Jltroutr Criltótl;? (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken TWEEDE KAMER I DE VOORGESCHIEDENIS. Terwijl het groote publiek voor de westie van den wereld-radio-omroep, jet name voor den omroep naar Indië n naar onze stamverwanten in Afrika B Noord-Amerika slechts matige be- mgstelling heeft, wordt achter de thermen een stillen, maar scherpen en innigen strijd gestreden tusschen de artijen, welke inzien, dat in de toe- amst deze dagelijksche draadlooze ver- inding met het moederland voor de goot-Nederlandsche gedachte van bui- engewoon groote beteekenis zal wor- IIN3N3NN0SV Per kwartaal - 3.23 (Beschikklngskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending M 6.— Bij dage>üjksche zending 9 7*— Allies bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2732 Bureau: Hooigracht 35 itreeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. 1929 numirar bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. HET SPEL OM DEN IND1SCHEN ZENDER. In dit politieke schaakspel zijn de groote stukken het Philips-concern, het loofdbestuur van de Posterijen en Te- egrafie, en de Omroepvereenigingen. Ora de geheele situatie op het schaak- lord goed te begrijpen dient meu eeni- ren tjjd in de geschiedenis van den om- oep terug te gaan. Na de welgeslaagde pogingen van 'hilips, om een zender te bouwen van lüsdanige capaciteiten, dat deze in de [oloniën goed kon worden ontvangen, eeft genoemde vennootschap op han ige wijze deze prestatie als reclame ge- ruikt om allerwegen de aandacht op aar producten te vestigen. De Koningin Prinses Juliana werden uitgenc odigd e Koloniën toe te spreken en ook de [inisters van Waterstaat en van Kolo- iën maakten van de Indische microfoon ebruik. Bij deze gelegenheid, toen door ge- Demde autoriteiten tevens de Philips- abrieken werden bezichtigd en vervol gens een feestmaal werd gehouden, rerd getoast op de Hollandsche erergie :n voortvarendheid, zooals die by Phi- ips tot uiting kwam en werd de steun lerzocht van de beide aanwezige Minis ters voor de „echt-vaderlandslievende luding van Philips om te zorgen, dat men in Indië méér zou kunnen genieten ran de Nederlandsche cultuur", en om Üjvende verbinding door middel van len omroep mogelijk te maken, een steun lie, onvoorzichtig genoeg, door den Mi- ister van Waterstaat van ganscher arte werd beloofd en toegezegd, omdat ermoedelijk nog niet voldoende werd igezien, van hoe buitengewoon groote eteekenis deze omroep zou kunnen rorden en welke consek-.venties aan de ultureele verzorging daarvan waren erbonden. Reeds tóen bestond in principe het llan, dat 'verschillende groote caltuur- Daatschappijen tezamen met de firma jhilips een omroepzender naar Indië louden exploiteeren, een omroepzender die uitsluitend zou geven wat genoemd vevd „neutrale programma's", een om roep, die naar de opvatting der christe lijke partijen dus, evenals de neutrale school, in strijd zou zijn met het Neder- andsche volkskarakter, een omioep, die uitsluitend het vrijzinnige standpunt als iet werkelijk nationale de wereld zou indragen. Zoodra de bruikbaarheid van den jieuwen omroepzender voor lnche be kend werd, wendde de actieve Neder- andsche Christelijke Radio-Vereeniging rich tot Philips met de vraag, of deze >ereid zou zijn, hetzij voor die vereeni- _jing een zender te bouwen, hetzij den reeds in gebruik zijnden zender onder nader vast te stellen voorwaarden en- :1e uren per week aan die organisatie verhuren. Dit aanbod werd /onder leer door het Philips-concern gewei gerd, onder mededeeling, dat men alleen rilde ijveren in de richting van een ieutralen omroep, zoodat