NED. HERV. PREDIKANTENVEREENiGING. F riACS HA isn ■3/TntI"/T DINSDAG 9 APRIL 1929 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. (Van onzen Parijschen correspondent.) HET POLITIEK PROCES VAN FOIX. DE VERKIEZINGSCAMPAGNE IN ENGELAND. DE LIBERALEN BEGINNEN DE ACTIE. De verkiezingscampagne der liberale par tij is te Lands End geopend en zal, naar Sir Herbert Samuel met trots opmerkte, zich uitstrekken tot het andere uiteinde des lands. John O'Gwats in Schotland. Uit de rede, die Sir Herbert tot de ongeveer 2000 toehoorders hield, zij nog aangestipt, dat hij de belofte herhaalde, dat de partij onder geen enkele voorwaarde, noch voor, noch tijdens, noch na afloop van de verkiezingen «enigerlei verdrag met conservatieven of socialisten zou sluiten. Do tweede bijeenkomst in het uiterste Zuid-Westen is in de bekende badplaats Penzance gehouden, waar Sir Herbert Sa muel zeide, dat de sleutel van het liberaal program de oplossing van hgt vraagstuk der werkloosheid was en bleef. De gedane beloften zouden en konden ingelost wor den als het land de mannen slechts op het regeeringskasteel wilde plaatsen, die de plaiven breedvoerig doordacht en ontwon |ien hadden. Baldwin, die van Chequers te Londen was teruggekeerd, heeft er met den kanselier van do schatkist genoenmaald en met hem de ontwerp-begrooting en het regeerings- Erogram nopens de algemeene verkiezingen esproken. Morgen zal een belangrijke kabinetsraad worden gehouden, waarin Baldwin waar schijnlijk zijn ambtgenooten zijn verkie zingsplannen zal ontvouwen. Baldwin zal vermoedelijk de volgende week in het congres der conservatieve par tij het regeeringsprogram uiteenzetten. BOMAANSLAG IN HET BRITSCH-INDISCH PARLEMENT. Toen Maandagmorgen in de zitting van de wetgevende vergadering te New Delhi de voorzitter opstond om het woord te gaan voeren, weiden twee bommen geworpen, waarvan een terecht kwam voor de voeten van den minister van financiën Sir George Schuster. Eenige leden van het parlement werden gewond, waarvan één zwaar. Twee mannen, die 'bommen en revolvers fcij zich hadden, werden gearresteerd hebben volledig bekend. Het strooibiljet dat met de bommen in de tribune der wetgevende vergadering is ge worpen is onderteekend door de z.g. „opper bevelhebber van het Hindoestansche soeïa- lislisch-republikeinsche lerer". Het luidt: „Wij wenschen er den madruk op te leggen dat terwijl het volk meer kruimels van her vorm ingan van de commissie van Simon trerwacht, en zelfs ruzie maakt over de ver- dee'ing der venvachi'e botjes, de regeering ons nieuwe drukkende maatregelen oplegt, ge!ijk_die zijn vervat in de ontwerpen op de openbare veiligheid en op de regeling van arbeii'bgesohillen. De willekeurige gevan gen neming van arlbeklsleiders bewijst uit welke hoek de wind waaiL „In deze sterk ulttartende omstandighe den heeft de Hindoes'ansche republikein- eche bond in al'e ennst en zich ten volle van* zijn verantwoordelijkheid bewust, zijn leger opgedragen deze buitengewone actie uit te voeren, om een einde te maken aan deze vern«Lerende ongerijmdheden. Laat de volksvertegenwoordigers terugkeeren naar de cons'itueeremde lichamen en het volk voorbereiden op de komende revolutie". De stellers van het strooibiljet betreuren bet volgieten van menshcemhlodJ, maar verklaren dat de opoffering van menschcn op het altaar der revo'utie onvermijdelijk is. Gemeld wordt nog, dat Sir John Simor de voorzitter van de bekende commissie iran onderzoek, zich bevond ijn de loge van iden voorzitter en hij een der weinige aan wezigen was, die zijn kalmte niet verloor, maar onmiddellijk de politie liet waarschu wen. Nadere bijzonderheden uit de verkiezingsknoeierijen van 1925. VEELVULDIGE CORRUPTIE. In ons nummer van 27 Maart jl. heeft men onder het hoofd „Joseph Caillaus en de ver kiezingen voor den Departementalen Raad van Ariège" het een en ander kunnen aan treffen over de verkiezingsmisbruiken, welke er tijdens het ministerschap van dezen financier in het jaar 1925 hebben plaats ge had. In genoemd artikel vond men den politie- ken achtergrond van dit fraaie spel van sym pathieën en antipathieën, van konkelarij en machtsmisbruik. Zooals het echter meer gaat, en wel met name in de politiek, de ware sohuldige is aan