Moeders! Gemengd Nieuws. ECONOMIE EN FINANCIEN DINSDAG 16 APRIL 1929 KinderkJeeding moet lief, degelijk en modern zijn; kin deren hebben veel noodig, daarom mag hun kleeding ook niet duur zijn. Dat gaat moeilijk samen, zult U zeg gen. Toch niet 1 Wanneer U de lage C. A. prijzen, juist voor Kinderkleeding, .niet op zich zelf beschouwt, maar vooral er op let hoeveel waarde U daarvoor ont vangt, dan zult U zien, dat zij de moeil ij kheid hoe Uw klei nen goed en voordeelig te kleeden, volledig oplossen! Vlugge Fantasleman- lel m. aardig opgestikt zakje en knoopgarn. In groote variatie C*75 voor 8 Jaar Ruime keuze Fancy Manteltjes ^50 vöor slechts Aardig Rips Jurkje, apart modelletje, met Georget*e kraagje en manchet. Alle A Q0 kleuren v. 5 Mooi gegarneerde stoffen Jurk- '%5Q les reeds voor Leuk Fantasiejurkje met plooirokje, echt- kinderlijk opgemaakt. Dlv. kleuren en (L 0 dessins. v.4'/z|. X. Lieve Zomerjurkjes, fantasie en *f 10 effen, slechts X. Jongenspakje, geheel gevoerd, m. korte-, rij broek of plus fours v. pr. Cheviot Q 50 of Kamgaren Mooie Pakjes In Tweedof Fan- C0 cles reeds v. Prima Regenjasje In Gabardine, Lak, Peau dePêche. Raglan,2-rij mod. en ook4 f\J$ Trenchcoats X vJ Groote keuze In di verse model- T[75 len ook vanaf Aardig Matrozenpak je van prima Kamga ren, geheel gevoerd, m.dubb.kraag S 75 en zijden strik Deze leuke pakjes bieden wij ook 4 90 reeds aan voor X# 'ri'f.V if;.y ''V';' AMSTERDAM ROTTERDAM DE NHAAC HAARLEM LEIDEN U TRECHT ARNHEM 5RONINGEN LEI EÜWARDEN SNEEK ZVi rOLLE ENSCHEDE AMERIKAANSCHE BRIEVEN. XXXIX. Wie eenigen tüd in Amerika rondzwerft en dagelijks zijn krant leest, wordt steeds weer getroffen door de verschrikkelijke om vang die het kwaad der echtscheiding hier hc^ft aangenomen. Lenigen tijd geleden werd een onderzoek Ingesteld op een kostschool van meisjes u.t de m'.er gegoede kringen. Er kwam aan het licht, dat het grootste gedec-lte der leerlin gen kinderen waren van ouders die geschei den waren of gescheiden waren geweest. Wat er worden moet van een geslacht dat opgroeit in een sfeer waar echtbreuk en on trouw zoo'n voorname rol spelen laat zich gemakkelijk raden. Men krijgt helaas den indruk, dat r.iet eens meer ernstig getracht wordt een ge- tinsleven op te bouwen.-Een hoogst ernsti ge en belangrijke zaak als het huwelijk Wordt veelal behandeld als de nietigste klei nigheid. En even gemakkelijk als men tot el kander komt, gaat men ook weer bij elkan der weg. 0 zeker, men kan zoo maar met scheiden, daar moet een rechterlijke u:tspraak aan te pas komen, daar moeten gronden zijn voor too'n uitspraak, en voldoende gronden. Maar die gronden zijn gemakkelijk genoeg te vinden en worden, tenzij de tegenpartij ze voldoende bestrijdt, ook gemakkelijk ge noeg geaccepteerd. Laat ik ter illustratie een drietal geval len noemen, die ik in een tijdsverloop van slechts twee weken In de bladen las. Een juffrouw vroeg echtscheiding omdat manlief weigerde zich door haar te laten «oenen. De man verklaarde tegen een enke le kus van zijn vrouw geen bezwaaj- te heb ben, maar het vrouwtje scheen nog al royaal met haar liefdesbetooningen te we ren, en hü vreesde dat door al te vele kus- sey' zijn lippen zouden worden misvormd, wat hem ongeschikt zou maken voor zijn dageljjksch beroep, het bespelen van cn trompet in een of ander orkest. Een en ander werd door een tante