Jlfcuitre $rtftsd)r (£«tr*ut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. TWEEDE KAMER ABONNEMENTJ Per kwartaal 3.25 (Beschikkingsko9len 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- ,'djksche zending g.— Bij dag&lijksche zending 7«— AlHes bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent. No 2728 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 26 APRIL 1929 ISVEHTENTItftl Van 1 tot i regels1-17V» Elke regel meer 022Vi fngez Mededeelingcn van 1—6 regel» f 2JJ0 Elke rege: meer M............aM. 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bei bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen m HET LAATSTE WOORD. De toepassing der wet op de openbare mid delen van vervoer leidde tot een conflict tus- echcn den Raad van State en den Minister van Waterstaat, dat ongewone afmetingen kreeg, zoo zelfs dat de toon der briefwisse- ling eronder leed. Al valt gelukkig te constateeren dat dit laatste euvel werd weggenomen, het conflict j telf is daarmee allerminst nog uit de wereld, j Dezer dagen bevatte het Staatsblad weer een vijftal contradictoire besluiten die er ge tuigenis van afleggen hoe èn de Minister èn de Raad van State op hun stuk blijven staan. Van een zich conformeeren aan het oor deel van den Minister, zooals na een geble ken verschil veelal de gewoonte is der admi nistratieve practijk, is ditmaal geen sprake. In meer dan één opzicht is dit een geluk kig verschijnsel te achten. Het standpunt van den Raad van State bevredigde het billijkheidsgevoel en bevor derde een ontwikkeling van het autobusver- keer, waarbij rekening werd gehouden met hetgeen door eigen initiatief, met inspanning •n kosten was bereikt Daartegenover stond de Minister, die cen- traliseerend optrad, die veel dat dit leven in gich droeg en voor de toekomst een belofte inhield onder den ijzigen wind vanuit zijn Departement deed verstijven en een begun stigde positie schiep voor spoor en tram. Gaat men bij het licht der vijf nieuwe be slissingen dQ wederzijdsche positie na, dan kan men zeggen dat beide partijen hun standpunt in hoofdzaak hebben gehand haafd. Nog steeds staat de Raad van State op het soepele standpunt, dat zooveel mogelijk tracht ruimte te laten aan hetgeen uit het maatschappelijke leven opkwam en levens vatbaarheid toonde en eenige concurrentie allerminst in het nadeel acht van het pu bliek en het verkeer. Zijnerzijds volhardt de Minister bij zijn tiouding om van bovenaf het verkeer ih óoor hem gekozen banen te leiden een stelsel dat tot begunstiging en uitbanning leidt en veel kostelijken ondernemingsgeest doodt. In dezen strijd scharen we ons nog altijd zonder voorbehoud aan de zijde van den Raad van State. Wijziging ten gunste van het standpunt van dit college zal alleen te verwachten zijn van een verandering aan het Departement van Waterstaat en een zoodanige, die met het centraliseerend en monopolistisch stre ven van dit ministerie, dat zich ook op ander gebied openbaart, volkomen breekt Maar ook dan zal reeds veel zijn teniet gedaan, dat niet meer te herstellen is. Voorloopig is echter de zege aan het stand punt van den tegenwoordigen Minister, aan wien het laatste woord is. GEVAARLIJKE STELLING. Van liberale zijde is de verkiezingspropa ganda te Rotterdam ingezet imet een rede van Mr. Boon. Deze waagde een even moedig als moeilijk pogen om na te gaan, waardoor de invloed van het liberalisme zoozeer terug geloopen ls. Hij noemde de evenredige vertegen svoordiging en het algemeen kiesrecht Dat is duidelijk. Maar," volgens het courantenverslag, wees Mr. Boon nog op een andere belangrijke factor! „Het is begrijpelijk, aldus sprak 'hij, dat het liberalisme, wetende dat de ontwaking na alle maatregelen onder den