Jlieumr fri&sdjt(lonraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskosten 0.15). Voor het Buitenland bi] Weke- lijksche zending %j—' Bij dageüjksche zending m AlHes bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent. met Zondagsblad 7% cent. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 4827 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. WOENSDAG 22 MEI 1929 ADVERT EN TI EN: Van 1 tot 5 regel» 1.17% Elke regel meer a 0.22% Ingez Mededeelingen van 1—6 regels 2.30 Elke rege meer 0.45 Bi] contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. Git nummer RILLAND-BATH. De afgrijselijke ramp, die op den Dersten Pinksterdag te Rilland-Bath heeft plaats gehad ten gevolge van een botsing tusschen den trein en een auto, en waarvan onze correspondent ons gisteren een kort verslag kon doen op nemen, heeft een schok doen varen door ons volk. In een oogenblik tijds werd hier een einde gemaakt aan het leven van een bloeiend gezin: vader, moeder en twee knaapjes. En onwillekeurig rijst de vraag in welke mate door meerdere voorvallen van dezen aard de voorspelling zal be waarheid worden, dat dit gevaarlijke punt nog tal van onheilen brengen zou. Dat de voorzegging tot bange wer kelijkheid werd in den meest gruwza- jnen vorm getuigt de noodlottige ramp van jongstleden Zondag. Men kon niet zeggen, dat het ten deze der Regeering aan waarschuwingen ontbroken heeft. - Immers, toen de heer de Muralt bij jijn interpellatie in de Eerste Kamer ten vorigen jare de angstkreet slaakte, dat op een bedenkelijk soort bezuini ging als het onbewaakt laten van tal van gevaarlijke overwegen moest wor den teruggekomen, behoord*; ook Ril land-Bath onder het drietal kruisingen, dat vóór alle dingen aandacht vroeg. En de Minister van Waterstaat, die een Commissie van onderzoek toezeg de voor het vraagstuk der overwegen, beloofde onmiddellijke informatie met betrekking tot de drie meest beruchte, waaronder die te Kethel en te Rilland- Bath. Wie op de uitkomsten van dit vooraf gaand onderzoek mocht hebben ge- Huwd, werd ernstig teleurgesteld. Tot wijziging in den bestaanden toe- Stand bleken ook de nadere overwe gingen niet te hebben geleid. En wie van het rapport kennis nam, <]at voor enkele weken verschenen het vraagstuk als geheel aanroert, zal beseffen, dat wijziging van den tot he den gevolgden koers van 's Ministers jijde vooralsnog niet te verwachten is. Zal thans de sprake, die uitgaat van de sombere ramp te Rilland-Bath, ver: mogen wat parlementaire pogingen piet konden bereiken? Over de schuldvraag spreken we dit- jnaal niet. Zelfs al zou dit ongeval aan onvoor- lichtigheid zijn te wijten dan is nog daarmee niet aangetoond de juistheid der Regeeringspolitiek, die opheffing dezer bewaking voorstond. Ons bezwaar gaat tegen de eenzij' digheid van het criterium, dat ophef fing der bewaking redelijk acht wan neer maar het uitzicht op den spoor baan voldoende is. Hoewel dit zeker één der punten van overweging moet zijn is daarmee de kwestie volstrekt niet uitgeput. De veiligheid op den weg eischt, dat overwegen met zeer veel verkeer, ook al is het uitzicht onbelemmerd, wor den bewaakt. De buitengewoon snelle ontwikke ling van het vervoer kan hot verkeer zóó druk maken dat de autobestuurder alle aandacht noodig heeft voor hetgeen passeert op den weg en op aankomen de treinen geen acht meer kan slaan. Zoo wordt wie zijn veibgheid op den weg met zorg zoekt buiten schuld van af den spoorweg in zijn veiligheid be dreigd. Dit te miskennen berust op zelfmis leiding. Een zelfmisleiding die daarom zoo bedenkelijk is, wijl r'i zoo ernstige volgen met zich brc ;t. Tot boelang dan nog? Het drama te Rilland-"ath is in zijn afgrijselijkheid te veelzeggend dan dat men er met stilzwijgen aan kan voorbij- Niet