JJlirmur jCciterijr (Iiraranf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. 1 TWEEDE KAMER BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3J2S (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending M 0.— Bij dageüjksche zending m 7+m Aïles bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 273 3 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. WOENSDAG 8 MEI 1929 ADVZRTElf TlCffl Van 1 tot 5 regels 1 Zlke regel meer m (□ge? Mededeelingcn van 1—5 regels 2J( Elke rcge meer 0.4! Bij contract belangrijke korting. 10e Jaargang. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Wegens HEMELVAARTSDAG zal morgen geen nummer van ons blad verschijnen. Jezus wederkomt om te oord eel en en de heilige orde te herstellen. Wolken mogen ons het uitzicht belem meren; ze veranderen aan Gods werk niets. Zy hinderen niet, maar dienen. En, zien wij alleen de donkere onder kant van de wolk, Gods liefde schijnt er achter en verft de randen vaak met gou den glans. ACHTER DE WOLK. Wat boven de wolken is, wordt prac- tisch gesproken aan ons oog onttrokken. De koene vlieger boort wel met zijn vliegtuig door de wolkenmassa's, welke de aarde omgeven, heen en hij schouwt dus het heelal ook aan die zijde; maar hij doorschouwt het niet. Hij blijft in werkelijkheid de menschen, die op de aarde wandelen, gelijk. Do sterrekundige met zijn verdragen de telescoop, haalt nevelige verten wel naar zich toe en openbaart ons nieuwe wonderen der schepping; maar in wer kelijkheid meet hij toch alles met de aardsche maat. De menscli weet veel en onderzoekt hoogte en diepte; maar in waarheid kent hij nog zoo goed als niets van de schepping boven ons, van de aarde on der ons en van de diepten der zee, welke het land omspoelt. En theoretisch gesproken moge de aarde en de zee slechts wachten op de vorschende onderzoeker; dooi- het wol- kengordijn, dat God tusschen aarde en hemel schoof, dringt in deze bedeeling geen menschelijk oog. „En Hij leidde hen buiten tot aan Bethanië, en Zijn handen opheffende, zegende Hij hen en zei: Maar gij zult ontvangen de kracht des Heiligen Geestes, die over u komen zalen gij zult mijn getuigen zijn, zoo te Jeruzalem als in geheel Judéa en Sa maria, en tot aan het uiterste der aarde. Als Hij dit gezegd had, werd Hij op genomen, daar zij, het zagen, en een wolk nam Hem weg van hun oogen." Zóó was Jezus' hemelvaart. Het ge schiedde vóór het oog der jongeren: zij zagen het en zij konden later zeggen zonder eenigen twijfelwat onze oogen gezien en onze ooren vóór Zijn heengaan gehoord hebben, dat verkondigen wij u. Hij is niet onzichtbaar geworden, maar wij hebben Zijn hemelvaart met onze oogen aanschouwd. Doch toen zij Hem bleven nastaren, onttrok een wolk Hem aan hun oogen. Het had ook anders kunnen gaan. Op varende ten hemel bij onbewolkte lucht, zou de Heiland ten slotte ook buiten het gezichtsveld der starende discipelen ge komen zijn. Maar zoo wilde God het niet. De wolk werd gezonden en verordend om de scheiding bijna demonstratief te vol trekken. De wolk omhult het mysterie van Jezus' hemelvaart. Want het hoe blijft voor sterfelijke menschen verborgen Zijn discipelen zagen, dat Hij henen- voer; maar dan komt de wolk en pre dikt ons, dat er verborgen dingen zijn voor den Heere onzen God. Opdat dit echter niet bedroeven zal, werden de jongeren eerst door Jezus zelf en daarna door de engelen getroost. Zij moesten bidden om en wachten op den Trooster, die komen zou in de har ten en voorts gelooven, dat déze Jezus, die opvoer ten hemel straks op gelijke wijze wederkomen zal om de wereld te oordeelen en Zijn Koninkrijk te vol maken. Wolken doet God telkens weer neer dalen in ons persoonlijk en gemeen schapsleven. Wolken, welke