invloed van den oorlog genomen, moest komen, niet heeft meegedaan aan het doen van allerlei beloften, daarom geen vat had op de massa van de nieuwe kiezers". Dat de liberalen het alleen denkend deel der natie zouden zijn, hebben we nim mer kunnen toegeven; maar het tegenover gestelde hebben wij ook nooit beweerd. En dus, als Mr. Boon gezegd had. dat het libera llsme, wetende enz., niet had mogen mee doen allerlei te beloven. dan hadden wij de juistheid gaarne onder schreven. Doch men behoeft slenhts aan den millioe- nenrit van wijlen Mr. Dresselhuys; aan de tegenwerking der liberalen, welke Mi nister Colijn bij zijn bezuinigingspogingen ondervond; en aan het paradepaard van het Staatspensioen op het Vrijheidsbondschc verkiezingsprogram te herinneren, om doordrongen te zijn van de waarheid, dat de spreker te Rotterdam met zijn, hier boven geciteerde, bewering, wel een zeer gevaarlijke en moeilijk te verdedigen stel ling heeft ingenomen. Als de wateren der historische waarheid zich verheffen en de grondvesten dezer stel ling omspoelen, dan valt het ergste te vree ten. Want de bezadigde bedachtzaamheid van den Vrijheidsbond, waarop Mr. Boon roemt jvas in elk geval late wijshei<L DUBBELE FOUT. In de roode pers schrijft Mr. Sannes eer. •erkiezingsarükel, dat aan een dubbele fout mank gaat Het artikel beslaat in „Voorwaarts" één kolom plus vijftien regels. Bijna de geheele eerste kolom handelt over de „ontevreden heid" in de anti-rev. en roomsch-kath. partij. Wanneer de schrijver hierover breedvos rig heeft uitgeweid, verkondigt hij de ste.- ling: „Deze situatie geeft voedsel aan de tak- tiek, niet voor eigen program met vuur te strijden, maar af te geven op andere par tijen, met name op de S. D. A. P." Dat is een kostelijke bewering van iemand, die precies net niets anders doet dan afgeven op andere partijen. En dit is zoo vaste regel voor de roode propaganda ge worden, dat de schrijver beslist niet ge merkt heeft, dat hij anderen iets verwijt, waaraan hij zich zelf op 't eigen moment schuldig maakt. Ziedaar de eerste fout In de tweede plaats richt -de schrijver eich tegen de uitspraak in de rechtsche pers, dat de sociaal-democratie een uitstekende leer school voor de dictatuur blijkt te zijn. Met evenveel recht, aldus Mr. Sannes, zou den wij, gelet op het groote aantal sociaal democraten, dat in hun jeugd de Christe lijke school bezocht, kunnen zeggen: „De School der sociaal-democratie, dat is de Christelijke School. Het is duidelijk". Deze spitsvondigheid is te oppervlakkig, dan dat zij indruk zou maken. De vele partijgenooten van den schrijver, die in hun jeugd de Christelijke School be zocht hebben, zullen nooit anders zeggen, dan dat zij ondanks die opvoeding s ciaal-democraat zijn geworden. Vandaar, dat niemand van hen voor zijn kinderen een Christelijke School begeert. Maar de dictator blijft de historische stel ling der S. D. A. P. aanvaarden, dat men niet alleen moet tellen, dooh ook wegen. En dat het geweld zich niet volkomen aan do democratie mag onderwerpen. OFFICIEELE BERICHTEN VEEARTSENIJKUNDIGE DIENST. De min. van Binnenl. Zaken maakt be kend ,dat, met ingang van 1 Juni 1929, den insp. van don Veeartsenijkundigcn Dienst P. J. 't Hoofd PJzn., belast met -de bestrijding van de tuberculose bij het rundvee, thans te 's-Hertogcnbosch, als standpl. is aange wezen 's-Gravenhage, en dat zijn bureau ge vestigd zal zijn aan het Dep. van Binnenl. Zaken, Binnenhof 19. LANDMACHT. Bij K.B. is eervol ontslag uit den mil. dienst verleend aan den res.-maj. A. D. de Roos, van de mil adm. ben. bij het res.-pers. der landmacht, bij den geneesk. dienst, tot res.-off. van ge zondheid der 2de klasse de heer A. J. van Leusen, arts. tot hoofdoff. van adm. der le kl. de hoofd off. der 2e klasse J. Dolk. ZEEMACHT. Bij K.B. is aan den off.