Jüeaurr feikscfyt (üoumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ALTIJD WEER; RECHTS EN LINKS ZIEN. - EERSTE BLAD. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD ABONNEMENT: Per kwartaal X2S (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending A— Bij dageJijksche zending m 1*— Alles bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent, met Zondagsblad V/% cent. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2741 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. MAANDAG 13 MEI 1929 Postbox 20 Postgiro 58936. ADVESTBITYIËir» Van 1 tot 5 regels j L17V» 1 Elke regel meer B 0J2Vs Ingex Mededeelingen van 1—5 regels Elke regel meer m Bij contract belangrijke korting. S l* - UJ s Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.11 10e Jaargang. i.li',;.i',; y.J.yr ia:;iï7T: Reeds gedurende vele weken wordt een scherpe strijd ge voerd tusschen de Radiovereenigingen. Eigenlijk is het weer de oude strijd: de vraag of, waar het beginsel in geding is, neutra liteit mogelijk ware. Dezelfde soort medeburgers, die eenmaal het gansche volk de zoogenaamde neutrale school wilden opleggen droomen ook nu weer van een omroep zonder godsdienst, wat in de practijk vaak wil zeggen: tegen het levend makend beginsel in. Dat wij in dezen stryd vlak naast de Ned. Chr. Radio staan, spreekt wel vanzelf, en wij hopen dat onze lezers deze dagen doen wat hun plicht is. Maar dat zij daarnaast een plicht even ijverig vervullen: die van het helpen omhoog voeren van de Christelijke pers. Zonder Christelijk dagblad is dagelijksche inwerking op den volksgeest naar den eisch onzer opvattingen onmogelijk. Rechts en links is nog zoo veel te doen. Mogen wij onze lezers nog eens opwekken, juist deze dagen extra hun best te doen voor de verspreiding van ons blad? Elke groep niéuwe lezers méér, komt inhoud en verzorging ten goede. Uw opgave wachten wij dus gaarne in. Wie daartoe gebruik wil maken van onze premieaanbieding, vindt de bon elders in ons blad. Heden begint juist weer een nieuwe serie. Nieuwe lezers geve men op aan onze Administratie: Bureau Hooigracht 35, Leiden. -.-.V Dit nummer bestaat uit TWEE Maden. MERKWAARDIGE OMMEZWAAI. Met algemeene stemmen, aldus lazen wii tn een verslag, heeft de Haagsche Kanier van Koophandel besloten het vraagstuk der han delspolitiek in behandeling te nemen;' de vorm, waarin dit zal geschieden zal het Bu reau der Kamer nader vast stellen. Als we de beteekeïiis van dit bericht goed verstaan, dan blijkt, dat in de Haagsche Ka mer een frissche wind gaat waaien. We meenen wel invloedrijke Kamers van Koophandel te kennen, welke een zoodanig besluit onmogelijk kunnen nemen, omdat de bovendrijvende opinie niet toelaat, dat naar het heilig huisje van de vrijhandel ook maar gewezen wordt Zelfs een bespreking van de vraag of men mogelijk ook op een verkeerde weg is, wordt daar niét-toegelaten. De handelspolitiek is daar juist het te genovergestelde van bewegelijke politiek ge worden; namelijk een axioma, dat zonder j-eserve moet worden aanvaard. Doch het is juist daarom, niet zonder be lang te wijzen op de merkwaardige omme zwaai, welke het bekende weekblad „Han delsbelangen" in zijn nummer van 1 Mei paaakt In do bijna veertig jaren van zijn bestaan Is dit blad, voor zoover wij weten, een trou we paladijn geweest van de eenzijdige vrij handel, maar deze lente bracht, tot verba zing van vele trouwe lezers, plotseling een nieuw geluid. Het blad geeft een artikel over „Actieve handelspolitiek", waartoe „de meeste werk gevers beginnen over te hellen", ondanks de waarschuwing van vrijhandelaars-pur-sang, die mennen, dat men het paard van Troje binnenhaalt „Internationale vrijhandel is het beste stel sel, daarover