DONDERDAG 18 APRIL ÏC29 TWEEDE BLAD PAe. o STADSNIEUWS VOORDORP-BAZAR. gezel_.ge slotbijeenkomst. Het. is vandaag de laatste dag van d Voordorp-bazar. Wanneer men dit leest beeft men nog slechts de gelegenheid, betreft den bazaar zelf, hedenavond van 10 uur de foyer van de Stadsgehoorzaal bezoeken en natuurlijk doet men dat, als men er nog niet is geweest en ook al men er geweest, mag men gerust nog keertje terugkomen. Laat de laatste avond de beste zijn. Vrijdagavond te 8 uur wordt een gezelli ge si ot-bijoenkomst gehouden met zang, de clamatie en muziek, Ds. Kuilman zal in de ze T7>mkomst het woord voeren. Het wordt een goede avond. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Te Leiden is opgericht het „Inst'tuut Preventieve Geneeskunde". Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren: prof. jhr. dr. W. J. M. van Eysjnga, rector-magnifi- eus der Leidsche Universiteit; mr. P. J. Idem burg, secretaris van curatoren dezer uni- vesiteit; prof. dr. J. A. J. Barge en prof i'.r. E. Gorter, hoogleeraren by de medische faculteit dezer universiteit en dr. M. D. Horst, directeur van den gem. geneeskundi gen dienst te Leiden. Omtrent het doel van het Instituut ver nemen wy, dat dit beoogt de studie van de preventieve geneeskunde op allerlei gebied, zooals bij zuigelingen, moeders, by tubercu lose, beroepsziekten, besmettelijke ziekten, enz. Het Instituut, dat het eerste van dien ■ard in den lande is, zal in nauw veriiand staan met de Leidsche Universiteit, su'ks ten dienste van aanstaande artsen. Boven dien zal het ook zelfstandig onderzoekin gen kunnen iristellen naar de mogelijkheden tot voorkoming van ziekten. INTERNATIONALE ARTSENCURSUS. Onder leiding van Dr. Storm van Leeuwen tal op 20, 21 en 22 Mei hier ter stede weder «en Internationale Artsencursu-s won'.en ge geven over Allergische ziekten (asthma enz.) DE BOUW VAN DE HAVEN BRUG. De voorbereidende werkzaamheden, noodig voor den bouw van de nieuwe Havenbrug, verkeeren thans in een vergevorderd stadium. Nadat de noodbrug over de Oude Heeren gracht was gereed gekomen, is men met bekwamen spoed begonnen aan de tweede noodbrug, die de verbinding vormt tusscheu Oude Vest en Oude Singel. Men is thans bijna gereed met het heien der palen, zoodat spoe dig met het aanbrengen van het bruggedek kan worden begonnen. Intusschen Is gisteren reeds de directi.c- keet opgebouwd, terwijl men met den aanvoer van materialen spoedig zal beginnen. DE ONTWIKKELING VAN DE MODERNE BOUWKUNST. Voordracht van den heer J. Gratama. Gisteravond werd in de Jacoba-zaal van Hotel „Den Burcht" een druk bezochte bij renkonist gehouden, uitgeschreven door de Leidsche Kunstvereeniging, alwaar als spre ker optrad de heer J. Gratama uit Amster dam die een inleiding hield over: „de ont wikkeling van de moderne bouwkunst". Spr. wilde begrijpelijk doen maken dat de Tnoderne kunst geen gril is en wanneer men er iets meer van gaat begrijpen, komt men meer tot rust. Hierna deelt spreker een en ander meda over de kunst uit de laatste jaren. Mt een serie lantaarnplaatjes werd zijn betoog toegelicht Aan het slot van zijn inleiding wees spr. Ttog even op het afgebrande stadhuis en de van oordeel te zijn, dat alleen de levende mensch bezielende, levende kunst kan echenken. Met een dankwoord van Mr. Slagter werd ide avond besloten. ARBEIDSBEURS. By de Arbeidsbeurs stonden op 17 April 3929 ingeschreven 495 werkzoekenden. Op denzeüfden datum van het jaar 192S bedroeg het aantal ingeschrevenen 574, HANDELSREGISTER K. V. K. VOOR RIJNLAND. Opheffing. 17 April. H. Lambooy, handel In tabak, sigaren en pijpen, Leiden, Hooge- woerd 96. Wijziging. 17 April. J. Boogaards J.N.zn, bröodbakkery, Leiden, Maresingel 75. Wij ziging uitgeoefend bedrijf: thans: tevens koek- en banketbakkerij. Drukkerij en uitgeverij „Foreholta", Voorhout, Leidsche Vaart 2. Uittredend lid van het bestuur: G. P. de Graaf, te Voor hout. Uittredend Proc.: C. J. J. EgeJie. te Voorhout. De statuten zyn gewijzigd. Nieuwe directeur (met d. titel van bedrijfs leider): C. J. J. Egelie, te Voorhout. Nieuwe inschrijving. 