VRIJDAG 19 APRIL 1929 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Litwinoff poogde gister de voorbereiden de ontwapeningsconferentie te forceeren tot eon uitspraak over de bepalingen van zijn ontwerp-conventie voor evenredige bewape ningsvermindering en de andere delegaties trachtten aan deze noodwendigheid zooveel mogelijk te ontkomen. Zij wilden noch de beginselen van Litwi- noffs conventie uitdrukkelijk goedkeuren, noch deze uitdrukkelijk verwerpen, omdat zij vreesden, dat de sovjet-regeering een Verwerping zou uitbuiten als een nieuw tee- ken, dat het den Volkenbond stellig niet eerlijk om ontwapening te doen is. Geen der gedelegeerden ging hierop in. Alleen de Italiaansche gedelegeerde De Marinis kwam openlijk voor zijn meening uit Hij gaf aan Litwinoff te kennen, dai Italië van meening is, dat de ontwapenings conferentie inderdaad een bewapeningsver- mindering zal moeten tengevolge hebben. Hij herhaalde, dat Italië bereid is tot het laagst mogelijke niveau van bewapening at te treden, onder dit ééne voorbehoud echter, dat geen enkele vastelandmogendheid van Europa een grootere bewapening zal heb ben. De Mariniss bepleitte hier dus weder de gelijkheid van bewapening tusschen Italië en Frankrijk, een stelling, die ongetwijfelo nog tot zeer groote moeilijkheid zal aanlei ding geven. Van een evenredige vermindering der be wapening, zooals Litwinoff als tweede he- finsel verkondigd had, wilde De Marinis echter niets weten en ook het derde punt van Litwinoff, dat reeds in deze commissie het coefficient van bewapeningsverminde ring zal moeten worden vastgesteld, ver wierp de Italiaansche gedelegeerde. Ten slotte deed de gedelegeerde van Tsjecho-Slowpkije een voorstel, dat nieuw uitstel van beslissing hracht. Het bureau dor commissie zal nl. vandaag advies mots ten uitbrengen of. met het oog on den staat van de commissie en haar werkmethoden de aanneming van ve nieuwe resolutie van Litwinoff over de drie hoofdbeginselen mo- geliik was, hetgeen ook Litwinoff ten slotte goedvond. BALDWIN'S VERKIEZINGSREDE. Voor een auditorium van twee duizend personen, onder wie alle leden van zijn ka binet, heeft de Britsche premier Baldwin liet program der conservatieve partij, in ver band met de algemeene verkiezingen, uit- eengezet Tegenover de opgeschroefde beloften van Lloyd George, den leider der liberalen, in take de werkloosheidsbestrijding, zeide hij, dat de conservatieve partij op den ingesla gen weg zou voortgaan. Wij zijn bezig ons concurreérend vermogen op de wereldmarkt te heroveren. De handel verbetert en, mits er geen ramp ons treft, zal de vooruitgang aanhouden en verbetering volgen. Ons pogen zal er steeds cv gericht zijn, mannen duurzaam werk te verschaffen, liever dan lapmiddelen, gebruiken. .Wij zijn tegen plannen, waarvoor groote bedragen geleend moeten worden, omdat daardoor gevaar voor inflatie ontstaat Ik kan de verantwoordelijkheid niet aan vaarden, verklaarde de premier, experimen ten te ondernemen, die een stijging jn de kosten van het leven kunnen veroorzaken. Na verschillende politieke zaken te heb ben besproken, waarbij hij t.a.v. den land bouw zei, dat f»utectie uitgesloten en sub sidie van geen nut zou zvn tenzij gegaran deerd voor een onbepaald aantal jaren, doch niemand kon die garantie geven. De nieuwe regeering zou alle krachten aanwehden om krotten op te ruimen en het onderwerp kinder- en moedórsehapszorg ernstig ter hand nemen en de ontwikkeling van nieuwe hulpbronnen in de koloniën be vorderen. In zijn verkiezingsrede heeft Baldwin nog voorspeld, dat de conservatieven bij de ko mende verkiezingen dezelfde meerderheid zouden behalen als Disraeli verkreeg in 1874, een meerderheid namelijk van 110. DE POKKEN TE LONDEN EN ELDERS. 