het uitzicht belemmeren, den hemel verdonkeren, de eenzaamheid en verlatenheid over ons leggen. Doch wie Jezus nastaart met het oog des geloofs, weet, dat achter de wolk van strijd eri moeite de zon van Gods genade schijnt en in dat weten loofs is hij zalig en gelukkig. De wolk leert ons bescheidenheid. Wij willen zoo gaarne doordringen in wat God voor ons verborgen houdtwij zou den Hem zoo gaarne willen narekenen. Maar Hij legt de hand op onzen mond en schuift de wolk in ons gezichtsveld en zegtGa maar als een blinde de toe komst inwant Ik houd uw hand met kracht omvat. De wolk sterkt ons geloof en vertrou wen. Jezus beloofde vóór Zijn heengaan de Trooster en de discinel^n, die de Hei lige Geest biddend h^hhen verheid, heb ben Hom ock op de Pinksterdag ont vangen. Even zeker zal het woord der hemel- sche boodschappers vervuld worden, dat „SLUIT DE GELEDEREN". „Door verbrokkeling kan wel die actie der Protestantsche Christenheid verzwakt, maar iets positiefs kan alzoo nimmer worden be reikt". Met deze waarschuwing besluit Ds. M. van Grieken zijn brochure, getiteld „Sluit de gelederen", welke, zooals reeds gemeld, in opdracht van de „Dr. Kuyperstichting" door „De Rotterdammer"' wordt uitgegeven. Zooals uit den titel overduidelijk spreekl, is dit maanwoord gericht tegen alle ver deeldheid onder broeders van één geloof. uit volgt, dat ook een enkel woord wordt gewijd aan de scheur, getrokken tus schen anti-revolutionairen en Chr.-histon- schen: ook deze gedeeldheid getuigt tegen ons. Maar Ds. van Grieken beseft, dat in de verhouding tusschen deze groepen toch veel minder pijnlijks zit dan tusschen deze par- eenerzijds en de Herv. en Staatk. Ger partij anderzijds. Behoudens enkele ongunstige uitzonde ringen aanvaarden anti-rev. en chr.-hist voormannen de scheiding tusschen de/i partijen, doch zoeken ze veel meer wat ver eenigt, dan wat verdeelt. Met de nieuw opgekomen dissidente groepen staat het echter anders. Deze zijn ag aan dag op uit om door overmatige cn eenzijdige critiek op de meest-geest- erwante partijen eigen positie te verstej ken. Groote tegenstellingen worden ii het oog verloren en wezenlijke of ook or ezenlijke verschilpunten toegespitst, om toch maar de broeders te kunnen treffen. „Laat men bedenken, aldus Ds. Van Grieken, dat het Gereformeerde volk steeds het meeste geleden heeft niet door de vijanden, maar doordat de splijtzwam der de broederen voedsel te over vond. Dat he'aas! zoo in het verleden. Moet het ook in het heden zoo blijven, onder n schen die voor God cn voor Vaderland der zoo hooge verplichtingen staan en éénheid geroepen zijn7" Bovendien, zoo vraagt hij terecht, zijn de Kamerleden dezer groepen er mee klaai als zij met breed gebaar art. 36 naar voren schuiven? „Deze mannen hebben immers als Ka merledcn den eed van trouw aan de Grond wet afgelegd en zich hiermede uitdrukkt. lijk onderworpen aan het grondwettelijk voorschrift, dat al'e kerkgenootschappen in het Rijk gelijke beschrming zal worden verleend, dat de belijders der onderschei den godsdiensten allen dezelfde burgerhi ke en burgerschapsrechten genieten zullen enz." Tot deze dingen zijn zij bij eede ver plicht. En daarom mogen zij, die verdeeldheid bevorderen zich wel ernstig beraden. Wij „mogen we maar niet uit elkaar vliegen her- en derwaarts, ieder gaande zijn eigen weg. Daarvoor zijn we christenen, om ie weten, dat zulks onder ons niet mag ge schieden en niet mag bevorderd worden. Aan de eere onzes Gods zijn we tot au dere dingen verplicht, en de liefde tot ons volk roept ons tot vergaderen en niet tot' verstrooien. Een kleine zaak groeit door eendracht eri wordt sterk. Een groote zaak breekt do -i tweedracht en wordt