TWEEDIE BLAD. 24STE JAARVERGADERING GEREF. BOND. DONDERDAG 11 APRIL 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 Ds. van Grieken zet nogmaals het standpunt van den Bond uiteen. Raferaat van Prof. Dr. Hugo Visscher over: ,,Het mystieke element in de Bediening des Woords." Vanmorgen werd te 11 uur in het Jaar- beursgebouw te Utrecht de 24ste jaarverga dering van den Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Kerk, door den Voorzitter Ds. M. van Grieken te Rotterdam op de ge bruikelijke wijze geopend. Aan het woord door den Voorzitter ter Inleiding op de vergadering gesproken ont- Jeenen wij 't volgende: Na een crisis der Jeugd is de Geref. Bond gegroeid tot een krachtige» jongen man van ruim 20 jaar, en mag aanschouwen, dat de Heere hier en in andere landen de Calvinis tische levens- en wereldbeschouwing doet herleven. „Fnde desespereert niet" schrijft God boven de geschiedenis. Als Hervormd-Gereformeerden begroeten we elkaar. Op Kerkelijk terrein bewegen we ons pn dan in 't midden van de Hervormde Kerk. Om dódr ons geref. beginsel te ver breiden. Ook telkens te verdedigen. Wij zijn niet Hervormd, omdat de Herv. Kerk onder de huidige omstandigheden gereformeerd leeft Er zijn wel Kerkelijke gemeenschap pen, waar alles veel gereforcneerder toe gaat. Maar de geschiedenis is er ook nog. En waar die tot ons spreekt zijn en blijven wij Hervormd. Want die geschiedenis sproekl van de zonden van onze Vaderen en van *"wij zijn en blijven niet in de Herv. Kerk omdat we in haar huidig bestaan ons ideaal vinden. Wij zijn niet méér gesteld op een samenwonen met modernen, dan op een sa menwonen met geestverwanten In een an dere Kerkgemeenschap. Met zulke zinnen schrijft een ernstig mensch geen Kerkgeschiedenis van den huidigen dag. Geestverwanten en tegenstan ders weten beter! Er zit heel iets anders aan deze dingen tast. Op de erve onzer Vaderen heeft de geref. waarheid de oudste rechten. Het is onze overtuiging, aldus Spr., dat zij de fundamenteele waarheden van ons Apostolisch geloof en van het Geref. Pro testantisme verwerpen, in de Herv. Kerk rechtens niet thuis hooren. En God zal recht doen op Zijn tijd, indien allen die Hem lief hebben naar Zijn Woord maar getrouw zijn en Hem mogen vasthouden in geloof. We weten heel goed, dat daarover 't laatste woord niet gezegd is. Wij weten ook, dat wij Intusschen niet in alles kunnen leven onder de huidige omstandigheden, zooals wij. als gereformeerden, wel zouden willen. Maar is dat Gods schuld? Of is het onze schuld? Wij zien geen heil in een eindelooze rij van scheidingen en scheuringen. Wij willen blijven werken en strijden op de erve der Vaderen. Daarbij willen wij niet aangezien worden als mcnschen, die mecnen, dat in 1929 alles gezet moet en kan worden zooals 't in 1019 was. De schampere opmerkingen van repristinatie adressccre men elders. Maar wel willen wij ten stelligste uitspre ken, dat we in een tijd leven, dat alles op losse schroeven wordt gesteld, waarbij het misdadig is de duidelijke, vaste, onveran derlijke waarheden, ons in Gods Woord ge geven, buiten beschouwing te laten. Met Woord richte over ons allen. Met dank constateert Spr. verder dat in tal van gemeenten er een ontsluiten der Schrift wordt gevonden. Vooral ook de catechismusprediking biedt gelegenheid kostelijke schatten voor alle levensterrein aan de gemeente over te reiken De waarheid alleen zal de Herv. Kerk Vrij maken. Vernieuwen wij op de 24ste jaarvergade ring het verhond, dat wij gesloten hebben, aldus besloot Spr. zijn rede, die luide toe gejuicht werd. Vervolgens richt hij een woord van wel kom tot Prof. Dr. Hugo Visscher, die dan het woord neemt tot het uitspreken van 2ijn referaat over Spr. geeft allereerst een uiteenzetting van het begrip der mystiek. Gekomen uit het Oosten, verplantte zich de geestelijke beweging, waarin zich de behoef te