 3 uur in het klein-auditorium der Leidsche Universiteit zijn laatste college geven- Het is de wensch van den hoogleeraar dat dit afscheidscollege geen officieel ka rakter zal dragen. EEN PROMOTIE. Ouze oud-stadgenoot, de heer J. Smit pro moveerde gisteren aan de Universiteit vnn Amsterdam tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, na verdediging van een acauo- mifich proefschrift Bildcrdijk et la France. Vroeger onderwijzer aan de Chr. School (hoofd de heer A. J. de Lange) alhier werd hij onlangs benoemd tot rector van het Herv. Lyceum te Amsterdam. DE VERBREEDING VAN DEN STATIONSWEG. EEN BELANGRIJK VOORSTEL. Het voorstel van B. en W. tot verbreeding van den Stationsweg en van de Rijnsburger- brug, zoomede tot algeheele vernieuwing van de bestrating van den Stationsweg, opgeno men in Ingekomen Stukken No. 214 van 1028, werd in de vergadering van den Raad van 19 November 192-S aangehouden in verband met de omstandigheid, dat tijdens de ver gadering het bericht inkwam, dat nieuwe onderhandelingen waren geopend tusschen de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij en den Directeur der Gemeentewer ken betreffende het door genoemde Maat schappij bij te dragen deel in de kosten van een cvenfueele asphalteering van straten, waarin tramrails van de Maatschappij gele gen zijn. Bedoeld bericht was aanleiding, op nieuw de vraag te overwegen, of wellicht te gelijkertijd met de voorgenomen verbreeding tot asphalteering van den Stationsweg kon worden overgegaan. Het is echter gebleken, dal het, ook los van de onderhandelingen met de Tramweg Maatschappij, welke overigens nog niet tot een resultaat hebben geleid, voorshands nog •niet mogelijk is, tot asphalteering van den Stationsweg over te gaan, doch dat integen deel de verbreeding tot stand moet zijn ge bracht, voordat sprake kan zijn van een even- tueele asphalteering. Dit hangt samen met de omstandigheid, dat te zijnerlijd in den Sta tionsweg een stamriool moet worden gelegd ten behoeve van de centrale rioleering. Dit stamriool moet uiteraard eerst gelegd zijn, cn de grond moet vervolgens geruimen tijd gelegenheid hebben gehad om in te klinken, voordat tot asphalteering kan worden over gegaan, ten einde voor het leggen van het stamriool in verband met de ligging van de tramrails en de andere leidingen in den weg, ten behoeve van het drukke verkeer ter plaatse de noodige ruimte te verkrijgen. De volgorde is derhalve deze: eerst moet de verbreeding van den Stationsweg tot stand worden gebracht; dit kan nog geschieden vóór 3 October van dit jaar. Daarna wordt, zoodra de werkzaamheden betreffende de centrale rioleering, in verband met het vast gestelde werkprogramma ter zake, zoover gevorderd zijn, doch in ieder geval niet vóór 3 October van dit jaar, een aanvang gemaakt met het leggen van het stamriool. Ten slot te kan dan, nadat dit is voltooid en de grond voldoende is ingeklonken, indien al- chans inmiddels met de Tramweg Maatschap pij tot overeenstemming is gekomen, des- gewenscht tot asphalteering woden overge gaan. In zooverre is het dus mogelijk, dat de voorgenomen bestrating met vlamoven- klinkers slechts een voorloopig karakter draagt. Toch kan zij voorshands, gelijk uit het bovenstaande volgt, niet gemist worden. Trouwens het klinkermateriaal kan te zij- nertijd elders worden aangewend, en is dus niet verloren. B. en W. meenen derhalve, het bovenge noemd voorstel* voor wat de keuze der be strating betreft, niet te moeten wijzigen. Op eenige andere punten zijn intusschen de vol gende wijzigingen in overweging genomen. In de eerste plaats werd inmiddels ook met den eigenaar vnn den voortuin, behoorende tot perceel Stationsweg No. 37, ter zake van de overneming van een gedeelte van dien voortuin op de gewone voorwaarden overeen stemming bereikt. In de tweede plaats geven B. en W. den Raad in