Anti-Revolutionair en Niet Christelijk Historisch. Zijn slot is te merkwaardig om het niet te vergeten. Daarom wordt het hier voor de vergetelheid bewaard. Anti-revolutionair en christelijk-histo- risch is één pot nat Ook niet Kerstiaansch, dat is gefiltreerd anti-rev.. Kersten is een afgescheiden oefenaar, die niet leeft uit de beginselen der reformatie, is een piëtist, die Ds. Zandt als lokvink voor de Hervormde menschen gebruikt. Och, och, dus in de oogen van Ds. Ling- beek en de zijnen is Ds. Kersten ook al een gewoon neo- Calvinist, waarvoor deze zoo dag aan dag waarschuwt Men zou er moede loos onder worden. Gelukkig is ook voor deze nieuwe partij 3 Juli nabij en komt de godsdienstvrede dus ook weer in zicht. DE CANDIDAATSTELLING. officieele berichten. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is Dr. F. J. Blok, oud hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Lei den, bevorderd tot groot-officier in de orde Oranje-Nassau. benoemd tot ridder in de ordi van Oranje-Nassau: F. B. Visser, voorzitter van de Vereeniging van Protestantsche gods dienstonderwijzers, in Nederland, wonende te Gravenhage; is toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje Nassauorde aan W. C. Luynenburg, baas-timmerman bij de N.V. Aannemersbe drijf voorheen W. Bokhoven te Gouda; W. C. Prins, concierge en chef van de drukkerij der firma H. P. de Swart en Zn. te 's Grr venhage; P. J. Kuiper, meesterknecht bij de firma P. J. F. Beccari en Zoon te Haarlem. RECHTERLIJKE MACHT. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft ter vervulling van een vacature van raads heer in zijn college opgemaakt een lijst van aanbeveling, waarop in alfabetische volgorde zijn geplaatst: Mr. J. H. Bijbau, Mr. E. Meinderema, Mr. A. A. van der Veen, allen rechter in de arrondissemcnts-rechtbank, on derscheidenlijk te Middelburg, Zutphen en Breda. Mr. Dr. Chr. Heyman, rechter in de arr.- rechtbank te 's Hertogenbosch, is bij loting tegen één »an bovengenoemde candidaten afgevallen. UITGIFTE ZUIDERZEEGRONDEN. Bij besehikking van den Minister van Wa terstaat is aan Dr. Ir. H. Wortman, oud-direc- tour-generaal der Zuiderzeewerken, op zijn verzoek eervöl ontslag verleend als lid van de commissie-inzake de bestudeering van de uitgifte der Zuiderzeegronden en is benoemd tot lid dier commissie Ir. V. J. P. de Bloei, van Kuffeler, directeur-generaal der Zuider zeewerken. tweede kamer. Het Centraal Stembureau hééft in de plaats van den heer Mr. J. J. Wintermans, den heer M. Krijgsman, te 's Hertogenbosch benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Daar de oude Kamer echter niet meer bij eenkomt voor September kan de heer Krijgs man geen zitting nemen. HET WEMELT VAN PARTIJEN IN ONS LAND. HET AANTAL NADERT DE VEERTIG. Wat we gister publiceerden, en wat we er toen over schreven, raakt helaas kant noch wal. In het diepste geheim hebben allerlei groepjes lijsten gemaakt en ingediend en heel onze illusie, dat we nauwlijks over de twee dozijn zouden gaan, is in rook vervlo gen. Voor zoover we uit de chaos thans wijs kunnen worden volledige juistheid dur ven we nog niet garandeeren, komen er bij de namenpagina van gister nog de volgende lijsten bij: No. 24: Nationale (Christelijk getinte) Boe ren en Tuindersbond in alle kieskringen, met als candidaten in diverse volgorde: 1. J. D. van Beek, Zuidland; 2. A. van der Hoven, Alblasserdam; 3. C. Nell, Wassenaar; 4. M. Speelman, Hoogvliet; 5. Adr. v. d. Tholen, Barendrecht; 6. J. E. Lindenbergh, den Hoorn bij Wehe (Gr.) No. 25 Volkspartij. (Niet R.K. Volkspartij) Kieskring Den Haag: 1. P. J. Arts; 2. J. F. Lune. No. 26. De Sociaal Economische Volks- partij: 1. H. J. F. Herold, Rotterdam; 2. G. Groe- newegen, Leiden; 3. J. Megchelse, Leiden; 4. K. Vonk, Leiden; 