218 pokikenpatiënten zijn thans te Londen onder 'behaindelrag. Gister was het aantal 202. In het Lagerhuis heeft de minister van volksgezondheid verklaard, dat er eich on der de passagiers en de bemanning van het stoomschip „Tuscama", dat uit ïndië kwam, 45 gevallen van pokken hebben voorgedaan. Zeven patiënten waren overleden. Onmiddellijk waren krachtige maatregelen genomen, om uitbreiding van de ziekte te beletten. Die maatregelen blijken afdoende te zijn geweest. Het stoomschip is 17 dagen geleden aan gekomen en het gevaar voor uitbreiding dezer ernstige epidemie is thans geweken. Het blijft echter mogelijk, dat er zich nog meerdere gevallen van pokken voorloopig zullen voordoen. De burgemeester van Havre heeft een te legram tot de regeering te Parijs gericht, waarin hij aandringt op het nemen van maatregelen, om het gevaar voer het over brengen van de pokken uit Engeland te ver hinderen. ERNSTIGE ETHERONTPLOFFING. VELE GEWONDEN. Door de ontploffing van een uit groote hoeveelheden ether besta-nde lading van een vrachtauto werden in het stationskwar tier te München drie mannen en een vrouw jjwaar en meerdere personen licht gewond. De ether werd in groote glazen ballons getransporteerd. De oorzaak der ontploffing Is nog niet opgehelderd. Uit de etherlading sloegen haast huizen- hooge steekvlammen op en bijna op hetzelf de oogenblik stonden do klecren van vlei personen, die zich in de nabijheid van den wagen bevonden, in vlammen. Door de tegenwoordigheid van geest van tnenschen uit het publiek werden de getrof fenen, die in panische schrik wegliepen, voor erger bewaard. Zij werden op den grond getrokken en het vuur aan hun klee- ren werd gedoofd. Intusschen had de brendende ether de benzinetank van de auto aangetast, die even- teens explodeerde. Door don luchtdruk werden do vensterrui ten van het huis, waarvóór het ongeluk ze* schiedde, vier groote vensters van een nabij gelegen café cn de café-meubilecring ten deele vernield. De chauffeur van de vracht auto kreeg zware verwondingen. Do bran dende resten van de auto werden daarna «k*>r de brandweer la korten tijd gedoofd. DE HERSTELCONFERENTIE MISLUKT? DUITSCHLAND ZOU VERHOOGING DER JAARBETALINGEN WEIGEREN. Een Amerikaansch tusschenvoorstel afgestuit op de Franschen. DE DOOR DUITSCHLAND VOORGESTELDE PLANNEN. Eén plan mèt en één zonder koloniën. Havas melt uit Parijs het volgend bericht: Daar Schacht weigert de Duitsche voorstel len te verhoogen, zullen de Duitsche gedele geerden niet meer deelnemen aan de confe rentie. Nader wordt uit Parijs d.d. 18 Aprn De subcommissie-Kevèlstoke heeft an twee zittingen te hebben gehouden, haar werkzaamheden gestaakt, zonder tot een resultaat te zyn gekomen. Na afloop van de tweede zitting werd offi cieel bekend gemaakt, dat de Duitsche dele gatie geweigerd heeft, het gisteren door haar gedane vóorstel tot betaling van 87 annuïtei ten elk van 1650 millioen goudmark te verhoogen. Dientengevolge zullen de Duitsche gedelegeerden niet meer deelnemen aan de werkzaamheden der schadevergoeding3coiife- rentie. De vertegenwoordigers der schuldaischerssta- ten zullen morgen nog een zitting houden, om raport over het onderwerp hunner missie op te stellen en te ccnstateeren, dat het hun onmogelijk is geweest, met de Duitsche gede legeerden tot overeenstemming over de oplossing van het vraagstuk der schadever- Volgens berichten uit Berlijn heeft Owen Young, voordat de beraadslagingen afgebro ken wei-den, nog het voorstel gedaan, om voorloopig slechts over een voorloopige rege ling, hetzij voor een tydvak van o, 10 of 15 jaar te onderhandalen. Van Amerikaansche zijde is men daarbij in de gedachte uitgegaan, waarvoor ook van Duitsche zijde werd gevoeld, dat net feitelijk bóven het menschelijke vermogen gaat, om een land voor een tyd van 37 jaar tot zulke ontzaglijke betalingen- te verplichten, aange zien alles, wat na afloop van een termijn van 15 jaar kan geschieden, slechts op ramingen kan berusten en geen punten voor een zake lijke beoordeeling voorhanden zijn. Het Amerikaansche voorstel vond de sym pathie der Engelsche gedelegeerden. Het Duitsche aanbod week over het algemeen niet zeer belangrijk van dit Amerikaansche voor stel af, terwijl ook de cijfers in het memo randum der geallieerden, zonder rekening te houden met de