openbaarde aan bijzondere godsdienstige gemeenschap, naar Griekenland inzonder heid. Hier werden de mysteriën uitgeoefend die hestonden uit ritueele, symbolische en magische handelingen, welke een eenigszins geheimzinnig karakter droegen. Dit verschijnsel leidde tot een algemeen begrip dat in het religieuse leven in den ruimsten zin een plaats verworven heeft en waardoor dus genoemd wordt een bepaalde gestalte van het godsdienstig leven, die zeer eigenaardig door het woord zelf wordt om schreven. Het woord „mystiek" toch stamt van een Grieksch werkwoord, dat het slui ten der oogen beteekent Daardoor wordt dus uitgedrukt, dat als de oogen gesloten zijn en de menschelijke geest alzoo van de waar neming der wereld rondom ons is afgesne den, deze zich in zichzelvcn kan terugtrek ken. sauce der practijk de waarheden voor te dienen" en hij moet ook niets hebben van de „onnatuur van tooneelachtigen" en ook niets van „woorden aan de straat ontleend". Spr. wijst op de geestelooze verarming der Kerk. Met de leeraren zakken de gemeenten af. Biddeloosheid en dorheid der gemeenten voert ze tot mysticisme, tot ziekelijke naar- geestighcid en ten slotte tot ongeloof. Het in tellectualisme en het mysticisme leiden tot hetzelfde ongeloof, omdat zij er beide vormen van zijn, zooals zij beiden door geestelijken hoogmoed zijn gekenmerkt Wie zal zeggen hoeveel beschimmeld en bedorven en ver- giftigd brood wordt gegeten. Men hoort van predikers en van gemeenten, die alleen maar willen spreken en hooren van verdoemenis en voor wie de genade der recht vaardigma- '.Jng en het geloof en het gebedsleven ver achtelijk zijn; van verachting en verwaar- Prof. Vr. H. V Isme her. De mystiek is het in den mensch langs ecnigen weg zich meedeelende goddelijke, dat hij op een bijzoi dere gevoelsmatige wijze ervaart, aanschouwt, ontwaart in eigen be wustzijn, zoodat dit tot een vereeniging met het goddelijke wordt gebracht Mystiek en mysticisme. Mystiek is geen ziekelijk verschijnsel. Cal- vijn heeft gezegd, dat in elk mensch het zaad der religie sluimert, zoodat hij bestemd is voor het ontvangen der openbaring Gods. Zoo sluimert in elk mensch een mysticus. In het algemeen is mystiek in het geestelijke het normale. Daarnaast Is het mysticisme een ziekelij ke ontaarding der gezonde mystiek. Het be wustzijn der zedc^jke persoonlijkheid wordt hier aangetast; hier is de neiging om door onmiddellijke religieuse aanschouwing in God als weg te zinken. Het mysticisme is een beneveling van de onderscheidende werkzaamheid der rede, die te loor gaat, zoodra de mysticist door het goddelijke ge absorbeerd wordt Hierdoor nu is er geen sprake meer van een overgave aan God, maar slechts van een willoos verzwolgen worden in gevoelsdiep ten, die de mysticus voor het goddelijke We zen aanziet. Het mysticisme is een psychologisch ver schijnsel, dat in de geschiedenis van het geestelijk leven der menschheid een breedc functie heeft Spr. komt dan aan de Christelijke mystiek. In de Schrift wordt ons niet alleen ge openbaard de eenige waarachtige God, maar ook de mensch als beelddrager Gods. Het volle licht valt op den mensch in zijn zonde- staat: alleen door levensgemeenschap met Christus kan hij komen tot de kennis van God. Voor de mystiek heeft dit tengevolge, dat zij eerst optreedt in den vorm van „unin mystica cum Christo", en daarna een verborgen omgang wordt met den Vader en den H. Geest De christelijke religie kent geen onmiddel lijk in God verzinken omdat zij geen God kent huiten Christus om. De gemeenschap met Christus neemt in de Chr. kerk steeds een eerste plaats in. Tegenover deze gezonde levensmystiek noemt spr. het mysticisme een woekerplant Het is een vorm van geestelijke anarchie en maakt den mensch los van Schrift en Kerk. Als voorbeeld teekent prof. Visscher de bekende Antoinette Bourignon. Het verschijnsel is niet