bestaat tegenwoordig niet veel verschil van meening meer, maar zij, zegt de redactie, die actieve handelspolitiek aanbe velen, wijzen er terecht op, dat men niet Veel heeft aan wat in theorie het beste is, doch in de practijk onuitvoerbaar blijft". Verder wordt opgemerkt „dat de stemming in Nederland hoe langer hoe meer kentert ten gunste van de wederkeerigheidspolitiek, niet, omdat deze zoo ideaal is, maar omdat zij ee"n element van rechtvaardigheid in houdt." Even later heet het: „Actiever handels politiek dan wij nu voeren,, zou zeker wel weerklank vinden bij het grootste deel der bevolking en als onze export preferentiecle rechten in Ned. Indië mocht erlangen, zou men daar in breede- kringen vrede mee L hebben." Deze radicale ommezwaai bij de leiding van dit orgaan, dat ongetwijfeld de meening van belangrijke handelskringen weergeeft, is merkwaardig genoeg om er even in bree der kring de aandacht op te vestigen. langen der gedupeerde visschers niet die nen, maar veeleer schaden. Is meer en doelmatiger hulp dan niet dringend noodig? Behoudens een enkel oud-liberaal orgaan, heeft nagenoeg heel de Nederlandsche pers keer op keer de houding dér regeering becritisèerd en op royaler steun aangedrongen. Zóó sterk, dat het geroep om recht krach tig -weerklank vond in de Staten Generaal en vertegenwoordigers van bijna elke rich ting wegneming van grievend onrecht steeds weer bepleitten. Zelfs rijpte in de Tweede Kamér, aldus deelt de „Nederlander" mee, het plan, „dat de deskundigen uit onderscheiden politieke partijen de hoofden bij elkaar zouden steken ten einde te trachten, bij onverzettelijkheid van de Regeering de zaak tot oplossing te brengen door het indienen van een initia tief-voorstel. De behandeling, ln-den loop dezer maand, an de begrooting van het Zuiderzèefonds 'opr 1929, zou van zelf dé gelegenheid bie den den Minister op dit punt aan den tand té voelen. Kon de Minister geen bevredigende toezegging doen; dan zou inderdaad een initiatief-voorstel de eenige uitweg zijn." Doch de verkiezingen naderen en de heer Duys achtte het met zijn partijgenooten oorbaar om op 2 Mei zonder overleg met andere fracties een wetsvoorstel ii dienen. Een dag later verscheen de Memorie van Antwoord van de Minister (dit antwoord lag dus op 2 Mei al gereed) en daarin werd meegedeeld, dat „een ontwerp van wet tot herziening der Zuiderzeesteunwet op zijn Departement in gereedheid is gebracht" Op denzelfde dag verscheen ook het ant woord van Minister van der Vegte op schrif telijke vragen over dit onderwerp, hem op 17 April LL door de heer Duys gesteld: Dit antwoord van de Minister luidde als volgt „Een ontwerp van wet tot herziening van de Zuiderzeesteunwet werd in gereedheid gebracht De ondergeteekende heeft echter nog niet alle gegevens ontvangen, welke voor de beoordeeling van dat ontwerp noodzakelijk zijn. Inmiddels is hem ge bleken, dat de steller dér vragen zelf te zamen met eenigf andere leden der Ka mer een voorstel van wet tot .herziening der Zuiderzeesteunwet heeft ingediend. In verband hiermede meent hij den loop van zaken te moeten afwachten." Het is om te huilen. Want het politieke spelletje dat de S.D.A.P. deed, zal nu wel tot gevolg hebben, dat er vooreerst van t wijziging niets komt Zoo worden de belangen der bevolking op geofferd aan de rcclamezucht en het partij belang! Tegen Juli staat men waarlijk voor niets. VOOR DE ZUIDERZEEVISSCHERS „De sociaal-democratische Tweede Ka- merfractie is actief', aldus vermeldt de roo- de pers als voornaamste nieuws. Dit sensationeele bericht kwam precies pas, want de makke volgelingen hadden juist in een officieel verslag kunnen lezen, dat de roode fractie op do avond van d zelfde dag, waarop het wetsonwerp der financieele verhouding was aangenomen, bijeenkwam om te bespreken, wat de soc.