DINSDAG 9 APRIL 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS. VAN HET STADHUIS. VERPLAATSING GEMEENTEHUIS. B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis: 1. dat, ingevolge het besluit van den Ge meenteraad van 25 Maart jl. het huis der ge meente, met ingang van Woensdag 10 April a.s. zal worden gevestigd dn het Hópital Wal- lon, Rapenburg No. 12/14 (Papengracht No. 13/15); 2. dat aldaar zullen zitting houden de Bur gemeester, de Wethouders, met uitzondering van den Wethouder van Fabricage, die geves tigd blijft in het perceel Breestraat No. 125, en de Secretaris; 3. dat in genoemd Hópital WaUon mede zul len zijn gevestigd de afdeelingen Algemeene Zaken, Financiën en Onderwijs der gemeente secretarie, benevens het bureau van het Bouw en Woningtoezicht; 4. dat meergenoemd gebouw aan het Rijks telefoonnet is aangesloten onder No. 1415 met drie lijnen. DRANKWET. B. en W. van Leiden brengen ter openbare kennis, dat E. J. Coster, te Leiden, een ver zoek heeft ingediend ter bokomlng van ver gunning voor den verkoop van sterken drank in liet kiein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in het perceel Steen straat No. 8. B. en W. van Leiden brengen ter openbare konnis, dat G. Teegelaar, te Leiden, een ver soek heeft ingediend ter bekoming van ver lof voor den verkoop van alcoholhouden 'en drank, anderen dan sterken drank, voor go- bvuik ter plaatse van verkoop in het per ceel Haarlemmerstraat nr. 311313. B. en W. van Leiden brengen ter openbare kennis, dat H. v. Rossum Jr., te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein alleen aan logeergasten in het logement Lange Agnietenstraat no. 9. B. en W. van Leiden brengen ter openbare kennis, dat D. Lub, te Leiden een verzoek heeft ingediend ter bekoming van vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein alleen aan logeergasten in het logement Stationsweg no. 35a. B. en W. van Leiden brengen ter openbare kennis, dat W. H. Steenbergen, te Leiden, een verzoek heeft ingediend tér bekom'ng van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het peceel Sieboldtstraat no. 40. Leiden, 9 April 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. JAARVERGADERING .NEDERLAND EN ORANJE". Jaarverslagen. In een der zalen van „de Burcht" heeft gisteravond de Antirevolutionaire Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" haar jaar vergadering gehouden. De opkomst was zeer matig. Na de opening op de gebruikelijke wijze heeft de Voorzitter, Majoor G. Kuyper een interessante en boeiende redevoering gehou den met als onderwerp „Het verbreken der banden". Rede Majoor Kuyper. Spr. begon met te wijzen op de niet al te groote liefde en belangstelling voor de eere Gods op het staatkundig terrein in den laat- «ten tijd en meende tot opwekking niet beter te kunnen doen dan in de eerste plaats stil te staan bij het herdenkingsfeest der A. R. par tij, zooals dat kort geleden in Tivoli in Utrecht is gevierd. Bij die herdenking voelde men zich klein worden, maar ook aange pord met kracht uit den Hooge en het David na te jubelen: Ik kan met U door sterke ben den dringen. Met het oog op den komenden verkiezingsstrijd is dat zoo noodig. Overal hoort men de leuze: Laat ons hun banden breken en van hun juk en touwen ons ont slaan. Spr. noemt daarvan verschillende voorbeelden. Overal treft men aan de drang om niet te volbrengen Gods wil, die alleen goed en heilig is. Steeds driester steekt het revolutiemonster zijn kop op. Het is het beest uit het boek der Openbaringen op welks hoofden een naam van Godslastering geschreven staat En als een ditfr hoofden, zooals nu in Rusland, tot den dood toe wordt gewond, dan volgt niet de dood, maar de doodelijke wonde geneest en de geheele aarde zal zich verwonderen achter het beest. Onze plicht blijft altijd maar weer te ge tuigen: Tegen de Revolutie het Evangelie. De strijdkreet Pro Rege, brengt ons volk weer tot de wet en tot de getuigenis waar door het weer dageraad zal hebben. Maai er moet veel strijd gestreden zijn, allicht veel leed