Jlir trarr Jriïisdjr (isuronl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. fc-BOTTNEWENT: Per kwartaal 3J5 (Beschikkingskoslen 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 8.— Bij dageilijksche zending m 7*— Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent met Zondagsblad T/% cent. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2736 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 6 MEI 1929 ïBVERTEWTIflft Van 1 tot 5 regelsL17V» Elke regel meer B %2XYj tnge* Mededeel in gen van 1—5 regels 2.30 Elke rege meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan hei bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen DE NATIONALITEIT DER GEHUW DE VROUW. De vraag, welk nationaliteitsbeginsel voor lie gehuwde vrouw zal gelden, houdt nog pteeds de belangstelling in feministische en Individualistische kringen gaande. Ditmaal was het de algemeene vergadering ivan de Nederlandsche Unie voor Vrouwen- belangen, die haar aandacht aan dit punt jvijdde. Het standpunt, dat het gezin dient te vol gen de nationaliteit van den man en dat aan I eenheid van nationaliteit de voorkeur dient te worden gegeven, werd ingenomen door prof. Molengraaff. Daartegen keerde zich Prof. Scheltema, die de individualistische opvatting voorstond en *ich verzette tegen een eenheid van gezin, Jos van de eenheid van individuen. Zöoals men het recht der vrouw erkent pp eigen arbeid en eigen persoon, dient ook panvaard haar aanspraak op eigen nationa liteit. In deze beschouwing, die de eenheid van Jiet gezin miskent, heeft men te zien een I der vele verschijningsvormen waarin zich de atomistische opvatting van het huwelijk openbaart. Bij deze aantasting van de huwelijkseen heid blijkt al spoedig dat men wrikt en tornt aan allerlei verhoudingen in het maat schappelijk en gezinsleven, die ten nauwste ermede samenhangen. Niet het minst weet daarvan mee te pra ten Prof. Molengraaff, die zich thans tegen de moderne opvatting van zijn ambtgenoot keerde. Immers, betreffende de kwestie van de nationaliteit der gehuwde vrouw werd voor eenigen tijd een rapport uitgebracht door een commissie, ingesteld vanwege den Na- tionalen Vrouwenraad, van welke commissie Prof. Molengraaff voorzitter was. Toen deze commissie haar arbeid aanving was zij van oordeel, dat noch de eenheid tan het gezin noch eenige overweging van openbare orde vorderde, dat gehuwden de selfde nationaliteit hebben. Bij het uitwerken van tal van andere vra gen, die daarop aan de orde kwamen, als de nationaliteit der kinderen en het huwe lijksrecht bleek echter al spoedig, dat de moeilijkheden zich zoozeer opstapelden, dat het aanvankelijk ingenomen standpunt als voorbarig moest worden aangemerkt. En het .resultaat was ten slotte, dat men zijn oorspronkelijke houding herzag en zich llisprak vóór het behoud der eenheidvan nationaliteit! Dat de commissie den moed had ruiterlijk van haar meening terug te komen, strekt haar niet tot oneer. Het verloop dezer dingen blijft niettemin leerzaam. Jammer alleen is, dat Prof. Scheltema met deze wetenschap niet meer zijn voordeel deed. Toen namelijk bij de gedachtenwisseling de vraag werd gesteld, hoe het bij verschil van nationaliteit met de nationaliteit der kinderen zou moeten gaan, klonk het ant woord weinig overtuigend. Dergelijke'moeilijkheden zouden alle op den duur wel geregeld worden, zoodra de wetgever hieraan zijn aandacht gaat be steden. Een dergelijke argumentatie schiet te kort. Wie voor ingrijpende wijzigingen in onze wetgeving het pleit voert, dient zich de con- sekwenties behoorlijk door te denken. Met een „op hoop van zegen" komt men tr niet. althans de bevoegdheid v^n den Electrici- teitsraad heelwat grooter worden, terwijl men van het concessiesysteem met zijn cen- traliseerende strekking verlost zou wezen. Het komt ons voor dat deze denkbeelden, waarin veel is terug te vinden van hetgeen op het Congres der Vereeniging, te