grittóctjjt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BRIEVEN UIT DE HOÜFDSTJB BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.23 (Beschlkkingskoslen 0.15). Voor het Buitenland bi} Weke- iijksche zending 6.— Bij dageüjksche zending m 7*— AUles bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent. ZondagsLlad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2713 Bureau: Hooigracht 35 Telefoon 2778 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 53936. DINSDAG 9 APRIL 1929 ADVERTENTIE N» Van I tot 5 regels\.W/% Elke regel meer m 022% fngez Mededcelingcn van 1—5 regels 2.30 Elke rege: meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 9e Jaargang. Dit nummer bestaat uil DRIE bladen. IN DE FUIK ZWEMMEN. Uit een tweetal ingekomen brieven blijkt ons, dat althans een enkele in onzen kring het spoor bijster is ten aandien van het A-V.R.O.-reMetje in den ether. De een acht ons advies om niet op het petitionnement voor de A.V.R.O. te teekenen in strijd met de Christelijke naastenliefde en de ander met het Godsvertrouwen. Indien we nu niet wisten, dat de A.V.R.O.- menschen allerlei middelen te baat nemen om handtcekeningen te verwerven, dan zon den we de bezwaarden in een persoonlijk schrijven beantwoorden en de zaak verder laten rusten. Maar de petitionnements-actie wordt niei terlijk gedreven. Men laat rijp en groen, oud en jong, luis teraar en niet-luisteraar eenvoudig zijn naam zetten. Men werkt, zooals wij schreven, wel zeer bepaald met de morgenwijding, welke in gevaar zou komen. Op groote bureaux bieden de chefs de lijsi te;- teekening aan en oefenen zoo ongeoor loofden dwang op ondergeschikt personeel Die dingen moeten gezegd worden. De Radio-raad en de Minister moeten weten, hoe het relletje verloopt, hoe de onnoozelen in de fuik zwemmen, hoeveel waarde aan de Telegraaf-actie toegekend moet worden. Tegen dit onwaarachtig gedoe, tegen tic AV.R.O.-humbug en de zelfoverschatting moet gewaarschuwd worden. De Christelijke naastenliefde komt daarmee volstrekt niet in 't gedrang. Wij gunnen deze vrijzinnige oproep ge heel en ten volle waarop hij recht heeft. Maar ook niets meer. Want we ontkennen, dat dit de nationale, neutrale, door ieder begeerde omroep is. En dus ontzeggen we hem 't recht op een volle week, een eigen zender en de beste golflengte. Dat is vrijzinnige schrokkerigheid, gansch onevenredig aan de werkelijke beteekenis. De A-V-R-O. moet met een halve week dub bel en dwars tevreden zijn. Want hel jtal do groote vraag zijn of een vierde deel van ons principieel deze richting is toegedaan. Ons land heeft twee zenders: één te Hui ten en één te Hilversum. Juist in deze da gen wordt overwogen of Nederland een lan ge en een korte golf mag houden, dan wel genoegen moet nemen met twee korte gol ven, wat aan onze zeekust minder ge wenscht is. En nu komt de A.V.R.O. en zegt in hoog moedswaan: geef mij heel de week Huizen en stuur alle ouUuresle omroepen naar Hil versum. Men staat toch werkelijk verbaasd over de brutaliteit en de echt-oud-liberale onver draagzaamheid. Daartegen moet verweer geboden worden. Lijdelijkheid zou ook hier zonde zijn. De vermaning, dat tegenactie in strijd is met het geloof in Gods Voorzienigheid, ver- ètaan we dan ook volstrekt niet. Te meer niet, omdat de schrijver het peti tionnement teekende, wijl hij de kunsiuit- zendingen van de A.V.R.O. waardeert. Daar zit in deze houding toch wel iels tegenstrijdigs. NIET ACTIEF GENOEG. Het jaarverslag over 1928 van het Genoot schap tot Bevordering der Koepokinenting te Rotterdam vermeldt, dat dit vercenigings- jaar zich kenmerkte door vermindering van werkzaamheden. Als voor de hand liggende oorzaak wordt aangegeven, dat kinderen niet meer ingeënt behoeven te worden om toch de scholen te mogen bezoeken. Het is natuurlijk volkomen juist, dat hei bekende opschortingswetje hei verzenden van entstof heeft verminderd en dat he? Genootschap derhalve zijn arbejdsveld ver