krachteloos. Laat men het bedenken vóór dat het te laat is' En laat men, zoo voegen wij er aan toe, dit ernstige woord van Ds. Van Grieken onder veler aandacht brengen. EERSTE KAMER GEEN AGENDA. Jhr. Mr. VERHEYEN HERDACHT. Gisteravond kwam de Eerste Kamer bij een. Er was geen agenda. Na de opening der bijeenkomst herdacht ile voorzitter liet overleden lid Jhr. Ver- heyen, die sedert 1908 van onzen Senaat deel heelt uitgemaakt Staande werd deze rede aangehoord. Op li Mei 's avonds vergadert de Kamer opnieuw. Op 1G Mei zullen de onlangs van de agenda afgevoerde ontwerpen nopens de overeenkomst met België in zake de ten uitvoer legging van vonnissen in behande ling worden genomen en ook het tand technici-wetje. >c Voorzitter kondigde aan, dat op li Mei het ontwerp Gemecntefinanciën de afdeelingen zal worden .onderzocht. De lieer Wibaut (S.D.) deed ernstig alsof hij bezwaar had. Geen tijd genoeg. Gekheid, zei de heer Slinpenhei (V.D.); er is volop tijd en de Minister stelt afdoening op prijs. Met 20 tegen 0 stemmen werd daarna be sloten het ontwerp op 15 Mei te onderzoe ken. Heden onderzoekt de Kamer de Ziektewet en enkele andere wetsontwerpen HEMELVAART De schemer grauwt en 't duister vlucht naar krocht en hol. De sterren bleeken. Aan d' Oosterkim verklaart de lucht, dringt flauw 't licht door de wolkenreken. Langs 't rotsig bergpad komt gerucht van zware stappen storend breken de wijdsche stilt'. Met donk'ren zucht naad'ren bedroefden, zoni Zij groepen zich om Hem, die dra van hen zal scheiden en ze richten hun schuwe blikken naar hun Heer, Die zeegnend opvaart bij het lichten der jonge zon. Teer blikt Hij neer Met weemoed staren zij Hem na JOHAN GOOSSEN. h: ZZTZ HERZIENING VAN ONS STRAFSTELSEL. Voorwaardelijke veroordeeling en in vrijheid stelling. Misdadigers in bewaring. Middagvergadering van Dinsdag 7 Mei. Iials over kop moeten nog gauw eenige en daarbij zeer belangrijke wetsontwerpen worden afgedaan, want de Kamerleden heb ben haast om den boer op te gaan Het ging gistermiddag zoo gejaagd, dat na de algeme^ne beschouwingen over hoog<=t belangrijke wetsontwerpen be'reffemde de herziening var ons strafstelsel niets meer gezegd werd over dt- artikelen. Minister Donner gevoelde behoefte om naast enkele kleine aanvullingen nog een hec. nieuw artikel in. te lasschen, zóó lang, dat men op 't gehoor zelfs niet beslissen kon of het redactioneel wel past in de wet. Mr. Heemskerk verklaarde als voorzitter van de commissie van rapporteurs dat deze heeren de wijziging van te voren hadden kunnen inzien en daarom geen bezwaar maakten; maar Dr. Nolens merkte terecht op, dat deze wijze van behandeling tnrh niet heclemaal juist is. De Kamer dient in elk geval te we ten. wat van haar gevraagd wordt. Minister Donner antwoordde onder gelach, dat hij zijn .even be'eron zonbehoudens, dat hij in den loop van den middag nog eenmaal eenzelfde fout zou moeten maken. Nu, de Kamer is er van overtuigd, dat men dezen Minister het werk niet uit de hand behoeft te nemen. Men zou haas: zeggen, dat de Minister er te veel van weet en daar door struikelt over zijn eigen gedachte, zoo dat het vaak moeilijk te volgen is. Ook met het drietal wetsontwerpen, dat gistermiddag werd goedgekeurd, legt d- Minister opnieuw eer in Zij handelen over nadere voorzieningen betreffende de voorwaardelijke veroordeeling en de voorwaardelijke invrijheidstelling; na dere voorzieningen betreffende de teruil voerlegging van gevangenisstraf; en nadere voorzieningen betreffende beroeps- en ge woon tem i sdad igers. Na waren we er wel van overtuigd, da' het in de gevangenis vaak lang niet slecht is: aan een gevangene wordt meer ten koste gelegd dan aan een werklooze: maar we boorden er toch