5. A. F. v. Schouwen, geb. Platje, Leiden. No. 27. Alg. Bond van kleine winkeliers en middenstanders: M. Bouterse, R'dam; 2. L. Lankester, Den Haag; 3. M. J. v. d. Hbrst, Rotterdam; 4 J. Knijn, Amsterdam; 5, J. Wessels, Utrecht; 6. P. A. L. Zopfi, Tilburg; 7. P. J. van der Mars, Nijmegen; 8. E. Koops, Arnhem; 9. J. D. Mol, Dordrecht; 10. J. van den Berg, Moor drecht; 11. J. A. de Jong, Haarlem; 12. J. G. D. de Geus, Rotterdam; 13. C. de Vree, Rot terdam; 14 H. W. ter Stege, Rotterdam; 15. L. Venderbos geb. Verschuren Rotterdam; lé. D. den Arend, Rotterdam; 17. C. Winters wijk, Rotterdam; 18. B. P. Binnendijk, Rotter dam; 19. D. van den Berg, Rotterdam; 19. W. van Beers, Rotterdam. No. 28. Sociaal-Democratische Volkspartij. Kieskringen: Rotterdam, 's Gravenhage, Am sterdam, Haarlem, Utrecht, Maastricht: 1. H. van der Ploeg; 2. E. Klouwen; 3. A. Roetman; 4 G. Bunte; 5. G. Tegelaar; 6. G. de Wilde. No. 29. Neutrale Volkspartij. Kieskring: Rotterdam: 1. J. Gijzen; 2. W. L. Lems; 3. C Stam. No. 30. Algemeen Belang. Kieskring Rotter dam: 1. J. Hijdenrijk. No. 31. Lijst-W. Siedenburg. Kieskringen: Amsterdam, Haarlem, Utrecht. 1. W. Siedenburg. No. 32. Anti-Steradwang Partij. Kieskring Haarlem en Helder. 1. J. Smit; 2. J. H. van der Horst; 3. A. Schraal. No. 33. Groep-Venvey. Kieskring Nijmegen. 1. A. Verwey; 2. S. Lankhaar; 3, Kt No. 34 Internationale Partij. 1. H. Braam te Texel. No. 35. Vrije Christelijke Partij. 1. J. F. van Es te Den Haag. No. 36. R. K. Boerenpartij. Kieskringen: 's-Hertogenbosch, Tilburg, Maastricht. 1. J. F. H. Obers, 2. P. Nyalfens. HET AANTAL PARTIJEN. In totaal hebben nu 3& onderscheidene politieke partijen of groepen candidatenlijs- ten ingeleverd. In 1925 hebben 32 partijen en groepen aan de verkiezing deelgenomen. Elf dezer zijn in de Tweede Kamer vertegenwoordigd. CHRISTELIJK DEMOCRATISCHE UNIE. vragen van kamerleden. DISTRICTS-KINDERARTS. Het Tweede Kamerlid I. H. J. Vos heeft den minister van arbeid gevraagd of het juist is, en zoo ja, waarom door de Prov. afd. Groningen van het Groene Kruis aldaar met rijkssubsidie een districts-kiriderarts benoemd is, die nog een jaar zou moeten studeeren; terwijl er toch volledig afgestu deerde sollicitanten beschikbaar waren. chr. dem. unie. Het hoofdbestuur der Christelijk Dn - u tische Unie bericht ons naar aanleiding de verklaring van de Christen Dem. Partij (A. P. Staalman) in de bladen van 16 Mei, dat de Christelijk Dem. Unie in alle 18 kies kringen met eigen candidaten uitkomt; dat de Unie geen voortzetting is van de Chr. Dem. Federatie die bij de vorige stembus aan de verkiezing deelnam, maar een nieuw op gérichte partij in 1926 voortgekomen uit fu sie tusschen de Chr. Volkspartij, de Christen Dem. Bond en het landelijk Comité uit dc Protestantsche Volkspartij (vroeger Chr. So ciale Partij Mr. v. d. Laar); en dat zij be doelt eenheid te. brengen in den strijd van de Christelijk Democratie in Nederland. HERV. GEREF.STAATSPARTIJ. de ramp bij rilland-bath. dE WASCHLIJST. een geus en vier dominees. De H.G.S. heeft Pinkstermaandag te Val- kevëen gélanddagd. Vier dominees en een imitatie-geus hebben daar gezongen: Slaet op den trommele van dirredomdijne. De geu3 roerde de groote trom. Hij deed dat zóó: Rome is de erfvijand van onze kerk en daarom door ons gehaat. Van de anti-rev. partij moeten we ook niets hebben, want deze heult met Rome. Zij loodst met man en macht de Roomsche Kerk en de Kuyperkerk er in. De Chr. Historischen heulen weer met de anti-revolutionairen, met wie l „vereint" hopen te „schlagen". Dus zijn ze contra- historisch en contra-Hervormd en deugen ook zij niet. Punt En de Staatk. Ger. dan, die toch niet met Rome, niet met de Anti-rev. en niet met de Chr. hist, heulen? Wel, die deugen heelemaal niet De geus wil ook niet Kerstiaansch