DINSDAG 9 APRIL 1929 DERDE BLAD PAG. 10 DE TAAK DER LEGERLEIDING. Een militair medewerker schrijft ons; Leiden alle pogingen tot behoud van den Vrede niet tot een vreedzame oplossing van het hangende geschil, móet ten langen leste gegrepen worden naar het „uiterste middel", .wat zal dan het doel der oorlogvoering zijn? Frederik de Groote gaf op die vraag reeds een duidelijk antwoord toen hij schreef: „Het eenige doel van de oorlogvoering is den te genstander zoo spoedig mogelijk tot een .voordceligen vrede te dwingen." In haar voorbereiding tot den oorlog zal 'de legerleiding naar dat doel moeten streven; het lot van den staat zal toch van den uit slag van de krijgsverrichtingen afhankelijk zijn. En om de oorlogshandelingen onder zoo gunstig mogelijke voorwaarden te be ginnen zal de legerleiding er alles op moe ten zetten om tijdig tot handelen gereed te zijn, om zoo een'gszins mogelijk de tegen- Eartij vóór te zijn hij de inleiding van de rijgsverrichtihgen Dat streven naar een zoo spoedig mogelijk gereed zijn tot den strijd, vindt zijn goeden grond in de omstandigheid, dat de staat in de periode van mobilisatie en van vereeni- ging van strijdkrachten in een toestand van grooto kwetsbaarheid verkeert „Het eigen land in gevaar te brengen door nalatigheid in het nastreven van de genoem de voordeelen en door te verzuimen de poli tieke leiding nadrukkelijk te wijzen op de gunstige kansen, welke door uitstel van in grijpend handelen aan de tegenpartij zouden toevallen, ware als ernstig plichtsverzuim der militaire leiding te veroordeelen." J) En dat deze voorbereidingen in het ge heim getroffen moeten worden is duidelijk. Zou m'»n deze wereldkundig maken, dan zou den daarmede de voordeelen van een gunsti- gen uitgangstoestand prijs gegeven worden: van eenige verrassing van den tegenstander ■ou dan geen sprake meer kunnen zijn. En verrassing is immer een van de voornaam ste voorwaarden geweest voor een succesvol le oorlogvoering. Zoolang men in den oor log de eigen handelingen aan 's vijands waarneming tracht te onttrekken, zoo zal men ook in tijd van vrede de voorbereidin gen nimmer aan de openbaarheid mogen prijsgeven. We zijn hier iets uitvoeriger op militair- technische aangelegenheden ingegaan. Het kwam ons noodzakelijk voor dit te doen, aangezien in de achter ons liggende dagen meermalen een zekere afkeer tegen dat ge heimzinnig gedoe" tot uiting kwam. We hopen het onredelijke daarvan te hebben aangetoond. Er schuilt in dat plichmatig ijveren van de legerleiding om haar oorlogstaak, als de vervulling daarvan onverhoopt wordt ge- •lscht, zoo goed mogelijk te volvoeren dan ook geenerlei gevaar voor den vrede, mits de staatkundige leiding de teugels stevig houdt en weet, wat gebeuren gaat, als de oorlogsmachine in werking moet worden ge bracht We spraken van voorbereiding door de legerleiding. Gebeurlijke operation moeten te voren onder de oogen worden gezien. Het niet hebben van plannen leidt tot een weife lend optreden. De Belgen hebben dat onder vonden in 1914. De plannen voor het geval: «schending van de neutraliteit door Duit- gche troepen, bij een oorlog tusschen Duitsoh- land en Frankrijk", waren nog in bewerking toen de oorlog uitbrak. Zouden zij niet veel sterker gestaan hebben, indien zij den Duit- echen, in de voorafgaande jaren zorgvuldig uitgewerkten opmarsch met een tegenzet hadden doorkruist? Vervyaarloozen van de plannenis onver antwoordelijk; de plannen moeten te voren zijn overdacht enuitgewerkt. Uitgewerkt, want kon vroeger toen het oorlogsmechanisme nog zooveel eenvoudiger was, soms met overdenken alleen volstaan worden, thans nu het instrument, dat weer macht heet, zooveel ingewikkelder en samen- gestelder is, moet miniticus uitwerken van de plannen gebiedende eisch geacht worden. Men denke slechts aan de zorgvuldig voor te bereiden spoorwegvervoeren. Dit voor oogen houdend is 't ook duidelijk dat het uitgesloten is om uitgewerkte plan nen in een korte spanne tijds door andere te vervangen. Heeft de staatkundige leiding dan ook verzuimd tijdig kennis te nemen van de plannen en zich rekensohap te ge ven van de daaruit voortvloeiende conse quenties. dan zal zij in tijden van spanning geen wenschen meer kunnen uiten of aan wijzingen kunnen geven, doch noodgedwon gen de gereed liggende plannen mogelijk zelfs tegen haar zin moeten aanvaarden, indien het gewapend conflict niet kan uit blijven. Tijdig kennis nemen van de operatieplan nen en zoo noodig wijzigend ingrijpen, be ter nog: te voren kennis geven van haar wenschen, is dus de plioht van de staat kunde, die zicht haar verantwoordelijkheid bewust is. We willen ten slotte nog wijzen op de ge- Snijders en Dufour, blz. 280. Militaire verdragen. Bij het bepalen