vreemd van op, toen oc Minister ons verzekerde, dat gedetineerden vaak den wensch uitten: laat ons maar in ge meensehap werken, dorh gepf. ons voor om zen vrijen tijd een eel. De menseh wenscht hlijkhaar 'iets eigens, iets anarts. Het coin munisme is niet in trek. zelfs niet in de ge vangemis. Vroeger achtte men rels'raf het nee nluc ultra van alle straffen om dpn misdadiger tot inkeer te brengen., maar dip meenfnc verliest aanhangers. We kritgen dus nu zo» ongeveer het gemengde bedrijf. Rovendien gaat men meer specialiseeren Ook misdadigers lijken niet als twee hladen een boom op elkaar: er is ook daai versrheidenheid van gave. F.n dus komen er ook jeugdgevangenis Natuurlijk, ook de jeugd heeft zijn ■echtennet was de Minister daarover bezig of de gereserveerde trihnne werd in- imen floor een H. R S. of kweeksehool- klas: jongens en meisjes, die gisteravond nncetwiifeld thuis gpkomen zijn met de boodschap, dal hel in de jeugdgevangenis allicht even prettig zal zijn als in de Twee de Kamer 7.e vermoeden blijkbaar, dal ze daar slechts in bewaring genomen worden. Maar. dat is mis. Die eer valt alleen te beurt aan beroeps- en gewoonte-misdadi gers. D. w. z. als een rechter tegen zoo'n dubhel-overgehaalde recidivist aanloopt, dan spreekl hij even en cathedra deze for mule uil: Gil zijt gevaarlijk en hinderlijk voor de maatschappij en dus wordt misdadigers vallen hier niet onder en com munisten zijn niet altoos beroepsbandieten! Maar Lou was er toch niet gerust on stemde met de antirev. fractie en enkele chr.-historischen tegen dit derde wetsont werp Deze laatsten waren nu juist niet bang. dat zij of hun partijgenooten voor beroeps- of gewoonte-misdadigers zouden worden aangezien (de dagen der Afscheiding zijn voorbij!), maar. zooals Mr. Heemskerk het uiteengezet heeft, bij het in bewaring stel len is er te weinig verband tusschen mis drijf en straf Men wordt niet in de gevangenis gezet, omdat men het recht geschonden heeft, maar opdat de maatschappij beveiligd zal worden Dit gaal in de richting van de doelmatig- heï-lstheoric bij strafrecht en de antirev groep verklaarde zich dan ook tegen bet derde wetsontwerp. Het werd met 13 stem men tegen aangenomen: de eerste wetsont werpen werden z. h. s. goedgekeurd. VERSLAG. tild i Herziening strafstelsel. Aan de orde is voortzetting der behande ling van de wetsontwerpen betreffende de voorwaardelijke veroordecling en de voor waardelijke invrijheidstelling. De Minister van Justitie betoogt, dat bij de rechterlijke macht wisselwerking een belangrijke rol speelt en moet spelen Daarom ock acht hij de specialisatie niet zoo gewenscht. De Kamer heeft trouwens bij een vorige gelegenheid afgewezen het denkbeeld van de functie van rechter-commissaris tot een per rnanente te maken. Het feit, dat Spr. voor dc jeugdgevangenis een anderen vorm van be stuur heeft gekozen, mag niet leiden tot con- sekwenties ten aanzien der gewone gevange nissen. Met den wensch van den heer Kleerekoper om meer sociaal-democraten te benoemen zal Spr. zooveel mogelijk rekening houden. De opmerking van den heer v. Sasse v. IJsselt, dat na al die herzieningen het wet boek van strafrecht onleesbaar is geworden, kan Spr. zich indenken. Het ligt dan ook :n de bedoeling onder oogen te zien na deze herziening, of het wetboek technisch wat op te knappen is. De mogelijkheid om boete in termijnen te betalen, bestaat reeds, maar wordt thans uitgebreid. De heer v. Rappard betreurde, dat niet is mogelijk gemaakt de combinatie van onvoorwaardelijke gevangenisstraf en geldboete. De minister merkt op, dat deze combinatie formeel valt buiten het kader dezer ontwerpen, die alleen de voorwaarde lijke straf en invrijheidstelling regelen. Dit punt