- democraten bij de eindstemming zouden doen. Dat was toch ook bizonder actief niet waar? Doch waarop baseert „Het Volk" zijn juichtoon over de gebleken activiteit? Op het feit. dat Mr. Duys een initiatief-' stel indiende betreffende de steunregeling toor- de Zuiderzeevisschers. Daarmee echter ral de S.D.A.P. de be- wacht, daar kunnen nog best eenige maan den bij. Een niet-verpolitiekt mensch zou zeggen: als ze dan al zóó lang gewacht hébben, dan is het zaak om thans de ovgirijpe oogst bin- te halen, maar zoo denken de heeren er niet over. Ze sturen zonder bezwaar de steunregeling voor Zuiderzeevisschers in de war en stel len de ambtenaren teleur wanneer ze .mee nen, dat het partijbelang er mee gediend is. En uit de. oude archiefkast.der partij.ha len'ze vergeten beloften onder het 'stof. van daan, om daarmee dc kiezers' lekker te maken. mDE PROPAGANDA GAAT VOOR. Dat in de verkiezings-periode bij S.D.A.P. alles draait om de partij-propagan da bleek dezer dagen nog op een andere wijze in de Tweede Kamer. De heer Bijleveld deed bij de regeling van werkzaamheden het voorstel om alsnog in behandeling te nemen het wetsontwerp in zake de rechtstoestand der ambtenaren. Ook te dien aanzien bestaat er vrijwel communis opinio. De algemeene opvatting is, dat aan die rechtstoestand heel wat ver beterd moet worden. Doch, wat zag men nu gebeuren? Het voorstel werd verworpen met 38 tegen 37 stemmen. En, wie waren het hoofdzakelijk, die zich verzetten tegen de behandeling van dit dringende wetsontwerp en die van meening zijn, dat het best tot ra de verkiezingen uitgesteld kan worden? Dat waren de mannen van dc S.D.AP.l Zij oordeelden, dat de Kamer beslist op 17 Mei naar huis moest gaan, want de verkie zingspropaganda vraagt alle tijd en alle kracht van de roode Kamerleden. Eerst de partij en dan de belangen der ambtenaren. Die hebben nu ai zoo lang (*- WATERBESCHAVING. In de discussies die de vorige week in den Amsterdamschen Gemeenteraad zijn ge voerd, is ook een en andermaal gesproken over „Waterbeschaving". Misschien doet deze uitdrukking menigeen een beetje -vreemd aan. Toch zit er wel ivat in. Wie zijn jeugd op het platteland heeft doorgebracht, weet wel hoe zuinig men in droge zomers met het kostelijk regenwater moest omgaan. Er was geen sprake van dat men het eetgerei, dat men de pannen met regenwater reinigen kon. Daarin rivierwater in gunstige 6ituatie, de sloot anneer men niet zoo gelukkig was nabij de vier te wonen. Ook de boeren moesten emmers en melk- gerij in de sloot of vaart reinigen. En men moest daarbij maar niet denken welke onge rechtigheden in die vaarten en slooten dikwijls pal neven de walstoep werden gedeponeerd. Wat een voordeden bood hiertegenover de stad. De waterleidingkraan was altijd v willig. Ook in droge warme zomers behoefde men zich niet te bekrimpen. Voor het eten, voor de vaat, voor de wasch,.voor de reini ging van het lichaam, was er altijd zuiver drinkwater in overvloed. Het ligt voor dc hand, dat, waar fn de stad dc gelegenheid tot zwemmen minder groot was dan buiten, de drang om 'te komen tot het stichten van badgelegenheid sterker werd. En ook hier was het gemakkelijk krijgen van groote kwantiteiten water een ■elkome bondgenoot. Na den strijd om het communiale badhuis, is gekomen do actié voor het eigen bad in dé woning, ook in de woningen der arbei ders. Al is hier nog veel te verbeteren, hier toch het begin gemaakt en in verschillen-^ de woningcomplexen treft men reeds in ei!