noch voor po litiek noch voor godsdienst op dien Philipszender plaats zou zijn. De Nederlandsche Christelijke Radio- Vereeniging wendde zich daarna tot den Minister. Zij stelde zich, blijkens de door die organisatie ingediende memo rie, op het standpunt, dat een omroep- zendvergunning naar Indië kan ijn öf "een monopolie öf kan worden verleend aan meerdere bepaalde groepen. Is het een monopolie, dan is het onrecht t°gen- over de christelijke en katholieke volks groepen, de verzorging van dien cultu- reelen omroep uitsluitend op te dragen aan vrijzinnigen, welke alle program ma's door een bepaalden bril bez en, en dus èn in Indië èn in Transvaal èn in Amerika een onjuist beeld zullen geven van een nationaal programma. Kunnen echter méér dan écn zend vergunning worden verleend, dan heb- ADVEFTEÏCTÏËW» Van 1 tot 5 regels l-l'.Vi IHke regel meer Q22Vt Ingez Mededeelingen van 1—5 regels f 2.30 Kike rege meer 0.45 Bij contracl belangrijke knrring. Voor het bevragen aan hei bureau wordt L'-rekend f 0.10 10e Jaargang. ben de christelijke en katholiexe organi saties, gezien haar belangen bij de zen ding, de groote orthodox-protestantsche groepen in Amerika en Transvaal, de groote Katholieke gemeenschappen in Curagao en elders, en het groot aantal I p: missionarissen in Afrika, een even J n groot belang bij zulk een zender als det< cultuurmaatschappijen, en behoort naastg de concessie aan het Philipsconcern een bedrijf een concessie aan de christelijke groepen wen en meende hy eenig recht te heb- gezamenlijk te worden uitgereikt. ben, dat dit nu niet wéér aan Telefun- Als antwoord op deze uiteenzetting ken werd opgedragen, beging de minister de onvoorzichtig-1 Het Staatsbedrijf immers overweegt IJK EN GEMEENTEN. lering van Dinsdag 30 April 1929. dergel heid, den derden Februari 1928 dooi den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie, den heer Damme, aan de Omroepvereenigingen mede te deelen, „dat het na ampele overweging van de „verschillende stukken, het oordeel van „den Minister was, aan het Philips- concern een uitsluitende machtiging te „geven tot het doen van mededeel mgen „van leerzamen, ontspannenden, nutti- „gen en godsdienstig en aard in de Ne derlandsche taal", waarby echter aan de omroeporganisaties, die dit mochten wenschen, gelegenheid moest worden gegeven om, „zij het ook slechts gedu rende beperkte, in gemeen overleg „tusschen Philips en de omroeporgani saties vast te stellen tijdvakken van „den zender gebruik te maken". Het ■monopolie van Philips werd dus vast gelegd. Men had echter !e bedoeling, enkele uren per maand ook gelegenheid te geven voor wat men noemde „kerke lijke uitzendingen". Met kracht heeft toen dc Nederland sche Christelijke Radio-Vereeniging, met behulp van dezen brief gepleit voor haar rechten bij de volksvertegenwoor diging. De houding van den Minister in deze zaak was een zoo kennelijke afwij king van het beginsel der i echtsgelijk- heid, dat nergens bij de rechUche par tijen die houding kon worden verde digd. De daarop volgende behandeling van de Radiowet was dan ook een vol komen fiasco voor den Minister van Waterstaat en het waren vooi namelijk de antirevolutionaire heeren Van Dijk en Mr. Heemskerk, die onomwonden het onjuiste in de houding van den Minister hebben aangetoond. Met 77 tegen 3 stemmen werd een amendement, aangenomen van dea heer Van Dijk, waarin werd vastgelegd, dat de beschikbare zendtijd ook naar Indië. tusschen de verschillende omroepver eenigingen naar billijkheid noest wor den verdeeld. Hiermede vas het den Minister onmogelijk gemaakt, jyn plan nen, om aan het