-vlicger der 3e kl. W. C. van Veenendaal eervol ontslag uit den zeedienst verleend. BURGEMEESTERS. Bij K.B. zijn opnieuw benoemd: tot burge meester der gemeente Ravenstein F. G. Ca- ners; te Westerhoven, J. A. Baken; te Prin- cenhage, J. H. M. Vermeulen; te Eethen, D. F Brunè; te Echteld H. Houtkoper; te Neede S. K. Haitsma Muller; te Renkum, J. van der Molen Tzn.; te I-Iuissen W. M. Helmieli; te 's-Gravenzande Mr. J. Brunt; te Hazers woude J. van der Meulen; te Zevenhuizen T. H. Klinkhamer; te Alblasserdam J. van Scheers; te Nieuwerkerk a/d IJssel F. Jas; te Heerhugowaard W. van Slooten secr. dier gem.; te Ómmen C. E. W. Nering Bögel; te Valkenburg P. A. Hens; te Houthem P. A. Hens; te Sevenum W. P. Everts, secr. dier gemeente. CONSULAIRE DIENST. Bij K.B. is aan den consul der Nederlan den in alg. dienst, Mr. H. G von Oven, met verl. hier te lande, aan wien de waarn. van het cons.-gen. der N'derianden te Calcutta wordt opgedragen, de pers. ttiel van consul- generaal der Nederlanden toegekend. LANDBOUW. Bij K B. zijn benoemd: tot adj.-Rijkspluimveeteeltconsulcnt ir. P. Ubels, te Apeldoorn, thans tijd. adj.-Rijks- veeteeltconsulent; tot tijd. ad.-Rijlisveeteeltconsulent ir. T. C. J M. Rijssenheek te Wageningen; is aan Dr. H J. de Vries te Gieten, eerv. ontsl. verl. als Rijkskeunneester in vasten dienst; is hen. tot tijcl. adj.-Rijkslandbouwcnnsulent 'r. G. J. Lienesch te Wageningen. SPOORWEGEN. Bij beschikking van d^pn Minister van ters aat is de Rijkshoofdingenieur voor de Spoorwegen Ir. G. Ravenck aangewezen als plaatsvervanger van den Inspecteur-Gene raai der Spoor- en Tramwegen, bij onge steldheid, afwezigheid of ontstentenis van den Inspecteur-Generaal. BELASTINGDIENST. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot inspec teur der dir. bel., invoerr. en ace. J A. Fray, adj.-inspecteur dier middelen ter inspectie Dordrecht en wordt hij toegevoegd aan het hoofd van bedoelde inspectie; H. F. van de Velde, adj-inspecteur dier middelen ter in speetic- Vlaardingen en wordt hij toegevoeg l aan het hoofd van bedoelde inspectie: J. C C. W. Hijszelei adj.-inspecteur dier midde len ter inspecth Groningen 2e afd. en wordt hij toegevoegd aan het hoofd van de inspec tie der dir. bel., invoerr. en acc. te Zaan dam. DOMEINEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoofdop ziener der domeinen voor de provincies Gel derland en Overijssel J. <le Kluiver, thans opziener. VOORZITTER VOLKSRAAD. Bij Kon. besluitt is benoemd tot lid, tevens oorzitter van den Volksraad, de heer J W. Meyer Ranneft, resident ter beschikking van den gouverneur van Midden-Java. KANTONRECHTER. Bij Kon. besluit is óp zijn verzoek eervol ontslagen met dank J. C. Bus als kanton- rechter-plaatsvervanger te Helder. REGISTRATIE. Bij beschikking van den Minister van Fi- ancien is de irgistratie-ontvanger A. N. Fa- bius verplaatst van hei kantoor Schiedam naar het kantoor der Sucessierechten No. 2 en registratie te 's-Gravenhage. ANTWOORDEN VAN MINISTERS. DE UITOEFENING DER GENEESKUNST. Intrekking van de tijdelijke vergunning aan semi-artsen. In antwoord op desbetreffende vragen van den heer Beumer heeft de Minister van Arbeid geantwoord: In het Koninklijk besluit van 4 Maart 1929 worden de ingezetenen, die het eerste gedeelte van he'. arts-examen, en wel met goed gevolg, hebben afgelegd, tijdelijk tot de uitoefening der geneeskunst bevoegd •erklaard. De ondergeteekende is van niee- ning, dat hier „bepaalde voorwaarden" zijn gesteld, waaronder krachtens dat artikel bij heerschende ziekten ook aan ingezete nen, hoewel volgens de wet niet bevoegd, de uitoefening der geneeskunst kan wor den vergund. De Mmister