eischen van België tot beta ling van de in België achtergelaten mark- b.'ljetten en van de Amerikaansche bezettings- kosten, niet ver afweken van net Duitsche aanbod, zoodat hier nog een mogelijkheid voor toenadering aanwezig was. _Het schijnt, dat men van Fransche zijde niet op een voorloopige regeling wenschte in te gaan. Uit" Berlijn wordt nog gemeld: Het offi- iee'.e - Havasbericht over het vetfoop (]er beraadslagingen van -de Revelstoke-commissie wordt, hier als geheel misleidend blschouwd. De Duitsche gedelegeerden hebben alleen verklaard, dat zij niet ih stcat zijn, om op eigen gelegenheid hoogere annuïteiten aan te bevelen, tenzy voorstellen aan de hand wor den gedaan, waardoor het Duitsche betalings- xmogen zal toenemen. Onder deze omstandigheden heeft de sub commissie vastgesteld, dat zy niet tot over eenstemming is kunnen komen en zal daar de plenaire vergadering van morgen, ook de Duitsche gedelegeerden zul len deelnemen, rapport uitbrengen. Eerst in de plenaire vergadering van mor gen zal beslist worden, wat verder zal ge schieden. Intusschen wordt uit Parijs bericht, dat mevrouw Schacht reeds naar Berlyn is vertrokken. i oplossing voor korten termijn. zyn, zyn vanavpnd bekend gemaakt. Het Duitsche memorandum stelt twee plannen voor, .welker uitvoering telkens van bijzon dere voorwaarden Afhankelijk is.- Be'de plan nen komen neer op de betaling van 37 annuï teiten, elk van 165Q milToen mark. Volgens het eerste plan worden de betalingen verdeeld in een gedeelte van 450 millioen mark, waar van de betaling geen bescherming zal gen'e- ten, een gedeelte van 225 millioen mark, dat transferbescherming zal genieten, een gedeelte van 225 millioen mark, dat zoowel ten opzichte van het overmaken naar het buitenland als het opbrengen in het binnenland bescherming zal genieten en een gedeelte van 750 millioen dat in leveringen in natura zal worden op gebracht. Déze betalingen zullen telkens in de eerste helft van het jaar kunnen wordên verricht, met uitzondering van het niet beschermde gedeelte van 450 millioen. De betalingen, welke transferbescherming genieten, zullen in den loop van 10 jaar van 225 tot 600 mil lioen stijgen, de betalingen voor het tweede beschermde gedeelte eveneens van 225 tot 600 millioen, terwijl de leveringen in natura in clen loop der tien jaren vaai 750 tot 200 milli oen zullen verminderen om het elfde jaar geheel op te houden. Een voorwaarde voor dit plan is, dat het betalingsvermogen van Duitschland zal toe nemen. De Duitsche deskundigen z:en de mogelijkheid hiervoor o.a. in een verbetering van Duitschlands positie, wat het betrekken van grondstoffen betreft, waardoor de invoer van Duitschland zou verminderen. Deze mogelijkheid zou b.v. in overzeesche landen kunnen worden gevonden, die Duitscliland dan op eigen kracht tot ontwikkeling zou moeten brengen. De hooge invoer van levensmiddelen is voor Du'tschland noodig geworden, doordien belangryke Duitsche gebieden in bet Oosten van het ryk afgenomen zijn, terwijl ook Oost- Pruisen van het overige rijk gescheiden is. Hier zouden derhalve verlichtingen verkregen moeten worden. Verder is een voorwaarde voor hst Duitsche betalingsvermogen, dat Duitschland's wereld handel toeneemt en buitenland sche markten voor afzet van Duitsche goederen worden geopend. Voor het geval de schuldeischersstaten niet bereid zyn om aan de Duitsche wenschen en verlangens op de zooeven genoemde gebieden tegemoet te komen, waardoor het Duitschland mogelyk gemaakt zal worden, om zonder bui- tenlandsche renten uit eigen middelen de betalingen te doen, zal het tweede plan toe gepast moeten worden, volgens hetwelk de zelfde bedragen zullen worden betaald, waar bij echter de helft transferbescherming zal genieten, wat het opbrengen van het bedrog van Duitsch'and zelf betreft. Volgens dit plan zal hét bedrag, dat trans ferbescherming geniet, gedurende de eerste ten jaar van 450 tot 825 millioen mark stij gen, het hedrag, dat in het binnenland zal worden opgebracht en eveneens beschermd