bevest'gd en de rechter vond hierin voldoende grond om aan de vrouw de gevraagde echtscheiding te ver- leenen. In de tweede plaats was daar een anoer vrouwtje. Ze was al in de zestig en pas sinds enkele weken getrouwd, en wel met een minnaar die de zeventig al was gepos eerd. En nu kwam ze al weer tot den rech ter met het verzoek het pas gesloten huwe lijk te ontbinden. Als grond hiervoor voerde re aan dat het huwelijk gesloten was in een periode van godsd'enstig-geesteliike over spanning, maar bovendien (schrik n;et, waarde lezer) had ze sinds haar trouwdag ontdekt, dat haar echtgenootsnurkte. Ook haar verzoek werd welwillend inge willigd. Het derde geval, dat ik even vertellen wil, betreft een jonge man, een journalist, me dacht, dat hy een jong meisje trouwae en achteraf merkte, dat hy een grootmoeier verschalkt had. De jonge man verklaarde, dat hy zyn vrouw in 1913 in Washington had ontmoet. Hij was toen 19 jaar oud en zij bekende 28 te zyn. Hij Ie- de ze kennen als Miss Mc. Wolck. maar o- 'dekte later, toen het te tuat was. dat ze r in 1892, dus twee jaar voordat hii w -eboren. met een zekere mijnheer Jon" trouwd was geweest. Kort nadat getrouwd was kreeg rijn vrouw twee dames en vyf kinderen op visite. De dames werden *an hem voorgesteld ol« zusters van zijn vrouw, maar later bleek, dat het dochters en kleinkinderen van zyn bruidje waren. Grootvader zijn op een leeftijd van 24 jaar vond de jonge man wel een wat al te groote zegen, hy trachtte zyn vrouw te ont vluchten, en reisde van de eene stad naar de andere, maar zijn wederhelft bleef hem steeds volgen, zoodat hy zyn toevlucht tot den rechter moest nemen, die ook hier het rlossende woord sprak. Och lezer, ge zult om deze verhalen lachen, evenals ik er om gelachen heb Lren e las. Het lykt alles zoo comisch en be spottelijk. Maar is het inderdaad niet hoogst ernstig, als we er even dieper over nad -n- ken? Ik zcu natuurlijk in plaats van deze be lachelijke gevallen even gemakkelijk enkele voorbeelden uit het dagelyksche „nieuws?' hebben kunnen zoeken waar echtbreuk er, ontrouw zich op schrikkelijke wyze open baarden. Maar wat heeft men aan zulke lec tuur; aan al die laagheid en ellende? De gevallen die ik even teekende doen In alle geval duidelijk zien, hoe lichtvaardig hier met het huwelijk wordt gehandeld. Eén van de grootste gevaren, die dan ook Amerika voor de toekomst bedreigen is on getwijfeld de algeheele ontwrichting van het huwelijk en van het gezinsleren. Als God hier geen verandering geeft ziet het er in dit opzicht donker uit. Wat ook in de Amerikanen steeds weer opvalt is hun sterke zucht tot speculeer cn. Er wordt wel eens beweerd, dit wy Hol landers ook nog al een zwak hebben voor dit kwaad, en ik wil dat niet ontkennen. Maar hier in Amerika is 't toch nog neel wat anders. Wat allicht ook de omstandig heden met zich meebrengen. Wat geeft een jong land als Canada b.v. met zyn enorm rijke natuurlijke hulpbronnen g<een gerwal- d~ge mogelijkheden. Wat zijn er o.a. in de Nikkelmynen het laatste jaar geen ontzag lijke kapitalen verdiend. Wat bijzonder myn aandacht trok is dat men hier, als een nieuwe odnerneming moet worden opgezet de aandeeltjes zóó klein maakt, dat ook de kleinste burger ze '<00- pen kan. Enkele zeer belangrijke myn-m- dernemingen in Canada zyn begonnen mot aandeelen te plaatsen van 10, 15, of 25 ct. Geen dollars, maar centen. En er zijn dan ook onder de gewone burgers tal van men- schen die van de gevonden rykdomen in groote mate hebben geprofiteerd. Maar dit is niet de speculatie die ik be doelde. Als er ergens koper gevonden h men wil hier een mijn bouwen om ue zaak verder te ontwikkelen, moet daar geld v.