acht het niet noodzakelijk de bevoegdheden van hen, die bij genoemd Koninklijk besluit bevoegd zijn verklaard tot de uitoefening der geneeskunst, op te sommen, daar deze bevoegdheden dezelfde zijn als de wet in het algemeen toekent aan hen, die de geneeskunst mogen uit oefenen. Een dergelijke opsomming zou bovendien niet zonder gevaar zijn, omdat gemakkelijk een bevoegdheid zou kunnen orden voorbijgezien en de opsomming als dan onvolledig zou worden. De ondergeteekende acht derhalve een nadere voorziening niet betrekking tot het bovenvermelde Koninklijk besluit noodza kelijk noch wenschelijk Hij teekent hierhii overigens aan, dat weldra een Koninklijk hesluit zal verschij- i. waarbij mét ingang van 1 Mei a.s. d* tijdèlijke vergunning' van semi-artsen wee.- wordt ingetrokken. De feitelijke verhourtin gen maken die tijdelijke vergunning niet langer noodig. DE REGISTRATIEWET. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ng der Registratiewet 1917, in de Memo rie van Toelichting waartoe 1 et volgende ■ordt opgemerkt De destijds tot stand gekomen heffing an het volle overgangsrecht van 2% pet., ook bij elkaar spoedig opvolgende over drachten, heeft ten gevolge gehad dat vele acten zóó werden ingericht, dat belasting heffing niet mogelijk was. Hierdoor wordt de rechtszekerheid ge schaad. Daarom wordt thans voorgesteld, geheel van evenredig recht vrij te stellen de overdracht binnen drie maanden na de heffing op de vorige overdracht, terwijl bij iverdrachten binnen een jaar na het ver- ;trijken van dien termijn een verminderd recht van een half procent zal worden ge heven. Ecnig offer van heteekenis voor de schalkist zal deze verlaging van recht niet meebrengen. In verband met de voorgestelde verla ping van het overdrachtsrerht is het boven dien wenschelijk, dat in enkele leemten der wet wordt voorzien en dat eenige onbillijk heden worden weggenomen. ONTEIGENINGS- WETSONTWERPEN. Een wetsontwerp is ingediend tot verkla ring van het algemeen nut der onteigening van perceelen enz. noodig voor den aanleg van een rijwielpad en een voetpad langs den Rijksweg PrincenhageTholensche "eer en voor verflauwing van een bocht in dien weg. Blijkens de Memorie van Toelichting is de toestand van den Rijksweg van Princen hage naar Bergen op Zoom op het gedeelte tusschen de bebouwde kom van Princen hage en het Liesbosch niet langer voldoen- m een veilig verkeer te verzekeren. De kosten van de wegverbreeding de opschul ving van het rijwielpad en de voorgenomen bochtverflauwing worden geraamd op 68.000. ONTEIGENING VOOR DEN AANLEG VAN EEN HAVEN IN DE GEMEENTE RIDDERKERK. Blijkens de memorie van antwoord kan de minister van waterstaat niet toegeven, dat het algemeen belang meer zou worden gediend door het maken van een nieuwe havenkom aan de Noord, dan door het plan van de gemeente Ridderkerk ONTEIGENING TEN BEHOEVE VAN UITBREIDING VAN HET CENTRAAL STATION TE UTRECHT. Een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut van genoemde onteigening is ingediend. Blijkens de Memorie van Toe lichting is deze uitbreiding van het Cen traal station te Utrecht voor een eoede uit voering van den dienst noodzakelijk. Tegen het plan voor de onteigening zijn geen be zwaren» RIJK EN GEMEENTEN. Burgemeester en Secretaris voor 75% Voor Rijksrekening. Lager Onder wijs- en Armenzorg-uitgaven. Be lastbaar inkomen. Rood relletje. De tooverformule goedgekeurd. De garantie-bepaling. De classificatie en de ongehuwden. OVERZICHT. Vergadering van 25 April. Er is maar kort gerepliceerd: de vette kluiven kwamen bij de artikelen toch wel aan de orde. Een is er al vast binnen voor den Mi nister. Den heer Kampschöer liet hij het succesje om de bepaling in de wet te krijgen, dat de salarissen van burgemeesters en secretaris sen uit den aard der zaak in de kleinere gomeenten voor 75 pCt. ten laste van het Rijk zullen komen, doch slechts tot een maximumbedrag van f 3000. Over het artikel van „de tooverformule'" is betrekkelijk weinig gepraat. Hadden de soc.