i DONDERDAG 4 APRIL 1929" TWEEDE BLAD PAG. 5 TWEEDE BLAD. DE DEPUTATENVERGADERIMG. DE JUBILEUM-SAMENKOMST. GROOTSCHE BELANGSTELLING. Toespraak Prof. Visscber. Prof. Visscher sprak slechts een kort op wekkend woord. Daartoe was, volgens hem, alle reden, omdat het beter is te gaan in het klaaghuis, dan in het huis der maaltij den. Welnu, er rijst gelijk de Beschrijvings brief het uitdrukte klacht in de antirev. ■partij, over te weinig belangstelling en dóAr is dus een opwekkend woord op zijn plaats. Er is reden tot klacht, vanwege het uit eenvallen der protestantsch-christelijke groe pen; vanwege de afbrokkeling, waaraan ook de antirev. partij niet ontkomt Zeker, er beerschte ook in 1879 oneenig- heid. Maar het pijnlijk verschil met vroeger i« rf.it tnpTi afviel wat nipt hii nn« hoorde. We moetën nog enkele aanvullingen ge ven op do verslagen, welke we reeds van de Deputatcnvergodering der antirev. partij opnamen, hoewei veel daarvan reeds in een groot deel onzer oplage werd opgenomen. Reeds lang vóór 11 uur waren de zalen van Tivoli en Handelsbeurs volgeloopcn en jS( <jat toen afviel wat niet bij ons hoorde, de aanwezigen kortten den wachttijd, gelijk terwijl thans afbrokkelt wat wèl bij ons gebruikelijk is, met het zingen van „gees- hoort. lelijke liedekens". De reeds In 1876 door Dr. Kuyper gesig- Toen familieleden van Dr. Kuyper op het naleerde secularisatie is van een klem podium verschenen, werden ze hartelijk be-1 wolkje gegroeid tot een dreigend zwerk. De applaudiseerd, terwijl men den heer Colijn zuigkr bij zijn binnenkomen tcezong: Dat 's Heeren regen op u daall J Het was, als steeds, een indrukwekkend gezicht, dp. geweldige schare van antirev. voormannen in stad en land te overzien, die in blijde stemming samengekomen wa ren om onder groot enthousiasme en nooit- pekende belangstelling te herdenken het 50- jarig bestaan van de partij-organisatie. Opening en toespraken. Nadat de heer H. Colijn, voorzitter van het Centraal Comité, de vergadering na psalmgezang en Schriftlezing met gebed ge opend had, heette hij eenige afgevaardig den welkom. In de eerste plaats Mr. Heerkens Thijssen en Mr. Yeulings, afgevaardigden van het bestuur der Roomsch-Katholieke Staatspar tij. De heer Co'ijn herinnerde er aan, dat A.-R. en R.-K zoo gemakkelijk en gaarne sa menwerken tot behoud van de geestelijke goederen van ons volk. Deze samenwerking was daarom zoo gemakkelijk, omdat we nooit onder elkanders duiven schieten. Verder deelde de Voorzitter mede, dat de Chr. Historische Unie verhinderd Was afge vaardigden te zenden, omdat zijzelf in par- tijvergadering te Amsterdam bijeen is. Voorts werd welkom geheeten Dr. Sebc- ®tvcn, door den heer Colijn begroet als de Calvinistische Hongaar en bemoedigd met de herinnering, dat ook in Nederland een tijd is geweest, dat Dr. Kuyper alleen stond. Vervolpens heette de heer Colijn welkom Mr. van' Helsdingen als vertegenwoordiger van de ééne en onverdeelde A. R. partij in Ned. Oost-Indië. Voorts was er een telegram van de „A.R. te Jeruzalem", onderteekend door de heeren Diepenhorst en Van Marle, benevens een telegram van de C. H. Eerste Kamer-fractie (onderteekend door den heer De Vos van Steenwijk), waarin de beste wenschen wer den uitgesproken. Alle toespraken en telegrammen werden door de vergadering met geestdriftig applaus ontvangen, evenals de mededeeling om aan H.M. de Koningin een telegram van hulde te zenden. De vergaderden rezen hierbij van hun zitplaatsen op en zongen spontaan het Wilhelmus. De