-or wezen. En Iemand die 500 of 1000 dollar be schikbaar heeft en ze hierin belegt, doet m.i. een goed werk, ook al draagt zijn beleg ging een sterk speculatief karakter. Want ook al heeft men koper gevonden dan ii van te voren niet te zeggen of het in vol doende mate aanwezig zal zyn om de mijn ene financieel succes te maken. Dat mret worden geprobeerd, en daar is geld vo noodig. En iemand die zyn geld beschikbaar ste't om de natuurlijke hulpbronnen van zijn land te helpen ontwikkelen verdient eer lof dan blaam. Maar waar ik op doelde is het echte spe- culeeren zoals dat in de Ver. Staten d^ hoog en laag, door baas en knrcht, door ryk en arm wordt beoefend. Het is mij meerdere malen overkomen, dat ik by -sen klant zat om over zaken te spreken, en dat de I plotseling de telefoon greep om eve*, tyt 1 „broker'» te vragen hoe het «iet dit at dat BRAND TE ROTTERDAM. GROOTE VOORRADEN VERBRAND. Gister omstreeks 12 uur ontdekten arbeiders in de Stoomrijstpelmolcn \an Van Schaardenburg aan de Nassauhaven, dat er brand was uitgebroken In het stofhok van de machine. Men zag een rookwolk opstij gen en op hetzelfde oogenblik sloegen de vlammen reeds uit Het vuur vond gretig voedsel in de kurk droge rijstkaf en op het zelfde oogenblik dat de brandweer ging waarschuwen sloe gen de vlammen reeds door het geheele ge bouw om zich heen en stond de molen in lichter laaie. Er stond een felle NoordrOosten wind, die het vuur zeer aanwakkerde en die een direct gevaar was voor de naast den molen gele gen loods, waarin groote voorraden rijst la gen opgestapeld. Men hoopte echter aan vankelijk, dat deze loods wel zou kunnen worden behouden, daar er tusschen den mo len en de loods een brandmuur was gemaakt. Op het eerste alarm was spuit 50 direct ter plaatse en begon met twee slangen op de waterleiding het vuur te bestrijden onde>- leiding van spuitmeester Büscher, terwijl aan de waterzijde de pompboot Marie van de Graaf en Koelman, die ter reparatie in de nabijheid lag, eveneens met het blusschen begon. Het was echter maar een droppel, wat deze beide snuiten tegen den laaienden vuurzee kon uitrichten. De situatie van den brand was als volgt: Naast den rijstmolen ligt van de straal gerekend aan de linkerzijde de groote pak huis-loods, waarin groote voorraden rijst wa ren opgeslagen, voor den molen ligt de ma chinekamer daarnaast het kantoor, terwijl een gang met portiershuisje het kantoor scheidt van twee andere loodsen, waarin eveneens groote voorraden liggen r-~eslagen Het vuur is van den molen uit het eerst naar de achterzijde uitgeslagen, waarom hier het eerst met veel stralen water werd gegeven. Vooralsnog richtte dit echter maa» weinig uit, een vette bruine rook steeg uit het brandende gbouw op, terwijl het vuur zulk een hitte verspreidde, dat van het dak der gegalvaniseerde loods aan de linkerzijde de mastiek waarmee l.et was bedekt, begon te smelten en als lava naar beneden kwam Te een uur was de brand op '.iet hevigst en verspreidde een ontzaglijke hitte. Even na 1 uur stortte de brandmuur tusschen den mo