van de sterkte van de weermacht zal ook de staatkunde haar in vloed doen gelden. Het is verklaarbaar, ja zelfs plicht dat de legerleiding er naar Btreeft de veiligheid van het land zoo goed mogelijk te verzekeren door het organisee- ren van een weermacht, welke aan hooge eischen voldoet. Op de legerleiding toch komt de verantwoordelijkheid te rusten voor het welslagen van de operatiën. Het zal dan gaan om het zijn of niet-zijn van den staat en van de bruikbaarheid van het oorlogs instrument zal de uitslag der oorlogshan delingen voor een groot deel afhangen. Daartegenover stelt de staatkundige leiding ook haar eischen; zoodat uiteindelijk de op lossing van het weermachtsvraagstuk uit drukking zal vinden in een compromis. Verhooging van de weerkracht kan al mede gevonden worden in het zich verzeke ren van de hulp van een anderen staat, in hot sluiten van militaire verdragen. Deze verbonden worden gesloten indien er een werkelijk, of althans vermeend, gemeen schappelijk gevaar bestaat, waartegen men zich verweren wil en vinden dus hun grond in zucht tot zelfbehoud. Anderzijds schuilt er in die militaire ver dragen een groot gevaar voor den vrede. Is de door verdrag ontstane combinatie be langrijk sterker dan de partij waartegen het verbond gericht is, is dus het evenwicht in de machtsgroepeering verstoord, dan kan het gevolg zijn een agressieve, een uitda gende, wellicht een uittartend© politiek van de zijde van een der leden van het verbond, die zulks durft te doen, verzekerd van den steun van den bondgenoot in geval het tot een gewapend conflict komen mocht. Een sterke militaire positie zal er toe kun nen leiden, dat niet alle vreedzame mid delen tot oplossing van belangengeschillen worden uitgeput, doch zal de staatkundige leiding er toe kunnen brengen ontijdig van het „uiterste middel" gebruik te gaan ma ken. Onderstelling zijn deze mogelijkheden niet de geschiedenis spreekt ook hier klare taal. De schrijvers van het reeds eerder aange haalde werk komen na hun onderzoek om trent de oorzaken van den wereldoorlog tot de slotsom, dat de Russische militaire partij wel de grootste verantwoordelijkheid te dragen heeft voor het verwekken van de directe aanleiding, weike dien oorlog onver mijdelijk maakte. Maar „de zekerheid, zelf genoegzaamheid en doortastendheid, waar mede de Russische oorlogspartij hare plan nen wist door te zetten, zouden in een zoo geweldige cn hachelijke onderneming als het welbewust ontketenen van een wereld oorlog onverklaarbaar moeten heeten, waren do drijvende persoonlijkheden niet zeker ge weest van de instemming en den steun van Frankrijk en hadden zij geen gegronde re den gehad om ook op de medewerking van Groot-Brittannië tc rekenen." Hiermede willen we onze beschouwingen over vrede en oorlog beëindigen. Uit verschillende" uitlatingen naar aan leiding van het Utrechtsch incident bleek, dat de eenig juist te achten opvatting om trent de verhouding tussohen staatkundige cn militaire leiding nog verre van algemee- nen ingang vond. Deze juiste verhouding eens scherp naar voren te .brengen was ons doel. In den aanhef van het Volkenbondsver- drag overwegen de verdragsluitende partijen dat orn samenwerking tusschen de volken te bevorderen en dezen vrede en veiligheid te waarborgen, het o.m. van belang is openlijk internationale betrekkingen te onderhouden, gegrond op de rechtvaardigheid en de eer. Welnu, de eer kón verloren gaan indien de staatkundige leiding zich niet reeds in nor malen vredestijd op de hoogte stelt van de hoofdzaken der militaire en strategische vraagstukken van den staat Een beroep op onbekendheid mag niet aanvaard worden, want als bekend is welke gevaren kunnen dreigen, zijn deze ook gewild indien ze niet voorkomen worden. Voorts wezen we op de gevaren, welke uit militaire verdragen kunnen voortspruiten. De oprechte bevordering van de volkenbonds gedachte sluit in zich een tegengaan van militaire machtsgroepeeringen. Schraal mag men de oogst noemen; we zeiden reeds, dat we met open oog voor de bestaande verhoudingen wilden uitzien naar mogelijkheid van vermindering van de kans op gewapende conflicten. Te breed en te diep zijn de kloven, welke vele vol ken nog scheiden, dan dat iemand zou ge- looven in de mogelijkheid van werkelijk uit bannen van den oorlog. Slechts voorzichtige schreden op den be gan en grond zullen nader tot het doel kun nen voeren. Gemengd Nieuws. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Prof. Dr. Ir. H. A. Brouwer heeft zijm. colleges aan de Technische Hoogeschool geëindigd en de vorige week. tot sluiting daarvan met de studenten in tie Mijnbouw kunde, een excursie gemaakt naar Maarn, Ibij Utrecht, ter bestudcering van het dell- vdum aldaar. MIDDELEEUWSCH LATIJN. Dö Minister van Onderwijs, gelet op Art 4 56 van het Ac. Statuut en gezien het be richt van het Curatorium der Leidsche Universiteit, deelt mee dat te Leiden een doctoraal examen in bovengenoemd vak is Ingesteld. LAGER ONDERWIJS. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Zwaag westeinde, mej. A. Luuring te Hazerswoude. Aang. De Bilt (Tuinstraat, hoofd B. W. Lo- man), voor vast H. Siemons te Utrecht en kweek, met akte T. W. van Ketel te Utrecht Ermelo (hoofd J. Kroles) mej. G. Hamerling, aldaar. EXTRA-LEERKRACHTEN. Tal van Gemeentebesturen en Besturen van Bijzondere Lagere Scholen vroegen op grond van toeneming van het aantal leerlin gen aan den Minister van Onderwijs om voor rekening van 's Rijks kas een extra leerkracht te mogen benoemen. Naar men aan de „N.R.Ct." van bevoegde zijde mededeelt, heeft de Minister om te groote stijging van het kostenbedrag te voor komen. thans als algemeene gedragslijn aan Eenomen, dat zulke aanvragen alleen dan •»<»Trilligd worden, wanneer het aantal leerlingen der School zoodanig is gestegen, dat volgens de z.g.n. 48 leerlingenschaal aan die School een onderwijskracht meer zou noodig zijn geweest. In alle overige geval len worden die aanvragen door den Minis ter afgewezen. „EFFATHA" TE VOORBURG. De heer A. Goeman, onderwijzer aan „Ef- fatha", Chr. Doofstommeninstituut te Voor- hurg, behaalde gisteren het diploma voor logopoedlst (spraakkundige). Door „Effatha" worden pogingen aange wend om te komen tot een eigen vakoplei ding voor meubelmaker, schoenmaker en linnen- en costuumnaaister. Men hoopt met behulp van Rijk en Ge meente met Sept els. met dit vakonderwijs te kunnen beginnen. DE LEERPLICHTWET. De Minister van Onderwijs, wien herhaal delijk klachten bereiken, over de niet-fiale ving van Art. 24 der Leerplichtwet, heeft den Burgemeesters in ons land verzocht bij de politie aan te dringen op een zoo nauw lettend mogelijk toezicht, wijl aan genoemd Wetsartikel streng de hand moet worden gehouden. EXAMENS. EXAMENS-BOUWKUNDIG OPZICHTER. Amsterdam. 9—12 April. Schriftelijk exa men voor het diploma bouwkundig opzichter gedeelte en uit een definitief examen, men eerst kan worden toegelaten, na i gevolg het voorbereidend examen te hebben af meldend t goed ïen schrlfteltJk kandidaten voor het lagt dit Jaar 250 en voor het definitieve examen 40. De commissie bestaat uit 83 deskundigen, voorzitter is de heer G. Versteeg, archit et BJ4.A.. Amsterdam, vice- voorzitter de heer Vorklnk .archtlect B.N.A.. Amsterdam, secret is 'e heer J. P. Mieras. di rector B.N.A. Atr er.: m. gedelegeerde van bestuur van den Ï-N'.A. In de commissie Is P Jr. G. Dlehl. EEN BUITENLANDSCH REISJE. Een zekere Van der Wilde Kors, uit Drie bergen, heeft bij de politie te Brussel aan gifte gedaan dat op de tram, rijdende van de Beurs naar het Noordstation, een zak kenroller uit zijn tasch twen enveloppen, Inhoudende f IOlOOO en frs. f 70.000, heeft gestolen. EEN VERRADERLIJKE BEDIENDE Een winkelier van de Bilderdijkkade te Amsterdam werd "s avonds op die kade aangevallen door een drietal/ jonge mannen. Zij poogden hem een koffertje ontrukken, waarin een bedrag van circa f 500. Een van deze drie, een gewezen bediende, gaf hem een stomp in de maagstreek. Toen hij zich verzette namen zij de vlucht. De bediende, die wist, dat de winkelier in de tasch zijn geld meenam, had deze berooving op touw gezet. Hij en zijn twee vrienden zijn later gearresteerd. Bij de politie hebben zij het doen voorkomen, alsof het geen ernst was, doch slechta ©en grap. EEN HOENDERPARK IN VLAMMEN. Te Rolde (Dr.) is het Amerikaansche hoen derpark van Gerritsen een prooi der vlam men geworden. Ook iverbrandden gereed schappen, voeder, broedmachines, meer dan 12.000 eieren en 120 kippen. Assurantie dekt de schade. DOOR EEN STORMBUI OVERVALLEN. Door het tjalkschip „Anna Margaretha", schipper J. van der Woude van Amsierdani, is te Lemmer binnengebracht het aakschip „Klazina", schipper J. Horsel van Gronin gen, welk aakschip, dat geladen was met gerst, op weg was van Rotterdam naar Leeuwarden en bij Urk door een Btormbui was overvallen, waardoor het zijn zealeu verspeeld had. m KARNEMELKSPAP VOOR FUIKENS. In „de Kleinvecteelt" wortd een pleidooi gehouden voor karnemelk als drinken voor kuikens, natuurlijk naeet frisch water. Daar echter niet alle pluimveehouders over versche karnemelk beschikken, brengt voor hen de gecondenseerde karnemelk uitkomst De pullorumbacillen zijn niet tegen zuur bestand. Het melkzuur doodt hen en menig kuiken blijft daardoor behouden. Men denke er echter ^el aan: men geneest er geen pullorum-kuiken meer, maar mocht men een lijdertje in een koppel kuikens hebben, dan werkt het melkzuur voor de overige gezonde kuikens