vindt hii overigens niet zoo urgent. Ten aanzien van het verschil tusschen de wenschen van het centraal college voor de reclasseering en het tweede ontwerp, merkt de minister op. dat ook het ontwerp na zes maanden het gemeonsehappelijk ondergaan van de straf mogeliik mankt. Het ontwerp opent dus de deur tot het geen genoemd college wil. Ten aanzien van de openluehtgevangenis moeten wij niet treden buiten de grenzen van proefneming, waarbinnen we ons bevinden. De wet van 1918 geefl den minister bevoegdheid Ie ex perimentceren in bijzondere omstandigheden. Spr is bereid deze mogeliikh id in dit ont werp alsnog uit te breiden. De minister merkt ten aanzien der bewa ring op, dat dit instituut zich richt tegen de maasehappeliike wrakken, die de gevangenis nog niet uit zijn, of zij moeten er weer in. Het gewone strafrecht kan de maatschappij piet tegen hen heschermen. Do openbare orde is de rechtsgrond •oor dezen maatregel en wel in den specifieken vorm voorkoming van misdrijven. Dit voorkomen is een speciale overheidstaak Spr. is echter bereid dezen rechtsgrond nog nader te preciseeren en in plaats van „indien die noodig is voor de openbare orde" te lezen „indien dit noodig is ter voorkoming van misdrijven". Ik Vervolgens wordt door verschillende spre- verzekerdo bewaring genomen I nu de Visser srhrok hiervan. De hour genisio kan mij en mijn pnrtiigenooten ook wel voor beroeps- en gewoonte misdadigers tegenover deze orde van zaken aanzien, en dan worden wij ook opgepakt (handelen de begrooting van het Zuiderzee- schen werd overweging toegezegd, terwijl de k Neen, zei Minister Dinner, pol'tiakejfonda, indien eindversie* is verschenen. JKamer de veraekering or'ving, dat allerlei AVONDVERGADERING. In de avondvergadering werden de We genbeschouwingen voortgezet. De heer Kampschöer (R.K.) besprak liet Westlandsche Wegennet en pleitte in zonderheid voor een rijksweg Loosduinen Rotterdam, behalve de wegen den Haag- Hoek van Holland en Hoek v. Holland- Rotterdam, die reeds zijn toegezegd. een stuk weg tusschen Roermond en Eindhoven kampte de heer A m e n t (R.K.) Het karakter van het wegenplan werd ser uitvoerig besproken door den heer ortenhorst (R.K.) Hij wenschte te weten wat 's ministers heele wegen plan kost en in hoeveel jaar het zal worden af gewerkt. We weten alleen, dat per jaar on geveer 1 8millioen ïrèschikbaar is en dat de staat als bankier optreedt voor het Wegen fonds. De minister heeft nu al bijna voor 24 milioen moeten opnemen buiten de be schikbare stijgende inkomsten. Dat is angst wekkend. Waar moet dat uitkomen, als het heele wegenplan, dat nog slechts globaal heet opgezet, b.v. een milliard zal kosten? De minister, zoo werd verlangd, moet eindelijk de Kamer eens precies inlichten aldus de vraag moet de Kamer het eigenlijk niet vaststellen, in plaats van, zooals nu, de Kroon? Geklaagd werd, dat de nieuwe weg den Haag—Rotterdam niet op zaakkundige wij- aanbesteed, dat het overleg van Rijk en provinciën niet altijd even vlot plaats heeft en voorts enkele desiderata geformu leerd over wegen en veren. De heër v. Dijk (A.R.) twijfelde of er el voldoende centrale leiding is bij de voorbereiding der uitvreringswerken. Na goed twee jaar werken is natuurlijk nog geen algemeene tevredenheid te wachten. Het zal nuttig zijn naast hoofdverbindingen ook aan locale wegen met name de ver binding W. Noord-Brabant en Zeeland met Rotterdam aandacht te schenken. Het ontbreken er van is als een hiaat in het plan. Dr. v. d. Waerde i (S.D.) zag ook nog te weinig systeem in het werk en waar schuwde er tegen om verbeteringen aan te brengen, die niet definitief zouden zijn. De minister moet niet te eng vasthouden aan het 5-jarig plan en vooral