geleden zijn en veel gebed gebe den zijn, zal 't einde glorie zijn. Ook ten opzichte van onszelf hebben wij te wijzen op het verbreken van banden. De zegen van God bij de overwinning van vier jaar geleden zijn we verspeeld. We hadden den oorlog gewonnen maar den vrede heb ben we verloren. De coalitie is verbroken en daardoor zijn wij machteloos geworden. Diep moeten wij daarover treuren. De band die de christelijke partijen bindt, is ant woord op de vraag voor of tegen Christus, een band niet door ons maar door God zelf gelegd. En al is die band verbroken, wij zijn er daarom nog niet van ontslagen. De coali tie is gelukkig niet dood, maar leeft alom in den lande. De herstelling zul niet gemak kelijk gaan, maar zc moet geschieden door het gebod der liefde, het gebod vooral Hebt uw naasten lief. Wij aanvaarden een band die ons bindt en met eenige variatie klinke hier: Er mag een strijd gestreden zijn, er moet veel leed verdragen zijn cn veel, e n veel gebed gebeden zijn, zal 't einde vrede zijn. Als we ons wenden tot den komenden strijd dan zal deze, als de voortcekenen nint bedriegen zijn brandpunten vinden in „Staatspensioen" en „eenzijdige ontwape ning". Spr. bestrijdt deze dingen en wijst er op dat God op de middaghoogte van het leven kracht geeft om te zorgen voor den ouden dag en God eischt dat wanneer dit niet mogelijk is, de kinderen voor hun ouders zullen zorgen. De revolutie verwijst de ouden van dagen naar de bedeeling en daar schuilt al bitter weinig verheffends in voor den bedeelde. Men wil niet uit de bron der liefde de weldaden doen opspuiten, neen de belastingpomp moet het geld opzuigen uit de beurzen. En de eenzljdigo ontwapening tenslotte Is een teruggrijpen naar een band die God zelf heeft losgemaakt in het machtig gebeuren te Babel. De mensch wil het verloren para dijs weer binnen, maar niet gewasschen in -M het heiligdom bift- uentreden met vuile kleederen. Wij echter zullen ons erfdeel met woord een geest ver dedigen en zoo er zich een schennige hand naar durft uitsteken ons met de wapenen in de hand te weer stellen. Onden den ouden strijdzang dat zij ons oude Nederland niet hebben zullen treden wij den verkiezings strijd tegemoet Na deze openingsrede, die met een harte lijk applaus werd begroet las de secretaris Mr. F. H. v. d. Tas Het Jaarverslag. Het jaar 1928 is een rustig jaar geweest, zonder veel activiteit, om dat de lands- en de gemeentepolitiek geen bijzondere activi teit vraagden. Slechts 4 maal is vergaderd. Op de eerste vergadering werd besproken het bekende rapport betreffende de wijze candidaatstelling voor de Tweede Ka mer. Dit rapport, waarvoor spr. een woord van hulde bracht aan den rapporteur den heer J, Karstens, heeft zooveel succes gehad dat voor den stembusstrijd 1929 tot uitvoe ring ervan is besloten. Óp de 2e vergade ring sprak de heer T. S. Goslinga over Ge meente-politiek in verhand met het feit dat gestreefd was naar een nauwere band tus- schen de raadsfractie en de kiesvereeniging. Op deze vergadering waren slechts der tien leden aanwezig, wat nu juist niet be moedigend is. Aan het eind van het jaar op de vergaderingen van 2 en 9 Nov. werd het concept-program van actie uitvoerig bespro ken. Verschillende amendementen werden ingediend en door de vereeniging aangeno men. Het succes bij het C.C. was echter ni hil. Spr. wees verder nogmaals op het slech te vergaderingen bezoek. Zelfs door alle le den persoonlijk een convocatie te zenden, is dit in 't geheel niet verbeterd. In 1928 is ook een commissie benoemd die gemeente program heeft samengesteld. Deze zaak zal na de Kamerverkiezingen aan de orde komen. Het ledenaantal bedroeg 425 (106 dames en 319 heeren) tegen ruim 500 het vorig, een belangrijke achteruitgang alzoo. Spr. herdacht daarna met enkele woorden het verscheiden van Ds. Beekenkamp, wiens trouw aan het A.R. vaandel voorbeeldig vas en besloot met een opwekkend woord tot beter medeleven op het staatkundig erf. De penningmeester, de heer Lambooy bracht vervolgens financieel verslag uit. Dit verslag