kleind zag. Maar het komt ons toch voor, dat het Ge nootschap in activiteit is tekort geschoten. Tegen vaccinatie is altijd verzet gevoerd. Dit verzet was tweeledig van aard. In de eerste p'aats waren er menschon, die oor deelen, dat vaccinatie strijdt met het geloof in Gods voorzienigheid en daarom verbo den is. Wij deelen die meening niet, integendeel, maar wenschen wel, dat zoo'n ernstig ge moedsbezwaar wordt ontzien. In de tweede plaats zijn er anderen, die positie kiezen tegen den inentingsd w a n g te meer, omdat de gevaarlooshcid van hei middel nooit boven alien twijfel vaststond. Tamelijk onvenvacht is deze oppositie merkbaar versterkt, doordat de officieele. medische wetenschap door sterftegevallen tengevolge van vaccinatie de verantwoorde lijkheid niet meer durfde dragen. En dat dit leidde tot opschorting van den batelijken dwang is toch zeer begrijpelijk Het Genootschap schijnt zie'* echter van deze dingen niets aan te trekken. Alsof niets gebeurd is, klaagt het verslag over vermindering van werkzaamheden, over de opschorting van het nuttig effect (door «lat de arts met perifeer nnntel en kleinere schrapjes moet volstaan!) en over het steeds stijgend gevaar voor wel- en nlet-ge vaccineerden. Het Genootschap heeft nu eenmaal ten doel bevordering van de Koepokinen ting en blijft daar bij, al is ook gebleken, dat aan die bevordering gevaren zijn ver bonden. Eens heeft de wetenschap verklaar), dat inenting nuttig voor de toekomst en ongevaarlijk voor het heden is, en dus klaagt het Genootschap alleen maar over de vermindering dei vaccinatie. Ons dunkt, dat men zijn activiteit nu wel eens op iets anders had kunnen richten. Het Genootschap had b.v. zijn medewerking ditmaal kunnen verlecnen aan een ernstig onderzoek naar de waarde en het gevaar der inenting. Wellicht had men dan nuttig effect verkregen. HARD WERKEN. Geen enkele stad wordt zonder noesten ar beid groot. Altijd zal weer blijken dat de „cost" voor den „baet" uitgaat. Eerst moe ten offers gebracht, belangrijke offers dik wijls, eer men aan eenige vrucht denken kan. Voor Amsterdam spreekt dit wel heel sterk. Meer nog in de laatste jaren als in de eeuwen, die voorbij gingen. Relatief waren toen de tijden gemakkelijker dan in de laat ste honderd of zeg vijftig jaren het geval is geweest In het bijzonder denken wij hierbij aan onze groote scheepvaartverbindingen, onze havenwerken, onze vaarwegen. Wij bedoelen niet dat Rotterdam zijn ge weldige handelsinrichtingen en havencom plexen cadeau heeft gekregen. Maar tocli in hoe veel gunstiger conditie verkeert onze zusterstad. Wij hebben in den ouden tijd het voorrecht gehad dat wij aan de zee lagen. Het was wel een binnenzee, maar had zoowel ziin voordeelen als nadeelen. De schepen kon den, toen zc nog notedopjes waren, onze stad direct uit de open zee bereiken. Wij hadden bovendien een gemakkelijk verkeer met de Noordelijke provinciën. Dat begon moeilijkheden te baren, toen de schepen grooter werden en schcepska- meelen hen over de droogte van Pampus moesten brengen. Amsterdam moest oen een anderen weg naar de open zee zoeken èn we kregen het groot Nqord-Hollandsch- kanaal, dat al direct voor het groot- cheep- vaart verkeer ongeschikt bleek. Een landkanaal doof heel Noord-holland heen, Helder de voorhaven van Amster dam, dat was een oplossing die maar heel kort bevredigen kon. Toen hebben wij gekregen het Noordzee kanaal na veel strijd en spot en ongeloof, een reuzenstap vooruit, een geweldige ver betering. Zeer terecht hebhen wij voor kort het gouden feest van dit kanaal luisterrijk gevierd. Maar het bleef een kanaal, gesloten bij IJmuidcn» en slechts door geweldige slui zen konden de zeekasteelen onze haven be reiken. En op dit terrein is als overal elders te zien hoe snel wij leven, want in die halve eeuw bleek reeds meer dan eenmaal ver breeding en vergrooting van kanaal en slui zen ten koste van zware offers noodig. Rotterdam heeft zijn open waterweg naar