overweging, de verlegging van den Oostelijkcn trottoirrand op den Stationsweg niet alleen te doen geschieden vanaf perceel No. 57 (Zomerzorg) tot aan perceel No. 25 gelijk aanvankelijk alleen in de bedoeling lag. doch ook van perceel No. 25 tot aan de Rijnsburgersingel, in dier voege, dat de nieuwe rijweg overal een breedte verkrijgt van 10.G0 M. In verband hiermede stellen B. en W. den Raad thans voor, ook een gedeelte van de openbare stoep van perceel No. 29 en van den voortuin van perceel No. 27 over tc nemen, met de eigenaren van welke perceelen reeds vroeger op do gewone voorwaarden over deze overneming overeenstemming werd bereikt. De voortuinen, behoorende tot de perceelen Nos. 25 en 23 blijven derhalve voors hands in het nieuwe trottoir uitsteken. On derhandelingen over overneming zijn intus schen ook met de eigenaren van deze percee len gaande. In de derde plaats is thans in 't plan opge nomen 'n vernieuwing van de leuningen van de Rijnsburgerbrug volgens de overgelegde teelten ing. Tenslotte wordt vermeld dat op de basis van de aldus gewijzig.; plannen in verband met het wellicht voorloopig karakter van dc aan te brengen klinkerbestratingeen nieuwe raming is gemaakt volgens welke de kosten van het geheele werk f 3S.OOO zullen bedragen Van Uit bedrag is een eom van ƒ7000 in 1925 door de Haagsche Tramweg-Maatschapp.j bereids in de gemeentekas gestort Het overi ge bedrag van f31.000 kan geput worden uit het „Fonds voor stadsverbetering, werkver schaffing en andere sociale doeleinden", dat bij de vaststelling van de begrooting voor 1029 inmiddels tot een bedrag van f 195.000 werd ingesteld. B. en VV. stellen thans voor te besluiten: a. door vaststelling van den hierbij over- -•elcgden begrootingsstaat een bedrag van l 38.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van een verbrceding van den Stationsweg en van do Rijnsburgerbrug, met inbegrip van een vernieuwing van de leuningen van die brug en van de bestrating van den Sta tionsweg, van welk bedrag een som van f 7000 in 1925 door de Haagsche Tramweg- Maatschappij bereids in de gemeentekas is gestort en het restant ad f 31.000 ware te putten uit het „Fonds voor stadsverbetering, werkverschaffing en andere sociale doel einden"; b. ons College te machtigen, voor den prijs van ten hoogste f 10 per M2. en ove rigens op de overeengekomen voorwaarden, de op de kaart rood gearceerde voortuinen of gedeelten van voortuinen, c.q. met bij be hoorenden bestraten grond, behoorende tot de perceelen Stationsweg Nis 47, 45, 41, 39, 37, 35, 27, 18, 10, 14, 12, 10, 2 en Morsóhsin- gol No. 1, in eigendom over te nemen; c. ons College te machtigen, om niet, doch overigens op do overeengekomen voorwaar den, bij de gemeente in eigendom over le nemen de op de overgelegde kaart rood ge arceerde openbare stoepen, of gedeelten van openbare stoepen, behoorende tot de percee len Stationsweg Nis 53, 43, 35a, 35, 33, 31, 29, 8 6b en 4, zoomede het geel gekleurde stukje grond nabij de Rijnsburgerbrug, be hoorende tot het terrein van het oude Aca demisch Ziekenhuis. POLOWEDSTRIJD. Hedenavond te kwart over acht wordt ln de Zweminrichting „de Zijl" een vriend schappelijke polo-wedstrijd gespeeld tusschen het eerste zwemtal van £e Zijl en L.Z.C. II. HAASJE-OVER. De 8-jarige J. E. P. is gisteravond bij het haasje-over springen gevallen, waarbij ze de rechtcr-ondcrarm brak. Het kind is door den E. II. D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht ARBEIDSBEURS. Op 29 Mei 1929 stonden 263 werkzoeken den bij de Arbeidsbeurs ingeschreven, togen 521 op 29 Mei 1928. INGEZONDEN MEDEDEELING. nu er in 't voorjaar weer nieuwe kleeren voor vader en de jongens noodig zijn. En omdat hec geld waarachtig niet voor het oprapen ligt is hec verstandig om uit sluitend kleeding van goede kwaliteit te nemen. Ga daarom naar een ver trouwde