desinfecteerend. Gcconseerdo karnemelk verdunt men door 7 liter water te mengen op 1 K.g. van Je vaste stof. Ook kan de geconseerde karne melk in vasten vorm als voedsel toegediend worden; men smeert ze dan op een plank en hangt deze dan in het kuikenverblijf op gewenschte hoogte horizontaal op. INBRAAK IN EEN PASTORIE. Ten huize van Ds. J. P. Cannegieter, pred. der Herv. Gem. t© Alphen a. d. Rjjn, aan den Oudhoornscheweg. is ingebroken. Ontvreemd is zilver en geld. De hoeveelheid is nog niet bekend. ZIGEUNERS. Zondag heeft een groote troep Zigeuners komende uit de Betuwe, pogingen gedaan /n Nijmegen in het woonwagenkamp een vaste nederzetting te krijgen. Politie en marechaussée's hebben hun ech ter over de Duitsche grens gezet OVER DEN KOP GESLAGEN. Op den Rijksstraatweg is een auto, komen de uit Den Haag en rijdendo in de richting Breda, te Moerdijk in de bocht bij Kavelaars bij het tegenkomen van twee voertuigen, waarvoor de bestuurder wilde uitwijken, door het krachtig remmen over den kop ge slagen en in de heg aan den berm terecht gekomen. De bestuuder en zijn medepassa giers werden ongedeerd onder den wagen vandaan gehaald. EEN BRUTALE INBRAAK. Te Arnhem heeft 'a nachts een brutale in braak plaats gehad in c^fé-restaurant ltoyal. De daders zijn het terras aan de zijde van het Willemsplein opgegaan en hebben zich door het Indrukken van een raam toegang verschaft tot het café, Zij begaven zich ver volgens naar het buffet, waarvan zij de deur forceerden. Van de beide cassa's werden de laden opengebroken, doch de inbrekers kon den daar niets van hun gading vinden. Wel werd een geldkistje meegenomen, waarin zich behalve zilvergeld een portefeuille mei f1400 bevond; een bankbiljet van f40 moes ten zij in de haast achterlaten. De politie deskundige heeft vingerafdrukken kunnen nemen. VAN U JAREN 21 IN DE KAST. In den nacht van 16 op 17 November 1.1. heeft een perceel aan den Singel te Amster dam bezoek gehad van een drietal beruchte leden van het inbrekersgilde. Na met be hulp van een breekijzer de deur van het gelijkstraats in het perceel ondergebrachte kantoor en magazijn te hebben opengebro ken, begaven de schurken zich naar de eerste étage, waar een zaak in meubelstof fen is gevestigd. Een aantal coupons stof, ter waarde van niet minder dan f4600 wer den gestolen. De brandkast konden ze niet openen. De boeven werden door gewiekste politie mannen spoedig gearresteerd. De rechtbank eischte tegen twee 4 jaar en tegen den derde 3 jaar gev.straf. Eén hunner achtte de straf te zwaar, doch uit het schuldenregister bleek, dat dit heer schap- bij elkaar een-en-twintig jaren cel straf heeft opgeknapt, de eerste op 14-iarigen leeftijdt Uit Oost-Indië COMMUNIST VEROORDEELD. BATAVIA, 6 April (Aneta). De Landsraad te Sawah Loento heeft den communist Maaroef wegens moord op den opzichter Luhrs tijdens den opstand in Siloengkang in Januari 1927 veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf. Maaroef werd eenige maan den geleden gearresteerd te Singapore, waarheen hij was uitgeweken. ECONOMIE EN FINANCIEN. AMSTERD. DROOGDOK MIJ. In de algemeene vergadering werden de ba lans en verlies- en winstrekening over 1928 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 9 pet. voor gewone aandeelen en op 5 pet. voor preferente aandeelen. BANK VOOR SCHOUWEN EN DUTVELANü In de Zaterdag j.I. gehouden vergadering van aandeelhouders der Bank voor Schouwen en Duiveland te Zierikzee werd de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 16 pet. (v.j. 14 pet.). De ftredende commissarissen, de heerenJ. J. Romeyn en P. W. C. Stols werden herbe noemd, terwijl in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. A. Legemaat, werd benoemd de heer A. Ribbens, directeur der Zeeuwsche Brand-Waarborg Maatschappij en correspondent le klasse der Ned. Bank te Zierikzee. NEDERLANDSCHE HYPOTHEEKBANK, VEENDAM. Dividend-voorstel f 42 (onv.) Het bestuur der Nederlandsche Hypotheek bank te Veendam zal aan de algemeene ver gadering van aandeelhouders voorstellen over 1928 een dividend uit te keeren van f 42.— (onv.) per aandeel en per oprichtersbewijs £116.85 (f 116.03). GRONINGER BANK. 5% dividend. Het verslag over 1928 stelt voor een divi dend uit te keeren van 6% (onv.) over het gestort preferent kapdtaal. 