TJSMDEQDA© 11 APRIL 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Prof. Dr. A. W. NIEUWEIIEUIS. Prof. Dr. A. W. Nieuwenhuis heeft den wensch te kennen gegeven dat de dag van zijn zilveren jubileum als hoogleeraar bij de faculteit van letteren en wijsbegeerte aan de Leidsche Universiteit .onopgemerkt zal passeercn. De 'hoogleeraar zal dien dag el ders doorbrengen. VEREEN. KONINGINNEDAG. Wjj vestigen de aandacht op de adverten' tie, voorkomende in dit nummer, waarin aangekondigd wordt een vergadering van de onlangs opgerichte Vereaniging „Ko ninginnedag" op 16 April a.s., te half negen fc. de Burchtzaal. Het doel dat deze vereeni- f jng nastreeft zal aan onze lezers onge twijfeld zeer sympathiek en een opwekking #m deze vergadering bij te wonen zal dan *ok wel overbodig zijn. ARBEIDSBEURS. Bij de Arbeidsbeurs stonden op 10 April JJ. ingeschreven 539 werkzoekenden. Op ilcnzelfden datum van het vorig jaar be droeg het aantal ingeschrevenen 578. DIPLOMA VERVOLGCURSUS. De Cursus voor Vervolgonderwijs, uit gaande van de Geref. Schoolvereeniging en gegeven op de Clir. School a. d. Hoogl. Kerkgraeht alhier, liep einde Maart weer af. Gieteravond had de uitreiking der Diplo ma's plaats, die 't Bestuur aan het eind van den 2-jarigen cursus verleent aan die leer lingen, wier vorderingen gedurende die twee jaren voldoende waren. Het zijn: Chr. Col- lee, Coma. v. Egmond, J. P. van Hove, S. Huisman, E. Kalkhoven, M. Megcheïen, J. Muys, Oj^Nckeman, A. Scheffer, A. van itaveren, L. de Tombe en A. ten Wolde. ZESRITTENBOEKJES. Door de N.Z.H.T.M. zullen dezer dagen voor het traject LeidenDen Haag zesritten- boekjes worden verkrijgbaar gesteld f 2.10. De prijs van een retour bedraagt momenteel SO c. en van een enkele reis 50 c. SCHOORSTEENBRAND. In een perceel in de Decimastraat ten huize van F. P. C. C. is gisteravond i zchoorsteenibrand ontstaan, die door brandweer spoedig was gebluscht door het vegen der rookleiding. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden en zijn wijk- lantoren werd in den loop der maand op ■paarbankboekjes inge'egd f97.141..06 en te rugbetaald f 109.872.45. Derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 12.731.39. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 126. Door tussdienkomst dezer kantoren werd tep Directie op staatsschuldboekjes ingeschre ven f 4850 en afgeschreven f 2400. Derhalve meer dn- dan afgeschreven f 245U. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld- hoekjes bedroeg 3. INGEZONDEN MEDEDEELING. INGEZONDEN MEDEDEELING. WAT ZAL LEIDEN DRAGEN? Een japonnetje gratis voor ieder die het antwoord weet Bijzonderheden morgenavond. enkele garven, die moesten blijven liggen te vergaderen. Misschien is dan de gelegen heid beter om de. vraag te stellen, of, en in hoeverre deze dingen ook ons aangaan. Spr. besloot met de opwekking aan ieder, om in zijn omgeving ook op 't stuk van het privaat bezit, een levend christendom te zoeken en te vertoonen, opdat de menschen die in de wereld zijn, mogen verheerlijken den Vader, Die in de hemelen is en zij lieflijk mogen ervaren, dat in het onderhou den van Zijn wetten grooten loon is. DB H. Thomas. Voor de afdeeling Leiden van „Patrimo nium" heeft gisteravond D s. H. Thomas een interessante lezing gehouden over „Het privaat-bezit". In een lezing enkele weken gereden had Spr. reeds de historische zijde van deze zaak uitvoerig belicht. Thans be handelde Spr. meer de practische toepassing in den tegenwoordigen tijd. De zaal van Patrimonium, waarin de bij eenkomst werd gehouden, was heel goed bezet, Spr. begon met er op te wijzen, dat uil de vorige lezing is' gebleken dat hetgeen in staat \an rechtheid zichzelf tot eer van God en tot geluk van allen en van het geheel zich rustig zou