17 April. Firma L. .T. Castelein, bakkerij, brood-, koek- en banket, annex winkel, Leiden, Lage Rijn dijk 9. Eigenaar: A, C. L. A Castlein, te Leiden Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN. EIND-EXAMEN H. B. S. Do Minister van Onderwijs heeft voor de cp 3, 4 en 5 Juli aan de Chr. H.B.S. alhier te houden eindexamens, de volgende gec.om- miteerden aangewezen, met wier medewer king deze examens zullen worden afgenomen: \V. A. J. van den Hurk, oud-directeur van den gemeentelijken telefoondienst te 'si-Gravtn- hage; mej. dr. W. A. t. de Meester, assistente aan de Ryksunvereiteit te Utrecht; J. Fil- lekes, oud-leeraar M. O. te 's-Gravenhage; dr. E. E. J. Messing, docent aan de Handels- boogeschool te Rotterdam en mevr. P. A. Broese van GroenauEllerkamp te Utrecht KAASMARKT. De kaasmarkt, die den afgeloopen winter in verband met te verwachten geringen aan voer tijdelijk is stopgezet, wordt Donder dag na Hemelvaartsdag, dus op 16 Mei, weer voor het eerst gehouden, en zal voor taan 's morgens om 9 uur aanvangen. GYMNASTIEK. Woensdagavond hield de Gymnastiekver- eeniging „Hou Vast" alhier haar uitvoe ring, met bal na. Zooals vanzelf spreekt tehooren onze Christelijke jongelui nooh op zoo'n avond, noch aan zoo'n vereenging te zijn! En dat is ook niet noodig. Zulke jon gens en meisjes werden gaarne verwacht by de Chr._ Gynastiekvereenigïng „Kwiek". Deze vereeniging kan heel goed nog wat le den gebruiken. Zij oefent Vrij dagsavonds in de Chr. H. B. S. Het is jammer dat nog veel jongelui van onzen kant lid zyn van „neutrale'» vereeni- gingen. Men ziet thans weer aan het ba!, waarmede de uitvoering van „Hou Vast" werd besloten, wat er van de neutraliteit overblijft. SCHEEPSBOUW. Van de scheepswerf der fa. Boot alhier werd met goed gevolg een motortar.kboot, groot pl.m. 25 ton, te water gelaten. Ter stond werden de kielen gelegd voor een mo- tortankboot van 30 ton, een sleepsohip van 550 ton en t e motorbooten, groot 160 ton. Al de;e vaartugen zyn of worden ge bouwd voor binnenlandsche rekening. Een motorkustboot, twee sleepsriiepen en een motor-sleepboot werden inmiddels nog afgeleverd. BOSKOOP. HET AUTO-ONGEVAL AAN DE ROZENLAAN. Naar wy vernemen is de toestand van de 7-jarige P. R., die op zoo'n noodlottige wy- ze aan de Rozenlaan door een vrachtauto werd overreden, en die in zorgwekkenden toestand naar het Ziekenhuis te Leiden werd overgebracht, thans van dien aard, dat gevaar voor het leven als gewtken kan worden beschouwd. INTERNATIONAAL CONGRES KAMER VAN KOOPHANDEL. Van 813 Juli zal te Amsterdam het vyfde congres van de internationale Kamer van Koophandel bijeenkomen, hetwelk naar men verwacht door een 1000-tal z a Eerlie den, waaronder vele van beteeken'.c, uit een 30-tal landen zal worden bijgewoond. Het is vereerend voor den Boskoopschen Tuinbouw, dat onze plaatsgenoot, de heer J. Dijkhuis is uitgenoodigd zitting te ne men in het Eere-comité, dat voor dit con gres is gevormd. „DE BOSICOOPSCHE VEILING". Veiling van 17 April. Rozen per bos: Mac. Keller f 1.30—1.60, Hadley f 1.20—1.60, Gemengde rozen 28—61 ct., Butterfly f 0.S0 —1, Marcel Royer f 1.10—1.40, Columbia f 0.601.10, Golden Ophelia f 0.600.90, Claudius Pernet f 1.50—1.90, Ophe'ia f 0.C0 0.80, Rosalandia f 0.801,40, Paulus Scar let f 0.59—0.97, Willi. Kordes f 1,30-1.70, Babyrozen per tak 1519 ct., idem in pot per stuk 45 ct. Lathyrus per bos 4047 ct., Prunustak- ken per bos 3150 ct., Kersentakken per tak 2529 ct., Malustakken per tak 67 ct. INGEZONDEN lïEDEDEELING. HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Hazerswoude op Dinsdag 16 April des vm. 10 uur. Afwezig met kennisgeving mevr. v. d. Meulen. Voorzitter is de burgemeestep, de heer J. v. d. Meulen, die de vergadering opent met gebed. De secretaris leest de no tulen, die v/orden goedgekeurd en vastge steld. De Voorzitter doet mededeeling van ingekomen stukken. Hierop komt aan de orde vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaat selijke inkomstenbelasting voor 1929-1930, De Voorzitter deelt mede dat B. en W. den raad voorstellen het vermenigvuldigingscijfer vast te stellen op 1. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Door den Voorzitter wordt daarop aan de orde gesteld: bespreking van de opheffing van den tol op de Koude- kcrksche Brug. De Voorzitter geeft een kort overzicht van het verloop dezer zaak. Zooals bekend is heeft de Minister van Waterstaat zich bpreid vprklnard te bevor deren dat een bjdrage zou worden verleend uit het Wegenfonds tot opheffing van den tol op de Koudekerksche brug, mits ook de Provincie en de beide gemeenten daartoe een offer wilden brengen. De Raad van Koudekerk besloot één zesde gedeelte van het totaal bedrag tot een maxi mum van 14000 en de Raad dezer gemeente besloot 8/s gèdeelte van de bijdrage jan Koudekerk tot een maximum van 11000 bij te dragen. Nadat Ged. Staten daarvan mededeeling hadden ontvangen, berichtte dit College dat zij het noodzakelijk vond dat beide ge meenten gezamenlijk 25000 zouden bijdra gen en dat de reeds bestaande jaarlijksche 'rage van 500 die de beide gemeenten de helft betalen, zou worden vervangen >or een bedrag ineens van 5000. Koudekerk stelde voor die 5000 om de helft te betalen, el!: dus 2500. De Raad dezer gemeente die zulks om de bekende redenen in dit geval billijk vond besloot met handhaving van het bestaande raadsbesluit nog 2500 beschikbaar te stellen. In plaats nu dat de Raad van Koudekerk eveneens die 2500 beschikbaar stelde met handhaving van het bestaande raadsbesluit is die Raad op zijn eerstgenomen besluit te ruggekomen door het maximum van 14000 te veranderen in een bijdrage van 12500. Hierna is een bespreking gevolgd tusschen de betrokken afdeeling van de Ged. Staten dezer Provincie en de belde Gemeentebe sturen. In het kort verliep deze bespreking als volgt: Deze gemeente moest beginnen met op te merken dat Koudekerk haar de beslissin gen van den Raad in betrekking tot de op heffing van den tol niet heeft medegedeeld en dat, waar Koudekerk ook in het laatste schrijven van de Ged. Staten uitgenoodigd met deze gemeente overleg te plegen, een behoorlijk overleg geen sprake is geweest. In aanmerking nemende dat Kou dekerk in haar eerste raadsbesluit tot een imura van 14000 had toegestaan en deze gemeente tot een maximum van 11000 had verwacht mogen wordan dat de beide gemeenten na een samensprc- king tot een overeenstemming zouden zijn gekomen om die maximum bedragen be schikbaar te stellen en dan waren de 25000 er geweest Deze gemeente zette vervolgens haar stand punt uiteen dat hierop neerkomt dat zij dc f 25000 tusschen de belde gemeente wenschte to verdeelen zooveel mogelijk in verhouding tot het belang dat elke gemeente bij de op heffing van den tol heeft, zulks overeenkom stig het beginsel neergelegd in art 12 der Gemeentewet Daar echter deze conferentie was belegd om tot een oplossing te komen verklaarde deze gemeente zich bereid daar toe mede te werken door, behoudens goed keuring van den Raad 11000 beschikbaar te stellen en do beperking tot a/3 van de bij drage van Koudekerk te laten vervallen. Wanneer Koudekerk nu ook het maximum van f14000, waartoe zij in haar eerste ver gadering het besluit heeft genomen toestond, dan zouden de f25000 er zijn. Indien die gemeente tot deze oplossing evenwel niet wenschte mede te werken, stel de deze gemeente, onder voorbehoud dat de Raad dit aeu goedkeuren voor, op het voet- IETS ZEER APARTS bieden wij aan In r.O PASVORM EN AFWERKING ZONDER WEERGA ZIE DE ETALAGES BEEKMAN KOREVAARSTRAAT spoor dor provincie die in 1927 een telling heeft gehouden om uit te maken de verhou- dmg van het locale tot het interlocale be- ang bij de brug, dat de Ged. Staten in over leg met de beide gemeentebesturen een tel ling zouden houden om te bepalen de ver houding van het belang dat elk der beide gemeenten heeft bij de opheffing van den tol. Deze telling kan dan gehouden worden wanneer de nieuwe brug gereed is en het verkeer daarover is opengesteld. De provin cie kon dan thans reeds op de f 25000 van de beide gemeenten rekenen, alleen de verdee ling daarvari zou latei- volgen. I - verband met een opmerking van Kou dekerk werd daaraan toegevoegd, dat de Ged. Staten bij het verdeelen der f 25000 behalve met den uitslag der telling ook re kening