ingekomen telegrammen werden be antwoord. Daarna sprak de heer Colijn de gebruike lijke deputnten-rede uit, welke gister in ons Had was te vinden. Deze rede werd luide toegejuicht; na de woorden van dank en hulde tot de heeren Fabius en Heemskerk werd deze twee veteranen een warme ovatie gebracht. Na de greote rede van den heer Colijn Werd gepauseerd. Miduag vergadering. In de middagvergadering spraken, gelijk hekend, de heeren Pwf. Mr. D. P. D. Fabius en Prof. Dr. H. Visscher. Ondanks de luid sprekers was de eerste op het podium moei lijk to verstaan Van zijn rede namen we gister reeds een Verslag op. de moderne wereldcultuur hQeft ook ons aangetast Van de antirevolutionaire partij kan een ieder lid zijn, maar zij moet haar sappen betrekken uit den bodem van het volk, dat de'Gereformeerde belijdenis huldigt Welnu ook dat volk is niet immuun gebleken voor den zuurdeesem der moderne secularisatie. Doch daarom mogen wij onze hooge en heilige roeping niet verzaken. De vlam van het heilige vuur moet steeds gevoed wor den. Het levensbelang van ons land en onze nationale toekomst staan op het spel. Onze beginselen moeten hun invloed blijven oefe nen op ons volksleven. Daarom moeten de mannen, die in die groote beginselen één zijn, zich ook politiek aaneensluiten (luide bijval). Maar dit is het tragische: wij versnipperen onze krach ten. Wij behoeven waarachtig gebed om de eenheid onder Gods kinderen. Het bewust zijn moet weer bij ons levendig worden.dat wij Gods medearbeiders zijn, ook in de po litiek. Prof. Visscher eindigde zijn rede met de bezielende woorden: Wij gaan niet van hier zonder elkander te beloven: wij houden vast aan het levens beginsel onzer vaderen (daverende toe juichingen). Wij scharen ons om onzen lei der en zeggen eenparig: „Zij zullen het niet hebben, ons oude Nederland". De aanwezigen stonden daarop op en zon gen dit bekende lied van Da Costa. De Voorzitter heeft beide sprekers de heeren Fabius en Visscher met enkele woorden bedankt Toespraken. Mr. Heerkens Thijssen, afgevaardigde van de R.K Staatspartij, dankte voor het feit, dal hij op deze schoone vergadering aanwezig mocht zijn. Het is zoo volkomen juist, wat de heer Colijn zei: we voelen ons bij elkaar op ons gemak en we werken gemakkelijk samen. Wij zijn het volkomen met elkander eens, dat Gods wil niet alleen regeert in de kerk. maar ook daarbuiten. Namens de geheeie R.K Staatspartij drukte Spr. den wensch uit, dat God het ondernemen der antirev. partij moge zegenen. Mijn beste wenschen, zeide Spr., voor de aanstaande verkiezingen, (daverende bijval). De heer Mr. van Helsdingen sprak namens de Chr. Ethische Partij in Indië de verga dering toe. Hij hoopt, dat deze kleine, zwak ke groep nog eens mag uitgroeien tot een machtige anti rev. partij, ook door toetre ding van steeds meer Christen-inlanders. Spr. hoopt, dat de anti-rev. partij zal sla gen in den verkiezingsstrijd evenals de ande re partij, die aan ons verwant is: de Christe- lijk-Historische Unie. Hij uitte de hoop, dat de splijtzwam, welke de twee groote Pro- testantsche partijen in Nederland verdeelt in Indië nooit zal werken, (luide bijval). Nadat gezongen is Ps. 89 7 en 8, ging de ecre-voorzitter van het centraal-comité, oud minister Idenburg in dankgebed voor. Ten slotte zong de vergadering den heer Colijn nog toe: „De Heer zal U steeds gade- ALG. VERGADERING VAN DEN SCHOOLRAAD HUISHOUDELIJKE ZAKEN. De heer H. J. van Wijlen over: „Ons leerplan vóór 50 jaar en nn". BESPREKING VAN DIT