hebben ontwikkeld, van oudsher en altijd weer brandpunt niet al leen van belangstelling der denkende menschheid is geworden, maar ook van soms hevigen strijd, van bloedigen strijd zelfs. En telkens weer wordt door knappe koppen als Plalo en Thomas Marx de priva te eigendom aangewezen als de deugniet. Toch is geen. der aanslagen op het private eigendom .waarvan de geschiedenis mei- ding maakt, gelukt Gemeenschaps-eigeh- dom heeft pooit en nergens e enige kans ge maakt. Dc geschiedenis heeft ons geleerd hoe het wè.s. met het private eigendom, maar nu koirit' de vraag tót ons, jok tot de Christe lijke werklieden, ook ten aanzien tan staat kundigen strijd: Aan wiens kant schaart gi] u, aan dé zijde van hen, die de meest abso- DE STRIJD VAN JA EN NEEN. HET STADHU1SCOM1TE ANTWOORDT TOESTEMMEND. Met 54 tegen 20 stemmen. !n de groote Nutszaal kwamen gisteravond ander voorzitterschap van Mr. P. A. Pijnacker Hordijk de leden van het Stadhuiscomité bij een ter bespreking van het eerder door ons gepubliceerd rapport en ter beantwoording van de vraag aan het slot van het rapport gesteld: „Wenscht gij dat bij gebleken uit voerbaarheid en onder voorwaarde dat Lei den een alleszins bruikbaar Stadhuis ver krijgt, do gevel aan de Breestraat en de to ren zooveel mogelijk in den ouden staat vvor de hersteld?. 'De voorzitter heette allen welkom en daar na werd de gelegenheid gegeven om over het rapport van gedachten te wisseleli. Hiervan maakt in de eerste plaats gebruik de heer Knuttel, die evenals in de vorige vergadering aanmerking maakt op de sa menstelling van het comité en daarna er zijn bevreemding over uitspreekt, dat de comité leden zonder ergens over geraadpleegd te lijn plotseling voor de vraag gesteld worden in het toegezonden rapport genoemd. Wat betreft de vraag zelf zegt spr. dat hierin twee dingen worden ondergebracht, namelijk de toren en de gevel waarvan de eerste bij na geheel is verwoest, terwijl de laatste nog voor een groot deèl in tact is gebleven. Over deze twee dingen moet gescheiden geoordeeld woeden. De heer de Gelder wil niet zoo eenvou dig maar toestemmen dat hij de gevel wil Hen herbouwd door zijn stem uit te brengen op de geheele vraag. Uit een artistiek oog punt heeft spr. daar bezwaar tegen. De heer H h n e r vindt het beter dat ge wacht wordt met de beantwoording van de vraag totdat over de mogelijkheid is beslist. En wat de eventueele restauratie betreft zegt 6pr. dat het misschien beter is om in de stijl waarin het gebouw opgetrokken was een nieuw gebouw op te trekken. Restauratie schijnt als men de brokstukken ziet wel on mogelijk. In den gevel zijn in denzelfden stijl nog wel eenige verbeteringen aa brengen. De heer Schoneveld na betwijfeld te hebben of het comité wel met vrucht zich met deze zaak kan bezighouden, daar toch eigenlijk de gemeenteraad de eigenlijke volksvertegenwoordiger is, zegt dat de vraag allpen gaat over de wcnschelijkheid terwijl over de mogelijkheid nog niet is beslist. Spr. kan doze beide niet scheiden en daarom kan de vraag moeilijk beantwoord worden. Ove rigens is spr. van meening dat de moderne architectuur wel heeft bewezen hier haar kunnen te mogen toonen. Majoor Kuyner Is van meening dat op de vraag noch ja, noch neen kan geant- woqrd worden. Er is nog een ander ant woord mogelijk: Ik weet het nog niet In PtirrthTm,' waarin de zaak momenteel verkeert, nu men nog niets van de finan cieels zijde afweet, kan over deze vraag moeilijk beslist worden. Mr. Briët heeft het genoegen gedaan dat dé vraag zoo algemeen is gesteld. Het gevaar was niet denkbeeldig, dat men ge meenteraadje zou gaan spelen. Men moet niet gaan praten over onderdeden* plan nen, teekeningen. TL i gaat over den alge- rneenen geest die lieorscht onder de bur gerij