Middel burg gehouden, als wenschelijk wordt aan vaard, alleszins overweging verdienen. Gevallen als Oosterzce en Ambt-Delden zullen dan althans geen herhaling meer kun nen vinden. Een andere oplo.s^ig lijkt ons gebruikma king van art. 194 der Grondwet. Tot heden weid de ontwikkeling, door dat artikel mogelijk gemaakt, wel sterk in de litteratuur aangeprezen, maar de practijk werd er nog niet door beroerd. Wanneer een meer zelfstandige bevoegd heid werd verleend aan den Electriciteits- raad zou aan dit lichaam, saamgesteld uit deskundige belanghebbenden, de beslissing inzake de ontwikkeling der electriciteits- voorziening met gerustheid kunnen worden toevertrouwd. En waarom zou men dan de Overheid erin betrekken? Ons artikel van Maandagavond over- het ontwerp-Electriciteitswet was reeds geschre ven, toen ons in handen kwam een adres, voor enkele dagen vanwege de Vereeniging Van Nederlandsche gemeenten gericht aan de Tweede Kamer der Staten Goneraal. Ook in dat adres kant men zich tegen de sterke centralisatie die van het concessiestel sel uitgaat Dit systeem zou de Vereeniging geheel wil len laten vervallen. Anderzijds erkennende dat dient te worden gestreefd naar waarborgen voor een doelma tige electriciteitsvoorziening, beveelt het adres aan een eenvoudig stelsel van vergun ningen, door de Kroon te verleenen, wanr het betreft nieuw op te richten bedrijven. In geval van uitbreiding van bestaande bedrijven zou het woord zijn aan den Elec- triciteitsraad, die ook wijziging in de plan nen kan eischen. Wordt aan de door den Electriciteitsraad gestelde eischen niet vol daan, dan zou, wanneer schade wordt ver wacht voor de algemeene electriciteitsvoor ziening opvoorstel van den Electriciteits raad vernietiging kunnen volgen van de be treffende besluiten door de Kroon. De beslissing omtrent geschillen over de uitvoering van overeenkomsten zou zijn aan den Electriciteit^aad. Naar de wenschen van de Vereeniging zou BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD VERANDERING. In mijn jeugdjaren heb ik menigmaal op den eersten dag van Mei een betooging, een demonstratie van socialistische arbeiders ge zien. Niet in de Hoofdstad des lands, ik was toen nog een klein-stedeling, of om het maar op zijn Amsterdamsoh te zeggen, een provin ciaal, maar dan toch onder de rook van onze goede stad. De schare die toen optrok, achter het opge rolde roode dundoek, want men mocht in die dagen, althans bij one, dc vlag niet ont plooien, was in aantal en beteekenis gering. Gezeten arbeiders, trof men maar enkelen aan, voor het meerendeel waren het nog ge- importeerden, en Amsterdam leverde van de betoogers naar ik vermoed een niet onbe langrijk deel. De Meileuzen waren wellicht belangwek kender dan tegenwoordig. Ze waren minder parlementair, ze waren meer revolutionair, al waren vele betoogers in het particuliere leven ook heel rustige en dikwijls zeer vlij tige arbeiders. Het wil mij wel eens voorkomen, dat deze demonstranten, optrekkend naar „Bredeti- hof', een meetingplaats in een der Zaan dorpen, zich niet volkomen thuis zouden voe len in de rijen der feestgangers, die thans een anderen Meiviering prefereerein. Wie thans de groote schare ziet, die op den eersten dag van Bloeimaand getuigenis geven van hun idealen, ziet wel verandering. Niet alleen in het aantal der demonstranten. Ook dit is van jaar tot jaar uitgebreid, met schokken soms, met sprongen meermalen. Maar ook, de soort, als ik het zoo, heel on eerbiedig mag uitdrukken, is anders. Wel spreekt men en zingt men van het proleta riaat, maar de speech en het gezang is vrij wel het eenige dat aan het oudé proletariaat herinnert Wij - zeggen dit, zonder eenige Schaden freude. Het is. ook ons niet ontgaan, het stemt ons trouwens tot dankbaarheid, dat de arbeiders tot meerdere welvaart zijn geko men. Dat zulks zioh ook afspiegelt in de rijen der 1 Meibetoogers spreekt wel van zelf. Het