den dans ontsprongen en slechts de min dere goden hebben „de kous op den kop ge kregen". Indien men de verslagen van dit thans be ëindigd proces doorleest, zal men tot de ont dekking komen, dat slechts de prefect La- fargue en de onderprefect Dautresme ter ver antwoording zijn geroepen, gezamenlijk met den op onrechtmatige wijze verkozen candi- daat Ragot, terwijl bij het behandelen dezer affaire de man die aan de touwtjes trok ach ter de schermen is gebleven. Enkele bizonderheden, Intusschen was dit proces belangrijk ge noeg om niet enkele aan het licht gekomen bijzonderheden te relevecren, en dit met te r recht, daar volgens het tribunaal hier zeer veel voorkomend euvel is blootge legd. De details, welke wij naar voren ha len, kunnen dus min of meer als typeerend worden beschouwd voor de wijze, waarop men in <Jït land in politis zijn wil aan au deren poogt op te leggen. De main? (burgemeester) van 1e ommune Mauvezin werd op 10 Juli 1925 door den on derprefect Dautresme officieel bij zich ont boden. Deze verzocht hem, er voor te willen zorg dragen, dat niet Pérès, doch Ragot ver kozen werd voor de vacature van den De- partemcntalcn Raad. De onderprefect ver klaarde daarhij, dat laatstgenoemde candi- daat de „regeeringscandidaat" .was. Indien de maire voor dezen „regeeringscandidaat" ilde „werken", dan kon hij er staat op ma ken, dat een subsidie, die de commune voor kerkreparatie noodig had, zou worden inge willigd. De aanvraag voor dit subsidie had hij dan in te dienen bijhet bureau van den onderprefect! Indien daarentegen de candidaat Pérès mocht verkozen worden, zou de onderprefect niet in staat zijn, het verleenen van dit sub sidie te bevorderen en zou de commune BESTRIJDING VALSCHEMUNTERLJ. Rotterdams hoofdcommissaris lid van een delegatie der intern, politiecommlssie. De hoofdcommissaris van politie te Rotter dam, de heer A. A. Sirks, maakt deel uit van een delegatie der internationale politie-com- missie, die op uitnoodiging van den Volken bondsraad zal deelnemen aan de internatio nale conferentie tot bestrijding der valsche- munterij, die morgen geopend wordt KONING BORIS TE BERLIJN. Koning Boris van Bulgarije vertoeft op hét oogenblik incognito te Berlijn. Hij wordt vergezeld door ziji> vleugeladjudant kolonel Dragonof, benevens door Dr. Boe- resj, den directeur van het Bulgaarsche wetenschappelijk museum. DE ZAAK VAN DE „I'M ALONE". Het Canadeesche gezantschap te Wash Ington heeft uit Ottawa den tekst van de protestnota aan de regeering der Ver. Sta ten ontvangen wegens het doen zinken van den schoener „I'm Alone". Op een der bijkantoren van de post te New- York werd een helsche machine ontdekt, die als postpakket was aangegeven en gea seerd was aan Roosevelt, den gouverneur van den staat New-York. Bij het opruimen van paketten had een postbeambte met een stok tegen het bewuste pakket gestooten, waardoor rook uit het pakket naar buiten drong. De beambte had de tegenwoordigheid van geest het pak onmiddellijk in hel wa ter te werpen. De politie vond in het pak een zes duim lange bom. Later bleek de bom slechts een zwart poeder bevat te hebben, dat vrij ongevaarlijk was. MET INCIDENT TE BARANOWITSJ. De dader plotseling gestorven. De gewezen ambtenaar der Sovjet-Russi sche Handelsdelegatie te Berlijn, Atanaso- witsj, die in de afgeloopen week in het politiebureau van de Poolsche grensstad Baranowitsj op twee personen heeft gescho ten, van wie een aan zijn verwondingen is overleden, is in het ziekenhuis van Barano witsj plotseling gestorven. Volgens een be richt uit Polen kreeg Atanasowitsj een "ne- vigon zenuwaanval en i6 hij hij den twee den aanval door hartverlamming overleden. Bij het overlijden vertoefde een arts aan het ziekbed. SCHEEPSRAMP. Russisch stoomschip tegen dé rotsen geslagen; 37 menschcn verongelukt Uit Sebcnico wordt gemeld: Het Russi sche stoomschip „Una" is tengevolge van den storm, die in de Adriatische Zee woed de, op drift geraakt en tegen de rotsen van het eiland Bago geslagen. Het schip brak middendoor. De geheele bemanning, be- staahde uit 37 koppen, voor het grootste deel Russen, is omgekomen. Tot nog toe ïtjn 5 lijken gevonden. :ele administratieve gunst te rekenen had. De maire van de commune Bagert werd