betreffende dit vraagstuk. Wat de vraag zelf betreft is Spr. van meening dat ze uit gevoels- en ook uit practische over wegingen met ja moet worden beantwoord. De heer VanPoelgeest sprak in den- :elfden geest De heer Buurman is van meening dat ,-eel te veel z. i. de nadruk gelegd wordt op den gevel. Uit het plan moet de gevel op gemaakt worden en niet andersom. Spr. maakt verder eenige technische opmerkin gen, terwijl hij ten slotte opmerkt, dat het doode niet meer kan herleven, ook niet in de architectuur. Mevr. Van Itallie van Erabden vindt het een bezwaar, dat bij herbouw het wezen, het uitwendige van het gebouw niet in overeenstemming zou zijn met 't masker, de gevel. Ook de trap in verband met de niet tc breede Breestraat vindt Spr. een groot bezwaar. De lieer M o d d e r m a n is het wel eens met mevr. Van Itallie. Spr. vindt de zin snede in de vraag-, op voorwaarde dat wc een alleszins bruikbaar Raadhuis terug krij gen, niet, goed. Spr. zou over de vraag wil len beslissen nadat deze zinsnede er uit gelaten wordt. De heer Meycrs gelooft dat er drie groe pen zijn in de burgerij, een die het gevoels argument op den voorgrond schuift, een practische groep die de meest practische en goedkoope oplossing wenscht en een groep van onverschilligen. Spr. gelooft dat het niet gcwenscht is het gevoelsargument al te zeer te laten wegen. De heer P o e 1 ij o e acht herbouw prac- tisch onmogelijk. De heer Jongeleen gelooft niet dat het oude nagebootst kan worden. Degenen die het meest van het oude houden zullen het meest worden teleurgesteld. De Voorzitter vindt de kritiek van den heer Knuttel niet juist. Men heeft een verkeerd oordeel over den aard van het co mité. In het kort moet alleen de vraag wor den beantwoord: Indien mogelijk wenscht men dan herhouw? Met de mogelijkheid heeft het comité eigenlijk niets te maken. De eenige taak van het comité is te leeren kennen wat er ten opzichte van deze zaak in do burgerij leeft. Prof. II u i zi n ga wijst er op dat het ad vies van het comité vooral zwaar zal wegen voor de commissie voor Monumentenzorg. Ï-Iet liikt spr. intussohen onnoodig dc vraag te splitsen zooals de heer Knuttel wilde. Het is het beste om nu maar tot stemming over te gaan. Hierna nam de strijd van ia en neen een aanvang. .Ta overwon glansrijk. De uitslag van de stemming was 54—20 voor Ja, om in sporttermen. te spreken. Met dank aan de aanwezigen voor hun te genwoordigheid sloot daarna de Voorzitter de vergadering. INGEZONDEN MEDEDEELING. [vitrageen allovers J enorme sorteering keuze zeer gemakkelijk Voornaamste Nieuws. Uit den Omtrek. HET PRIVAATBEZIT. lute private eigendom leeren of in de ge lederen van hen, die aan het privaat bezit den dood hebben gezworen! Of neemt gij misschien een eigen, een eigenaardig stand- punt in? Om antwoord op deze vragen te Voor het Werkliedenverbond Partrlmonium.krijgen slaan wij de H. Schrift op en laten ons leeren door God. In het oog moet in- tusschen gehouden worden dat hier ©een hoofdvraag in het geding is. Hemel en aar de bewegen om onze boterham is in strijd met onze roeping, met onze waardigheid. Wel echter zijn wij ook als Christenen verplicht deze vraag als gewichtig te be- sohouwen en te behandelen. Deze dingen staan ook nooit los van de geestelijke dingen. Overmatige arbeidstijd, nachtarbeid en Zondagsarbeid, bestrijden wij in hoofdzaak omdat ze ons belemmeren in de dingen van het Koninkrijk Gods. Als wij dan gaan zien wat de H.S. van dit alles zegt, zien we allereerst in de Mo zaïsche wetgeving beginselen gelegd die •voor alle. volken en voor alle tijden betce- kenis hebben. Maar weer moeten wij daar bij in het oog vatten, dat wij leven in de staat van de vloek. 