zee, heeft ^:n natuurlijken voorsprong, die Amsterdam niet kun krijgen. Wij moeten met kunstwerken vergoeden wat natuur ons onthield. Dat is nu niet als klacht bedoeld. Wij hebben ons door veel moeilijkheden heen geslagen wij zijn ook in onzen arbeid gc zegend. Maar wat wij bedoelen is even te laten uitkomen hoe veel energie en vertrou wen in de toekomst onze kooplieden en magi.straten steeds noodig hebben gehad, om te behouden cn te verkrijgen een belang rijke plaats als haven- en handelsstad. Met onze verbind'oc met den Boven-Rijn staat het nie.t anders. Rotterdam ligt aan de groote natuurlijke verkeersweg. Amsterdam heeft die moeten maken. Heeft althans in den aanleg daar van belangrijk aandeel moeten nemen. Wij hebben eerst gekregen de Keulsche vaart. Toen die niet kon voldoen, de ont wikkeling van het Rijnvcrkeer onmogelijk maakte vroeg Amsterdam een verbinding door de Geldersche Vallei. In plaats daarvan werd ons het Merwede- kanaal gegeven, dat reeds bij de opening onvoldoende bleek. En toch hebben wij het er jaren mee moeten doen. Voor een 13-tal jaren is de actie voor een nieuwe Rijnverbinding gekomen in een stadium, dat vervulling van Amsterdams wenschen aanstaande scheen. Maar altijd en altijd weer werd Amsterdam teleurgesteld. Ambtelijke commissies, staatscommissies, de partementen en ingenieurs bekeken de zaak, meer dan 14 plannen ontstonden er in den loop der jaren, maar de waterweg dio noo dig was kwam niet. Eerst in het vorig jaar herleefde de hoop, dat nu binnen heel korten tijd, aan dringen de heden, aan herhaalde wenschen, aan har telijke verlangens zou worden tegemoet-ge- komen. De Minister van Waterstaat zou Amsterdam helpen aan de noodzakelijke verbinding met den Boven-Rijn. Het verloop van de geschiedenis behoef ik na al wat er den laatsten tijd over is geschreven niet te herhalen. Men kon kri'gen een kanaal over Vrees wijk, men wilde hebben een kanaal over Wijk bij Duurstede. Toen het plan Vreeswijk was losgelaten, meende men het gewonnen te hebben, ^ag in zijn verbeelding reeds de spade in den grond gestoken en ziet, opnieuw rezen er moeilijkheden en nu werd het vroeger be geerde Vallei plan door den Minister voor gestaan. Wanneer de zaak in de Kamer wordt be handeld, zullen wij misschien hooren, om welke motieven, dezen vaarweg de voorkeur heeft gehad van het dopar uent Is het niet een zonderlir"- loop van za ken. dat men nu in Aip" 'am voor het Valleinlan niet voelt? In ïatten in den Raad is wel gebleken, da? maar zeer en kele leden, het vallei plan te voorkeur geven. 7,r>n er el een meerderheid vas voo.* de voor stellen van B. en W. het was omdat men onder het juk door moest Daar zit misschien een ietsje te veel ste delijke fierheid in de houding-van hen, die bleven staan op het eenmaal ingenomen standpunt, een weg over Dorestad. Maar het is aan den anderen kant toch ook heel moeilijk, nu weer te doen, wat men met het Merwedekanaal heeft gedaan, na melijk een plan aanvaarden, dat men niet ied acht Handelsgeest maakt tot schikking, maakt tot het geven van concessies bereid. Harden arbeid maakt stroever, Wie gelijk heeft gehad valt buiten ons oordeel. Eenige fierheid zien wij in de Ma gistraat eener groote stad gaarne, als ze niet met koppigheid in een adem kan wor den genoemd. De toekomst zal leeren of een erstandig besluit is genomen. Harde arbeid zal ook in de komende ja en voor Amsterdam noodig zijn. Moge het bidden, ook voor dit nieuwe pogen niet ont breken. Zoo komen wij er weer. Zoo alleen zal de ontwikkeling een zegen zijn. AREND VAN AMSTEL. OFFICIEELE BERICHTEN. ONDERSCHEIDING. By Kon. bes'uit is benoemd tot officier der Oranje Nassau-Orde J. P. Dudck van Heel, beheerend vennoot van de Konink'ijke Beet- wortelzaadcultuur Kuhn Co. te Naarden. Bij Kon. beslu't is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje Nassau-orde aan H. Verbaten te 's-Gravenhage, controleur bij de H.T.M. en aan G. Lentink, drogist-bediende bij de