kleeding zaak als Kreymborg. Daar vindt ge wat ge noodig hebt; 'nmooi en sterk cos- tuum voor billijken prijs. Komt eens kijken. Er is keuze zooveel ge maar wilt bij Kreymborg. terraria met levende slang-, smaragd- en doomstaal (hagedissen, ringslangen, schild paddon, enz.; voorts fossielen, prachtige Vlinderverzamelingen, zeer vele vogels, in- heemsc(i zoowel als exotisch, een schitte rend duindiorama, dat een aardig beeld geeft van de flora en fauna op het eiland Texel en ten slotte een Moluksche zcetuin et prachtige koralen enz. Wat voorts in het bijzonder de jeugd be lang zal inboezemen, zijn twee alleraardig ste Congo-aapjcs, die het hier, gezien h.un levendigheid, best naar hun zin schijnen te Riebben. In hooge mate interessant is ook de af- deeling aquaria, waarin de leider van dit eum, de heer W. Deutz zelf bijzonder schik heeft En geen wonder; wie, zoo als hij, niet dan met groote moeite bepaal de zeldzame vischsoorten tot voortplanting heeft gebracht, moet daarvoor wel groote liefhebberij koesteren. Waar de toegangsprijs de somma van slechts één dubbeltje bedraagt, twijfelen wij niet of velen zullen door middel van reizende tentoonstelling hun natuur historische kennis willen vermeerderen. Wij bevelen een bezoek van- harte aan en dat niet het minst voor de schoolgaande jeugd, die van de expositie veel scherper in drukken zal meenemen als ooit de onder wijzers uit de boeken hen leeren kunnen. Aan de schoolhoofden en onderwijs-auto- riteiten zouden we in overweging willen geven „Klein-Artis" klassikaal te doen be zoeken. Cofltuoma model „Lido" 19.90 26.— 29.- 36.- 45.- 5a- tot 75.- HAARLEMMERSTRAAT 143 VUILVERWIJDERING. DE HEER LUHRS OVER HET VOORSTEL VAN B. EN W. Op uitnoodiging van de afd. „Leiden'' van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsbe drijf, behandelde gisteravond de heer A. A Luhrs, lid van het hoofdbestuur van genoem den Bond en lid van den Gemeenteraad te Rot terdam, in een openbare vergadering in het Leidsche Volkshuis het voorstel van B. en W., inzake de vuilnisverwijdering. De vergadering was slechts matig bezocht. De wethouder van Fabricage, de heer Splinter, en enkele Rnadsleden, waren aanwezig, bene vens de directeur der gemeentereiniging, de heer De Koning, cn eenige ambtenaren en werklieden van dien dienst. De Voorzitter der Leidsche afdeeling van genoemden Bond, de heer J. H. Schüller, sprak een kort inleidend woord, waarna de Spr. aan ving met er op te wijzen, dat dit onderwerp der wvlverwijdering, hoewel niet nieuw, thans weer actueel is geworden, en waar bij dit be drijf niet minder dan 2000 leden van den Bond van Overheidspersoneel betrokken zijn, meen de indertijd het hoofdbestuur een Commissie van onderzoek te moeten instellen naar de beste wijze van vuil verwij dering in de eerste plaats met betrekking tot de belangen van het personeel. De Commissie, waarvan Spr. ook deel uit maakte, heeft haar onderzoek ook tot het bui tenland uitgestrekt en zich niet beperkt tot het personeelvraagstuk alleen. Spr. wilde eerst het vTaagstuk in het alge meen bespreken om daarna te komen tot het voorstel van B en W. van Leiden. Vooraf wraakte hij het dat het rapport der Commissie, dat in uitwerking verschilt met het voorstel van B. en W., niet is gepubliceerd. De burgerij heeft het recht van een zoo gewichtig vraagstuk ook vooraf te kunnen oordeelen. Spr. merkte vervolgens op., dat er nog twee richtingen zijn op dit gebied, waarvan de een het beste systeem van vuil verwij dering ver branden acht en de ander zweert bij de leve ring het vuil naar den akker. Boor de gemeen ten, die het aangaat geldt echter alleen de vuilverwijdering ais zoodanig en daarbij gel den voornamelijk twee factoren: de bedrijfsze kerheid en de kosten, en deze zijn voor elke gemeente verschillend. Ongetwijfeld geeft verbranding de meeste bedrijfszekrheid. Komende