1-Iet socialisme rekent daarmede niet en wanneer men dat niet. doet is men als iemand die een zieke be handelt als een gezonde en hem diaardoor een dooaiziekte op den hals haalt De meene gratie houdt de vloek tegen en de bijzondere genade doet de vloek vlieden voor den zegen maar ofschoon volmaakt in de deelen is Gods bijzondere genade onvol maakt in de trappen en ten tweede blijft verreweg 't grootste deel van 't leven aan haar reformeerende invloed vijandig. Daar om edjn thans verschillende dingen, en daaronder is de private eigendom goed en toelaatbaar, maar voor tijdelijk omdat zij in de staat der rechtheid niet voorkwam. In de staat der heerlijkheid zal de een gjrooter geestelijke gaven hebben dan de ander maar dat zijn gaven die bij de per soonlijkheid behooren, maar niet een stuk grond of een hoop geld. Ziedaar een van Je machtige verschillen tusschen zonde en ge nade. Waar zonde heerschappij voert daai krijgt de stof een grooie beteekenis, daar buigt men voor. Het is bespottelijk dikwijls. Zou men meenen, dat een gouden ring aan den vinger, daarboven bij Gods engelen ook maar iets te beteekencn heeft. Ik weet niet, aldus spr., hoe de regeling eens. zijn zal, maar dit staat wel vast, da't daar de heili ge wet van het huwelijk, ook om de samen leving zal gelden: Al het Mijne is het Uwe en al het Uwe is het mijne. Jezus' gemeente mocht deze dingen voor haar samenleving wel wat meer betrachten dan ze doet. Spr. wijst er dan verder op dat zoodra de zonde in de wereld, kwam, het privaatbe zit op den voorgrond trad, denkt aan Kaïn en Abél. Elk heeft zijn eigen bedrijf r,r, '"v offeren van hun eigendom. Dit eigendom nu is, in tegenstelling mei de geestelijke gaven Gods, niet inhaerent aan onze persoon. Het stoffelijk bezit is zin- tuigelijk waarneembaar, tastbaar vindbaar en kan van den een op den ander overgaan. Het privaat bezit van 't stoffelijke is zeker een recht, kan ten minste een recht zij'1., een recht van God, maar niet een in h:m kle vend recht, geen natuurrecht maar aantast baar door de Overheid. Spr. werkt dan breedvoerig de gedachte uit dat de mensch de stoffelijke goederen als geleend moet beschouwen. Man mag er niet mee naar willekeur omspringen. Iu de hof van Eden voelde de mensch zich als kind thuis, maar het kind is de deur uitge jaagd. Het wi'lde vrij zijn en de Vader zei: Goed, dat zal gebeuren. In het zweet des aanschijns werk'le de mensch. Al is echter het privaat eigendom ont staan door de zonde, daarom is het echter nog niet uit den booze. In dat geval zou God het niet zelf geregeld en beschermd hebben. Scherp moeten wij evenwel zien hei absoluut betrekkelijke karakter van het pri vaat bezit. Tegenover God is het maar b" heer gebruik en dit bedenkende worden wij geen socialisten al.dan niet met den naam Christelijk er voor, maar dan moet toch een heiligende, zegenende, reformcerende kracht van ons uitgaan ook ten opzichte van ge'.d en goed. De vraag rijst thans: wie komt voor bezit ter in aanmerking. Het karakter van het eigendom is communaal, zoo leert ons de Schrift Er moet een communale zegen uit voortvloeien, niet alsof alles gelijkmatig moet worden verdeeld, elk zijn afgepaste deel. maar dan toch communaal. Met ver schillende voorbeelden uit den Bijbel toont spr. dit aan. Na de pauze wees Spr. op een derde licht straal die de H.S. doet vallen op het vraag stuk van het privaat-bezit Er bestaat tusschen gepleegde arbeid en het recht van eigendom terdege verband. Ook dat leert ons de Schrift De mensch moet Gods navolger zijn in heel zijn leven, zóó, dat hij door arbeid eigendom verkrijgt Hier volgt uit dat bij dc bepaling van winst, inkomen van den werkgever en van I loon voor den werknemer, onder meer ern stig in rekening moet worden gebracht de wedérzijdsche arbeid, die de totstandkoming van het product heeft