zeldzaam en wordt in de Roomsche kerk aangetroffen o.m. in den vorm van stigmatisatie. Spr. behandelt dan het verband tusschen Mystiek en de H. Schrift. De bijbel spreekt meermalen van „verbor genheid"; door de gansche Schriftuur gaat er een geur van mystiek. In den diepsten grond is het Woord mysterie en de inleving in dat Woord mystiek. De Schrift is geen gewoon geschrift, maar een levend en dus beleefd woord. Daaruit volgt, aan welke eischen een gezonde predi king des Woords moet voldoen. Eerst wijst ref. echter op twee gevaren welke het gezonde geestelijk leven der ge meenten bedreigen. Allereerst het intellectualisme, dat het religieuse leven maakt tot een vorm van wijsgeerig of zuiver verstandelijk kennen, 't Maakt de religie tot een leersysteem. Dit verschijnsel is niet nieuw en merk waardig noemt spr. het, dat 't met de herle ving van het gereformeerd beginsel en de daarmee samenhangende richtingen denzclf- dén weg dreigt op te gaan. De onderschei ding tusschen onderwerpelijke en voorwer- pelijke prediking kwam in eere, waarbij men vergeet, dat het Woord een ondeelbare een heid is. Zelfs wordt in sommige kringen Aristoteles weer als redder begroet Een tegenvoeter hiervan is het mysticis me dat zich gaarne met den naam van ..be vindelijk" tooit, hoewel het dit volstrekt niet is ,wat spr. nader aantoont. Het beroemt zich op ervaring buiten de Schrift om; het spreekt in termen, die een ontwricht leven verraden en vertoont niet zelden sexucele af wijkingen. Spr. waarschuwt hier ernstig tegen.Ten dee Ie is het de schuld van de prediking; ten deele ook van de anarchie, die onzen tijd op allerlei terrein vertoont Het kon z'n nut hebben, wanneer de ouderlingen en de pre dikanten eens naarstig bestudeerden het formulier hunner bevestiging. Zoo komt prof. Visscher dan aan de slot vraag: hoe komt in de prediking het mys tieke element tot zijn recht7 Nauwkeurig lezen en verstaan van de Schrift is voor ieder noodig, in 't bijzonder wel voor de predikanten. Alexander Comrie verstond dit ook zoo. Voetius adviseerde „dat men niet dan doorkneede en te voren wel gekookte overdenkingen voortbrenge dat de woorden wel overwogen, net besneden, ook aangenaam en met zout besprengt zijn, opdat niemands oor of geweten onzenthalve geërgerd worden". Dat is dus heel wat an ders dan de valsche mysticist zoo bijzonder graag wil. De eerbied voor Gods Woord eischt een zeer ernstige voorbereiding. Voetius verwijst op zijn beurt weer naar Augustinus en Calvijn, wiens „Institutie" te lezen hij zeer aanbeveelt Voor een dienaar des Woords fs het van het grootste gewicht, dat hij op den weg des levens geen vreemdeling zij. Voetius ver maant verder niet „dor en mager, zonder loozing der heilige sacramenten, van buiten gewone vormen van prediking. Zal er, zoo vraagt prof. Visscher ten slotte, voor onze kerk redding zijn? Alleen in wederkeer tot den God der Va deren en tot Zijn Woord. En één der wape nen in die worsteling om redding is zuivere en daarom levende prediking van het Evan gelie van Christus Jezus. De arbeid van den Bond zal niet ijdel zijn, als hij meewerkt om in onze oude en dik wijls verguisde Kerk weder te doen komen een prediking, die zelfs hen aantrekt wier levenswegen er toe geleid hebben, dat zij aan de oude Moeder-Kerk een scheldbrief ga ven. Spr. wekt op tot vasthouden aan de oude belijdenis der Vaderen. Hopeloos Is het niet God verlost zijn kerk door het Woord al leen. HET HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP". NAAR DE NOORDZEE EN SHETLAND-EILANDEN. GEESTELIJKE EN MEDISCHE HULP AAN DE NOOKDZEE-VISSOHEBS. Op uitnoodiging van de afdceling Vlaar- dingen van den Christelijke» Zeemansbond, heeft Ds. A. Lu te ij n, Ned. Herv. Pred. «e Vlaardingen, gisteravond in het gebouw „Liefde en Vrede" aldaar, voor een stamp volle zaal een interessante causerie met lichtbeelden gehouden