zouden houden met het belang dat voor elk der beide gemeenten betrokken is bij de passanten die de brug passeeren. Het bestuur der gemeente Koudekerk tracht hierna aan te toonen dat het belang van Hazerswoude bij de opheffing van den tol gelijk is aan dat van Koudekerk. Kou dekerk is daarom niet bereid meer dan f 12500 beschikbaar te.stellen, terwijl zij een telling als door Hazerswoude voorgesteld, verwerpt omdat deze niet voldoende zuiver het belang der beide gemeenten kan aan geven. De leden van de Ged. Staten constateeren dat door de toezegging van Hazerswoude nog slechts f 1500 ontbreekt en wijzen er het gemeentebestuur van Koudekerk op welke groote verantwoordelijkheid het op zich laadt door to weigeren de toegezegde bijdrage met dat bedrag te verhoogen. Hierop deelt het gemeentebestuur van Koudekerk mede dat de Raad dier gemeente zelfs besloten heeft de bijdrage van f 12500 te verminderen wanneer het verschil in- plaats van door Hazerswoude door het Rijk of de Provincie zou worden betaald. De leden van de Ged. Staten kunnen begrijpen dat iemand in een opwelling zulks voorstelt, doch dat een ernstig College zulk een be sluit neem:, is onbegrijpelijk. Ten slotte wezen de leden van de Ged. Staten er op dat omtrent de bijdrage uit het wegenfqads geen zekerheid bestaat en geven zij Koudekerk in overweging zich ernstig te bezinnen op de voorstellen van Hazerswoude en daarover spoedig een beslissing uit te lokken van den Raad en deze omgaand mede te deelen, omdat de Minister van Wa terstaat reeds heeft herinnerd aan de beant woording van zijn schrijven waarin hij ver- izocht hem mede te deelen tot welke offers de provincie eii de beide gemeenten bereid zijn. B. en W. stellen in verband met het ver handelde ter conferentie thans voor behalve de f 2500 een bedrag van f 11000 bij te dra gen in de opheffing van den tel op de Kou- dekerkschebrug en de beperking tot 2/3 van de bijdrage van Koudekerk te laten ver vallen. Het voorstel ter conferentie, dat beide ge meenten zich zullen neerleggen bij een uit spraak van de Ged. Staten aan de hand van een te houden telling en de beoordeeling van hetgeen daarbij» dienstig, behoeft geen goedkeuring .aangezien de Raad van Koude kerk dit voorstel intusschen reeds heeft verworpen. Bij de bespreking van deze zaak verklaart de heer Jos. van Beek zich de houding van Koudekerk niet te kunnen begrijpen, daar de regeling hierbij voorgesteld alleszins bil lijk is. De heer C. A. van Dam vraagt of bij een te houden telling voor de passage over de brug bedoeld wordt alleen de 6 werkdagen in rekening te brengen, of dat ook de Zon dag hierin begrepen wordt. De heer P. F. Veelenturf merkt hierbij op, dat de passage op Zondag reeds was vrijge steld en omtrent dit punt geen officieel be sluit was genomen. B. en W. hebben gemeend eich aan de uitspraak van Ged. Staten te moe ten onderwerpen, en aangezien bij .de ophef fing van den tol rekening moet worden ge houden met het belang dat iedere gemeente afzonderlijk daarbij heeft, overeenkomstig het beginsel neergelegd in de gemeentewet, achten B. en W. het ingenomen standpunt volkomen gerechtvaardigd. De heer D. Buitenhuis kan zich met het voorstel vereenigen, maar zou een oplossing van deze zaak zien wanneer een belangheb bende particulier of meerderen, zich bereid verklaarden de ontbrekende som aan te vul len. De heer C. Patijn acht het geen gezonde toestand, wanneer door particulieren hieraan werd tegemoetgekomen. Gaarne sou hij, mee;- bijzonder voor hen, die belang stellen in deze zaak, een meer gespecificeerd bedrag der kosten van de brug enz. willen hebben, tot ;n juister oordeel over de kwestie. De voorzitter deelt mede dat de kosten van aankoop brug, brugrecht en gebouwen, plus eenige verdere uitgaven bedragen f 62000; het onderhouds- en bedieningsfonds f24.000, to taal f 86.000. Door industrieelen wordt hier voor bijgedragen de som van f6000, zoodat blijft een bedrag van f80.000. Door de beide gemeenten moet worden bijgedragen f25.000 en f5.000 is samen f30.000, zoodat overblijft een beörag van f50.000. Deze f50.000 wenscht de Provincie voor rekening van