1% (onv.) over het niet-volgestort preferent kapitaal en 4% (onv.) «ver het gewone kapitaal. FRIESCHE BANK. De Winst aangewend tot afschrijving (onv.) Het jaarverslag over 1928 bevat ojn. de volgende mededeelingen: De behaalde resultaten waren gunstig. De voor dubieuze debiteuren gereserveerde be dragen achten wij alleszins voldoende. Met de afwikkeling van nog enkele posten hopen wü in 1929 gereed te komen. Wy boekten: aan provisie f 277.065 (f 272.960). aan interest f 327.777 (f 309.959) tezamen f604.842 (f582.919). Onkosten enz. bedroegen f 286.112 (f294.310), zoodat de winst bedroeg f 318.729 (f 288.609). Afgeschreven wordt op gebouwen f 51.918 (f 49.977), op de amortisatie-rekening f 250.000 (f 225.000), gestort in pensioen fonds f 10.000(onv.). gereserveerd voor on kosten f 6811 (f 3631). N. V. ALGEMEENE BANK COMBINATIE. Inlichtingen verstrekt over den post debiteuren spaarpandbriefhouders en den post inspecteurs. Zooals wy gister reeds meldden werd Zater dag te Breda de algemeene vergadering van de N. V. A. B. C gehouden. Hieronder laten wy ten gerieve van onze lezers nog volgen een communiqué over deze vergadering, dat aan andere bladen ver strekt is.. Aanwezig waren 49 aandeelen, recht geven de op 47 stemmen. Op verzoek van commissarissen en directie heeft de vergadering van aandeelhouders toe gelaten de heeren leden der commissie van controle. De heer Moe rel, uit Eindhoven, vroeg inlichtingen over den post debiteuren spaarpandbriefhouders, welke hem zeer hoog voorkwam. - j In antwoord hierop deelde de directie mede, dat deze post betrekking heeft op spaarpand- brieven, waarop het administrat:eloon gedeel telik reeds binnen is. De debetpost alleen Is jhet geheele nog te vorderen bedrag, welke DUITS CH LAND. De herstelbetalingen. Het bureau van den agent-generaal voor de herstelbetalingen publiceert een overzicht van de beschikbare middelen en de betalingen in het vyfde annuïteitsjaar tot 31 Maart 1920. De ontvangsten bedroegen G.M. 1,498,577,150 en de betalingen G.M. 1,268,960,139, terwyl het saldo op 31 Maart G.M. 229,617,011 be liep. De betalingen zün als volgt verdeeld: Frankrijk G.M. 642,647,730, waarvan aan cash G.M. 246,695,256, Groot-Brittannië respect. 285,289,366 en 86,217,124, Italië resp. 93,156,219 en 35,468,6S7 en België 64,711,726 en 21,435,550. De kosten der intexgeaUieerde bedroegen 5,535,338. Indexcijfers. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede: Indexcijfers van koersen van aandeelen (basis 1921-1925 100). DE VISP. prijsverlaging. De Visp verlaagde de limiet voor bruine suikers met f 0,25 tot f 11,50 per 100 K.G. 1928, 1929. Jan. Feb. Mrt Jan. Feb. Mrt 111 115 HG 120 124 124 108 110 112 115 120 119 110 108 106 96 94 93 1. Nijverheid 2. Bank-, cred.inst. 3. Scheepvaart 4. Andere ondern. Tot. fondsen 14 5. Ind. fondsen 6. Petroleum Tot. fondsen 1—6 90 91 93 97 97 106 108 109 111 113 118 169 158 155 160 152 150 94 95 95 126 123 125 117 119 119 121 123 122 INDUSTB. DISC. MIJ. VOOR NEDERLAND, Dividend 6 pet. Aan 't jaarverslag over 1928 ontleenen wy: Het totaal der in 1928 verleende credieten bedroeg f 2,177,680 tegenover f 1,310,866 in 1927. Terugbetaald werd in 1928 f 1,437,695 tegen f 1,009,364 in 1927. Deze vennootschap, behoort thans tot liet concern der Industrieele Disconto Maatschap pij. Het Nederlandsche bedrijf van laatstge noemde Maatschappij en het bedrijf onzer in stelling zullen voortaan vereenigd worden uit geoefend door onze vennootschap. De netto-winst bedraagt f 80,853. Voorge steld wordt een dividend van 6 pet. uit te keeren. Rivierberichten. P gop. 7 April en bestemd naar de et. Jacobus, Luctor en La Marl», Quagebuu liheüan 11, Dekker; fhea. Khenan 12, Koe ngeu; St. Theresla Ballegooy, Loudentr. Po t; Amicaal, De Kuyter; 3 Gebroeders, va. SLIEUKECHT; Dl ei WILLEMSTAD: Johanna, «L 'B-GKAVEN HAGE: st, Dankbaarheid t -aarheid, Amslel en Amstel GRAVE. Maco. 8t. WORMEKVEEK: Hema, Stolk. :Rerspectief, Soeteni Schelde 1, a leldo RUn en >r; Salngle, Thyf dus verminderd moest worden met het reeds geïnde bedrag, zijnde crediteuren spaarpand briefhouders (f 105,333) minus de spaargeld- belegging (f 64,158). Het werkelijk te vorde ren bedrag is dus maar f 90,065. Indieu de posten goed zijn, komt dit bedrag natuurlijk binnen. Zy'n de posten niet goed, dan is altijd nog gereserveerd de administratiereserve en de provisiereserve op die posten, die bij roye ment dan ok vrij komen, zoodat dan ook ds debetpost rond f 45,000 is. Dit bedrag met het reeds ontvangene beteekent, dat er gere kend wordt op 50 pet. der juridisch contrac- tueele verplichte stortingen, zoodat op dezen post geen verlies te duchten valt. De heer Mooy, Breda, vroeg nog inlichtin gen over den post inspecteurs, waarop de di rectie antwoordde, dat da inspecteur» con tractueel voorschot ontvangen op aan hun verschuldigde provisie. Dat voorschot komt in de door den heer Mooy bedoelden post tot uiting. By het uitbetalen der provisie wordt dan het reeds uitbetaalde voorschot in reke ning gebracht. Na nog andere vragen w onechte de directie zelf nog in het midden te brengen, dat in ver band met gedane vragen omtrent de obligatie- verleening deze voor de my. een