-dem. zich niet verzet tegen het pogen de ten aanzien van de onderwijsuitgaven zich aan de wet houdende gemeentebesturen te beschermen tegen gemeenten, waar men hoven de wettelijke normen meent te moeten uitgaan, dan zou het debat zelfs weinig be teeken d hebben.' Ondanks het roode relletje besloot do Ka- ier rechts tegen links om voor de uit- keeringsberekening slechts L. O. uitgaven in overeenstemming met de wettelijke nor en der wet in aanmerking te brengen. Een amendement om ook de uitgaven aer particuliere armenzorg in een gemeente ge daan, mee te rekenen, werd ingetrokken. Het ^niet al te gelukkig geredigeerd; ook za- 'yak voelden we weinig spijt, dat er niets vul/kwam. Er was wel iets voor te zeggen die uitgaven te doen g lden, maar om deze weldadigheidsuitgaven niet te doen meetellen scheen ons ook met het oog op consekwenties en omdat het voordeel er van zijn, voor anderen dan die ze deden wel zoo aanbevelenswaardig. Over de classificaties werd uitvoerig ge sproken. 's Ministers den avond te voren pas langcbrachte wijziging tot invoering van 'rijwillige classificatie vond vrij scherpe bestrijding bij den heer v. d. Tempel, duchtte er van het te spoedig belasten te lage inkomens, s'Ministers verdediging, ;r op neerkwam, dat de classificatie vrij willig is en bedoelt de kleinere gemeenten zeker 'n 1000 niet te dwingen thans ge noten wordende inkomsten prijs te geven tot het heffen van al te hooge opcenten te moeten overgaan, leek ons acceptabel. Prac- tisch zal in die kleine gemeenten door het iuftig gevonden nieuwe stelsel niet veel veranderen. En daarom leek de oppositie wat overdreven, eenigszins berekend op de propaganda, waarbij met den schijn, heel •at indruk gemaakt kon worden. Dit staat reeds vast: de classificatie blijft d de ongehuwden zullen voor f200, 300 of f 400 hooger aangeslagen worden dan de gehuwden, al naar gelang de gemeente hunner inwoning zich eerste, tweede of derde klas rubriceert. Het voorstel der soc.-dem. om zoowel de classificatie als de uitkeeringslimiet naar boven te doen vervallen, werd door den mi nister vrijwel onaannemelijk verklaard. Zelfo een bescheiden poging van den heer Schouten om op een bepaald punt het ver band wat losser te maken, werd afgewezen. VERSLAG. Met daverende stem en klinkende vuist slagen op tafel opende de heer v. d. Tem- 1 (S.D.) de replieken. Vanwege de door hem gevreesde aantasting der gemeentelijke autonomie door de nisterieele plannen. Na hem volgde de heer Schouten (A.R.), die nogmaals onderstreepte, dat geen oplossing zal komen voor de kosten verdeling tusschen Rijk en gemeenten van rijkswetten en ook een taakverdeeling ach terwege blijft. We moeten komen tot een staatsbeleid, dat de grootst mogelijke waarborgen in het leven roept tegen het terugkeeren toestand, die algemeen wordt veroordeeld. De gedeelde verantwoordelijkheid is funest. Het Rijk doet maar! De Regee ring wil b.v. met haar Schoolgeldontwerp nu f 1.600.000 van de gemeenten afnemen. Ze moeten zelf maRr zien hoe ze zich scha deloos stellen. Daarna repliceerden de heeren Oud fV.D.) en v. Vuuren (R.K.) Minister de Geer antwoordde buitenge woon kort. Hij was het met de critiek van den heer Schouten op het incidenteel afne men door het Rijk van inkomsten der ge meenten zonder eenige compensatie nog steeds niet eens. Bij de artikelen verdedigde de heer Kampschöer (R.K.) zijn amendement om de Rijksverqoedin; voor de salarissen van burgemeesters ei secretarissen te brengen op 75 pCt tot een maximum van f 3000.De wet hield in 50 pCt. met een maximum van f 2500.