-?; woningen" bad- en dtruche-inricntliigeb. Ongetwijfeld is dit een vooruitgang van betcckenis. En het is volstrekt niet-zoo gek dit verband van waterbeschaving te spre ken, omdat er nauw verband is tusschen een hygiënische levenspractijk eu het aantal M3. water dat men gebruikt. Evenwel, met die toenemende waterbescha- ne komt in Amsterdam, een van de oude euvelen van het platteland, het watergebrek, terug. Hier zijn wij opgevoed in de overtui ging, dat er niets gaat boven duinwater. En Amsterdam heeft zich bevlijtigd de beschik king te krijgen over een uitgestrekt winge- bied in de duinen. Nooit is men ten aanzien vermeerdering van dit bezit, benepen of krenterig geweest, het hooge belang van een goede watervoorziening heeft ons steeds mild en royaal gemaakt. Maar ten slotte kwam er aan de uitbrei ding toch een eind. En wil men nu niet de waterbeschaving in gevaar brengen, moet men een anderen weg uit Die weg kan niet liggen in de richting van een algemeene bezuiniging. Natuurlijk moet tegen verspilling gewaakt worden. Er zijn menschen die 's winters instede van de hoofdkraan te sluiten, heel den nacht de tap kraan open laten staan, of die om 's het bier goed koel te houden liters water doen wegvloeien, of anderen, die met lek kende closets" maandenlang blijven doorsuk kelen. Met middelen tegen dit misbruik kan men gerust niet te streng zijn, doch ze helpen toch niet. Do gewone behoefte stijgt niet al leen met de uitbreiding van de stad doch ook met de voortgaande waterbeschaving. Dus zullen wij in Amsterdam moeten, wat andere steden reeds lang en blijkbaar zonder bezwaar hebben gedaan, rivierwater brengen in onze huizen. Dan is er zekerheid dat wij tot verre geslachten, onze groeiende stad, lafenis en nog veel meer bieden kunnen. Nog altijd zijn wij er huiverig voor. Hoe wel voor enkele maanden, een voordracht om te komen tot een rivierwaterleiding ge reed lag, op het laatste oogenblik is ze tijde lijk terug genomen. Men meent nu in.de na bijheid van de stad, voldoende \yater te heb ben gevonden, om wellicht twintig jaar ver der te komen. De sociaal-democraten vonden dat niet dicaal genoeg. Ze meenen, wij moeten er toch eenmaal aan en dus nu maar terstond. Dat radicalisme is er een van de laatste maanden. Niet alleen dat voor jaren de heer Henri Polak, een scherp onderscheid maakte tusschen rein water en Rijnwater, ook toen- de heer Wibaut nog aan het hoofd van be drijven stond en dat is nog maar een paar jaren geleden, had men zulk een radicale bevlieging niet. Hebben wij zelf niet meermalen den toen- maligen Wethouder hooren beweren, dat men in Amsterdam te veel water gebruikte. Men plaste hier met water. Het is ongelukkig als men zoo aan zijn opvoeding vastzit. Ons is met de paplepel in gegeven, duinwater dat is het, rivierwater blijft tweede soort. En nu vertelt men ons wel allerlei mooie dingen over biologische reiniging en filtertechniek, dingen, die wel vaar zullen zijn, maar wij zijn wat ongeloo- ig geworden, en probeeren telkens wei de rivierwaterleiding te ontkomen Toch staat vast dat ten aanzien v aterreinigihg heel veel i9 bereikt Wie kennis nam van de jongste vorderin gen ten aanzien van het reinigen van riool water, die verwondert zich niet als eenmaal het rioolwater weer tot zuiver drinkwater wordt omgetooverd. Maar dan zullen wij waarschijnlijk liever rivierwater drinken. Overigens geve ons God AANVANG ZOMERTIJD. Er wordt, voor zooveel nog noodig, aan herinnerd, dat de zomertijd aanvangt 15 Mei a.s. De overgang geschiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd van Am sterdam op den dag, waarop de zomertijd aanvangt,, twee uur aanwijst in den voor middag, het wordt geacht te zijn drie uur in den voormiddag. De overgang naar den zomertijd geschiedt met andere woorden dus in den nacht van Dinsdag 14 op Woensdag 15 Mei te 2 uur. Zij, die niet gewoon zijn den nacht wa kende door te brengen, zullen dus goed doen rgenavond de klok een uur voor uit te zetten. Deze heeft zich, ten minste bij regelmatige gang, des morgens dan toch aan de officieele torenklok geconformeerd. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau* J. A. Palsma te Huizum, voorzitter van de Vereen, het Friesch Rundveestamboek; en is de gouden eere-medaille verbonden m die orde toegekend aan H. M. Buis te Leeuwarden, administrateur der voornoem de vereeniging; is benqemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau W. Endel, vice-consul der Nederlanden te Riga; is aan A. M. W. J. Dusch, toonkunste naar te Rotterdam, verlof verleend tot het aannemen van het vreemde eereteeken Of ficier d'Académie vai) Frankrijk. DEURWAARDER. Bij beschikking van den Minister van Justitie is benoemd tot deurwaarder bij het kantongerecht te Sliedrecht, tevens deur waarder bij de arrondissernents-rechtbaok te Dordrecht, ter standplaats Sliedrecht, C. Kommérs, adjunct-commies der registratie en domeinen, wonende te Ginneken. De renet JéiWii. hier te lande, de heer J. Schotel, voor be langhebbenden bij den handel op Ecuador te spreken zal zijn in een lokaliteit van hét Departement van Buitenlandsche Zakon të 's-Gravenhage, Plein 23, op Donderdag den 16en Mei a.s., des v.m. 10 tot 12 en des n.m. van 2 tot 4 uren. ANTWOORDEN VAN MINISTERS. Nader advies van belanghebbenden onnoodig. Op de schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Briët in zake he* uitbrengen van advies over telefoonstreeknntten, antwoordt de Minister van Waterstaat, dat het hem bekend is dat verschillende orgc welke haar zienswijze kenbaar maakten naar aanleiding van een haar ineeei-ui-eldc beschouwende nota van de rijksadi;: :.5tra- tic betreffende dc aanhangige herziening van de locale en interlocale telefoontarie en andere belanghebbenden aanvanke lijk aangenomen hadden, dat de streeknet- ten, zooals men die hier te lande nu kent, behouden zouden blijven en tot vestiging in nieuwe zou kunnen worden overgegaan Ook de nadien gevormde inzichten van vorenbedoelde organisaties met betrekking tot dit vraagstuk zijn den Minister voldoen de bekend, zoodat hij voor het nemen van een beslissing nader advies harerzijds niet noodig acht IN- EN UITVOERVERBODEN. DE REGEERING NIET VOLDAAN OVER DE TE GENèVE VERKREGEN RESULTATEN Memorie van Antwoord. Verschenen is de Mcmorio van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsont werp tot goedkeuring van het verdrag met bijbehoorend protocol tot afschaffing van - en uitvoerverboden cn beperkingen van November 1928, alsmede tot goedkeuring tn de overeenkomst met bijbehoorend protocol met betrekking tot den uitvoer van huiden en van de overeenkomst met bijbe hoorend protocol met betrekking tot den uitvoer van beenderen. De Regeering zegt daarin, dat ook zij niet i alle opzichten voldaan is over het be reikte resultaat Niettemin meent zij. met de inwerkingtreding inzer verdragen een belangrijke schrede zal zijn gedaan op den ongetwijfeld langen en moeilijken weg naar do opheffing der handelsbelemmeringen en dat de belangen van industrie en handel en evenzeer van land- en tuinbouw daar mede zullen worden gediend t zou de Regeering aangenaam zijn geweest, indien het verdrag eveneens voor S'ederlandsch-Indiê, Suriname en Curaqao had kunnen worden aanvaard. Dat aan hef gezag en den invloed, welke Nederland aan deze aangelegenheid heeft doen gelden, door het afzijdig blijven van de gebiedsdeelen over zee afbreuk wordt gedaan, meent de Regeering te moeten betwijfelen, omdat de Indische bedenking tegen het verdrag zich alleen richt tegen de daarin gelegen belem mering om de resultaten van het weten schappelijk