Philips-concern een uitsluitende machtiging tot broadcas ting te geven, te verwezenlijken. De in onvoorzichtigheid aan Plr.iips gegeven belofte kon nu door overmacht het Kamervotum niet worden imrelost. Tot zoover ging dus de strijd nog maar alleen tusschen 'net Philips-con cern en de rechtsche radio c rganisaties, terwijl èn Minister van der Vegte èn het Hoofdbestuur van Poster-jen en Te legrafie in deze aangelegenheid aan de zijde van het Philips-concern stonden. Na de behandeling der Radiowet kwam echter een nieuw element in dit spel, namelijk de toenemende spanning tus schen den technischen dienst van het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie en de Philips-orgamsatie. In Kootwijk waren technisch-eminen- te leiders van het Staatsbedrijf reeds lang bezig met proeven voor een draad looze telefoonverbinding tusschen Indië en het moederland. Deze proeven ge schiedden in stilte, zonder dat naar bui ten bij het groote publiek d aai van iets doordrong. Toen nu Philips plotseling door mid del van zijn persbureau Industria de grootsch opgezette propaganda-reclame begon voor de eigen uitvinding, wekte dit bij de stille werkers in Kootwijk iets als wrevel, omdat deze reclame uit den aard der zaak hun eigen zee 4 verdien stelijken arbeid kleineerde e? omdat zij de overdrijving zagen waanrede deze reclame gepaard ging. Een tweede oorzaak van spanning was, dat bij de Rijksradiodie 'Sten de nationale industrie voortdurend wordt achtergezet bij het buitenland, ieder in sider weet nog van den scherpen strijd tusschen de autoriteiten in Nedeiland en Dr. de Groot in Indië over de leve rantie en over de wijze, waarop de bouw van het groote radio-slation tc Koot wijk (wat negen millioen gulden heeft gekost), 'aan de Duitsche Maatschappij Telefunlcen werd opgedragen. Nadien is men voortgegaan, met den bouw van radio-zenders aan Telefunken te gun nen. De technische ambtenaren der Pos terijen gaan daarvoor naar Dnitsch- land, en hoezeer de Nederlandsche in dustrie ook leverde aan Oorlog, Marine en KcPniën, het Staatsbedrijf der Pos terijen m-ende steeds Telefunken te moeten blijven begunstigen. M' n kan naar de oorzaken van die houding slechts gissen. Een feit is het, dat noch de N. V. Philips Radio noch de dochter den bouw van een machtigen ultra- kortegolf-zender naar Indië, welke tege lijkertijd geschikt zal zijn voor telegra fie, voor telefonie en voor beeldover brenging. Naast Telefunken bemoeit Philips zich om de leverantie van dien zender te krijgen. Eerst werd gelracht, een oplossing te vinden in dezen zin, dat aan Philips werd vergund, tegen kost prijs, dus zonder winst, te Kootwijk eer nieuwen zender te bouwen voor de ver binding niet Zuid-Europa, op voorwaar de evenwel, dat de N. V. Philips Radio dan geen pogingen meer zou doen voor de leverantie vandRen Indië-zcnder. En toen de bouw van den zender naai Zuid- Europa aan Philips werd gegund, deel de het Hoofdbestuur aan Telefunken mede, dat deze de Indië-kortegolfzzender voor het Staatsbedrijf kon reserveeren. Echter kwam toen een van de doehter- maatschappijen van het Philips-concern op het tapijt, met de aanbieding voor een goeden en doeltreffender, ultra- korte-golfzender naar Indië. Het Depar tement van Koloniën, dat ook in deze zaak moet worden gekend, was in prin cipe wel bereid, tiet werk aan de Hol landsche industrie op te dragen. By Waterstaat echter, waar men zich in meer of mindere mate reeds had gebon den aan Telefunken en waar men over het optreden der dochtermaatschappij verontwaardigd was, werkte men Tegen. Toen is van de zyde van het Philips concern alles