za! zyn, eveneens van 450 tot 825 millioen, terwijl de leveranties in natura in hetzelfde tydvak van 750 tot 200 millicen verminderd zullen worden, om in hetzelfde jaar geheel op te houden. Verder ontwikkelt het memorandum de grondbeginselen voor iedere regeling der schadevergoeding, terwijl voorts een overzicht wordt gegeven van de werking van het Da- wes-plan en de voorwaarden worden uiteen gezet, welke voor het doen der betalingen noodig zyn. Deze voorwaarden komen in hoofdzaak neer op- een toeneming van den Bu'tschen afzet in het buitenland. Voorts verklaart het memorandum, dat een nieuwe régeling natuurlijk gepaard zou niné- teri gaan met de opheffing van het tegen woordige stelsel van controle. Het memorandum herinnert voorts nog daaraan, dat Duitschland in de tien jaren na den oorlog reeds 40 milliard in contanten en leveringen in natura heeft betaald, waa<-by nog 6 te milliard voor de Dawesbetalingen komen. Deze betalingen zyn slechts mogelyk geweest door het Duitsche vermogen aan te spreken en buitenlandsche leeningen op te nemen. De Duitsche gedelegeerden hebben besloten, do onderhandelingen verder door te voeren, omdat ih verband met het belang van de geheele materie iedere mogelijke weg bégaan moet worden, welkeeen draaglijke oplossing iii uitzicht stelt. Er zouden nog andére moge lijkheden kunnen worden overwogen. Indien een overeenstemming over de lange periode van 37 jaar niet tot stand zou kun nen komen, zou wellicht gedacht kunnen worden aan een overeenkomst voor een kortere periode van ongeveer 10 tot 15 jaar, aange- z'en de voorstellen van de 6chuldeischors- staten voor de eerste jaren niet zoo veel van de Duitsche verschillen, als voor de latere jaren. lichte en zware beroepen meer systcmatiscn te kunnen doen plaats hebben. J. de Kanter zet zijn beschouwingen over: „De Leerling- opleiding in de Rott. Metaalindustrie" voort en bespreekt nu de belangrijke vraag of het aanvullend theoretisch onderwijs voor ae le/rlingen_ in de metaal-industrie zal gege ven worden aan de Ambachtsscholen of aan de Avond-teelcenscholen. Het blijkt, dat de Rott industrieelen aan het laatste de voor keur hebben gegeven. E. J. van Det vangr een artikel aan over „Toelating van leer lingen tot de Nijverheidsscholen" en vindt daarbij gelegenheid een model van een psv chologisch onderzoek voor de toelating van leerlingen in de metaalindustrie te behande len. De rubriek uit de praktijk bespreekt een geval van een beroepswensch, die onmoge lijk vervuld kon worden. De afl. wordt voi der besloten met berichten en mededeelin- gen. ACADEMISCHE EXAMENS. Tacnnlsetie llooaMChoo'l te Gêsl.: CivielinKonleiir: cand. ex., do ht van der Wissel to Don Haag. Blectrotechnlek: prop, ex., do heer Gate, gob. te Dordrecht. RUks'Universiteit te Leid slaagd: (Jodgeleerdhel Leidon. a G. F. D. Loches tc ex., de heer A. te Velde i do hoor C. L. H. M. i UIT HET BAKKERSBEDRIJF. Collectief contract. Tusschen de Chr. Coöperatieve broodbak kerij en verhruiksvereeniging „Manna" te Utrecht en den Nederl. Contralen Bond van Chr. arbeiders in de voedings- en gonoinnd- deïenbedrijven is, ingaande 15 April 1929, een collectieve arbeidsovereenkomst voor de in genoemde onderneming werkzaam zijn de arbeiders afgesloten. In deze overeenkomst zijn weekloonen vastgesteld ten bedrage voor: meester knecht f 40, ovenist-deegmaker f 35, brood bakkers f 32, broodbezorgers een grondloon van f 30 plus een overeen te komen provi sie. De loonbepaling van den chef-bakker valt buiten de regeling. Voor jeugdige ar beiders van 1723 jaar is een loonschaal vastgesteld, dewelke zich aan bovengenoem de loonen aansluit. Tevens zijn opgenomen tal van andere bepalingen als de uitbetaling van kinder toeslag, zes dagen vacantie met een half weekloon als reispenning, ziekte-uitkeerin gen. Verder is vastgelegd een bepaling in zake verplicht lidmaatschap, verzuim met behoud van loon, scheidsgerecht enz. UIT DE STEENINDUSTRIE. Nog geen overeenstemming. De ryksbemiddelaar, de heer IJsselstein, heeft Woensdag