—. Het amendement werd bestreden door den heer v. d. Tempel (S.D.) Deze wees er op, dat op deze wijze gemeenten zonder opcenten gebaat worden tot schade van ge meenten, die reeds, soms hooge, opcenten heffen. Minister de Geer deelde mede, dat de kosten van het amendement 7 ton zou den bedragen. De beslissing liet hii aan de Kamer. Het amendement werd aangenomen met 39 tegen 26 stemmen. Vervolgens kwam aan de orde een amen- dement-Lo v i n k (C.H.) om te bepalen, dat 'alleen in r-Jtening niogen -worden gebracht op de gemeenten gelegd en dc uitgaven voor armenzorg als volgt te omschrijven: armenzorg, met inbegrip van de voorzienin gen tegen werkloosheid gedaan door de burgerlijke, kerkelijke, bijzondere en ge- ngde instellingen, als bedoeld in art. 2 der Armenwet, volgens de opgaven van de uitgaven voor onderstand van allerlei aard, bedoeld in art. 13, 3e lid der Armenwet. Een amendement-E bels had de strek king om door een wijziging in „de toover formule" het gemiddelde van het belastbaar inkomen per aangeslagene en per inwoner zuiverder in te geven dan in het ontwerp geschiedt Met hét eerste deel van het amendement- Lovink voreenigde zich de heer Schou ten (A.R.) volkomen. De heer v. d. Tempel (S.D.) had be denking tegen het zonder controle aan vaarden van de opgaven der bijzondere in stellingen. Het amendement brengt een niet erziene uitbreiding. Hij vertrouwde, dat het door den minister zou worden afge- Mr. Heemskerk (A.R.) gaf toe, dat het tweede amendeinent-Lovink er wat zon derling uitzag, maar was toch van gevoelen, lat de bezwaren er tegen niet overwegend tvaren. Ook de gemcentenaren moeten niet onma tig worden belast Gemeenten waar weinig kerkelijke en par ticuliere armenzorg is mogen geen pré heb- hen wat de uitkeerinpen uit het Gemeente fonds betreft. Door hun hooge armenzoiv- uitgaven wordt voor haar immers de restitu tie grooter. Maar veel particuliere armen zorg is, moeten de uitgaven van kerken en particulieren wel degelijk worden meegeteld. Er behoeven aan de kerken geen nieuw.- verplichtingen te worden opgelegd. Art. 13 der Armenwet schrijft reeds het inzenden in opgaven voor. De heer v. Vuuren (R.K.) gevoelde sym pathie voor dit amendement, maar had toch bezwaren om op deze wijze vrijwillige wel dadigheidsuitgaven te laten meetellen voor uitgaven van en vergoeding aan een ge meente. minister was, met betrekking tot het amendement-Ebels van gevoelen dat het objectieve dichter ligt bij het inkomen pei angeslagene dan per inwoner. De gevolgen an deze wijziging zouden nogal belangrijk ;unnen zijn en daarom kon de minister haar niet accepteeren. Het tweede amendement-Lovink scheen den Minister in strijd met den gedachten- gang van het ontwerp, "döor uitgaven mee te tellen, die niet uit de gemeentebelastin gen worden betaald. De redactie van het amendement zou. opgenomen in de wet, tot gevolg hebben, dat het geen effect zou heb ben. In de gemeenterekeningen 19261928 komen de bedoelde particuliere uitgaven niet voor. er het eerste amendement-Lovink liet de Minister de beslissing aan de Kamer. De heer Ebels trok zijn amendement in De heer Schouten (A.R.) bestreed de heeren Schaper en Ter Laan (S.D.), het amendement-LovinK „reactionair" hadden genoemd. Het is integendeel recht •aardig en billijk. De heer L o v i n k trok zijn tweede amen dement in, na de formalistische afwijzing door den Minister. Heftig fulmineerde de heer J. ter Laan (S.D.) tegen het aanvaarden der wettelijke normen voor de onderwijsuitgaven. Cijfers moet ik hebben, bulderde hij. De Minister merkte nuchter op, dat als de wet gaat werken ook de Onderwijswet 1920 bijna weer normaal zal wet^-n. Groot kan dus de invloed van het amende ment in de toekomst niot zijn. i heer Ter Laan (S.D.) deed het voorstel om in afwachting van gegevens omtrent de financieele gevolgen van het overgebleven amendement-Lovink. De heer Marchant (V.D.)was het daarmede eens, maar vergat met zijn vriend Ter Laan, dat de soc.