gedaan, om aan die uit sluitende bevoorrechting van Telefunken door het Hoofdbestuur een oinde te ma ken. Kamerleden werden bewerkt en in den arm genomen, en in de regeerings- commissie voor werkverruiming werd met grooten ijver de noodzakelijkheid aangetoond, dat de regeering hier het voorbeeld had te geven bij het doen van opdrachten aan de Nederlandsche indu strie. Dr. A. Philips, de leider van het Philips-concern, vroeg bij Hare Maje steit een particuliere audiëntie om de belangen van zijn zaak te bepleiten, en allerwegen vond het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie het Philips- concern op zijn weg om verdere relaties mte Telefunken af te snijden. De aangelegenheid werd in vervolge hierop verder ter hand genomen door de in het begin van dit jaar benoemden Radio-raad, waarover echter een en an der in het volgende artikel. GROOTE WOORDEN. Zonder groote woorden kan de S. D. A. P. nu eenmaal niet leven en vooral met de ver kiezing in zicht moeten we haar dat maar niet al te euvel duiden. Zie het nu weer bij het wetsontwerp in zake de financieele verhouding. Zóó democratisch als de heer Albania hem schilderde bij zijn optreden is Minister De Geer niet; maar niemand kan ontken nen, dat dit wetsontwerp een gezond demo cratische strekking heeft. Want de noodlij dende gemeenten zullen eoniigszins uit den druk geholpen worden door de Gemeente- fondsbeasting, waarin ook en progressief zullen bijdragen de gegoeden, cLie thans in belastingvrije villa-dorpen wonen. Dat mag echter de S. D. A. P. niet erken nen. Wat politieke tegenstanders doen, moet een reactionaire strekking hebben, want groote woorden heeft de S. D. A. P. noodig, vooral tegen Juli. En dus werd in de Tweede Kamer be weerd, dat de rijken weer gespaard zouden worden. 't Bewijs werd niet geleverd en dus zullen we de bewering maar laten voor wat i Een groot woord werd ook gebruikt ovei den aanslag op de autonomie der gemeen ten. In den regel maakt de S. D. A. P. zich over dergelijke dingen niet druk, maar op zijn tijd is dat ook wel eens goed. Een paar woordvoerders der fractie leg den het er nog al dik op en toen deed Je roode pers het nog dikker. Maar, eilacie, op dezelfden dag hield de heer Vliegen, vooral bij deze materie niet Te minste der broederen, een betoog, waarin hij precies een tegenovergesteld standpunt in nam. Gevaar voor aamtasting der autonomie zag hij heelemaal niet en trouwens, zoo riep hij uit: wat hebben de gemeenten aan auto nomie zonder geld? De roode pers zweeg. De politieke winst is weg! Doch wijs worden ze niet Een volgend maal speelt pv lu-izclfde spelletje en de lezers slikken I wel. De Kamer had nog te stemmen over het amendement-Oud om aan de gemeenten de bevoegdheid te geven een plaatselijke Woonforensenbelasting te heffen. erd met 41 tegen 37 stemmen ver worpen, deelde de Voorzitter mede. Later werd echter aangekondigd, dat dit niet juist r dat het amendement was aan genomen met 37 tegen 36 stemmen. Aan de orde was vervolgens een amende- ment-v. .d Tempel (s.d.) om het maximum-aantal opcenten, dat de gemeenten op de gemeent0fondsbelas ting mogen heffen, op 1.20 te bepalen in- stede van 80, zooals het wetsontwerp inhield. De voorsteller meende, dat als de 80 opcen ten behouden blijven, er een verplaatsing van druk naar de personeele belasting te wach ten zal zijn. De heeren S m e e n k (a.r.) en v. Voorst tot Voorst (r.k.) bevalen eveneens de ge dachte van het amendement aan. De Minister betoogde, dat de verhoo ging van het aantal opcenten de verantwoor delijkheid der gemeenten voor extra lasten iïou verzwakken. Ze zouden zich