tot het Leidsche voorstel dringt spr. er op aan, dat de ge meente Leiden het bedrijf in eigen beheer houdt tot aan de plaats van bestemming van het vuil niet enkel uit het oogpunt van belang voor het personeel, maar ook om stagnatie te voorkomen bij staking enz. Dc bepalingen door B. en W. in de overeenkomst gemaakt kunnen daarin niet behoorlijk voor zien. Ook vreest spr. moeilijkheden in verband met de Hinderwet van gemeentebesturen en particulieren in gemeenten, waardoor het vuil wordt vervoerd, daarbij wijzende op Rotterdam. Na een uitwijding over het onhygiënische sorteeren van het vuil zooals dat in Buchhura bij Munster geschiedt, kwam spr. tot de conclusie, dat men in Leiden met het oog op de bedrijfszekerheid goed zal doen de vuil verbranding in reserve te houden, wanneer men tot het voorstel van B. en W. besluit. Hij raadt echter aan de zaak uit te stellen en een commissie van deskundigen te benoe men die het vraag-stuk nog eens aan een nieuw onderzoek onderwerpt. Op de al te gerekte rede volgde applaus. Aan de discussie werd deelgenomen door den heer Wesselingh, een raadslid te 's-Gra- venhage, die met den spr. verschilde inzake do appreciatie van de vuilverbranding, want ook het vervoeren naar Nieuwkoop afkeurde. Er zijn betere plaatsen voor Leiden aan te wijzen om het vuil weg te brengen in verband met het nauwe vaarwater en met het oog op verschillende omstandigheden met betrekking tot de gemeente Nieuwkoop zelf. Ook hij sloot zich aan bij het denkbeeld van den heer Luhrs om het voorstel nog aan het oerdeel van een commissie van deskundigen te onderwerpen. De vergadering werd te 11 uur door den heer Schuller gesloten. CENTRAAL ISRAELIETISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS. JAARVERGADERING. Dezer dagen werd hier ter stede de jaar vergadering geb uden van het Centra»'. Is- raëlietisch Wee* en Doorgangshuis. By ai- wezigheid van den voorzitter, prof. Dr. PaJache, werd de vergadering geleid door den heer L. Levisson uit 's-Gravenhage. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij. dat het aantal verpleegde kinderen aan het begin van het jaar 3u bedroeg, aan het einde van het jaar 27. De gezondheidstoestand van de kindereu was uitstekend. Tenslotte werd erop gewezen, c'j t, in dien het nieuwe gebouw in gebruik zal zijn genomen, een intensievere propaganda noodig zal zijn in verband met de groo- tere exploitatiekosten. Bij afwezigheid van den penningmeester werd het financieele verslag aangehouden. De vergadering machtigde het bestuur over te gaan tot verkoop van het oude ge bouw aan den Stillen Rijn. De voorzitter deed mededeeling dat het nieuwe gebouw aan de Rodenburgerstraat 18 Juni a.8. in gebruik zal worden genomen. Collecte met muziek. Zooals wij destijds hebben mcdegedeell, heeft zich alhier een commissie gevormd, die zich ten doel heeft gesteld gelden bijeen te brengen om aan het college van regenten van het Centr. Isr. Wees- en Doorgangshuis aan te kunnen bieden de inrichting van eeu zaal, die dan den naam van Leidsche zaal zou krijgen. De burgemeester is eere-voor- zitter, wethouder T. S. Goslinga, voorz. van het comité, waarin verder vertegenwoordi gers van alle lagen der bevolking zitting hebben. Het werken van het Comité is tot heden in zooverre een succes geworden, dat Leid sche winkeliers met Leidsch personeel bezig zijn de Leidsche zaal in te richten in het nieuwe gebouw, dat onder leiding van Leidsche architecten door Leidsche aanne mers aan de Cronesteinkade hoek Rooden- burgerstraat gebouwd is. Weezenverzorging heeft in onze stad ten allen tijde de sympathie gehad der bevol king, welke sympathie zich niet alleen be perkt heeft tot het uitspreken van vriende lijke woorden, maar niet minder door het verrichten van daden. Van deze warme be langstelling, hebben de weesjes in het Centr. Isr. Weeshuis