ook op de onderprefectuur ontboden, en wel tegen den volgenden dag. De commune Ba gert had waterleidingwerken ondernomen, en ook reeds in geslaagd daarvoor de toezegging van een subsidie los te krijgen. Echter, in dit ondermaansche is niets be stendig, tenzij dan de menschelijke verdor- -enheid. De onderprefect deelde aan dezen maire mede het lang niet vroolijke nieuws, dat men er op het ministerie over dacht, om dere subsidie-toezegging weder in te trekken. Er was slechts één middel, om dit te voorko men en dat was er voor te zorgen, dat niet de candidaat Pérès, doch Ragot in zijn com mune verkozen werd. De onderprefect ging zelfs nog een stapje verder, (waardoor hij ook zijn superieur compromitteerde, en in het geding betrok), door mede te deelen aan den betrokken maire, dat hij deze verklaring deed in volledige overeenstemming met den prefect. De candidaat Ragot, van zijn kant, liet zich ook niet onbetuigd. In een verkiezings vergadering, enkele dagen van te voren te Bagert gehouden, sprak hij over de subsidie- kwestie in gelijken zin als de onderprefect Anderen, die deze vergadering mede maak ten, waren er om dit met hun getuigenis te staven en op deze manier aan te toonen, dat er wel degelijk een politiek accoord tusschen den candidaat en deze regeeringspersonen had bestaan. In de verklaringen, welke aan het vonnis voorafgaan, zegt het Tribunaal van Foix, dat het altijd een be treurenswaardig geding is, indien de prefec tuur zich met de verkiezingen bezig houdt, al is het ook slechts door het, zonder meer, uiten van een eigen politieke opinie! Doch erger wordt het en absoluut ontoelaatbaar, indien de prefectuur het hierbij niet laat blij ven, dqch er zelfs toe overgaat, dezen of ge nen candidaat aan te bevelen. Doet men deze aanbevelingen vergezeld gaan van beloften of dreigementen, dan maakt men zich schul dig aan niet toelaatbare praktijken, welk? bestraft dienen te worden. Er zijn echter elementen, welke bij het be- oordeelen van dergelijke gevallen niet mogen verwaarloosd worden. In één ervan wordt niets meer of minder toegegeven, dan dat de menschcn, die in dit land officieele ambten bekleeden veelvuldig de gewoonte hebben, om van hun invloed een gebruik te maken, welke op zijn allerzachts uitgedrukt zeer on behoorlijk is. De zichtbare spelers in dit politieke drama respectievelijk de prefect, de onderprefect en de niet-bona-fide candidaat Ragot, zijn ieder tot het betalen van 1000 frank boete veroor deeld en gemeenschappelijk tot het voldoen van de kosten van het proces. ALGEMEENE VERGADERING TE UTRECHT. Referatei van Prof. Kohnstam en Prof. Brouwer. CHRISTENDOM EN IDEALISME. Hedenmorgen kwam de Ned. Herv., Pre dikanten vereeniging te Utrecht in het Jaar beursgebouw in vergadering bijeen. Gister avond was in de Domkerk een Wijdingssamenkomst met de Gemeente gehouden, waarin voor ging Z.Exc. Prof. Dr. J. R. Sloternaker de Bruine. Na zingen der Gemeente, gebed en schriftlezing, ont leende spreker zijn tekst aan Exodus vs. 40: „Ziet toe, dat gij hot alles maakt, gelijk het u op den beng getoond is. Spr. schetste do eenheid, die er moet bestaan tusschen Gemeente en Predikant, eenheid noodig te leven naar het ideaal, dat ons toond wordt „op den berg" als we met God alleen zijn. Er is dan geen gescheidenheid, maar eenheid hoewel er verschil van taak blijft bestaan. Medewerking werd verleend door den heer H. F. Bos, den organist der Domkerk eu den heer K. F. Borgers (violoncel). Vanmorgen tien De Opening. ving de vergadering ue openingsrede, door Ds. A. K. S t r aa ts- m a, pred. te Zandvoort, had tot grondslag Openb. 