maximale jaarlijksche last oplevert van f 90 aan rente, terwyl de aflossing der uitstaande obligaties door dekking van derden (welke dekking by de mjj. aanwezig Is) verzekerd geacht kan wor den. Bovendien lost deze obligatieverleening in ongeveer 60 jaar pas af. Daarna werd het jaarverslag goedgekeurd en het dividend bepald op 4 pet. DE AMERIKAANSCHE INVOERRECHTEN- VERHOOGINGEN. Behartiging onzer belangen. De heeren W. Westerman, voorzitter en Jhr. P. J. Six, secretaris der Nederlandsch Ameri kaansche Kamer van Koophandel, begeven zich deze week per s.s, „Statendam'- naai Amerika om daar verschillende besprekingen to voeren met de zusterorganisatie te New- York, waarna Jhr. Six naar Washington ver trekt ter behartiging van de belangen van den Nederlandschen export in verband met de dreigende tariefverhoogingen, ter bespreking waarvan weldra een speciale zitting vau het Congres aanvangt. VEREENIG DE BLIKFABRIEKEN. Aflossing obligaties. Het voorstel de uitstaande obligaties, in to taal f 200.000.per 1 Juli a.s. af te lossen is aangenomen. BIERBROUWERIJ EN AZIJNMAKERIJ „DE GEKROONDE VALK". 12 pet. dividend gew. aand. (onv.). Aan *t jaarverslag over 1928 ontleenen wü: De verschillende uitbreidingen van het be drijf werden in het afgeloopen jaar voltooid. Het jaar kenmerkte zich door een langduri- Ten warmen zomer, hetgeen den binnenland- chen afzet ten goede kwam. De export breidde zich ook uit, alhoewel, door scherpe concurrentie, vaak met een ge ringe winst genoegen moet worden genomen. Met het oog op de belangrijke uitbreidingen der laatste jaren, meenen wjj uit de bruto winst ad f 1.023,186 (f 809,588) te moeten voorstellen, dit jaar een zelfde dividend uit te keeren als vorige jaren en wel: 12 pet. op de gewone aandeelen, 7,2 pet op de cumulatief preferente winstdeelende aandeelen, 5 pet. op de prioriteitsaandeelen. Het resteerend deel der winst ad f 700,981 is in hoofdzaak aangewend voor afschrijvingen. MARGARINE UNIE. Introductie te Berlijn. Vvar wij van verschillende zijden vernemen ''«•t het Sn het voornemen der directie der Margarine Unie de aandeelen te introduceeren te Berlijn. J do Lee; Esperanto, Bloi Pelemana; Anna, Be ge ra. Neptun 60. Mohr; Ro salie, Verdoold; Go Ahead, Verstappen; Barbara Nelis, Veata, Kamman; Areene, Heyntjes; Mar- nix 40, Aman. Salve Rfgenlna, Ullrich; Neptun 40. Bruins, en" Sanl 1. Witte. FRANKRIJK: Serpent. Spoormakers, Danac, Ypma, cn Orble, de RoecK. EELG1E: de st Rtjn en Schelde 3. Jupiter, Oka, Maria, Rival, Oome Hein. Finland. Amstei 7. TIegraaf 11. Telegraaf 20. Telegraaf 8, U C 13, EUsatjeth, Johan en Anna, ,nh° Hendrïkua! "vegt"er';~piêt< nella Johanna, Geseye; Eva, Hamel; Scaldts, Rochtus, Herziening. Bonus, Gertrud. Valken burg; Accession, Schnorbursch; Emanuel. Smit; Orca, Verbeek; Drfanaco 1, Ploegaert; Mevo. van Dort, C* - ------ ----- Mtjn :ulle. n; Mathilde. Brc ft. Hoop op welvaart. Pots: Yves ie Troquer, Wahl. Themasl. Pas: mann; Cis Rhenan. v. d. Bus'sche; De Keyze Overloop. Johan. Kre HAXSWEEBT gep. 8 April en bestemd naar: ROTTERDAMTelegraaf 6. at: Cornells, at; Leo, v. d. Lean: Bordlna, Cornelissen; Goede gunst, Hooymayers; Adrlana. de Looy: Elntracht Lehmann; Nederland: Oosterwaal; Alhena, Sy- brande; Anna 2. Hompus; Amedee, de Ridder; Minerva, Ryquaert. ST. MAARTENSDIJK: Wllhelmlna at; Zeelan- nstan, de Windt DUITSCHLAND: Meurthe. Kik: Paul. Roswiers Stad. v. d. Ende: Louisa, Jansen; Aaterle, Ver- berght. Julicn. r 8, de Jong; Dranaco 4, Ztllmans; Spes Grinwls. LOBITH, 7 en S AprfL Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: de stoomschepen: Wessellna, Johanra 2. Borgir. Harmonie. Marne. Stromboli, Fulla, Arjo, Norvl, Flat 10. ToUma, Scarpa, Ea- caut 1, Ana, Alpha, Kenia, Partout 2 Willem Marlnus 2, Etna, Constantino, Mol X. AJax. Mo selle. Nelly. Pasto, Johannes. K. Vaart 9. Flan- dria. Relnler, Franzlska Maria, Katla, Haniel 15. Wervlcq, Pr. Juliana, Progreseua, Fadlr, Ohari- taa, Meuae. Magni, Helmuth. Albatros, Sully, Berta, Slelpnlr, Fermina, Teuna 8, K. Vaart XI. Garula, Victoria, Fiat 3, Vili; Paul Dlrok, Jans sen; de Gruyter 82, Walter; Maria Martha, v Dort; Catharina, Janssen; St Oerarduo, Tielen Bteyma v. Eek; Maria, Teunlsaen; L'Avenlr, Kehl; Mina Lulse, Stumpf; 6tedo, Stegers- Wl- lan. Olieslagers; MIaco, Nieuweling; Energie. Hartman; Cornelia, ten Napel: Kölnneussen 6. Nasshoff; Willem Frederik. v. Koeverden- Graja Vyinsson: Vaderland 1 Erker; Rheinfahrt 71, Weber; Antonio, Wellens Kriemhllde, Platte- schorre; Berckheide, Vermeulen; Tantris, W1I- Iemsen: S. H. V. 65, Verschuren: Carl Robert, Ph Upp; Schubert, Duchenne: Bronzino. Hen driks; Krabbebank, Huisman; a Maja; g. Maria Johanna; a Japlco; s. 