REFERAAT. (Vervolg). Na de openingsrede sprak de voorzitter Woorden van geaenken aan wijlen Ds. De Geus, den heer R. J. F. J. Nogarede van Rotterdam en den heer H. Lanknmp. Spr. schetste ontroerd de verdiensten dezer drie overledenen voor onze Chr. scholen. Onder eerbiedige stilte hoorde de vergadering de ze woorden staande aan. Vervolgens werd overgegaan tot afwer king der agenda. Het 3Sste jaarverslag werd ongewijzigd goedgekeurd. (Van dit jaarverslag gaven we reeds voor enkele weken een uittreksel). De commissies voor den bloei der scho len op paedagogisch terrein; voor de gewo ne geschillen en voor de geschillen van ker- kelijken aard, alsook die voor de examens brachten rapport uit bij monde van den heer C. F. Verschoor van Schevcningen, (die in het rapport herinnerde aan wijlen den heer Nogarede, lid der commissie), Jhr. Mr. H. A M. v. Asch v. Wijck van Doorn was verhinderd door ziekte en had zijn rapport ingezonden, Ds. J. J. Impeta, cm. pred. te Kampen ,had eveneens zijn rapport inge zonden, waarin herinnerd werd aan den overleden voorz. der Commissie, wijlen Ds. De Geus. Mr. J. Terpstra, de secr. van den School raad, rapporteeide omtrent het Hulpfonds voor geweigerde Rijks- en gemeentelijke bijdragen. Bij dit hulpfonds zijn thans 2S4 scholen aangesloten. In het jaar 1928 werd één verzoek om schadevergoeding uit dit Hulpfonds door liet moderamen ontvangen. Dit verzoek kon niet ingewilligd worden: 1. omdat het véél later was ingediend dan artikel 4 van het reglement voor schrijft; 2. wijl liet schoolbestuur (dat meende, dat de Minister van Onderwijs verkeerde beslissingen genomen had) niet of niet tij dig tegen die ministeriëele beschikkihgen gaan; 3. omdat naar de meening van het mode- ramen de Minister terecht geen grooter be drag voor Hijksvergoeding uitbetaald had, wijl het schoolbestuur volgens de wet op niet meer aanspraak had. Alle rapporten werden goedgekeurd. Op voorstel van den schoolraad wijzigde de vergadering art 7 der statuten, waardoor het mogelijk wordt dat een schoolbestuur zich van den schoolraad losmaakt of wordt losgemaakt Na afdoening van voorstellen van de schoolbesturen van Doorn en Stellendam inzake de leerverplichting der leerlingen na het zevende leerjaar en verhooging van het voorschot bij de invoering van de nieuwe salarisregeling en de scholen der technische herziening, werd dc morgenvergadering ge sloten. Middagvergadering. Te 2 uur ving de middagvergadering aan. Het woord was nu aan den heer H. J. van Wijlen, directeur der Gen Kweekschool te Rotterdam, om te refereeren over „Ons leerplan voor 50 jaar eu nu". Referaat v. Wijlen. De gang van onze nationale christelijko school van de 17e en 18e eeuw was door de revolutie, door dc schoolwet van 1806, gebroken. Wat er .n de praktijk nog van over was, ook na 1806, verschrompeld zienderoogen met de Jaren. Na 1800 krijgt de school in 't alge meen een andere, hoogere plaats in de samenleving, de een voudige schoolvorm van vóór dien tijd wordt samengestel- der; zij wordt lang zamerhand een complex van problemen. O. a. krijgt ze een leerplan met steeds groeiend getal van vakken. Na 1820 wordt het overblijfsel in het land. dat God vreest, wakker, het keert zich af van de gemengde school; het wil voor z'n kin deren zijn eigen school, de school van vroe-1 mannen, eer. Dan begint de schoolstrijd, een bange schoon, verhev DE DEPUTATEN-VERGADERING VAN GISTEREN. -- 'T\ - - 1- -''Jt Vï vr. 1 ■i» «IS, f; f e. y* voelen de ouders, de onderwijzers in den •iagelijkschen druk De openbare school groeit door betere ge bouwen, door verkleining der klassen, door salarieering. in haar vakken'tal, in de uit werking van haar leerplan, ook groeit in overmoed haar bewustheid van breuke met de Christelijke traditie op onze erve. In den benauwden strijd tegen een felle overmacht is er weinig tijd over voor den opbouw van een eigen leeiplan; 't is ook weinig noodig. men voelt, het is een strijd der gemeente Gods op leven en dood; die gcdachtp leeft In aller hart en doortrekt en heiligt het dagelijksche schoolwerk, geeft er karakter aan. Tot 1889 Ie°fde onze Christelijke school onder smaad en verdrukking, in armoede en gebrek. Het leerplan was eenvoudig, maar alles werkte saam in het dagelijksch besef van strijd, van tegenstelling; het hee- le schoolwerk, ook het gebrekkige leerplan, droeg, al was het vaak onbewust, het krach tig stempel van eigen leven, van arbeid in Gods Koninkrijk. Na 1889 komen we met onze scholen zachtaan meer in de ruimte; daarmee komt er tijd, maar ook noodzaak van overden ken, van planmatig handelen, van een leer plan naast het leerplan der openbare school. Spr. herinnert aan den arbeid voor Jiet leerplan ^oor onze andere voormannen, de meeste van hen zijn aireede ontslapen; en kelen leven nog; worken nog: Lankamp, Emous, Wirtz en anderen. Hij wijst op de vakgroepeeringen, die Lankamp en Jonk man voorstelden. Hij waagt een eigen, nieuwe groepeering voor te stellen. De school is een door-de-weeksche school; zij doelt op het werkleven. Maar dat werkleven ligt mede onder het licht van den eeuwigen Sabbath, dien wij in dit leven alle dagen mogen en moeten aan vangen. Vérder wenscht hij te spreken over het sierlcvcn; het opmerken en aanbrengen van schoonheid, van sier, van harmonie tot in de diepere en fijnere tonen. Zoo'n driedeeling is reeds tamelijk inge wikkeld. drie groote gedachten is al heel veel, maarkan net nog. Zij heeft dus de verdienste van zekeren eenvoud. Daarnaast die van een sprekende schif- tine in de overstelpende veelheid der leere vakken. En ten derde voor een eigen tuchtge- dachte bij elk der drie deelen. Het Sabhathsleven wijst naar de histori sche vakken, de onderwijzer vertelt, de kinderen luisteren; hij goeft, zij ontvangen Hier mag en moet de strakke tucht terug treden; zelfs de oude Francke, die waarlijk niet zuinig was met zijn harde tucht, wilde hier geen tuchtiging en bestraffing toela ten. Hier wordt gesproken van 's Heeren daden en werken. Daar behoort bij: het loeren zien van hemel en aarde, van de grootheid van Gods werken in 't groote en in 't kleine. Het werkleven: lezen, schrijven, rekenen, vaardigheid van lijf en hónden gym nastiek, handenarbeid, teekenen, nuttige handwerken technisch goed spreken, wat algemeene kennis, aardrijkskunde op natuurkunde, het zonder fouten schrijven van een brief en opstel (een of meer mo derne talen). Bij dit deel van het onderwijs doet het werkleven zijn intrede in de scho len met zijn geest en strenge eischen. Hier moet de inspanning geëisclit, die het jonge kind 'van 6 en 7 jaar vanzelf geeft en die, zoo licht daarna verslapt Het sierleven: schoon lezen en zingen, wat plantkunde en ik herhaal de reeds genoemde vakken van gymnastiek, han denarbeid, teekenen, plantkunde, nuttigo handwerken in hun verdere ontwikkeling. De tucht in die vakken heeft ten doel: de uitwendige drijving organisch te doen over gaan in de inwendige, spontane, het loo- nend opmerken van schoonheid in en door eigen resultaat na harde