veroorzaakt Daar mede zijn we er echter nog niet. Want in dien iemand, rijk wordt door den arbeid van zijn werklieden en er aan zijn producten geen droppel van zijn zweet kleeft, dan blijft daar toch nog de wet: gij zult niet stelen en dan moeten we ook in het oog vatten, dat de grond waarop de arbeiders werken, en de grondstoffen waarmede zij werken, zijn eigendom zijn. De kwestie van den grond en de grondstoffen vormt dus een afzonder lijk en gewichtig vraagstuk. De Schrift kent een eigendomsrecht toe aan den mensch wat de bodem en de daar op of daarin zich bevindende stoffen aan gaat. Naast de woorden voor eigendom, waarin die eigendom beteekent hetgeen voortgebracht is door arbeiders, putten, bouwen, veestapel, ontmoeten wij een reeks woorden, volgens welke het verkrijgen van eigendom genoemd wordt een aantreffen, een vinden, een verzamelen, een in bezit nemen. De Heere verdeelde In .Israël de grond onder de stammen en hield aan die verdee- llng de hand, door de Inzetting van het ju beljaar, waarin plaats moest vinden een te rugkeer van Israëls sociale leven tot zijn oorspronkelijk bestand. I-Iler moest Spr. eindigen. Gaarne wil hij zich beschikbaar steiien orn in 't najaar nog HAZERSWOUDE. KINDERKOOR. Het Kinderkoor „Looft den Heer" alhier hoopt op Hemelvaartsdag deel ta nemen aan het ringconcours te Sassenheim. Als ver plicht nummer wordt gezongen „Daar ginder a! over de heide'' van A. Dyserinck en als vrjj -nummer „De twee jagers'van H. Blatt- oacher. llurscrlUkc Stncd. Jochemv. d. Vaart a. Gorkum—Verheul d. KATWIJK AAN DEN RIJN. DE NIEUWE TIJD. Bij den landbouwer J. v. Paridon alhier, is heden de eerste automatische melkinrichting :n gebru'k gesteld. Met dit toestel is het rno geljjk drie koeien tegelijk te melken. Dit is ee* flinke tijdbesparing, doch bovendien een zeer hygiënische bewerking. De melk gaat door een geheel van de buitenlucht afgesloten le'ding vanuit de uiers naar den ketel. Om heide redenen is het gebnrk van dergelijke in lichtingen zeer aan te bevelen. Ook hierom, omdat tegenwoordig niet. gemakkelijk p°rs-- neel in deze bedrijven te krijgn is. Wij twij felen niet, of het voorbeeld van den heer P. zal navolging vinden. hier is een belangrijke zaak aan de orde gesteld. Door den voorzitter, den heer S. Kralt, is n.1. de wenschelijkheid betoogd om allé er te komen tot oprichting van een export- vereen., ten einde de belangen van den zich steeds uitbreidenden exporthandel in bloemen meer intensief te doen behartigen. Het bleek, de heer Kralt met dit voorstel metterdaad vorm aan de algemeen gekoesterde ge dachte had gegeven daar van de 25 expor teurs alle 25 zich vóór de opricht'ng van de vereeniging verklaarden, waartoe dan ook in beginsel werd besloten. Als voorloopige be stuursleden werden gekozen de heeren Jac. Timmers, G. Noort Hzn. van Katwijk cn Jac. Eikel, die de voorbereidende werkzaam heden, als opstelling concept-statuten en reglement enz, zouden ter hand nemen. Na gereedkomen hiervan zal men opnieuw bijeen komen. Mede werd door het Florabestuur beslo ten collectief in te zenden op de bloementen toonstelling, welke van 24-28 April te Rot terdam in de Nenijto-gebouwen zal worden gehouden. BLOEMENHANDEL. Het ging den laatsten tijd toch al niet best in den bloemenhandel, doch hierin is thans nog verslechtering gekomen. De prijzen zy'n zeer laag. Betaald werd Lincoln f 3,30 f 3,40, Wapen van Léden f 2,90 f 3,10, Prins van Oostenrijk f 2,40 f 2,50, La Reine f 1.70 f 1,90, Murillo f 1,50 f 1,70, Cramoisie Bril- lant f 1;50 f 1,90, Hem. Schlegel f 1,60 f 1,80, Panna f 3 f 3,90, Bartigon f 2,70 f 3, Sanders f 2,10 f 2,0, Sieraad van Flora f 3,60 f 4.20, Narcis Omatus f 0,40 f 0,55, Spur f 1,10 f 1,30. (Blz. 1.) De Eerste Kamer heeft de behandeling van