zijn, want dat is gefiltreerd anti-rev. en Kersten is een afge scheiden oefenaar, die niet leeft uit de be ginselen der reformatie. Hij' is een piëtist, die Ds. Zandt als lokvink voor de Her vormde menschen gebruikt. Dit is allemaal zeer duidelijk en we heb ben het uitnemend goed begrepen. Maar het is Ons niet volkomen klaar geworden waar om wij, rechtsche groepen, nu de dijk naar twee kanten, vooi Rome èn Rood hebben doorgestoken. Er werd ook zoo hevig op de politieke trom geslagen, dat Ds. Lingbeek terecht mocht opmerken: „Al moge in de praktijk de politiek dik wijls verkeerd zijn, dat ligt aan de men schen; op zich zelf is de politiek niet ver keerd. Politiek kan wel onchristelijk gedre ven worden, doch is allerminst een onge oorloofde zaak." Ja, dat is volkomen waar. Zelfs al krijgen de sprekers luiden bijval en al worden de spreekheurten afgewisseld door het zingen van psalmen, gezangen en nationale liede ren, met begeleiding van een klein orgel. DE RAAD ZAL ZICH NOGMAALS TOT DE REGEERING WENDEN spellingvereenvoudiging. ALGEMEi. JE VERGADERING DER VEREENIGIiJG TOT VEREENVOUDIGING ONZER SPELLING. De Vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling heeft te Utrecht, onder voor zitterschap van Prof. Dr. J. J. S a 1 v e r d a de Grave, haar algemeen» vergadering gehouden. In het jaarverslag wordt meldin' gemaakt van het beslüit van den minister inzake de spelling en berini.«rd aan de krachtige her leving van het spellingsvra. gstuk in het afgeloopen jaar. De vereeniginT telde op 1 Mei j.l. 4465 leden. Dr. J. te W a r t e n a en Ir. Dr. R. H. ba ron de Vos van Steenwijk werden als bestuurslid herkozen. Bij dé bespreking over de propaganda werd do wenschelijkheid betoogd van het aanstellen van correspondenten in verschil lende plaatsen, daar er nu ondei de leden te weinig verband bestaat Prof. Dr. C. G N. de Vooys, voorzitter der propaganda- commissie, deed toezegging dat pogingen in die richting zullen worden gedaan. De kerfstok van de term „geslacht". Dr. Gerlach van Royen O.F.M. hield daarna een lezing over: De Kerfstok van de term geslacht De term geslacht moest zeide hij, in onze spraakkunst vervangen worden door den terra klasse. Het spraakkunstige geslacht is dikwijls in tegenstelling met het natuurlijke, geslacht, i daardoor sluipen er moeilijkheden in de le'terkunde. meest officieele voorbeeld van verwarring in dit opzicht leverde de staatscommissie in zake de spellingkwestie. Voor den moder nen tijd is feitelijk alle nominaie classifi- DE INGEDIENDE CANDIDATENLIJSTEN. Bij den aanvang der laatst gehouden] Dat viel me gisteren tegen, toen ik do Raadsvergadering wijdde de voorzitter, bur- namenpagina zag; maar op 3 Juli zal het gemeester Schwartz enkele woorden van ons meevallen, want het servet, waarmee v - deernis aan de slachtoffers van het ernstig auto-ongeval, dat op Eersten Pinksterdag al hier plaats green. De Raad besloot een schrijven van deelneming aan de familie te zenden. Naar aanleiding van deze ramp brengt de voorzitter in herinnering, wat sinds de op heffing der bewaking van den beruchten overweg van verschillende zijden gedaan is om intrekking van dezen maatregel te ver krijgen. Zelf heeft de Raad zich destijds met een adres tot den Minister gewend om de bewaking hersteld te krijgen, en wel werd ;n nieuw onderzoek ingesteld, doch het ge- enschte resultaat werd niet bereikt Het afzonderlijke onderzoek, dat het vo rige jaar plaats had als vrucht der interpel latie De Muralt en dat ging over nog twee andere beruchte overwegen, werkte evenmin iets uit. En het pasverschenen rapport der commissie die mede gevc'.g der zelfde in terpellatie het vraagstuk der onbewaakte overwegen ln zijn geheel had onder het oog te zien, geeft al even weinig moed op ver betering. Intusschen