Rijk en Pro vincie te brengen, alhoewel het Rijk zich over de grootte van baar bijdrage nog niet heeft uitgesproken. Bij aanneming vun het voorstel van B. en W. zou het totaal bedrag der kosten voor deze zaak de gemeente ko men op f 13.500. De lieer P. F. Veelenturf merkt hierbij op dat door B. en W. op de gehouden confe rentie het standpunt door ons ingenomen met kracht is verdedigd, dat de bijdrage door het Rijk voor deze zaak door den Mi nister nog niet is vastgesteld, en dat de ge meente Koudekerk in geen geval met een telling der passage over de brug accoord gaat, als zijnde naar hun meening geen zui vere basis in deze zaak in vebband met de belangen der gemeenten. De lieer A. J. de Jong wijst er op, dat Koudekerk alzoo het belangenpercentagc heeft van de hand gewezen, blijft over een schatting, waarbij ieder zal moeten toestem men dat Koudekerk veel meer belang heeft bij deze zaak dan Hazerswoude. De heer P. F. Veelenturf wijst er op, dat naar hot belang van iedere gemeente bij deze zaak moet worden bijgedragen in de kosten en het niet mogelijk is met ongemotiveerde voorstellen tot den raad t« komen. De heer C. A. van Dam zegt dat het gaat om het principe, en wij in deze overeenkom stig de gemeentewet niet anders kunnen handelen. De Voorzitter zegt niet verantwoord te zijn tegenover de gemeente, met andere voorstellen te komen en stelt namens E W. voor, behalve de f 2500 een bedrag f 11.000 bij te dragen in de kosten tot op heffing van den tol op de Koudekerksche brug, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Punt 4 der agenda: Voorstel tot wijziging der begrooting in verband met de aanvrage van gelden voro de uitbreiding Chr. school op het dorp, wordt van de agenda gevoerd, aangezien B. en W. nog met geen voorstel binnen komen. aVstgesteld wordt het voor schot op de vergoeding ingevolge art 101 der L. O. wet voor de R.K. School op het dorp, dat zal bedragen voor 117 leerlingen tegen f 14.41 per leerling, waarvoor 80 pet., een bedrag van f 1348.78. Aangeboden word? het verslag van den toestand der gemeente over 1928, wat bij de leden zal circuleeren. Bij de rondvraag informeert de heer C. Patijn of reeds een aanvang werd gemaakt met aanleg van waterleiding in de hoete, en naar electrificatie waarover mededeeling in comité zal worden gedaan. De voorzitter sluit de vergadering. KATWIJK AAN DEN RIJN. A.-R. PROPAGANDACLUB. Woensdagavond kwam de A.-R. Propa- gandaciub „Groen van Prinsterer" in leden vergadering bijeen. Nadat de voorz. de ver gadering op gebruikelijke wijze geopend had en de secr. de notulen der vorige ver gadering had voorgelezen, kwam aan de or de het bestuursvoorstel om een strijdkas le vormen met het oog op de a.s. Kamerverkie zing. Na eenige bespreking werd besloten, dat enkele damesleden aan onze menschen oen lijst ter teekeiung zullen aanbieden, om op deze wijze de kas te vullen. Tevens werd de lectuurverspreiding onder de kiezers ge regeild. Daarna was het woord aan den heer J. v. d. Nagel, die een inleiding leverde oyer Art. 17 van Óns Program. Op heldere cri dulde lijke wijze zette inl. uiteen den eisch tot handhaving onzer nationale zelfstandig heid. De Anti-Revolutionairen zoeken deze handhaving door versterking van het rechts besef; door de bevordering van de kennis onzer historie; door de bevestiging onzer volksvrijheden; door een ervaren diploma tie en door een goede organisatie van land en zeemacht. Op deze keurig verzorgde in leiding volgde een geanimeerde bespreking. Uitvoerig werd gesproken over de vraag of de A.-R. partij ook de vredesgedachto heeft te bevorderen en of daarop wel altijd genoeg den nadruk wordt gelegd. Op verzoek van den voorz. eindigde de heer Slingerland met dankgebed, waarna de vergadering werd gesloten. De thuisblijvers hebben veel gemist, EEN GROOTE VERBETERING. Het pad, leidende van den Achterkerkweg wordt thans van gemeentewege bestraat hetgeen voor velen, maar vooral voor de omwonenden, een groote verbetering is. KATWIJK AAN ZEE. zeegezicht. Het zeegezicht vóór de van Wassenaar ?