's-Bosch X; e. Llna- s. Gonda: s. Vitesse; s. Justitia; e. San Ant«ml- AMSTERDAM: Kanaalvaart 14. Krebst: Elli. Vielltx; Johannos. Dekkers; Locamo. de Beer; Sieglinde, Schullenburg; Feilcltas. Schneidler- Rewi, Boekman; Albatros. Becker: Calonik. Stel; Drie Gebroeders. Meyer; St Antoine. Lips: a Markgraf; Vertrouwen, de Boer; Eilse Karl, Henemann; En Avanl. Jut: Regina Afra. Maler; Ideaal. Oudakker; IJMUIDEN: Adriana. de Ruy. scher; Lluta, Bouts; Nlbelungen. Verschuren- ALKMAAR: Hendrika. Bakker; HAARLEM: Rehoboth. v. Zanten; Maasstroom 32, Bley; WESTMAAS: de Hoop. v. Zanten; AALSMEER- Verandering. Vonk; MALBURGEN: St. Jan. de Jong; SCHOORL: Linquanda, Wilson: LOBITH: Concordia, Speichmann; Maria, v. M-ekeren; HELMOND: Providence, v. Eersel; *~aal, de Boer; OUDE HOOFD: Stormvogel, Pr KAT- WIJK/ZEE: Hoop op Welvaart, v. Fessem* DELFT: Wajang. Molsen; Dora, Rademaker' Maria Lonkhuizen: LEIDEN: Marie. SnUdersl SCHIEDAM: Pinang, v. Kuik; Pax. Tyssen: ARKEL: Proteus, Kollroan; ARNHEM: Geer- truida Johanna, Nuy; LEERDAM: Fortuno. Blom; Clara Maria, Langen; ALPHEN/RIJN: Prins der Nederlanden. Verhagen; SNEEK: de Vlttt. Stoter; WAALWIJK: Mar!» Johanna, v. RaafnsWönlfT OORINCITOMï Pletern«n» Woegeef St. Maria, Rutjes. Au .er; GAMEREN: Maria Hendrika, HuibeiJUT- PHAAS: Cornelia, GDsberts; GOUDA: Memento Mori, Meegdes; Franclska, Tromp: UTRECHT: Jophi. v. Duyney; Antoinette, den Otter; DOOR NENBURG: Clarutheo, Brugman; WIJK BIJ DUURSTEDE: Aleida, Grupper; GENDT: Ever- dlna, de Beyer; DEN HAAG: Geertrulda, Jans- DUITSCHLAND: de stoomschepen: RUn- Schelde 2, Eendracht, de Gruyter 4, La Place, Rein, Asgard, Jega. Speculant, Some, Helnrlch. Herman. Sophie, Iduna, Kla'bat. Albatros. Embla. Skadi, Belgique, Adrlana, Flat 13. Maipo, Een dracht, Vauban. Johan, Oosterschelde, Willy. Dultschland. SImson, de Gruyter 7. Ernst. Wlngl, Fiat 8, Sambre, Leopard, Henny, Barba, IC. Vaart 16, Meurthe, Nassaukade, Henriette. Atla, Cu- vler. Gerard, Credo, Crescendo, St. Odlle, Attiia, Flat XI, Tireur. Lion, Covert. Alcyon; Gloria Patri, Bendhouer: Frledrich, Krftmor; Har una. Cornelissen; Frledrich Ellse, Seip; Maco, v. Don gen: Spes. v. Dort; Essen, Koenen: Cornellle, Velenturf; Heta, Koppe; Catharina, Loog; Voor uit, Boertjes; Excelsior, v. Loen; Nebo, Quiryns; Aegir, Stoudt; Richard 3, Wanders; Donltello, Brouwer; Basalt 3. Vermeulen; Grlppa. v. d. Kleboom; Mariette, v. Cauwenbergh; Ariel, Bor ger; Goentoer, Gaggla; Adolphla. Relnlers; Hen drika Arnolda, Horning; Dlna, Wigmans; Chris- Una, BertaenAlfra, de Reuver; H. Stlnnes 16, Maas; Anna Maria, Neuer; God met ons 3, Wit- mann; Eisenfresser, Eeksteen: de Zoon Joseph, Bokslag; Margaretha 1, Riemens; Llesbeth Gre- tha, Dechert; Lessing, Peters; Diana, Helderich; Leo, Damen; Arina, Molegraaf; Morgenster L Ryckaert; WiUem, Hubens; Leo, Pennlngs; Ke- pala, v. d. Piuym; Wagner, Pohl; Robert de Gruyter 8. Grünewald; Sophia, Zaai: Phllomena, v. Stoeten; Emma, Schreuder; Ave Maris Stella, v. Weerden; Ignatz Maria, Blüchner; Catha. rlna. Wirtz; God met ons 2. Witmann; Jurgena XI, Wilting; Jansje. Tibosch; Kolenmijn. Groen; Johanna Maria, Suringh; Morgenster. Janssen; Alberdina, de Jong; Louise, de Bok; Luclen. dé Bok; Luqlen, Corbeau; Christina, Voet; Onder neming, v. Dorsten; Johahna, Scheeren; Ger. maine. de Mey; Josephine, v. Heck: Jan. Talens; RUnzeevaart 11. Ertel; Henriette, Rensen; Mon- tan 6, Kuckl; Vier Gebroeders, Westerbeck; Cor nelia, Vos; Valerie 2, Buitlnk; Frledrich, v. <L Enden; Saxone, Lemmer; Potlnck, v. Broeck- hovenPleternella Johanna, Byl; Slndoro. v. d. ^ande; Anna, Hulsman; Marie, v. Strlen; Cor- Jemi, Smits; Johan Willem, de Wijs; Elisabeth, Fuchs; Elise Helene, de Ruy ter; Grand Ourse. persloten; Desdemona, Distel; Odenwald. Meche- EELGIë: Tarde, Wygand; Risico, Kamp; Ma rk». v. Subben; Naptha 3, Gerdelmann; Kloet, Rosenbrand; Saphir. v. d. Dussen; Johanna, v. d. Enden; Bastlaan Willem. Touw; Geranco. Honcoop; St Antoinette. Wellens; Christine. Montens; Prudence, Muller; Ideaal 2 Telrllnck: Rheinfahrt XI. Bergler; Kil. Zimmerman: Adriana. Jtskoot; Andromeda, Wille.,. Mann heim 38, Gilles: BREST: a. Sund. - LORTTTT. 