is een algemeen verschijnsel. Maar zoo bdoelen wij het ook niet. Het '<s werkelijk een ander volk dat thans optrekt. Het is de room van het proletariaat, het zijn de gezeten arbeiders, het is, om het maar weer eens oneerbiedig uit te drukken, de bourgeoisie van voorheen. Daarom zijn ook de leuzen anders. Leuzen, die, zij het ook genuanceerd, menige andere politieke grpep ook over nemen kan, omdat het revolutionaire karakter van den oude tijd ontbreekt. Wij willen ook hier geen mis verstand wekken. Persoonlijk vind ik de lèuze „Op voor Staatspensioen" principieel gezien wel revolutionair. Maar het is gewor den een politiek vraagstuk, liet zal ook door de sociaal-democraten, wel anders dan in den parlementairen weg, tot oplossing ge bracht kunnen worden. Onder de oude roode vlag, liepen de waar lijk revolutionairen. Die ook voor de revo lutionaire daad niet terugdeinsden. Liepen de apostelen," die, als het moest, de martelaren zouden worden. Die in menig opzicht ook martelaren zijn geweest. Dat tijdperk is afgesloten. Dat geslacht is voor wat de S. D. A. P. betreft voorbijge gaan. En hiermede is ook het karakter van de 1 Mei-betoogingen een ander geworden. Op twee getuigen mag ik mij beroepen. De eerste is de heer Seegers, communist, en lid van de Vroedschap te dezer stede. Hij heeft met zijn vrienden wel niet een betooging ge houden, maar toch een 1 Mei-vergadering georganiseerd. En hij heeft, met kennelijk heimwee ge sproken, over de onlusten in Berlijn. Daar stond de Meidemonstratie eerst in het teeken van strijd. Daar sprak het oude revolutio naire bloed. De viering van den Meidag door de sociaal-democraten was daarbij toch zeker slappe thee. Feest in plaats van strijd. Kleur rijke doeken in plaats van het roode bloed. Spreekkoren en muziek inplaats van de revo lutionaire sirene, 'k Zeg het hier wat bloem rijker dan de heer Seegers het gedaan heeft, maar het kwain toch precies op hetzelfde Misschien zal men deze getuige, teganov de sociaaal-democraten wraken. Maar m< zal dat, mijn'kroongetuige niet doen. Deze immers is niemand minder dan de heer de Miranda, soc.-dem., ook lid van onze Vroedschap en wat meer zegt, voorzitter van de Federatie der S. D. A. P. in Amsterdaha. In een artikel laat hij uitkomen, dat het de bedoeling is geweest te leggen een bree- den grondslag voor het feest van den Arbeid, dat op den duur moet worden h e t volks feest. Zeker hij laat daar onmiddellijk op volgen, dat het ook moest zijn een demon stratie voor de eischen der sociaal-democra ten. als waardige inzet van den verkieizings strijd. Maar in den titel, zoowel als in het artikel, domineert het feest. Wij willen een stuk van dit artikel overnemen. Het is ook stukje Amsterdamsche geschieden Wij lezen: voor den 1 Mei een tooneelvoorstelling van hooge kunstwaarde uit de oude school. In een andere zaal de vertooning van een massa-spel door de jeugd. En voor hen, die meer den nadruk leggen op] het religieuze karakter van het leven, een bijeenkomst waarvan wijding uitging. Op den Meidag zelve 's morgens plein- feesten in de tuindorpen en 's middags in het Stadion een poging om, ontdaan van de hartstochten van het spel, de massa bijeen te brengen en op te voeren naar hooge geestelijke genietingen. Stellig zul len, geleerd door dc ervaring, in volgende jaren alle mogelijkheden moeten worden benut. Ook de optocht is voor vele wijzi gingen vatbaar. Voeg daaraan toe de niet minder dan vijftien bijeenkomsten in bijkans alle be schikbare zalen, waar duizenden, naast het propagandistisch woord, genoten van werkelijke kunst En ten slotte de fakkel optochten met als eindpunt de ontbinding op een der stadspleinen en ge ziet hier voor u. wat de arbeidersbeweging reeds thans vermag. Hoe het worden zal, wan neer eens de socialistische massa de meer derheid in de hoofdstaad vormen zal en de Meidag zal zijn de officieele feestdag, waarop bureaux, kantoren, werkplaateen, fabrieken