slechts voor de opcenten ver antwoordelijk voelen. Aan de relatieve elleering van den belastingdruk moet den vastgehouden. Het amendement werd daarom afgewezen. Echter was de Minister bereid een denk beeld van den heer Smeenk in de wet op ?mcn als veiligheidsklep. Het zou dan mogelijk worden tot 100 op centen te gaan, indien van de progressie geen gebruik was gemaakt, andere heffin gen tot redelijke hoogte waren opgevoerd toch de begrooling niet sluitend was te n ken. Een en ander ter beoordepling van de Een amendement In dezen geest werd door den heer Smeenk ingediend. Na eenig debat werd de progressie er uit genomen en nam (1e Minister de zaak zelf in handen, na het amendement-v. d. Tempel onaannemelijk te hebben verklaard. Ten einde de juiste redactie te formulee ren, werd de behandeling van het artikel ge schorst In behandeling kwam vervolgens amendement-de Wilde-Smccnk, dat eenige administratieve vereenvoudigingen bij vervolgingen i -e doel de. Na een aangebrachte redactie-wijziging nam de Minister het over. Personeele belasting. Aan de orde kwamen hierna eenige amen dementen op art. 22 (Bevoegdheid van den gemeentelijken wetgever). De heer Staalman (lib.) verdedigde et amendement om alle ruimten en voorwerp» in die ruimten, dienende tot uitoefening vi een beroep of bedrijf, van personeele belay ting vrij te stellen, omdat z.i. de personeele belasting zoo zuiver mogelijk liet karakter in verteringsbelasting moet hebben. Een amendement-v. Gijn (lib.) beoogde den gemeenten de bevoegdheid te geven ook andere dan de in de wet op de perso neele belasting genoemde grondslagen, - heffen, indien die grondslagen geacht kui worden een maatstaf van uiterlijken welstand te zijn. Radios b.v. Ook wilde hij de gemeenten in staat stellen het tarief voor de heffing naar de huurwaarde progressie! te maken, zonder daartoe haar toevlucht te nemen tot het heffen van progressieve op centen. Eindelijk een amendement-v. Vuuren (r.k.) Het wilde gemeenten vrijheid geven winkels, café's, restaurants en hotels niet naar den grondslag der huurwaarde aan te slaan. De heer v. G ij n verscheen daarna ten tooneele om het amendement van zijn ex- partijgenoot Staalman den hals om te draaien. Winkeliers, caféhouders en derge lijke kunnen hun belasting zeer gemakke lijk verhalen op de koopers. Vrijstelling van de personeele belasting voor café's, enz. be- teekent verhooging van de Inkomstenbelas ting. De heer J, ter Laan (s.d.) betoogde, dat in hot stelsel van den Minister met de zelf- classificeering der gemeenten, van eenvor migheid in de heffing der personeele belas ting weinig overblijft Voor het amendement-Staalman voelde hij niet. Een eventueele verlaging zou vermoe delijk niet aan het maatschappelijk verkeer ten goede komen, maar een voordeeltje wor den voor de eigenaars der bedrijven. De heer Schouten (a.r.) betreurde, dat de Minister allerlei regelingen verbond aan het 'overgaan der Pers. Belasting naar de gemeente, waardoor de mogelijkheid van >g erger te maken. De Minister wees het imperatieve amendement van den heer Staalman af, als niet passend in het wetsontwerp. De belas ting van café's en restaurants wordt door hen, die verteringen maken, betaald. De amendementen-v. Gijn werden princi-1 medie meespeelde; eel nieit verkeerd geacht, maar te-chnisch srenen. zou het moeilijk zijn uit het meubilair enkele dingen weer extra te belasten. Tegen pro gressie in de huurwaarde had de minister geen bezwaar. Het amendement-v. Vuuren werd ook door technische bezwaren gedrukt. Het is niet wel mogelijk voor winkels en logemen ten een verschillende, verlaagde