8 'ApTIL Gepasseerd voor 4 uur en besiemd voor: ROTTERDAM: st Lena: News: Dörtclmann 2: Knrlsrulie 10; Westrnlla: Theodora; HydraS Industrie 9: Sucvia; Kronos 1; Marie; Paul? St. A Buchloh 6; Tcunls, Boele; Vüih 8, V&th;! Anhcr. de Jaer: Karl Werner, Schulzc; Uran, van Dongen; Anipctco, Lehmnnn; IsalR, van Kaalte; Energie, Kittel; Madonna. Heymen;- Damco 12, van Gennep; Jacob Lulse, Fellmannil Alverna, van Diem; Geertrulda. Schellaars;' Treue, Uhler: Orion, Carlebur: Aletta, de VrU;] Hernia, van Suydam: Standart. Marx; Elisabeth* Scholwerth; Energie, Hockstein; Hondecoetcr. Dodde; Continent. Relnarz; Gertrud Maria, WIr- ges; Paula Clara, Wernstet; Libra. MInge; Gret# Sophie. Dahmen; Wlnschermann 49, Linken- bach: Hermann, Nollert: Tambora, Ramakers;l ICirishlma, Momm; Walsum 13, van Zagten^ Helga, Siegmund; Excelsior, van Weygaart; Ri sico. van der Pluym; Cornells. Korsten; Credo, Schouwstra; Math. Stinnes 67, Relnhardt; Irene, van Dongen: Agnes, de Bruyn; Raab ICarchefl 23. Metzger: Harpen 8, Nehren; Harpen 8* Schwenzer; Harpen 81. Hundt; Ha'oen 69. Wel- 1 nert; ICarl Heinz. Veiler; Seblat, Fink; Mann heim. Volk; de Hoop 2, Michel; Wilhelm, Lin- kenbach; Frans, Boeymeer; Dina, Wolz; Henrl, 4' Cornelissen; Herman, de Ruyter; Helnrlch, Bü- tefur; Heinrich, Weygart; Pandora, Visser;] Walsum 32, Roth: Johann Theo. Leenders; Gries- helm, Kuhn: Scorpion. Hameling; Neptun 9, Pleh; van Drlel 44, Lenkewitz: Emma Johan. Belsel; Wispertal, Muno; st. Engelbert; Mira;! Celina, Windey; St Antonlus 1, Zaal; Verino, Bekkers: Germajo, Louting; st M. Stinnes 18; Wilhelm; Bussard: AMSTERDAM: Gerjo, Slie- rendrecht: Hendrika, Visscher; Wijkdienst 28, Eimer; Johann, Totten; Harry, Rennlngs: Hen drika, v. d. Zee Odessa, Velenturf; st Bruns- wtjk; Boschwij1 3 Gebroeders, Visser; Figii Aras, Blom; Fic "Tarsma: Groenendaal. Peters;' LEIDEN: Asto ia, Kahlhofen: APPINGE- DAM: l'Esperance. Veling; HASSELT: Rhena- nia 35. Ott; ARNHEM: Maria Anna, Uirich;', NIJMEGEN: August Johanna, Klee; HILLE- GOM: Maria Roslna, de Kruyk; TILBURG: So«| phle, Reinthaler; PERNIS: Proserpina. Nick;] P- E VERWIJKAsteroth 3. Nass; SCHIEDAM:]! ,-entrla, van Duersen; Wallonla, Bauwmeis- tc.-: ZUTPHEN: Damco 22. Junker, LONDEN: Argu3, Bonninga. STETTIN: st Kriemhild. BELGIS: Gema, Marjot; Damco 8, Green via.. Baden 42. Schwartz; Gabl. Maldre; Marivaux.! Degenhardt; Mannheim, Wehner; Volharding,! Wolf; Mathilde. van Gelpes; Freddy, van der Ende; Poseidon, Schmltt; Amiral 1, Maas; Jo hanna, v. Schtjndel; Nautilus 1. Rougé; Margue- rithe, d'Hondt; Desire, Herrman; Vindictive., Janssens; Legia, Gorissen; Greuze, de Lam- per; Justitie. Bal; Stad Aalst. Hoogesteger;] Bertha, Cop; August, Beeckmans: Junior 11. T. Hasselt: Scheldestad, Somers: Mario, Eggen- huls; Deux Socurs, Backeljau; Atno, Verhuist;] Emma, Hnems; Solo, Joos; Slim. Spruyt; Noord-i ster, v. d. Bosch; Soja, Kruithof; Nautilus 7 Canters; Rumoirt, Eom; Fluviale 31. de Koster;] R.S.G. 10. Dörr; Willy, Tanghe; Manitoba, v„ Straeten; Everdina, Kraayevcld; Gretry, Gretryfl Geertrulda, Jansen: Hortense, v. Drlel; Marie* Rademakers; Felicie. v. Keer; Nautilus 13, v. Vliet; Fluviale 27, Schot; Johan Marlus, Bag german; Minnedosa, v. d. Weyer; Petronella,- Eichen: Josef, v. Megen; Redcmptor, Kempken, DUITSCHLAND: st Edmund; Adda; Appach, IJscbaert; Heimdal, Hamm; R.S.G. 19. Kessel;] Nebrasca, Vermeulen: Risico, Koenen; st In dustrie 2; Oosterschelde; Winterswijk; Badenial 4; Badenia 15; M. Stinnes 23; Rijn Lek 3; Fries land; Lemo, Steenliuls; Maria Lenle, Ariena;] Bader.ia 52, Eichelhardt; Bertha Alida, v. Kra nenburg; Nebraska, Vermeulen: Cassandre, da r.-uyn; Carron, Hartenbach; Sirius, Keiler; Kro nenburg 1, Driessen; Klara, Wolz; Neptun 31* Rheinhardt; Sint Joseph. Gerlnch; Penelope* Hay; Furst Bismarck. Danger; Credo, Meyer Dei Voluntas, Meeuwsen: Hermine, Heymen;! Jantina, Lust; Rijntrans 15, Geuns; Badenia 29. Galley; Phenix Rhenan 6, Helvost; Johnny, Goedhart; Onderneming. Timmer; Wijkdienst 14, v. Dort: Wijkdienst 11, de Gier; Antlnea, Fabig; Sint Jan, Peters. Willem, Tak; Mina, Olbert;' de Hoop, de Boo Morgenster. Wilson; Adolf Johanna, Staab Koeln 56, Halm; Zuiderzee* Keezer; Cosmop liet, Assenberg; Wijkdienst 12, Monteban; Esperance, Langen; st Raab Kar» Cher 8; Suzanna, Fromm; Ceylon. Fendel: Fel sen Petri, Schwlppert; Brohltahl, Siang; Montao] 21, Schwartz; Strassburg, Pollmann; Baden- Hamels: Karlsruhe, Engels; Haniel 85, Dann; St Bartholome, Op 't Einde: Maria Wilhelmins. van Boekei: S.H.V. 73, Püper; Baimung. de Geus; "Wanderer, Verschuren; Harpen 61, Valkenburg;' Felix. Wagemakers: Starkenburg, Kissel; Gre- the, Rasing; Wilhelm Eiise, Lochem; Argo* Ruff; Anna Maria, Pohl; Wuta. Blanke; Theo- dorus. Wanders; Rottum. Bocrma; Mars, van Dort; Risico, Vermeulen: st Wolga; Kronos 3; Leer; Verlaine, Metling; Allcmannla, Blom; Stinnes 4, Schuppe; Raab Karcher 15. Metzger; Frankonla, Lentjes; Amsterdam. Bauer; Math, Wlleika, Ochs; Loge. Donzelaar; Eigenhulp 3, Hau8e; Joma, Poppclier; Verwey. Schiller; Li nus, Gommers; Vergankelijkheid. Verhagen; Me mento, ran der Waarde; Sanl 12. Flore: Liza, Avontuur; Kanaalvaart 10, Runkel: Gelselaar, van Steen; Alexander, Ullrich; Asteroth 10, Hoondcrop; st Roelflna; Llmburgla. van An- rooy; Jan, Engelsman; Alma, van Zwol; Hen- rjette, van Dongen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 10