een conferentie gehad met de vpartjjen, betrokken by het dreigend conflict ten de Waalsteen'ndustrie. Deze conferentie heeft nog geen volledige overeenstemming ge bracht. Kunst en Letteren. DE WERELDBIBLIOTHEEK. Ia het handige formaat van de Wereld bibliotheek is een klein boekje verschenen met een zestal overdrukken van artikelen uit het orgaan dezer bibliotheek „Boeken nieuws". Het werkje telt G5 bladzijden en beya* dc volgende opstellen: 1. De W. B. en onze literatuur, door Herman Poort; 2. De W. B. en de beeldende kunsten, door Dr. G. Knuttel Wzn.; 3. De W. B. en het tooneel, door Frits Lapidoth; 4. De W. B. en de ar beiders, door P. Voogd; 5. De W. B. en de Vrouw, door Anna van Gogh-Kaulbach; 6. De encyc-lopaedie in monografieën. Deze artikelen zetten uiteen wat de We reldbibliotheek op deze verschillende ter reinen zooal gedaan heeft Het eerste stuk, van Herman Poort, zet op duidelijke wijze uiteen de groote en moei lijke taak die een uitgever heeft in ons land. Er zijn, zegt hij, twee kanten aan een uit geversbedrijf: een materieele en oen idea listische. Hij moet b'oeken op de markt bren gen die goed zijn om te lezen en die tevens gekocht worden. Voor de Nederlandsche let toren "heeft de W. B. veel gedaan, al was het alleen maar door de Vondel-uitgaven. Maar ook voor de in onzen eigen tijd geschapen literatuur heeft de W. B. zich een taak ge steld. En die is heel wat moeilijker, gevaar lijker en verantwoordelijken Copie wordt er genoeg aangeboden, maar het moeilijkst is het te vinden wat niet wordt aangeboden. Hei-man Poort zet dan uiteen welke moderne kunstwerken de W. B. het publiek heeft gegeven. Een lezenswaard- propagandageschrift. Geeti drukdoende, overdrijvende reclame, maar louter een waarhcidget'rouwo weer- gave'van feiten. Het wordt op aanvrage kos teloos verstrekt. Land- en Tuinbouw. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. TECHNISCHE HOOGESCHOOOL TE DELFT Bij Kon. Besluit is benoemd tot president- curator Ir. J. F. de Vogel. De benoemdp slaagde in 1899 voor het diploma voor civiel ingenieur. Van 19061921 was hij secretaris van het Colt lege van Curatofen en in 1921 werd hij benoemd tot curator van de T. H. Hij is Voorzitter van de Kon, Vereeniging >or Luchtvaart. Prof. Dr. 6. JELGERSMA. Naar wij vernemen is Prof. Dr. G. Jel- gensma, hoogleeraar in de Psychiatrie aan do Rijksuniversiteit te Leiden, in het Diaco- nesseohuis aldaar opgenomen, waar hij een opera de heeft ondergaan. Zijn toestand is niet onbevredigend. LAGER ONDERWIJS. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Scheveningeim (Geref. Kopschool,Ha ringkade 167, hoof J A. Fortgens), H. Dorui- t-er te Bussum (Inst. Brandsma). Den Ham (Geref. School, hoofd H. A. Beukenkamp), G. Jansen te Nijverdal. Me de op drietal stonden H. T. van den Koppel te Oldebroek en R. Leerling te Appelscha. Hengelo, C. S'orm te Vlaardingen. Amstelveen (Chr. Nat. Kopschool voor M. U. L. O., hoofd M. Keuleinans), J. P. Eijkelenboom te Kampen. Bo de gr a ven (als teeraar aaai de Chr Nijverheidsschool voor Meisjes), C. A. P. Hoogte ijling, ond. aan de Groen van Prinste rerschool, aldaar Roswinkel, B. Zijlstra te Munneker- zijl. L e ra m e r (Kon. Wii'ih.school, hoofd S. T. van der Kodi), J. Rusch te Willemsoord. Nieuw- en SLJoosland (Z.), J Dronkers te lerseke. Katwijk aan Zee, E. W. de Vries te Ureterp. J. MULDER, t Te Soekabocmi is, 46 jaar oud, overleden de heer Joh. Mulder, directeur van de Chr. M. U. L. 0.