- kade riep gisternamiddag de herinnering aan den tijd der bommen weer eenigszins wakkvr. Het vormde een levendige stoffeering van de effen, zonnige watervlakte, die verderop naar den horizon door een lichten nevel werd om- waasd, die kleine, donkere gamalenbootjes een achttal waarvan de vangst werd afgeslagen. Het is voor deze kustvis'chers met den langen, strengen winter een bijzon der slechte tyd geweest. Hun verdiensten zyn sedert het begia des jaars zeer luttel geweest. En de situatie aan de kust handicapt buiten dien deze nijvere groep van ingezetenen. Het absoluut gebrek van een goede havengelegen heid houdt dit bedryf in een kwijnenden, ge- drukten toestand, en belet haar ontwikkeling. Met hun zoo beperkte 'financ'eele kracht zit ten deze garnalenvisschers echter nog niet stil. Op twee na is het nog resteerende acht- of negental bootjes thans van een motor voor zien. Sedert den oorlogstijd men telde er toen wel 15, soms meer nog, is het aantal van deze schokkers en vletten dus sterk ge slonken. De nachtarbeid is by dit Dedryf nog een noodzakelijk bestanddeel. In „the small hours" hooit men dikwijls het gepuf van de motors hunner scheepjes en in herfst of winter, in derf nog grauwen ochtend, het klossen van hun zware stappen huiswaarts. lage prijzen. Door de lage prijzen van de visch blijven de besommingen bij de trawlvisschery gering. Een 40-tal Katwyker loggers ongeveer nemen aan deze visschery deel. KOUDEKERK. DE KOUDEKERKSCHE BRUG. De gemeenteraad van Hazerswoude heeft in afwijking van een reeds eerder genomen besluit, om twee derde te betalen van de bij drage der gemeente Koudekerk, besloten, voor de opheffing van de tol op de Kouder- kerksche brug een bijdrage te verleenen van f 11.000 benevens f 2500 voor den afkoop van onderhoudskosten. LISSE. LAATSTE VOORVEILING H-BG. Groene veilingen HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS. MIDDENSTANDSVEREENIGING- De Middenstandsvereeniging rf.Lisso en Omstreken" hoopt Vrijdagavond 19 April de jaarvergadering te houden. Benevens de ge bruikelijke jaarverslagen en bestuursver kiezing zal er gesproken worden over het resultaat der laatstgehouden winkelbeurs. De vergadering vangt aan om 8.30 uar er. wordt gchouoen in „De Witte Zwaan''. COöP. BOERENLEENBANK. Dinsdagavond hield de Coöp. Boerenleen bank alhier de algemeene vergadering- in de veilingzaal van de Coöp. Veilingvereeniging H. B. G. aan den Grachtweg. De voorzitter, de heer C. van Leeuwen, opende op gebruikelijke wijze de vergadering en riep allen een welkom toe. De kassier, de heer J. C. Zaneveld, las daarna de notulen der vorige vergadering en bracht tevens zyn jaarverslag uit. Het doet hem genoegen mee te kunnen deelen, dat liet afgeloopen boekjaar ons verrassingen heeft gebracht. Hij geeft daarna een toelichting op het finanti eel verslag, waarvan we het vol gende over willen nemen: Spaargelden. Saldo 1 Jan. 1928 f 1,049,711,09 en 81 Dec. 1928 t 1,155,777,61, zoodat we gereikt. Voorschotten. Vorderingen op 1 Jan. 192c f 201,095, op 31 Dec. 1928 f 224,205, vermeer dering der voorschotten f 23,110 Loopende rekening (Centrale Bank). Tegoed op 1 Jan. 1928 f 189,954,08, gezonden werd f 1,649,476,66, totaal f 1,839,420,74. Opgeno men werd f 1,729.673 20, saldo te vorderen 31 Dec. 1928 f 109,757,54. Rekeninghouders. In loopende rekening uitgegeven f 5,686,092,85, en ohtvangen f 4,859,838,23, saldo f 826,254,62. Het aantal rekeninghouders bedraagt thans 150. Omzet. Totaal ontvangsten f 8,908,34*2,/S, uitgaven f 8,870,685,77, totaal f 17,779,028^5. Omzet in 1927 f 14,327,084, vermeerdering omzet in 1928 alzoof f 3,451,944,o5. Winst- en verliesrekening. Ontvangen aai rente f 83,341,06, betaald rente en onkosten f 70,805,50, winst over 1928 f 12,535 56. Reservefonds. Saldo 1 Jan. 1928 f 46,877,87, winst over 1928 f 12,535,56, bedrag reserve fonds 31 Dec. 1928 f 59,412,93. Balans 81 Dec. Debet. Kas t 37,657,01, vorderingen f 224 205, loopende rekening f 1,220,0*28,57, totaal f 1,481,890,08. Credit. Spaargelden f 1,155,777,63., reke ning courant f 266,700,04, reserve kapitaal f 46,877,37, winst f 12,533,56, totaai f 1,481,890,58. Besloten werd de winst by het reservefonds te voegen, zoodat de Bank momenteel een reserve heeft van bijna f 60.000. Wy rusten niet, aldus de kassier, alvorens wij een reserve-kapitaal hebben van f 100,000. De heeren Onderwater en van Parys wer den bij acclamatie herbenoemd resp. tot lid van het bestuur en van des raad van toezicht. Na afhandel'ng der agenda, wat binnen een uur geschied was, ging men huiswaarts. De Boerenleenbank alhier heeft alzoo veler ver trouwen verworven en het mag steeds gaan „Excelsior"! De heer van Leeuwen sloot de vergadering. NOORDWIJKERHOUT. A.