inspanning. Deze drie gedachten staan niet naast elkaar; het zijn niet drie afzonderlijke we relden. In de drieheid is ook eenheid. Taak van de school is nu, haar leerplan (e brengen in het licht van hooge, beheer- schende gedachten, die op zijn Inhoud zui verend. verheffend inwerken. Van de boven aangegeven?of van an dere. Dat moet geschieden in de gewone praktijk en door voortgezet nadenken en studie. Spr. behandelt nog kort de kwestie van de radio en komt dan nog uitvoeriger terug op de opleiding, die een moeilijker arbeid heeft, doordat zij zich uit de overlading van haar leerplan moet ontworstelen en dat moet omscheppen tot nieuwe zuivere harmonie, waarin worden gehoord de oude gedachten van onze voortrekkers en de eischen van het voortschrijdende leven. De bovengenoemde indeeling, aanbevelend ook voor de opleiding, zon hij zijn gedachten voor haar in drie motto-woorden willen samenvatten: deemoed, kennis, voordracht Ons leerplan, ons werk is niet af. Onder de voorlichting onzer wetenschappelijke acht de lagere school nog veel werk. Daartoe is zij ge- r;p w - vworsteling In vaak bittere vmoede. Men j roepen, en moge God 1. .r wijsheid geven KL M. de Koningin was in beroep ge- strijdt om het leven voor n kinderen. Dat jen zegea (Applaus.) Bespreking. De heer Wirtz (Oegstgeest) zegt dat men niet tot de gedachte moet komen dat er geen leerplan was, een veertig vijftig jaar gele den. Het was er wel maar het was niet ge schreven. Dat is later gekomen. De centrale gedachte was ook in die dagen aanwezig. Als de centrale gedachte zóó is dat heel het on derwijs erop gericht moet zijn om de kin deren God te lecren kennen en we vragen de Geloofsbelijdenis hoe dat kan dan ant woord zij dat we God kunnen lceren kennen uit natuur en schriftuur. Dat is de centrale gedachte. Spr. gelooft niet dat we uit de in- tellectueele periode uit zijn. Vaardigheids vakken moeten voor de lagere scholen hoofd zaak zijn en kennis moet bijzaak zijn. Zoolang „N plus één" voorschrijft dat de vakken A- K er bij moeten, kunnen we nooit komen tot een eigen leerplan. Daarom drijft ons dit weer temeer uit tot de begeerte van de vrije school. De heer D e B o e r (Ter Aar) Is ermee eens dat gymnastiek noodig is. Wat het reken onderwijs betreft wachten we op den man sens schoonschip durft maken, en tevens een goede rekenmethode geeft Spr. vraagt eerder inlichtingen hoe hij het vak gym nastiek het best op zijn school kan inrich ten. De heer L a s t e r 1 e (Den Dolder) zegt dat wij in de schoolwereld zoowat een menschen- leeftijd lang aan het reformeeren zijn ge weest. Kunnen we dan nooit vérder komen. Onze school blijft zoo geheel buiten de maat schappij". Wij stellen de ontwikkeling der techniek niet in dienst van het onderwijs: projectie en radio. Spr. benut af en toe radio voor het onderwijs en heeft er wel succes mee gehad. Zou door de schoolorganisaties niet kun nen worden aangedrongen bij de Chr. Radio vereniging om de radiolcsscn beter te ma ken dan tot nog toe. De heer Berkouwer zegt dat in de 'aat- ste veertig jaar reusachtig studie is gemaAkt Maar resultaat is daarvan in het onderwijs niet gezien. Op sommige punten was zelfs het onderwijs van veertig jaar geleden beter dan nu. Het resultaat van ons Chr. onderwijs wordt vaak gedrukt door de gewijzigde mentaliteit der schoolbevolking. Spr. weet niet hoe het op het land is maar in de groote steden worden de Chr. scb-len voor een groot deel bevolkt door kinderen die niet uit Chr. ge zinnen komen. Daardoor hebben