TWEEDE BLAD. GROOT MEUBELHUIS TE ROTTERDAM DOOR BRAND VERNIELD. Complex van 15 panden in de asch gelegd. CHR, FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. MAANDAG 29 APRIL 1929 TWEEDE BLAD PAG. P SCHADE EEN MILLIOEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een geweldigen brand Rotterdam's groot ste meubelhuis, het complex gebouwen van de N.V. Piet van Reeuwijk gelegen aan de Kipstraat 11—27, met den grond gelijk ge maakt Uitgebroken te omstreeks half elf, door onbekende oorzaak, heeft het vuur met wilde kracht om zich heen gegrepen en in de geweldige voorraden houtwaren gretig I voedsel gevonden, zoodat binnen een uur het geheele complex van ongeveer 6000 M2. een laaiende vuurzee was. De eigenaar van de zaak, de heer Van i Reeuwijk kon met zijn gezin ternauwernood i worden gered. De brandweer heeft met al het grootc automateriaal, dat tot haar be schikking stond, 6 Fox spuiten elk met een capaciteit van 3000 Liter per minuut, voorts met drie drijvende stoombrandspuiten en 14 j handbrandspuiten het vuur bestreden met in totaal 46 stralen. Het gelukte haar een op slagplaats van gedistilleerd te behouden, waardoor een nog grootere ramp is voorko men, terwijl met een gordijn van water werd belet, dat de vlammen zouden over slaan naar de volkrijke wijken waartusschen het brandende magazijnencomplcx was ge legen. Te omstreeks 5 uur was men den brand meester. Op dat oogenblik was er echter van het geweldige magazijnencomplex niet meer over dan een gedeelte van den voorgevel. De schade, die geraamd wordt op 800.000. wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. 10 nar 40. Te ongeveer tien minuten over half elf zag éen voorbijganger, de heer Philipsen, die even zijn pas vertraagde om een blik te 6laan in de etalages van de fa. Van Reeuwijk tot zijn verwondering, dat er in het midden van het gebouw, waar de kassa stond, een paar kleine vlammetjes lekten aan het hout werk van een der monster kamers. Op hetzelfde oogenblik, dat hij tot de ge dachte kwam, dat er brand was uitgebroken, schoten de vlammen met wilde vaart door drie, vier uithoeken van de groote beneden- verd-ioping, roode vuurslnngun kronkelden tvaar boven, grepen in de voorraden, die daar opgetast waren, in razende vaart ijlde het vuur verder, verder Geen vijf minuten nadat de kleine vlam metjes hadden gelokt, rond de kassa en in de monsterkamer loeide een verslindende vuurgolf door de holle ruimten. Menschen in gevaar. Te midden van veel geschreeuw en la waai kwam plotseling een man de trappen af rennen van het brandende gebouw, een kind op den arm. Het was de eigenaar van de zaak, de heer Van Reeuwijk, met een zijner zonen, de middelste van zijn drie kin deren. „Er is er nog een boven" sclireeuwde hij. De heer Philipsen, de man, die de brand had ontdekt en die nu kordaat aan het hel pen was gegaan, bedacht zich niet, maar rende de trappen op, bijna stikkend in den benauwden rook; hij kon niet verder, maar reeds waren anderen naar boven gesneld wisten het zieke jongste kind te redden, ter wijl ook mevrouw van Reeuwijk naar be neden rende. Inmiddels ratelden en loeiden aan alle kanten de brandspuiten het vuur tegemoet, de politie drong met sterken arm de honder den, die niet bij den brand te maken hadden terug, zoodat men kon overzien wat er ge beurde Toen: een vrouw in nachtgewaad voor een der ramen van de bovenste verdiephig, een vrouw, die handenwringend beduidde, dat ze binnendoor niet meer naar buiten kon komen. Tijd voor beraad was er niet: een ladder Werd tegen den muur gazet, maar terug moest