over zijn tocht met het Hospitaal-kerkschip „De Hoop" naar de Noordzee en de Shetlandeilanden, in het vorige jaar In zijn inleidingswoord vertelde Ds. Lu- teijn van de werkzaamheden die het kerk schip op zee verricht Op velerlei terrein van het maatschappe lijk leven wordt aan zendingsarbeid gedaan. Een groot deel onzer medeburgers is er dat zijn dagelijsch brood op zee verdient Soms hun heele leven door bevinden zij zich op de woelige zee, en verrichten daar hun moeite vollen m gevaarvollen arbeid, zoodat van een zeeman kan gezegd worden dat hij zijn graf altijd naast zich heeft. Het leven op de visschcrsvloot was vroeger coo geheel anders dan nu. De schipper was vroeger priester aan boord. Hij las met zijn volk een gedeelte ui'1 Gods Woord of uit liet bekende boek „De Godzalige Zeeman", ter wijl de jongens de catechismus moesten op zeggen. Helaas neemt de godsdienst onder onze visschers niet meer »'n vroegere plaats in. Juist omdat hun leven altijd' zoo vol is van kommer en zorgen, mogen de geestelijke i nooden voor den zeeman niet veronacht- j zaamd worden. Reeds jaren lang worden door de Gerefor- I meerde Kerken de belangen der visschers behartigd op Lerwick, waar één of meer predikanten het Evangelie verkondigen en waar de zeeman een vriendelijk tehuis kan vinden. Deze predikanten bleven echter aan den wal en konden de visschers op zee geen behulpzame hand bieden. Totdat voor enkele jaren een Engelsch predikant te Amsterdam, Rev. Chambers, zich hot lot van den zeeman heeft aange trokken. Door enkele vermogende vrienden geholpen, werd hij in staat gesteld een schip uit te rusten dan aan alie zeelieden, zonder onderscheid van godsdienst of nationaliteit, geestelijke en ook medische hulp kon ver- leenen. Dit schip is later door een grooter schip vervangen, hetwelk op dit oogen'blik nog gebruikt wordt Aanvankelijk werden op zee godsdienst oefeningen gehouden, doch later is dit ook te Lerwick mogelijk geworden. Nooit is voor dit werk een collecte of in zameTfog gehouden. Deze zeemanevrienden bekostigen alles zelf. Doel van Sprekers causerie Is dan ook dat te Vlaardingen en elders meer belangstel ling en medeleven voor dezen arbeid be toond zal worden. Na deze uiteenzetting gaf Ds. Luteyn, aar de hand van een aantal duidelijke licht beelden-foto's, welke tijdens de reis zijn gemaakt, een beschrijving van de weder waardigheden die hij tijdens zijn tocht met het kerkschip „De Hoop" heeft meegemaakt. Wanneer het schip het ruime sop est is het geheele bestuur aanwezig en wordt vóór het vertrek een wijdingsdienst gehou den. Is men eenmaal op zee dan wordt eiken avond aan boord een korte godsdienstoefe ning gehouden, welke Spr. zeer aangrijpend vindt Hoewel het sohfD met een sterken motor is uitgerust, gaat het meestal met volle zei len. koersende naar het hooge Noorden. Wanneer een logger wordt waargenomen met twee vlaggen in top. weet men op het kerkschip dat er een zieke aan boord is Men draait zoo dicht mogelijk bij en gaat dan met een roeibootje den zieke van boord halen. De predikant gaat eveneens mede. om tijdens de behandeling van den patiënt op het kerkschip een dienst aan boord van de logger te houden. Bovendien heeft hij twee tasschen bij zich met bijbels, psalm- hoekies, enz, die voor weinig geld kunnen worden gekocht. Te>vens wordt dan lectuur uitgedeeld, die gretig wordt aanvaard. Ta de patiënt geholpen dan gaat de predikant weer van boord en krijgt hij meestal een „braadje visch" mede. Onder algemeene vroolijkheid vertelde Ds. Lu'eyn van de moeilijke si'ua'ie waarin hij zich bevond, toen hij voor de eerste maal van het schip iu het deinende bootje moest springen. VervoYrens werden beelden getoond van de stad Lerwick en haar omgeving. O.a. was er bij een foto van de Hollanrische begraaf plaats te Lerwick, voor enkele '"arm aange kocht en waar (hans cwee Hollandschc