en scholen gesloten zullen zijn en van het stadhuis de roode vlag zalwap- peren, laat zich thans niet bevroeden. De grondslag daarvoor is gelegd." Wij behooren niet tot hen, die niet kun nen waardeeren. Het Meifeest der sociaal democraten, is een ding van beteekenis. Het vraagt organisatie en meeleven. Ongetwijfeld is er door den arbeid van partij en vakbeweging, ook geestelijk veel veranderd. Wij kunnen daarvoor in menig opzicht dankbaar zijn. Want ook hiervan komt een stuk heel ons volk ten goede. Of nu het gevaar voor doorvloeien, of het gevaar weggezogen te worden niet grooter wordt? Wij zouden het niet gaarne ontken nen. Het schijnt dat deze dingen op het kind van onzen tijd, groote aantrekkingskracht oefenen. Daarom blijft stage bearbeiding van ons volk zoo noodig. Want al is er veel ver anderd, onveranderd en onveranderlijk staat het Woord Gods. En slechts in 's Heeren vreaze, ligt het heil van ons volk. AREND VAN AMSTEL. DE COMMISSIE VOOR DE BESTUDEE RING VAN HET VRAAGSTUK DER ON VOLWAARDIGE ARBEIDSKRACHTEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Dr. Vos heeft de Minister van Arbeid geant woord: Bij de uiteraard bestaande noodzakelijk heid om bij de samenstelling van een Staats commissie zorg te dragen, dat de omvang zooveel doenlijk beperkt blijft, heeft de on- dergeteekende moeten besluiten uit den kring der openbare verzekeringsorganen slechts één persoon voor te dragen als lid der Staatscommissie inzake onvolwaardige arbeidskrachten. Als zoodanig heeft zitting de heer Te Nuyl, voorzitter van den Raad van Arbeid te Deventer, die zich reeds lang met het vraagstuk heeft bezig gehouden OFFICIEELE BERICHTEN. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Gravenhage, ter standplaats 's-Gravenhage: N. M. Schild, candidaat-notaris te 's-Gravenhage; Rotter dam, ter standplaats de gemeente Schiedam, P. Schaberg, candidaat-notaris te Schiedam; Zutfen, ter standplaats de gemeente Wih- terswijk, J. G. M. Koek, candidaat-notaris te Barneveld. STATISTIEK. Bij Kon. besluit is aan den hoofdcommies bij het Centraal Bureau voor de Statistiek F. C. W. Moorrees de persoonlijke titel van referendaris verleend en zijn bevorderd tot hoofdcommies H. P. van Dongen, thans com mies; tot adjunct-commies M. J. H. L. Hil- gers, thans klerk; tot adjunct-commies mej. G. A. T. B. Uppenkamp, thans klerk. RAAD VAN BEROEP (O.). Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier van den Raad van Beroep (O.) te Roermond mr. F. A. J. M. v. d. Kun, advocaat en procureur, te 's-Hertogenbosch. NED. ROODE KRUIS. Bij Kon. besluit is lo. aan den heer jhr. mr. W. J. M. van de Poll, te Vugt, op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als krïngcommissaris van het Ne derlandsche Roode Kruis in den kring Noord-Brabant, onder dankbetuiging voor de. door hem in die functie bewezen diensten; 2o. aan jhr. mr, van de Poll voornoemd, de medaille van het Roode Kruis verleend; 3o. voor den tijd van 5 jaren benoemd tot kringcommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis in den kring Noord-Brabant, de heer jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, te Nuenen. INTERN. CONGRESSEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot vertegen woordigers der Nederlandsche Regeering op het van 21—27 Augustus 1929 te Warschau te houden Congres van het Institut Interna tional de Statistique: prof. mr. H. W. Met horst, Directeur-Generaal van de Statistiek, te 's-Gravenhage en prof. dr. C. A. Verrijn Stuart, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, waarvan laatstgenoemde buiten bezwaar van 's Rijks schatkist; zijn benoemd lot vertegenwoordigers der Regeering naar de in de maand October 1929 te Parijs te houden internationale conferen tie tot herziening van de nomenclatuur der doodsoorzaken: dr. N. M. Josephus Jitta, te 's-Gravenhage, voorzitter van den Gezond heidsraad: dr. H. B. Semmelink te 