was in zeer opgewekte toon gesteld. In het afgeloopen jaar kon aan alle verplichtingen worden voldaan en oude schulden konden worden afgelost. De reke ning bedroeg in ontvangsten f 1020.58, in uitgaven f 1013.95, zoodat er een batig saldo is van f 6.63. Desniettemin wees spr. er op dat het bedrag van de contributies nog te gering is. Op dit punt zijn de velden wit om te oogsten. In de commissie voor kascontrole werden benoemd de heeren Parmentier, Kroon en Boorsma. Bij de Bestuursverkiezing i-erden de aftredende leden, de heeren Kuy per, de Jong en van Cittert, waartegenover resp. geplaatst waren de heeren Mr. Knibbe Baarsma en Slegtenhorst, met groote meer derheid van stemmen herkozen. Uit dit op nieuw samengestelde bestuur werd Majoor Kuyper met bijna algemeene stemmen her kozen als voorzitter, onder het applaus der vergadering. Besloten werd aan den heer Zuidema, hoofdredacteur-directeur van „De Zeeuw", die dezer dagen zijn 25-jarig jubileum als journalist herdacht en die langen tijd voor zitter is geweest van de A.R. K.V. alhier, als nog een telegram van gelukwensch te zenden. In behandeling kwam daarna de Stad huiskwestie, waarover de heer Kuyper als vertegenwoordiger van de A.R. partij in de vergadering van Woensdagavond aan het Stadhuiscomité zal moeten stemmen. De meeningen hierover liepen nog al een wei nig uiteen, maar men meende over 't alge meen incompetent te zijn om over deze zaak zich een goed oordeel te kunnen vormen. Wethouder Goslinga wees ook nog op de financieele kant van deze kwestie, die be halve de technische kant ook zeer veel ge wicht in de schaal legt, daar naar een op lossing zal dienen te worden gestreefd waar in de burgerij niet de dupe zal worden. Bij de rondvraag bracht de lieer J. Kar stens nog enkele dingen ter sprake met het oog op den komenden verkiezingsstrijd in verband met de propaganda. Zijn opmerkingen zullen op de eerstvolgen de vergadering van het bestuur ernstig in overweging wórden genomen. Daarna slui ting. De heer Mazurel ging voor in dank gebed. DE KIEZERSLIJST. Ten onrechte schijnt men tc meenen dat de kiezerslijst thans niet meer ter inzage ligt. Ook deze en de volgende week heeft men nog gelegenheid inzage van de kiezers lijst te nemen en bezwaren tegen de al of niet plaatsing op de lijst in te brengen. De lijst ligt ter inzage op het bureau Be volking en Burgerlijke Stand boven „Amici- tla" aan de Breestraat. Men overtuige zich of zijn naam op de lijst voorkomt. HANDELSREGISTER K. V. K. VOOR RIJNLAND. Wijziging. 8 April. Coöperatieve Boeren leenbank, Leiderdorp, Dorpsstraat 76. Nieuw lid Raad van Toezicht: A. Noest, te Leider- TERAARDEBESTELLING MEVR. DE WED. Ds. RUDOLPH. Gistermiddag is op de begraafplaats „Rliijnhof" onder vrij groote belangstelling ter ruste gelogd het stoffelijk overschot -an mevr. do wed. Ds. Rudolph, die tengevolge van liet tragisch ongeluk in het Rusthuis der Geref. Kerk aan de Hooigracht het le ven verloor. Door Ds. Verrij uit Hardenbcrg die met de familie is bevriend werd bij de geopende groeve het woord gevoerd. Een zwager van de overledene, de heer Nijkamp, dankte voor de betoonde belangstelling. INSTITUUT KERN. Afgietsels van steenen met inscripties uit den Indischen Archipel, toebehoorend aan het Rijks Ethnografisch Museum en totdus- ver in een van de lokalen boven het kanton gerecht bewaard, zijn thans ondergebracht in het Instituut Kern, in het gebouw Gra- vesteen te Leiden, waar zij in verband met het overige thans reeds aanwezige studie materiaal beter aan het doel zullen beant woorden. N. V. NATIONAAL VEEM. In de hedenmiddag gehouden vergadering \an aandeelhouders van de N V. het Natio naal Veem werden de bala, d° winst- en vcrlierekening goedgekeur Pet dividend over het afgeloopen boekja- -cd bepaald op 5 pet (vorig jaar 8 pet). Tot commissaris werd herkozen de heer D. J. J. de Koster. PROF. BLOK OVER DEN STADHUISBRAND. WAAROM JA!) Prof. dr. P. J. B'.ok schrijft ons: Morgenavond zal het Comité uit de Leid- sche Burgery de vraag des Burg-meesters hebben te