huurwaarde MISS ENA BEST. grooter differentiatie in de >an die belasting is ontstaan. Had de Minister dat niet gedaan, dan zou de regeling van Pers. Belasting nu niet verder aan de zijn gekomen. Dit algemeenc bezwaar richt I zich tegen de amendementen-Staalman en Vuuren. De gevolgen van aanneming van het amen dement-Staalman zijn niet te berekenen. In ieder geval zal de hoofdsom der Pers. Be lasting verminderen en ook de opbrengst van opcenten. Na alle onzekerheden, waarvoor we toch reeds staan, mogen we dezen sprong iet meer doen. De facultatiefstelling van den heer v. Vuu- m is ook niet onbedenkelijk. Waarom neemt hij niet de kantoren op en wel café's en der- gel'jke? De nieuwe regeling voor de heffing der Pers. Belasting door de gemeenten zal toch Tijk genoeg zijn. We behoeven het niet Het ligt natuurlijk weer aan mijn achter lijkheid en mijn fleginatisme, maar het y bezoek dat de Engelsche spoorwegkoningin niet verder aan de orde aan ons land bracht, heeft niet de minste indrxik op mij gemaakt, 'k Heb haar stil la en komen en stil laten gaan. Was daar Era Best? Mij besi! Is ze weer heengegaan? Mij ook best. Mijn vriend Van Deventer, van het Haag- sche Vreemdelingenverkeer, denkt er na tuurlijk anders over. Want hij denkt altijd in toerisme en reisreclame. En als straks een Sovjet-ver:egenwoordi- ger komt, dan schakelt de heer Van Deven ter even een andere taal in (hij spreekt het Russisch als een geboren Rus de sovjet man wordt even vriendelij egroet als Miss Best. Mij best, denkt de man van V. V. V., ais maar vreemdelingen komen. Of de Ko ningin incognito reist en het Londensche -i te i Mogelijk zou zijn op de huurwaarde be paalde reducties toe te passen voor winkels, café's, enz. De heer Staalman trok zijn gevonniste amendement in. De heer v. Vuuren wijzig de zijn amendement in den door den minister aangegeven zin. Het amendement-v. Gijn betreffende mogelijke nieuwe grondslagen de Pers. belasting, werd eveneens inge trokken. Het amendement-v. Gijn (progressie tarief oor de heffing naar de huurwaarden) werd met 58 tegen 12 stemmen aangenomen. Het amendement-v. Vuuren werd ve orpen met 41 tegen 28 stemmen. Het artikel zelf werd z. h. sL vastgesteld. Snel naderde nu het einde. Eerst kregen we nog een amendent Voorst tot Voorst om uit de wet te nemen de erplichting tot financieele stennverleenlng door de provincie aan gemeenten in nood. De wet bepaalde, dat de provincie voor de helft in den steun moeten bijdragen. De heer Schaper (s.d.) wilde die helft een vijfde bepalen, indien het amende- raent-v.Voorst. waar "hij voorstander van was werd verworpen. Mr. Heemskerk (a.r.) steunde amendement-v. Voorst en subsidiair dal den heer Schaper. Mocht, zoo verklaarde deze een van de beide amendementen worden aan genomen, dan moet de Regeering des danks niet gaan trachten langs administra- tieven weg de 50 te handhaven. De pro vincie-staat geheel buiten de noodliidenrthe van gemeenten, terwijl het Rijk telkens wei aan de gemeenten nieuwe lasten oplegt. Ei is geen rechtsgrond om de provincie in de steunverleening te betrekken. Ook de heer Sc hok king (c.h.) steund» het amendement-v. Voorst De Minister van Financiën merkte op. dat de ..traditie" zooals de heer Heems- kerk had gezegd al tientallen jaren be staat om de provincie in steunverleening gemeenten te betrekken. De minister ontweek een uitspraak van de Kamer, die voor hem niet gunstig door het bestreden artikel geheel terug tc nemen. Hij kon clan de bestaande admini stratieve practijk handhavi De heer Schaper poogde tegen deze houding te protcsteeren, maar het artiki was ingetrokken en dus kon er niet met over gesproken worden, besliste de Voor zitter. Men kan interpelleeren over mil nisters daad. We begrepen niet, dat niemand een dement voorstelde om een artikel in te las- schen van den door de Kamer gewenschten inhoud. Was ze teveel overrompeld? De neer v. d. Tempel (ad.) diende een amendement in om de taak van de commissie van advies uit te breiden. Daar heb ik nog niets van gehoord, klaarde de heer v. Vuuren (r.