de Watérstaatsbegrooting voortgezet De Minister kwam aan het woord. De Amsterdamsche Raad heeft besloten een adres te zenden aan de Tweede Kamer om te „getuigen" tegen het wetsontwerp regelende de financieele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten. (blz. 2.) Dr. Rittér zegt in een schrijven aan Minis ter de Geer, dat de heer Van Beuningen hem de publicatie zijner berichten heelt moge-" lijk gemaakt. (Blz. 5) Te Utrecht is heden de 24ste jaarvergade ring gehouden van den.Geref. Bond tot ver breiding der Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Kerk Ds van Grieken hield de openingsrede; Prol'. Vissnher sprak over het mystieke element iu de bediening des Woords. Te Vlaardingen heeft gister Ds. A. Lutoyn oen lezing gehouden over liet hospitaal-kerk schip „De Hoop". (Blz. 6.) B. en W. van Den Haag steiien voor het Haagsche vuil naar Drente te zenden. Te Amsterdam is in het Concertgebouw een herdenkiugssamenkomst gehouden ter gelegenheid van den honderdsten geboorte dag van William Booth. (Blz. 9). Zal de nieuwe Rijksserum-inrichting te Rotterdam of te Utrecht komen? Te Soesterberg is een militair vliegtuig neergestort Te Gouda heeft een brand gewoed in de lijnkoekenfabriek de Producent KATWIJK AAN ZEE. EET NU TONG! De trawlvisrcherjj kenmerkt zich de laatste dagen hierdoor, dat er betrekkelijk weinig schol en zeer veel tong gevangen wordt. Een nadeelige omstandigheid voor de besomming is nu, dat laatstgenoemde heerlijk fijne v.'sch zeer goedkoop is slechts 90 ct. 1 f 1 per kilo. We vestigen hierop eens de aandacht, om dat deze prijs voor tong moet den meesten tijd f 2.50 of f 3 per k:lo betaald worden het bijna voor .Iedere bsuvs mogelijk maakt eens van deze delicieuze visch, gebakken of gekookt, te genieten. HET WEGENNET. Het wegennet van Katwijk aan Zee is thans tot het nog overgebleven deel van het Malie- gat genaderd. We hebben hier den pas aange- légden weg op het oog, die, beginnend aan c Zeeweg, bezijden het huizencomplex, waar 'in een der perceelen burgemeester Mr, Dr. Sehokktng z'n intrek heeft genomen, en ver der dwars door de M'eren weide is getrokken. Aansluitend aan dezen weg, die, dank zy den boomp'antdag, reeds met jonge boompjes is omzoomd trekt men thans de Remisestraat door. Het Mallegat, al is het ineengeschrom peld tot een onaanzienlijk watertje en heeft het zijn doel gemast, kan een taai leven niet ontzegd worden. Het dateert van 1571, toen men den sedert de 9de eeuw, verstopte Rijn een uitwatering in de Noordzee wijde geven. De gemaakte doorgraving is echter spoedig weer toegeweld en daarmede was de afwate ring weer gestuit. KOUDEKERK. AANBESTEDING. Donderdag 18 April a.s., des voorn. 10 uur, zal in hotel de Bruin alhier de aanbesteding plaats hebben van den grond en betonwerken voor de nieuw te bouwen Amerikaansche windmolen in de Latrewaard sche polder onder deze gemeente. Inb'chtingen zijn te verkrijgen bij den heer Goldberg, architect, wonende te Leiden, Zoeterwoudsche Singel no. 14. Loop «Ier bevolking Ingekomen: van Ammerzouden E StruUk: J w Zweepis; van Hazers- VOORSCHOTEN. Jhr. VAN KARNEBEEK OP BEZOEK. De Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, voornemens op Vrijdag 12 April a.s., des na middags omstreeks 2 uur een bezoek aan de ze gemeente te brengen. In verband hiermede wordt den ingezete nen verzocht, de vlaggen ujt te steker.. van Waard) woude B en J 8epep kerk; van Ubbergap H 1 H Lult?en eu M Lultse J Stropkroanvan Amme Zaltbommel J van de We van.de Wetering- E&ngerak A Var- niseen en gezin: T van Woubruggo A >den M H Voa; van "lng en gezin; M F jiden S W Fluiter; LISSE. HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS. Vrijdag 12 April groote plantgoedveiling van gladiolen en andere voorjaarsgewassen. ERNSTIG