beantwoorden: wat wenscht Leiden ten opzichte van de kwestie, wat er met het Stadhuis gebeuren moet? De vraag is ons voorgelegd in dezen vorm: wilt gij hei-bouw in den ouden staat? Ja, of Neen? Prof Dr. P. J. BIoJv. Het zy my, die sedert een halve eeuw le vendig belang stel in het verleden, het te genwoordige en de toekomst onzer geliefde stad, veroorloofd een laatste wcord over deze in den boezem der burgerij veel besproken vraag te zeggen. Ik spreek dit woord in die pen ernst, doordrongen van het groote ge it' van het te geven antwoord, waarna de beslissing ten slotte zal genomen moeten worden door den Raad onzer Gemeente. Het is niet mijn plan om de talrijke ano- eme of geteekende stukken in de dagbladen te bespreken. Er zyn natuurlijk bezwaren, er zyn meeningen in allerlei richtingen. Maar wy dienen te blijven by de hoofdzaak: ver schil van meening is er altyd en bezwaren zijn overal te vinden, als men iets niet wil om zekere redenen die men al of n:et noemt. Het kan aan geen redelijken twijfel onder hevig zyn, of het Stadhuis moet blijven op de plaats, waar het sedert vijf of zes eeuwen heeft gestaan, en die al dien tijd het middel punt is geweest van het stadsleven. Trou wens, nergens elders in onze stad zou een geschikter plaats voor een Stadhuis zijn te "/inden; noch op de Beestenm-rkt no-h op de nieuwe Kaasmarkt, noch in het Van der Werfpark zou een Stadhuis een passende plaats vinden te midden van een passende omgeving. Neen, het Stac-huis behoort op de Breestraat, waar het al die eeuwen h'eft g;- staan als palladium onzer vrijheid, als zetel ons stadsbestuur in goede en kwade da gen, als hart van onze stad. Maar hoe zal het er staan? Zullen wij een geheel nieuw gebouw oprichten, of wel den ouden wereldberoemden gevel met den sier lijken toren weder opbouwen in den ouden staat? Het lijdt by my geen twijfel, of het laatste zal moeten geschieden, als het kan. Dat is peen uitvloeisel van slapDe sentimentaliteit znoals men heeft gesmaald. Neen, het is een iltvloeisel van ons innig, diep Leidsch Se oel, de vurige begeerte van ons voor Leiden varm kloppend hart, dat daar aan de Bree straat de gevel en de toren weder in de ohde glorie zullen verrijzen, als het eenigszins de strikte voorwaarde, waaronder reeds aanzienlijke bedragen zyn toegezegd i nog aanz'enlylcer worden verwacht. Kan het niet, dan zij hat vonnis over het oude gestreken en moeten wy onzen harte- wensch opofferen aan de bittere noodzakelijk heid. Maar tal Van erkende deskundigen: bouwkundigen, oudheidkimd'gen kunstenaars, zeggen ons: Het kan wel degelijk! Vooral nu an den voorgevel zooveel over is, en wij de oude teekeningen en bestekken nog bezit ten. Talrijke voorbeelden, b'nrien- en bu'tens- lands, van een dergelijken herbouw zijn te vinden. Welnu, dan zou het onverantwoordelijk zyn, nu men ons deze vraag gesteld heeft, te antwoorden met een alles afwijzend „Neen". Aan ons voorgeslacht, aan ons zeiven, aan ons nageslacht, zyn wy ver dicht, om, als het mogelijk is, het werk .van Lieven de Key, gesticht door onze vaderen, uoor een na het glorierijke .Ontzet uit het volk zelf gekozen Stadsbestuur, hst bouw stuk, uitsluitend betaald uit eigen stadsnvd- delen, aun het begin van Leiden's lioogsten bloeitijd op ieder gebied, te doen herleven. Ik hoop vurig het nog te zien, dat ds oude gevel en toren daar weder staan, en ik w-et zeker, dat duizenden Leidenears, duizenden Nederlanders met my geestdriftig den dag zouden zegenen waarop zij gevel en toren terug zouden zien op de oude plaats. Daarom zonder aarzeling uit vo'le borst, 7.00 mogelijk éénstemmig met terzijdestelling van alle bijzondere overwegingen en bezwaren geantwoord: Ja, als het kan! Leiden, 9 April 1929. Jhr. Prof. Mr. W. J. G. v. EISINGA. De rector magnificus der Leidsche Uni versiteit, Jhr. Prof. v. Eysinga, is voor Vol kenbondsaangelegenheden opnieuw voor eenigen tijd naar Genève vertrokken. DOOR DEN LUCHTKOKER GEVALLEN. Gistermorgen om kwart voor elf is de 47- jarige mej. C. W. echtgenoote van den heer H. in de Janvossenstceg, terwijl zij bezig was op de tweede verdieping werkzaam heden te verrichten .door den liehtkoker ge vallen. Zij kreeg een ernstige hoofdwonde en brak een been en twee ribben. Door den eersten hulpdienst werd zij in hoogst ernstigen toestand naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. DOOR EEN DUIZELING BEVANGEN. De 54-jarige meubelmaker A. J. II. is op de Hoogewoerd, nabij zijn woning door een duizeling bevangen en gevallen. In bewuste- loozen toestand en mot een ernstige hoofd wonde werd hij door den E. H. D. naar liet Academisch Ziekenhuis overgebracht. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN. BnrsertUke Siand. Ondertr ouwd: C. J. Barendaen cn M. H. Jongen. A. RUadam cn J. OosterwUk. Th. 30SKOOP. IN DE KELDER GEVALLEN. Zondagmiddag had mej. v. Palhier h-t .ngeluk, toen zij op visite waB by de familie T. in de Julianastraat, om inplaats van de W.C.-deur, de kelderdeur te openen, met ge volg, dat zij in de vrij diepen kelder viel. Ernstig aan het hoofd verwond werd zy opgenomen. Na eerst door dokter Du Buy ta zijn verbonden werd zy naar haar woning ervoerd. TEGEN HARDRIJDERS. Door de politie zyn tal van processen-ver baal opgemaakt tegen bestuurders van mo torrijtuigen wegens overtreding der maxi mum-snelheid. AUTO-GARAGE. Aan den heer J. Reim, te Wadd'Inxveen, op een na de laagste inschrijver, is opgedragen den bouw van een auto-garage, voor rekening van de heer J. Kok alhier, voor de som van f 12240. DE BOSKOOPSCHE VEILING. Veiling van 8 April. Rozen per bos: But terfly f 1.20—1.60, Hadley f 1.20—1.40, Gol den Ophelia f 0.901.10, Rosalandia f 0.70 1, Gemengde rozen 30—60 ct., Columbia f 1.10 1.30, Bsbyrozen f 1.902.80, Mac. Keiler f 1.40—1.80, Opheh'a f 0.70—1.10, Willi. Kor- tles f 0.801, Marcel Royer f 0.90—1.50, Claudius Pern et 90 ct., Pauls-scarlet 48 ct. Lathyrus per bos 6669 ct., Idem gemengd 1625 ct., Violieren per bos 1216 et., As paragus per bos 36 ct., Kersentakken per tak 18 31 ct., idem per bos 2550 ct., Prunus- takken per bos 2140 ct. a H. de 1 Blekei J Jongeneel 23 en W. Lekx 18 J. HAZERSWOUDE. KERKSCHAPEN. De gehouden verkoop van 67 schapen, ten bate der R.K. Kerk op het dorp alhier, heeft opgebracht de som van f 2863. AANBESTEDING. Woensdag 10 April a-s. des avonds 7 uur zal door het bestuur der Hazerwoudsche Droogmakerij worden aanbesteed in 10 percee- len het kroostwerk van den polder voor 1929. OPDRACHT. Het bouwen van een burgerwoonhuis voor rekening van den lieer D. van Klaveren Jac.z. alhier is opgedragen voor wat het metsel werk betreft aan den heer IJ. Hortens us, het timmerwerk aan den heer J. Buitenhuis, en iiet schilderwerk aan den heer A. Bogerman, allen aannemers alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. OOK EEN MUZIEKTENT? Tijdens de behandeling van het voorstel van B. en W. in de laatstgehouden gemeen te raadsvergadring om te Katwijk a. Z. aan den Boulevard 'n nieuwe muziektent te bou wen, deelde de Burgemeester mede, dat van do Muziekvereeniging te Katwijk aan dén Rijn een verzoekschrift was ingekomen een nieuwe Muziektent. Het was echter te laat ingekomen om npg in diezelfde verga dering behandeld te kunnen worden. Een volgende vergadering zullen I B. èn W, met advies komen. LISSE. VEROORDEELD. J. S. alhier werd veroordeeld tot f 10 boe te of 5 dagen hechtenis wegens overtreding der invaliditeitswet. VRIJGESPROKEN. A. B., te Bloemendaal, was geverbaliseerd wegens het laten staan van zyn auto tydens de Bloemententoonstelling op den Grachtweg, omdat tjjdens de tentoonstelling aeerterrein was aangewezen by verordening van B. en W. Verdachte werd echter van de vervolging vrijgesproken omdat de redactie van de poli tieverordening in stryd was met art. 325. BELANGRIJKE CROCUSSENVEILING. Onder de directie van H B G. zal ongeveer half April een Crocusveiüng worden gehou den te Egrnond op verzoek van fa. A. Baart aldaar. Zeer belangrijke partijen zullen ge veild worden. VEILING H. B. G. (Grachtweg). HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS. Woensdagmiddag om 2 uur zal een voor veiling worden gehouden v. Tulpen, Crocussen en Narcissen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Maart 1929 ingelegd f 7187,25% en terugbetaald f 10044,27. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5641. RIJNSBURG. GYMNASTIEK-UITVOERING. Onder leiding van den heer Roest zal de Chr. Gymnastiekvereniging „D.W.S.'' Don derdag a.s. alhier haar eerste lustrum-uitvoe ring geven, uitsluitend voor donateurs en ge- noodigden. De Leidsche Damesgymnastiekvereeniging „D.O.S.'' zal aan deze uitvoering haar mede werking vcrleenen, terwijl het geheel zal worden opgeluisterd door muziek van het Strijkorkest, onder leiding van den heer Noordanus, van Leiden. Een keurig programma is samengesteld, zoodat deze avond een succes voor „D.W.S." belooft te worden. Oude cn: W van EgmondZandbei lisbergenSchoncveld d -f.ugjan z. M Mulder— EgmondDriebergen z. SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Nieuw tarief straatverlichting. Verplichte aansluiting waterlei ding.'Verbetering van de Motti- gervaart. De Raad dezer gemeente vergaderde on der voorzitterschap van burgemeester Gou verneur. Afwezig de heer A. Warn aar, wnd. secretaris de heer W. Potman. De School met den Bijbel vroeg voor uit breiding der leermiddelen ter invoering van het 7e leerjaar een bedrag uit de gemeente kas van i 210. Aan den tuinboumvintercursus weid wc- derom een subsidie verleend van f loO. De- cursus is door 56 leerlingen (2 uit Voorbuit en 6 uit Lisac) bezocht. De heer v. d. Geest steldo voor, dat alleen personen in diens! bij de Sassenheinischo -bloemisten van dezen cursüs kunnen ge bruik maken. De heer v. Zonneveld zeide, dat het 't beste was, dat B. en W. zich over deze zaak in verbinding stellen met de Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur, van wie de ze cursus uitgaat. De heer Verkletf achtte het ook beter, dat alleen ingezetenen van den cursus gebruik maken, maar het bedrag is niet de moeite waard. Van de Posterijen was bericht ingekomor, dat van Rijkswege de telefoon tot 10.30 uur zal worden opengesteld, wat betóekent, dat slchts 85 pet. van de kosten der nachtopeu- stelling op rekenng der gemeente Romen. Een nieuwe tariefregeling werd goedge keurd voor de straatverlichting, welke een voordeel betóekent van f 1271,84 per jaar. Van J. Bette en D. Bockee was een aan vrage ingekomen voor het stichten van een landarbektersplaatsje, die ieder een voor schot vragen van f 3600. De terreinen zijn gelegen aan den Menneweg. Goedgekeurd De bouwverordening, stellen B. en Vv voor, aan te vullen met een bepaling tot ver plichte aansluiting1 aan waterleiding en rliv leering en een welstandsbepaling. De laat ste bepaling ge'dt voornamelijk om de en kele boomen, die de gemeente nog rijk is, te sparen. De lieer Bisschop» suste verontruste raadsleden met de uiteenzetting, dat de Schoonheidscommissie niet oppermachtig is en alleen adviezen kan geven. De aanvullende bepalingen betreffende aansluiting waterleiding, rioleering en wel stand werden goedgekeurd. Bovendien werd een bepaling ingtfascht, dat B. en W. kun nen bevelen een closet met waterspoeling in de huizen aa/n te brengen. In plaats van v. d. Meer werd met alg. stemmen tot gemeente-arbeider benoemd de heer P. Staring. B. en W. verzochten machtiging tot ver koop diver te gaan van het, terrein, vrijge komen door afbraak van de boerderij aan de Kerklaan. De heer v. Breda wilde de naastgelegen Fröbelschool tegelijkertijd aankoopen, dan krijgt men daar één stuk gemeentegrond. Wethouder Warnaar had geen bezwaar, dat de gemeente eens prijsopgaaf aan hel schoolbestuur aanvraagt. De heer Spee'man zeide, dat het hem beter voorkwam, dat het schoolbestuur naar de gemeente kwam. De voorzitter vroeg vervolgens, op welken prijs de Raad de thans openjgekomen grond moet worden gesteld. B. en W. hadden ge dacht f 4 per M2. en f 2.50 per M2. voor de sloot. De hïer Zonneveld drong aan, dat er geen winkel komt. De voorz. was het daar mede eens. Verschillende leden vonden den prijs te laag. B. en W. hebben reeds een aanvrage voor een stuk grond ter grootte van 12 M2. van B. v. Leeuwen, vrachtrijder, om te bouwen een huis met garage. De heer Speelman zeide, dat de prijs veel •te laag is; bollengrond, veraf gele brengt ook f 4 op. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht werd aangenomen met 64 stem men. Tegen stemden de heeren Speelman, v. Zonnveld, v. Breda en v. di. Voet. Weth. Warnaar stelde voor om het twee de perceel, tegen de Fröbelschool aan, te verkoopen voor f 5.—. De voorz. had de stil le gedachte er een woning te bouwen voor den parkwachter). Het voorstel-Warnaar kwam niet in stem ming. B. en W. verzochten machtiging tot ver huring der 5 nieuwe woningen aan den Men neweg. Na eenige discussie werd besloten de bc spreking tot nader datum uit te stellen. Het grasgewas op „Sporlhoff" zal door B en W. verpacht worden. Bij de rondvraag wees de heer Speelman nogmaals op de wetering genaamd de Mot- tiger-vaart Kleine schuiten kunnen er bijna niet door Een commissie zou kunnen worden gevormd uit B. en W. en belanghebbenden. Maar de eenige oplossing is, dat B. en W. met onder handelingen beginnnen. Nadat verschillende heeren het woord hadden gevoerd, waaruit b'cek, dat de Raad niet onsympathiek tegenover verdieping (maar niet verbreeding) staat, werd beslo ten voorstellen van belanghebbenden af te wachten. De heer Speelman zegt, dat er een adres aan B. en W. is gezouden over de last, on dervonden van roet. I-Ioo denkt de Raad daarover? (Het betreft de schoorsteen der bakkerij Stelma). De voorz. antwoordt, dat dit in den Raad niet thuis hoort De zaak is in onderzoek bij B. en W. en besluit de discussie met te zeggen, dat B. en W. diligent blijven. De heer Schram a wees op do diepgelegen rioolkolken in den straatweg, kunnen die niet wat opgehaald worden. De voorz. zcidi overweging toe. De heer v. Breda zeide, dat het algemeen de gewoonte is, dat werkgevers het loon op feestdagen doorbetalen. Dit schijnt met de werknemers in de gemeente (de werkloozen) niet het geval te zijn geweest B. en W. zul len deze zaak bekijken. De heer v. d. Geest vroeg, of het hek voor het verloflokaal'lje op den hoek van den Gouverneurlaau juist is geplaatst; het staat op het Avandelpad. De -voorz. zal een onder zoek instellen. De Raad ging vervolgens tn geheime, zit ting. ZANGCONCOURS. Op Hemelvaartsdag -zal te Sass/nheim een zangconcours worden gehouden, waar aan wordt deelgenomen door 28 vereent-: gingen, bestaande uit gemengde koren, man nen- en kinderkoren," mot een totaal van 1700 leden,' Er zal in drie afdeelingen worden gezon gen. Er is een comité gevormd, waarin ook Burgemeester en Wethouders zitting heb ben. Eere-voorzitter is de Burgemeester. Er wordt gezongen in het park „Rusthof!" MOLEN ZONDER WIEKEN. Door den storm zijn vier wieken van molen van den Beekpolder afgerukt. Het zal gèruhnen tijd duren oer de schade her steld is. VOORSCHOTEN. HET RAADSLID DE KLEERMAKER. Binnenkort zal de heer J. F. de Kleer maker, lid v. d. Gemeenteraad deze gemeen te metterwoon gaani verlaten cn zich in den Haag vestigen. Do heer de Kleermaker is sedert 1919 lid van de Raad voor de R K. partij. Als zijn opvolger komt dc heer P. Koot op de lijst voor. GEMEENTERAAD. Uurseriyke Stond. Ondertrouwd: J A G van Leeuwo >n J H de Raad 27 J. Bevallen: C M MelKfl ardenZaat r van LeeuwenLlmburc <3- Overledea: DJ Smelt TO y Voornaamste Nieuws. BINNENLAND. (blz. L) In d." Memorie van Antwoord op de hu groot. P. T. T. wordt gedeeltelijk herstt der vierde bestelling toegezegd. Vanwege het Alzijdig Nationaal Comit tot verkrijging van recht voor de Mobilit-a tie-invaliden is een groote landelijke actie h voorbereiding. Ingediend is een wetsontwerp houdend voorschriften betreffende het waarbo'gei van bepaalde eigenschappen van uitgevc-erd land- en tuinbouwproducten. Te Utrecht is de oprichtingsvergadeiini gehouden van de Chr Vereen, tot behnrij ging van de belangen van groote gezinnen (blz. 2.) De staking in do Zaanstreek heeft een n tig verloop. (blz. 5.) ,,Het Volk" brengt sensaJioneele