's-Graven- hnge, Medisch ambtenaar bij het Centraal Bureau voor de Statistiek en dr. J. II. Ter- burgh te 's-Gravenhage, Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, waarvan laatstgenoem de buiten bezwaar van 's Rijks schatkist ANTWOORDEN VAN MINISTERS. HERZIENING ZUIDERZEESTEUNWET. Op vragen van het Tweede Kamerlid Duys inzake het toegezegd wetsontwerp tot herziening van.de Zuiderzeesteunwet heeft de Minister van Waterstaat geantwoord: Een ontwerp van wet tot herziening van de Zuiderzeesteunwet werd in gereedheid gebracht. De onderg dcekende heeft echter nog niet alle gegevens ontvangen, welke voor de heoordeeling van dat ontwerp nood zakelijk zijn. Inmiddels is hem gebleken, dat de steller der vragen zelf te zamen met eenige andere leden der Kamer een voorstel van wet tot herziening van de Zuiderzeesteunwet heeft ingediend. In verband hiermede meent hij den loop van zaken te moeten afwachten. NEDERLAND EN BELGIE. ANTWOORD OP DE BELGISCHE NOTA. „De Tijd" verneemt, dat de antwoord-nota van de Nederlandsche regeering aan de Belgische regeering ter verzending gereed ligt of thans reeds is verzonden. Deze nota zal hier te lande niet worden gepubliceerd. INGEZONDEN MEDEDEELING. DROOGMAKING ZUIDERZEE. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begröoting van het Zuiderzeefonds voor 1929 en het daarmede verband houdende wetsontwerp tot wijzi ging der Waterstaatsbegrooting voor dat jaar zegt de Minister van Waterstaat dat ook hij betreurt, dat hoogere bedragen met de afsluiting van de Zuiderzee gepaard zul len gaan dan aanvankelijk geraamd werd. De vraag of het aanbeveling zou verdie nen een nieuw schema op te maken van hetgeen men in den loop der jaren en ver deeld over ieder jaar afzonderlijk van den tijd, dat de afsluiting zal duren, moest tot stand brengen, wordt door den Minister ontkennend beantwoord. De noodzakelijke beperking van hetgeen i eenig jaar zal worden uitgevoerd, ligt vast in dp jaarlijksche begrooting en het schijnt op grond van de verkregen ervaring niet verstandig met een detailleering der uitvoering verder dan een jaar vooruit te zien. Ook van het vermoedelijk totaal der ver hooging van de kosten is thans nog slechts benadering mogelijk. Den Minister staat echter een bedrag groot omstreeks 35 pet van de aanvankelijke raming voor oogen, hetgeen gemiddeld op 17.6 millioen per jaai neerkomt Deze overschrijding schijnt hem geenszins verontrustend of te hoog. WIJZIGING ZUIDERZEESTEUNWET. De heer Duys c.s. hebben een voorstel in- -diend tot wijziging van de Zuiderzeer steunwet van 29 Juni 1925. Voorgesteld wordt dat aan belangheb benden. onder voorwaarde van aflossing en tegen rentevergoeding, crediet kan worden verleend, voor zoover het moet strekken tot voortzetting, verplaatsing of vervorming an eenig bedrijf, of inrichting van een ie.uw bedrijf. Van dit crediet wordt tot het derde ka lenderjaar na het aangaan der schuld een rente betaald van 4 pet Daarna geschiedt de betaling dezer rente met de aflossing dor schuld in 30 annuïtei ten, ieder groot 5 4/5 pet. van genoemd be drag. terwijl de belanghebbende in de ge legenheid wordt gesteld de jaarlijksche ren ten zoowel als de annuïteiten in wekelijk- sche termijnen te voldoen. Verder wordt voorgesteld, dat aan de be langhebbenden ter tegemoetkoming wegens de schade, welke de afsluiting der Zuider zee hun mocht berokkenen, uitkeeringen in geld kunnen worden verleend. Deze uitkeerineen worden onderscheiden in: a. uitkeeringen wegens de waardever mindering van eigendom, en b. andere uit keeringen. Deze laatste uitkeeringen worden ver leend aan belanghebbenden, die ten gevolge van de afsluiting der Zuiderzee niet in staat zijn, door aanwending van eigen ar beidskracht in het levensonderhoud te voor- Aan deze belanghebbenden wordt een inkomen gewaarborgd: a. indien ze onge huwd zijn en hun 18e levensjaar voleind, van f 10 per week, verhoogd met 25 