firma van Dijk en Wesseldijk te Zut- phen; de zilveren idem aan D. A. Bijleveld, chef der afdeeling pakkerij van de firma C. M. van Sillevoldt te Rotterdam. AUDIEN7TE. De gewone audiëntie van den Minsiter van Koloniën zal op Vrijdag 12 April niet plaats hebben. ZUIDERZEE-COMMISfSlE. De Minister van Waterstaat beeft benoemd tot voorzitter der commissie, welke de ïegee* ring met betrekking tot de van de betrokken prov'ncïën in verband met de afs'uiting van de Zuiderzee te vorderen bijdragen van ad vies zal moeten dienen, Ir. J. W. Aibarda, lid der Tweede Kamer te 's-Gravenhage. BELASTINGDIENST. Bij ministerieele beschikking teur der directe be'ast'ngen enz. van de Heg verplaatst van Amsterdam naar Purmer- end en aangegeven als hoofd van de inspectie der directe belastingen enz. aldaar. DIPLOMATIEKE DIENST. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezant schapsattaché Mr. E. Star Busmann VRAGEN VAN KAMERLEDEN. OVERTREDINGEN VAN DE TABAKSWET. Het Tweede KameTlid de heer Staalman heeft aan den Minister van Financiën ge vraagd: I-Ieefl de Minister kennis genomen van de verslagen van zittingen der arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam, kort gele den gehouden, waarin een aantal overtre dingen der Tabakswet, waarvan verschil lende reeds begaan in 1925 en 1926, berecht werden en waarhij overtreders van soms zeer onbelangrijke vergrijpen boeten opge legd móesten worden van minifmaa! f 100 voor iedere overtreding, waarhij de recht bank bepaalde, dat elke geldboete vervan gen zou worden door één dag hechtenis. Mpent de Minister niet, dat deze strafver volgingen ten duidelijkste hebben aange toond: lo. dat. voor het geval niet 't systeem deze belas'ingheffing op tabak geheel gewij zigd wordt, toch de strafheoalingen dezer wet dringend herziening eischen; 2o. dat -ie toepassing dezer wet van de zijde der amb tenaren, met het toezicht on de naleving er van belast, veel soene'er behoort te geschie den dan thans blijkbaar het geval is: 3u. dat de berechting deze overtredingen snel Ier moet plaats vinden? ANTWOORDEN VAN MINISTERS. DE BEWEERDE MISHANDELING VAN EEN DWANGARBEIDER DOOR EEN OFFICIER TE TARAKAN. Tn antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid L. L. H. de Visser be treffende een door de couranten gepubliceerd geval van mishandeling te Tarakan (het cold hier de behandeling van een dwang- arbeider door den eersten luitenant Van den D.), deelt de minister van Koloniën mede, dat blijkens door hein van de Indische regee- ring ontvangen inlichtingen, door een Euro- pcescti onderofficier een klacht is ingediend, welke in hoofdzaak overeenkomt met de courantenberichten. Of de feiten zich inderdaad zoo hebben toegedragen als daarin gemeld wordt, is den minister niet bekend. Echter is ter zake van de mishandeling een vervolging ingesteld. Het gerechtelijk onderzoek is beëindigd cn bijeenroeping van den krijgsraad is eerlang te verwachten. Het Tweede Kamerlid, de heer Ketelaar, richtte tot den minister van Onderwijs o de volgende schriftelijke vragen: Is de minister bereid mede te deelen, om welke redenen volgens het nieuwe bezoldi gingsbesluit de jaarwedde van het hoofd en de onderwijzers van een rijksleerschool of van een school, die als leerschool verbonden is aan' een van rijkswege gesubsidieerde ge meentelijke of bijzondere kweekschool niet meer wordt vermeerderd met resp. f 450 en f 250. voor zoover dat personeel niet op 81 Oct. j.l. aan een dergelijke schóól verbor was?. Is de minister niet van meaning, dat het ook voortaan noodzakelijk sa) lijn, de prac- tische opleiding van de leerlingen der kweek scholen te doen plaats vinden aan daartoe bepaald aangewezen lagere scholen en dat het billijk is, het onderwijzend personeel Jicr scholen, dat zich niet die practische oplei ding belast, daarvoor een belooning toe te kennen? Indien de minister voor de toekomst deze verhooging van jaarwedde niet meer noodig mocht achten, is hij dan in ieder