men, de vlammen gierden naar buiten grepen de kozijnen van het woonhuis vast, dikke bundels ervan sloegen om den ladder heen: terug het kón niet Een springzeil werd opgehouden, maar de vrouiw durfde den sprong van 1012 Meter niet te wagon wat dón? vyas nu groot materiaal ter plaatse, de machtige Foxmotorspuiteh waren binnen eenige minuten gearriveerd en hun donde rende waterkanonnen, hun forsche stralen gutsten zich uit over de vlammen. In eens concentreerde zich alles op dit óéne punt, waar eon mensch in de vlammen dreigde om te komen, eon waterval werd uit gestort op dat éónc raam, do vrouw zelf, de huishoudster van den lieer v. R. liet er zich drijfnat mee spuiten en het was haar be houd, met ontzaglijke moeite wist men haar eenige oogenblikken met een ladder te redden. Met bijna geen kleeren meer aan, druipend in liet water en versuft van schrik bereikte zij den grond, maar toch: gered! De strijd Dit alles had zich in enkele minuten tijd afgespeeld. Het gevaar voor menschenlevens had even alle aandacht geconcentreerd gehouden, maar nu begon de groote strijd tusschen vuur en water. Het vuur had een grooten voorsprong. Nog maar net was een prooi aan de vlam- en ontgaan want reeds stond het woonhuis i lichterlaaie, wild rukte de vlammen de inien uit naar de dakgoot en iets later golfden machtige vlammen ten hemel, het daik giing er in op, de roode haan kraaide :torie. Van onder i de voorzijde a ipclonken i aar boven, links, reclits, aan ïaar ook in de monsterzaal- de achterzijde, overal gristen de vlammen wat ze grijpen konden en wat ast hadden lieten ze niet meer los. Met donderend geraas stortte in het midden een irdieping in, eon vonkenregen stoof hoog op ontlastte zich op de daken rond, stak ie de pakhuizen rondom aan, een voor een, tirailleuisgewijs opereerde het vuur in de richting van de Breedestraat. De brandweer streed met alle macht, tien, dertig, vijf en dertig stralen schoten den rooden poel in, maar het leek vruchteloos. Dof rommelend brulde binnen in het ge bouw de overwinnende vijand: het vuur. Krakend kwamen stukken zoldering en verkoolde binten naar beneden, plotseling op de Kipstraat een vreeselijke slag, een wilde paniek, kletterend stortte een deel van den voorgevel, de erker boven de hoofdingang ter aarde, meesleurend de draden van het electrisch tramnet. Gelukkig, dat dit reeds stroomloos was gemaakt, wonder boven wonder, dat hier geen slachtoffers zijn gevallen. Retireeren- Maar nu werd het gevaar ook ingezien. De brandweer weck van de voorzijde te rug, het was hier levensgevaarlijk, maar van links en rechts werd aan de kanten volge houden. Met 16 stralen streed men aan de zijde van de Kipstraat, onder leiding va: hoofdlieden Driebeek en Van Dam. Maar ook aan de andere zijden a krachtig tegen het vuur geopereerd. De Korte Frankenstraat was één-slang-al- slang, in de Schoutensteeg, waardoor liet blok huizen aan de andere zijde wordt be grensd, golfde het water, op de Breedestraat ronkte motorspuit III. Tot twee maal toe moesten aan de zijde van de Kipstraat de brandweerlieden voor den hellen gloed, die uit zeven brandende perceolen opsteeg, wijken, maar als panters hielden de kerels vast. Redde wie redden kanl Aan de zijde van de Breedestraat, den centraal-ader van de krottenbuurt in den ouden stadsdriehoek, was een paniek ont staan. Eerst had men met eenige pret den brand bezichtigd, doch het mooie was er al heel gauw af in dezen angstwekkenden nacht en toen de vlammen steeds meer naar de ach terzijde doordrongen werd het een sauve-qui- peut Een wild en