fonds stond. Meermalen hoort men onder&e- sch'kten onder elkaar vragen: Heb jy nog even gebeld? Hoe loopt het vanmorgen? In in trein of tram beluistert men maar al te dikwijls dezelfde gesprekken. Er is op deze manier veel geld verdiend. Maar ook veel geld verloren, in 't byzoai'.er in de maand Maart, toen de „stock market" nan zulke groote schommelingen is on'lrr- hovig geweest. En ik geloof, dat het geluk kig is, dat er zoo nu en dan eens flink wordt verloren. Dat is de eenige rem die de nien- schen nog eenigszms in bedwang houc.t. En, zooals een van de meer serieuze blaaen nog enkele dagen geleden opmerkte, de wereld kan niet „draa'en" alleen door al- 'eriei manipulaties op de beurs.. Er moet gewerkt, er moet geproduceerd worden, en verschillende menschen, vooral jongere menschen, loopo grvaa;dit zoo •ra m dan te vergeten; len en het pakhuis met donderend geraas in elkaar en nu sloeg het vuur door liet ont stane „trekgat" lustig over in de duizenden zakken rijst, die hier lagen opgeslagen. De brandweer heeft direct getracht in de- loods naar binnen te dringen, wat zeer bezwaarlijk was, daar een sleutel niet was te vinden en en zich ook met geweld maar heel bezwaarlijk een opo ning kon verschaffen. De loods stond n.l. op een betonnen vloer en het was onbegonnen werk om hier een opening in te hakken. Ten slotte is het gelukt eenige stukken plaatijzer om te buigen en hier een slang aan de voorzijde naar binnen te voeren. De brand woedde echter het hevigst aan de. achterzijde, waar ook de grootste voorraden waren opgeslagen. Met een tiental stralen heeft men daarom aan de lange zijde van den loods groote mas sa's water op het brandende gebouw gewor pen, het ecnigste wat men in de gegeven omstandigheden kon doen. Aan den waterkant waren de drijvende stoombrandspuiten nu met volle kracht aan het blusschen en hier zag men ook het eerste resultaat. Hoewel het vuur hier het hevigst woedde gelukte het de vlammen terug le drijven en waar men ook aan de voorzijde en door de poort naast het kantoorgebouw veel stralen invoerde werd de vlamnienmas sa aan alle zijden omringd en beperkte de brand zich verder tot het middengedeelte van het gebouw. Maar hier heeft het vuur dan ook groote triomfen gevic:*'.. Van den molen is niets overgebleven, alle machines zijn vernield, terwijl in de pakhuisloods groote voorraden in de vlammen zijn opgegaan cn de rest door het water wel bedorven zal zijn. Daar de gegalvaniseerde loods in geen en kel opzicht brandbaar was, moesten het uitsluitend de rijstvoonvaarden zijn, die hier aan het vuur voedsel boden. Hoe groot de hitte was, blijkt echter wel hieruit, dat hot plaatijzeren dak geheel kromtrok en het ijzpr op bepaalde punten begon te smelten. Behalve den zwaren rook was er buiten het gebouw van vuur betrekkelijk me r weinig te zien, daar alles binnen de plaat ijzeren wanden bleef besloten. Toch waren honderden en honderden toeschouwera rond het terrein van den brand bijeen. De oorzaak. Omtrent de oorzaak va', niets met zeker heid te zeggen. Het feit, dat de brand het eerst gesignaleerd werd in het stofhok naast de machinekamer, wettigt echter de veron derstelling, dat een vonk in het kaf de oor zaak wel zal zijn geweest Gelijk we reeds mededeelden was het grootste gevaar te ruim 2 uur reeds gewe ken. Het heeft echter nog zeer lang ge duurd voor men kon zeggen, dat de