bleven de ongevallen aanhou den en thans greep de schokkende ramp van Pinksteren plaats. Het blijft onverant woordelijk om een geweldig drukken ver keersweg over een internationale spoorbaan onbewaakt te laten. Men kan n.3t volstaan met de zaak uitsluitend te beoordeelen naar het meer of minder vrije uitzicht op den spoorweg. Een drukke en daarbij niet te breede ver keersweg als deze eischt de volle aandacht op, zoodat men op het treinverkeer niet vol doende kan letten. Daarom stelt de Voorzitter voor om, al wa ren tot hei'en alle pogingen vruchteloos, zich nogmaals met een adres te wenden tot den Ministe- van Waterstaat om den overweg weer bewaakt te krijgen. Als over enkele maanden het nieuwe weg- vak van den Rijksweg ter plaatse gereed is, zal de toestand nog gevaarlijker zijn. Wei gert Waterstaat wederom, dan berust de verantwoordelijkheid voor verdere ongeluk ken althans niet bij den Raad van Rilland- Bath. 4 Verschillende Raadsleden ondersteunen het betoog. De heer Van de Sande heeft daarbij nof* gelegenheid to wijzen op de on voldoende plaatsing der waarschuwingsbor den, die niet sterk opvallen. Met algemeene stemmen besluit de Raad zich in den voorgestelden geest tot den Mi nister van Waterstaat te richten. ALGEMEENE WELVAARTPARTIJ. Geen lijsten werden ingediend in de kies kringen 's-Hertogenbosch, Tilburg, Nijmegen Leiden, Dordrecht, Middelburg, Leeuwarden, Groningen en Maastricht. ■Hertogenbosch, Dordrecht en ^0lU?e^de„hdardrSrnatie voortspruit uit de natuurlijke „exe-onder- scheiding. Zelfs als wij de namen van die ren buiten geding laten, vinden wij de an dere woorden evenzeer verward in hun klassebepaling. Spr. haalde eenige vo^.. beel den aan om aan te toonen, dat het gram matische aanduiden van mannelijk en vrou welijk niet steeds correspondeert met de ware beteekenis. De term geslachtloos ls foutief; h t be rust op een onjuist inzicht in het vraag stuk der classificatie. Indien de spraakkun sten vasthouden aan den term geslacht en de termén mannelijk en vrouwelijk, zal de verwarring blijven voortduren; het za! moe ten worden vervangen door een laamwoor- (lelijke classificatie: het en de-woorden. Over deze lezing vond gedachtenwisselin? plaats, waarna de vergadering werd ge sloten. ALS DE NIEUWE PARTIJTJES HET OVER ELKAAR HEBBEN. Zoowel de partij van Ds. Kersten als die van Ds. Lingbeek stelt het voor, de meest beginselvaste partij te zijn. Dit is hun goed recht. Het is alleen jammer, dat zij bij an deren zoo weinig goeds ontdekken, laat men gerust zeggen: niets. Het is alles verval en verflauwing. Nu moet men echter niet denl'cn, dat deze kleine partijtjes over en weer elkaar dan Wat zullen ontzien. Geen sprake van. Pinkstermaandag hield de hervormd ge reformeerde staatspartij een Landdag te Valkeveen, vlak bij ons Zuiderzeestrand. Daar sprak de heer G. Nieuwenhuyzen over: prov. aanbestedingen. VAN BRUGGEN EN WEGEN. Vanwege het Prov. Bes'uur van Zuid-Ho land werd aanbesteed: le het vernieuwen van remmingswerken hij en van de onder- en bovendekken van de brug over den Rijn te Alphen, benevens' het vernieuwen en herstellen van remmings- ei pa" 1.verken, een en ander onder dc gemeen ten Gouda, Wa 'dinxveen en Alphen a.d Rijn. Laagste Inschrijver was H. Turkenburg te Alphen a.d. Rijn voor 6497.—. 