1 6a: „Die ons gemaakt heeft tot Koningen en Priesters". Moeten we dat „Koningen en priesters' uitspreken in één adem of beteekent het een entweder-oder? Kunnen we wezen: Koning of priester? lbsen zegt in „Mededingers naar Kroon" van bisschop Nicolaas die te laf as om Koning te worden, dat hij priester erd. Want wie de wereld wil beYieerschen moet volgens hem koning of priester DE DAG VAN HET BOEK Hoe ziet men het boek: als een handelsobject of een geestelijke waarde? (Van onzen Duitschen correspondent) Op den sterfdag van Goethe organiseerde „ReichsortganisaLion des Buchhandels und der Schriftsteller" een „dag van het boek". In het openbaar wenschte men te spreken over de -beteekenis van het boek. over de belangrijke plaats, welke 't boek in het Duitsche volksleven inneemt, tevens over den crisis, waarin de boekhandel zich se dert geruimen tijd bevindt Deze crisis heeft niet slechts een mate- rieele, maar ook oen cultureele zijde, al naar men het boek ziet als een handelsobject of ten geeste lijke waarde. Men moet deze bei de begrippen niet met elkaar midentificea- ren, niet met elkaar verwisselen, want juist hierin ligt een gevaar, dat aan het boek schade aou kunnen doen. Het wil mij toe schijnen, dat men er op dezen boekendag niet genoeg op uit was, om de cultureele zijde van het boek te bespreken. Veel eenvoudiger is de commercieele zij de van de zaak en onder de gegeven omstan digheden was het geen wcrnder, dat sommi gen dezen boekendag beschouwden als een lang gezochte gelegenheid, om vooral daar over te spreken. Daarbij werd dan echter het belangrijkste overzien, de kern van de zaak vergeten. Herder heeft eens gecegd: „Ein Buch hat oft auf eine Lebenszeit ein en Menschen ge- hildet oder verdorberi". Zoo'n boekendag ware dus meer tot zijn recht gekomen, wanneer men vóór alles gp wezen had op het goede boek, op het boek, dat opbouwt, waarvan eein gunstige invloed uitgaat op het volk. Weliswaar kan men de grens trekken tus schen Schmutz und Schunid eenerzijds, goe de literatuur aan den anderen kant, maar waar moet de grens worden getrokken voor het ivele, dat onbelangrijk, overbodig blijkt, voor de duizenden waardelooze 'boeken, die ide markt bestormen? Bestaat er niet een groot gevaar, dat door propaganda voor goe de lectuur terzelfder tijd ook voor minder waardevol werk reclame wordt gemaakt? Wie stelt de beslissende waarde van een bepaald werk eigenlijk vast? Wie zegt ons bijvoorbeeld, of boeken over politieke en scxueele kwesties, boeken over de vrouw or het huwelijksleven., op zichzelf boeken, wel ke tot de „goede" literatuur worden gere kend, van opbouwende beteekenis zijn voor het volk? Men zou hier kunnen zeggen: in de literatuur wonden de geestelijke en psy chologische stroomingen in het volksleven weergegeven, met andere woorden: toon mij uwe boeken en ik zal u zeggen wie gij zijt: Alleen een gezond vo'Qt biedt gezonde lec tuur. Niet de boeken dragen de schuld, maar de menschen die ze schrijven, vooral echter de menschen die ze lezen. De men schen moeten anders worden wanneer men de boeken anders, beter, wil hebben. TROTZKI IN DUITSCHLAND. Men mefdt uit Berlijn: Het rijkskabinet zal begin volgende week een besluit nemen over het al of niet toe laten van Trotzki. In poli'.Seke kringen ver moedt men dot- de rijksregeering Trolzki zaï toestaan zich gedurende een bepaalden tijd in een badplaats te vestigen, mits hij zich onthoudt van elke politieke actie. Bij Sandyhook (nabij New-York) heeft 'n schip van de Amerikaansche kustwacht wederom twee visschersbooten beschoten, die geweigerd hadden zich op dranksmok kelarij te laten onderzoeken. De schepen werden opgebracht, doch elk spoor van al cohol ontbrak. Verschillende soc.-dem. leiders in Litauen zijn don laatsten tijd gearresteerd, in totaal 19. In de bureaux der partij moeten verboden geschriften in beslag genomen zijn, waaruit het voornemen tot een omwenteling en land verraad zou blijken. Uit Swinemünde wordt d.d. Zaterdag ge meld: In den afgeloopen nacht is in do Oost zee, enkele kilometers van Ahlbeck, een ernstig ongeval gebeurd, ten gevolge waar van vier visschers den dood in de golven hebben gevonden. Bij het uitzetten der net ten werd de visschersboot door 'n sneeuw storm overvallen, waardoor het vaartuig omsloeg. De ongelukkigcn laten samen 13 kinderen achter. De boot spoelde heden aan land, doch van de lijken kon nog geen spoor ontdekt worden. EEN OPERATIE MET EEN ZAKMES. De Maandagochtendbladen te Boedapest maken melding van een merkwaardige ope ratie, die in vakkringen groot opzien heeft gebaard. Do laryngoloog en privaatdocent aan do universiteit, Dr. Ellener Pollaczek, was op bezoek bij zijn collega, Prof. Dr. Bal lint, die reeds eenigen tijd lijdende is aan keelkanker, toen de patiënt, plotseling aanval van hevige benauwdheid kreeg. Dr. Pollaczek zag, dat prof. Ballint slechts door