angstig tafereel. Temidden van den brandrook werden bed den en huisraad naar huiten gesleurd, ge- krijsch van moeders, die verschrikt hun kroost bij elkaar riepen, gehuil van kinde- i, geschreeuw van mannen, een heksen ketel van wilde geluiden. In totaal moesten eenige tientallen hui zen ontruimd. Voor het ineerendeel waren dit bovenwoningen met pakhuizen er onder, die door de fa. Van Reeuwijk in gebruik varen genomen. Bij de vlucht zijn een ze- fcntal personen bewusteloos geraakt ten gevolge van den rook, terwijl eenige ande- 'ii lichte verwondingen hebben opgeloopen Spoedig moest men 't in veiligheid bren gen van de have staken, daar het verblijf in de huizen gevaarlijk werd. Twintig minu ten nadat de brand was ontdekt, te 11 uur dus, was het vuur reeds doorgedrongen tot aan de achterzijde van het bezit van Van Reeuwijk en 15 panden gingen in vlam- en op. Het doel van de brandweer. De hoofdlieden van de brandweer, die de leiding in handen hadden genomen ze waren er allen stonden voor een schier hopelooze taak. De kracht van het vuur groot, dat er aan redden van het bezit van Van Reeuwijk of ook maar van deel daarvan schier niet te denken viel. Toch was er voor de brandweer een ge wichtige taak weggelegd. Het ging er om den Ju-and te beperken tot het blok, dat be grenst! wordt door Kipstraat, Korte Fran kenstraat, Breedestraat en Schoutensteeg ?n 2e. om te trachten een groot pakhuis met gedistilleerd, dat binnen dit blok was ge legen, te behouden. In deze heide doelstellingen is de brand weer schitterend geslaagd. Met 46 stralen wist men uitbreiding te voorkomen en liet pakhuis met gedistilleerd te behouden. Het hoogtepunt De geweldige brand had te ongeveer half een. een uur zijn hoogtepunt bereikt. De ge heele oppervlakte, die door de firma Van Reeuwijk in bezit was genomen, ongeveer Meter in het vierkant, stond in lichter laaie, donderend vielen zolders en muren elkaar, doffe knallen van neerstortende halken werden gevolgd door vonkenregens, die telkens opnieuw nieuwe panden aan staken, totdat de vlammen aan alle kanten triomfantelijk uitsloegen. Een grootsch, maar ook angstwekkend schouwspel. De oude openbare school aan de Breede straat, die ook al voor pakhuis door de fa. Van Reeuwijk in bezit was genomen, ont kwam niet aan de verwoesting en sleurde de telefoondraden-centrale, die er bovenop stond, mee in de vernieling, zoodat velen die hun familieleden op de hoogte wilden brengen „geen gehoor" kregen. Aan de andere zijde van de Kipstraat ver minderde echter langzamerhand de kracht van het vuur, cm de eenvoudige reden, dat er niets meer te branden viel, maar uren lang werd aan de zijde van de Breedestraat een woedende strijd gestreden tusschen de opdringende vlammen en de vasthoudende brandweer. Tegen half twee kon men zeggen, dat de den brand was gestuit Het water wint Maar nog stond men voor een poel van Waar de vlammen hun materiaal van daan haalden, het was haast onbegrijpelijk, maar zeker nog een uur lang vierde het vuur met onverminderde kracht hoogtij. Toch won het water. Stukje voor stukje werd terrein veroverd, telkens drong men iets verder door i den centralen vuurhaard, tot tegen 5 alle gevaar was geweken. Van tevoren was successievelijk reeds heel wat brandweermateriaal afgedankt om 5 uur kon de nablussching aanvangen. Geen vloermatje over. Eerst toen de stralende lentemorgen was gedaagd kon men eenig overzicht krijgen over hetgeen de brand had overgelaten. Het was niet veel. Aan de zijde van de Kip straat was een deel van den voorgevel blij ven staan, een enkele ijzeren