we voor een belangrijk deel den band met de leerlin gen verloren. De heer Strikwerda (Dokkum) vraagt of er verband bestaat tussc' en de Chr. scholen van voor 1800 en na 1800 met name wat het leerplan betrefL De Voorzitter is het met den heer Wirtz eens dat vaardigheid noodig is. Maar de school moet niet alleen africhten maar ook opvoeden en daarom heeft het Spr. ver heugd dat de referent ook gewezen heeft op het nut van schoonheid in het onderwijs. Wat de radio op de school betreft, er is een commissie waarin ook de Schoolraad ver tegenwoordigd is die over deze zaak zal rap porteeren. Beantwoording. De heer Van W ij 1 e n zegt in zijn beant woording dat hij gelooft dat we nooit uit de intellectuecle periode zullen komen. De vaardigheid op de scholen is teruggedreven omdat de schoolmeesters minder vaardig werden. De idee was vroeger dat schoon le zen niet noodig was, ala de kinderen maar vaardig konden lezen. Een verschijnsel van het intellectualisme is geweest, dat de vaardigheidsvakken wer den teruggedreven. Nu komen ze weer op den voorgrond. Gymnastiek moet een doe! hebbën. We zullen moeten kiezen tusschen de gereglementeerde gymnastiek der Duit- schers en de vrije gymnastiek der Engel- schen. In het rekenen kwam reeds wijziging maar voortschrijding is daarin noodig. We kunnen zeer zeker verder komen en zullen ook verder komen. De techniek op de school in dien zin dat men kinderen de bedrijven laat zien en dan geen ellenlange verklaringen; laat de kinde- zelf maar eens zien. De vergrootende projec tie kan daartoe goed mee wei ken. Van de radio moet een bescheiden gebruik ge maakt worden. Of hét onderwijs vooruitge gaan is werd gevraagd. Door het klassikaal onderwijs blijven we tobben met de middel- matigen. Daarom is het wel goed dat het nu weer den kant van het individueel onder wijs opgr._t met name wat rekenen betreft Wat het gehalte der leerlingen betrett; als er leerlingen op de Chr. scholen komen uit niet-christolijke gezinnen, dan kunnen de scholen evangeliseerend optre 'en. Maar dan moeten er ook onderwijzers zijn, kerels die met geestdrift en vroomheid hun tazk ver vullen en zoo kunnen tegengaan en neutra liseeren den stroom van wereldzin die op deze wijze onze scholen dreigt binnen te komen. Maar ook door het intellectualisme in de opleiding is meer de nadruk gelegd op het kennen en kunnen. Den heer Strikwerda antwoordt Spr. dat kort uiteengezet, door de Zondagsschool het Sluiting. De Voorz. dankt den Inleider en zegt dat deze vergadering kan worden beschouwd als •n goedgeslaagde. Staande werd gezongen Ps. 72 11 waarna Ds. Gispen van Groningen voorgaat in dankzegging. Kerknieuws. NED. HERV. KERK edankt: Voor Oosterhout (N.-Br.), G. J. Derksen, hulppr. te TuindorpVreewijk (Rot terdam). Voor Klundert, W. G. Krijkamp te Sassenheim.Voor Wissekerke (toez.), F. G. Binsbergen te Haamstede (Z.). GEREF. KERKEN, angenom en: Naar Pernis, 0. Stam te Altereer (gein. Hoogeveen). BEROEPINGSW ERK Te Naarden heeft de Ned. Hervormde Gemeente de laatste jaren steeds twee vrijzin nige predikanten gehad. Een der plaatsen kv.