brand was gebluscht, daar de vlammen telkens weer in de voorraden rijst opvlamden. EEN SLUWE ONTVLUCHTING. Iemand uit Brunsum (L.) zat in de straf gevangenis te Aken reeds geruimen tijd in voorloopige hechtenis. Ten einde een ont vluchtingspoging te wagen, protesteerde hij tegen den langen duur daarvan. In verband met deze klacht werd hii naar Gelsenkirchuu overgebracht. Zijn familie uit Brunsum had gezof-gd dat daar een auto aanwezig was er. toen.de verdachte "a het verhoor door de justice naar het tion werd teruggeleid narri hij de vlur sprong op de gereed- staf-nde auto en w- naar Nederland te ont- BINNENLANDSCHE LEENINGEN. Botterdam. Den gemeenteraad van Rotterdam wordt •oorgesteld B. en W. wederom voor 3 maan den te machtigen tot het aangaan van kas- geldleeningen tegen door hen vast te stellen rente tot een maximum van f 25 millioen. Hilversum. en W. stellen den raad voor ter dekking buitengewone u'tgaven een geldleening te gaar. by het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds te Den Haag van f 2,700,000. tegm n rente van 4% pet. en 'n koers van 9714 pet. TWENTE, In de te Amsterdam gehouden algemeene ergadering der Stoomsp.'nnerjj „Twente", ge vestigd te A'melo, werden de ba'ans en wónst- 1 verliesrekening over 1928 goedgekeurd. Het dividend werd, evenals 't vorig jaar, vastgesteld op 15 N. V. NEDERL. KABELFABRIEK. 21 pet. dividend. Aan het verslag 0 1928 ontleei De uitkomsten van het bedrijf zijn ook thans bevredigend, het omzetcijfer is belang rijk gestegen, mede als gevolg van den ziet sterk uitbreidenden export. De kabelprijzen in het binnenland hieven zich, afgezien van de verhooging, veroorzaakt door duurdere grondstoffen, vooral koper, op het niveau van vorige jaren bewegen, bij welk niveau de speling tusschen kost- en verkoops prijs over het geheel genomen gering is. De productie van het koperwalswerk rnet d> daaraan verbonden draadtrekkerij overtrof belangrijk d e van het voorafgaande jaar. Deze afdeeling van het bedrijf wordt gaandeweg van grooter beteekenis, ook ten opzichte tan de exploitatie-uitkomsten. Zoo hebben de groote hoeveelheden koper, die in 1928 wer den verwerkt, mede bijgedragen tot het be vredigende winstcijfer. De kabels ten dienste van het telefonisch verkeer over lange afstanden, waarvan in het vorig verslag sprake was, zijn intusschen afgeleverd. Thans heeft de fabriek voor het staatsbedrijf der Posterijen en Telegrafie we derom een opdracht voor dergelijke kabels in uitvoering, terwijl ook onlangs van het Depar tement van Koloniën werd ontvangen een belangrijke bestelling op deze soort kabels, voor den Ind'schen Telefoondienst. Voer kabels voor hooge spanningen werden eveneens groote orders geboekt. Voorgesteld wordt van het by de aandeelen emissie vrijgekomen netto-agio, zijnde f 891,275 f 500.000 te reserveeren voor uitbreidingen, terwijl, om te vermijden, dat in net vervolg eventueele waardeschommelingen der beleg gingen invloed op de bedrijfsresultaten zou den uitoefenen, men. het restant van het netto- agio ad f 391,275 gaarne zag gevoegd bij der. post „Reserve voor diverse risico's" en dezen dan voorstellen te noemen: „Reserve voor diverse risico's en beleggingen". De boeking van het koers-avans der effec ten over 1928 heeft reeds overeenkomstig het bovenstaande plaats gevonden. De bruto-winst beloopt f 1,859,897 (f 1,486,499). Voor