geval be reid te bevorderen, dat de krachtens het vo rige bezoldigingsbesluit, vóór de bekendma king van liet nieuwe bezoldigingsbesluit toe gekende verhooginsen van jaarwedde aan hoofden en onderwijzers van de bovenbp doelde scholen gehandhaafd worden? TOELATING VAN KINDEREN TOT DE S3HOOL. De minister van Onderwijs deelt in ant woord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Vliegen mede, dat hem bij onderzoek gebleken is, dat het hoofd der R. K. Bijzondere School voor Meisjes te Ge mert zestien kinderen, wier ouders niet had den voldaan aan de voor «le school vastge stelde regelen in zake de kleeding van de leerlingen, van de school heeft verwijderd De bedoeling was niet deze kinderen als leerling af te schrijven, maar hen weder to* de schooi toe te laten, wanneer het bezwaar betreffende de kleeding zou zijn opgeheven. Inmiddels zijn reeds spoedig dertien kin deren op de school teruggekeerd, terwijl dit na de Paaschvacantie ook met de overigen het geval zal zijn. In verhand hiermede is een voorziening in het onderwijs voor deze kinderen overbodig geworden. De meening dat in de gemeente Gemert. nocb in den omtrek, een openbare school zou bestaan is onjuist. Waar, behoudens het geval, voorzien in art. 106 der L. O.-wet 1920 hetwelk i. c niet van toepassing was het bestuur eener bijzondere school volgens de wet vrij is in zijn beslissing omtrent de toelating van kin deren tot de school, acht de minister zich niet bevoegd omtrent de motieven voor niet toelating van kinderen aan besturen van bij zondere scholen een bepaalde gedragslijn voor te schrijven. KOEPOKINENTING. Het jaarverslag over 1928 van het Genoo: schap tot Bevordering der Koepokinen ine publiceert o.a. het feit, dat het iaar 1928 voor het Genootschap gekenmerkt werd door vermindering van werkzaamheden, in zoovprre. dat er over het algemeen minder Ingeënt en minder entstof is verzonden, o.a mede in verband met het feit dat kinderen niet meer ingeënt behoeven te worden om wch de scholen te mogen bezoeken. D'o Wordt ten zeerste betreurd. Voorts verdient ook een tweede overheids maatregel dit jaar ingevoerd vermelding, n.l. dat aan alle entende artsen de verplich ting werd opgelegd niet meer met vijf schrapjes elk een centimeter lang in te enten, doeh met slechts drie schrapjes elk van ongcyeer een halven centimeter. Ervaringen uit oudere tijde<n en verschei den landen doen vreezen. dat deze inkrim ping in aantal en lengte der schrapies zoo wel de intensiteit der immuniteit als den duur ervan verkleint, dus het nuttig effect der enting: vermindert BEGROOTING P. T. T. MEMORIE VAN ANTWOORD. Gedeeltelijk herstel der vierde bestelling? In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over de begrooting van het staats bedrijf der P. T. en '1'. voor 1929 deelt de Minister van Waterstaat mede, dat, in ver band met de bezwaren, gerezen tegen de uiting van de bestelling huis aan huis stukken van politiekcn of godsdiensti- gen aard, zal worden overwogen of, indien yijziging dient te worden overgegaan, het goheele stelsel van de bezorging huis aan huis moet worden afgeschaft, dan wel algemeen moet worden gemaakt Om trent deze aangelegenheid wordt thans het advies van den Postraad ingewonnen. onderzoek is de vraag, of cn in hoe- het noodig is de opgeheven vierde hestelling in enkele plaatsen te herstellen. Het ligt echter geenszins in de bedoeling, hiervoor alle plaatsen in aanmerking te brengen, waar de vierde bestelling werd opgeheven, omdat in vele van die plaatsen «Ie behoefte daaraan niet in voldoende mate bestaat. Bij de in overweging zijnde herziening an de rijkstelefocntarievcn zal in het bij zonder rekening gehouden worden met de ichelijkheid. de aansluitingen, ook ten plaltelande, meer in het financieel hereik te brengen van een ieder, die de telefoon nuttig kan gebruiken. De Minister kan geen vrijheid vinden om thans wijziging van het salaris voor de burcclambtenaren in overweging te nemen. Omtrent