-am door emeritaatsverleening aan Ds. F. W. Drijver open. Een verzoek van onderscheiden Gemeenteleden om hiervoor nu een rechtzinnig predikant te beroepen, werd door den Kerke- raad van de hand gewezen. Er zou opnieuw een tweeden vrijzinnigen predikant beroepen worden. Kerkvoogden en Notabelen besloten den Kerkeraad daarvoor de noodige geldmidde len ter beschikking te stellen. EWt besluit droeg evenwel niet de goedkeur" ng van den president kerkvoogd W. B. van Aken weg, die om deze reden zijn ontslag nam. Er is nu opnieuw een vergadering van Kerkvoogden en Notabelen gehouden, waarbij het eerstgenomen besluit ingetrokken werd, terwijl de heer Van Aken werd herbenoemd als president-kerkvoogd, dia zich de benoeming nu liet welgevallen. Van eenig beroepingswerk in de vacature-Ds. Dry- ver (vr\jz.) zal dus voorloopig niets komen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: Ds. L. H. Beekamp nam Zondag JL af scheid van de Chr. Gerei. Kerk te Ha i fingen, om te vertrekken naar Meppel. De scheidende 1 eeraar had tot tekst Hand. 20 32, sprekende over: „Jeruzalems opbouw'', daarbjj de Ge meente wijzend op: 1. door Nehemia begeerd, 2. door vijanden bedreigd, en 3. door God ge wrocht, ©f wel: 1. des dienaars arbeid, 2. des dienaars strijd, en 3. des dienaars troost. Er was groote belangstelling. Ds, W. Breukelaar heeft, wegens bekomen emeritaat, Paaschmaandag van de Geref. Kerk van Zaandam afscheid genomen. Van zijn meer dan 40 ambtsjaren heeft hij er ruim 29 te Zaandam gediend, waarom hem het scheiden zwaar viel. Hij had tot af scheids tekst Openb. 1 17 en 18 en sprak over Jezus Christus, als middelpunt der pred king, de eerste en de laatste, de Almachtige en d« vensvorst. In zijn toespraken herdacht hij ook wijlen Ds. J. A. de Vries, met wicn hij dan 20 jaar mocht saannverken. Tens'otte werd Ds. Breukelaar hartelijk toegesproken door Ds. C. J. Wielenga, namens de Gemeente ei collega; door ouderl. B. H. Korfker, namens den Kerkeraad; door Ds. A. Schweitzer, Buiksloot (Amsterdam-Noord), namen? Classis Zaandam en meer bepaaldelijk de Ker ken in de Zaanstreek; en door ouderl. A. Dek ker, namens de Kerk van Koog-Zaandijk, die onder lecding van Ds. Breukelaar in 1912 ge ïnstitueerd werd. Zooals men weet, hoopt Ds. Breukelaar In Santpoort te gaan wonen, om daar aan de kleine Geref. Kerk hulpdienst te verleencn zich voorts meer te wijden aan de binnenland- sche actie voor het Zendingswerk in Indië. WAARDEERING. Dezer dagen werd Ds. A. Rolloos, predikant der Geref. Kerk te Zwyndrecht, namens de Gemeente een toga aangeboden. De behoeft*, om haar liefde en hoogachting tegenover der. dienaar des Woonde te tooncn, was zóó sterk, dat aanmerkelijk mc-er gegeven werd dan noo dig bleek. Het overblijvende bedrag van f 43.9.:, n's, op verzoek van den predikant, besteed ten bate van de Ziekentalefoon. Dr. w. j. m. engelberts. Dr. W. J. M. Engelberts, pred. der Ned. Hervormde Gemeente te Amsterdam, is een re.'s van ongeveer vyf weken naar Palesti na vertrokken. Ds. w. VAN LIMBURGH. Ds. W. van Liroburgh, pred. der Ned. nerv. Gemeente,te Amsterdam, hcuft, naar het Hbl. meldt,^na een vry langdurige ziekte, waarvoor hy in Zwitserland gent-zing heeft gezocht, z-Jn ambtswerk weer hervat. Hy is in de Koepel kerk weer voor t eerr* voor de Gemeente op getreden mat da Paaech-predikin* Ds. C. L. F. VAN SCHELVEN. Ds. C. L. F. van Schelven, te W&geningen, wiens emeritaatsaanvrage op 11 April a-s. op de Qassis der Geref. Kerken zal worden be handeld, hoopt, naar de „Stand/' meldt, 28 April a.s. afscheid te nemen. Ds. van Schelven gaat zich te RyssenburgDriebergen vestigen, TWEEDE LUTHERSCH WERELDCONVENT Na het eerste Lutherech Wereldconvent, in 1923 te Eisenach gehouden, wordt nu het tweede voorbereid op 26 Juni4 Juli a.