ook aan dacht schenken aan de rivierovergangen. Voor de groote wegen moet aan e breedte van 3 Meter per baan worden vast gehouden. Kruisingen der spoorwegen k niveau moeten zooveel mogelijk worden vermeden. Nadat nog de heeren v. Rappard (V.B Rutten (R.K.) en Arts (RK.V.P.) enkele opmerkingen gemaakt hadden, kwam de Minister aan bet woord. Hij begon met de opmerking, dat lofuitin gen voor den dienst als de heer Krijger ten beste gaf, misschien beter achterwege kun nen blijven. De manier, waarop deze sprak, is weinig aanmoedigend en uitlokkend tot debat. De minister besprak daarna het karakter van het wegenplan. Hij is begonnen, zoodra het kon, om niet onnoodig lang te wachten op een definitief plan. Aan dat nadere plan wordt inmiddels gewerkt en er gebeurt wat mogelijk is. Aan het eerste plrn wordt niet krampachtig vastgehouden, gelijk de heer Krijger zeide, maar er wordt gewerkt aan een uitgebreid, verbeterd plan. Het gaat daarom niet aan om over wat geschiedt, den staf te breken, zooals de heer Krijger deed. Met dit Kamerlid kan de minister ook niet zeggen: geld speelt geen rol We ziin nu zoowat anderhalf jnar hezig van de 15 jaar, die voor het gehecle plan als noodig werden gedacht. En nu spreekt men er al van. dat het niet vlug genoeg gaat. Kon het technisch en financieel in korter tijd. dan is het te hopen, dat het gebeurt. De geoefen de critiek op dit punt was ver van billijk, als men let op wat reeds gesrhiedt en op het feit. dat een geheel nieuwe dienst moes' worden ingeschakeld. Het is mogelijk, dat er iets geschiedt, dat later onvoldoende of onjuist blijkt te zijn: maar de minister is overtuigd, dat dit niet in ernstige mate het geval zal zijn. Het toekomstige „definitieve" wegcnplnn zal uit den aard der zaak ook maar relatief „definitief" kunnen zijn. Fr is een schema van gereed, dat echter nog grondig moet he keken worden door de betrokken instanties. I.aat ons nu maar rustig daaraan werken, noodigdo de minister. Tegengaan van „lintbebouwing" door bouwverboden is een kostbare geschiedenis. Wil men een wet om die wijze van bebou wing tegen te gaan dan is dat eenvoudig. Maar als "t er op aan komt. zullen heel wa» stemmen opgaan en misschien gaat het dan toch weer niet zoo vlot De verbinding met Brabant en Zeeland is al eeuwen lang ongunstig. Maar liet vraag stuk is niet eenvoudig, vooral ook als men let op wie de zaak tot stand moeten bren gen. Daar is niet alleen het Rijk aansprake lijk voor. Bij het „definitieve" wcgenplnn moet dit probleem, zoo mogelijk, worden op gelost. Kr zijn al heel wat bruggen ontworpen, waarvan de minister er vier hoopt tot stand te brengen in 5 jaar tijd. Ann een nieuwe brug over het Ilollandseh Diep wordt apart gewerkt. De weg Amsterdam—Den Haag óver Sas senheim ontmoette bezwaren. Maar de mi nister acht die niet overwegend. Overeenstemming is er ai over Amsterdam tot het zuidelijk punt van de Haarlemmer^ meer. Over het stuk nanr Sassenheim is nog overleg gaande. Raakt men het daar over p.ens, dan krijgt Amsterdam met Den Haag een goede verbinding, in afwachting van een nadere nog betere. De wegen voor het Westland zijn in onder zoek hij een commissie. Omtrent de wegen in beheer en onderhoud hij anderen dan het Rijk is een onderzoek gaande, dat veel werk vereischt De locale belangen worden bij het wegen- plan in het oog gehouden: er zal niet alleen aan snelwegen worden gedacht Van een Brabantsche rijwielbelasting wil de Regeering niet weten. Er is geen billijk heidsgrnnd voor. Zoodra het definitieve plan uan de orde komt, zal de Kamer inzicht moeten worden gegeven in de financiering er van Zij zal zich dan kunnen uitspreken. De veren zijn allereerst een zaak \:.n hel departement van