oogenblikkelijk operatief ingrijpen te red den zou zijn, greep zijn zakmes en door daar mede het strottenhoofd van' den patiënt te behandelen, redde hij dezen het leven. Prof. Ballint werd onmiddellijk naar een zieken- inrichting overgebracht, waar de operatie ten einde gebracht werd. De toestand van den patiënt is iets verbeterd. UIT HET SOCIALE LEVEN DE OVERSTROOMINGEN IN TASMANIfi. In de overstroomde streken vloeit het wa ter thans af, maar de toestand blijft vree- selijk. Alleen in het district Launceston zijn 4500 menschen zonder onderdak. HITTEGOLF IN DE VER. STATEN. Zondag steeg de thermometer te New- York en te Washington tot boven 30 graden Celsius. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Vijl dooden. Bij Darmstadt Is Zondagavond een auto op een overweg door een trein gegrepen en verpletterd. Van de 5 inzittenden waren twee cl lelijk dood, de andere drie zwaar gewoed Ook zij zijn Inmiddels overleden. De staking algemeen en een rustig verloop. De staking in de Zaaqsche houtbedrijven, die gistermorgen is aangevangen, is zoo goed als algemeen. Behoudens enkele ouderen en een paar jongeren hebben allen het werk neergelegd. Het is overal in de stad rustig. Aan alle houtwerven wordt gepost. In de oude haven en in de Oostzijde worden nog een paar houtschuiten gelost. Deze menschen werden niet lastig gevallen. Ook te Koog- Zaandijk en te Wormerveer wordt gestaakL Gistermorgen hebben do stakers een groote vergadering belegd in het bootwerkersge bouw „Ons Huis", waar de stand var oogenblik wordj besproken. zijn. Zooals ïbsen denken velen. Onze is vol van koningen (sportkoningen-film- koningen), het priesterschap is niet mode. Maar veler koningschap blijkt slaver nij. Hoe komt het? Omdat de weg naar de kroon alleen gaat door de enge poort van het priesterschap. zion het ten volle in Jezus Christus. Jezus op den Paaschmorgen, die met gebie dend gebaar Maria Magdalma terug wijst: raak, mij niet aan, ik vaar op tot mijn Va der en uw Vader", dat is Jezus de Koning. Maar waarom is Hij Konirtg? Örridat Hij In Gethsemané tot de soldaten gezegd heeft: hier rijn mijn hanaert, bindt ze! Omdat Hij eerst priester wilde zijn en Zijn ziel wilde geven tot een -rantsoen voor velen. Eerst priester en dan koning. Zoo is ook de wet in óns dominee's leven. Is niet een dominee een koning? En toch is de Sire die in de pastorie zit zoo vaak een pauvre Sire. Hoe komt het? Omdat de eenige poort waardoor men werkelijk de echte pas torie kan binnengaan, de enge poort van het priesterschap is. Na het Pinksterfeest heeft klein handje vol menschcn in den naam Jezus Christus de wereld onderstboven gezet. Wij kunnen met z'n allen nog niet eens onze Kerk helpen. Komt het,niet omdat e te weinig priester zijn? In ons leven moet de geweldige eisch van overgave, van wedergeboorte, die wij elke week op onze kanscis brengen, op ons afge komen zijn, op ons allen. Dadr, waar de dominee naar de Catech. zegt zich zeiven tot een levend dankoffer geofferd heeft, daar is hij priester geworden en daar begint ook het koning schap. Wie heeft leeren geven, die zal leeren heerschen, hecrschcn bovenal over zich zelf. Hierna spreekt Prof. Dr. Ph. Kohn- tamm over: Christendom en Idealisme. Spr.'s taak is twee stelsels te schetsen, twee typen van wereldbeschouwing, niet personen die aanhangers zijn van het een of ander. Spr. ver zocht dat in ge dachte te houden, want het gaat hier juist omgekeerd als in Schiller's bekende woord: de botsing tusschen twee ge- dachtenwerelden in hun zuiverheid ont wikkeld, is veel ster ker dan vele aan hangers toonen te beseffen, die altijd weer de tegenstel lingen afslijpen door een compromis. Het Idealisme ontspringt uit do ontevre denheid van den men9ch met deze wereld en haar vergankelijkheid. De ziel heeft geen vrede met het lichaam, waarin ze ge kerkerd is. Het leven is een schijn, waar- onwezenlijkheid reeds blijkt, door dat het in den tijd verloopt Wat begeerd wordt is de verlossing uit dien eindigen staat, vergoddelijking, ineenvloeding met de Godheid of het Goddelijke. De weg daartoe is die der mystieke Rede. De Daad, al kan zij als voorbereiding waarde hebben, dreigt altijd weer ons vaster te verstrikken in de veelheid der verschijnselen; zij