pet. van het door hen zelf verdiende bedrag tot een maximum van f 12.50 per week. b. indien ze gehuwd en kostwinner ziin, van f 16 per week, verhoogd met 25 pet. van het door hen zelf verdiende bpdrag tot een maximum van f 20 per week. met bepaling, dat voor ie^er kind heneden 14 jaar een extra uit- keering wordt gegeven van f 1 per week. POSTERIJEN. De directeur-generaal der P. T. T. zal van 8 Mei a.s. af tot het eind van het te Londen te houden congres der Wereldpost- vereeniging, afwezig zijn. In verband hiermede zal het wekelijksche» spreekuur gedurende dien tijd worden ge houden door den hoofdinspecteur der P. en T. G. Kiveron CHR. GEZONDHEIDSKOLONIEN. De Vereeniging voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekoloniën in Nederland heeft haar algemeene vergadering te Utrecht ge houden. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, Ds. H. C. Hogerzeil, meegedeeld, dat in 1928 het groote aantal kinderen, nl. 1067, naar de vier koloniehuizen zijn uitgezonden en dat het aantal verpleegdagen ook weer grooter was dan in 1927. Gedurende het ge- heele jaar waren de huizon bezet Verschil lende nieuwe afdeelingen zijn opgericht In Februari is het vernieuwde en ver- groote koloniehuis Onze Woning te Nun- Ispeet in gebruik genomen. In hel hoofdbestuur zijn de aftredende le den Mr. J. F. Franken en de heeren J. de Vries en J. M. Wansink herkozen. Op voorstel van het bestuur is besloten dat men het koloniehuis te Seppe (N.-B.) zoo spoedig mogelij'; zal vergrooten. Een Inieu* zeehuis zal worden opgericht. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND Oud-Rosenbnrg. Gedep. Staten leggen aan de Staten ter goedkeuring over de rekeningen en de ba lans over 1928 van de stiohting Rosenburg. Uit de winst- en verliesrekening blijkt dat het boekjaar sluit met een voordeelig saldo an f 10.998. De baten bleven f 22.086 bene den de raming, f 24.153 werd minder uit gegeven dan geraamd was. Met regenten zijn Ged. Staten van oordeel, dat er thans •erdere verlaging van de verpleeggeld- tarieven geen aanleiding is. De film in dienst der drink watervoorziening. Ged. Staten stellen aan de Staten voor, een aantal wijzigingen te brengen in de be grootingen van 1928 en 1929. waaronder een verhooging is met f 800 als aanvankelijke kosten voor filmvoorstellingen ter bevorde ring van de drinkwatervoorziening. Het pro vinciaal waterleidingbedrijf in Noord-Hol land. dat in het bezit van de film is, heeft zich bereid verklaard, de film beschikbaar te stellen ten dienste van enkele in Zuid-Hol land gelegen gemeenten, en het bestuur van de Zuidhollandsche vereeniging „Het Groene Kruis" verklaarde zich bereid, de organisatie van de filmvoorstellingen op zioh te nemen. Verruiming van de Gonwe bij Boskoop. Bij besluit van 16 Juli 1918 hebben de Staten in beginsel besloten, de verbetering van de scheepvaartverbinding tusschen Amsterdam over Gouda naar Rotterdam van provinciewege ter hand te nemen de daarmede verband houdende werken te doen uitvoeren. Tot deze werken behoort de verruiming van de Gouwe onder Boskoop en Waddingsveen, met verbouwing van de aldaar gelegen bruggen, waarvan de kosten respectievelijk op f 900.000 en f 520.000 wa ren geraamd. Inmiddels is het wenschelijk gebleken, i: den aanvankelijken opzet van de uitvoering van vorenbedoelde werken wijziging te brengen. De overbrugging onder Boskoop van drie overspanningen is in de gewijzig de plannen vervangen door één beweegbare overspanning, wijd 25 M., de doorvaarthoog- te van 1.70 M. op 2.50 M. gebracht en de opritten zijn in de nieuwe plannen verbreed en verbeterd. Hetzelfde geldt voor de over brugging ender Waddingsveen. De kosten worden dientengevolge geraamd resp. op f 1.300.000 en f 1.000.000. Ged. Staten stellen voor de wijzigingen in de plannen goed te keuren. Erfpachtsuitgifte. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor aan de N. V. Ned. Fabriek van Liften en Transportwerktuigen (genaamd „Star- lift"), gevestigd te 's-Gravenhage, in erf pacht uit te ge\en het terrein, gelegen aan den weg langs het Rijn-Schiekanaal in de gemeente Stompwijk, voor den tijd jaren, gerekend te zijn ingegaan 15 Maart 1929, tegen een jaarlijkschen canon van f 4750, alsmede aan deze vennootschap tot 1 Januari 1954 het recht te verleenen dit terrein te koopen voor den prijs van f 95.000. Voorts zullen aan het kanaal ter plaatse verbeteringen moeten worden aangebracht De rekening over 1927. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan de rekening over 1927, sluitende in ontvangst tot een bedrag van f 14.607.231.15 en in uitgaaf tot een bedrag van f 13 487.432.08. met een batig saldo van f 1.119.799,07. Subsidies. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor een subsidie toe te kennen ten behoeve de restauratie van het westelijk gedeelte van de Groote- of Onze Lieve Vrouwekerk te Dordrecht, groot f 56.000, te voldoen vier termijnen van f 14.000. uit te betalen telkens nadat zal zijn gebleken, dat het jaarlijksch rijkssubsidie is uitbetaald. Ged. Staten stellen voor aan de Vereeni ging Nationaal Technisch Scheepvaartkun dig Museum te Rotterdam voorloopig voor het jaar 1929 een provinciaal subsidie te veneenen ten bedrage van 1/3 gedeelte van het gemeentelijk subsidie tot een maximum van f 5625, onder voorwaarde, dat van rijks wege tot dit doel wordt toegeaend een sub sidie van f 7500. Ged. Staten stellen voor om het aan kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage verleend subsidie, bij resolu tie van 22 December 1922 verhoogd van 15 lermijnen ad f 1000 tot 19 termijnen ad f 1000 te vermeerderen niet 1 termijn ad f 1000. uit te keeren, nadat gebleken zal zijn, dat ook door het Rijk een 20e termijn van f 7000 is uitbetaald Ged. Staten van Zuid-Hblland stellen Prov. Staten voor, aan de gemeente Schoon hoven een subsidie te verleenen in de kos ten van restauratie van de Groote- of Bar- tholomeuskerk met toren, van 1/5 tot een maximum van f 60.000, onder voorwaarde dat het Rijkssubsidie in totaal f 150.000 zal bedragen. Krankzinnigenzorg. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen aan Prov. Staten dezer provincie voor. hen la machtigen een overeenkomst te sluiten met B. en YV. van Leiden voor de opneming en verpleging van Zuid-Hollandsche krankzin nigen en zwakzinnigen in het gesticht „Endegeest" te Oegstgeest, met de daarbij behoorende afdeeling voor jeugdige zwak zinnigen ..Voorgeest", omtrent de toeken ning door de provincie van een vergoeding voor onbezet geLIeven gestichtsplaatsen. Veer RozenburgMaassluis. Blijkens een brief van Ged. Staten van Zuid-Holland heeft het overleg met den Rijkswaterstaat inzake de verenverbinding BrielleMaassluis, ofschoon nog niet afge- loopen, ertoe geleid, dat de Rijkswaterstaat althans voor het veer Rozenburg—Maas sluis noodig oordeelt, het In de vnart bren gen van een veerboot met ruimere breedte afmeting. Voor het veer Brielle—Rozenburg (worlt een boot van bouw en afmetingen als 1de bestaande boot in het veer Rozenburg Maaaaluis voldoende geacht Handwondjes doen pijn b|j des arbeid en lelden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze nltjjd dade lijk en behandel ae verder met Dooa 30-60-90 et. PUROL GROEN VAN PRINSTERER- VEREENIGING. TER NAVOLGING. Van de N. V. Zeepfabriek „De Klok" to Heerde heeft het bestuur der Groen vaa Prinsterer-Vereenieing een bedrag ontvan gen van f 300 voor het koopen van een stuk grond en het bouwen van een woning. Zoo als men weet krijgt genoemd bestuur van de Regeering 90 pet. voorschot De woniug zal den naam dragen van „Klokhoeve". Zijn er nog niet meer fabrikanten, dl» den schoonen arbeid der Groen van Prin- sterer-Vereeniging met een gift van f 300 of daarboven willen steunen? Voorts mocht het bestuur uit Nijverdal ontvangen f 341.50 en uit Wierden f 375i Hulde aan deze plaatsen, waar de