-R. KIESVEREENIGING. Met medewei king van enkele partijgenoo- ten uit Sassenhe.'m en Noordwijk, is gaster avond a'hier opgericht een A.-R. kiesvereeni- ging. Als voorzitter werd gekozen de heer Joh. Padding, als secretaris de heer J. Mast- bergen en als penningmeester de heer A. Mieras. OEGSTGEEST. WINKELWEEK 1929. Moiigenavnod komen de heeren bestuurs- en commissieleden der Winkelweek 19*28 hijeen in Hotel Centraal van den heer Kuij- pers. Doel dezer bijeenkomst is bespreking eventueele plain in en tot he* houden der win kelweek 1929. We weten niet wat het zal uitwerken. Te begrijpen is het dat er moed" toe noodig is om ook dit jaar weer 'n win kelweek op touw te zetten. Het lustrum van het vorig jaar, zoo klein en bescheiden op"- gezet .groeide uit tot iets grootsch en al i< bet ditmaal geen lustrum, dan bestaat er onwillekeurig angst dat men al te ongunstig zal afsteken tegen de winkelweek van het jaar 1928 en deze gedachte kon rem/mend werken op plannen voor dit jaar. We zeg gen „kan", gegronde reden is er te venvach ten dat dit niet zal afschrikken door te zetten. Een andere vraag is of na het waardig ■besluit na 4 winkehveekjaren met als slot het lustrum 1928 men op dezelfde weg van „jaarlijksche winkelweken" moet voortgaan Dit is o.i. een vraag die yict mag worden beslist door het comité 1928 en zal ook wel niet in haar bedoeling liggen. Dit is een waag die uitsluitend de winkeliers te be antwoorden hebben, als zijnde in de aller eerste plaats een winkeliersbelang. En het zou mogelijk zijn dat men in deze kring naar „rust" verlangde en dan mag men niet tot c'ken prijs een winkelweek door voeren. riet wordt dan iets kunstmatigs, waarbij enkele spontaan medewerken doch hot meerendeel er moet worden bijgesleept iets wat zoo veel mogelijk vermeden dient tc worden. Sedert de laatst gehouden winkelweek Is intusschen tot stand gekomen de Winkc- liersvereeniging „Oegstrjeest" waarin het meerendeel der protestentsche winkeliers vereenigd is. De R.K. Hanze afd. Oegsf,geest heeft naast de R.K. winkeliers een andere groep middenstanders achter zich. O i. zou het de meest rationeele weg zijn dat deze beide organisaties na bespreking in eigen boezem, in onderling overleg gezamenlijk de winkelweekplannen voor dit jaar ter hand, en zoo mogelijk ten uitvoer brengen. Dit laatste is dan afhanklijk aan de spon tane medewerking der eerstbe'.anghebbendo, de winkeliers. Door deze wijze worden beide organisaties vcrs'erkt en dieze gelegenheid tot samen werking mag niet worden verwaarloosd Het kan voor de toekomst van groot nut blij ken, waar beide organisaties vele gtemeen- schapoelijke belangen hebben. Taak van het comité 1928 is o.i. dus het totstandhrengen van het contact tusschen deze beide organisaties en als zij dit met succes ziet bekroond dan is o.i. haar belang rijke taak vna 1928, tot in onderdieelen bij zonder geslaagd en heeft zij daarnaast breede perspectieven voor de toekomst ge opend. Dat dus do winkelweek 1929 sta in het teeken van onderlinge samenwerking. GASLANTAARN OMVERGEREDEN. De automobilisten Homan en Fontein ont moetten elkaar op de hoek by Maat (krui sing Terweeweg de Kemnenaerstraat en wilde schijnbaar „nader" kennis maken. Zij hadden echter buiten den waard, in dit geval buiten de gaslantaarn, gerekend, die ver gereden werd. De politie heeft dc zaak onderzoek. RIJNSBURG. BLOEMENHANDEL. Het gaat traag in den bloeenhandel. Voor export wordt weinig gevraagd en door het mooie weer is de aanvoer groot en wordt steeds grooter. De nrijzen zijn thans: Mu- rillo f 1—1.30, La Reine f 1.20—1.40, Cra- mo'sie Brillant f 