de afschrijvingen op ge bouwen en machinerieën is noodix f 142,020 (f 140,397), zoodat voor verdeeling een netto winstbedr. groot f 1,717 876 (f 1.346,472) ter beschikking komt, waaruit, zooals reeds gemeld, een dividend van 21 pet. (v. j. 30 pet.) kan worden u'tgekeerd over het v.r- groote kapitaal, waarna f 159,426 ff 136,712) op nieuwe rekening voor aandeelhouders over gaat ter compensatie voor eventueel minder gunstige uitkomsten in volgende jaren. Voor de oprichtersbewyzen is uit de winst- verdeeling dan f 139,101 (f 108,420) beschik baar. Hieruit kan f 981 (f 839) per stuk wor den betaald. Voorgesteld wordt het stamkapitaal voor tijdelijke ondersteuningen ook nu weer te verhoogen methet voordeelig saldo uit de belegging verkregen, waardoor het .liet f 10,641 wordt vermeerderd. De heeren Gerritsen Co. berichten, dat zij van 16 dezer af, ter beurze zullen verhan delen: gewone aandeelen (zonder nominale waarde) der Consolidated Automatic Mer chandising Corporation („Camco"), New York, in certificaten voer tien aandeelen, uit te geven door het N'euw Amsterdamsch Ad ministratiekantoor N.V. te Amsterdam. De eerste koers zal worden vastgesteld in overeenstemming met de New Yorksche no teeringen en zou heden 7K per aandeel (Amst. Usance) zijn geweest. Het kapitaal bestaat uit 200.000 3 50 cum. conv. preferente aendeelen, zonder no minale waarde, alle uitgegeven en 4.000.000 gewone aandeelen, zonder nominale waarde, waarvan 2.050.000 zyn uitgegeven. De gewone aandeelen zyn onder verband van een Voting Trust. De aandeelen zyn of ficieel genoteerd aan de beurzen van Ch'cago Boston en aan de Curb markt te New York. De maatschappij is opgericht met mede werking van de United Cigar Stores Compa ny en maakt de eerste „Talking Automatic Merchand'sing Machines'' we'ke machines in gericht zijn voor den verkoop van art:keleu. De Remington Arms Company, die de ma chines zal vervaardigen, heeft door het bezit van aandeelen f-n groot belang bij de „Cam co-' en is door heren voorzitter in het bestuur vertegenwoordigd. „Camco'' heeft op het oogenblik orders voor meer dan 83.900 „units'» van hare auto matische verkoopmachines. Zij heeft dezer dagen door overneming van bijna het geheele uitstaand kapitaal de con trole verkregen over de Automatic Ticket Registry Company voor 900.000, waarvan meer dan 80% betaald wordt in aandeelen der „Camco". Het surplus bedroeg per 31 December 192S 418.024. Verwacht wordt dat de winst in het eerste volledige boekjaar en na betaling van het dividend van 3.50 op de preferente aandeelen een overschot zal laten van circa 0.75 per aandeel, t De teruggang in den koers der aandeeler. houdt ten dee'e verband met een vertraging die in de productie der machines heeft plaats gevonden doch die moeilijkheid ia men thans te boven gekomen. N.V. STOOM ZEEP-, EAU DE COLOGXE- EN PARFUMERIENFABRIEK v h SANDERS Co. TE LEIDEN. In de gehouden vergadering van aandeel houders werd na goedkeuring van balans en winst- en verliesrekening het dividend h?paald op 5 (v. j. 7 DUITSCHLAND. Het per 10 dezer berekende indexcijfer der groothandelsprijzen bedraagt 137,4 (v. w. 138.4). Dat V' koloniale producten is met 0.7 tot 125.' daald, dat voor industrieele grondstoffen n >.6 tot 133,7, terwyl dat voor industrieele producten van 157.9 tot 157 7 te rugliep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8