zeo Heden ziin begraven. Elke Vrijdag of Zaterdag komt het kerk schip in de haai van Lerwick binnen, zoo dat de zeelieden om medische of geestelijke hulp kunnen komen. De dominee fungeert dan dikwijls ook als brievenbesteller, post zegel- en briefpapierverkooper. Ook de geneesheer. Dr. van Asperen, heeft hier veel te doen. I Voorts werden nog verschillende beelden getoond van het leven aan boord van het kerkschip, waarbij Ds. Luteyn uitvoerige verklaringen gaf. Spr. wees ten slotte op den gezegende» arbeid van diit kerkschip, dat nog zoo wei nig bekend is en wekte de aanwezigen op om iets daabvoor te offeren en dit werk te steunen. Nadat de heer v. d. Steen, voorzitter van den Chr. Zeemansbond te Vlaardingen, den spreker had gedankt voor diens mooie eau serie, sloot Ds. Luteyn de vergadering met dankgebed. DE BRAND TE SCHOONHOVEN. Hel hospitaal-kerkschip „De Hoop" verlaat de Amslerdamsche haven, om geestelijke en I medische hulp te verleenen aan de Noordseevisschers, nagewuift door vrienden of br- langs tellenden. In den rechterbovenhoek portret van Ds. A. Luteyn, XecL Herv. pred I te Vlaardingen, die het vorige jaar als geestelijk verzorger medeging en ook dit jaar weer een reis zal meemaken. De toga en hooge hoed heeft hij verwisseld voor een gemakkelijk zeemanspak en schipperspet. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Prof. Dr. J. Huizinga heeft zich be reid verklaard zjjn eandcollege, da1, op 21 Maart jl. was vervroegd, waardoor verschil lende bezoekers dit hebben gemist, te herha len op Donderdag 18 dezer des nam. van 4—5 uur in zaal 207 van het gebouw voor Werk tuig- en Scheepsbouwkunde aan de Nieuwe- laan te Delft. LAGER ONDERWIJS. HOOFDBENOEMINGEN. Bodegraven (Chr. Naaischool), mej. J. Huisman te Maasland. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Bedum, mej. T. Bulthuis te Noordwolde. Giessendam (Kon. Wilheiminaschool, hoofd G. de Zeeuw Mzn W. A. de Vos te Steenwjjk en mej. A E- de Zeeuw te Slie- drecht. ONTSLAG. De heer J. Raadsveld, hoofd der Otto Baros van Wassenaer van Catwyckschool voor Chr. Onderwijs te Katwyk aan den Rijn, heeft, naar men ons meldt, om gezondheids redenen tegen 15 Juni cls. ontslag aange vraagd. GEREF. SCHOOLVERBAND. Het 23ste Jaarverslag van Geref. School verband is bij Firma Jan Haan te Groningen verschenen. De secretaris, de heer J. van der Waals, van Nijkerk, geeft verslag van de laatste Algemeene Vergadering, overziet wat er vanwege G. S. in 1928 verricht is, gaat ook districtsgewijze den arbeid na en mag constateeren. dat rustig en met opgewekt heid aan de taak is voortgearbeid, om ten slotte nog eens te wijzen op het volgende: „In de woelingen der geesten op paedago- gisch terrein heeft G. S. V. een belangrijke taak: de poneering en de handhaving van de Gereformeerde beginselen, ook in hun doorwerking op practisch gebied. Het dis- trictslcven. waar inzonderheid de practijk aan de orde komt; de aanraking met de op leiding door het contact met de Kweekscholen en door het medewerken in het Schoolraad- examen; het aan de orde stellen van belang rijke vraagpunten in onze landelijke samen komsten; niet het minst het medewerken aan dc instandhouding van den Pnedagogi- schen Leerstoel; het zijn ieder voor zich be langrijke deelen in het werk van G. S. V. om de Gereformeerde opvoeding en het Ge reformeerde onderwijs krachtig te bevorde- Aan het einde vinden we een compleet overzicht van de organisatie van G. S., naam lijsten van in 1928 door G. S. gediplomeerden en een lijst der uitgaven. In totaal zijn 362 Geref. Scholen aangeslo ten met 1646 onderwijzers en onderwijzeres sen, hoofden medegeteld, en 55928 leerlingen. SCHIPPERSSCHOOLFONDS „SCHUTTEViER". Voor de jubileumgave die eenige dagen ge leden door den Wethouder van Onderwjjs te Amsterdam, den heer Th. M. Ketelaar, aan het Comité Schoolfonds Schuttevaer" werd overhandigd, is een gift binnengekomen ten bedrage van f1000. EXAMENS. EXAMENS-MACHINIST. Den Haag. 10 April. Ocsl. voor dlpl. B, dc heeren K. Vernle. T. Hlsschemulier en A. van UIT HET SOCIALE LEVEN HET PENSIOENVRAAGSTUK VOOR HET SPOORWEGPERSONEEL. BESTURENCONGRES. Resolutie aangenomen. In een der zalen van den Haagschen Die- rentu'n is gistermiddag een besturencongres gehouden van den Ned. R.