=. te Kopenhagen, onder leiding van Prof. Dr. Morehead. Volgens het Int. Chr. Pers-comité bevat de agenda o.m.: verhandelingen over Luther's grooten en kleinen catechismus, da belijdenis der Kerk in het licht van Marburg en Augsburg, arbeid voor de rijpere jeugd euL benevens voorstellen om het Wereldconvent tot een blijvende organisatie te maken. KERKGEBOUWEN. Te Hilversum krijgt de Vrye Evan gelische Gemeente een nieuw kerkgebouw. Te Vlaardingen hebben eenige leden der Ned. Hervormde Gemeente de Kerk- oogdij het verzoek gedaan de toegezegde lieuwe gebrandschilderde ramen in de Groot# Kerk niet te laten aanbrengen, alvorens een Commissie van deskundigen daarover tech nisch en aesthetisch een gunstig rapport uit brengt. Ook is verzocht in de raamvoorstell.n- gen elk persoonlijk element te weren ter Vooz- koming van elke gedachte aan znenechénver» RUSTHUIZEN. Te Den Haag heeft de Kerkeraad der Evang.-Luthersche Gemeente besloten een Tehuis voor ouden van dagen te stichten te Wassenaar aan de Acacialaan. Architecten zui len zijn de heeren D. Hoekstra en L. II. E. van Hylck&ma Vlieg. Gemengd Nieuws. EEN KNAAPJE GEDOOD. Door 't spelen met de tram. Gisteravond waren te Zwyndrecht enk ei# kleine jongens aan het spelen bjj de tramwa gens, staande voor dc N.euwe Huizen aan da Roltcrdamsche weg. Enkele jongens duwden een tramwagen vooruit en de 7-jarigo G. da Monter raakte daarbij bekneld tusschen a« buffers. Zwaar inwendig gekneusd werd het ventje opgenomen en direct naar het zieken huis te Dordrecht vervoerd, waar het enkel# uren later is overleden. DE LEIDER VAN DE „HEILSBRIGADE" GEARRESTEERD. De politie te Arnhem heeft Zondagmorgen gearresteerd de leider van de z.g. Heilsbriga- oe uit Den Haag, welke te Arnhem haar werkzaamheden begonnen was, doch der# staken moest, toen bleek, dat verschillenu# leveranciers van levensmiddelen geen beta ling ontvingen. Ook was er gecolporteerd met bonnen voor steunverleening zonder toestem ming. De man, die te Arnhem samenkomsten leidde, verdween nut de noorderzon. Hij werd gezocht wegens oplichterij en hjj is nu, ten- wijl hij de auto, waarin hy te Arnhem kw&n^ even had verlaten, gearresteerd. Rechtzaken. EEN ZONDERLINGE VADER. Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft terechtgestaan een 40-jarige adjudant-onder- offic.ei-instructeur uit Leiden, te Franekar geboren, die door den krygsraad te 's-Herto genbosch wegens driemaal gepleegde overtre ding van de leerplichtwet is veroordeeld tot drie geldboeten van f 25, subs, driemaal 'ien ëagen hechtenis. Hij bleef weigerachtig om zyn kinderen naar de lagere scnool te zen den en zeide in hooger beroep te z^n gegaan om recht. In antwoord op de vraag van den president, waar dan toch staat, dat men zyn kinderen niet naar de school mag zenden, zeide d# man, dat hij by zyn huwelijk in tegenwoor digheid van twee getuigen en onder het aan roepen van Gods naam beloofd heeft e*n hulp voor zyn vrouw te zullen zijn en dit du- ook te wilb-n en moeten zyn voor zijn kinderen, die uit dit huwelijk zijn geboren. Hy kan daarom zyn kinderen niet aan onderwijzers afstaan cn zal ook geen anderen man in zijn hu's toelaten, ook niet een dokter, wanneer er ziekte in zijn gezin mocht komen. H\j noemt het verkeerd van de menschen om altijd naar hulp uit te zien, in plaats van hun vertrouwen in God te stellen. Wel zal er wel licht ziekte in zijn gez n trachten door to trekken, maar deze zal voor de kracht van het geloof moeten wyken. De advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis van den Krygsraad. Het Hef zal ia al d#s# zaken later nltaprmnfc

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5