gfiU symptoom van een streven, dus van ólmaaktheid. De Rede daarentegen geeft de bevrijding en de overwinning. Zij brengt door het zuivere denken bezinning op de eenheid, afwending van de veelheid, omdat in ons het Absolute zich openbaart en ver werkelijkt; het kwaad is slechts een schijn bare scheiding, het js zuiver negatief. Macht bezit het alleen zoolang het in die onwer kelijkheid niet is doorzien. Daarom vermag de wijze het to ovenvinnen en zijn onsterfe lijke ziel de vrijheid te hergeven. Op dit alles antwoordt het Christendom dit heeft Goethe zeer Juist gevoeld: Wenn man's so hórt mag's leidllch schcinen, steht aber doch schief darum. Naar Bijbelschc opvatting is niet de natuur oorsprong het kwaad, maar de mensch, niet het lichaam maar de opstandige geest, die daardoor het lijden brengt ook over de schuldelboze wereld van het beneden-men- sc'nelijke. Want het kwaad is ethisch, niet metaphysisch van aard, het kan daarom in het beneden-menschelijke niet zijn wortel hebben. Allerminst ligt het kwaad in de veelheid en de tijdelijkheid als zoodanig. Schepping en Val zijn niet alleen niet iden tiek, ze zijn rechte tegendeelen. En de God van den Bijbel vertoont niet de starre één heid der Idee. Hij is de levende God; het eenige wat Ilij niet kan, is zichzelf ontrouw worden. Hij kan niet laten varen het werk zijner handen. Maar trouw is niet onveran derlijkheid, zij kan er zelfs het lijnrechte te gendeel van zijn. En met de kennisse Gods bedoelt de Bijbel niet het resultaat van de zuiver redelijke bezinning op het diepst menschelijke in den mensch, maar de erva ring, die de mensch ondergaat als hij zich niet bewust afsluit van Gods Openbaring in deze empirische werkelijkheid. Uit de elkaar uitsluitende grondgedach ten vloeien natuurlijk onvereenigbare con sequenties voort. Spr. kan er slechts enkele noemen. In het Idealisme is plaats voor de Christus-idee, ja vele idealisten ruimen haar gaarne een groote plaats in. Maar de historische, d.w.z. de empirische op een be paalde plaats in een bepaalden tijd optre dende Jezus van Nazareth, die er aanspraak op maakt, dat niemand tot den Vader komt dan door Hem, moet voor 't idealisme zijn:'n steen des aanstoots en een bron van erger nis. In het Idealisme is plaats voor den Wereldleeraar, die den autonomen mensch weg wijst, dien deze zij het met wat r moeite ook wel uit zichzelf had kun- vinden. Er is geen plaats voor den Ko ning, wiens gezaghebbend, concreet gebod vrede en harmonie brengt in de anders naar wezen ^chaotische samenleving, noch voor den Middelaar, die door het lijden op zich nemen de gebroken verhouding herstelt den mensch met God verzoent. In het Idealisme is plaats voor een redelijke leer, "i wordt aanvaard, omdat zij overtuigt, er geen plaats voor een supra-rationeel ver trouwen dat zelf eerst alle -overtuiging mo gelijk maakt Het Idealisme kent Absolute Waarheid als de Idee, de oneindige Taak, die richting geeft aan het Denken, het Chris- dendom als een persoon, die concreet en individueel tot elk van ons spreekt h'V&r erkend moet worden, dat wellicht nergens zoozeer als hier de Christenheid zich heeft laten meesleepen door de zuiging van den idealistischen stroom. Eerst in on zen tijd begint hier volledige klaarheid te komen. Spreker is verheugd in dit opzicht te kunnen wijzen op Brunner's boek „Der Mittler". Karakteristiek voor het nog zoo veel voorkomende onkritische idealisme daartegenover Grisebach's eisch, dat grondslag der theologie door een algemeen geldende philosophie worde gelegd. Immers die eisch is gelijk werkelijk critische idealis ten meer en meer gaan inzien, slechts ver staanbaar als uitvloeisel van het axioma, dat de menschelijke geest in wezen één li met den wereldgrond zelf, dus bij verwerping van de christelijke gedachte. Naar bijbelse he opvatting is er geen „algemeen geldige phi- 8 Voor de inleidingsvragen Is de belang stelling minder groot; ec is meer interesse voor den godsdienst zelf clan voor de docu menten. In Engeland pleit Strcete bij de synoptici voor vier bronnen i. p. v. twee; neemt ook een proto-Lucas-evangelio aan. Over Johannes Evangelie en Handelingen loopen de meeningen nog zeer uiteen, al is de waardeering meer positief geworden. De pastoraalbrieven blijven dubieus; de gevangenschapsbriQven stellen velen thans in Efeze. De jongste commentaar van Lob- meycr bestrijdt deze meening echter weer. 4. Tot een vitaal vraagstuk brengt ons dd uitlegkunde. Hier is de vraag van de bijzon dere openbaring, die öf pon pneumatische öf een theologische exegese elscht. Spr. kan niet de scheiding aanvaarden, die prof. Windisch wil: historisch-critische exe gese voor de Bijhelsche godsdienstweten schap en theologische exegese voor de Bijb. theologie. In geen geval mogen we Paulua iets laten zeggen, wat hij niet gezegd heeft. Dit wordt tegenwoordig wpl eens vergeten. 