onderzoek tot veredeling, van cu!tuurgewasse.n in bescherming te nemen. Wat de overeenkomsten met betrekking tot den uitvoer van huidon en beenderen betreft, betreurt ook de Regeering, dat de mogelijkheid van het heffen van een uit voerrecht, dat in bepaalde gevallen tot 3 Goud-F ranken per 100 K.G. kan oploopen, i9 gehandhaafd. Indien liet Nederlandsche be lang dit te eeniger tijd mocht cischen, staat de overeenkomst het heffen van een uitvoer recht binnen de daarin gestelde grens niet in den weg. De Regeoring ziet echter geen aanleiding thans reeds met het oog op dat geval maatregelen te nemen tot het heffen van zoodanig uitvoerrecht Op de vraag of de beenderen-verwerkende industrie hier te lande in zoodanige positie verkeert, dat zonder bezwaar deze overeen komst kan worden bekrachtigd, wordt ge antwoord, dat naar het oordeel van de Re geering de inwerkingtreding van deze over eenkomst, de positie van de bedoelde indus trie niet alleen niet zal schaden, maar be langrijk zal verbeteren. WAAROM DRENTE? ONTGINNING VAN WOESTE GRONDEN EN DEMPING VAN PLASSEN MET STADSVUIL. De R. K. 'Nederl. Boeren- en Tuinders- bond schrijft in een adres aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het besluit van den gemeenteraad van 's-Gravenhage om met dp Regeering en een op te richten N. V. één overeenkomst aan te gaan inzake do verwijdering van de afvalstoffen der ge meente 's-Gravenhago naar Drente, dat ook in andere provincies uitgestrekte terreinen op cultiveering en plassen op demping wachten, welke terreinen en plassen ten opzichte van het vervoer veel gunstiger zijn gelegen immers aan groot vaarwater en waarop de afvalstoffen dus ook veoi economischer kunnen worden verwerkt Dit geldt, zoo zegt adressant met name voor Noord-Brabant waar duizenden hectaren woeste (meest gemeente-) gronden liggctu en eveneens voor de rietvelden en veen- plassen In Zuid-Holland. We zouden hierbij er tevens even de aan dacht op willen vestigen, dat tot heden bij de Tweede Kamer, die deze week op reces gaat, nog niets is ingekomen, dat wijst op een begin van uitwerking van do tusschen Minister Kan en het Haagsche ge meentebestuur in beginsel verkregen over eenstemming omtrent den vuilafvoer naar Drente, waarover in de raadsvergadering van 16 April zoo hoog werd opgegeven door wethouder Quant We hooren van contracten evenmin iets ais van een credietaanvraag van den Mi nister. Het moet heel snel veranderen en anders onze grootekunnen we wel zeggen, dat het gefoneerdu steden, immer, ook voor het natuurlijk leven raadsbesluit van 16 April weinig elfect zal overvloed van rein water. Wie zich ooit hebben. BONI>VAN KEURMEESTERS. JAARVERGADERING TE UTRECHT. De Bond van Keurmeesters van vee en vleesch hield zijn jaarlijksche algemeene vergadering te Utrecht in hotel dc l'Europe onder voorzitterschap van den heer Gloude te Schiedam. Na goedkeuring der jaarverslagen en de begrooting voor 1929 kwam aan de orde het bedanken van den secretaris, den heer Joh. v. Dorsten te Haarlem. Op veler vei- zoek stelde deze zich echter beschikbaar als voorzitter, wanneer dc heer Gloude als secretaris gekozen werd. Deze bestuurswis seling geschiedde daarop bij acclamatie. De beide aftredende bestuursleden, heeren Voermans te Utrecht en De Vries te Almelo, werden herkozen. Aangenomen werden de voorstellen in zake het instellen van een actie voor sala risverbetering en verzekering door gemeen tebesturen tegen ongevallen door keurings ambtenaren in en door den dienst verkre gen, in gemeenten waar zulks noodig wordt geacht Bij de Regeering zal er op worden aan gedrongen om de zoo mogelijk nog niot plaatste keurmeesfei-^ aan een betrekking te helpen bij het Rijk. Besloten werd aan de