-k.), tev voorzitter der commissie van voorbereiding, verontwaardigd. Hij stelde daarom artikel aan te houden. Dit voorstel aangenomen met 36 tegen 29 stemmen. Blijkbaar tegen den zin van den voorzitter, die het wetsontwerp had willen afdoen. Hij stemde ook tegen het uitstel-voorstel. Toen het aangenomen bleek, verdaagde hij, min of meer verstoord meteen de vergade ring. 't Was trouwens ook mooi tijd: over half meisje als koningin; 't is hem alles best, als ze 't vreemdelingenverkeer maar bevorderen. Zaken zijn zaken. Maar dat de wel- en zelfbewuste Ned. Vereeniging van modern, dat is socialistisch Spoorwegpersoneel zoo luidruchtig in de co- ik heb het niet be grepen. Als er een echte, heusche koningin komt, dan maakt Moltmaker mot of zich uit de voeten; maar als zich een schijnkonirgin vertoont, dan neigt en buigt hij vol gratie; dan laat hij bloemen, klompen met bonbons en een gouden schakel aanbieden en dan biedt hij zichzelf en zijn medebestuurders e hebben mu schoonheids- en spoorweg- koninginnen en ook al andere kwaliteiten; als dat zoo door gaat, kan het een heele industrie worden. Gezien de concurrentie zullen de autobus en de trekschuit ook hun koningin eischen; aarom zou de scheepvaart, welke toch reeds paleizen bouwt, achterblijven? Een land-, hof- en ijskoningin is niet onaardig: zeemeermin bij de visscherij mac ook wel eens vervangen worden; en de hakkers, de slagers etc. etc., wat zouden ze mooi* emblemen en imitatie-diademen kunnpu maken. Geen kans, dat het gebeurt? Maar weet ge dan niet. dat het dwaze voorbeeld altijd veel spoediger navolging rindt dan het goede? De mcnschen houden nu eenmaal van schijnglans en piasserij; een bloemenkrans om een eenivoudig kapsel. Jammer, dat Moltmaker de schiinvertoo- ning even verstoorde door de nuchtere op merking, dat het in Holland geen gewoonte koninginnen te kiezen en ook niet (al thans in zijn kring!) om te spreken over dustriëelc vrede. Ik hoop, dat Miss Best dat laatste In En geland niet over verte'len zal. anders zal Cook hegrijpen, dat hij zich vergist heeft, door de Koningin naar de moderne, d. i. socialistische spoorwegorganisatie te sturen. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is benoemd tot commandeur in de Orde van den Ned. Leeuw Dr. H. Wort- man, te 's-Gravenhage, insp.-gen. van den Rijkswaterstaat met verlof, dir.-gen. van de Zuiderzeewerken. RIJKSKLEEDINGCOMMISSIE. Gntwerp-Rijkskleedingreglcment vastgesteld. Do Rijkskleedingcommissie heeft in haar jongste vergadering een ontwerp-Rijksklee- dingreglement vastgesteld en heeft besloten dit ter bekrachtiging van den voorzitter van den Raad van Ministers aan te bieden. Voorgelezen werd eei. brief van den voor zitter van den Raad van Ministers, houden de mededeeling. dat nan de Koningin wns verzocht, het Kon. besluit van 27 Februari betreffende de uniform van de conducteurs in te trekkon. Deze intrekking is inmiddels geschied bij Kon. besluit van 5 April, zoodat de conducteurs van den datum af. waaron de bepalingen van het Rijkskleedinghesluit in werking zullen treden, niet meer tot het uniformdragende personeel zullen behoocen. INGEZONDEN MEDEDEELING. Sproeten komen v roe or in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. BOOTTREIN N.V. STOOMV.