ZIEK. De heer Ant Irpanse aan den Lisserdijk werd gister door oen ernstige beroerte ge troffen. Volgens geneeskundig oordeel is de toestand zeer bedenkelijk. UITBREIDING NED. HERV. SCHOOL. Het leerlingenaantal is op zoodanige wijze gestegen, dat de leerlingen niet mèer in de Herv. School geborgen kunnen worden. Een der klassen ontvangt onderwijs in gebouw „Rehoboth". Voor de eerste klas zijn thans twee onderwijzeressen aangesteld. F G A W08aellng ni j F A Elllnckhuijze 1 Faas naar Haarlem r Huy- OEGSTGEEST. POSTERIJEN. Gedurende Maart werd op de rijkspost spaarbank ingelegd 14291.46; terughetaald f 12792.07; Gestort op de Giro 94258.01; Uitbetaald op cheqncs 98523.62. RIJNSBURG. EEN EXPORTVEFEEN. OPGERICHT. VOORBURG. Doodelijk ongeval. Hedenmiddag fietste de heer Van Dam, filiaalhouder van de firma Hillen in de Heerenstraat, in het Westeinde. Door de gladheid slipte de heer Van D. en kwam deerlijk te vallen. Een juist aankomende met ijzer beladen vrachtauto kon niet tijdig meer stoppen en reed dwars over het lichaam hoen. De wie len raakten het. hoofd van het slachtoffer zoodanig, dnt de dood onmiddellijk intrad. Dé ontboden geneesheer vond slechts eejl lijk. Het voorval heeft algemeene ontsteltenis teweeggebracht. ZOETERWOUDE. ELECTRO-TECHNIEK. Naar we vernemen wordt voor het onder- Wijzend personeel in deze gemeente in de R.- K. Meisjesschool in de Zuidbuurt alhier cursus gegeven in electro-techniek. De bedoe ling hiervan is, dat het onderwijzend perso neel" de by dezen cursus opgedane kennis zal dcceeren aan de leerlingen van de hoogste klasse der lagere school. Het initiatief hier toe is uitgegaan van de Sted. Lichtfabrieken te Leiden, die tevens alle kosten op zich ne men aan het geven van dien cursus verbon den. EMMABLOEM. De Emmabloemcollecte zal in deze gemeen te gehouden worden op Zondag 21 April a.s. Zooals men weet is de opbrengst bestemd voor de bestrijding der tuberculose. Laatste Nieuws. L Ri Rech INGEZONDEN STUKKEN. GEREF. MINNEHUIS. DE MOORD TE GIESSEN-NIEUWKERK. HET ECHTPAAR K. GEARRESTEERD. Het echtpaar K, hoofdgetuigen in d moordzaak te Giessen-Nieuwkerk, zijn heden morgen gearresteerd om te verschijnen voor den officier- van Justitie en door dien ge hoord te worden. Waar het revisiaverzoek op steunt Mr. H. H. R o o b o 1 zal het revisie-verzoek behandelen, terwijl Mr. Hollander het echt paar K. eventueel zal verdedigen bij vervol ging wegens meineed. Het revisie-verzoek steunt, behalve op ju ridische gronden, op het feit, dat uit ver schillende getuigenissen gebleken is, dal du beide hoofdgetuigen K. in deue moordzaak die eerst (naar waarheid, zooals Mr. IIoLan der ons verzekerde) verklaarde niets van de zaak af te weten, later geprest zijn het te- gendeel te verklaren. Deze pressie zou uitgeoefend zijn door den rijksveldwachter De Jong, door den rechter commissaris Mr. J. Bentfort van Valken- •burg, door den subs, officier Mr. A .T. Kro nenberg en door den officier van Justïtia Mr. G. J. W. van Tricht. Een ecre-raad. Mr. Hollander deelde ons verder mee, dal Mr.. Roobol en hij pogingen. zullen aanwen den om een eére-raad benoemd te krijgen, die dan een onderzoek moet instellen naar de handelingen van voornoemde perse met name of deze handelingen zich bevin den binnen de grenzen, die de wet toelaat en die geoorloofd zijn. De samenstelling van dezen eere-raad had men zich aldus gedacht: D. Hans, voorzitter van den Ned. Journalistenkring, Prof. E. M. Meijers, hoogleeraar te Leiden, notaris Mr. A. Mijs te Rotterdam en Prof. Dr. J. Wate rink, hoogleeraar te Amsterdam, welke zich dan een vijfde persoon als voorzitter zal moeten kiezen. In verband hiermede heeft de procureur generaal Mr. Tak zich hedenochtend Dordrecht begeven. HET GEVAARLIJKE