-Sch9Ql aldaar. De heer Mulder, die ongeveer 15 jaar gele den naar Indië vertrdk, was te voren onder wijzer aan de Da Costa-School te Rotterdam (Noorden). VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS Tot lüd van het Hoofdbestuur is gekozo' mej. S. Voogd te Schiedaim. De agenda voor de 75ste Alg Vergadering, te Amsterdam op 2123 Mei a,s. te houder geeft aan: Dinsdagmiddag: Toespraken van den Voorzitter der Regelingscommissie én var den Voorzitter der Vereeniging, rede van den oud-Minister Dr. J. Th. de Visser, eu toespraken van vertegenwoordigers der Rp geeriwg van land, gewest en stad, der Volks- vertegenwoordiging en der Hoofdinspectie Woensdagmorgen: Mededeelingen, toespra ken van vertegenwoordigers van organisu ties in verband met het 75-jarig bestaan de: Vereenigiinig. Woensdagmiddag: Rede van Prof. Dr. W. .1. Aalders over „Bijbelsch Onderwijs en de Mystiek". SCHOOLRAAD. Tot gedelegeerde van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel (voor Noord- Holland behalve het Gooi) is benoemd Ds. J. H. F. Remme te Amsterdam. SALARISREGELING By Samson te Alphen a. d. Eyn is de 6e druk verschenen van Salarisregelixlg voor de Onderwyzers, overeenkomstig het BezoMi- gmgsbeslu t Burgelijke Rijksambtenaren 1928, met toelichtingen ontleend aan de practijk „JEUGD EN BEROEP". Afl. 4 van „Jeugd en Beroep" (uitgave J. Muusses, Permerend), bevat een vervolg van het artikel van E. J van Det over; „Wat Am sterdam voor de jeugdige gemeentewerklie den gaat doen", waarin de samenstelling van het werkliedenpersoneel der. Gemeente- wordt behandeld benevens de positie en de vooruitzichten van de jeugdige^.-Anna Po lak bespreekt In haar vervolgartikel „Meer psychisch dan technisch", beroepen bij het onoerwijs en de onmogelijkheid de geschikt heid daarvoor door psychotechnisch onder zoek vast ie stellen. Dr. H. W. Berinsohn behandelt In „Medische Beroepsanalyse" de nieuwste onderzoeking om langs exact weten- schappelijken weg te bepalen wélken graad van inspanning de verschillende .oepen veraischon en alxoo oom eodenci» DE EERSTE GROENE VEILING. Onder Directie van H. B. G. te Lisse zal te Egmonü een Crocussenveiling worden ge houden op 2J April a.s. Belangrijk zal deze veiling zyn door de prima soorten die aan geboden worden. De algemeene vergadering van liet Utreöhtscli Landbouwgeiioutschap wordt 2i> ivlei a.s. te Utrecht genouden. DE TULPENTEELT IN HET WE3TLAND. Men meldt ons uit Honselersdijk: Door de meer gunstige weersgesteldheid zijn ue prijzen der tulpen in liet bijzonder ue laatste dagen sterk teruggeioopen. Kr wordt zëlls van 25 ct. per stuk besteed. In het Wesllund is besloten tot oprich ting van,een monument voor wyien pastoor veruuruli, ais gruiuuegger van de uruiven- jn die sUuen, door het invoeren muui'Kussen, waaruit later de \va- ontstonden, liet oprientiugs- oomite bestaat uit ue heeren: G. W. ivauip- senoer, burgemeester van Monster; J. H. Crezes, burgemeester van De Lier; J. Ba- rendse, voorzitter van den Bond vvestland; A. C. van Kuyven, voorzitter van den kring Vvestland \au dexi L. 'i'. D.; M. v. d. Doui, secretaris Bond Westland, en Ir. Riemens. RukstuinbouwconsulehL In het comité beunen nu alle burgemees ters van liet Westland zitting genomen, alle voorzitters der Veilingvereeuigingen, de Rijkstuinbouweonsuient en het kringbestuur van den L. T. B. Gemengd Nieuws. E. H. B. O. Het maandblad der Ned. Ver. Eerste Hulp bij Ongelukken, dat onder den naam ,JJe Voorpost van den Dokter" verscheen, behan delt in het tweede nummer o.nï.: Ziekenver- voer in het Ned. Roode Kruis, Fouten bij E.H.B.O.-verleening. De secretaris der Ned. Ver. van Docenten in E.H.B.U. Dr. J. W. Loos doet een wedstrijd-opgave, die er wezen mag, die in de Voorpost besproken kan worden. EEN NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ. Uit Sittard wordt gemeld: Tijdens de arrestaiie van een verdacht individu in den nacht, heeft de arrestant nabij het politiebureau plotseling zijn re volver getrokken en geschoten op den agent Gijfberts, die in den linkerlong en in den arm getroffen werd. Vóór dat de arrestant gelegenheid had op den tweeden agent te schieten, wist men hem onschadelijk te ma ken. Hij liep hierbij ernstige hoofdwonden op. De gearresteerde bleek een Duitsoher te zijn ,en droog verschillende inbrekersmate- riaien bij lich. UIT HET SOCIALE LEVEN Weerbericht. Nijverheid. UITBREIDING SCHOENENFABRIEK. De schoenenfabriek v.h. F. Verschuur te Nijmegen heeft een stuk grond van 11.000 M2. aangekocht, gelegen tusschen Groes- beeksche weg en Geldersch Hof. ITet nieu we fabriekscomplex