-K. Bond .an Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael", van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegper soneel en van den Prot. Chr. Bond vim Spoor- en Tramwegpersoneel, ter bespreking van het pensioenvraagstuk voor bet person el cier intercommunale tramwegen. Nadat gesproken was door de heer L. W. Peterse van de Ned Vereeniging, de heer A. J. Koster van „St. Raphael" en de heer J. Augustijn van den Prot. Chr. Bond, werd ao volgende resolutie aangenomen: Het besturencongres, enz.; waardeert dat meerdere tramwegmaat schappijen reeds maatregelen ter zake hebben getroffen; spreekt echter uit dat het treffen van een pensioenregeling voor het geheele tramweg personeel zeer urgent moet worden geacht; doet een ernstig beroep op de Regeering en de beide Kamers der Staten-Generaal om tot een spoedige oplossing dezer wettelijk voorgeschreven verplichting te komen; vertrouwt dat de werkgevers in het bedrijf de hiertoe noodige medewerking zullen ver leenen en vraagt steun aan en vertrouwt op de vakcentrales en de Nederlandsche pers om aan het streven van dit congres steun te verleenen. TEXTIEL-INDUSTR1E. Geen overeenstemming. In de te Hengelo gehouden conferentie van de besturen der vier Twentsche textielfabri- kanten-vereenigingen en de hoofdbesturen van „St Lambertus" en „Unitas" werd geen overeenstemming bereikt. De werkgevers stelden zich op het stand punt, dat de kwestie van betaalde vacantie- dagen geregeld dient te zijn, alvorens be sprek1 n gen gevoerd kunnen worden over de andere door de Chr. organisaties ingediende punten. Ten opzichte van vacantie werd na uitvoe rige besprekingen door de werkgevers het volgende voorstel gedaan: „De werkgevers geven drie of vier dagen per jaar vacantie met behoud van loon. De arbeidersorganisaties verbinden zich, dat in het jaar waarin de vacantie genoten wordt, met het volle personeel zal worden gewerkt tegen gewoon loon, tot eenzelfde aan tal uren als voor de vacantie verloren gaan, tenzij de betrokken werkgever dit overwerk geheel of gedeeltelijk niet noodig mocht oordeelen." Van de zijde der arbeidersorganisaties werd uitdrukkelijk vastgesteld, dat het naar hun meening onnoodig is, dit voorstel aan de le den ter beslissing voor te leggen, doch de hoofdbesturen zullen in eigen kring zich nader beraden over de verder aan te nemen houding. Naar we vernemen heeft dienzelfden dag, daarna ook het hoofobestuur van den socia- listischen textielarbe'dersbond „De Een dracht" een bespreking gehad met genoemde werkgevers, zonder tot overeenstemming tc komen. Weerbericht. Barometerstand. Hoogste stand 775.1 te Thorshavn. Laagste stand 753.5 te Vardö. Aanvankelijk nog matige later afnemende Noordoostelijke tot Oostelijke wind, gedeel telijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. Ontvangen 11 April 8.09 uur vjn. Attentie- sein O, d.L „Weest op uw hoede". FIETSERS. LICHT OP^. Van 1213 April ran 7.21 nam. tot 4.87 vm. die zijn ambtshnt met de penning droeg, hem achteruit duwde, waarbij Bakker over een fiets kwam te vallen, liep deze op den commissaris toe en gaf hem een trap tegen het been, waarna hij hem om den nek beet pakte, zijn strik afrukte en zijn ambtslint door midden scheurde. Het gevolg was, dat do commissaris met zijn aanvaller over do straat kwam te rollen. De commissaris heeft toen de agenten ge last met de blanke sabel ruim buan te ma ken, waarbij eenige klappen werden uitge deeld, zonder dat evenwel iemand werd