Financiën. Ten aanzien van verschillende geuite v. en INGEZONDEN MEDEDEELING. JAPON DER JONGEREN SIERAAD Naar oude, ingeburgerde zede komen jon gelingen morgen op verschillende plaatsen te zamen om zich door eendrachtig vergado- ren te sterken voor latere levensroeping. Aanvankelijk zijn wel bezwaren geopperd tegen dit samenkomen op Hemeh aartsdag, en niemand zal ontkennen, dat er gevairen zijn. Daarom voegt het de ouderen n als Job (zie hoofdstuk 1 4 en 5) te bhJden en belijden: Misschien hebben mijn kinderen gezondigd en God in hun hart gezegend Maar dit toegegeven, verblijdt het mij, dat de gezonde opvatting ten deze overwonnen heeft: de Hemelvaartsdag kan ook in bonds vergadering Gode ter eere en de jongeren ten zegen gevierd worden. Het is geen uitgaansdag in den gewonen zin des woords, maar 'n dag van geestelijk* inspanning en verheffing. Het moe; een dag zijn, die aftrekt van het aardsche en vergankelijke en 't leven weet te plaatsen in eeuwigheidslicht Zon er dan een betere keuze te doen zijn dan Hemelvaartsdag? Jezus maakte zijn discipelen getuige van zijn opvaren ten hemel, opdat zij zouden verstaan, dat de band tusschen hemel en aarde weer hersteld en dat de weg wéér ge baand is. Voor hun oogen voer Hij op on zij staarden Heun na, doch met de vaste wetenschap des geloofs, dat Hij hen eenmaal zou ontvangen het Vaderhuis, waar Hij plaats voor hei» bereidt in de vele woningen voor ieder der zijnen. Eei. bondsdag van wedstrijden op wela terrein van sport of arbeid ook, zou op He mehaartsdag spotten met de prediking van dit heerlijke hei'sfeit. Maar een bondsdag der verheffing, van opbouw en sterking in het allerheiligst ge loof en dc heerlijke roeping om God in alle* te dienen en niets dan Zijn eere te zoeken; niets, dan het Koninkrijk der Hemelen, dat nooit vergaat, zoo'n bondsdag is der jonge lingen en der jongedochters sieraad en kracht. God gebiode er alom Zijn zegen over! INGEZONDEN MEDEDEELING. Doorzitten 1 c 11 D r I bij Wtelrijden J vraagstukken en puzzles passende aandacht hebben en worden nagegaan. Deze minister is iemand, die niet toezeggingen spaarzaam is. Om liet eens populair te zeggen: hij kleedt zich niet uit \oor hij naar bed gaat Er werd niet gerepliceerd Alleen diende de heer J. ter Laan (S.D.) een motie in om te doen uitspreken, dat niet spoed een verbeterde verbinding van de Zuid-Uollondsche eilanden met W.-Noord- Brabanl moet lot stand komen. Do motie zal op een nader te bepalen dag woraen behandeld. De begrooting ging er daarna z. h. s. door. Hetzelfde geschiedde met een wijziging der Waterstaatsbegrooting 1929, waarbij gelden worden aangevraagd voor hot kanaal Eindhoven—Wilhelminakanaal en voor verbetering van de Maasdijken. Hierbij sprak d.' heer K r ij g e r (C.H.) oen soort repliek uit. die bij liet Wegenfonds achterwege moest blijven. Ze had den vorm van steun aan den Waterstaatsdienst cn een hulde voor het initiatief ter zake. 't Was zoo mooi, dat de minister kon vor klaren, dat het voor hem nog een schoonc avond was geworden NEDERLAND EN BELGIE. NOTA THANS TE BR-JSSEL OVER HANDIGD. Gister is het antwoord der Nedcrlandsche regeering op de in Januari j.l door de Bel gische regcering aan onze regeering over handigde nota. waarin liet Belgische stand punt ten aanzien van de.lusschen ons land en België hangende aangelegenheden was uiteengezet, aan de regeering te Brussel door onzen gezant ter hand gesteld. Jhr \a Nis- pen tot S vermei bad daarbi< opdr«- te ragen of de Re'g «rite rrgeering liez ar heeft tegen publicatie door de Nederlandsche regeering van alle sedert de wedernanknoo- ping van de besprekingen, gewisselde «tok- ken aan de Staten-Generaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1