-MIJ ..NEDERLAND". Het agentschap der N. V. Stoomvaart Mij. „Nederland", de firma Kuyper, Van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boot- in van het mailschip „Prinses Juliana", welk 3 Mei a.s. van Gcnnua zal afvaren, 2 i a.s. zal vertrekken van Rotterdam-Maas 7.09 uur en van 's-Gravenhage (Station S.S.) te 8 uur. ANTWOORDEN VAN MINISTERS ARTIKEL 310 B. W. Naar aanleiding van het feit, dat te Rot terdam een kind juist 300 dagen na het over lijden van zijn vader was geboren, had het Tweede Kamerlid, de heer Van den Bergh den Minister van Justitie gevraagd, of wel licht de termijn van 300 dagen, in art. 310, lste lid, van het Burgerlijk Wetboek (en in nop enkele andere artiko'en van dit Wet boek) bepaald, te kort is? De Minister heeft daarop geantwoord, dat in bedoelde en andere denkbare gevallen each geen moeilijkheden zullen voordoen wat aan de wettigheid van het kind betreft; terwijl aan een wijziging wel groote bezwa ren zijn verbonden. Intusschcn is de Minister bereid eens na te gaan, welke, beteekenis een aanvullende bepaling in Duitschland, welks recht een an dere regeling kent, in de practijk büjkt 'e hebben gehad. IN MAAS EN WAAL. MINISTER KAN BRENGT EEN KORT BEZOEK. De Minister van Binnenlandsche Zakeo bracht in gezelschap van eenige autoriteitea een kort bezoek aan verschillende gemeeu- ten van het Land \an Maas en Waal, tea einde een indruk te verkrijgen van de land- bouwtoestanden in dit gedceJ e van ons land. Oai ruim 10 uur had het vertrek plaats van het veer bij Wamel en werd met een zestal auto's een rondrit gemaakt door ue dorpen Dreumel, Alphen, Maasbommel, Ap- peltern, Dees Denton en Leeuwen. In den auto van den Minister hadden eveneens plaats genomen de Commissaris van de Ko ningin, de Rijkslnndbouwconsulent, de Rijks- tuinbouwconsulcnt en de Dijkgraaf. In de raadzaal te Leeuwen werd na de koffie een korte vergadering gehouden. Hier betoogde de dijkgraaf te Alplicn mot cijfers, speciaal voor de gemeente Appel ern. be staande uit de dorpen Appoltcrn, Altforsr, Maasbommel en Alphen, dat er hier op land bouwgebied verschillende minder gewensch te toestanden heerschen en akkerbouw, vee teelt en frui.teelt er nog achterlijk zijn. Dit ge dt ook voor de andere dorpen uil het Land van Maas en Waal De opbreng sten per H.A. van velschillende landbouw gewassen, zot vis haver, tarwe, gerst, narti appelen, bieten en hooi blijven beneden d' gemiddelde opbrengst per H A. in Nedei land, terwijl de grond over hel algemeei wel vruchtbaar is. Aangaande het kunst mestgehruik heersclit nog vooi onkunde. Terwijl de inkomsten per H A. laag zijn bedragen de lasten jaarlijks per H A. f 1 a f 20. Algemeen verwachtte men verbetering ti de eerste plaats van een grootere ontwikk< ling van de landbouwend.' bevolking, ve: betering van den waterafvoer en van cl pachttoestanden. Overwogen zal worden, ten behoeve va- het Land van Maas en Waal de stirhtin. yna een lagere landbouwschool novtd no gelijk te bespoedigen. JHR. D. RUTGERS VAN ROZENBURG, t In den ouderdom van 74 Jaar is te Am h©m overleder Jhr. Rutgers van Rozenburg, oud-sccretaris van den Hoogen Raad van adel, ridder in de orde van den Ned. Leeuw, officier In do orde sua Oranje Nassau. DE VLIEGBOOTEN. Bij het Departement vl.i Defensie Is be richt ingekomen, dat de 3 Dornier Wal vliegbooten, op weg naar Ned.-lnrlië, gister ochtend te 10',4 uur van Alexandretta zijn vertrokken met bestemming Bagdad, en daar ghter om 16.45 aangekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1