verwond. De staker Bakker werd terstond gearre steerd en met de politie-auto naar 't hoofd bureau gebracht. Hij zal heden naar Haarlem worden over gebracht Tegen twee andere personen werd proces verbaal opgemaakt wegens beleedïging van een ngent van politie. Ook aan den Zuiddijk was het gisteravond zeer rumoerig. Den vorigen avond was van een auto, waarmede werkwilligen worden vervoerd, een ruit ingeslagen. Zoowel de stakingsleiding als de commis saris van politie, die bij het incident zijn kalmte geen oogenblik verloor, betreuren het voorgevallene. Gemengd Nieuws. HET CONFLICT IN DE ZAANSTREEK. Gisteravond was het. als de vorige avon den, nogal rumoerig bij het eindigen van den werktijd in de buurt der werven en der woningen van de werkwilligen. Toen de commissaris van politie, de heer S. van der Laan, persoonlijk een convooi werkwilligen had begeleid naar nun wo ning in de Knigerstraat, kwam het tot oen botsing. Een der stakers, de 27-jarige Bakker, ver zette zich hiertegen. Toen de eommlssaria. DE MOORD TE GIESSEN-NIEUWKERK. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, zal, naar „Het Volk" meldt, nadat de verschillende stukken onderzocht zullen zijn overwegen om ambtshalve revisie aan te teekenen. De procureur-generaal verzekerde uitdruk kelijk, dat bif deze zaak behalve de grootst- mogelijke spoed ook de grootst mogelijke nauwkeurigheid betracht zal worden. Voorts gaf Mr. Tak te kennen, dat de wet hem geen bevoegdheid geeft, de onmiddel lijke invrijheidstelling van de gedetineer- den te gelasten. Een der hoofdgetuigen bij deze moordzaak de arbeider Vermeer, kostganger van het echtpaar K., heeft, naar „Het Volk" meldt, steeds volgehouden dat Teunissen en Klun- der slechts een kwartier weg zijn geweest Eerst nadat hij 72 dagen in voor-arrest had gezeten, heeft hij ten slotte verklaard, dat zij geruimen tijd het huis hadden verlaten. Ik dacht bij mezelf, aldua Vermeer: Ge- ruimen tijd is geen tijd en daar kan ik geen kwaad mee. Maar bovendien had Do Jong (een -rechercheur) mij gezegd: „Dat is nou ook wat moois, nou zegt Klunder, dat Teu nissen en jij dien avond den moord gepleegd hebben." En vertier luul hij mij steeds oor gehouden, dat ik, als ik dan niets vertelde, als verdacht van moord of medeplichtigheid daaraan zou worden vastgehouden. Hij zei ook nog: „Je behoeft niet hang te zijn voor Teunissen of Klunder, want ik zal wel zor gen dat ze 20 jaar krijgen." Daarop heb ik ten slotte gezegd: „Nou dan, zij zijn „gorui- inen tijd" weg geweest". En daarop ben ik losgelaten. Op den avond vóór den moord werd bij K. een feestje gegeven, waarbij Klunder, Teu nissen en Vermeer tegenwoordig waren. Om circa li uur zei Teunissen, toentertijd baas bij spoorwegwerken, die een groot bedrag aan geld bij zich had, ongeveer f500 het loon dat hij den volgenden dag aan de ar beiders zou uitbetalen dat hij even weg moest Hij voelde zich mpt zooveel geld bij zich niet geheel veilig. Daarop verwijderde hij zich even met Klunder en droeg dezen ton huize van diens kostbaas het geld over, waarop hij, na ongeveer een kwartier te zijn weg geweest, nuar de K.'s terugkeerde, waar dan het „feest" werd voortgezet tot 2 uur in den nacht NOODLANDING. Het militaire vliegtuig na 113, met twee personen van Soesterberg naar Rotterdam heeft op de grens van Lekkerkerk en Ouder kerk aan den IJsscl, aangezien dc motor te weinig slagen maakte, een noodlanding moeten doen. Er is geen schade veroor zaakt Eenigen tijd l.iter is een vliegtuig van Soesterberg gekomen voor reparatie: beide zouden gelijk weggaan. BLOEDVERGIFTIGING. In het R. K. ziekenhuis te Tilhurc over leed aan bloedvergiftiging \V van W. te Kaatsheuvel (N.-Br), die reeds een tweetal weken onder behandeling was. Van W. liep hoogstwaarschijnlijk de vergiftiging sp door een wondje aan den duim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5