de vraag of weder tot uitkeering ran een matige rente aan de rekoninghou- lers bij den Postchëque- en Girodienst zal kunnen worden overgegaan, kan nog geen beslissing worden genomen. Het? overleg, dat daaromtrent met den Minister van Fi nanciën wordt gepleegd, is nog niet afge- loopen. Zendtijd voor omroeporganisaties. Met betrekking tot vermeerdering van zendtijd voor de Vereeniging van Arbeiders Radio-Amateurs merkt de Minister op. dat aan den Railinraad advies is gevraagd om trent een billijke verdeeling van den be schikbaren zendtijd over de nmroeporgani- atics. In afwachting van dit advies vindt de Minister geen vrijheid om in de thans geldende tijdelijke regeling van die verdee ling wijziging te brengen. MOBILISATIE-INVALIDEN. Het Alzijdig Nationaal Comité tot \erkrij ging van recht voor de M«>bilisatie Invali den en hun Nabestaanden, bereidt een groo te landelijke actie voor, omdat het zich nu t de houding, die de Regecring aanneemt je gens de mobilisatie-slachtoffers, niet kan vereenigen. In verschillende groote steden en plaatsen van ons land zullen openbare vergaderin gen worden belegd en plaatselijke comité"? worden gevormd. Als inzet zal Vrijdag 19 April te Leeuwnr den de eerste groote Openbare Vergadering worden gehouden, waar o.m als sprekers zullen optreden: Ds. J. A. Hoek. Ned. Herv Pred. te Nyega: D. v. d. Meulen, Hoofdredac teur van het Friesch Dagblad te Sneek en Ds. G. Westmyse, Ned. Herv. Pred te Drach ten Do bedoeling is, na afloop een plaatselijk Comité op te richten ter ondersteuning vai het doel en streven van het Landelijk Cj mité. Vooraans'aande ingezetenen van diversi richtingen hebhen zich reeds bereid ver klaard zit'ïng te nemen in een te vormen alzijdig plaatselijk Comité. DE MAASKANALISATIE. Het verkeer over de Maas geschiedt op verscheiden plaatsen in de provincie Lini burg door middel van gierponten. Tenge volge van de kanalisatie van de Maas i<= echter de stroomsnelheid van de rivier ge durende een groote gedeelte van het jaar zoo belangrijk verminderd, soms s'aat het water geheel stil. dat do werking der gier ponten wordt belemmerd of geheel onnio gelijk gemaakt zooriat de pont aan een ka bel over de rivier moet worden getrokken. De pachters van enkele veren zijn aan de bezwaren tegemoet gekomen door fle pont met behulp van een aangekoppelde motorboot heen en weer te laten varen, waardoor een aanzienlijke verbetering van het landsverkeer is verkregen. Niet all» pachters zij» echter in staat de kosten van een dergeliike installatie te dragen, zoodat op verschillende plaatsen het verkeer over de rivier zeer belemmerd wordt. Aangezien de ontstane bezwaren een ge volg zijn van de kanalisatie van de Maas. en het dus wel op den weg van het Rijk ligt de opheffing der bezwaren zooveel mo gelijk te bevorderen, hebben de besturen van den A. N. W. B.. Toeristenhond voor Nederland en de K. N. A C. een adres den Minister van Waterstaat gericht met het verzoek maa'regelen te willen nemen, opdat bij de veren over de Maas in Limburg de overtocht weer geregeld en .vlot kan ge- 1 achteden. GROOTE GEZINNEN. CHR. VER. TOT BEHARTIGING VAN DE BELANGEN VAN GROOTE GEZINNEN IN NEDERLAND. Oprichtingsvergadering. Zaterdagmiddag vond in het Jaarbeursge bouw te Utrecht plaats de oprichtingsverga dering van bovenstaande vereeniging. De Voorz., de heer J. C. van Goudoever opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, en zcide in zijn openingswoord, dat de vereeniging niet bedoelt te zijn een propa ganda voor groote gezinnen. Hoewel kin deren een erfdeel des Heercn en een zegen jn, behoeft liet toch geen groot gezin te zijn. Onze beweging aldus Spr. wordt ook nipt opgericht als middel speciaal ter bestrijding van het Neo-Ma!thusianisme. De vereeniging bedoelt het groote gezin te steunen. Het groote gezin wordt getroffen door belastingen (cr wordt bij de heffing te weinig met de grootte van het gezin reke ning gehouden) floor schoorgeldregclingen, terwijl