dwarsbalk hield nog groote stukken muur in tact Achter de brokstukken muur van den voorgevel is liet niet anders dan een kooide ruïne. Zelfs geen muur staat meer, puin, puin en eenige verkoolde bal ken, dat is alles. Van de voorraden nyjts meer. In het midden staan eenige zwarte klompen, die doen vermoeden, dat hier de groote voorraden zijl en karpetten zijn op geslagen geweest, maar men kan er allcei nog maar naar raden. Aan de zijde van de Breedestraat staan de geraamten van de uitgebrande huizen, aan de Schoutensteeg doet een enkele zie lige schoorsteen, die zich wonderlijk in even wicht heeft bewaard, vermoeden, dat hier eens de school moet hebben gestaan. In eenste midden van de grondige chaos valt ons op een langwerpig, gaaf stuk steen en we hooren, dat dit de kluis is, die evenals zijn confrater het Leidsche stadhuis trots alles volge houden heeft Maar voor de rest: geen vloermatje bleef gespaard, geen stoel is er behouden, al de De belangstelling. Rond het terrein van den brand was er belangstelling van duizenden. Burgemeester Droogleever Fortuyn heeft geruimen tijd het werk van de brand weer gade geslagen. Hij was vergezeld van de wethouders De Jong, De Groot, en De Zeeuw. Ook waren vele raadsleden op het terrein aanwezig. Oorzaak en schade. Begrijpelijkerwijze werd en wordt allervve- pc de vraag gesteld hoe de brand is ontstaan. Hieromtrent vernemen wij het volgende: Toen de heer Van Reeuwijk te ongeveer half elf thuis kwam, heeft hij even later de radio afgezet door een electrische stop uit het contact te trekken. Het is hem toen wel opgevallen, dat deze stop bijzonder warm was, doch verder heeft hij er geen aandacht aan gewijd. Op hetzelfde oogenblik ongeveer dat de heer Philipsen den brand ontdekte heeft een winkelbediende van de fa. Vroom en Drees- man gezien, dat er oen groote blauwwitte lam uitschoot in de omgeving van de kas- „a. Achter deze kassa is het groote electri sche schakelbord gelegen. Waar verschillen de omwonenden verder hebben getuigd, dat zij te omstreeks half elf het electrisch licht hebben zien flikkeren, neemt men aan, dat er bij Van Reeuwijk kortsluiting is ontstaan en dat dit de oorzaak is geweest, die tot de catastrophe heeft geleid. De bediende van de fa. Vroom en Drees- man heeft ook de familie Van Reewijk door hard te bellen op het gevaar opmerkzaam gemaakt. Deze wist zich te redden, doch de huishoudster, die achter sliep en eenige se conden later werd gewaarschuwd, kon niet meer naar beneden komen langs de trap. De schade is in zooverre vast te steller, dat de brandverzekeringen voor de volle 100 pet. zullen moeten uitkeeren. Niets is im mers overgebleven. Naar wij vernemen, waren de voorraden erzekerd bij Engelsche maatschappijen tot .en gezamenlijk bedrag van f 410.000. Voorts vernemen wij, dat het gebouw, of beter het complex van gebouwen, verzekerd was bij de .Nederlanden" voor een som van rond f 350.000. De schade moet echter aanzienlijk hooger zij.n. Eenige bijzonderheden. Tot hoever in den omtrek de brand wel is waargenomen, blijkt wel uit het volgende historische verhaal. Te Delft werd een der brandweerleiders aldaar, de heer Roelofsen, aangesproken door een burger, die vroeg: „Waar is de brand"? De heer Roelofsen zag om en dacht stellig, dat te Delft een groo.'e brand was uitgebroken. Bij nader onderzoek bleek de brandte Rotterdam te heer- schen! Onverwijld is de Delttsche brand weerman d&drop naar de Maasstad getrok ken. Om eenig idee te geven van het vele brand weermateriaal, dat bij de blussching ge bruikt is diene het volgende: Uitgelegd werd in totaal 7 K.M. slangen. Dit is de afstand van Rottendam naar Overschie! De maren omgetrokken. Gistermorgen heeft -de Brandweerreserve, onder leiding van den hoofdopzichter van de afd. Brandbluschmiddelcn, den heer .T. Pellenkoft, een aanvang gemaakt met het omtrekken van de nog overgebleven muren. Vooral aan de voorzijde stonden deze zeer gevaarlijk en daarom moest de afzetting aan de Kipstraat nog streng worden gehand haafd. Zevontien gezinnen dakloos. Voor zoover kop worden nagegaan zijn door den brand niet minder dan zeventien gezinnen dakloos geworden. Zij zijn allen bij familieleden on kennissen ondergebracht. Enkele andere gezinnen, die eveneens de vlucht hadden genomen, konden gister weer naar hun woning terugkeeren, daar deze ge spaard was gebleven. HUIZEX. (336.3 M. X.C.R.V 11—11.30 I- 15 Orgelconcert. Juli ,nde v. d. Rin ALGEMEENE VERGADERING TE DEN HAAG. DE OPENINGSREDE VAN HEDENMIDDAG. Wat or van het gebouwen-complex der firma P. van Reeuwijk na den geweldigen brand overbleef, „Ons werkprogram ia voortgaan op den ingeslagen weg". Vandaag en morgen wordt in den Dieren tuin te Den Haag de gewone tvvce-jaarlijk- sche algemecne vergadering gehouden van den Nedcrlandschen Bond van Christelijke fabrieks- en transportarbeiders. Te ruim 1 uur opende de Bondsvoorzitter, de heer W. Strijbis, van Den Haag. de vergadering en hield hij de gebruikelijke Openingsrede. De. algemecne toestand, aldus Spr., waar onder wij samenkomen, is nog verre van rooskleurig. Het jaar 1928 was een jaar van stagnatie: de totale productie is weinig ver anderd, de internationale handel breidde zich niet verder uit en in vele landen hecrschte nog een buitengewone werkloos heid. De economische toestand van ons land wordt echter voortdurend heter, wat Spr. aantoont met uitspraken van het Centraal Bureau voorde Statistiek, den voorzitter der Amsterdamsche Kamer van Koophandel, het laatste centraal verslag der Arbeidsinspectie enz. Wat onze organisatie betreft, zegt Spr., hebban wij in de afgcloopen tweejarige pe riod.? stof te over om God tc danken voor Zijn onverdiende zegeningen. Dc vooruit gum in ons ledental, welke na de inzinking in 19211 is begonnen, heeft zich gelukkig voortgezet. Was ons ledental op 1 Januari TD27 7359, op 1 Januari 1929 bedroeg dit 857" een vooruitgang dus van 1216 leden. Naar onze stellige verwachting zijn wij heden de negen duizend gepasseerd. Mocht deze vergadering besluiten tot fusie met den Chr. Zeeliedenbond, dan zal onze organisatie ongetwijfeld tien duizend leden tellen. Eenerzijds zijn wij er diep van doordron gen, dat dit getal nog veel te weinig is en dat mitsdien de propaganda intensief moet worden voortgezet De „vrome" vijand is ze ker niet overwonnen en bij tientallen ken nen wij ze, die, intstee van het recht Gods te zoeken in dc arbeidsverhoudingen en de Christelijke sociale beweging tc steunen, zich verliezen in onware bestrijding, in hun isole ment volharden en daarmede onrechtvaar dige toestanden bestendigen. Er zijn eveneens arbeiders, die nog zitten in de greep van het individualisme, alleen hun vermeend eigen belang zoeken n gemaakt moeten worden voor de ischapsgedachtc, zooals die in Woord Gods steeds naar voren treedt. i eindelijk hebben wij een aantal Chr. iders duidelijk te maken, dat op sociaal erf dc strijd gaat om beginselen. Het Chris telijk beginsel blijft onvereenigbaar met de socialistische gedachte en alleen de toepas sing van de -Goddelijke rechtseischcn het maatschappelijk leven brengt heil e vaart. Betreurenswaardig is het, dat