5. Tiet belangrijkste is de inhoud van het N. T. Aangaande persoon en werk van Christus moeten we ons eerst bezinnen op de verhou- ding van idee en geschiedenis, dan op de vorming der traditie, eindelijk op de Schrif telijke bronnen, die aan onze Evangeliën ten grondslag liggen. Mislukt ziju de pogingen om Jezus Chris tus als historisch persoon te ontkennen of Hem te verklaren uit Babylonische, Egypti sche, Indische of Ironische invloeden. Hij is Israëliet in geheel zijn' persoon en werk. Ecu levensbeschrijving is van Hem niet te geven, wel een beeld'van zijn persoonlijkheid, dat evenwel zeer verschillend wordt getcekend. Het liberale Jezusbeeld is door Schweitzer onmogejijk gemaakt. Maar de zuiver escha tologische opvatting in Jezus is een eenzij digheid. In verband hiermee staat ook de studie, van de bergrede, die Spr. opvat als de Messiaansche wetgeving. Jezus heeft zich on getwijfeld voor den Messias gehouden. Bij Paulus gaat het over de vraag: wat staat op den voorgrond: zijn theologie of zijn vroomheid? Vroeger zei men: zijn theologie. In de laat» te kwarteeuw: zijn vroomheid. Thans weert theologie (Schlatter, Barth; Bultmano, Lobmeyer). Is hij Jood of Hellenist? Tegenwoordig valt de nadruk op zijn Jood-zijn. Hiermee hangt de vraag samen: in welke verhouding heeft Paulus gestaan tot Jezus? Omtrent de Openbaringen wordt gespro- ?n over den vorm van het boek, een grootsch gedicht met onmiskenbaren invloed van hellenisme en oriëntalisme. Algemeene eschatologische traditiestof ligt er achter. De bestudeering daarvan, heeft ook de uit- legging van het boek gewijzigd cn het doen opvatten als een schildering van het wereld einde met reeds aanwezige heelden en met een enkele toespeling op den tijd van den ziener. Spr. wijst er op, hoe tegenwoordig op het terrein van het N. Testament gestreden wordt over de grondslagen van ons Christe lijk geloof, een strijd, die onze hoogste in spanning waard is. Op dit referaat volgde bespreking. lósophie .alle menschelijke formuleering is slechts een zwakke poging om uit te druk ken wat God aan ons gedaan heeft meestal een zeer weinig adaequate poging. Het „zijn" gaat vooraf aan het „denken". Van hier uit wordt het ook begrijpelijk, dat een man als Schweitzer, wiens philosophie zuiver heidensch is, maar die handelt het bevel, dat hij heeft ohtvangen, meer een. Christen verdient te hectcn dan menig rechtzinnig„geloovigc"; 'in wiens Bijbel echter Mattheüs 7 21 schijnt te' ontbreken. Niet alleen bij de beschouwing van ver leden en heden blijkt de diepe kloof tus schen Christendom en Idealisme, ook hun toekomstverwachting is diametraal verschil lend. De onsterfelijkhèidsgedachte (zie Phae- doon) is zuiver idealistisch, zelfs als zij per sonalistische trekken vertoont, zooals hij Goethe en bij Kant; natuurlijk nog meoi als zij het heil verwacht van de uiteinde lijke vervloeiing van het ik in het al, gelijk in de mystiek of het inodern Engelschc idea lisme. De Christelijke hoop is niet daarop gebouwd, maar op de belofte van het ko mende Rijk, de nieuwe hemel en de nieuwe aarde, waarin Christus hecrschcn zal in de voltooiing. Voor het Christendom is de Eschatologie even onontbeerlijk als zij ab surd is voor het idealisme. Vandaar ook, laatste instantie de strijd tusschen die beide wereldbeschouwingen, naar spre- ker's meening de eenige waartusschen den modernen mensch de keuze wordt gelaten, in deze bedoeling niet door aanschouwing kan worden beslecht Op dit gebied is geen eeuwige vrede, geen synthese, slechts een compromis bestaanbaar dat altijd opnieuw zal blijken ontoereikend te zijn. En de ver nietiging