ook steeds een groot deel ge had, geen wonder dan ook, dat nu deze weesjes het oud gebouw van de Stille Rijn gaan verlaten er zich spontaan een bewe ging heeft gevormd om een tastbaar bewijs van sympathie aan te bieden. Maai-het blijkt nu, dat het volle be drag, noodig voor de inrichting der Leid sche zaal nog niet bijeen is. Het comité wil nu trachten liet ontbrekende bijeen te krij gen door het organiseeren van een collecte, welke zal plaats hebben op Woensdag 5 Ju ni a.s. Het zal echter geen gewone collecte zijn. Een viertal muziekverecnigjngen heb ben hun welwillende medewerking toege zegd om deze collecte met hunne vroolijke wijsjes op te luisteren, 's Middags te drie uur marscheert het Leidsche Politie-Muziek- Gezelschap door de binnenstad, terwijl 's avonds te 7 uur de muziekvereeniging N.Z.H.T.M. het Leidsche Harmonie-Gezel schap „De Post" en de muziekvereeneiging „Werkmans Wilskracht" op het kaasmarkt terrein bijeenkomen en vandaar naar de verschillende stadsgedeelten vertrekken. Mo gen de toonen, die zij zullen doen weer klinken in kracht en sterkte evenaren die van de klinkende munt, die in de collecte bussen geworpen zal worden. Zooals uit bijstaande advertentie blijkt, heeft het comité nog een aantal collectan ten noodig, wij vertrouwen, dat een groot aantal medewerkers zich zullen aanmelden, daar het al of niet slagen der collecte daar van grootendeeis afhankelijk is ..KLEIN ARTIS". Een merkwaardige tentoonstelling. In het Galgewater nabij de Blauwpoorts- brug heeft ligplaats gekozen een merk waardig schip van de Vereeniging „Natura Artis", waarin zich bevindt een drijvende natuur-historische tentoonstelling, diergaar de, aquarium en zeetuin. Deze expositie „Klein Artis" genaamd is behalve merk waardig ook zeer kostbaar. Wat er eigenlijk allemaal te zien en te bewonderen is, laat zich minder gemakke lijk beschrijven dan bezichtigen. Fraaie collecties roofvogels, in- en uit heemsche schelpen, kopskeletten van groote roofvisschen en reptielen, twee welvoorziene ..CON AMORE". KERKCONCERT. De Christ Oratoriumvereen. „Con Amore" verdient om te beginnen een woord van hulde voor de bizonder artistieke wijze, waarop de buitenomslag van het tekstboek je is versierd. Een sobere, strenge houtsne de, en toch in het bovenste gedeelte van de zingende vrouwenfiguur ook weer niet te streng. Het geheel wekt associaties met den transeptgevel van een kerk. Men kan ook denken aan orgelpijpen, waarboven triom- feerend de vocale kunst uitgaat De vocale kunst werd gisteravond weer op zeer vei- dienstelijke wijze gediend. De intens ijverige directeur had gezorgd voor een mooi pro gramma, waarop met groote zorg was gestu deerd. Toen Ds. A D. Meeter met gebed de uit voering had geopend, konk weldra het bij zonder fraaie .Adoramus Si" van Zalestrina onder de heerlijke gewelven der Hooglani- sche Kerk. Er is in zoo'n hymne een zeln- zaam klare, passielooze schoonheid. Met fraaie nuanceering werd ze voorgedragen. Men kon er onmiddellijk de kwaliteiten van het koor aan waardeeren en de opvai- lingen van den leider loven. Het koor be schikt over mooi materiaal; sopranen met een helder timbre, mooie donkere alten, te noren die zich heel goed aansluiten en een bassenkoor dat een nobele, levende draag kracht bezit Men voelt, hoe door ijverige studie de stemmen in mooie verhouding te genover elkander worden afgewogen; hoe ei veel zorg wordt besteed aan de afronding van den klank en aan de uitspraak. En een en ander brengt haast van zelf inee, dat de toonhoogte ongerept blijft Het koor zong vervolgens „Liebster Herr Jesu" ,van Bach, een prachtig bewogen lied, in de laatste beide regels van elke strophe zich verinnigend tot een gebed. Het werd frisch voorgedragen in nobele opvatting van den Bachstijl. Een tweede voorbeeld werd ons daarvan gegeven in „Kommt Seilcn, dieser Tag". We