weduwen van over leden collega's een vrijwillige bijdrage dei leden te geven. SPOTVOGEL- Een der moeilijkste groote-stads-problemen is wel de naamgeving van straten, kaden, pleinen enz. Want hier geldt zeker niet; Nomina sunt odiosa (namen noemen is ge vaarlijk); integendeel, namen noemen is een eerste vereischte. Maar, 't is eon zwaar karwei. In Den Haag b.v. zit de bekwame Direc teur van den Dienst voor Kunsten en We tenschappen vaak met de handen in het haar. En hoewol hij overtuigd sociaal-demo craat is, verdiept hij zich met voorliefde in de historie van aristocraten en patriciërs en heel wat onbekende schepenen uit vroeger eeuw zijn door zijn nasporicgen beroemd geworden. Ze werden vernoemd en op het naam bordje is bij wijze van openbare les een korte levensbeschrijving gegeven. En hoewel er tallooze burgemeesters, pen sionarissen, schepenen cn schouten etc. rijn geweest, heerscht er nog steeds naamnood; ongeacht het f~:t, dat er heel wat onuitspre kelijke, onwelluidende, haast onwelvoeglijk» ja zelfs klasse-namen bestaan. Wat dat laatste betreft: geen der rood» directeuren van de meest geïnteresseerde gemeente-diensten denkt er aan voor een nieuwe villa-wijk namen te kiezen als Draai-, As-, Aambeeld-, Windas-, Kotterstraat of zoo iets. Dat zijn al te maal arbeidersbuurtnamen Het zou werkelijk aardig zijn hierover eens een studie te schrijven Evenwel, het namentekort is nog stee-da groot Doch nu komt een zekere meneer Strik het Gemeentebestuur helpen. Hij wii in eer. nieuw stadsgedeelte zoowel de maare den van het jaar als de degen der week benoemen. Een ernstige of een strikvraag? Het eerst» is best mogelijk; want we hebben in De» Haag al: Lente-, Zomer-, Herfst- en Winicr- straat; n.1. bij de controlewoningen voor on» toe'aatbarc gezinnen. 'k Geloof, maar weet dat niet precies, dat alles zeer toepasselijk is. De bewoners aro- veeren er, als ze in den eeonomischen win ter loven. Dan wordt het door de opvoeding langzamerhand lente en komen ze m iets betere woningen; vervolgens wordt het zo mer en schuiven ze weer op en eindelijk i» het herfst: zo zijn rijp gestoofd en gaan de vrij'e maatschappij weer in. Krijgen de voorgestelde namen ook zoon symbolische beteekenis? B.v. naar het oude rijmpjo toen er nog geen achturige arbeids dag was: 's Maandags is 't niet veul. Maar 's Dinsdags is 't Dog minder; Woensdag is een middeldag, O, bedroefde Donderdag, Vrijdag vol ellende; Welkom lieve Zaterdag, Van avond neemt 't een êtnle! En dan: de Januari-strasi wordt zeker heel lang; de Decemberstraat somber eo smal; Maurt- cn Aprilstraat grillig: de Mei straat krijgt veel plantsoen en de Augustus- straat open bebouwing. Zooals ge ziet: poëzie schuilt overal. Zeil* in straatnamen. INDISCHE BETREKKINGEN. CANDIDAAT INDISCH LANDMETER. „Het Christelijk Comité voor Indië" ves tigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat dit jaar enkele jongelieden kunnen worden aangewezen om als candidoat In disch landmeter in opleiding te worden ge nomen voor de betrekking van landmeter bij het kadaster in Ned.-Indië. Hiervoor komen uitsluitend in aanmer king zij, die in het bezit zijn van dan wel dit jaar zullen verkrijgen het eind diploma eener H. B. S. 5-j. c., of het getuig schrift van bekwaamheid tot de studie aan een universiteit Uiteraard zal moeten blij ken van voldoende kennis van de wis kunde. Sollicitanten moeten op 1 Januari 1930 hun 13de jaar zijn ingetreden en mogen op dien datum den vollen ouderdom van 23 jaar nog niet hebben bereikt Nadere inlichtingen worden gaarne ver noemd Comité, adres: den heer J. J. Kraan, Loosduinschekade 111, 's-Gravenhage. SCHOEVERS IN INDIE. De directeur van de „Schoevers"-Instltu- ten, de heer A. A. Schoevers, heeft