onthulliu gen over de moord te Giessen Nieuwkerk, (blz. 10.) Te Utrecht wordt de vergadering gehou den van de Ned. Herv. Predikanten vereen ging. Te Utrecht is de vergadering gehoudoi van den Chr. Essayistenkring. BUITENLAND. (Blz. 2.) Een bomaanslag üi het Britsch-Indisch pai lement. Een Russisch schip vergaan; 37 opvarende omgekomen. Hitte in Amerika. INGEZONDEN MEDEDEELING. Wellicht klaagt Ge ook over onbillijk prijzen uwer schoenreparatiën? Welnu, wij zijn in staat al uwe bezwart uit den weg te ruimen. N m iJperlaan Leldecheweg. Bakker Leidacheweg: 121; M M Ooetve scheweg: 59: A M Belt Kattelaan 3;G\ ZOETERWOUDE. PAARD OP HOL. Gistermorgen sloeg het paaz.d van d( groentenhandelaar van der Werf alhier tie Hooge Rijndijk op hol. Het dier schrok ra het passeeeren van een voer stroo en g.r er van door. Daar het dier met liet voertui achter zich naar het verhoogde voetpi rende, mag het een wonder heeten, dat gee persoonlijke ongelukken zijn voorgevallti Later is het door var. Mil tot stilstand u bracht. Laatste Nieuws. DE MOORD TE GIESEN-NIEUWKERK „Het Volk" van hedenavond bevat nad«r mededeeelingen omtrent de veroordeel!^ tot 15 jaar gevangenisstraf van twee pet sonen, beschuldigd van den moord te Gif sen-Nieuwkerk in den nacht van 3 op 4 Au, 1923, die thans onschuldig zouden blijken zi)n- ,j „Het Volk" publiceert een zeer uitvoerlj verklaring van vrouw K., één der hoof dg1 tuigen in deze zaak, in welke zij mededeel op welke wijze zij gedwongen is tot het leggen van valsche verklaringen. Vrouw had deze verklaring reeds eerder in e schoolschrift opgeschreven. Verder bevat het blad een fotografiscl afdruk van een briefje geschreven door Rijksrechercheur, waarop vermeld staat vrouw K. voor de rechtbank tc verklar* had. De7,e verklaring luidt als volgt: „In mijn schuur was een hamer met houten steel, een schoenmakershamer den ijzeren hamer met ijzeren steel. Die steel heb ik er zelf opgemaakt op de kk van een stukje ijzer waarop een kroont, was. Die hamer is van mij. Ik ken mij eigen werk wel." Deze verklaring vormde één der ernstigs aanwijzingen tegen de verdachten. Bovendien reproduceert het blad een bit zijde uit het cahier van vrouw K. DE STAKING IN DE ZAANSCHE HOUTBEDRIJVEN. Het aangaan der fabrieken had hedenmt gen een volkomen rustig verloop. Het"" tal georganiseerde stakers bedraagt 734, aantel ongeorganiseerde stakers is officie nog niet bekend, doch wordt geschat op gevecr 150. De Alg. Ned. Bond van Handels- en Ka toorbedienden beijvert zich de kantoorb dienden die werkzaam zijn in het houtt drijf er toe. te bewegen geen arbeid te vi richten welke anders door arbeiders wor gedaan. HE FAILLISSEMENT DER Z.H.A.M. Voor de L Kamer der I-Iaagsche Reel hank is heden behandeld het aangebodi accoord in het faillissement der Z.H A.1 de bekende ulobus-onderneming tusscln Schevoningen en Waalhaven. Bij den curator Mr. Wolfson was een drag van 10.000 gestort ter vcrdeeling der dc crediteuren. Ter terechtzitting werd slechts naiufti één dier crediteuren bezwaar gemaakt, oi dat deze niet de zekerheid had, dat o >k bij do verdeeling in aanmerking kwam. Nadat die zekerheid was gegeven v zoover de vordering zal worden erkend, w de uitspraak inz-ake de homologatie bi-pas op 16 April a.s. GROOTE BRAND IN CHINA. DRIEHONDERD MENSCHEN OMGEKOME LONDEN, 9 April. Volgens telegrammi uit Sjanghai is in Poetung, een voorst van Sjanghai een brand uitgebroken, zich met groote snelheid uitbreidde. Va groot aantal huizen en schuren werd woest. De Chineesche brandweer geloi-ft meer dan driehonderd menschen in de vli men zijn omgekomen. Het aantel der den brand om bet leven gekomen personi werd zoo groot doordat bij het doorzoek! der puinhoopen dc vlammen steeds we uitsloegen, waardoor dc zoekenden in bral vlogen. De brandw -er werd door Chineesd militairen gesteund. Na zeer veel moei gelukte het - brand te beperken tot eene huizer en te voorkomen dat vlammen o.L.cmegeu naar de groote w< van de Nippon Yuson Kaishalijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6