nog steeds geklaagd moet worden over het geringe tal jonge leden. Naar Spr.'s vaste overtui ging is dit. niet te wijten aan 't feit, dat on. ze jeugd slechts oog heeft vcor spel möak. Een groot aantal van hen geven zich met toewijding en geestdrift voor onze jeugd organisaties en voelen zich aangetrokken tot de mooie Christelijke beginselen. Ook het getal vrouwelijke leden is tc ge ring. Zeker, veel liever zagen wij liet, dat arbeid van de gehuwde vrouw werd verbo den en dat de meisjesarbcid vanwege de vele geestelijke en zedelijke gevaren werd be perkt, maar zoolang dit niet het geval is, moet ook de vrouw voor haar belangen heil en besherming zoeken in de vakorganisatie. Het totaal bontlsvcrmogen steeg wederom met een niet onbelangrijk bedrag. Had de Bond op 1 Januari 1927 een totaal vermogen van f 190.492.20, dit was twee jaar later f 215.80S.22; een vermeerdering dus van f 55.315.98, hoewel nog bijna 18 mille moest worden uitgekeerd aan stakingen. In ver band met het toenemend ledental steeg de contributie-ontvangst zoo, dat lü*t niet ver afbleef van de 1 »/2 ton. Wederom moesten belangrijke bedragen worden uitgekeerd door de fondsen. Uitge keerd werd bij overlijden f 3700, bij ziekte ruim f 23.780 en bij werkloosheid bijna l 345.000. Do werkloosheid blijft veel te groote of- metingen aannemen. De staf dee broods F t .oor menigeen gebroken en voortdurend hangt dit Damocles-zwaard hoven 't hoofd. Dc bestaansonzekerheid brengt in geeste lijk-zedelijk opzicht veel ellende. Sti weer is het nooclig om de werkloosheii bestrijden en toeneming der werkgelegen heid te bevorderen. Toch brengt ons klimmend ledental, zegt Spr., grootere verantwoordelijkheid en vaardere verplichtingen. Vooreerst hebben wij de nieuwe leden ern stig te doordringen van de beteekenis der Christelijke vakbeweging. Vooral moet worden verstaan, dat liet niet in de aller- eerete plaats gaat om wat meer loon en korter arbeidstijd, maar om liet Koninkrijk Gods. Onze strijd is een geestelijke strijd, Radio Nieuws. is;? SI.) (Vital. Ziekenuurtje. 1 door Ds. M. opening-- en slot HILVERSUM (1071 SL) 10—10.1 ng. 12.15—2 Concert. 2—2.30 Gr« - 10 Orkest. 5—6 Klnderuurtje. 6.0 Omroeporkest g |g ggfi 8.06 V-A.R-A DAVEXTRY (1562 M.) 9.35 Kerkdienst. 10.0* uishoudpraatje. lu.20 Gramofoon. 11.20 BtUla- ,-n. ll.óu Orgelconcert. IJ l"-.1.20 Orkest. 1.5» luserle voor de schol.ii. 2.20 Moelek. 2.25 Ver- telllnger i. 6.05 Bach's pianon tlek. 6.35 Mustek. 6.45 F rlCté. 8 Opc-i 9.10 Xle ziek. 6.20 Dram. crl- nscl-ie le-. 7.05 Va- er. 9.20 Lezing. 9.45 plano. 10.20 Les. 10.3511.20 Muziek. PARDIJS „RadlO-ParlS" (1744 M.) 11.50—M» rkost. 3.05 Gramofoon. 5.5C Gramofoon. 7.4* LANGENBERG (462 M.) 9.33 en 11.30 Gramo- I Lozingen. 7.20 Vroolök HAMBURG (391 7!ï0 Vocaal- en ln: zorgen, dat in onze zeer samengestelde or- eanisatie elke groep arbeiders tot zijn recht kome. Van meet at aan heeft daarom de Rond getracht voor een bepaalde tak van in dustrie of van handel en verkeer een bepaal de bestuurder vrij te maken, hetzij dat do betrokkene voortgekomen is uit het bedrijf zelf dan wel cr zich heeft moeten inwerken. Tof dusverre is men daarin wèl geslaagd. derde plaats vercischt onze organi- i haar bestuurders veel kennis van liet bedrijfsleven. Zonder eenige tegenspraak kan toch wel vastgesteld worden, dat de voortgaande brdrijfsconcentratic ook meer in •erbiiiding brengt met de internationale ver houdingen. Dat eischt van de leiders meerdere technische en economische scholing. Groote oorden, agitatie en demonstratie brengt de zaak der arbeiders