zal werkgelegenheid bieden aan een vijfhonderdtal arbeiders, die voor een belangrijk deel uit ongeschool de krachten zullen kunnen worden gerecru- teerd. Het personeel is momenteel 150 ar beiders sterk. Rechtzaken. HAAGSCH GERECHTSHOF. Aanrijding op de Ged. Slaak te Rotterdam. Het Hof heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen den chauffeur J. S. te Rotterdam, die door de rechtbank al daar, wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld, veroordeeld is tot 6 maanden gevangenisstraf, met ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen voor den tijd van een jaar. Het zou nl. aan de schuld van dezen ver dachte te wijten zijn geweest, dat hij, op 31 Aug. 1928 op de Gedempte Slaak te Rotter dam, in staat van dronkenschap een auto besturende, een handwagenbestuurder en vervolgens een op het trottoir wandelende juffrouw heeft aangereden. Iiet-.HpJL bevestigde bij .verstek het vonnis Aquo.- Oplichting. Het Hof heeft bevestigd het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank, waarbij Th. J. W., koopman en W. V., caféhouder, bei den te Rotterdam, thans gedetineerd, we gens oplichting, zijn veroordeeld ieder tot 2 jaren gevangenisstraf. Arresten. Het Hof hoeft verder uitspraak gedaan in de volgende zaken: W. van S., huisvrouw van F. E., kamer verhuurster te Den Haag, is door de Haag- sche rechtbank, wegens het bevorderen van ontucht door anderen met derden, veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. Het Hof legde deze straf voorwaardelijk op met een proeftijd van 3 jaren. M. C. J. van H., echtgenoote van Chr. F. E. S., zonder beroep te Rotterdam, is door de rechtbank aldaar, wegens heling, veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. Ook Jeze straf werd door het Hof voorwaardelijk op gelegd met een proeftijd van 3 jaren. Ph. B., koopman te Rotterdam, is door den politierechter al/Jaar, wegens eenvou dige beleediging, veroordeeld tot f 10 boete subs. 3 dagen hechtenis. Deze verdachte werd niet ontvankelijk verklaard 'n 't door hem ingestelde hooger beroep. C. G., koopman, zonder vaste woonplaats, is door den Haagschen politierechter, we gens wederspannigheid, veroordeeld tot 5 weken gevangenisstraf. Het Hof verminder derde de straf tot 14 dagen. Het Hof heeff bevestigd: het vonnis van den politierechter te Rot terdam, waarbij P. J. B., koopman aldaar, wegens schuld-heling, is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf; het vonnis der Haagsehe rechtbank, waar bij J. B., landarbeider te Oegstgeest, wegens het plegen van ontuchtige handelingen met jongens heneden den leeftijd van 16 jaar, is veroordeeld tot plaatsing in een bijzon dere strafgevangenis voor den tijd van een jaar; het vonnis van don Haagschen politie rechter, waarbij A. H., zeeman te Noordwijk Barometetiitand. Hoogste stand 775.0 te Isafjord. Laagste stand 744.5 te S&rna. Verwachting van liet Koninklijk Meteoro. logisch Instituut <e De Bill: Meest zwakke tot matige wind uit Zuide lijke of Westelijke richtingen, licht tot half bewolkt, aanvankelijk nog droog weer en zelfde temperatuur voor het Zuiden; voor het Noorden tijdelijk wellicht toenemende Westelijke wind en kans op eenige regen. I' 1 ETSERS, LiCUT <>P: Van 2021 April van 7.35 nam. tot 4.20 vra. aan Zee, wegens mishandeling, is veroor deeld tot. f 50 boete subs. 50 dagen hech tenis; het vonnis van den Rotterdamschen po litierechter, waarbij J. J. T., stoker te Rot terdam, wegens vernieling, is veroordeeld tot f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis; het vonnis van de rechtbank te Dor drecht, waarbij D. P., schecpsbewerker te Sliedrecht, wegens het openlijk met vereen de krachten geweld plegen tegen eenige politiebeambten, is veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf; liet vonnis van de rechtbank te Rotter dam, waarbij J. H., koopman aldaar, we gens diefstal, is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf; het vonnis van den Haagschen politie rechter, waarbij C. C. A. v. d. G., vrachtrij der