hoorden dozen tekst tot dusverre alleen maar als sopraansolo en waren onkundig van een a capella-bewer- king. Heel mooi gezongen werd de wondermooie compositie„'t Hof van Liefde", een oud-Ne- derlandsch lied van 1693, waaruit blijkt dat in dien tijd de vocaalcompositie nog niet dood was. En dit werkje werd voortreffelijk vertolkt Er zat ziel in. Hoe mooi was, om iets te noemen, de dictie en voordracht Ik herinner maar even aan de declamatie van „En spreken hoogh daarvan"; en om mij te beperken releveer ik even den laatsten re gel: „Maer Liefd bij Godt noch nader". Er lag vooral in dat „noch nader" een bizon- dere verfijning. Verdere koornummers waren het interes sante oud-Nederlandsche lied „De Bloem- tjes" en een bizonder frisch Valerius-lied, dat we tot dusverrê nimmer hoorden. De kloekheid van het geuzenvolk en de zilte bries die hun schepen stuwde over de en er overwinningen bevocht, komt er uit tegen." En ten slotte mochten we genieten van een nobele voordracht van het bekende oua- Fransche Kerstlied „Gloria in Excelsis Deo", een der gevoeligste werkjes die in dit genre bestaan en verder van de oud-Nederland- sche Paaschleis „Christus is Opgestanden". Ter afwisseling van den koorzang had „Con Amore" zich de medewerking verze kerd van mevr. Sophie Both-Haas, de be kende zangeres uit Rotterdam, die met haar helder stralend geluid -van groote draag kracht als kerkzangeres heel goed heeft vol daan. Haar geluid, van nature gaaf en no bel, is uitmuntend geschoold en zij weet-er; het bleek vooral uit de hooge ligging van Grauns Aria, een merkwaardige hoogte mee te bereiken, zonder dat de klankvor ming op een cf andere wijze lijdt. Zij zong dan eerst „O, Solituder", van den Engelschen componist Purcell (17de eeuw;. Een mooie, gedragen hymne, roet dat eigen aardig sleepend karakter, dat zoo kenmer kend is voor de Engelsche religieuze mu ziek. Zoo licht wordt dit genre óf lijzig óf sentimenteel. Maar een meester als Purcell schept een schoonheid van de hoogste :vaa. de. Na Purcell een prachtige aria van Bach; „ïch bin vergnügt mit meinem Glücke". De coloratuur der golvende sequeuzen, waarin Bach zijn gelukkige tevredenheid uitte, wend door de zangeres prachtig vertolkt. Ook het Recitatief en aria uit „Der Tod Je su" van Graun, vonden een mooie interpre tatie. Als instrumentaal solist trad nog op de solo-fluitist van het Residentie-orkest J. J. Poolman. Prachtig klonk in Bach's „Adagia" hel fluitgzang boven 't orgel uit Plechtig en toch ook weer met die sierlijke trillertjes eti bewogen figuurtjes die zoo weemoedig kun nen aandoen in Bach's muziek. Heel mooi was ook de „Sicilianc" van Bach; en in de „Gavotte" van Barneau hebben nu de Fran sche gratie der 18de eeuw mogen bewonde ren, die sierlijkhid die zoo teer kan zijn en toch zoo innerlijk sterk. Heel mooi waren ook „Andante" en Lar go" van Platti, waaruit men vooral heel duidelijk de stem der 18de eeuw vernam dat weemoedige en tevens pastorale, dat zeer fijne en klare en toch licht omsluierde als een stille zonnige dag in don herfst. Poolman speelt in één woord prachtig. De zangeres en 1 werden beide bij hun voor drachten verdienstelijk op het orgel geassis teerd door een niet in het tekstboekje ver melden organist „Con Amore" heeft een succesvollen avon I rr-hnd; een groote schare heeft de wijd ine van spel en lied over zich heen voelen ko men. Ds. Meeter sloot met dankzegging. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND. (blz. 1.) Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Begrooting van he; Wegenfonds. Tot hoogleeraar aan dè Technische Hoo- geschool te Delft is benoemd Dr. C. Zwikker. Aan Prof. Dr. H. Windisch is eervol ont slag verleend als hoogleeraar te Leiden. (blz. 5.) Gistèr was de laatste Congresdag van den Ned. Chr. Grafische Bond. Te Groningen is gister de jaarvergadering gehouden van den Ned. Chr. Ambtenaars- bond. Te Amsterdam is heden 't tweede lustrum van den Ned. Christen-Vrouwenbond gehou den. Gistermiddag is te Brussel het antwoord van België op de nota der Nederlandsche regeering overhandigd. De Nederl. Vereen, tot behartiging van -Je belangen van jonge meisjes heeft te Amster dam de jaarvergadering gehouden. BUITENLAND. (blz. 2). Op de Deskundigenconferentie is men, be houdens enkele resrves, tot overeenstemming gekomen. Amerikaansche berichten zeggen, dat het Rijnland op 1 September, krachtens stilzwij gende overeenkomst in de schadcvergoe- dingsrogeling, ontruimd zal worden. De officieele uitslag der Belgische verkie zingen gepubliceerd. De regeering blijft. Heden de dag der Engelsche verkiezingen. Baldwin heeft voor de radio het laatste woord. Churchill's zetel moet in gevaar zijn. DE AGENDA. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag- 27 Mei tot en met Zondag 2 Juni waargenomen door de apotheek van den heer: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. BURGERLIJKE STAND. Schooten en HA Braakman wednr. en C J J< Baars en E Hommes W C G< P J en J J D de Haan en S M Vavier J Manen en J H C TeRolf H van Hierop en C M Kurpershoek A Pardon en E v d Vos K Swanenburg en C v d Wijngaard C H v d Voort en C C de Konink S van Wezel ou M van den Bergr K Stakenburg en C M M de Kier J M J Witte en A A Groenewegen TP Zwetsloot en A M J vanVelzen E A Schelke wednr. en K M Eodenhauson Uit den Omtrek. ALKEMADE. GRASGEWAS De jaarlijksche verpachting van 't grasge- WJ.S zal dit jaar plaats hebben iu Cafc Zoe temelk op Woensdag 5 Juni a.s. DRINKW ATERVW L l ENTNG. Ter voorziening in het gebr;k aan goed drinkwater, dat zich ook in deze gemeente meer en meer begint te doen gelden heeft het gemeentebestuur maatregelen genomen en wordt thans aan degenen, die zich daar voet ter Secretarie opgeven leidingwater verstrekt. lederen dag wordt een wagon drinkwater aangevoerd en per 1000 L. ge distribueerd. Reeds zijn een drietal wagons aangekomen, terwijl als zich nog meerdere gegadigden zullen aanmelden met deze voorziening zal worden voortgegaan. HULDEBLIJK MINAHASSA. Gelijk overal alders in den lande zal ook in deze gemeente een inzameling van gel den worden gehouden voor het jubileumge schenk, dat arji de bewoners van den Mina- hassa zal worden aangeboden. ALPHEN AAN DEN RIJN. AANBESTEDING. Bij de gehouden inschrijving voor den bouw van een woonhuis, voor rekening van notaris H--B- J. van der Kreke te Aarlan- veen, deed de heer W. van Egdom alhier met f 16.227 de laagte inschrijving Mr. J. A. DE WILDE. Maandag 3 Juni a.s. komt mr. J. A. de Wilde alhier een rede houden over het on derwerp: „De politieke tegenstellingen bij deze verkiezingen". Deze propagandavergadering wordt ge houden in het Nutsgebouw cn vangt 's avonds 8 uur aan. Voor geestverwanten is gelegenheid tot het stellen van vragen. Een opwekking tot het bijwonen van deze propaganda-samenkomst is natuurlijk over bodig. ALPHEN VOORUIT. Voor de uitreiking van planten vanwege „Alphen Vooruit", bestaat enorme belang stelling. Niet minder dan ongeveer 1500 planten zijn, door schoolkinderen en vol wassenen tezamen, besteld. COLLECTE. Vanwege het gemeen tebetuur zal op 3 Juni en volgende dagen de jaarlijkche col lecte worden gehouden voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning voor den gewapenden dienst. BOSKOOP. LEZING Mr. J. A DE. WILDE. Dinsdagavond had in hotel Klaassen do aangekondigde lezing plaats, uitgeschreven door het bestuur der A.-R. kiesvereeniging. Als spreker voor deze avond trad op Mr. J. A. de Wilde uit 's-Gravenhage, met het onderwerp: „Met ongebroken krachtwelke rede met groote aandach twerd gevolgd. Voor t debat gaf niemand zich op, wel werden door verschillende personen vragen gesteld, dia

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6