begin Mei op uitnoodiglng van h<* Hoofd van den Stenografischen Dienst in het Volksraadgc- bouw te Weltevreden voor een aantal steno grafen een causerie over de stenografeer- machine „Grandjean" gehouden. Een Zwitser paf daarvun eenige proeven van vaardigheid, waarhij vooral dc rustige wijze vau werken girx.ten indruk maakte. De hoer Schoevers stcnotypeerde in de Maleische taal, hetgeen door de Maleische stenografen gemakkelijk kon worden terug gelezen. De waarnemend secretaris en de refere:: daris van den Volksraad woonden de de monstratie bij. A's bewijs van de breede opvaringen, die men in Indië koestert, mag vermeld worden, DE KOMENDE DAG. DE CANDIDATEN VAN HET FEDERATIE? VERBOND. Naar gemeld wordt is, naar aanleiding van den uitslag der Tweede Kamerverkie zingen van 1925, waarbij de heer A Staat man met 15.546 stemmen gekozen werd ver klaard en de heer Ilenri ter Hall, met 25.742 stemmen niet welke uitslag destijds bij vw- len verwondering heeft gewekt In October 1928 het „Federatief Verbond" tot stand ge komen voor de Tweede Kamerverkiezingen van 1929 .hetwelk den heer Henri ter Hall heeft uitgenoodigd zich beschikbaar te stet len voor de eerste plaats op de candidaten- liist De volledige lijst is thans vastgesteld en luidt als volgt: 1. H. J. ter Hall, Rijswijk (Z.-H.); 2. I. Alkema, 's-Gravenhage; 3. C Booij, 's-Gravenhage; 4. Antoinette van Dijk, Voorburg; 5. F. W. Langhorst Hoek van Holland: 6. Chr. W. F. de Vos. Amsterdam: 7. \V. Weasel, Amsterdam; 8. B. NlewoJd, Amsterdam; 9. J. den Hollander, 's-Graven hage: 10. K. A. Pronk, Ulrum; 11. P. Bras ser, Vlissingen; 12. E, Bekkering, Haren CG.ï; 13. W. van Woudenberg, Utrecht; 14. C F. Nassette, Santpoort; 15. Dr. W. Koa- ter. Amsterdam. Vergissen we ons. of troffen we den heer Niewold ook aan als de promotor van een partij voor volkswelvaart? Of is er dit mis schien van gegroeid? Dit is trouwens weer een heel aardige combinatie: de heeren zijn, zoo zeggen ze, van zeer uiteenloopende positie, maar aE leen bezield met één Idee: geen politiek, za ken doen, onrecht herstellen en de weivaan bevorderen. Geen politiek, vandaar dat ze niet kun nen leven, als ze niet om de vier jaar K»- mermndidaat zijn bij de politieke ve\- klezingen^' De candidaten van het VerbonS van Nationalisten. Het Verbond van Nationalisten heeft als candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren: Dr. van der Mijle, Amsterdam. C J. M. van Eysden Jr., Amsterdam; I). Houtzagers, Loonen a. d. Vocht; J. L. Ch. van Beetem, 's-Gravenhage; B. van Spnnja, Apeldoorn; C. J. Minck, Haren; P. Th. van Munnekrede, Haarlem. Deze heeren zijn ook wars van alle poli tiek. hoor! En de prop rams van belde partijen zijn zoo mooi, zóó mooi, dat we ze niet durven puhliceeren, want dan zouden ze maar can didaten te weinig hebben moest behelpen, weet welk een «.gen het I Uan zijn we met de kwestie nog net zoo dat het meerendeel van dezen dienst groote doode water reeds brengt ver als voorheen. Alleen Is ar dan de uit-1 belangatcüing rooc da SU&^xaJttirmachin» AnEND VAN AWSTE& j«raak. dat de SUad goen vfa-hrandiag wü j hnit UIT HET SOCIALE LEVEN DIRECTE ACTIE TE BORNE. Woensdag IJ. brsk in de textielfabriek der fa. S. J. Spanjaard te Borne een directe actie-staking uit naar aanleiding van een ontslap gegeven aan een der arbeiders. Zestig throftlers legden het werk neer; des middags voegde zich bjj dezen een tweede zest'g-tal. Gevraagd werd het ontslag in te trekken en ontslag te geven aan en der bazen met wie» men niet wilde samenwerken. De «taking, dée niet ooder leiding cUcri van eenige organisatie, ie Vrtjdapmiddag e» gafcovan. Het ontalag blijft gehandhaafd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1