van den tegenstander ligt naar beide zijden boven menschelijke mocht. MIDDAGVEF.G ADERING. Referaat ProL Brouwer. In de middagvergadering hield Prof. Dr. A. M. (Brouwer te Utrecht, een referaat over: „Hedendaagsche vragen aangaande het Nieuwe Testament". Prof. Dr. Kunst en Letteren. Prof. Dr. A. M. Drouwer. Spr. wil de aandacht vestigen op de vol-, gende punten: 1. de verandering in de waar deering van de N. Testamentische studie; 2. enkele hulpwetenschappen; 3. enkele inlei dingsvragen; 4. de exegese; 5. de inhoud het N. T. Ad. 1: De N. T. studie staat in onze dagen in het centrum der belangstelling. Door het godsdiensthistorisch onderzoek is het N. T. losgemaakt uit zijn isolement en door de geestelijke ontreddering tengevolge van den oorlog is de vraag weer actueel geworden: Wat beteekent het Christelijk geloof? 2. Met de hulpwetenschappen is men ge komen tot een zekere afsluiting. De lexico grafie verwerkte de nieuwe gegevens van de papyrusstudiën. De bestudeering van de handschriften en den tekst leidde tot de uitgave van Eb. Nestle, die ten grondslag wordt genomen van vele nieuwe vertalingen (o. a. de nieuwe Franache). CHR. LITERAIRE ESSAYISTENKRING. Zaterdag jl. kwam te Utrecht, onder voor zitterschap Van Drs. J van Ham, van 'Lfelden, de Ghrtstëlijk' LVtóraire Ewoayisten- Kring'bijéén."1'- 'Uit de ingekomen stukken werd meege deeld, dat de hèer A. J. v a n D ij k te Am sterdam als lid is toegetreden en dat D r. Ph. A. Lansberg te Zeist voor 't kring lidmaatschap heeft bedankt heer W. ten Kate bracht verslag >ver de gevoerde onderhandelingen in zake de literaire radio-uitzendingen. Aan de Radio-commissie, bestaande uit de hee- J.vanHam, P. H. Muller, W. t e n Kate Jzn. en J. de Groot, werd vol macht gegeven, voor zoover het den Kring betreft de zaken verder af te handelen. De commissie kwam met het bestuur der N.C.R.V. tót een aanvankelijke overeen komst, ofschoon deze nog op enkele pun ten nader gepreciseerd zal moeten worden. Zij stelde een voorloopige „lijst van mede werkenden" op, welke bij rondschrijven zul len uitgenoodigd worden zich als spreker beschikbaar te stellen. De lijst bevat vier groepen: dichters, prozaïsten, essayisten, declamators. De eventueele Gezelle-bundel werd nader besproken. Het contact tusschen Verbond van Chr. Lett Kringen en Essayistenkring zal worden gevormd door den heer W. ten Kate. Na afhandeling der huishoudelijke zaken hield Dr. S. Erin ga, van Rotterdam, een voordracht over: „Richtlijnen van literatuup beoordeeling". Een breedvoerige bespreking volgde op dit onderwerp, welke zich hoofdzakelijk be woog om de vraag der tweeërlei beoordee ling: die van de levensidee(ethisch of reli gieus), die van de wijze waarop deze levens iclee in kunst is verwerkelijkt (aesthetisch), MEVROUW NOORDEWIER. Het meisje uit Deurne te 's-HertogcuboscK gehuldigd. Maandag is mevr. A. NoordewierRed» dingius in 's-Hertogenbosch ter gelegenheid van haar zestigsten verjaardag hartelijk ge huldigd op een concert te horer eerc ge geven door het „Kon. 's-HerL Mannenkoor" en „Bosch' Gom. Koor". Na de uitvoering versqheen het eere comité op het podium cn huldigde de bur gemeester. M. F. van Lanschot, do gevierde zangeres. I-Iii bood haar uit naam van het gemeentebestuur oen oorkonde aan. vertoo- nende een afbeelding van haar geboorte huis te Deurne en de wapens van Deurne, Den Bosch en Brabant, vervaardigd door And ré Verhorst. Namens de Bossche bur gerij zal in haar geboortehuis een gevel steen worden geplaatst, vermeldende dat Aaltje Reddingius daar op 1 Sent. 1S6S, het levenslicht zag. Spr nood verder aan na mens 's-Hertogenbosch' mannenkoor. Ge mengd koor en de gemeente Deurne, het kunstwerk „Brabant in beeld" namens „Bosch' Belang" en een groote Bossche kocR van de firma Stiys. De zangeres werd har telijk toegejuicht. Gemengd Nieuws. BRANDEN. Door onbekende oorzaak ontstond brand fn de boerderij van J. Bysterbcsch te Wenum (GId.) De brandweer van Vaassen en Apel doorn en Beemte was spoed?g ter plaatse, doch alles brandde af. Het vee, behalve een 50-tal kippen, weiyl gerei. Verzekering dekt de schade. Te IJsselniondè brandde woonhuis eü schuur van T. Zevenbergen geheel af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2