ACHTERUITRIJDEN. Dame doodgereden. Men meldt ons uit Den Haag: Na het treurig ongeval, dat eenige dagen geleden op het Jacob van Campenplein is gebeurd, en waarbij een 4-jarig jongetje jiet leven verloor tengevolge van het zonder noodzaak achteruitrijden van een vracht auto, is gisteravond tegen 7 uur wederom een droevig ongeval gebeurd, dat aan dame he leven gekost beeft. Op den Waalsdorperweg bevond zich op gemelden tijd mevr. R.A.,wonende aa Valkepboschkade. Zij wachtte daar op een autobus der H. T. M. Toen de bus gepas seerd was, wilde zij den weg oversteken. Zonder dit te bemerken reed de chauffeur plotseling met de bus achteruit-, tengevolge waarvan de dame een der wielen over haar linkervoet kreeg. Met een gebreken voet en enkele inwendige kneuzingen werd zij naar het ziekenhuis overgebracht Hedenochtend is zij aan de gevolgen overleden. De politie heeft het liik in beslag geno men en tegen den chauffeur proces-verbaal opgemaakt ter zake van het zonder nood zaak aan de linkerzijde van den weg rijden. Marktberichten. AMSTERDAM, appele Telkenmale blijkt, dat een der voornaamste instellingen der Ned. Herv. Diaconie te Lei den, n.l. Het Gereformeerd Minnehuis, bij velen weinig of niet bekend is. Aan genoemde instelling meerdere bek nd- heid te geven is het doel van deze regelen. Gemelde inrichting, welke staat onder hét bestuur van regenten, gekozen uit en door het college van diakenen en verder onder leiding van een directeur en een directrice, is gesticht in het jaar 1827. Het huis is speciaal voor de verzorging van mannen en vrouwen. Niet alleen worden ouden van dagen uit Leiden opgenomen, doch ook uit anderè plaatsen; meerdere personen van elders werden en worden dan ook als verpleegden in de inrichting aangetroffen. Zoowel de mannen als de vrouwen hebben afzonderlijke appartementen. Voor de verzor ging van de zieken en hulpbehoevenden is bovendien een verpleegster aan het huis verbonden- De geestelijke verzorging is opgedrager aan den heer Kok. godsdienstonderwijzer te Lei den; deze houdt Zondagnamiddags en Donder dagsavonds in de kerkzaal godsdienstoefe ning, terwijl de zieken voor het beluisteren van een predikatie zich van de radio kunnen j jödu siursi bedienen. Degenen, die kunnen uitgaan, bege-1 c.^Lrniaensche^zSj: -8-^< «rot Hp 25_Bn, 1581 b!«- n is 1980 H.L. 11 April. Ve ■underen, 3 jjrai i 150—300. kalf koe ichapen fundvlee ivicht. I 18—68. blRTtren 110—24, lammeren 45—65. alles per stuk' 709U—105 c. per kg\ slachtte .70—2 per kir. Aangevoerd 91/8 e April. Vee. Aangevoerd tof.ai zich bovenien Zondagvoorm. met de directie naar de naastbij zijnde kerk. Met de eischen, welke in den uegenwoordi- gen tijd aan dergelijke inrichtingen gerteld mogen worden, is zooveel mogelijk rekening- gehouden en maakt het geheel een gezeiligen en aangenamen indruk. Tot het brengen van een bezoek ter kennis making bestaat steeds gelegenheid en worden belangstellenden gaarne uitgenood gd. Gaarne zijn regenten bereid alle noodige inlichtingen omtrent opname enz. te verstrek ken, terwijl men zich hiervoor ook kan wen den tot den directeur. Namens Regenten van het Geref. Minnehuis, H. E. L. SCHOLTEN, Voorzatter. W. KEEREWEER Jr., Secretaris. Mauritsstraat >11. i ƒ12—20. 16 l bokken of gelter 8—13. i 250—350. 594 schonen ƒ25-" aas. Aangevoerd 216 parttien, Frtlzon; li 3të38. met RUkamci'k le kw. 11—45. 2i 37—40. Handel matig. otor. Aangevoerd 2223 pond. Prijzen: goO' 80—90 c.. welboter 60—70 c., per ks Hnndol Eieren. Aangevoerd 593 parttien. Pr(Jzoi kineleren 5—5 75. eendeneieren 4.75—5.5 per 100 stuks. Handel vlug. lETDEN, 10 April. (Veiling „De Eendracht' Prijzensla 6—15. selder ij 1.50—3. roodu knol 5. "alles" 1".- W' stuk?Rprvu-n 24.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6