in Den Haag, wegens verduistering, is veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. HAAGSCHE RECHTBANK. Noodlottlngo aanrijding op den Benoorden* Dood door schuldf Voor de Haagsehe rechtbank heeft gister terechtgestaan de vischhandelaar M. T., uit Den Haag, terzake van het veroorzaken van dood door schuld. Het zou nl. aan zijn on voorzichtig, onhandig, onoordeelkudig en onachtzaam rijden te wijten zijn geweest, dat hij in den middag van den 14en De cember van het vorige jaar, omstreeks drio uur, op den Benoordenhoutscheweg met 'n door hem bestuurden automobiel, komendo van den kant van Wassenaar en gaande ln de richting van de Koningskade, ter hoog te van de Hoyiemastraat, een zich op ge noemden weg bevindend meisje heeft aan gereden, welk meisje, de fröbelonderwijze res E. J. M. F., tengevolge daarvan zoo danige ernstige wonden bekwam, dat zij vrijwel onmiddellijk is overleden. Verd. zeide met ongeveer 30 K.M. snel heid gereden te hebben. Door de gladheid begonnen de achterwielen te slippen en de auto gleed naer rechts. Hij heeft toen zijn stuur naar links willen orhgooicn. Hij was toen het meisje reeds gepasseerd, dit moet geraakt zijn -door het achtergedeelte van den auto. Verd, heeft dat niet kunnen zien. Deskundigen verklaarden, dat de banden van de auto bij de gladheid veel te hard waren en dat uit de verschillende omstan digheden mag worden afgeleid, dat ver dachte geen bekwaam chauffeur Is. Het O. M. eischte 3 maanden gevangenis straf wegens roekeloos rijden. De verdediger pleitte voor het opleggen van een voorwaardelijke straf. Uitspraak 2 Mei a.s. Gisteimiddag heeft voor dg Haagsehe rechtbank nog terecht gestaan de loodgie ter D. VV. G. uit Den Haag, terzake van opp ruiïng. Hij zou nl. in den nacht van 20 op 21 Januari van dit jaar, toen er in 't West einde een ernstig relletje heeft plaats ge had, waarbij twee agenten van politie da nig zijn mishandeld, zekeren T., die op een der agenten lag. hebben toegeroepen: „Slaat hem dood; snijdt hem de strot maar af. Piet!" enz. Verdachte ontkende, dat hij op het oogen- hlik van het relletje ongeveer half een des nachts in het Westeinde, ter hootrte van het Kortcnbosch, te zijn geweest. Wel is hij omstreeks één uur door het VVestein- de sekomen. De mishandelde agent als getuige ge hoord herkende den verdachte als :lon man, i'ie do opruiende woordpn heeft geroe pen. Verdachte had toen geen overjas aan. Uit het getuigenverhoor hleek voorts, dat verdachte later in dien nacht op 't poliPe- hiireaii hij den Lon=duinscheweg gek"--oeii is, omdat hij ziin jas verloren hnd. Toen een der aeenten hem vroee, hoe zu'ks kwam. gaf hij on. dat hij het kteedincr^Vlc kwijt was geraakt tijdens het relletje in het Westeinde. De jns is dien nacht op hpt po 'itiehureeu gehrocht door iemand, die daar- hij mededeelde de jas in hpt We«teinde bij hpt Kortenhosch irevonden te hehhen. TT et O. M. pochte 1 Jaar gevangenisstraf. Uitspraak 2 Me/i a s. Economie en Financiën» STOOMVAAR"* MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND". Naar wij vernemen Is heden in een ver gadering van. Commissarissen der Stoom vaart Maatschappij „Nederland" besloten om aan de Algemeene Vergadering van Aan deelhouders, welke 16 Mei a.s. gehouden zal worden, voor te stellen een dividend uit te keeren van lU/2 pCt. (v. j. 11 pCt.) DE WONDERLIJKE REIZEN EN AVONTUREN VAN TOONTJE EZELSVEL. 01. Neef komt nu spoedig met zijn buit En stalt dien op de tafel uit. Vedbazend, wat een stapels geld! Ze staan er allen van versteld! „*t Is werk'lijk kolossaal!" zegt prof, „Dat noem ik je een reuzenbof! 't Is weliswaar het slijk der aarde, Maar voor ons doel van groote waarde! Daar klinkt hel plots'ling: „Handetï hoog!" Drie roovers, met begcerïg oog, Zijn op de tafel toegesneld En grijpen al het kostb're geld! Eén van 't gespuis houdt bon zoolang Met zijn revolver in bedwang Zij staan te trillen op hun boenen, Totdat de dieven zijn verdwenen. (Wordt Maandag vervolgd^

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2