niet vooruit, maar ver standig overleg en rustig voortwerken in ge hoorzaamheid en gebondenheid aan de Christelijke levensbeschouwing. Onze leiders hebben zich tenvolle tc geven aan dc opvoe ding van onze menschen, zoodat zij willen iwat zij welen cn weten, wat zij willen Met groote blijdschap kan Spr zeggen, dat er in den kring van bestuurders en b vrij algemeen een geest van vertrouwen van samenwerking en eensgezindheid is waar te nemen en dat meermalen duidelijk openhaar wordt, dat men niet alleen met Londsleven meeleeft, maar ook met de be stuurders. Onze taak wordt zwaarder, vervolgt Spr. omdat de gevaren grooter worden Het indi vidualisine in de nrheiderswerehl en in di werkge-ve rék ringen, is buitengewoon sterkei komt tot uiting in toenemend egoïsme, ii het zoeken van het eigenbelang boven lie ■meenscliapsbelang. Het socialisme propageert haar beginsel krachtig, laat in menig opzicht haar Marxis- tischen onderbouw los en streeft naar andere socialistische maatschappij-orde. Duarbij komt, dat het socialisme voor ons Christenen veel gevaarlijker wordt, doordat het zich aandrang tot het vormen van fabriekscom- missics niet ontaardt in li i treden in het werk der vakbonden, maar dat deze in het algemeen slechts toez.ien op de richtige na leving der overeenkomsten en hot oplossen van kleinere kwestie-». Ten aanzien van de sociale wetgeving blijven wij aandringen op wijziging der Stu wadoorswet, en voorts op vyettelijke maaV regelen in het belang onzer zeelieden. Met blijdschap, zegt Spr.. vernamen wij de aanneming der Ziektewet en we zijn on zen Slotemakcr dc Bruine dankbaar, dat hij er in geslaagd is, althans in de Tweede Ka mer, om een eind te maken aan het gesol met de Ziektevvet-Tahna. Belangrijke aangelegenheden moeten in ternationaal worden geregeld en komt aan cle orde op de Arbeidsconferentie te Genève, de ongevallen bij het lossen en laden zeeschepen, de 8-urendag voor de zeelie den ter koopvaardij. Meerdere invloed moet woivlen gezocht bij de Zuiderzeewerken. Rijnvaart, Binnenbeurt- aart. ,in het chauffenrshedrijf en onder het personeel van Van Gend S: Loos. Deze ar beid is moeilijk, maar toch noodzakelijk. Tenslotte heette Sjir. welkom de ertcgen- oordigers van 't Chr. Nationaal Vakver bond, den vertegenwoordiger van 't Chr. In ternationaal Verhond en de afgevaardigden ?r R. K. zusterorganisaties. Wij hebben als christelijke vakbeweging geen bepaald stelsel. Wij zijn stelselloos en (villen stelselmatig stelselloos blijven. Dat moge een bewijs van zwakheid lijken» het is een teeken van kracht. Het christelijk beginsel Heelt voor alle tij den en voor alle omstandigheden wat to en. Het zegt: „Wie den nnam van Jezus. Lstus noemt, sta af van alle ongerech tigheid." Dat houdt alles in. Dat valt niet met een bepaalde maatschappelijke orde en verliest nooit zijn kracht. Ga zoo voorwaarts, besluit Spr., en laat" men ook van ons zeggen: Het arbeidsvolk ontrolt cle vaan, Van recht, maar ook van plicht. Hoe zwaar ook vall' hot voorwaarts gaan» Op God het oog gericht. Die in den strijd ons streken zal Elk uur en overal! De verslagen. Na als i religie voorstelt. liet is echter een religie, welke gaat buiten het geloof in een levend God en in Jezus Christus als den Verlosser van zon daren. Ook in eigen kring dreigen gevaren. Het komt aan op hcginselkennis en beginselvast heid; op geloofsmoed én geloofskracht Wordt deze wel genoeg in onze gelederen gevvon- Er moet van ons "een sterk sprekend ge tuigenis uitgaan, om tegenover de steeds wassende vloedgolf van ongeloof en revolutie een dam