ook het woningvraagstuk voor de groote gezinnen een geheel aparten kant heeft. Al deze dingen zulten door de vereen, onder het oog gezten worden. Daarop vonden de algumcene besprekin gen plaats. Gevraagd werd of niet beter het adjectief „groote" uit den naam kon wor den weggelaten. Het woord gezin is naar Gods Woord, maar de kwalificatie groot ge zin heeft tegenwoordig een ongunstige be teekenis gekregen. Men doet liet tegenwoor dig voorkomen alsof het een schande is, als men een groot gezin heeft. Bovendien wal is een groot gez:n? De Voorz. antwoordde, dat dit bijv. naam woord beter behouden kan worden. De be naming groot heeft nu eenmaal burgerrecht verkregen in ons land. Als iemand vijf kin deren heeft in Transvaal, dan is dat daar geen groot gezin, omdat daar veel meer kin deren regei is. Maar hier in ons land kun nen we vijf kinderen wel een groot gezin EEN LIBERAAL KANTOOR. Er zijn sommige dingen, welke ik begrijp en zeer vele, welke ik niet begrijp. Die stelling is duidelijk, zou ik zoo zeggen. Even duidelijk als die van het raadslid, die zei: we kunnen het voorstel aannemen ol verwerpen. Nog al wiedes, zei een spotter. Er is toch niemand, die meent, dat ik al les begrijp, wat ik zoo al lees in krant of bock? En nok zal niemand verwachten, dat ik zal uitleggen, of bij een ander informeerea, wnnrom ik vele dingen niet begrijp. Maar in deze verkiezingsdagen trekt elk wooril met een politieke bijsmaak mij en zoo Vruikelde ik heden over 't woord libe raal. Nu, zooveel hoofden van partijen er in de politiek zijn, zooveel zinnen heeft het woord liberaal. Maak cr maar eens een statistiek Intusschen, ik f thans het woord aan In een verband, dat me zeer duister is cn lat mag toch wel ecnigszins verwonderlijk schijnen. Mijn oog viel n.l. op een advertentie in n liberaal blad, waarin een stenotypiste gevraagd wordt op een liberaal kantoor. Zeg nu maar eens, wat dit is. Een libe- a a I kantoor. Het kan niet beteekenen, dat «te chef van dit kantoor liberaal in de politiek is, en dus met deze mededeoling een wenk aan sollici tanten geeft, dat zij het ook moeten zijn. Immers, liberalen vragen alleen naar ge schiktheid cn niet naar geloof. Is het dan een kantoor van een liberate or ganisatie: b.v. die der werkgevers onder lei- ling van Simon A. Maas, een Centrale van Dr. Posthuma, de A.V.R.O. of het Thorbecke- huis? Waarschijnlijk ook niet. Trouwens, indien het in één funciie ge beurt, dan geldt het voor stenotypisten ze ker, dat de gaven mét het ambt komen. Hebt ge ooit gehoord, dat een stenotypiste een ge heim verklapte, retourcommissies aannam, n document vcrvalschte of iets dergelijks? Dat bestaat eenvoudig niet. De veronderstelling, hetzij persoonlijk. ?t- zij in het ijle blauw der bespiegelingen, ia reeds beleedigend. Maar wat beteekent die uitdrukking dan toch F.cn liberaal kantoor? Beteekent het, 'at de patroon een hu- aan mensch is? 't Is te hopen, maar nie mand zal het tegendeel annonceeren. 't Is een hopeloos geval. Een nict-politiek maar zakelijk kantnor, dat nochtans een po litiek vernisje kreeg. Tegen deze nieuwe segregatie, deae zoo- verlste splijtingszwam mag Dr. Zimmerman el eens een waarschuwend artikel schrj- cn, Dr. Raemakers kan een critiek-plaat teekenon en de A.V.R.O. wil wel een petition nement organiseeren. Maar een raadsel blijft hetT Van tal van zijden werden hierop bezwn ren naar voren gebracht, dat men van d vereeniging een stichting zou maken. Eet breedvoerige discussie ontspon zich hierover. Men wenschte een gewone vereeniging, geen stichting. Tenslotte verklaarde het bestuur zich bereid mee te gaan met degenen, die een gewone vereeniging wenschten, on eenheid to bewaren. Men zal dus nu vereeniging kri'gen met in verschillende plaatsen nfdeelingen. Nadat bes' >te was, dat geen stichting, maar een vereeniging zal worden gevormd, werd de vergadering huishoudelijk ter stelling van hot reglement. Het voorloopig rnmité werd als bestuur