-dem. honder den amendementen met belangrijke finan cieele gevolgen hebben ingediend, zonder ooit zelf gegevens daarover te geven of vragen. De heer Schouten (A.R.) merkte op, dat op deze wijze geen enkel belangrijk amendement kan worden gedaan. Het ve zet van den heer Marchant is een prov' catie aan den Minister: Excellentie, verzet u tegen elk belangrijk amendement. Het schnrsingsvoorstel werd daarna met 42 tegen 27 stemmen verworpen. Rechts tegen links, behalve de heer v. Gijn. Het amendement-Lovink werd daarna met 40 tegen 28 stemmen aangenorr Rechts tegen links. Met links stemden R. K. v. Sasse v. IJsselt en Veraart mi Art 4 met de berekeningsformule voor de uitkeering werd z. h. s. goedgekeurd. Bij art 6 verdedigde de heer Ebels (V.D.) een amendement, dat do strekking had om de voorgestelde garantiebepaling en limiet voorloopig slechts te doen gel den voor het eerste vijfjarig tijdvak. De heer De Wilde (A.R.) verdedigde een amendement, waarvan de bedoeling om bij de bepaling van de garantie en limiet de opbrengst van opcenten op d» vermogensbelasting, voor zoover deze het getal van 50 te boven gaan, waar die door gemeenten geheven worden, mede te tellen. Bovendien is de bedoeling om vast te stel len, dat de berekening van de gemiddelde opbrengst per inwoner voor de becijfering van de garantie en do limiet dient te ge schieden naar het aantal inwoners op 31 December 1927. Do heer J. ter Lann (S.D.) lichtte e amendement toe om de limiet naar boven doen vprvallen voor de uitkeering uit de Fnndsbelnsting. De heer v. d. Tempel (S.D.) rtelde bij amendement voor om de classificatie te doen vervallen en gehuwden met f 800 in komen overal vrij te stellen van den aanslag ia de gemeentefondsbelasting. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zouden de in de wet voorgestelde afzonderlijke regeling behou den. Hij besprak ook de 's morgens van ue Re geering ontvangen wijziging, waarin aan de gemeenten wordt overgelaten te benalen, ia welke klasse zij worden gerangschikt Het geen de belasting in een gemeente, tenge- olge van haar rangschikking in de tweede of derde klasse, meer opbrengt dan zij vol- het tarief van de eerste klasse zou heb ben opgebracht, zal niet in het /emeente- fonds worden gestort, doch rechtstreeks aan de gemeenten van aanslag worden vergoed. Nu dientengevolge de gemeentefoiulsbelas- ting, voorzoover zij aan het fonds ten goede komt, in het geheele Rijk naar hetzelfde ta rief zal worden geheven, was er, aldus de minister, geen reden om de uitzonderings bepaling van het laatste lid van art. 12 te handhaven. Ook de bij de wet bcnoorende tabel kan thans vervallen. Het is' lastig dergelijke belangrijke voor stellen ineens te overzien en hel w» rdt wel moeilijk de dingen weloverwogen ie beoor- deelen. Ook de pers beklaagde de heer v. d. Tempel in dit verband. Een amendement-B uiten (R.K.) beoogde eveneens de classificatie te doen vervallen oorts een uniforme verhoogiug van den grondslag der heffing te bepalen vtor de on gehuwden. Het wijzigingsvoorstel van den ister had echter zijn bezwaren U-gen de classificatie opgeheven. Hij stelde daarom _~aieuw antendement voor, voor Jen aan slag van ongehuwden het zuiver inkomen te verhoogen met f 200, f 300 en I 400, resp. 