2e het aanbrengen van een deklaag van Toi.eka, sfaltbeton, Goudalitebeton of teer s'""islag on en nankggen van een rijwiel nad van tegels langs den Provincialen weg Middolhnrnis-Middelharnis Haven, 't Laagst was ingeschreven: (met Teersteenslag) door N:V. Dordtsche Beton Mij te. Dordrecht voor-f 40200.een heidsnrijs 2.40; (met GnwlnMfcbeton) door N.V. Mij. Wegenbouw te Utrech' voor./ 52800, eenheidsprijs 2.55 de komende dag. DE RADIO EN DE VERKIEZINGEN. Ondanks alle gescnetter merkt men van de politiek in den ether slechts zeer zelden iets; behalve dan, wanneer de voormannen van de AV.R.O. en een enkele maal ook a.s de vrienden van de V.A.R.A. voor de micro foon s:aan. En dus is het niet ongewensclit, dat met het oog op den komenden dag zoo nu en dan een politieke golf door het luchtruim gaat Ja, vele politieke leiders zouden wel gaarne willen, dat alleen hun stem gehoord werd, doch dót gaat niet in ons, door de vrijzinnig heid uiteengerukt landje. De Regeering heeft dan ook, gehoord Radio-raad en Omroepvereenigingen, be paald, dat in het tijdvak van 12 Juni tot 2 Juli aan alle politieke partijen desgewenscht gelegenheid zal worden gegeven politieke redevóeringen via Hilversum en Huizen door heel het land te doen weergalmen. t Ten einde, aldus lezen we in de officieele beschikking, het normale programma zoo weinig mogelijk te hinderen, zal in dien tijd met uitzondering van den Zondag, de zeilder te Huizen op de even dagen van 18.55 tot 19 25 en op de oneven dagen van 1855 tot 19.10; en de zender te Hilversum op dn gen van 19.— tot 19.30 en op de oneven dagen van 19.55 tot 19.30 beschikbaar zijn voor politieke redevoeringen. Van overlading is dus heelemaal geen sprake. In 't geheel zijn beschikbaar 54 kwartie ren en wel voor de rechtsche partijen: R K. 11 kwartieren; A. R. 6; C. H. 6; H. G. S. 1, S. G. P. 1, en R. v. P. 1 kwartier. (De Minister leest zeker slecht de orga nen van Ds. Kersten en Ds. Lingbeek;! an ders zou hij weten, dat .leze zich per sé niet bij de rechtsche partijen thuis voelen.) De linksehe partiien krijgen: S. D. A. P. 11, Vrijheidsbond 6, Vrijz. Dem. Bond 6, Plat telanders 1 en Communisten 1 kwartier. Voorts werd aan de diverse partijen mee gedeeld welke dag en we k kwartier na lo ting beschikbaar is, terwijl zendtüd, waar voor bedankt wordt, weder terugvalt aan dc omroepvereeniging. De politieke partiien kunn nader rege'en met de bevriende a. b. k. ziek. DE HEER KLEEREXOPER IN DE BOERHAAVE-KLINIEK OPGENOMEN. Naar de „Voorwaarts" verneemt is de heer A B. Kleerekoper sinds eenige dagen vrij ernstig ziek. De arts, die hem behandelt, weet nog niet met zekerheid wat dc aard van de ziekte is, maar zij blijkt niet onrust wekkend te zijn. Door hooge koortsen is de patiënt verzwakt Tot het ondergaan van een rustkuur van vier weken is hij in de Boerhaave-kliniek te Amsterdam opgenomen. gedenkteeken j. l. zegers. TER NAGEDACHTENIS VAN DEN DIRECTEUR VAN „MEER EN BOSCH In de ryke voörjaarsweélde van „Meer en Bosch" te Heemstede, de stichting der Chr. vereeniging voor de verpleging van lyders aan vallende ziekten, vond Woensdag onder groote belangstelling p'aats de onthulling van een gedenkteeken ter nagedachtenis van den heer J. L. Z e g e r s die van 1890 tot 1912 directeur der Stichting is geweest en die 2 Maart 1919 is overleden. Onder de aanwezigen werden opgemerkt het Bestuur der Vereeniging, Mr. A. d» Graaf namens den Centralen Bond voor in wendige Zending en Chr. Phdlantropische in- nichtingen, vertegenwoordigers van Diako- nessenhuizen, verscheiden Diaken en Dia- konessen en een deputatie van de afjieeling Haarlem van het Ned. Jongelingsverbond. Het gedenkteeken is ontworpen door den architect H. Korringa van Heemstede. Het van steen opgebouwden fontein met in het midden een hardsteenen plaat met het volgen de opschrift: Ter nagedachtenis van Jan Lam- hrecht Zegers, Directeur der stichtingen voor toevallijders te Haarlem en Heemstede'1, met daaromheen de jaartallen 1890 en 1912. Verder daaronder het vo'gende: „Een man van liefde, kracht en gebed. Door vrienden op gericht. 