1201.50. Bartigon f 2 10 —2 50, Prins van Oostenrijk f 2.102.50, Duchesse de Parma f 22 40, Witte Vallc f 2.402.50, Hyacmthen f 810, per J 00 hos, Croeussen f 35, Narcissen f 0.30 0.90, per 100. ürlUkr Diggrele 24 J. SAS5ENHEIM. EMMABLOEMPJE. Donderdag 25 April a.s. worden de inwo- >rs weder in de gelegenheid geste'd hun of fervaardigheid en miHadighe'd te bewijzen door het koopen van een Emmabloempje, waarvan de opbrengst komt ten bate van hen, Voornaamste Nieuws. BINNENLAND. (blz. 1.) Eerste Kamer. Voortzetting van de behan deling van de begrooting van Koloniën de Indische begrooting. Tweede Kamer. De Kamer nam gister da Ziektewet aan met 64 tegen 16 stemmen, Daarna ging men verder met het wetsont werp-v. d. Heuvel tot steun aan de beet wortelsuiker-industrie. Er is wel kans dat er overeenstemming komt bij de loononderhandelingen voor he Amsterdamsche gemeen tepersoneel. Te Heerenveen is o\erleden de heer T, Hepkema, een bekend figuur in de journa. listiek. Litwinofs voorstel ter voorbereidend* ontwapeningsconferentie besproken, doch1 niet in stemming gekomen. Het Duitsche memorandum op de Des kundigenconferentie naar een subcommis sie verwezen. verzoek om toela- (blz. 5.) Voor den rechter van instructie te Dor drecht is gister dc rijksveldwachter De Jong gehoord. De heer P. Wielinga, hoofdinspecteur van het rijksschooltoezicht, heeft zijn zilveren jubileum gevierd. (blz. 10.) DE AGENDA. De avond-, nacht- en Zondagsdienst d<y Apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 April waargenomen door apotheek van den heer: W. Pajle, Kort Rapenburg 12, Tel. 5 INGBZONDEN MEDEDEELING. Na reparatie behoor! uw Schoeisel even gemakkelijk te zitten dan voorheen. Wij. zorgen daarvoor. Lederhandel- en Schoenmakerij De Centrala HaarLstraat 74. die lyden aan de zoozeer gevreesde tubereu. lose. Laat u door de jongedames een bloempje verkoopen, ook al laten ze u met de auto stop •pen. Bedenkt dat het gaat om de lydendi menschheid Laat Sassenheim eens toonen da dit vd; W Landstra 24 J Loop der bevolking 25 J". N C T lslootka.de 36. van Leidei 11 u. s en gezin, Zandslootkade 38 wük. P. Tielenburg:. Hoofdstr Apeldoi wissen en grezln. Zand - Th. B. A. Laurontlu T. A-Splesengeah okken: E. A. Kiderlin. van Hoofd- iat 208a. naar Den I-Iaag. Mej. E. L J. Ileözei Hoofdst Mej. J. D. van 9, naar Hlllegoni. INGEZONDEN STUKKEN. Builen verantwoordelijkheid der Redactie; Hooggeachte Lezers en Lezeressen. Overmorgen, Zaterdag, zal U op straat een blauw bloempje aangeboden worden, voor de prijs van 10 cent, d.wj:. elk hooger bedrag is ook welkom. Dit is het bekende „Emmabloempje" dat eens per jaar verkocht wordt, ten bate van de Bestrijding van onzer ernstigste volksziekten, de Tuberculose Reeds meerdere malen hebben wij U ge wezen, in woord en geschrift, op het belang van deze bestrijding. Wij veronderstellen die bekend. Mogen wij U hierbij op slechts één enkel feit attent maken. Voor de behandeling van een tuberculoselijder in een Sanatorium, moeten wij rekenen op een duur van gemid deld zes maanden. De verpleegprljs per dag bedraagt ongeveer f 3.—. De verpleging van een enkele patient kost dus gemiddeld maal 30 maal 1' 3.d.i. meer dan f 500.— Rekent U zelf nu eens uit, hoeveel Emma- bloempjes wij verkoopen moeten om één enkele patient te helpen, en gaat U dan eens na hoeveel tuberculose patiënten U be kend zijn. U begrijpt wat wij bedoelen. Namens het Bestuur der Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Leiden. De Secretaris. Laatste Nieuws. GROOTE BRAND TE BRIELLE. HOUTOPSLAGPLAATS IN VLAMMEN. De gasfabriek wordt bedreigd. In de opslagplaats van den houthandel an Van Dijk alhier, woedt op het oogeu- blik eenernstige brand, die nog niet be dwongen kan worden. Assistentie van mo torspuiten uit de omliggende gemeenten is ingeroepen. Aangezien de houthandel is gelegen naast de terreinen der Gemeente-Gasfabriek, d brandende houtopslagplaats is gelcen de onmiddellijke nabijheid der gashouders, kan de toestand, indien het vuur niet b dwongen kan worden, gevaarlijk worden. KERKNIEUWS. NED HERV. KERK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6