'n de le, 2e en 3e klasse-gemeenten. De heer Schaper (S.D. steunde het amendement-de Wilde. De minister nam het amendement E b e 1 s op art. 6 over. liet amendement-de Wilde-Smeenk werl eveneens aangenomen. Het amendement-ter Laan (limiet) was >or den minister niet te aanvaarden. D» limieten zijn een veiligheidsmaatregel gedu rende den overgangstoestand. Het amendement-Bulten werd eveneen» ergenomen, oindat het met den gtbruike- lijken aftrek, die nu voor gehuwden bestaat, overeenstemming is. Het amendement-v. d. Tempel zou voor de eine aanslagen bijna 1000 gemeenten du peeren. De gedwongen regeeringsclassifieatie vervangen door een vrijwillige classi ficatie door de gemeenten zelf en de meer dere opbrengst dier zelfclassificatie komt rechtstreeks aan de gemeenten ten goede en loeit niet in het Fonds. Ook is in verband daarmede de differentiatie der garantiebepa ling verruimd. Met klem drong de minister aai op aan- miing van het nieuwe clas§ificatie-urtikel. De belangrijkheid van de gevolgen der laatste Regeeringswijziging werd ook nog i'ens door den heer Schouten 4 R on derstreept. Ze zijn bezwaarlijk te overzien. Daarom informeerde hij nog eens naar de gevolgen in het algemeen er van. minister wees er zijn bestrijder» op, dat zijn nieuwe voorstel er toe leiden kan, dat gemeenten minder opcomen heb ben, De heeren v. d. Tempel en Vliegen over dreven verschrikkelijk, toen zij het voorstel den alsof door do nieuwe regeling de klein tjes uitgemergeld zouden worden. Heden wordt over het amendement-v. d. Tempel gestemd. Het zal met groote meer derheid worden verworpen. NED. EIERCONTROLEBUREAU. Dezer dagen heeft onder leiding van den heer Breukers, directeur van de Coöp. Roer- mondsche Eierveiling te Utrecht een bespro king plaats gevonden tusschen vertegen woordigers van de Ned. Pluimveefederatie, de verceniging van Bierhandelaren „Barne- veld en Omstreken", de GelderschOver- ijselsche Yereeniging van Eierhandelaren, en de Eierbeurs te Amsterdam. De vergadering werd mede bijgewoond door den heer inspecteur van den landbouw en door den Rijkspluimveeconsulent voor Nederland. Als leidraad voor de besprekingen dien den ontwerp-statuten en huishoudelijk regio- ment voor Ned. Eiercontrolebureau, ontwor pen door eeD commissie uit de Ned. pluim veefederatie. Na geringe wijzigingen vonden deze ont werpen algemeene instemming. Er werd besloten de gewijzigde ontwerpen aan de bovengenoemde vereen igingen toe t» zenden, deze in de gelegnheid te stellen vóór 15 Mei eventuccle opmerkingen kenbaar te maken en aan te wijzen wie als vertegen woordiger der verceniging in het voorloopig bestuur zal treden Het is de bedoeling 15 Mei direct tot op richting van het Nederlandsch Eiercontrolo- Bureau over te gaan HET OPHEFFEN VAN WEESHUIZEN. De heer W. A. Ortt, directeur van Zand bergen, waarschuwt tegen het opheffen van weeshuizen en het plaatsen der wcezen in gezinnen. Volgens den heer Ortt laat de gezinsvei^ pleging in ons land veel te wensohen over. Wil men een weeshuis reorganiseeren in de lijn der gezinsverpleging, dan dient vol gens de heer Ortt wijziging te komen in de tot dusver gevolgde methode en o.a. de lei ding niet opgedragen worden aan gepen- sionneerden of gefortuneerden. Aanstelling van een inspecteur of inspec. trice acht hij gewenscht. wil men de ge zinsverpleging op ccnieszins groote si/haal toepas-rv Of men vertrouwc ziin weezen ter opvoeding toe aan instellingen, die geheel op gezinsverpleging zijn inge steld. die over ervaring en goed nersoneel beschikken en die tevens tehuizen hezitfen voor die kinderen, die minder geschikt zijn voor de plaatsing in een gezin. ALMELO. LANDBOUWBANK. De heer J. Voskamp werkzaam ten kan tore der Landbouwbnnk alhier is uit 61 solli citanten benoemd tot D recteur der Landbouw, bank to Oosterwolde (Fr.),

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1