2 Maart 1929''. By de onthulling van het gedenkteeken sprak de voorzitter der Commissie de heer J. Hoekendyk, dre mededeelde dat wegens de strenge winter het gedenkteeken niet kon onthuld worden op de dag dat het 10 jaar is geleden dat de heer Zegers is gestorven. Spr. gedacht de verdiensten van den heer Zegers die svas een bron van ryke zegen voor velen en »eer velen. Hy was een man van kracht, liefde en gebed. Daarna, na nog een en ander uit het leven van den heer Zeepas te hebben gememoreerd, droeg spr. het gedenkteeken over aan het Bestuur der Vereeniging, met rlERV den wensch dat het lange jaren moge getui gen van de kracht, de liefde en het gebed van de heer Zegers. Spr. eindigde met aan te ha len het lievelingsvers van oen overledene* Met U zet ik door n'ets gestoord In d"pz' wo^st'm mijn re:s w°er voort, enz En moge dae Kracht, die L'efde dat Gebc'. zoo'ang deze sti^htin-ren staan de heerlijkheid, de rijkdom, de betekenis Zijn van allen, die lver leven en arbeiden. Dat geve God, besloot spreker. Namens het Bestuur der Chr. vereen'ging voor de verplegiing van lyders aan vallende ziekten aanvaardde de voorzitter van het Be stuur Ds. J. C. vanPaassen, met een korte toespraak het gedenkteeken. de Tweede Kamer bedienen moeten, zal niet zulke afgrijselijke afmetingen hebben Immers, heel Nederland zou met elkaar slechts 23 politieke partijen kunnen fabri- ceeren. Het twee dozijn is niet eens vol. En, daar komt dan nog bij, dat minsten» vijf partijen slechts in één of enkele kies kringen candidaten stellen Denken ze wellicht, dat ze daar voldoende stemmen zullen krijgen om alle candidaten in de Kamer te brengen; of kent men in de andere kieskringen misschien de namen der candidaten niet e>ens, zoodat er geen lijst in gediend kon worden? Nu, ik wil ze wel een beetje helpen. Waarom, meneer Van Nunen, verschuilt ge u in 's-IIertogenbosch en Tilburg. Is uw naam daif geen program voor heel hot land? En gij, hoofd- en handarbeiders, waarom beleedigt gij ons, als zouden arbeiders met hand en hoofd alleen maar in Ams.erdam ie vinden zijn? Met u, leden van de Invalidenpartij, durf ik niet te spotten; doch alle invaliden wo nen toch niet in Amsterdam? In zeven kieskringen heeft de Ned. Chr. Arbeiderspartij candidaten gesteld. Ik ben benieuwd naar het program van deze partij, 't Moet er, dunkt me, nog al tevreden uit zien, want alle candidaten wonen in 't Gooi of bij de Kunstzijde, 't Schijnt dus een rente nierende arbeiderspartij te zijn. Wat nog zoo slecht niet is. Dat zal met'de wel vaartspartij ook wol zoo zijn, want ook deze heeren wonen op Je mooie Veluwe of in Groot-Mokum. Dat is dus zoowel bruisende als gestolde welvaart. O ja, maak u maar niet ongerust: Dr. van der Mijle is er ook weer en Henri ter Hall verschijnt ook op 't tooneel en hij scharrelde zelfs candidaten op in Ulrum, Santpoort en Haren. Ja, die politieke lui 7ijn \in.1ingr k. In democraten zijn we natuurlijk ook dit maal rijk gesorteerd: sociaal en vrijzinnig zijn zc, of ook wel blanco-democra en (deae partij van Prof. Heeres zag kans om de lang ste waschüjst te maken) en ook zijn er nog Christelijke democraten, die noch van Staal man, noch van Van der Laar. noch van Enka zij'n. Ook zijn er communisten in soorten: de Partij Holland, die Moskouwers op de lijsl heeft (dat word-' wat, als die gekozen wor den); nog een Partij Holland, doch geea sectie van Moskou (waarbij ik tot mijn vreugde Roosje Stel-Vos ontmoet, die ik ja ren lang uit het oog had verloren) en voort» nog de revolutionaire socialis ische partij. Zooals u ziet, heerscht er ender democra ten en revolutionairen een voorbeeldige een heid. Dat hoort ook zoo! En ook de „Gereformeerde" partijen zijn het roerend mot elkaar eens: alleen begint de één met de st&a.fcunde, terwijl de ander mee eindigt. Dat er ook nog antirevolutionairen- roomsch-christelijk-historischen zijn zullen de heeron K. en L u wel vertellen. Een uur nadat het bovenstaande geschre ven was en dus geschreven