fter vereeniging gekozen. fRee<te "n t. or. o;l. geptanUI) ONZE LANDBOUWEXPORT. Voorschriften betreffende het waarborgen van bepaalde eigenschappen van uitgevoerde producten. Ingediend is een wetsontwerp houdende voorschriften betreffende het waarborgen van bepaalde eigenschappen of hoedanig heid van uitgevoerde voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zui velbedrijf. In de Memorie van Toelichting ret de Mi nister van Binnenlandsche Zaken uiteer», welke gevaren onzen uitvoer van landbouw producten nedreigen. Reeds eerier zijn be paalde middelen toegepast om den uitvoer tegen deze gevaren te verdedigen Echter zulten, naar de Minister betoogt, binnen afzienharen tüd nog op verschillen de onderdeden van den uitvoer van land bouwproducten regelingen moeten worden getroffen, welke hetzij naar het voorbeeld van de boter- en kaascontro'e. zulten berus ten op de uitgifte van een Rijksmerk als bewijs, dat de waar aan zekere vereisehten voldoet of van bepaalde hoedanigheid is, hetzij zullen bestaan uit een regeling van den uitvoer zonder uitreiking van pen merk, eveneens tot opvoering van de kwaliteit van het uitgevoerde product Tot dat doe! strekt het ontwerp, waarin getracht is, het geheete gebied van den lanri- bouwexport te bestrijken. Do gedachte is daarin ontwikkeld om in het leven te roe pen een algcmeene wet. we ke aan de Re- geerirg de noodige bevoegdheden geeft o:n, ingeval van wenschelijk geachte inmenging aanstonds de noodige wettelijke stappen te doen. Het ontwerp beoaalt zich dan nok tot al gcmeene voorzieningen, welke hij de orga nieke regelingen, voor zooveel noodig. kun nen worden aangevuld. Overleg met belanghebbenden. Opgenomen is een ht pal ing, welke waar- Irorgt, dat steeds overleg mei belanghebben den zal worden geploegd. Als vorm is gekozen de wijze van wetge ving geliik die hekend is van de planten- zlektcnwet: een alg. maa'regel van bestuur regelt de materie op grond van de onder havige wetsbepalingen en wordt binnen kor ten tijd gevolgd door een ontwerp van wet, wnarin deze'fde materie is behandeld. De sedert verscheiden jaren geiden-te be palingen voor den uit voer van boter en kaas zijn in het onderhavige ontwerp overgeno men. Voorts Is in het ontwerp een kwaliteits- eontroleregeling van uit te voeren vteesch- waren. in he Tijzonder van baron, een plaats ingeruimd, ten einde aanstond», wan neer tiet ontwerp kracht van wet zal heb ben verkregen on dit "««rrein ren controle in werking te kunren stellen, «elke op defi nitieve voorschriften is gebaseerd. Daarbij is levens «te moge ijkhcld geopend om zoodanige maaireprten te nemen ten aanzien van andere soorten gezouten var- kensvleesch dan bacon. Naast boter rp kaas kunnen wat de controle met Rijksmerk betreft -- b.v. ge- eondenseerde melk. melkpoeders en blokmeik en voorts nader te wijzen gn»rnten vrurhten en am opeten, vlrrsrh. eieren^ producten van h> drijf nl naar pkomt. ouder «te rege- VOLKENBONDS TENTOONSTELLING. Wordt te Den Haag in het najaar gehouden. Gemeld wordt: Teneinde uitvoering te geven aan reeds eenige jaren bij de „Vereeniging i Volkenbond en Vrede" bestaand zul in het najaar, van ongeveer 25 Septcm her tot 25 October d.a.v., te Den Haag plaals nebben de Vrcdes en Volkcnbondstentoon- stelTing, uitgaande van deze Vereeniging. De tentoonstelling wordt gehouden in het com plex der Grafelijke Zalyn. dat daartoe dooi de Regeering welwillend ter beschikking gesteld. De tentoonstelli ig staat onder h«schermin van een eere-comité. waarin Ministers, hoo- ge dignétarisscn en vooraanstaande inter-j de lvehoefto da' r - nationale persoonlijkheden zitting hebben1 |jng worden betrokk genomen. Do redactie der j>vi;n van he' n -twerp Voor deze tentoonstelling blijkt reeds zoo i ls zoo ruim gested, dat daaromter zoowel wel in Binnen- als buitenland veel Belang- een garanttemerkt als een kwaliteitsmerk «telling te bestaan. J kan vallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1