comité'* zoo prachtig hebben gewerkt Van N. N. te A. is ontvangen f 500. Ongetwijfeld zullen deze giften weer d« aandacht vestigen op het bestaan van bo vengenoemde Vereeniging. Het doel der Vereeniging is A. R. veenarbeiders te hel pen aan een goede woning met 1 of iyt H.A. land, waarop zij land- en tuinbouw kunnen beoefenen. Op deze wijze wordt ge- werkt aan de zedelijke en maatschappelijke verheffing van de lijdende veenbevolking in den .Z.O. hoek van Drente. Binnenkort zal een verslag van het jaar 1928 gepubliceerd worden. Tevens zal dan bekend gemaakt worden de plannen voor de toekomst Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den secretaris der Groen van PrinstereKVere** niging, Ds. J. A. Verhoog, te Klazienaveen. TEHUIS VOOR ZEELIEDEN. HET GEBOUW TE ROTTERDAM. Aankoop is noodig. Het hoofdbestuur van den Zeemansbond schrijft ons: Zij, die belangstellen in het lot onzer ze^ lieden en waardeeren wat voor hen gedaan wordt, zullen, indien zij langs de Veerhaven te Rotterdam wandelen, ons Bestuur allicht gelukkig rekenen, dat het in het bezit is van een zoo good gelegen en flink gebouw als 't „Tehuis voor Zeelieden". Maar het gebouw is geen eigendom. Ons Bestuur gaat met groote bezorgdheid de toekomst tegemoet, omdat het huis, waar aan gedurende 25 jaren zooveel voor den Noderlandschen zeeman verhonden is, wel dra te koop gezet zal moeten worden. Verhazen zal het misschien velen, als wij hierbij mededeelen, dat op onze Vereeniging een huurschuld drukt van f 35.000. Hoe dat mogelijk is? Weet gij, en speciaal gij. Rotterdammers, dat dat huis het eigendom is van den man, die nu meer dan 25 jaren met onvolpreaen ijver en toewijding zich aan het Tehuis ge geven heeft, dat hij voor die mooie levens taak het huis aankocht en voor w einig geld aan den Zeemansbond verhuurde? En zelfs, toen he< Tehuis niet door den Bond geëxploiteerd wend, doch er alleen bij aangesloten was. in de jaren 1904—1918 heeft hij nooit om huur gevraagd. Mar nu noopt zijn hooge leeftijd hem om het werk, dat hem zoo lief is, op te geven. Hij doet dat mot smart en nu hij dat hui* te koop moet zetten, nu zien hij en wii een donkere toekomst voor zijn levenswerk te gemoet. Tenzij gij allen te zamen zult mede willen werken om het werk voort te zetten. Gij kunt dat doen door ons in staat te stellen dat huis, Veerhaven 17, te koopen, het huis, waar wij zoo vele jaren onze zee lieden tekens weer, na volbrachte reis, moch ten verwelkomen, waar wij met hen zoovee! goede, gezellige avonden mochten doorbren gen, waar wij hun verloofden, vrouwen, hun jonge kinderen soms, mochten logeeren en waar wii hun ook telkens, na korter of lan ger verblijf, Gods zegen op hun reizen moch ten toewenschen. He'rvt ons om dit huis te koopen. Helpt ons daarmede, èn oni het zoo goede werk voor den zeeman te kunnen voortzetten, én uit wnardeering voor hem, die dat 25 jaren voor een groot deel alleen deed. Het Hoofdibestuur van den Zeemansbond: M MAC-LEOD. eere-voorzitter. W N. M HU ART. voorzitter. Jkvr. J. W. ORTT. secretaresse. J. C. SURIF.. penningmeester. Postchëque- en Gironummer van den Zee mansbond. eevestigd Leuvehaven 90, Rotter- dam, is: 102615. Talrijke vooraanstaande personen op ver schillende gebied en van onderscheiden richting, zakenmenschen en politci, steunen dezen Oproep mei kracht Gemengd Nieuws. OVERREDEN EN GEDOOD. Te Noordwijkerhout is de 18-jarige wiel rijder C Remmerswaal door een vrachtauto overreden, In het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waarheen hij wvrd overgebracht, is hij kort na aankomst overleden. Op de St. Annalnan te Nijmegen werd door de stoomtram de zestigjarige heer J. van Raai, horloger, overreden en gedood. VERDRONKEN. EEN ZET^ZiVAM GEVAL. Te Nieuwkoop Imncn vier kinderen uit hc gezin van C. Verduin. n.l. een zoon en drie dochters, op één dag in bet huwelijk U tre den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1