blijft, kwam het bericht, dat er nog wat grut bij gekomen een sociaal-economische volkspartij; een Algemeeni bond van kleine winke liers en neringdoenden (daar gaat Floris Vos en zijn partij van 't ware midden!); nog een Volkspartij zonder meer, die hel o wonder alleen in de luxe-residentiê nog andere diverse volkspartijen; een- Nationale boeren en tuinders- partij, die Braai gaat beconcurreeren (maar hij fluisterde mij onlangs in het oor, dat hij er zeer goed voorslaat niet voor de krani bestemd! en dan ook nog een apart lijstje voor me neer Siedesburg in Ams'erdam. Ik hel» de eer niet hem te kennen. Maar 't zal wel een staatsman zijn. Anders kon hij geeif candidaat zijn. INGEZONDEN MEDEDEELING. Doorzitten nn n Al Zonnbrand rültUL UIT DE ANTI-REV. PARTIJ. ^eep'g'ng. de zuid-willemsvaart. DE AFSLUITING. De Staatscourant bevat een bekendmaking van den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noordbrabant, dat va" 16 Juni a.s. 12 uur 's middags, tot 7 Juli il a.v. 12 uur 's middags of zooveel langer of korter als noodig mocht blijken het pand van de Zuid-Willemsvaart tusschen de sluizen 13 en 12 zal worden afgelaten tot ongeveer 0.50 M. onder kanaalpeil. De panden tusschen de sluizen 6 en 5 en tusschen dc sluizen 5 en 4 zullen volledig worden afgelaten. Sluis 13 zal voor de scheepvaart worden gesloten op werkdagen van 7 uur voormid dag tot 6 uur namiddag. De rolhrug over de Donge te Geertniiden berg, de bruggen en sluizen van het Wilhel minakanaal, alsmede die van het gedelte van ,de Zuid-Willemsvaart in Noordbrabant boven en nnder 'de uitmonding van het Wilhelminakanaal nroepver .zullen ook op Zondagen voor de scheepvaart ^worden geopend. een tol-petitionnement. Het petitionneeren werkt blijkbaar aan stekelijk. Zaterdag werd aan het departe ment van Waterstaat een adres met 11902 handteekeningen aangeboden, waarin op spoedige afschaffing van de mllcn in de Zaanstree.k wordt aangedrongen. boottrein n.v. stoomv.mu. „nederland". Het Agentschap der N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland", de Firma Kuyper, van Dam 4 Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boot trein van het mailschip „Prins der Neder landen" hetwelk 24 Mei tc Genua vcrwach' wordt. Zaterdagmorgen 25 dezer, om 11.1 uur aan het Maasstation te Rotterdam zal aankomen. Aankomst te 's Gravenhage 11 '""T- (S.S.-»tation). antirevolutionairen, EEN TWEEDS BIJEENKOMST. Naar ons gemeld wordt, zal de volgende vergadering der anti-rev. Hervormden ge houden worden op 30 Mei a.s. In de morgensergadoring welke om 11 uur aanvungt, hoopt Prof. Fr. H. Vissrher te spreken over de komende Kamerverkie zingen; terwijl de namiddag vergadering voor do behandeling van huishoudelijke zaken is bestemd. Een nadere convocatie vo!gt, terwijl de secretaris der eerste vergaderi 'g, de heer F. H. G Jansen te Zeist guarno inlichtingen verstrekt en de heer J. A. H. van Lonk- huyzcn, eveneens te Zeist, men garrne bij dragen tot dekking der onkosten op zijn gironummer 47485 in ontvangst zal nemen landdag te meerkerk. Woensdag 29 Mei. Zoo langzamerhand komt cr biluugs'.el ling voor do groote gebeurtenis in deren Al te lang heeft men gedut Vooral ook in de Alblusserwaard en Vijf heercnlanden. Maar nu is er leven le bemerken. De komende A. R. Landdag te Meerkerk op Woensdag 'ti) Mei is het onderwerp vun vele» gesprek. Maar dat kan ook haast niet anders. Ee'n drietal sprekers van naam: Dr. J Severijn, J. Schouten en Ds, Jongelecn zuil n daar in den Kerscnhoningaard hij de Schtp- pershrug hel woord neren. De p -i -r loei Ds. Kamper, heeft de lei ding. En dus ,s die in goede handen. Moge de Landdag dan medewerken i het wekken van meer besef dei schooyhc.l on zer Antircv. beginsclenl

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1