op te werpen en het luide uit te roepen: „Tot de Wet en de Getuigenis" en .Tegenover de revolutie het Evangelie (les vredes". Het werkprogram voor onzen hond in do komende periode is voortgaan op den ingeslagen weg. Overal waar dit mogelijk is het ledental versterken. De duizenden ongeorganiseerde arbeiders brengen in onze gelederen. In woord en geschrift onze beginselen verbrei den cn praetiseh arbeiden aan de verbetering van de positie der arbeiders, niet alleen in het vorkrijgen van hoogere loonen, waard:', economisch mogelijk is, maar bovenal door volle aandacht te schenken aan de sociale be palingen, waaronder gewerkt wordt. Door voering van eenige vacantiedagen en een pensioenregeling moet voortdurend op het program van actie staan. Waar mogelijk moet aangedrongen, wor den op de afsluiting van collectieve contrac ten. Dit zal groote moeite kosten, nu b.\. nog een Algcmeene Werkgeversvereenlging zich daartegen uit prindpiecie overwegingen verzet. Gewaakt moet worden tegen de poging, van socialistische zijde hier en daar aange wend, om ons van dc onderhandelingen in bepaalde bedrijven uit te sluiten. Eveneens moei er voor gezorgd, OM do werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester in bespreking genomen au goedgekeurd. Aan het verslag van don secretaris, deu heer A. Stapelkamp, ontleenen wij, dat het ledental wederom aannieikelijk toenam. Over 19*27 bedroeg de winst 378 leden. In het jaar 192S boekte de secretaris een zuiver® winst van 83S leden of 9.7 pet. Op 31 Dec. 1928 telde de Bond niet minder dan 8575 le den. Ook het w eerstandsvermogen w erd aan zienlijk verstrekt; liet klom tot f205.000 pe. 31 Dec. 1928. Zoo mogen de jaren 1927-'2S voor do organisatie goede jaren worden g<?- noemd. Er is alle reden om God daarvoor lé danken. Dc Bondsleiding. Het Hoofdbestuur bleef samengesteld uit de lieeren W. Strijbis. voorzitter; A. Stn- jiclkamp, secretaris; S. Veltnian, penning meester; A. Karsdorp, J. Quispnl, L. Oosfer- bos, M. de Zeeuw en II. H. Spoelstra. Da drie eerstgenoeniden vormden het Dag. Be stuur. Het aantal plaatselijke bestuurders en boden bleef gelijk. De Bondsraad kwam in October *27 en October 2k bijeen. Het Bonds- bureau bleef gevestigd Pietor Bothstraat 8 I)en Haag. De samenwerking nut de neutrale en In zonderheid met de R. K. organisaties bleef gunstig. De aansluiting bij C. N. V. en L C. V. bleef gehandhaafd. Met den C Z. B. werden onderhandelingen gevoerd, welke leidden tot de fusie-voorstel len. waarover door deze vergadering moet worden beslist Wcr kloozen/org. In totaal werd in 1928 vour f 164 820,20 aan werkloozenzorg uitgekeerd tegen f 179.902,35 in 1927. Verschillende acties worden gevoerd, waar van verscheidene mot gunstig resultaat. Financieel verslag. Ook liet financieel verslag v.-.;i do» heef S. Vol tin an was in optimistischer) toon gesteld. Slechts liet Zu-k.-nf. :i.!s bicef nog een zwakke plek. Voor 1928 was het nadoe- lig saldo van dft fonds n.l. f 1500. Het batig saldo bedroeg op 31 Per 1928 f 27.2S1.33. Het Vakblad. liet Bondsorgaan „Toenadering" verscheelt geregeld om de veertien dagen. Naast dit blad kwam op ongeregelde tijden De Chr. Transportarbeider, propagandablad voor d® havenarbeiders, uit. Dc lieer W. Strijbi» Pin,, werd herkozen als redacteur. Bestuursverkiezing en vaststelling plaats van e. k. alg. vergadering. Nadat do heer W. S t r ij b I s P z n. tot voor zitter was herkozen werd besloten, dat d« volgende algem. tweejaarlijksche vergad» ring te Utrecht cal worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5